EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Liidu standardimine

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) nr 1025/2012, mis käsitleb Euroopa standardimist

määrus (EL) 2022/2480, millega muudetakse määrust (EL) nr 1025/2012

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Selle eesmärk on kaasajastada ja parandada standardimist Euroopa Liidus (EL), millel on ELi ühtses turus oluline roll, andes ülevaate, kuidas
    • ELi standardimisprotsess toimib ja
    • selles protsessis osalevad mitmesugused organisatsioonid koos töötavad (nii ELi kui ka riikide tasandil).
  • Selle eesmärk on lihtsustada ja kohandada õiguslikku raamistikku, et viimaseid arengusuundi ja edasisi ülesandeid kajastada.
  • Standardid toetavad konkurentsivõimet, vähendavad kulusid, parandavad ohutust ja suurendavad konkurentsi, kaitstes tervist, ohutust, turvalisust ja keskkonda.

PÕHIPUNKTID

Määrus sisaldab eeskirju järgmiste kohta:

  • standardiorganisatsioonide, riiklike standardiorganisatsioonide, ELi liikmesriikide ja Euroopa Komisjoni vaheline koosöö;
  • toodetele ja teenustele turust lähtuvate Euroopa standardite kehtestamine, mis on kooskõlas ELi õigusaktide ja poliitikaga;
  • kuidas info- ja kommunikatsioonitehnoloogia tehnilised spetsifikatsioonid saavad seda protsessi toetada;
  • standardimise rahastamine, tavaliselt toetuste ja konkursikutsete näol, mis on kooskõlas ELi seadusandluse ja poliitikatega;
  • sidusrühmade osalemine.

Määrus käsitleb nii teenuste kui ka toodete standardeid ning toote või teenuse nõutavad omadused peavad hõlmama ka keskkonna- ja rahvatervise kaitset.

Standardimistaotlused Euroopa standardiorganisatsioonidele

Komisjon võib esitada ühele või mitmele Euroopa standardiorganisatsioonile taotluse koostada Euroopa standard, mis on turule orienteeritud ja võtab arvesse nii avalikku huvi kui ka ELi poliitikaeesmärke. Komisjon määrab kindlaks esitatavad nõuded ja tähtajad. Liikmesriigid teavitavad komisjoni kõigist standardiorganitele esitatud taotlustest koostada tehnilisi kirjeldusi või konkreetse toote standardeid, et võimalik oleks koostada tehniliste eeskirjade eelnõu.

Laialdane standardimisprotsessis osalemine

  • Euroopa standardiorganisatsioonid peavad lihtsustama kõigi asjaomaste sidusrühmade tulemuslikku osalemist oma standardimistöödes, sh väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, tarbijaorganisatsioonid ning keskkonaalased ja ühiskondlikud sidusrühmad.
  • Riiklikud standardiorganisatsioonid peavad lihtsustama väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete juurdepääsu standarditele ja nende väljatöötamisprotsessile, jagades osalemise parandamiseks parimaid tavasid.
  • Liikmesriigid peavad asjakohastel juhtudel julgustama riigiasutuste, muu hulgas turujärelevalveasutuste osalemist riiklikus standardimistegevuses, mille eesmärk on standardite väljatöötamine või läbivaatamine.
  • Et tagada ELi huvide, väärtuste ja poliitikaeesmärkide ning üldiselt avalike huvide parem arvessevõtmine standardimisprotsessis, muudetakse määrusega (EL) 2022/2480 määruse (EL) nr 1025/2012 artiklit 10. Muudatus toob Euroopa standardimissüsteemi hea valitsemistava põhimõtted, tagades sidusrühmade tasakaalustatud esindatuse standardimisega seotud otsuste tegemise protsessis. Uute eeskirjade kohaselt peavad kõik Euroopa standardiorganisatsioonid tagama, et üksnes kõnealuse organisatsiooni asjaomase otsuseid tegeva organi riiklike standardiorganisatsioonide esindajad teevad Euroopa standardeid ja Euroopa standardimisega seotud otsuseid, eelkõige järgmiseid:
    • komisjoni otsused standardimistaotluste vastuvõtmise ja sellest keeldumise kohta;
    • standardimistaotluse täitmiseks vajalike uute tööteemade vastuvõtmise otsused;
    • Euroopa standardite või Euroopa standardimisdokumentide vastuvõtmise, läbivaatamise ja kehtetuks tunnistamise otsused.

Tehniliste kirjelduste tunnustamine ja kasutamine

Riiklikud ametiasutused peaksid kõiki asjakohaseid tehnilisi kirjeldusi võimalikult palju ära kasutama riistvara, tarkvara ja infotehnoloogia teenuste ostmisel. Tehnilised kirjeldused on turule vastuvõetavad ja need ei piira koostalitlusvõimet kehtivate Euroopa või rahvusvaheliste standarditega.

Iga-aastane töökava ja vastuväited harmoneeritud standarditele

Iga-aastases töökavas sätestatakse strateegilised prioriteedid, võttes arvesse ELi pikaajalise majanduskasvu strateegiaid. Komisjon loob teatamissüsteemi kõikidele sidusrühmadele, et tagada nõuetekohane konsulteerimine ja vastavus turuvajadustele enne iga-aastase töökava või standardimistaotluste vastuvõtmist või liikmesriigi või Euroopa Parlamendi poolt harmoneeritud standardite suhtes esitatud ühegi vastuväite osas otsuse langetamist.

Aruandlus

Euroopa standardiorganisatsioonid saadavad komisjonile iga-aastase aruande käesoleva määruse rakendamise kohta.

Konkreetsed standardid

Määrus hõlmab selgesõnaliselt järgmisi konkreetseid standardeid:

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust (EL) nr 1025/2012 kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2013.

Määrust (EL) 2022/2480 kohaldatakse alates 9. juulist 2023.

TAUST

Lisateave

PÕHIDOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 1025/2012, mis käsitleb Euroopa standardimist ning millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/23/EÜ ja 2009/105/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 87/95/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 1673/2006/EÜ (ELT L 316, 14.11.2012, lk 12–33)

Määruse (EL) nr 1025/2012 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. detsembri 2022. aasta määrus (EL) 2022/2480, millega muudetakse määrust (EL) nr 1025/2012 seoses Euroopa standardiorganisatsioonide otsustega, mis käsitlevad Euroopa standardeid ja Euroopa standardimisdokumente (ELT L 323, 19.12.2022, lk 1–3)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele – Euroopa standardite strateegiline visioon: Euroopa majanduse jätkusuutliku kasvu edendamine ja kiirendamine 2020. aastaks (COM(2011) 311 final, 1.6.2011)

Viimati muudetud: 09.07.2023

Top