Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Erandid vertikaalsetele tarne- ja turustamiskokkulepetele (aastast 2022)

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2022/720 Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõike 3 kohaldamise kohta teatavat liiki vertikaalsete kokkulepete ja kooskõlastatud tegevuse kategooriate suhtes

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 101 – Konkurentsi, maksustamise ja õigusaktide ühtlustamise üldeeskirjad – 1. peatükk: Konkurentsieeskirjad – 1. jagu – Ettevõtjate suhtes kohaldatavad eeskirjad

MIS ON MÄÄRUSE JA ELI TOIMIMISE LEPINGU ARTIKLI 101 EESMÄRK?

  • Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõige 1 keelab kõik ettevõtjate vahel sõlmitud kokkulepped, mis võivad mõjutada Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide vahelist kaubandust ja takistavad, piiravad või kahjustavad konkurentsi. Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõike 3 kohaselt tehakse selle keelu suhtes erand kokkulepetele, millest tulenev piisav kasu kaalub üles konkurentsivastased mõjud.
  • Määrusega kehtestatakse vertikaalsetele kokkulepetele* artikli 101 lõikest 1 grupierand, mille suhtes kohaldatakse teatavaid tingimusi.

PÕHIPUNKTID

Tingimused seoses määruse rakendamisega

Määrust kohaldatakse vertikaalsete kokkulepete suhtes järgmistel tingimustel:

  • nii tarnija kui ka ostja turuosa ei ole suurem kui 30 % ja
  • vertikaalne kokkulepe ei sisalda teatavaid raskekujulisi konkurentsipiiranguid (põhilisi piiranguid).

Põhilised piirangud

Grupierandit ei kohaldata kogu kokkuleppele, kui vertikaalne kokkulepe sisaldab mingeid järgmistest raskekujulistest konkurentsipiirangutest:

  • piiratakse ostja võimet määrata kindlaks oma müügihindu, kuigi tarnija võib kehtestada maksimaalse või soovitusliku müügihinna;
  • piiratakse territooriumi, kuhu, või kliente, kellele ostja võib vertikaalse kokkuleppe järgseid kaupu või teenuseid müüa, välja arvatud teatavatel erandjuhtudel, mis võimaldavad tarnijal kasutada ainuõiguslikku või valikulist turustussüsteemi;
  • piiratakse valikulise turustussüsteemi liikmete vahelisi risttarneid;
  • piirangud takistavad ostjal kasutada tulemuslikult internetti, et müüa vertikaalse kokkuleppe järgseid kaupu või teenuseid;
  • piiratakse komponentide tarnija võimet müüa neid varuosadena lõppkasutajatele või parandustöökodadele, hulgimüüjatele või muudele teenuseosutajatele.

Välja jäetud piirangud

Määruse kohaselt ei kehti grupierand järgmiste piirangute suhtes:

  • mittekonkureerimiskohustused*, mille kehtivusaeg on kindlaks määramata või pikem kui viis aastat;
  • kohustused, mille tõttu ostja ei saa pärast kokkuleppe lõppemist kaupu või teenuseid valmistada, osta ega müüa;
  • kohustused, mille tõttu valikulise turustussüsteemi liikmed ei saa müüa konkurentide kaubamärke;
  • kohustused, mille tõttu valikulise turustussüsteemi liikmed ei saa müüa teatavate konkureerivate tarnijate kaubamärke;
  • kohustused, mille tõttu veebipõhiste vahendusteenuste ostjad ei saa lõppkasutajatele konkureerivate veebipõhiste vahendusteenuste kaudu soodsamatel tingimustel kaupu või teenuseid pakkuda.

Kuigi need piirangud on grupierandi kohaldamisel välja jäetud, saab ülejäänud vertikaalse kokkuleppe osas jätkata selle piirangu kohaldamist, kui seda saab kohaldada ilma välja jäetud piiranguteta.

Grupierandi tühistamine

Euroopa Komisjon ja liikmesriikide ametiasutused võivad grupierandi konkreetsetel juhtudel tühistada, kui nad leiavad, et need vertikaalsed kokkulepped toovad siiski kaasa Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõike 3 nõuetega kokkusobimatuid tagajärgi.

Suunised

Komisjon avaldas ka suunised vertikaalsete piirangute kohta (vt kokkuvõte). Need suunised koostati selleks, et aidata ettevõtjatel määrust tõlgendada ja hinnata grupierandi kohaldamisel välja jäetud vertikaalsete kokkulepete vastavust Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 sätetele.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

  • Määrust kohaldatakse alates 1. juunist 2022 ja see aegub 31. mail 2034.
  • Nende vertikaalsete kokkulepete suhtes, mis ei vasta määruse tingimustele, kuid mis olid 31. mail 2022 juba jõustunud ja vastasid vertikaalsete kokkulepete grupierandi eelmise määruse (määrus (EL) nr 330/2010, vt kokkuvõte) tingimustele, kohaldatakse üleminekuaega, mis lõpeb 31. mail 2023.

TAUST

PÕHIMÕISTED

Vertikaalne kokkulepe. Kokkulepe või kooskõlastatud tegevus, mida rakendatakse kahe või enama ettevõtja vahel, kes kõik tegutsevad tootmis- või turustamisahela eri tasanditel, ja mis käsitleb tingimusi, mille alusel nad kaupu või teenuseid ostavad või müüvad.
Mittekonkureerimiskohustus. Ostja kohustus mitte valmistada, osta ega müüa kaupu või teenuseid, mis konkureerivad vertikaalse kokkuleppe järgsete kaupade või teenustega, või ostja kohustus osta tarnijalt või tarnija määratud ettevõtjalt rohkem kui 80 % kõigist ostja ostetud sellistest kaupadest või teenustest ja nende asendajatest.

PÕHIDOKUMENDID

Komisjoni 10. mai 2022. aasta määrus (EL) 2022/720 Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõike 3 kohaldamise kohta teatavat liiki vertikaalsete kokkulepete ja kooskõlastatud tegevuse suhtes (ELT L 134, 11.5.2022, lk 4–13)

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VII jaotis – Konkurentsi, maksustamise ja õigusaktide ühtlustamise üldeeskirjad – 1. peatükk – Konkurentsieeskirjad – 1. jagu – Ettevõtjate suhtes kohaldatavad eeskirjad – Artikkel 101 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 81) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 88–89)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Suunised vertikaalsete piirangute kohta, milles on sätestatud põhimõtted vertikaalsete kokkulepete hindamiseks vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 101 (ELT C 248, 30.6.2022, lk 1–85)

Komisjoni teatis – Heakskiit komisjoni määruse eelnõule, mis käsitleb Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 101 lõike 3 kohaldamist teatavat liiki vertikaalsete kokkulepete ja kooskõlastatud tegevuse suhtes 2021/C 359/01 (ELT L 359, 7.9.2021, lk 1–11)

Viimati muudetud: 05.07.2022

Top