EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Potentsiaalselt plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavad seadmed (ATEXi direktiiv)

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2014/34/EL plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavaid seadmeid ja kaitsesüsteeme käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

ATEXi direktiiviga sätestatakse kogu Euroopa Liidus (EL) kehtivad ühetaolised eeskirjad potentsiaalselt plahvatusohtlikus keskkonnas kasutamiseks ettenähtud seadmete ja kaitsesüsteemide müügi ja kasutusele võtmise kohta. Selle eesmärk on saavutada toodete vastavus teatud nõuetele, et tagada inimeste, eriti töötajate, ja vajaduse korral ka koduloomade tervise ja ohutuse ning vara kaitse kõrge tase.

Direktiivi kohaldatakse mitmesuguste toodete suhtes (sh tooted, mida kasutatakse avamere nafta- ja gaasirajatistel, naftatööstuses, kaevandustes, jahuveskites (lenduvad jahuosakesed on väga tuleohtlikud) ja mujal, kus võib esineda plahvatusohtlik keskkond).

PÕHIPUNKTID

Kõnealuses direktiivis määratletakse tootjate, importijate ja levitajate kohustused seoses potentsiaalselt plahvatusohtlikus keskkonnas kasutamiseks ettenähtud seadmete ja kaitsesüsteemide müügiga.

  • Kõik ELis turustatavad tooted peavad kandma CE-vastavusmärgist, mis näitab, et need vastavad ELi õigusaktide kõigile põhilistele ohutusnõuetele.
  • Enne CE-märgise hankimist peab tootja viima läbi ohutus- ja vastavushindamise ning koostama toodete tehnilise dokumentatsiooni.
  • Importijad peavad kontrollima, kas tootjad on viinud läbi nõuetekohased vastavushindamismenetlused. Vastasel korral peavad nad sellest teavitama ohutuse eest vastutavaid järelevalveasutusi.
  • Kogu vajalik dokumentatsioon tuleb registreerida ja seda tuleb säilitada 10 aastat.
  • Dokumentatsioon ja ohutusalane teave peavad olema koostatud lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles.
  • Tootjad ja importijad peavad tootele märkima oma postiaadressi.
  • Tootjad võivad esitada toote nõuetelevastavust tõendava teabe ohutuse eest vastutavale järelevalveasutusele elektrooniliselt.

Lisaks on direktiivis sätestatud meetmed, mida peavad rakendama ohutuse eest vastutavad riiklikud järelevalveasutused, et tuvastada ohtlikud tooted ning vältida nende importimist kolmandatest riikidest.

Rakendusaktid

Euroopa Komisjon on volitatud vastu võtma rakendusakte.

Rakendusotsused plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavate seadmete ja kaitsesüsteemide harmoneeritud standardite loetelu avaldamise kohta avaldatakse ja neid ajakohastatakse korrapäraselt.

Kehtetuks tunnistamine

Sellega vaadati läbi ja tunnistati kehtetuks direktiiv 94/9/EÜ alates 20. aprillist 2016.

MIS AJAST EESKIRJU KOHALDATAKSE?

Direktiivi siseriiklikku õigusesse ülevõtmise tähtaeg oli 19. aprill 2016. a. Neid meetmeid kohaldatakse alates 20. aprillist 2016.

TAUST

Käesoleva direktiiviga uuendatakse potentsiaalselt ohtlikus keskkonnas kasutamiseks ettenähtud seadmete ja kaitsesüsteemide ELi müügieeskirju. See on osa erinevaid tegevusvaldkondi puudutavast Euroopa õigusraamistiku moderniseerimisprotsessist, mille eesmärk on lihtsustada eeskirju, vähendada halduskoormust ning kehtestada selgemad ja järjepidevamad eeskirjad.

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/34/EL plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavaid seadmeid ja kaitsesüsteeme käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (uuesti sõnastatud) (ELT L 96, 29.3.2014, lk 309–356)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 1999. aasta direktiiv 1999/92/EÜ plahvatusohtlikust keskkonnast potentsiaalselt ohustatud töötajate ohutuse ja tervisekaitse parandamise miinimumnõuete kohta (viieteistkümnes üksikdirektiiv direktiivi 89/391/EMÜ artikli 16 lõike 1 tähenduses) (ELT L 23, 28.1.2000, lk 57–64)

Direktiivi 1999/92/EÜ järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 28.10.2022

Top