EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Programm Loov Euroopa (2014-2020)

Programm Loov Euroopa, mille eesmärk on edendada Euroopa kultuurilist ja keelelist mitmekesisust ning suurendada konkurentsivõimet kultuuri-, audiovisuaal- ja loomesektoris, käivitati turu killustatuse, digiajastu, üleilmastumise ja andmekogumisega seotud probleemide lahendamiseks.

ÕIGUSAKT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1295/2013, millega luuakse programm Loov Euroopa (2014-2020) ning tunnistatakse kehtetuks otsused nr 1718/2006/EÜ, nr 1855/2006/EÜ ja nr 1041/2009/EÜ.

KOKKUVÕTE

Euroopas on arvestuslikult 8,5 miljonit inimest, kelle töö on otseselt seotud kultuurivaldkonnaga. Euroopa kultuuride ja traditsioonide mitmekesisuse tõttu on kultuurivaldkonnas turg sageli killustatud, mistõttu autoritel ja artistidel on raske leida turgu ja jõuda rahvusvahelise publikuni.

Ka üleilmastumine ja digitehnoloogia avaldavad loomingulisusele, kunsti levitamise ja tarbimise ning autorite tasustamise viisidele ja ärimudelitele murrangulist mõju. Samuti napib Euroopa tasandil võrreldavaid andmeid, mille abil saaks kultuuri- ja loomesektoritele antavat toetust täpsemalt suunata. Programmiga loodetakse neid probleeme lahendada ja nendes peituvaid võimalusi ära kasutada.

Programmiga kaetud meetmed on järgmised.

  • Kultuurivaldkonna algatused: piiriülese koostöö edendamine, platvormid uute artistide, koostöövõrgustike ja ilukirjandusliku tõlke toetamiseks.
  • Audiovisuaalsektori algatused: audiovisuaalteoste arendamise, tootmise, levitamise ja kättesaadavuse soodustamine.
  • Sektoriülene tegevussuund: hõlmab tagatissüsteemi mikro-, väikeste ja keskmise suurusega organisatsioonide ja riikidevahelise poliitilise koostöö rahastamiseks.

Juhtimine

Programmi koordineerib Brüsselis asuv Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Rakendusamet.

Toetuskõlblikkus

Programm on avatud ELi liikmesriikidele ning teatavate tingimuste täitmise korral EFTA riikidele, ELi kandidaatriikidele ja potentsiaalsetele kandidaatriikidele ning ELi naabruspoliitika ala riikidele (Alžeeria, Armeenia, Aserbaidžaan, Egiptus, Gruusia, Iisrael, Jordaania, Liibanon, Liibüa, Maroko, Moldova, Palestiina, Süüria, Tuneesia, Ukraina ja Valgevene).

Eelarve

Loova Euroopa eelarve aastateks 2014-2020 on 1,46 miljardit eurot. Kolmandatel riikidel tuleb programmis osalemise eest tasuda.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Määrus (EL) nr 1295/2013

21.12.2013

-

ELT L 347, 20.12.2013

Viimati muudetud: 27.06.2014

Top