EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tuumaohutuse konventsioon

 

KOKKUVÕTE:

Tuumaohutuse konventsioon – Tuumaohutuse konventsiooni artikli 30 lõike 4 punkti iii sätete kohane Euroopa Aatomienergiaühenduse deklaratsioon

Otsus 1999/819/Euratom – Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) ühinemine tuumaohutuse konventsiooniga

MIS ON KONVENTSIOONI JA OTSUSE EESMÄRK?

  • Tuumaohutuse konventsioon on rahvusvaheline konventsioon, mille eesmärk on suurendada tuumaohutust kogu maailmas. Kõik ELi riigid on konventsiooni osalisriigid. Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) asutamislepinguga loodud ühendus jagab konventsiooniga reguleeritavates valdkondades jurisdiktsiooni ELi riikidega.
  • Otsusega kiidetakse heaks Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) ühinemine konventsiooniga. Seda muudeti 2004. aastal, et võtta arvesse uute liikmesriikide ELiga ühinemist.

PÕHIPUNKTID

Euratomi kohustused

  • Euratom ei oma konventsioonis määratletud tuumarajatisi.
  • Vastutus tuumarajatise ohutuse eest lasub selle ELi riigi vastava litsentsi omanikul, kelle territooriumil rajatis asub.
  • Euratomi kohustused konventsiooni raames tulenevad Euratomi asutamislepingust (II jaotise 3. peatükk), mis käsitleb töötajate ja muu elanikkonna tervise kaitset ioniseeriva kiirguse ohtude eest, nagu on kinnitanud Euroopa Liidu Kohus (Kohtuotsus C-29/99).

Eesmärgid

  • Konventsiooni eesmärgid on:
    • saavutada kogu maailmas tuumaohutuse kõrge tase ning säilitada seda, tõhustades selleks riiklikke meetmeid ja rahvusvahelist koostööd;
    • kehtestada ja säilitada tuumarajatistes tõhus kaitse võimaliku kiirgusohu vastu, et kaitsta inimesi, ühiskonda ja keskkonda jms;
    • vältida tuumaõnnetusi ning vähendada nende tagajärgi.
  • Konventsioonis ei sätestata üksikasjalikke ohutusnorme, kuid see sisaldab tuumarajatiste ohutuse aluspõhimõtete kohaldamise kohustust.

Kohaldamisala

Konventsiooni kohaldatakse maismaal asuvate mittesõjalisel eesmärgil kasutatavate tuumaelektrijaamade ohutuse suhtes, sealhulgas samas kohas asuvad tuumaelektrijaama töötamisega otseselt seotud radioaktiivsete ainete ladustamis-, käitlemis- ja töötlemisruumid.

Rakendamine

  • Konventsiooniosalised loovad tuumarajatiste ohutuse tagamiseks seadusandliku, normatiivse ja haldusraamistiku raamistiku, millega nähakse ette:
    • siseriiklike ohutusnõuete ja -eeskirjade kehtestamine;
    • tuumarajatiste litsentsimise süsteem ning litsentsita tuumarajatiste tegutsemise keeld;
    • kontrolli- ja hindamissüsteem. Enne tuumarajatise ehitamist ja selle kasutuselevõtmist, samuti tuumarajatise eluea jooksul viiakse läbi ulatuslikke ja korrapäraseid ohutushindamisi;
    • määruste ja litsentside tingimuste jõustamise meetmed (litsentside peatamine või tühistamine jm).
  • Pooled loovad litsentside andmiseks ja eeskirjade nõuetekohase rakendamise tagamiseks sõltumatu reguleeriva asutuse. Selle asutuse ülesanded tuleb tõhusalt lahutada mis tahes muu tuumaenergiat edendava või kasutava organisatsiooni ülesannetest.
  • Litsentsi omanikud koostavad nõuete täitmise tagamiseks tegevuspõhimõtted, milles tuumaohutus on esmatähtis, ja kvaliteedi tagamise kava. Samuti tuleb kehtestada hädaolukorra meetmed, milles täpsustatakse asjaomaste asutuste, näiteks haiglate teavitamise kord.
  • Iga konventsiooniosaline esitab teistele osalistele aruande meetmete kohta, mida ta on konventsioonist tulenevate kohustuste täitmiseks võtnud. Aruanded vaadatakse läbi lepinguosaliste korralistel koosolekutel.

Rajatiste ohutus

  • Tuumarajatistele annab tegevusloa reguleeriv organ. Konventsioonis täpsustatakse rajatise iga etapi hindamiskriteeriumid: asukoha planeerimine, rajatiste projekteerimine ja ehitamine ning kasutuselevõtmine.
  • Asukoha valimisel tuleb muu hulgas arvestada selle mõju rajatise ohutusele ning rajatise mõju inimestele ja keskkonnale. Samuti tuleb konsulteerida teiste tuumarajatise läheduses asuvate konventsiooniosalistega juhul, kui on olemas tõenäoline oht, et tuumarajatis võib neid mõjutada.
  • Tuumarajatise projektis ja ehitamise käigus nähakse radioaktiivsete ainete eraldumise korral ette ohutusmeetmed ning kasutatavad tehnoloogiad ja seadmed on kogemustega tõendatud või testimiste käigus sobivaks tunnistatud.
  • Käivitamisluba põhineb asjakohasel ohutusanalüüsil ning tegevuse alustamise programmil. Rajatise juhtimine peab olema kooskõlas riiklike asutuste kehtestatud eeskirjadega. Samuti tuleb kehtestada andmete kogumise ja analüüsimise programmid.
  • Igal rajatisel peavad olema kohapeal kasutatavad ja selle ümbruses kasutatavad hädaolukorra lahendamise plaanid, et kaitsta töötajaid, üldsust, keskkonda jms kiirgusavarii korral.

Organisatsiooniline korraldus

Konventsiooniosalised kohtuvad vähemalt üks kord kolme aasta jooksul. Euroopa Komisjon esindab Euratomi nendel koosolekutel, kus konventsiooniosalised annavad aru meetmetest, mida nad on võtnud asutamislepingu kohustuste täitmiseks. Rahvusvaheline Tuumaenergiaagentuur (IAEA) tagab konventsiooni jaoks sekretariaaditeenused.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

Konventsioon jõustus 24. oktoobril 1996.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENDID

Tuumaohutuse konventsioon – Tuumaohutuse konventsiooni artikli 30 lõike 4 punkti iii sätete kohane Euroopa Aatomienergiaühenduse deklaratsioon (EÜT L 318, 11.12.1999, lk 21–30)

Komisjoni 16. novembri 1999. aasta otsus 1999/819/Euratom Euroopa Aatomienergiaühenduse (Euratom) ühinemise kohta 1994. aasta tuumaohutuse konventsiooniga (EÜT L 318, 11.12.1999, lk 20)

Otsuse 1999/819/Euratom hilisemad muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUV DOKUMENT

Nõukogu 25. juuni 2009. aasta direktiiv 2009/71/Euratom, millega luuakse tuumaseadmete tuumaohutust käsitlev ühenduse raamistik (ELT L 172, 2.7.2009, lk 18–22)

Vt konsolideeritud versiooni.

Viimati muudetud: 12.05.2020

Top