Choisissez les fonctionnalités expérimentales que vous souhaitez essayer

Ce document est extrait du site web EUR-Lex

Euroopa Liidu lennujaamades teenindusaegade jaotamine

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EMÜ) nr 95/93 Euroopa Liidu lennujaamades teenindusaegade jaotamise ühiste eeskirjade kohta (teenindusaegade jaotamise määrus)

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Määrusega püütakse tagada, et lennujaama vähese läbilaskevõime korral kasutatakse olemasolevaid maandumise ja õhkutõusmise teenindusaegu* tõhusalt ning neid jaotatakse õiglaselt, erapooletult ja läbipaistvalt.
  • Käesolevat määrust on korduvalt muudetud, viimati määrusega (EL) 2022/2038. Sageli on need muudatused kavandatud selleks, et võimaldada lennuettevõtjatel* ja lennujaamadel kohaneda negatiivsete tagajärgedega, mis tulenevad ülemaailmsest majandus- ja finantskriisist, 2001. aasta septembri terrorirünnakutest, epidemioloogilisest olukorrast (nt COVID-19 pandeemia) või sõjalisest agressioonist (näiteks Iraagi sõda või Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu).

PÕHIPUNKTID

Määrusega sätestatakse objektiivsed kriteeriumid, mille kohaselt saab lennujaama määratleda lennuoperatsioone koordineeriva lennujaamana* või sõiduplaane reguleeriva lennujaamana*, kui selle läbilaskevõime ei ole piisav.

Euroopa Liidu (EL) liikmesriigid võivad lennuoperatsioone koordineerivaks lennujaamaks määrata iga lennujaama, tingimusel et

  • läbi on viidud läbilaskevõime analüüs;
  • läbilaskevõimes on tõsiseid puudujääke, mida ei saa lühemas perspektiivis lahendada.

Koordinaator / sõiduplaanide nõustaja

  • Lennuoperatsioone koordineeriva või sõiduplaane reguleeriva lennujaama eest vastutav liikmesriik peab nimetama lennujaama koordinaatoriks või sõiduplaanide nõustajaks pädeva füüsilise või juriidilise isiku, kellel on laialdane kogemus lennukite liikumise planeerimisel.
  • Koordinaator / sõiduplaanide nõustaja tegutseb erapooletult, mittediskrimineerivalt ja läbipaistvalt ning peab olema funktsionaalselt eraldatud kõikidest huvitatud osapooltest.
  • Koordinaatori tegevuse rahastamise süsteem tagab koordinaatori sõltumatuse. Sama koordinaatori võib nimetada rohkem kui ühe lennujaama koordinaatoriks.

Lennujaamade läbilaskevõime

  • Kaks korda aastas määravad pädevad asutused kindlaks teenindusaegade jaotamiseks kasutada oleva läbilaskevõime vastavalt rahvusvahelises lennuliikluses kehtivale kahele lennuhooajale (talvisele ja suvisele). Lennujaama läbilaskevõime kindlaksmääramine põhineb lennuliikluse kohandamise võimaluste objektiivsel analüüsil.
  • Lennuettevõtjad peavad esitama koordinaatori poolt nõutud asjakohase teabe.

Koordinatsioonikomitee

  • Vastutav liikmesriik peab tagama, et koordineerivaks tunnistatud lennujaamas oleks moodustatud koordinatsioonikomitee.
  • Koordinatsioonikomitee esitab ettepanekuid ja annab koordinaatorile nõu kõigis lennujaama läbilaskevõimet puudutavates küsimustes, eelkõige järgmises:
    • võimalus suurendada läbilaskevõimet;
    • koordineerimisparameetrid;
    • järelevalve meetodid;
    • kohalikud suunised.
  • Selles komitees võivad osaleda:
    • lennujaama kasutavad lennuettevõtjad;
    • lennujaama käitaja;
    • lennuliikluse juhtimise organid;
    • üldlennunduse esindajad.

Teenindusaegade jaotamise menetlus

  • Teenindusaegade jaotamise üldpõhimõte on, et lennuettevõtjal, kes on suvise või talvise lennuperioodi ajal kasutanud oma konkreetset teenindusaegade sarja* vähemalt 80 % ulatuses, on õigus saada samad teenindusajad järgmise aasta vastavaks sõiduplaani perioodiks (nn eelnevalt antud õigused). Samas need teenindusaegade sarjad, mida lennuettevõtjad piisavalt ei kasuta, tuleb ümberjaotamiseks tagastada teenindusaegade ühisvarusse (nn „võta või jäta“ reegel).
  • Võidakse luua teenindusaegade ühisvaru, mis sisaldab äsja loodud teenindusaegasid, kasutamata teenindusaegasid ning teenindusaegasid, millest lennuettevõtja on loobunud või mis on muul põhjusel vabaks saanud.
  • Koordinaator võtab samuti arvesse lennuettevõtluses kehtestatud täiendavaid eeskirju ja suuniseid ning koordinatsioonikomitee soovitatud kohalikke juhiseid, mis on heaks kiidetud lennujaama eest vastutava liikmesriigi või muu pädeva asutuse poolt, kui eeskirjad ja suunised on kooskõlas teenindusaegade jaotamise määruse ja ELi õigusega.
  • Kui teenindusaja taotlust ei saa rahuldada, siis informeerib koordinaator taotlevat lennuettevõtjat selle põhjustest ja osutab lähimale alternatiivsele teenindusajale.
  • Lennuettevõtjad võivad teatavatel kindlaksmääratud tingimustel teenindusaegasid üks ühele vahetada või üle kanda (näiteks ema- ja tütarettevõtjad omavahel, täieliku või osalise ülevõtmise tulemusel või ühelt lennuliinilt teisele). Sellistel juhtudel on alati vajalik koordinaatori selgesõnaline nõusolek.
  • Liikmesriik võib reserveerida teatavad teenindusajad piirkondlikeks lennuteenusteks.

Ajutine vabastus teenindusaegade kasutamise eeskirjade kohaldamisest

  • Tuleks märkida, et COVID-19 pandeemia ajal „võta või jäta“ reegel peatati, mis andis ajutiselt vabastuse teenindusaegade kasutamise nõuetest. Lennuliiklus on alates 2022. aasta suvisest lennuperioodist jõudsalt taastunud ning 2022.–2023. aasta talvisel lennuperioodil peaks lennuliiklus olema ligikaudu 90 % 2019. aasta tasemest. Sellest hoolimata on olukord lennundussektoris endiselt ebakindel, kuna ilmnevad uued COVID-19 variandid ning Venemaa Ukraina-vastase agressioonisõja mõju lennuliiklusele ja lennuettevõtjate suutlikkusele kasutada oma teenindusaegu, kuna ELi lennuettevõtjad ei saa siseneda Valgevene, Venemaa ja Ukraina õhuruumi.
  • Muutmismäärusega (EL) 2022/2038 on sätestatud eeskirjad, millega tagatakse, et lennuettevõtjad, kes ei kasuta oma teenindusaegu vastavalt määruses (EMÜ) nr 95/93 sätestatud teenindusaegade kasutamise määrale, ei kaotaks automaatselt eelisõigust teenindusaegade sarjade suhtes, mida nad muidu võiksid kasutada.
  • Võttes arvesse, et määruse (EMÜ) nr 95/93 eesmärk on tagada lennujaama läbilaskevõime tõhus kasutamine ja kõigi lennuettevõtjate õiglane juurdepääs lennujaama piiratud läbilaskevõimele, peaks tavapärase teenindusaegade kasutamise nõuete kohandamine madalama kasutusmääraga või pikendatud põhjendatud mittekasutamise eranditega rangelt piirduma olukordadega, kus teenindusaegade vabastamine on vajalik, ning see ei tohiks tuua kaasa ebaõiglasi konkurentsieeliseid nendele lennuettevõtjatele, kellel on varasemaid teenindusaegu. Määruse (EL) 2022/2038 muutmisega kehtestatakse ka tingimused, mille alusel lennuettevõtjatel on määruse (EMÜ) nr 95/93 alusel jätkuvalt õigus teenindusaegade sarjadele, ning kehtestatakse asjaomastele lennuettevõtjatele nõuded kasutamata veomahu vabastamiseks. Kooskõlas Euroopa Lennuliikluse Ohutuse Organisatsiooni taasteprognoosiga kestab asjaomane ajavahemik 30. oktoobrist 2022 kuni 28. oktoobrini 2023.
  • Kui lennuettevõtja suudab sama ajavahemiku jooksul tõendada, et ta on kasutanud talle jaotatud teenindusaegade sarja vähemalt 75 % ulatuses sõiduplaaniperioodist, milleks ta eraldati, on tal õigus kasutada sama teenindusaegade sarja järgmisel samaväärsel sõiduplaaniperioodil.
  • Samuti võimaldab määruse (EL) 2022/2038 muutmine Euroopa Komisjonil delegeeritud õigusaktidega alandada minimaalset kasutusmäära mis tahes sõiduplaani perioodil 30. oktoobrist 2022 kuni 28. oktoobrini 2023, kui iganädalane lennuliiklus langeb alla 80 % (võrreldes 2019. aasta näitajatega) kahel järjestikusel nädalal COVID-19, muu epidemioloogilise olukorra või Venemaa Ukrainasse sissetungi otsese tagajärje tõttu.

Jõustamine

  • Pädevad lennuliikluse korraldusasutused võivad lennuettevõtja lennuplaani tagasi lükata, kui lennuettevõtja kavatseb maanduda või startida lennuoperatsioone koordineerivas lennujaamas ilma koordinaatori poolt eraldatud teenindusaega kasutamata.
  • Kui lennuettevõtja osutab lennuteenuseid korduvalt ja tahtlikult eraldatud teenindusaegadest oluliselt erineval ajal või oluliselt erineval viisil, võib koordinaator otsustada kõnealuse teenindusaegade sarja sellelt lennuettevõtjalt tagasi võtta. Järelikult võib see lennuettevõtja kaotada oma varasemad õigused.
  • Liikmesriigid peavad tagama, et selliste juhtumitega tegelemiseks on olemas tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad karistused.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 22. veebruarist 1993.

TAUST

Pärast määruse kohaldamist käsitlevate teatiste avaldamist aastatel 2007 ja 2008 tegi komisjon 2011. aastal ettepaneku määrus uuesti sõnastada. Ettepanekut kontrollivad seadusandliku menetluse raames Euroopa Parlament ja nõukogu.

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Teenindusaeg. Koordinaatori antud luba kasutada lennuoperatsioone koordineerivas lennujaamas kõiki lennuteenuse pakkumiseks vajalikke lennujaama taristuid maandumiseks või õhkutõusmiseks.
Lennuettevõtja. Lennutranspordiettevõtja, kellel on kehtiv lennutegevusluba või samaväärne luba hiljemalt 31. jaanuaril järgneva suvise sõiduplaani perioodi kohta või 31. augustil järgmise talvise sõiduplaani perioodi kohta. Artikli 4 (sõiduplaaninõustaja ja koordinaator), artikli 8 (teenindusaegade jaotamise protsess), artikli 8 punkti a (partii liikuvus), artikli 10 (teenindusaegade ühisvaru) ja artikli 10 punkti a (teenindusaegade jaotamine COVID-19 kriisile reageerimiseks) kohaldamisel hõlmab lennuettevõtja määratlus ka ärilennuettevõtjaid, kui nad tegutsevad vastavalt ajakavale. Artikli 7 (teave sõiduplaaninõustajatele ja koordinaatoritele) ja artikli 14 (jõustamine) kohaldamisel hõlmab lennuettevõtja määratlus ka kõiki tsiviilõhusõidukite käitajaid.
Lennuoperatsioone koordineeriv lennujaam. Ülekoormatud lennujaam, kus vastaval ajavahemikul nõudlus ületab läbilaskevõime ning kus lennuettevõtjal on maandumiseks või õhkutõusmiseks vaja, et koordinaator oleks talle jaotanud teenindusaja.
Sõiduplaane reguleeriv lennujaam. Lennujaam, kus teatud aegadel on võimalik ülekoormatus ning mille puhul on selles lennujaamas lennuteenuseid teostavate või teostada kavatsevate lennuettevõtjate tegevuse hõlbustamiseks ametisse määratud sõiduplaanide nõustaja.
Teenindusaegade sari. Vähemalt viis teenindusaega, mida on taotletud ja mis on jaotatud sõiduplaani perioodi samale nädalapäevale.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 18. jaanuari 1993. aasta määrus (EMÜ) nr 95/93 ühenduse lennujaamades teenindusaegade jaotamise ühiste eeskirjade kohta (EÜT L 14, 22.1.1993, lk 1–6)

Määruse (EMÜ) nr 95/93 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele nõukogu määruse (EMÜ) nr 95/93 (ühenduse lennujaamades teenindusaegade jaotamise ühiste eeskirjade kohta) kohaldamise kohta (muudetud) (KOM(2008) 227 (lõplik), 30.4.2008)

Komisjoni teatis – Teatis nõukogu määruse (EÜ) nr 793/2004 (ühenduse lennujaamades teenindusaegade jaotamise ühiste eeskirjade kohta) kohaldamise kohta (KOM(2007) 704 (lõplik), 15.11.2007)

Viimati muudetud: 14.12.2022

Haut