EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kasutatud patareide kõrvaldamine

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2006/66/EÜ, mis käsitleb patareisid ja akusid ning patarei- ja akujäätmeid

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

  • Direktiiviga keelatakse teatavate patareide (või akude)*, mis sisaldavad ettenähtud piirmäärast rohkem elavhõbedat või kaadmiumi, turule laskmine.
  • Sellega soodustatakse patareijäätmete kogumise ja ringlussevõtu kõrget määra ning kõikide patareide olelustsüklis osalevate asjaosaliste keskkonnategevuse, sealhulgas patareide ringlussevõtu ja kõrvaldamise paremat tulemuslikkust.
  • Eesmärk on vähendada keskkonda heidetavate ohtlike ainete, eriti elavhõbeda, kaadmiumi ja plii hulka, vähendades asjaomaste ainete kasutamist patareides ning suunates kasutatavad kogused töötlemisse ja korduskasutusse.

PÕHIPUNKTID

  • Direktiivi kohaldatakse igat tüüpi patareide suhtes, välja arvatud nende patareide suhtes, mida kasutatakse ELi riikide julgeoleku kaitsmiseks või sõjanduslikuks otstarbeks või kosmosesse saatmiseks ettenähtud seadmetes. Seega hõlmab see direktiiv rohkem tooteid kui direktiiv 91/157/EMÜ, mida kohaldati ainult elavhõbedat, pliid või kaadmiumi sisaldavate patareide, välja arvatud „nööpelementide“ suhtes, ning mis tunnistatakse käesoleva direktiiviga kehtetuks.
  • Elavhõbedasisaldust silmas pidades keelatakse direktiiviga kõik patareid, mis sisaldavad elavhõbedat rohkem kui 0,0005 % massist, olenemata sellest, kas need on paigaldatud seadmetesse või mitte. Nööpelementidele, mille elavhõbedasisaldus ei ületa 2 % massist, kehtis selle keelu suhtes erand kuni 2015. aasta oktoobrini (ent kuuldeaparaatidele mõeldud nööpelementide puhul kuulus selle erandi tegemine Euroopa Komisjoni poolt läbivaatamisele).
  • Kaadmiumi sisaldavatest patareidest on keelatud kantavad patareid, sealhulgas seadmetesse paigaldatud patareid, mis sisaldavad kaadmiumi rohkem kui 0,002 % massist (välja arvatud avarii- ja häiresignalisatsiooni süsteemides või meditsiiniseadmetes kasutamiseks ettenähtud kantavad patareid). Juhtmeta mootortööriistade kantavatele patareidele kehtis selle keelu suhtes erand 31. detsembrini 2016, et anda ringlussevõtu ettevõtjatele ja tarbijatele kogu väärtusahela ulatuses võimalus asjaomaste asendustehnoloogiatega kohanduda.
  • Suure osa kasutatud patareide ringlussevõtu tagamiseks peavad ELi riigid võtma kõik vajalikud meetmed (sealhulgas majanduslikud instrumendid), et edendada ja suurendada jäätmete lahuskogumist ning vältida patareide viskamist sorteerimata olmeprügi hulka. Liikmesriigid peavad tegema vastavad korraldused selleks, et lõppkasutajad saaksid kõrvaldada vanad patareid kasutuselt oma elukoha läheduses asuvates kogumispunktides ja et tootjad võtaksid need tasuta tagasi. Hiljemalt 26. septembriks 2012 tuli saavutada vähemalt 25 %-line kogumise määr, 26. septembriks 2016 pidi see olema 45 %.
  • Vastavalt direktiivile 2006/66/EÜ, mida on muudetud direktiiviga 2013/56/EL, peavad patareid olema hõlpsasti ja ohutult eemaldatavad. Sellest tulenevalt peavad patareisid sisaldavate seadmetega olema kaasas juhendid, kuidas lõppkasutaja või sõltumatu kvalifitseeritud asjatundja saaks neid ohutult eemaldada.
  • Samuti peavad ELi riigid tagama, et kogutud patareide töötlemisel ja ringlussevõtul kasutatakse parimat võimalikku tehnikat. Jäätmete energiakasutust ei käsitleta ringlussevõtu protsessina.
  • Töötlemine peab hõlmama vähemalt kõikide vedelike ja hapete eemaldamist. Patareide töötlemine ja ladustamine (sealhulgas ajutine ladustamine) peab toimuma kohtades, kus on vettpidav pind ja sobiv ilmastikukindel kate, või sobivates mahutites. Käesolevas direktiivis on sätestatud ka patareide kohustusliku ringlussevõtu protsessi tõhususega seonduvad kohustused olenevalt patareide keemilisest koostisest.
  • Kui ringlussevõetud toodete jaoks ei ole toimiv sihtturg kättesaadav või kui keskkonna-, majandus- ja sotsiaalse mõju üksikasjaliku hindamise tulemusena selgub, et ringlussevõtt ei ole parim lahendus, võivad ELi riigid ladestada kaadmiumi, elavhõbedat või pliid sisaldavaid kantavate patareide patareijäätmeid prügilasse või maa-alusesse ladestamiskohta. Lisaks on keelatud tööstuslike ja mootorsõidukite patareide patareijäätmete ladestamine prügilatesse ja selliste jäätmete põletamine. Siiski võib prügilatesse ladestada või põletada töödeldud ja ringlusse võetud patareide jääke.
  • Töötlemine ja ringlussevõtt võib toimuda väljaspool asjaomast ELi riiki või isegi väljaspool ELi tingimusel, et järgitakse jäätmesaadetisi käsitlevat määrust (EÜ) nr 1013/2006 (vt kokkuvõte).
  • Tootjad (või nende nimel tegutsevad kolmandad isikud) kannavad kogu netokulu, mis tuleneb tööstuslike, mootorsõidukite ja kantavate patareide kogumisest, töötlemisest ja ringlussevõtust. Kantavate patareide tootjad peavad finantseerima kulusid, mis tulenevad avalikkuse teavitamise kampaaniatest kantavate patareide patareijäätmete kogumise, käitlemise ja ringlussevõtu kohta. Väiketootjatele võidakse teha selle kohustuse suhtes erand eeldusel, et see ei kahjusta kogumis- ja ringlussevõtusüsteemide asjakohast toimimist. Kõik patareide tootjad peavad olema registreeritud.
  • Lõppkasutajad peavad eri kanalite kaudu saama teavet mitmesuguste teemade kohta, nagu
    • patareides sisalduvate ainete võimalik mõju keskkonnale ja inimeste tervisele ning neile kättesaadav kogumise ja ringlussevõtu kord jäätmete kõrvaldamisel, kampaaniate kaudu või otse turustajate juures;
    • kantavate patareide mahutavus või teatavat piiri ületav kemikaalide sisaldus – teave peab olema esitatud patareidel, akudel ja patareikogumitel oleval nähtaval, loetaval ja kustutamatul märgistusel;
    • vajadus tagada patareide eraldi kogumine – kasutada tuleb ratastega prügikonteineri sümbolit, millele on rist peale tõmmatud.
  • ELi riigid esitavad komisjonile aruandeid direktiivi rakendamise ja meetmete kohta, mida nad võtavad selleks, et soodustada patareide keskkonnamõjuga seotud arenguid (sh uued ringlussevõtu- ja töötlemistehnoloogiad). Direktiivi teatavad aspektid vaadati läbi 2013. aastal (vt muutmisdirektiiv 2013/56/EL).

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

  • Direktiivi 2006/66/EÜ kohaldatakse alates 26. septembrist 2006 ning see pidi ELi riikides jõustuma hiljemalt 26. septembriks 2008.
  • Muutmisdirektiivi 2013/56/EL kohaldatakse alates 30. detsembrist 2013 ning see pidi ELi riikides jõustuma hiljemalt 1. juuliks 2015.

TAUST

  • ELi turule lastakse igal aastal sadu tuhandeid tonne tööstuslikke ja kantavaid patareisid. Kasutatakse väga erinevaid metalle alates elavhõbedast, pliist ja kaadmiumist ning lõpetades nikli, vase, tsingi, mangaani ja liitiumiga.
  • Nende toodete jäätmete kõrvaldamine saastab atmosfääri (põletamisel) ning reostab maapinda ja vett (prügilas ladestamisel või matmisel). Asjakohaste eeskirjadega on võimalik nende jäätmete keskkonnareostust vähendada. Lisaks aitab jäätmete ringlussevõtt koguda tuhandeid tonne metalle, sealhulgas väärismetalle, nagu nikkel, koobalt ja hõbe.
  • Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Patarei või aku – keemilise energia muundamisest vahetult saadava elektrienergia allikas, mis koosneb ühest või mitmest primaarelemendist (mida ei saa taaslaadida) või ühest või mitmest sekundaarelemendist (mida saab taaslaadida). Käesolevas direktiivis käsitatakse patareid ja akut ühe ja sama tootena ning nende tähistamiseks kasutatakse sõna „patarei“.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. septembri 2006. aasta direktiiv 2006/66/EÜ, mis käsitleb patareisid ja akusid ning patarei- ja akujäätmeid ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 91/157/EMÜ (ELT L 266, 26.9.2006, lk 1–14)

Direktiivi 2006/66/EÜ hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUV DOKUMENT

Komisjoni 29. septembri 2008. aasta otsus 2008/763/EÜ, millega Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/66/EÜ kohaselt kehtestatakse ühine metoodika, mille alusel arvutatakse lõppkasutajatele igal aastal müüdavate kantavate patareide ja akude kogus (ELT L 262, 1.10.2008, lk 39)

Viimati muudetud: 09.06.2020

Top