EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Juurdepääs geneetilistele ressurssidele ja nende kasutamisest saadava tulu jaotamine (Nagoya protokoll)

 

KOKKUVÕTE:

Nagoya protokoll

otsus 2014/283/EL bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni geneetilistele ressurssidele juurdepääsu ja nende kasutamisest saadava tulu õiglase ja erapooletu jaotamise Nagoya protokolli ELi nimel sõlmimise kohta

MIS ON PROTOKOLLI JA OTSUSE EESMÄRK?

  • Bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni juurde kuuluv Nagoya protokoll allkirjastati 2010. aastal. Bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni osalisteks on EL koos 193 riigiga. Protokolli eesmärk on geneetiliste ressursside kasutamisest saadava tulu õiglane ja erapooletu jaotamine.
  • Otsusega kiidetakse Euroopa Liidu (EL) nimel ametlikult heaks bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni geneetilistele ressurssidele juurdepääsu ja nende kasutamisest saadava tulu õiglase ja erapooletu jaotamise Nagoya protokoll. Sellega muutus protokoll kui tähtis bioloogilist mitmekesisust käsitlev rahvusvaheline leping ELi suhtes õiguslikult siduvaks.

PÕHIPUNKTID

Protokolli heakskiitmisega 16. mail 2014 panustas EL nõutava 50 ratifitseerimise kogumisele kogu maailmas ning võimaldas Nagoya protokollil 12. oktoobril 2014 jõustuda. Selle tulemusel said protokolli (COP-MOP 1) osalised esimest korda kokku bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni iga kahe aasta tagant korraldataval kõrgetasemelisel konverentsil, mis toimus Lõuna Koreas 13–17. oktoobril 2014, samal ajal bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni osaliste 12. konverentsiga (COP 12).

Juurdepääs ja tulu jaotamine

  • Nagoya protokolliga kohaldatakse bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni kolmandat eesmärki – juurdepääs ja tulu jaotamine –, mis keskendub geneetiliste ressursside kasutamisest saadava tulu õiglasele ja erapooletule jaotamisele, sealhulgas asjakohase juurdepääsu kaudu geneetilistele ressurssidele ning asjakohaste tehnoloogiate edastamise kaudu.
  • Geneetilised ressursid on looduslikest või kultiveeritud varudest (nt seemnepangad või botaanikaaiad) pärit tegeliku või potentsiaalse väärtusega geneetiline materjal. Neid ressursse kasutatakse mitmesugustel tegevusaladel looduspõhise teadus- ja arendustegevuse käigus uute toodete (nt uute ravimite, kemikaalide või kosmeetikatoodete) alusmaterjalina.
  • Bioloogilise mitmekesisuse konventsiooniga tunnustatakse riikide suveräänset õigust oma loodusvarade üle. Nagoya protokolli kontekstis põhineb juurdepääsu ja tulu jaotamine sellel põhimõttel. Protokolli osalised saavad otsustada, kas nad soovivad reguleerida juurdepääsu oma geneetilistele ressurssidele ning sätestada tingimused tulu jaotamiseks (nt eelnevale informeeritud nõusolekule kehtivate eeskirjade ja menetlustega ning geneetiliste ressursside kasutajaga vastastikku kokku lepitavate tingimuste läbirääkimistega).
  • Nagoya protokolli kohaldatakse ka põlisrahvaste ja kohalike kogukondade geneetiliste ressurssidega seotud traditsiooniliste teadmiste kasutamise suhtes.
  • Protokolliga sätestatakse kõigile osalistele kehtivad kohustuslikud vastavuseeskirjad, et teostada järelevalvet geneetiliste ressursside kasutamise üle pärast nende pakkuja riigist väljumist.
  • Protokoll aitab luua suuremat õiguskindlust ja läbipaistvust geneetiliste ressursside pakkujatele ja kasutajatele, edendades samas tulude jaotamist. Protokolli juhiste abil loodud ja jaotatud tulu peaks aitama toetada bioloogilise mitmekesisuse kaitset ja selle komponentide säästvat kasutamist (bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni esimene ja teine eesmärk).

Määrus (EL) nr 511/2014, mis on Nagoya protokolli vastavusmeetmeid ELi tasandil rakendav juurdepääsu ja tulu jaotamise määrus, jõustus 9. juunil 2014 ning seda on kohaldatud alates Nagoya protokolli 12. oktoobril 2014 ELis jõustumisest.

Rakendusmäärus (EL) 2015/1866 sisaldab meetmeid konkreetsete aspektide kohta, mis on sätestatud juurdepääsu ja tulu jaotamise määruses (eelkõige registreeritud kogumid, parimad tavad ja kasutajate tegevuse nõuetekohasuse kontrollimine). Euroopa Komisjon võttis selle määruse vastu 13. oktoobril 2015 ning see jõustus 9. novembril 2015.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

Protokoll jõustus 12. oktoobril 2014, 90 päeva pärast 50. ratifitseerimiskirja hoiuleandmist.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENDID

Bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni geneetilistele ressurssidele juurdepääsu ja nende kasutamisest saadava tulu õiglase ja erapooletu jaotamise Nagoya protokoll (ELT L 150, 20.5.2014, lk 234–249)

Nõukogu 14. aprilli 2014. aasta otsus 2014/283/EL bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni geneetilistele ressurssidele juurdepääsu ja nende kasutamisest saadava tulu õiglase ja erapooletu jaotamise Nagoya protokolli Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta (ELT L 150, 20.5.2014, lk 231–233)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 511/2014 geneetilistele ressurssidele juurdepääsu ja nende kasutamisest saadava tulu õiglase ja erapooletu jaotamise Nagoya protokollist tulenevate kasutajate jaoks ette nähtud vastavusmeetmete kohta liidus (ELT L 150, 20.5.2014, lk 59–71)

Komisjoni 13. oktoobri 2015. aasta rakendusmäärus (EL) 2015/1866, millega kehtestatakse üksikasjalikud eeskirjad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 511/2014 rakendamiseks seoses kogude registri, kasutajapoolse nõuete täitmise kontrolli ja parimate tavadega (ELT L 275, 20.10.2015, lk 4–19)

Viimati muudetud: 20.11.2020

Top