EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Maismaal välispiiril toimuv kohalik piiriliiklus

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EÜ) nr 1931/2006 – maismaal ELi riikide välispiiril toimuva kohaliku piiriliikluse eeskirjad ning Schengeni konventsiooni muutused

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Määrusega kehtestatakse kohaliku piiriliikluse kord Euroopa Liidu riikide välispiiril maismaal ja kehtestatakse sel eesmärgil kohaliku piiriliikluse luba.

PÕHIPUNKTID

Sissesõidu- ja piirialas viibimise nõuded

Kohalik piiriliiklus tähendab ELi välispiiri regulaarset ja tihti ületamist ELi piirialadel elavate kolmandate naaberriikide kodanike poolt seaduslikel põhjustel.

Piiriala elanikud võivad ületada ELi riigi välispiiri maismaal järgmistel tingimustel:

  • neil on kohaliku piiriületuse luba (ja pass, kui seda nõuab kahepoolne leping);
  • tegemist ei ole isikutega, kellele on Schengeni infosüsteemis kehtestatud sissesõidukeeld;
  • tegemist ei ole isikutega, kes ohustaks avalikku korda.

Nende isikute piirialas viibimise maksimaalne lubatud kestus on sätestatud ELi riigi ja naabruses asuva kolmanda riigi kahepoolses lepingus. Viibimise maksimaalne lubatud kestus ei tohi ületada kolme kuud.

Seda kohaldatakse Islandi ja Norra suhtes, sest käesolev määrus kujutab endast Schengeni acquis’ (st kehtivad ELi õigusaktid Schengeni ala kohta – Euroopa sisepiirideta ala, kus on tagatud ELi kodanike, paljude kolmandate riikide kodanike ja turistide vaba liikumine ilma piirikontrollita) edasiarendamist, ning ka Šveitsi ja Liechtensteini puhul. Seda ei kohaldata Iirimaa ja Ühendkuningriigi (1) suhtes.

Load

Piiriala elanikule väljastatakse piiratud territoriaalse piirialaga luba, mis kehtib üks aasta kuni viis aastat.

Nendel lubadel on samasugused turvaelemendid kui elamislubadel.

Lubade väljastamise lõivud on samad kui lühiajaliste mitmekordsete viisade puhul. ELi riigid võivad siiski vabalt otsustada, kas lõivusid vähendada või neist isegi loobuda. Vastavalt määrusele (EL) 2017/1954, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1030/2002, millega kehtestatakse ELi elamisloavorm kolmandate riikide kodanike jaoks, on kohaliku piiriliikluse loa turvaelemendid kooskõlas elamisloa omadega, et muuta need turvalisemaks ja vältida pettusi. Määruse (EL) 2017/1954 lisas on toodud kaardi esi- ja tagakülje tehniline kirjeldus. Tehniline kirjeldus hõlmab kaardi materjalile turvaliselt kantavat isiku fotot, mis kaitstakse optiliselt muutuva difraktsioonilise kujutisega, kaardi valmistamise materjali (polükarbonaad või sellega võrdväärne sünteetiline polümeer) ning värvust, trükiprotsessi ja -tehnikat.

Kohaliku piiriliikluse korra rakendamise lepingud

ELi riigid võivad sõlmida kohaliku piiriliikluse korra lepinguid kolmandate naaberriikidega. Nad võivad ka jätkata juba sõlmitud lepinguid, kui need on kooskõlas käesoleva määrusega. Lisaks sellele peavad ELi riigid tagama, et kolmas riik kohaldaks vastastikkuse põhimõtet ja kohtleks nende piirialadele reisida soovivaid ELi kodanikke samaväärselt.

Nende lepingutega võidakse piiriäärsete alade elanikele kehtestada järgmised eritingimused:

  • luua üksnes piiräärsete alade elanike tarvis spetsiaalsed piiriületuspunktid;
  • reserveerida tavalistes piiripunktides piirialade elanikele spetsiaalsed teed;
  • lubada piiriala elanikel ületada piiri väljaspool piiriületuspunkte ja selleks ette nähtud aega.

Kohaliku piiriliikluse korra rikkumisel peavad ELi riigid rakendama tõhusaid, proportsionaalseid ja hoiatavaid karistusi. Need võivad sisaldada piiriliikluse loa kehtetuks tunnistamist või tühistamist.

Kaliningradi oblasti (piirkonna) ja teatavate Poola haldusüksuste lisamine määruses sätestatud piirialasse

Käesolevat määrust muudeti määrusega (EL) nr 1342/2011, et lisada määruses sätestatud piirialasse Kaliningradi oblast ja teatavad Poola haldusüksused Poola ja Venemaa kahepoolse lepingu eesmärgil. See kahepoolne leping on peatatud alates 4. juulist 2016.

Komisjoni 2016. aasta teatis

2015. aastal külastas ELi üle 50 miljoni kolmandate riikide kodaniku, mis tähendab seda, et Schengeni ala välispiiri ületati rohkem kui 200 miljonil korral. Peale selliste seaduslike rändevoogude tingisid konfliktid Lähis-Idas ja mujal üksnes 2015. aastal Euroopa välispiiril 1,8 miljonit ebaseaduslikku piiriületust. Pidades silmas neid arve ning seoses 2015. aasta lõpus ja 2016. aasta alguses aset leidnud terrorirünnakutega avaldas Euroopa Komisjon teatise, esitades võimalused, kuidas olemasolevad ja tulevased infosüsteemid saaksid parandada piirihaldust ja sisejulgeolekut ELis. See on võimaldanud alustada tööd ELi andmehalduse struktuuri parandamiseks, järgides täielikult põhiõigusi, eeskätt isikuandmete kaitset.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 19. jaanuarist 2007.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1931/2006, millega kehtestatakse maismaal liikmesriikide välispiiril toimuva kohaliku piiriliikluse eeskirjad ning muudetakse Schengeni konventsiooni sätteid (ELT L 405, 30.12.2006, lk 1–22) Tekst on parandustega uuesti avaldatud (ELT L 29, 3.2.2007, lk 3–9)

Määruse (EÜ) nr 1931/2006 järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule Piirivalve ja julgeoleku tugevamad ja arukamad infosüsteemid (COM(2016) 205 final, 6.4.2016)

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule Aruanne Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1342/2011, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1931/2006, et lisada määruses sätestatud piirialasse Kaliningradi oblast ja teatavad Poola haldusüksused, rakendamise ja toimimise kohta ning Poola ja Venemaa Föderatsiooni vahel sõlmitud asjaomase kahepoolse lepingu kohta (COM(2014) 74 final, 19.2.2014)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule Teine aruanne määrusega (EÜ) nr 1931/2006 kehtestatud välispiiril toimuva kohaliku piiriliikluse korra rakendamise ja toimimise kohta (KOM(2011) 47 (lõplik), 9.2.2011)

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule Euroopa parlamendi ja Nõukogu määrusega (EÜ) nr 1931/2006 (millega kehtestatakse maismaal liikmesriikide välispiiril toimuva kohaliku piiriliikluse eeskirjad ning muudetakse Schengeni konventsiooni sätteid) kehtestatud kohaliku piiriliikluse korra rakendamise ja toimimise kohta (KOM(2009) 383 (lõplik), 24.7.2009)

Nõukogu 13. juuni 2002. aasta määrus (EÜ) nr 1030/2002, millega kehtestatakse ühtne elamisloavorm kolmandate riikide kodanike jaoks (EÜT L 157, 15.6.2002, lk 1–7)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 04.05.2020



(1) Ühendkuningriik astub Euroopa Liidust välja ja on alates 1. veebruarist 2020 kolmas riik (ELi mittekuuluv riik).

Top