EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa kohtulahendi tunnus

 

KOKKUVÕTE:

Euroopa e-õiguskeskkonna tegevuskava 2019–2023

Järeldused, milles kutsutakse üles võtma kasutusele Euroopa kohtulahendi tunnus (ECLI) ja kohtulahendite ühtne metaandmete miinimumkogum

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 67

MIS ON TEGEVUSKAVA, JÄRELDUSTE JA LEPINGU ARTIKLI EESMÄRK?

Euroopa e-õiguskeskkonna tegevuskava 2019–2023 põhineb ELi Euroopa e-õiguskeskkonna tegevuskaval 2014–2018, mis on nüüdseks lõppenud. Mõlemad näitavad olulisust piiriüleseks juurdepääsuks kohtupraktikatele*, vajadust standardimise ja detsentraliseeritud tehnoloogia järele.

Järeldustes nõutakse Euroopa kohtulahendi tunnuse (ECLI) ja kohtulahendite ühtse metaandmete* miinimumkogumi kasutusele võtmist.

Järeldused põhinevad Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 67 lõikel 1. Selles artiklis sätestatakse, et EL on vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanev ala, kus austatakse põhiõigusi ning ELi riikide erinevaid õigussüsteeme ja -traditsioone.

PÕHIPUNKTID

Juurdepääs kohtupraktikale on õigusriigi seisukohalt eluliselt tähtis, see on üks ELi põhiväärtusi, nagu on sätestatud Euroopa Liidu lepingu artiklis 2. See juurdepääs

  • tagab kohtusüsteemi järelevalve avalikkuse poolt;
  • aitab muuta kohtusüsteemi läbipaistvamaks;
  • hoiab avalikkust kursis arenguga õigusaktide vallas.

Liikmesriikide kohtute kohtulahendid on oluline teabeallikas ELi riikide õigussüsteemide, aga ka ELi õiguse kohta. Lisaks keelega seotud probleemidele on ühtse kohtulahendi tunnuse puudumine takistanud õiguslike küsimuste piiriülest uurimist. Kodanikud, õigusala töötajad ja riikide ametiasutused vajasid seetõttu vahendit, mis võimaldaks kergesti otsida ja seejärel selgelt viidata siseriiklikele ja ELi kohtulahenditele.

Selle eesmärk ei olnud liikmesriikide kohtupraktika tsentraliseeritud Euroopa andmebaasi loomine. Selle asemel on kehtestatud kohtulahendite identifitseerimise ja nende metaandmete ühine süsteem.

Seetõttu paluti järeldustes ELi riikidel luua vabatahtlikult järgnev:

  • ühtne metaandmete miinimumkogum: Euroopa Liidu Nõukogu on koostanud metaandmete loetelu, nagu kohtu täisnimi, kohtu asukohariik ja otsuse tegemise kuupäev, mis peab sisalduma igas dokumendis, milles on esitatud kohtuotsus;
  • ECLI: see ühtne tunnus, mis võimaldab kohtulahendeid kergemini identifitseerida, sisaldab viite kohustuslikku elementi:
    • „ECLI“: tunnuse identifitseerimiseks Euroopa kohtulahendi tunnusena;
    • riigi kood;
    • kohtuotsuse teinud kohtu kood;
    • kohtuotsuse tegemise aasta;
    • number, mis koosneb kuni 25 tähemärgist, mille määrab iga ELi liikmesriik;
    • nende elementide eraldamiseks kasutatakse koolonit (:). Teised kirjavahemärgid ei ole lubatud.

Iga osalev ECLI-t kasutav ELi riik määrab riikliku või kohtuorgani oma riikliku ECLI koordinaatoriks. Ühe riigi kohtud võivad ühineda süsteemiga eri ajal. ECLI-t on rakendanud ka Euroopa Patendiameti apellatsioonikojad ja Euroopa Liidu Kohus (mis tegutseb ka ECLI koordinaatorina ELis). Euroopa kohtulahendi tunnus antakse kõigile tehtud kohtuotsustele, mitte ainult Internetis avaldatud otsustele.

ECLI-st saadav kasu hõlmab järgmist:

  • kohtulahenditele lihtsam viitamine ja väiksem ajakulu õigusala töötajatel ja teadlastel selle uurimiseks;
  • mitmekeelne ECLI otsingumootor, mis võimaldab kasutajatel leida kohtuotsuseid nende kohtulahendite avaldajate andmebaasidest, kes on ECLI standardit rakendanud ja andnud oma andmetele juurdepääsu;
  • liikmesriikide kohtunike parem ELi õiguse kohaldamine, sest nad saavad kergemini leida asjakohaseid kohtulahendeid;
  • paranenud vastastikune mõistmine ELi riikide õigusringkondade vahel.

2018. aasta detsembris võttis nõukogu vastu strateegia ja tegevusplaani e-õiguskeskkonna arendamiseks ajavahemikuks 2019–2023. E-õiguskeskkonnaga seotud töö keskendub kolmele eesmärgile:

  • info kättesaadavuse parendamine õigusalal;
  • kohtumenetluste ja kohtuväliste menetluste digiteerimise jätkamine, et pakkuda kohtuotsustele lihtsamat ja kiiremat juurdepääsu;
  • riiklike e-õiguskeskkonna süsteemide tehnilise rakendamise ja haldamise tagamine, mis võimaldab ELi riikide süsteemid omavahel ühendada ja neid koos kasutada.

TAUST

ECLI teave on leitav Euroopa e-õiguskeskkonna portaalis. Portaal sisaldab üksikasju tunnuse vormingu ja kasutamise kohta, samuti metaandmete ja riiklike koordinaatorite kohta. Samuti võimaldab see juurdepääsu ECLI otsinguliidesele. See liides ei ole mõeldud Euroopa tasandil andmebaasi loomiseks, vaid see lihtsalt võimaldab teha otsinguid omavahel ühendatud riiklikes andmebaasides ja veebisaitidel ECLI-t ning teatud metaandmeid kasutades.

PÕHIMÕISTED

Kohtupraktika: kõik kohtulahendid, mis on seotud konkreetse kohtuliku küsimusega.
Metaandmed: infotehnoloogias tähendab see andmeid, mille kirjeldavad teisi andmeid, näiteks anda teavet avaldamise kuupäeva või andmete esitaja kohta. Seega muudavad metaandmed teabe otsimise lihtsamaks. Samuti parandavad need otsingumootorite kuvatavate tulemuste asjakohasust.

PÕHIDOKUMENDID

Euroopa e-õiguskeskkonna strateegia tegevuskava (2019–2023) (ELT C 96, 13.3.2019, lk 9–32)

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – V jaotis – Vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanev ala – 1. peatükk – Üldsätted – Artikkel 67 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 61 ja endine ELi lepingu artikkel 29) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 73)

Nõukogu järeldused, milles kutsutakse üles võtma kasutusele Euroopa kohtulahendi tunnus (ECLI) ja kohtulahendite ühtne metaandmete miinimumkogum (ELT C 127, 29.4.2011, lk 1–7)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa e-õiguskeskkonna strateegia (2019–2023) (ELT C 96, 13.3.2019, lk 3–8)

Euroopa e-õiguskeskkonna mitmeaastane tegevuskava (2014–2018) (ELT C 182, 14.6.2014, lk 2–13)

Viimati muudetud: 29.04.2019

Top