EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Palgapoliitika finantsteenuste sektoris

 

KOKKUVÕTE:

soovitus 2009/384/EÜ – palgapoliitika finantsteenuste sektoris

MIS ON SOOVITUSE EESMÄRK?

Soovituse eesmärk on kehtestada üldised põhimõtted, mida kohaldatakse finantsteenuste sektori tasustamistavade suhtes eesmärgiga vältida selles sektoris liigset riskide võtmist, eelkõige pankade ja investeerimisühingute poolt.

PÕHIPUNKTID

Soovitust kohaldatakse

  • finantsettevõtete suhtes, kelle registrijärgne asukoht või peakontor on ELi riigi territooriumil;
  • selliste töötajate kategooriate suhtes, kelle ametialane tegevus mõjutab ettevõtte riskiprofiili märkimisväärselt.

Käesolevat soovitust ei kohaldata vahendajate ning allhanke korras teostatavate tegevuste puhul väliste teenuseosutajate tasude ja komisjonitasude suhtes.

Palgapoliitika

  • Palgapoliitika peaks olema kooskõlas finantsettevõtte äristrateegia, eesmärkide, väärtuste ja selliste pikaajaliste huvidega, nagu jätkusuutlikud kasvuväljavaated ning klientide ja investorite kaitse põhimõttega teenuste pakkumise vältel.
  • Palgapoliitika puhul peaks põhipalk ja muutuvpalk olema tasakaalus. Põhipalk peaks moodustama kogu töötasust piisavalt suure osa, mis võimaldaks ettevõttel rakendada täielikult paindlikku preemiasüsteemi.
  • Palgapoliitika korraldust tuleks korrapäraselt ajakohastada, et see vastaks ettevõtte arengule.
  • Kui tasustamine on seotud tulemuslikkusega, tuleks seda hinnata vastavalt praegustele või tulevastele riskidele, jätmata tähelepanuta kasutatud kapitali maksumust ja nõutavat likviidsust.
  • Järgnevad menetlused peaksid olema selged, dokumenteeritud ja sisemiselt läbipaistvad.
  • Järelevalvenõukogu peaks kehtestama finantsettevõtja palgapoliitika üldpõhimõtted ja vastutama kõnealuse poliitika rakendamise eest.
  • Palgapoliitika kujundamisse tuleks kaasata kontrollifunktsioonide täitjad ning personaliosakond ja väliseksperdid.
  • Palgapoliitika peaks vähemalt kord aastas läbima keskse ja sõltumatu sisekontrolli, mille käigus kontrollitakse järelevalveorgani poolt kindlaks määratud põhimõtete ja menetluste järgimist.

Avalikustamine

Ettevõtja peab avalikustama teabe palgapoliitika kohta eraldi deklaratsiooni või perioodilise avalikustamise vormis, esitades järgmised andmed:

  • teave otsustamisprotsessi kohta, mille käigus määratakse kindlaks valitud palgapoliitika;
  • teave palga ja tulemuslikkuse vahelise seose kohta;
  • tulemuslikkuse mõõtmise kriteeriumid;
  • sellised tulemuskriteeriumid, millel põhineb õigus aktsiatele, optsioonidele või muutuvpalgale;
  • aastapreemiate skeemi ja muude mitterahaliste soodustuste põhiparameetrid ja põhjendus.

Järelevalve

Pädevad asutused peaksid tegema järelevalvet, võttes arvesse

  • ettevõtte suurust;
  • tegevuse laadi;
  • tegevuse kestust.

Lisaks peaksid finantsettevõtted esitama pädevatele asutustele deklaratsiooni, mis näitab ülalnimetatud palgapoliitikat käsitlevate põhimõtete järgimise taset.

TAUST

Finantssektori tasustamistavad, eelkõige pankades ja investeerimisühingutes, on viinud ülemäärase riskide võtmiseni. Need tavad aitasid teatud määral kaasa suurte finantsettevõtjate märkimisväärsetele kahjudele ja osaliselt on need süüdi 2008. aasta oktoobri finantskriisis. Euroopa Komisjoni 2009. aasta kevadel avaldatud teatises „Euroopa majanduse elavdamine“ esitati kava, mille eesmärk oli taastada ja säilitada stabiilne ja usaldusväärne finantssüsteem. Käesolev soovitus palgapoliitika kohta oli osa kavas esitatud strateegiast.

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni 30. aprilli 2009. aasta soovitus 2009/384/EÜ palgapoliitika kohta finantsteenuste sektoris (ELT L 120, 15.5.2009, lk 22–27)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 575/2013 krediidiasutuste ja investeerimisühingute suhtes kohaldatavate usaldatavusnõuete kohta ja määruse (EL) nr 648/2012 muutmise kohta (ELT L 176, 27.6.2013, lk 1–337)

Määruse (EL) nr 575/2013 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/36/EL, mis käsitleb krediidiasutuste tegevuse alustamise tingimusi ning krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet, millega muudetakse direktiivi 2002/87/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2006/48/EÜ ja 2006/49/EÜ (ELT L 176, 27.6.2013, lk 338–436)

Vt konsolideeritud versioon.

Teatis kevadisele Euroopa Ülemkogule – Euroopa majanduse elavdamine – 1. osa (KOM(2009) 114 (lõplik), 4.3.2009)

Viimati muudetud: 31.07.2018

Top