EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0053R(01)

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE, REGIOONIDE KOMITEELE NING EUROOPA INVESTEERIMISPANGALE Teine aruanne energialiidu olukorra kohta

COM/2017/053 final/2

Brüssel,1.2.2017

COM(2017) 53 final

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE, REGIOONIDE KOMITEELE NING EUROOPA INVESTEERIMISPANGALE

Teine aruanne energialiidu olukorra kohta


I.    Sissejuhatus

2016. aasta oli energialiidu saavutamisel otsustava tähtsusega. See oli aasta, mil energialiidu raamstrateegia 1 visiooni ellurakendamiseks võeti täiendavaid konkreetseid seadusandlikke ja mitteseadusandlikke meetmeid, millest kõige hiljutisem oli 30. novembril 2016 esitatud pakett „Puhas energia kõikidele eurooplastele“. Järgmise sammuna hakatakse vähese heitega liikuvuse strateegia 2 ellurakendamiseks välja töötama konkreetseid algatusi kooskõlas komisjoni 2017. aasta tööprogrammiga 3 . On oluline, et kaasseadusandjad teeksid jõupingutusi kavandatud meetmete viivitamata vastuvõtmiseks kooskõlas kolme institutsiooni ühisavaldusega ELi 2017. aasta õigusloome prioriteetide kohta, 4 et võimaldada energiasüsteemi tõrgeteta ümberkujundamist kohapeal.

Energialiit on Euroopa prioriteetne projekt, mis on Junckeri juhitava komisjoni üks kümnest poliitilisest prioriteedist, 5 mille puhul järgmised viis mõõdet on üksteisega tihedalt seotud: energiajulgeolek, solidaarsus ja usaldus; täielikult lõimitud Euroopa energiaturg; energiatõhusus, mis aitab vähendada tarbimist; majanduse CO2-heite vähendamine; ning teadusuuringud, innovatsioon ja konkurentsivõime. Edu on saavutatud kõigi nende mõõtmete osas.

Energialiit on osa Bratislava deklaratsiooniga 6 ette nähtud Euroopa Liidu positiivsest tegevuskavast ja seda ei saa lahutada Euroopa muudest peamistest poliitikasuundadest. Energialiit aitab saavutada säästva arengu eesmärke 7 ja rakendada ringmajanduse tegevuskava 8 ning see on tihedalt seotud kapitaliturgude liidu, digitaalse ühtse turu, Euroopa uute oskuste tegevuskava, Euroopa investeerimiskava ja julgeolekuliiduga. Kuna energialiidu strateegia raames vaadatakse läbi olemasolevad õigusaktid ja tagatakse nende otstarbekohasus, aitab see täita ka komisjoni õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse tegevuskava eesmärke.

Energialiidu raames ei keskenduta mitte üksnes energiale ja kliimale, vaid ka kogu Euroopa majanduse ajakohastamisele ja selle CO2-heite vähendamisele ning energia- ja ressursitõhususe sotsiaalselt õiglasele suurendamisele. Energialiidu lõplik eesmärk on tagada, et Euroopa tarbijad, töötajad ja ettevõtjad saavad sellest kasu. Euroopa ettevõtjad peaksid olema vajalike investeeringute tegemisel juhtpositsioonil, kuna see annaks uute tehniliste lahenduste ja ettevõtlusmudelite osas teerajaja eelise. Teisisõnu on ajakohasemale, vähese CO2-heitega majandusele üleminekuks olulised majanduslikud põhjused.

See eeldab ka tugevat välismõõdet. Kiiresti muutuvas geopoliitilises keskkonnas on edukas energialiit oluline Euroopa ja selle elanike pikaajaliste majandushuvide kaitsmisel ja heaolu tagamisel 9 . Liidusisese tegevuskava väljatöötamist on seepärast toetanud tugevdatud kliimadiplomaatia, mille eesmärk on suurendada energiavarustuskindlust, laiendada Euroopa vähese CO2-heitega tehniliste lahenduste eksporti ja elavdada tööstuse konkurentsivõimet. Üldiselt peaks energiadiplomaatia suurendama Euroopa ja selle rahvusvaheliste partnerite manööverdamisruumi muutuvamas maailmas. Selles valdkonnas on Euroopal suur potentsiaal olla maailmas juhtpositsioonil.

Tugev välismõõde hõlmab kindlat kliimadiplomaatiat, juhtpositsiooni võtmist maailma üleminekul säästvale energiale ning säästva arengu eesmärkide ja eelkõige eesmärgi „säästev energia kõigi jaoks“ saavutamist. Pärast Pariisi kokkuleppe 10 vastuvõtmist 2015. aasta detsembris ratifitseeris Euroopa Liit selle kiiresti, tänu millele jõustus 4. novembril 2016 esimene universaalne õiguslikult siduv üleilmne kliimakokkulepe.

2016. aastal näitas Euroopa Liit, et ta on Pariisi kokkuleppe kohapealsel rakendamisel eesrinnas. Komisjon on vastu võtnud kõik vajalikud seadusandlikud ettepanekud, mida on vaja selleks, et täita kõnealusest kokkuleppest tulenevaid Euroopa Liidu ambitsioonikaid kohustusi. Kõnealused ettepanekud ja nendega kaasnevad hõlbustavad meetmed aitavad oluliselt kaasa komisjoni üldise töökohtade, majanduskasvu ja investeerimise tegevuskava täitmisele.

Samal ajal tuleks komisjoni ettepanekutega tagada, et üleminek oleks endiselt taskukohane Euroopa elanikele ja ettevõtjatele ning et see aitaks luua uusi töökohti, oskusi ja võimalusi, soodustades kasvu ja tagades kõrge elukvaliteedi Euroopa Liidus. Seda ootavad Euroopa Liidult ka noored eurooplased.

Seepärast koondatakse tähelepanu nüüd rakendamisele. Euroopa Parlamendi ja nõukoguga tuleks nüüd jõuda kokkuleppele seadusandlike algatuste osas, olemasolevaid õigusakte tuleks rakendada ning aluslepingu konkurentsi- ja riigiabi eeskirjade täitmine tuleks rangelt tagada. Samal ajal tuleks liidu, liikmesriikide ja kohalikul tasandil jätkata mitteseadusandlike meetmetega ning neid tuleks tugevdada.

II.    Suundumused ja poliitikatähelepanekud

Alates energialiidu olukorda käsitleva esimese aruande avaldamisest 2015. aasta novembris 11 on Euroopa Liidus jätkunud mitmed vähese CO2-heitega majandusele üleminekut soodustavad suundumused ja need on isegi tugevnenud 12 . Peamised tähelepanekud, mida on võimalik teha liikmesriikides toimunud arengu kohta 2016. aastal, on esitatud kokkuvõtlikult 2. lisas. Nende alusel analüüsitakse liikmesriikide poliitikat põhjalikumalt, mida komisjon kavatseb teha 2017. aastal.

Euroopa Liit tervikuna on jätkuvalt teinud suuri edusamme energialiidu eesmärkide ja eelkõige 2020. aasta energia- ja kliimaeesmärkide saavutamisel. Juba praegu on liit suutnud energiatarbimist märkimisväärselt vähendada. Kui liikmesriigid jätkavad jõupingutusi, saavutab Euroopa Liit energiatõhususe 2020. aasta eesmärgid 13 kavakohaselt.

Joonis 1. Primaarenergia tarbimine ja SKP suundumus 14

2015. aastal oli Euroopa Liidus kasvuhoonegaaside heide 1990. aasta tasemest 22 % madalam 15 . Kuigi 2015. aastal heide ajutiselt suurenes piiratud ulatuses, heide üldiselt väheneb 16 . ELi heitkogustega kauplemise süsteemiga hõlmatud sektorites vähenes heide 2015. aastal jätkuvalt 17 .

Euroopa Liit on kavakohaselt edasi liikunud ka taastuvenergia sektoris; 2014. aasta andmete kohaselt oli Euroopa Liidus taastuvenergia osakaal lõppenergia kogutarbimises 16 % 18 . Kuna kõver muutub järsemaks 2020. aastale lähenedes, tuleb teha täiendavaid jõupingutusi.

Joonis 2. Taastuvenergia osakaal Euroopa Liidus vastavalt taastuvenergia direktiivi ja riiklike taastuvenergia tegevuskavade kõveratele 19 .

Veel üks oluline suundumus on, et Euroopa Liit on endiselt edukas majanduskasvu lahtisidumisel kasvuhoonegaaside heitest. Ajavahemikul 1990–2015 suurenes Euroopa Liidu sisemajanduse koguprodukt (SKT) kokku 50 %, samal ajal aga kasvuhoonegaaside heide vähenes 22 %. Praeguste suundumuste ja prognooside kohaselt eeldatakse sellise lahtisidumise jätkumist.

Joonis 3. SKP (püsivhindades), kasvuhoonegaaside heite ja majanduse heitemahukuse (heitkoguse ja SKP suhtarv) varasem ja prognoositav muutus, indeks (1990 = 100) 20  

Samuti on Euroopa Liidul õnnestunud märkimisväärselt vähendada oma majanduse kasvuhoonegaaside heite mahukust. Liidu majandus on praegu üks kõige kasvuhoonegaasitõhusamaid suurte majandusriikidega võrreldes ning selle majandus peaks muutuma kõige kasvuhoonegaasitõhusamaks G20 riikide seas tänu 2030. aasta kliima- ja energiaeesmärkide saavutamisele. Samas vähendavad ka teised piirkonnad märkimisväärselt oma kasvuhoonegaaside heite mahukust Pariisi kokkuleppe kohaste kliimakavade alusel. Positiivsetest suundumustest hoolimata ei ole rahuloluks veel põhjust, kui Euroopa tahab jääda maailmas juhtivale kohale.

Joonis 4. Kasvuhoonegaaside heite mahukus (miljon CO2 ekvivalenttonni/miljard USA dollarit) 21

III.    Edusammude ja probleemide hindamine

Leiab aset üleminek ajakohasemale, vähese CO2-heitega majandusele

Energialiidu strateegias seati eesmärgiks kaugeneda fossiilkütustel põhinevast majandusest. Euroopa majanduse CO2-heite vähendamine on edukas. Kaasseadusandjad leppisid rekordilise kiirusega kokku Pariisi kokkuleppe ratifitseerimises. Selleks et täita Euroopa Liidu kohustusi, võttis komisjon juba 2015 aasta juulis vastu ettepanekud 2030. aasta kliima- ja energiapoliitika raamistiku elluviimiseks Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemiga hõlmatud sektorites 22 ja juulis 2016 ettepanekud kõnealuse raamistiku elluviimiseks Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemi välistes sektorites, 23 mille alla kuulub ka maakasutus, maakasutuse muutus ja metsandus (LULUCF) 24 . Järgmise sammuna keskendutakse Euroopa Liidu osalemisele esimeses hõlbustavas dialoogis, mis peetakse 2018. aastal ja mille käigus osalised peaksid hindama Pariisi kokkuleppe ühiseesmärke ja rakendamisel saavutatud edu.

2016. aastal esitas komisjon Euroopa vähese heitega liikuvuse strateegia, millel on sama selged eesmärgid: sajandi keskpaigaks peaks transpordi põhjustatud kasvuhoonegaaside heide olema vähemalt 60 % väiksem kui 1990. aastal ning see peaks kindlalt vastama kavakohasele eesmärgile viia heide nulli lähedale, tagades et inimeste ja kaupade vedu vastab vajadustele ning et ülemaailmse ühenduvusega seotud liikuvusvajadused on rahuldatud. Transpordist tulenevat, inimeste tervist kahjustavat õhusaasteainete heidet tuleb samuti viivitamata järsult vähendada. Strateegias keskenduti peamiselt maanteetranspordile, mis tekitab 70 % kogu transpordisektori kasvuhoonegaaside heitest.

Kohe pärast Pariisi kokkuleppe jõustumist võttis komisjon vastu puhta energia paketi, milles on esitatud õigusraamistik 2020. aasta järgseks perioodiks ja millega antakse ka tugev stiimul minna üle keskkonnasäästlikumale majandusele. Umbes samal ajal võeti vastu õhusaasteainete siseriiklike ülemmäärade läbivaadatud direktiiv (NEC-direktiiv) 25 . Peamiste õhusaasteaine jaoks rangemate heite piirnormide kindlaksmääramisega aitab Euroopa Liit kaasa oma elanike tervise parandamisele ning enneaegsete surmade vältimisele, vähendades samal ajal ühiskonnal kanda tulevaid suuri majanduslikke kulusid 26 . Tänapäeva ühiskonnas peaksid elanikud saama kasu inimeste tervisesse tehtavatest investeeringutest.

Edu innovatiivsele, energia- ja ressursitõhusale majandusele üleminekul

Komisjon täitis oma lubaduse vaadelda energiatõhusust omaette energiaallikana. Komisjon pakkus välja siduva Euroopa Liidu tasandi eesmärgi suurendada 2030. aastaks energiatõhust 30 %. Mitme kaasneva algatusega tagatakse selle eesmärgi kulutõhus saavutamine: selleks kohandatakse asjakohaseid õigusakte 2030. aasta konteksti arvestades ja kõrvaldatakse mitmed tõkked, mis takistavad investeerimist energiatõhususse ja eelkõige hoonete renoveerimisse.

Tänapäevane majandus peab kasutama tõhusalt nii energiat kui ka ressursse kogu nende olelusringi vältel. Energiasüsteemi ümberkujundamine peab toimuma käsikäes ringmajanduse ümberkujundamisega, kuna suurem jäätmetekke vältimine ja jäätmete ringlussevõtt võimaldavad energiat märkimisväärselt säästa. Näiteks jäätmetest energia tootmise rolli käsitleva hiljuti vastu võetud teatise 27 kohaselt on jäätmehierarhia põhimõtet järgides võimalik jäätmetest saada 29 % rohkem energiat, kui tehnikat ja toetavaid meetmeid rakendatakse nõuetekohaselt. See aitab saavutada energialiidu strateegia ja Pariisi kokkuleppe kohaseid eesmärke. Euroopa on juhtival kohal keskkonnahoidliku tehnoloogia valdkonnas. Ökotööstuse toodang ühe SKP ühiku kohta on suurenenud rohkem kui 50 % viimase kümne aasta jooksul ning ökomajandusega seotud töökohtade arv on rohkem kui 4 miljonit täistööaja ekvivalentides. Ka selles valdkonnas on suured majanduslikud võimalused ja tõendatud majanduslik potentsiaal.

Euroopa majanduse ajakohastamine eeldab tõhusat konkurentsi energiaturul ja stabiilset õigusraamistikku, mis soodustab innovatsiooni ja konkurentsivõime suurendamist. Teatises „Puhta energia alase innovatsiooni kiirendamine“ 28 on esitatud Euroopa Liidu strateegia, mille eesmärk on toetada Euroopa ettevõtjaid ja uusi ettevõtteid keskkonnasäästlikele lahendustele keskenduva teadustöö ja innovatsiooni edendamisel ning millega tagatakse, et saavutatud tulemused jõuavad kiiresti ja edukalt turule. Energiatehnoloogia strateegilise kava (SET-kava), 29 milles keskendutakse kulutõhusate vähese CO2-heitega tehniliste lahenduste kasutamisele energiasüsteemis, rakendamisel on saavutatud märkimisväärset edu.

Tugev toetus keskkonnasäästlikele lahendustele keskenduva teadustöö ja innovatsiooni edendamisele tingis ka Euroopa liidu ühinemise üleilmse innovatsioonimissiooni algatusega 30 . Euroopa Liit täidab oma juhirolli koostöös investoritega, tagades revolutsiooniliste tulemuste saavutamise selle algatuse raames. Täiustatud ja täiendavate näitajate väljatöötamine näiteks puhta energia lahenduste impordi, ekspordi ja turuosa jaoks aitab paremini hinnata ELi üleilmset tulemuslikkust ja konkurentsivõimet selles valdkonnas ning ajakohastada teadusuuringute ja innovatsiooniga seotud eesmärke. Selleks teeb komisjon koostööd liikmesriikide, tööstuse, teadus- ja innovatsiooniringkondade ning muude peamiste sidusrühmadega ning puhta energia tööstusliku konkurentsi foorumi raames. See foorum kavatsetakse kokku kutsuda tihedas koostöös juba olemasolevate foorumitega enne käesoleva aasta lõppu.

Tarbijate rolli suurendamine

Energialiit annab käegakatsutavat kasu tarbijatele, kes on energiasüsteemi ümberkujundamise keskpunktis. Üha enam tarbijaid on aktiivsed energiaturul, mida näitab ka eramute päikeseelektrisüsteemide ja taastuvenergiakooperatiivide arvu suurenemine või nii gaasi-kui ka elektritarnijate kõrge vahetamise määr. Samas tuleb võtta veel meetmeid, et toetada paljusid tarbijaid, kellel ei ole veel võimalik osaleda.

Nagu energiahindade ja -kulude aruanne 31 näitab, on viimastel aastatel jaemüügituru hinnad tõusnud, samal ajal kui hulgimüügiturul on hinnad madalamad. Ettepanekud Euroopa elektrituru uue ülesehituse kohta 32 ja uus taastuvenergia direktiiv 33 suurendavad veelgi tarbijate mõjuvõimu nii, et nad saavad osaleda turul täiel määral, ning nendega on ette nähtud täiendavad meetmed haavatavate tarbijate kaitsmiseks ning ,lahtiühendamise ärahoidmiseks, samuti käsitletakse neis kütteostuvõimetust Euroopa Liidus. Konkurentsieeskirjade täitmise range tagamine aitab suurendada tarbijate heaolu tänu madalamatele hindadele, suuremale konkurentsile ja innovatsioonile.

Komisjon kavatseb 2017. aastal käivitada teadlikkuse tõstmise kampaania, mille eesmärk on suurendada tarbijate osalemist energiaturu arendamisel ja sellest saadavat kasu nende jaoks. Kampaania eesmärk on tuua esile energiatõhususest ja tarnija vahetamisest saadav kasu. See käivitatakse katseprojektina mitmes liikmesriigis ning seda võidakse tulemuste saamisel laiendada ka teistesse liikmesriikidesse.

Peale selle hakkab 2017. aasta lõpus tööle kütteostuvõimetuse vaatluskeskus, mis aitab liikmesriikidel jälgida kütteostuvõimetusega seotud arengut ning võtta meetmeid selle kasvava probleemi lahendamiseks. Vaatluskeskuse eesmärk on koostada kütteostuvõimetuse statistikat, olla heade tavade levitamise keskuseks peamiste sidusrühmade jaoks ja teabekeskuseks kütteostuvõimetuse küsimustes laiema üldsuse jaoks.

Üleminek puhtale energiale peaks olema õiglane ja selle puhul tuleks arvesse võtta selle revolutsioonilist mõju sidusrühmadele ning sealhulgas tööstusele ja töötajatele. Seepärast uurib komisjon, kuidas kooskõlas konkurentsieeskirjadega paremini toetada seda üleminekut söetööstus- ja CO2-mahukates piirkondades. Selleks kavatseb ta teha koostööd piirkondade sidusrühmadega, et Euroopa Liidu toetus oleks sihipärasem ja et sellega soodustataks heade tavade vahetamist, sh tööstust ja ümberõppe vajadusi hõlmavate tegevuskavade üle peetavate arutelude käigus, ning soodustaks vastastikmõju ja ühist koostööd.

Energialiidu taristu, mis on ka tulevikus vastupidav

Energialiidu aluseks on vastupidav taristu. Eelmisel aastal käivitusid olulised ühendusprojektid ning piirkondlikku koostööd tugevdati märkimisväärselt.

Alustati tööd selliste uute võrkudevaheliste ühenduste osas nagu Aadria mere torustikesüsteem, mis on osa Lõuna-Euroopa gaasitranspordikoridorist; allkirjastati rahastamiskokkulepped, nt toetusleping, mille alusel investeeritakse Euroopa ühendamise rahastust 187 miljonit eurot Eesti-Soome ühenduse Balticconnector ehitamisse, ning 179 miljardi euro suurune toetusleping, millega toetatakse Bulgaariat, Ungarit ja Austriat läbiva BRUA gaasijuhtme ehitamist 34 . Kesk- ja Kagu-Euroopa gaasivõrkude ühendamise kõrgetasemelise töörühma volitusi tuleks laiendada elektrile, taastuvenergiale ja energiatõhususele.

Põhjamere piirkonna riikide algatuse raames 35 loodi kõrgetasemeline töörühm, mis keskendub avamere tuuleenergia paremale lõimimisele süsteemi ja ühenduste parandamisele. Avamere tuuleenergia projektide pakkumused olid 2016. aastal rekordiliselt madala hinnaga, mis osutab sellele, et avamere tuuleenergia tootmise hind alaneb ja avamere tuuleenergia odavneb 36 .

Viimastel kuudel hakkasid tööle uued veeldatud maagaasi (LNG) terminalid Świnoujścies (Poola) 37 , Dunkerque’is (Prantsusmaa) ja Poris (Soome), mis aitavad luua uusi turuvõimalusi ning suurendada liikmesriikide ja nende naaberriikide gaasivarustuskindlust. Vahemere idaosa on Euroopa Liidu gaasivarustuse seisukohast paljulubav allikas. See suurendab võimalusi mitmekesistada energiavarustust ja vähendab impordi osas sõltuvust ühest tarnijast, mis on energialiidu keskne eesmärk.

Siiski esineb läbilaskevõime piiratust tulenevalt puuduvast taristust või selle alakasutamisest. On vaja ehitada ühendusi ja vajaduse korral siseliine, et veelgi lõimida elektri siseturgu Euroopa edelaosas ning Põhja- ja Ida-Euroopas (nt Saksamaal, Poolas ja Tšehhi Vabariigis), ning kõnealuste ühenduste haldamist tuleb parandada. Tuleb jätkata Balti riikide elektrisüsteemi sünkroniseerimist Euroopa elektrisüsteemiga. 2030. aastaks seatud eesmärk suurendada elektrivõrkude ühendatust 15 % peaks aitama tagada (tingimusel et see võimsus tehakse turul kättesaadavaks), et Euroopa Liit kasutab oma taastuvenergia ressursse optimaalselt ning et on tagatud varustuskindlus ja turu lõimimine.

Taristu osas tuleks 2017. aastal jõupingutusi suurendada. Ühishuviprojektide kolmanda loendiga soovitakse kindlaks teha need projektid, mida on kõige kiiremini vaja ellu viia, et soodustada turu lõimimist, jätkusuutlikkust, tarnekindlust ja konkurentsi. Uue loendiga peaks olema kaasas energiataristut käsitlev teatis. Energialiidu olukorda käsitleva järgmise aruandega sõelutakse välja need ühishuviprojektid, mille edu ei ole olnud piisav, et ükski liikmesriik ei jääks energiasüsteemi ümberkorraldamisel maha. Samal ajal peaksid põhivõrguettevõtjad tegema olemasoleva taristu turuosalistele täiel määral kättesaadavaks ning turueeskirjadega tuleks edendada taristu tõhusat kasutamist enne uue ehitamist.

Arvestades liikmesriikide ressursside nappust, tuleks avaliku sektori ressursse arukalt kasutada. Liikmesriigid peaksid tagama, et nende toetus energiataristule kõige laiemas tähenduses on kooskõlas energialiidu põhimõtetega. Toetust tuleks anda üksnes kooskõlas Euroopa Liidu pikaajalise energiapoliitikaga, vältides varade muutumist kasutuskõlbmatuks ja sõltuvust CO2-mahukast tootmisest 38 . Tuleb teha suuremaid jõupingutusi puhta energia taristu loomiseks transpordivaldkonnas.

Energia- ja transpordisektori elutähtsa taristu kaitsmine on kasvava olulisusega teema, võttes arvesse hiljutisi terrorirünnakuid ja muid geopoliitilisi ohte. Juba on olemas õigusaktid, mille alusel hinnata vastavaid vajadusi ja tõhustada elutähtsa taristu kaitset 39 . Energiasektoris tulevikus tehtav töö peaks keskenduma nii käitiste füüsilise kaitse tugevdamisele kui ka meetmetele, mille eesmärk on tagada teenuste toimimine. Energiasektori digiteerimisega suurendatakse selle avatust küberrünnakutele ja vajadust rangete andmekaitseeeskirjade järele. Selleks et rakendada küberjulgeoleku direktiivi (NIS) 40 ja suurendada energialiidu ja digitaalse ühtse turu vastastikmõju, analüüsib eksperdirühm energiasektori konkreetseid küberjulgeoleku vajadusi. Samuti on see oluline tarbijate seisukohast.

Investeeringutega seotud küsimused

Euroopa Liidu 2030. aasta kliima- ja energiaeesmärkide saavutamiseks on ajavahemikul 2020–2030 vaja igal aastal investeerida ligikaudu 379 miljardit eurot 41 . Seepärast intensiivistatakse investeeringutega seotud tegevust 2017. aastal, kasutades kõiki olemasolevaid vahendeid sihipäraselt.

Selles osas on jätkuvalt oluline roll Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondil, mis aitab kaasata erasektori investeeringuid. Seni on rohkem kui 20 % investeeringutest, mida on toetanud Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond, olnud seotud energia valdkonnaga. Fondi laiendamisega tegi komisjon ettepaneku, et vähemalt 40 % fondi taristu- ja innovatsioonirahastamisvahendi projektidest peaksid kaasa aitama kliima-, energia- ja keskkonnaalaste meetmete saavutamisele kooskõlas Pariisi kokkuleppega 42 . Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi vahendite kombineerimine muude Euroopa fondide ja rahastamisvahenditega suurendab veelgi vahendite kasutamise võimalusi suurema riskiga investeeringute tegemiseks tulevikus 43 .

Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondidest antakse ka olulist toetust eri projektide kaudu. Ajavahemikus 2014–2020 on toetuse kogusumma ligikaudu 98 miljardit eurot koos liikmesriikide avaliku ja erasektori kaasrahastamisega. Raamprogrammi „Horisont 2020“ ja sealhulgas InnovFin'i rahastamisvahendite 44 raames energia näidisprojektide kaudu tehtavad investeeringud teadustegevusse ja innovatsiooni on sama olulise tähtsusega puhta energia tehnoloogia väljatöötamisel. Uusimaid tehnilisi lahendusi toetavad teadus- ja innovatsiooniprojektid andsid juba 2016. aastal olulisi tulemusi sellistes valdkondades nagu päikeseenergia, vesinik ning kütuseelementide jõul töötavad heitevabad bussid 45 .

Seatakse sisse täiendavad rahastamisvahendid. Oma ettepanekus vaadata läbi ELi heitkogustega kauplemise süsteem 2020. aasta järgseks perioodiks tegi komisjon ettepaneku luua innovatsioonifond, et toetada innovatsiooni energiasektoris ja tööstuses. Selleks et selle fondi kohaldamisala oleks sobiv, kavatseb komisjon 2017. aastal pidada mitmeid sektoripõhiseid ümarlauaistungeid energiamahukate tööstuste esindajate, taastuvenergia projektide elluviijate, innovaatorite ja investoritega. Lisaks hõlmab ettepanek ajakohastamisfondi loomist, et toetada väiksema eelarvega liikmesriikide elektrisüsteemide ajakohastamist.

2017. aastal pööratakse tähelepanu arukate hoonete aruka rahastamise algatuse 46 rakendamisele koostöös Euroopa Investeerimispangaga (EIP) ja liikmesriikidega. Selle algatuse üheks elemendiks on paindlike rahastamisplatvormide arendamine, et kiirendada hoonete renoveerimist. Sama oluline on kõrvaldada takistused, mis aeglustavad renoveerimist. Seepärast analüüsib komisjon tihedas koostöös liikmesriikidega, millist mõju avaldavad avaliku sektori raamatupidamiseeskirjad energiatõhususe lepingute sõlmimise turule. Komisjon kavatseb enne 2017. aasta sügist ajakohastada oma suuniseid, selle kohta, kuidas käsitleda selliseid partnerlusi statistika eesmärgil.

Rahastamine peab olema jätkusuutlik. Seda eesmärki silmas pidades kavatseb jätkusuutliku rahastamise kõrgetasemeline eksperdirühm 47 esitada 2017. aasta jooksul komisjonile poliitikasoovitused, mille eesmärk on hõlbustada era- ja avaliku sektori kapitalivoogude suunamist jätkusuutlikesse investeeringutesse ning minimeerida suure CO2-heitega seadmetega seotud võimalikke riske ELi finantssüsteemi jaoks.

Sama loogika kohaselt ei tuleks avaliku sektori vahendite kaudu toetada tehniisi lahendusi ja ressursse, mille kasutamisest on hakatud järk-järgult loobuma või mis ei pruugi pikas perspektiivis jätkusuutlikud olla. Puhta energia pakett oli selge märk sellest, et Euroopa Liit suurendab jõupingutusi fossiilkütusetoetuste järkjärguliseks kaotamiseks. Energialiidu olukorda käsitlevates tulevastes aruannetes jälgitakse G7 ja G20 raames võetud kõnelause kohustuse täitmist.

Tugeva energialiidu välismõõde

Muutuva rahvusvahelise keskkonnaga kaasnevad uued ülesanded, aga ka võimalused. Energia importijana on Euroopa Liit selgelt huvitatud, et maailma energiaturud toimiksid hästi ja põhineksid eeskirjade täitmisel. Selleks teeb ta suuri jõupingutusi, et tugevdada muu hulgas selliste mitmepoolsete foorumite juhtimist nagu G7, G20 ja Rahvusvaheline Energiaagentuur. Samuti tegutseb Euroopa Liit piirkondlikul ja kahepoolsel tasandil, et edendada energiaturgude toimimist, lõimimist ja reformimist. Näiteks võib tuua energiaühenduse reformi või dialoogi elavdamise Alžeeriaga ning strateegilise tähtsusega projektid energiavarustuse mitmekesistamise valdkonnas, nt Lõuna-Euroopa gaasitranspordikoridor. Euroopa laienemis- ja naabruspiirkondades on komisjon koos rahvusvaheliste finantseerimisasutustega käivitanud algatuse, et ühiselt edendada energiasektori reforme ja suurendada ehitiste energiatõhususse tehtavaid avaliku ja erasektori investeeringuid 48 .

Euroopa Liit jätkas energiareformide edendamist Ukrainas. Käegakatsutavat edu on saavutatud gaasituru osas ja energiatõhususe suurendamiseks on tehtud olulisi otsuseid. Komisjon korraldas rea kahe- ja kolmepoolseid kohtumisi Venemaaga ja Ukrainaga, et tagada Ukraina jaoks stabiilsed sisetarned ja Euroopa Liidu jaoks Ukraina kaudu toimuv gaasitransiit Venemaalt. Tuleb jätkata reformidega, sh elektrisektoris.

Oluline saavutus oli see, et Euroopa Parlament ja nõukogu sõlmisid poliitilise kokkuleppe seoses valitsustevahelisi energiaalaseid lepinguid käsitleva ettepanekuga, 49 mis kuulus varustuskindluse paketti, mis esitati 2016. aastal. See suurendab läbipaistvust ja aitab tagada valitsustevaheliste lepingute vastavuse liidu õigusele. Edu on saavutatud ka gaasivarustuskindlust käsitleva seadusandliku ettepaneku osas: Euroopa Parlament on vastu võtnud seisukoha 50 ja energeetika nõukogu võttis 2016. aasta detsembri alguses vastu poliitilise suunise.

Euroopa Liit peab üleminekul puhtale energiale olema maailmas juhtpositsioonil. Üleilmne turg on puhtale tehnoloogiale avatud seninägematus ulatuses. Seda arvestades kasutab Euroopa Liit oma välispoliitikat, et jagada oma kogemusi selles valdkonnas ja muuta see üleminek vähese CO2-heitega majandusele üldiseks, selleks edendab ta eelkõige tugevaid partnerlusi riikide ja piirkondadega.

See toimub nii energiaühenduse kaudu Aafrikas kui ka selle naaberriikides. Selle küsimuse olulisust tunnistati ka üldises välis- ja julgeolekupoliitika strateegias, 51 milles eelkõige soovitatakse suurendada energia- ja kliimadiplomaatia vastastikmõju. Kliimavaldkonnas on edukas näiteks heitkogustega kauplemise alane koostöö Hiinaga. Mõlemad pooled leppisid kokku koostöö tõhustamises, milleks algatati uus kahepoolne projekt, mille eesmärk on toetada kogu riiki hõlmavat heitkogustega kauplemise kava rakendamist Hiinas ja mis peaks käivituma 2017. aastal.

Kliimamuutuste valdkonnas tehtud rahvusvahelise töö tulemusel sõlmiti 2016. aastal Rahvusvahelises Tsiviillennunduse Organisatsioonis leping, mille alusel hakatakse käsitlema rahvusvahelise lennunduse põhjustatud kiiresti suurenevat heidet. Selle lepingu järel kavatseb komisjon peagi esitada seadusandliku ettepaneku Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemi kohaldamisala kohta lennunduses. Peale selle võeti rahvusvahelise diplomaatilise tegevuse tulemusel vastu Montreali protokolli Kigali muudatus, milles käsitletakse suure globaalse soojenemise potentsiaaliga fluorosüsivesinike kasutamise järkjärgulist vähendamist maailmas, ning Rahvusvahelises Mereorganisatsioonis võeti vastu leping, mille eesmärk on töötada välja heite vähendamise strateegia rahvusvahelise laevandussektori jaoks. Need tulemused on õigeaegsed sammud kliimamuutuste vastu võitlemiseks sektorites, kus heide kiiresti kasvab.

2016. aastal tugevdati ka ELi–USA energianõukogu, mis on hea näide kõrgetasemelisest kahepoolsest koostööst energia- ja kliimaküsimustes, sh sellistes valdkondades nagu energiajulgeolek, energiapoliitika ning energiatehnoloogia arendamine ja kasutuselevõtt.

Aafrika on Euroopa Liidu privilegeeritud partner ja jääb selleks ka edaspidi. Miljonitel aafriklastel puudub juurdepääs tänapäevastele energialiikidele. Samas on universaalne juurdepääs jätkusuutlikule energiale võti vajaliku majanduskasvu ja korraliku töökeskkonna loomiseks, sh naiste ja noorte jaoks. ELi ja Aafrika ühine strateegiline partnerlus on raamistik nende kahe mandri vahelise täiendava koostöö tegemiseks. Euroopa Liit on Aafrika taastuvenergia algatuse (AREI) 52 suur toetaja. Alates selle loomisest 2015. aasta Pariisi kliimakonverentsi (COP21) raames on selle Aafrika juhtimisel toimuva algatuse eesmärk olnud suurendada Aafrika taastuvenergia võimekust. Tulevase Euroopa välisinvesteeringute kava ja muude juba olemasolevate vahendite kaudu tehtavates investeeringutes on energial oluline koht 53 .

Euroopa Liidu aktiivset energia- ja kliimadiplomaatiat tugevdatakse ülemaailmse linnapeade pakti raames kõigis maailma osades asuvatele linnadele ja piirkondadele antava toetusega. Euroopa Liidu linnapeade pakti ja algatuse „Compact of Mayors” vaheline liit hakkab täiel määral toimima 2017. aastal ning see koondab kuuel kontinendil asuva üle 7 000 linna. Habitat III konverentsil vastuvõetud uue linnade tegevuskava rakendamine on Euroopa Liidu prioriteet, sh arvestades selle laiemat jätkusuutlikkuse mõõdet.

IV.    ENERGIALIIDU RINGREIS TÖÖKOHTADE LOOMISE, KASVU JA INVESTEERINGUTE TEENISTUSES

Selleks et soodustada üleminekut puhta energia kasutamisele ja ajakohastada Euroopa majandust, tuleb nüüd rakendamisega alustada.  54 Seda silmas pidades käivitab komisjon energialiidu uue ringreisi. Ringreis on hea võimalus teha koostööd liikmesriikide ja muude sidusrühmadega ja aidata takistusi koos ületada. Seepärast keskendub ringreis liikmesriikide konkreetsetele vajadustele, nt toetada seda üleminekut CO2-mahukates piirkondades või toetada energiasüsteemi ümberkorraldamist saartel 55 . Samuti aitab see Euroopa Liitu inimestele lähemale tuua tänu kõiki ühiskonnakihte ja eriti noori hõlmavale dialoogile. Selleks et Euroopa oleks edukas, tuleb täiel määral kaasata noorte põlvkond, kellel on vajalikud oskused ja kes on veendunud vajaduses osaleda energiasüsteemi ümberkujundamises.

Rakenduskava osana keskendutakse ringreisil eelkõige lõimitud riiklikele energia- ja kliimakavadele ja kohaliku tasandi meetmetele.

Eduka energialiidu kohapealne juhtimine ja kavandamine

Puhta energia paketi osana esitas komisjon energialiidu uue juhtimissüsteemi, 56 mis põhineb ühtsemal kavandamisel, aruandlusel ja rakendamise jälgimisel. Nüüd on enamik energialiitu hõlmavaid ettepanekuid esitatud ja liikmesriikidel on olemas peamised elemendid, mille alusel hakata koostama oma lõimitud riiklikke energia- ja kliimakavasid. Need kavad on liikmesriikide jaoks olulised vahendid, millega tagada ettevõtjate, töötajate ja investorite jaoks kindlus ja prognoositavus ning hõlbustada investeerimist vähese CO2-heitega majandusse, mis on hädavajalik.

Enamikus Euroopa Liidu liikmesriikides on alles vaja hakata riiklike kavasid välja töötama. Selleks et täita kohustust koostada kavad enne 2021. aastat, nagu nõukogu 57 on kokku leppinud, tuleks sellealast tööd kiirendada. Kuigi see ei saa olema lihtne, palub komisjon liikmesriikidel esitada kava projekt 1. jaanuariks 2018. Riiklike energia- ja kliimakavade tehniline töörühm pakub liikmesriikidele endiselt tuge. Selleks et need oleksid kaasavad, peaksid kava projektid põhinema konsultatsioonidel, milles osalevad investorid, sotsiaalpartnerid, kohalikud ja piirkondlikud ametiasutused, sh need, kellel on eri vajadused, ning muud liikmesriigi asjakohased sidusrühmad. Kavade koostamisel on oluline ka piirkondlik koostöö. Riiklikud energia- ja kliimakavad tuleks võimaluse korral töötada väljal paralleelselt õhusaaste kontrolli programmidega, et tagada vastasmõju ja vähendada kulusid, sest need kavad põhinevad suures osas samadel meetmetel.

Kohaliku tasandi olulisus energialiidu arendamisel

Linnadel ja maapiirkondadel on keskne roll Euroopa majanduse ajakohastamisel ja selle CO2-heite vähendamisel. Linnapiirkonnad on oluline kasvuhoonegaaside allikas: linnades tarbitav energia tekitab kogu CO2-heitest umbes kolm neljandikku. Linnad ja maapiirkonnad on kliimamuutuste mõju osas eriti haavatavad. Samal ajal on maapiirkonnad kui biomajanduse taastuvate energiaallikatega varustajad ja linnad kui innovatsiooni- ja majanduskasvu keskused järjest enam ka osa lahendusest. Linnades tehakse neljandik kogu avaliku sektori kulutustest ja peaaegu pool avaliku sektori investeeringutest 58 . Linnad annavad 68 % Euroopa Liidu sisemajanduse kogutoodangust (SKP), seal asuvad 62 % töökohtadest ning neil on oluline osa kasvuhoonegaaside heite ja majanduskasvuks vajalike ressursside kasutamise lahtisidumisel 59 ning riikide majanduse teaduspõhisemaks ja konkurentsivõimelisemaks muutmisel. Siin algab Euroopa majanduse ajakohastamine.

Linnades võetavatele meetmetele andis tugeva tõuke Amsterdami pakt, millega loodi linnade tegevuskava, Euroopa piirkondade ja linnade tippkohtumine Bratislavas ning linnade ühtse kontaktpunkti käivitamine. Linnade tegevuskava rakendatakse mitmete eri valdkonna partnerlustega ja sellel on otsene mõju Euroopa majandusele. Need hõlmavad komisjoni, liikmesriike, linnu ja asjakohaseid sidusrühmi.

Kogu Euroopa Liidus käivitatakse linnapõhiseid projekte, millega soovitakse luua sünergiat selliste valdkondade nagu energia, mobiilsus, digilahendused, vesi, õhk, jäätmekäitlus ja ringmajandus vahel. Sellised edukad projektid nagu arukate linnade projektid aitavad elanikel ja tööstusel säästa, tõsta õhu kvaliteeti ja luua kohapeal töökohti. Energialiidu ringreis on hea võimalus selliste projektide esile tõstmiseks, et neid saaks laiendada ja võtta kogu Euroopas kasutusele ning siduda paremini Euroopa investeerimistegevuskavaga.

V.    Järeldus

Euroopa Komisjon on täielikult pühendunud jätkama tööd projektidega, mis annavad Euroopa tasandil lisaväärtust ja annavad Euroopa elanikele käegakatsutavaid hüvesid. Euroopa majanduse ajakohastamine on üks neist ning see on energialiidu eesmärk. Selleks et energialiit oleks edukas, tuleb viivitamata hakata tegelema ettepanekutega, mis komisjon esitas 2015. ja 2016. aastal, kooskõlas kolme institutsiooni ühisavaldusega Euroopa Liidu 2017. aasta õigusloome prioriteetide kohta.

On oluline säilitada energialiiduga seotud ettepanekute üldine sihipärasus ja ambitsioonikus ning energialiidu projekti poliitiline hoog. Seepärast tuleks edusamme korrapäraselt läbi vaadata poliitilisel tasandil, sh Euroopa Ülemkogu tasandil. Kooskõlas Bratislava deklaratsiooniga hakkab Euroopa Ülemkogu vajaduse korral tegelema energia- ja kliimaküsimustega.

Lisaks seadusandlike dokumentide osas edu saavutamisele on oluline kiirendada energialiidu arendamist hõlbustavaid meetmeid ja tagada olemasolevate eeskirjade täielik järgimine. Euroopa Liit ja selle liikmesriigid peavad tugevdama näiteks energia- ja kliimadiplomaatia prioriteete ja keskenduma nende vastastikmõjule ning looma enne aasta lõppu investeerimisplatvormid, mis hõlbustavad investeerimist energiatõhususe ja taastuvenergia projektidesse.

Nende ja muude meetmete rakendamine on oluline, et saavutada juba praegu kohapeal edu, luua töökohti ning soodustada majanduskasvu ja investeeringuid. Üksnes siis, kui kohapeal saavutatakse edu, saavad liikmesriigid, piirkonnad ja kogukonnad kasu puhta energiaga kaasnevatest hüvedest. See on energialiidu püsiva edu peamine eeltingimus.

(1)

COM(2015) 80.

(2)

COM(2016) 501.

(3)

COM(2016) 710.

(4)

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016C1224(01)&from=ET.

(5)

  https://ec.europa.eu/priorities/sites/beta-political/files/juncker-political-guidelines-speech_en_0.pdf ; Vt ka liidu strateegiline tegevuskava muutuste aegadel, Euroopa Ülemkogu 26.–27. juuni 2014. aasta järelduste I lisa.

(6)

Euroopa Liidu praeguse seisu üheskoos määratlemisele ning ühise tuleviku arutamisele pühendatud 16. septembri 2016. aasta Bratislava tippkohtumise, millest võttis osa 27 liikmesriiki, deklaratsioon ja tegevuskava.

(7)

Teatis „Euroopa jätkusuutliku tuleviku järgmised sammud Euroopa tegevus jätkusuutlikkuse tagamiseks“, COM(2016) 739.

(8)

Teatis „ELi ringmajanduse loomise tegevuskava“, COM(2015) 614.

(9)

Kooskõlas muu hulgas dokumendiga „Hübriidohtudega võitlemise ühine raamistik,“ JOIN(2016) 18.

(10)

Vt http://unfccc.int/files/essential_background/convention/application/pdf/english_paris_agreement.pdf .

(11)

COM(2015) 572.

(12)

Üksikasjad on esitatud komisjoni talituste töödokumendis „Monitoring progress towards the Energy Union objectives – key indicators“ (SWD(2017) 32) ja Euroopa Keskkonnaameti dokumendis „Trends and projections in Europe 2016 – Tracking progress towards Europe's climate and energy targets“ (http://www.eea.europa.eu/publications/trends-and-projections-in-europe).

(13)

COM(2017) 56; Euroopa Liit on juba saavutanud 2020. aasta eesmärgi energia lõpptarbimise osas. 2014. aastal oli primaarenergia tarbimine kõigest 1,6 % suurem kui 2020. aastaks eesmärgiks seatud primaarenergia tarbimine.

(14)

Põhineb Eurostati andmetel.

(15)

Vastavalt 2015. aasta ligikaudsetele inventuuriandmetele.

(16)

COM(2016) 707.

(17)

COM(2017) 48.

(18)

COM(2017) 57.

(19)

Öko-Instituti aruanne taastuvenergia kohta; avaldatud komisjoni veebilehel (http://ec.europa.eu/energy/en/studies).

(20)

Euroopa Komisjon, Euroopa Keskkonnaamet.

(21)

Allikas: The emissions Gap Report 2016-2030 trends and ambition. UNEP, november 2016. INDC = Intended Nationally Determined Contribution (riiklikult kindlaks määratud panus); Ameerika Ühendriikide INDC käib 2025. aasta kohta; kõik need on tingimusteta INDCd, v. a Indoneesia, Lõuna-Aafrika, Argentina, India ja Mehhiko.

(22)

COM(2015) 337.

(23)

COM(2016) 482.

(24)

COM(2016) 479.

(25)

Direktiiv (EL) 2016/2284, mis käsitleb teatavate õhusaasteainete riiklike heitkoguste vähendamist.

(26)

2013. aastal suri ELis õhusaaste tõttu enneaegselt hinnanguliselt üle 450 000 inimese. Hingamisteede haiguste tõttu kaotatud tööpäevade ja vähenenud tootlikkusest tulenev otsene majanduslik kahju on 15 miljardit eurot ning sellega kaasnevad tervishoiukulud ulatuvad 4 miljardi euroni. Vt Euroopa Keskkonnaameti 2016. aasta aruanne Euroopa õhukvaliteedi kohta: http://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2016.

(27)

COM(2017) 34.

(28)

COM(2016) 763.

(29)

Vt: https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/set-plan_progress_2016.pdf

(30)

Innovatsioonimissioon on üleilmne algatus, milles osalevad 22 riiki, kes on võtnud kohustuse viie aasta jooksul kahekordistada avaliku sektori investeeringuid puhta energia alasesse teadus- ja arendustegevusse.

(31)

COM(2016) 769.

(32)

Vt eelkõige COM(2016) 864 (elektridirektiiv) ja COM(2016) 861 (elektrimäärus).

(33)

COM(2016) 767.

(34)

Alates selle loomisest 2014. aastal on Euroopa ühendamise rahastu raames rahastatud 75 meedet, kokku 1,2 miljardi euro ulatuses; neist 12 olid ehitustööde toetamise lepingud.

(35)

  https://ec.europa.eu/energy/en/news/north-seas-countries-agree-closer-energy-cooperation .

(36)

Nt 64 eurot/MWh (Taani) ja 54,50 eurot/MWh (Madalmaad).

(37)

Euroopa Regionaalarengu Fondist saadi kaasrahastust 223 miljoni euro ulatuses.

(38)

Energeetikasektori kasutuskõlbmatute varade kohta vt Euroopa Keskkonnaameti aruanne 19/2016 „Transforming the EU power sector: avoiding a carbon lock-in“.

(39)

Nõukogu direktiiv 2008/114/EÜ Euroopa elutähtsate infrastruktuuride identifitseerimise ja määramise ning nende kaitse parandamise vajaduse hindamise kohta.

(40)

Direktiiv (EL) 2016/1148 meetmete kohta, millega tagada võrgu- ja infosüsteemide turvalisuse ühtlaselt kõrge tase kogu liidus.

(41)

Energiatõhususe direktiivi muudatuse mõju hinnang, SWD(2016) 405 (andmed investeeringute kohta muudesse sektoritesse kui transpordisektor).

(42)

Ligikaudu pool kogu seni heakskiidetud tehingutest taristu- ja innovatsioonirahastamisvahendi raames on energia- ja kliimavaldkonnas. The Investment Plan for Europe, State of Play, mai 2016. Vt ka teatis „Euroopa investeerib taas. Euroopa investeerimiskava täitmise ülevaade“, COM(2016) 359.

(43)

See hõlmab Euroopa ühendamise rahastu kombineeritud projektikonkurssi, mis toimus veebruaris ja mille eelarve oli 150 miljonit eurot.

(44)

http://www.eib.org/products/blending/innovfin/products/energy-demo-projects.htm.

(45)

Päikeseenergia valdkonnas on R2M-Si projekti võrsefirma jõudnud näidisprojekti etapist väga tõhusate fotoelektriliste moodulite tootmise tellimise etappi. Kütuseelementide ja vesiniku valdkonna avaliku ja erasektori partnerluse käigus on loodud esimene avalikult juurdepääsetav vesinikutankla Belgias, maailma esimene prootonvahetusmembraaniga kütuseelemendil töötav 2MW elektrijaam ning on alustatud ligikaudu 140 vesinikukütuseelementide jõul töötava heitevaba bussi kasutuselevõtuga Euroopas.

(46)

Dokumendi COM(2016) 860 I lisa.

(47)

Komisjoni 28. oktoobri 2016. aasta otsus C(2016) 6912.

(48)

https://ec.europa.eu/commission/2014-2019/hahn/announcements/1st-high-level-meeting-enhanced-cooperation-enlargement-and-neighbourhood-regions-europe_en.

(49)

COM(2016) 53.

(50)

COM(2016) 52.

(51)

Teatis„ Shared Vision, Common Action: A Stronger Europe – A Global Strategy for the European Union’s foreign and Security Policy“, http://www.eeas.europa.eu/top_stories/pdf/eugs_review_web.pdf

(52)

http://www.arei.org/.

(53)

Teatis „Euroopa investeeringute suurendamine töökohtade loomiseks ja majanduskasvu tagamiseks: Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi teine etapp ning uus Euroopa välisinvesteeringute kava“, COM(2016) 581.

(54)

Dokumendi COM(2016) 860 1. ja 2. lisa.

(55)

2017. aastal kavatseb komisjon käivitada protsessi Euroopa saarte koondamiseks, et kiirendada
parima võimaliku tehnika arendamist ja kasutuselevõttu saartel ja saarte piirkondades.

(56)

COM(2016) 759.

(57)

Nõukogu 26. novembri 2015. aasta järeldused energialiidu juhtimissüsteemi kohta.

(58)

Aruanne „The State of European Cities 2016 – Cities leading the way to a better future“, SWD(2016) 325, http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/policy/themes/cities-report/state_eu_cities2016_en.pdf .

(59)

Vt UNEPi aruanne lahtisidumise kohta linnade tasemel: http://www.unep.org/resourcepanel/Publications/City-Leveldecoupling/tabid/106135/Default.aspx .

Top

Brüssel,1.2.2017

COM(2017) 53 final

LISA

Energialiidu ajakohastatud tegevuskava

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE, REGIOONIDE KOMITEELE NING EUROOPA INVESTEERIMISPANGALE

Teine aruanne energialiidu olukorra kohta


Energialiidu ajakohastatud tegevuskava –
hetkeolukord: 1. veebruar 2017

Käesolev tegevuskava on sama kui 25. veebruaril 2015 vastu võetud komisjoni teatise „Vastupidava energialiidu ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika raamstrateegia” (COM(2015) 80) lisas esitatud tegevuskava, mida ajakohastati 2015. aasta novembris energialiidu olukorda käsitleva esimese aruande (COM(2015)572) kontekstis. Ainus uus teave siin esitatud tabelis on viimases veerus, kus on esitatud ajakohastatud andmed algatuste kohta, mis on juba vastu võetud või mille puhul ajakava on muudetud. Tabel ei sisalda uut teavet algatuste kohta, mis on algselt kavandatud aastaks 2017 või hilisemaks perioodiks.

Meetmed

Vastutajad

Ajakava (esitatud teatise COM(2015) 80 lisas)

Energiavarustuse kindlus

Energia siseturg

Energiatõhusus

Kasvuhoonegaaside heide

Teadustegevus ja innovatsioon

Märkused / ajakohastatud teave

Taristu

Elektrivõrkude ühendatuse miinimummäära 10 % saavutamine

Komisjon

Liikmesriigid

Riiklikud reguleerivad asutused

Põhivõrguettevõtjad

2015–20

X

X

X

Võeti vastu 25. veebruaril 2015 (COM(2015) 82)

Ühishuviprojektide teine loend, millest lähtuvalt võetakse vastu komisjoni delegeeritud õigusakt

Komisjon

Liikmesriigid

2015

X

X

X

Delegeeritud õigusakt võeti vastu 18. novembril 2015 (C(2015) 8052)

Ühishuviprojektide ja üleeuroopalise energiataristu suuniseid käsitleva määruse rakendamist hinnatakse 2017. aastal

Ühishuviprojektide kolmas loend avaldatakse kava kohaselt 2017. aasta neljandas kvartalis

Teatis, milles käsitletakse kõige olulisemaid energiataristuid hõlmava loendi koostamisel tehtavaid edusamme ja meetmeid, mida on vaja, et saavutada elektrivõrkude ühendatuse miinimummäär 15 % aastaks 2030

Komisjon

2016

X

X

Kavandatud 2017. aastaks; võetakse vastu koos ühishuviprojektide kolmanda loendiga 2017. aasta neljandas kvartalis

Energiataristu foorumi loomine

Komisjon

Liikmesriigid

2015

X

X

Energiataristu foorumi esimene kohtumine toimus 9.–10. novembril 2015 Kopenhaagenis; teine kohtumine toimus 23.–24. juunil 2016

Elekter

Algatus, mis hõlmab turukorraldust ja piirkondlikke elektriturge ning võimsuse kooskõlastamist varustuskindluse tagamiseks, piiriülese kaubanduse edendamist ja taastuvenergia lõimimise hõlbustamist

Komisjon

2015–2016

X

X

X

X

Konsultatiivne teatis võeti vastu 15. juulil 2015 (COM(2015) 340)

Seadusandlikud ettepanekud võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 861, elektrimäärus) ja (COM(2016) 864, elektridirektiiv)

Võimsuse tagamise mehhanismide sektoriuuringu lõpparuanne võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 752)

Elektrivarustuse kindluse tagamise meetmeid käsitleva direktiivi läbivaatamine

Komisjon

2016

X

X

X

Seadusandlikud ettepanek võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 862)

Jaemüük

Uued võimalused energiatarbijatele: tarbijate mõjuvõimu suurendamine, tarbimiskaja kasutamine; aruka tehnoloogia kasutamine; jae- ja hulgimüügiturgude ühendamine; reguleeritud hindade järkjärguline kaotamine; kõrvalmeetmed haavatavate klientide kaitseks

Komisjon

Liikmesriigid

2015–2016

X

X

X

X

Teatis võeti vastu 15. juulil 2015 (COM(2015) 339)

Elektrituru uut korraldust käsitlevates ettepanekutes sisalduvad tarbijaküsimusi käsitlevad seadusandlikud ettepanekud (vt eespool)

Gaas

Gaasivarustuse kindluse määruse läbivaatamine

Komisjon

2015–2016

X

X

Seadusandlikud ettepanek võeti vastu 16. veebruaril 2016 (COM(2016) 52)

Institutsioonidevahelised läbirääkimised on käimas; energeetika nõukogu võttis 2016. aasta detsembri alguses vastu poliitilise suunise; Euroopa Parlamendi (tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjon) leppis kokku seisukohas; kolmepoolsed läbirääkimised on kavandatud 2017. aastaks

Veeldatud maagaasi ja gaasihoiustamise strateegia

Komisjon

2015–2016

X

Teatis võeti vastu 16. veebruaril 2016 (COM(2016) 49)

Õigusraamistik

Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööameti (ACER) ja energiaalase õigusraamistiku läbivaatamine

Komisjon

2015–16

X

X

X

Hõlmatud konsultatiivse teatisega, mis võeti vastu 15. juulil 2015 (COM(2015) 340)

Seadusandlikud ettepanekud võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 863)

Taastuvenergia

Taastuvenergiapakett: sealhulgas uus taastuvenergia direktiiv 2030. aastaks, parim tava seoses taastuvenergia omatarbimise ja toetuskavadega; bioenergiaga säästlikkuspoliitika.

Komisjon

2015–2017

X

X

X

Parima tava suunised taastuvenergia omatarbimise kohta võeti vastu 15. juulil 2015 (SWD(2015) 141)

Seadusandlikud ettepanekud võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 767)

Teatis jäätmete energiaks muutmise kohta

Komisjon

2016

X

X

Teatis võeti vastu 26. jaanuaril 2017 (COM(2017) 34)

Kliimameetmed

Seadusandlik algatus ELi heitkogustega kauplemise süsteemi muutmiseks perioodiks 2021–2030

Komisjon

2015

X

X

X

Ettepanek võeti vastu 15. juulil 2015 (COM(2015) 337)

Institutsioonidevahelised läbirääkimised on käimas; järgmine samm on nõukogus võtta vastu seisukoht; järgmine samm on Euroopa Parlamendis plenaaristungil hääletamine 2017. aasta veebruaris

Seadusandlik ettepanek Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemi kohaldamisala kohta lennunduses võetakse kavakohaselt vastu 2017. aastal

Seadusandlikud algatused seoses jõupingutuste jagamist käsitleva otsusega ning maakasutuse, maakasutuse muutuse ja metsanduse (LULUCF) lisamisega aastani 2030 kehtivasse kliima- ja energiaraamistikku

Komisjon

2016

X

Seadusandlikud ettepanekud võeti vastu 20. juulil 2016 (COM(2016) 482) (HKS-välised); COM(2016) 479 (LULUCF))

Transpordimeetmed

Õiglane ja tõhus hinnakujundus säästliku transpordi puhul – Eurovignette’i direktiivi muutmine ja raamistik Euroopa elektroonilise teemaksusüsteemi edendamiseks

Komisjon

2016

X

X

Kavandatud 2017. aastaks; vähese heitega liikuvuse strateegia rakendamine

Turulepääsu eeskirjade läbivaatamine maanteetranspordi sektoris energiatõhususe suurendamiseks

Komisjon

2016

X

X

Kavandatud 2017. aastaks; vähese heitega liikuvuse strateegia rakendamine

Koostalitlusvõimeliste intelligentsete transpordisüsteemide kasutuselevõtu üldkava

Komisjon

Liikmesriigid

Tööstus

2016

X

X

X

Teatis võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 766)

Heitenorme käsitlevate määruste läbivaatamine, et kehtestada sõiduautode ja kaubikute jaoks 2020. aasta järgsed normid

Komisjon

2016–2017

X

X

X

Kavandatud 2017. aastaks; vähese heitega liikuvuse strateegia rakendamine

Raskeveokeid (veoautosid ja busse) hõlmava seire- ja teavitussüsteemi loomine eesmärgiga parandada ostjale teabe andmist

Komisjon

2016–2017

X

X

X

Kavandatud 2017. aastaks; vähese heitega liikuvuse strateegia rakendamine

Keskkonnasõbralike ja energiatõhusate maanteesõidukite edendamist käsitleva direktiivi läbivaatamine

Komisjon

2017

X

X

Kavandatud 2017. aastaks; vähese heitega liikuvuse strateegia rakendamine

Teatis süsinikdioksiidiheite vähendamise kohta transpordisektoris, sealhulgas teise ja kolmanda põlvkonna biokütuseid ning muid alternatiivseid säästlikke kütuseid hõlmav tegevuskava

Komisjon

2017

X

X

X

Teatis Euroopa vähese heitega liikuvuse strateegia kohta võeti vastu 20. juulil 2016 (COM(2016)501)

Kütuseelementide valdkond on osaliselt hõlmatud seadusandliku ettepanekuga, mis võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 767 (taastuvenergia direktiiv))

Energiatõhusus

Energiatõhususe direktiivi läbivaatamine

Komisjon

2016

X

X

X

X

Seadusandlikud ettepanekud võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 761)

Talituste töödokument energiatõhususe heade tavade kohta (SWD(2016) 404)

Hoonete energiatõhususe direktiivi läbivaatamine, mis hõlmab ka arukate hoonete aruka rahastamise algatust

Komisjon

2016

X

X

X

X

Seadusandlikud ettepanekud võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 765);

Arukate hoonete aruka rahastamise algatus on osa hoonete algatusest (teatise COM(2016) 860 1. lisa)

Toodete energiatõhususe raamistiku (energiamärgistuse direktiivi ja ökodisaini direktiivi) läbivaatamine

Komisjon

2015

X

X

X

X

Energiamärgistuse määrust käsitlev ettepanek võeti vastu 15. juulil 2015 (COM(2015) 341)

Kolmepoolsete läbirääkimiste käigus on jõutud kokkuleppele kõigis olulistes küsimustes; allesjäänud menetluslikud probleemid kavatsetakse lahendada 2017. aasta esimeses pooles

Ökodisaini käsitlev töökava võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 773); samal ajal võeti vastu 8 meedet

Rahastamisvahendite sihipärasem kasutamine, et toetada investeerimist energiatõhususse

Komisjon

2015–

X

X

Teatis „Euroopa investeerib taas. Euroopa investeerimiskava täitmise ülevaade“, mis võeti vastu 1. juunil 2016 (COM(2016) 359).

Teatis „Euroopa investeeringute suurendamine töökohtade loomiseks ja majanduskasvu tagamiseks: Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi teine etapp ning uus Euroopa välisinvesteeringute kava“, mis võeti vastu 14. septembril 2016 (COM(2016) 581)

Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi kestuse pikendamist käsitleva määruse ettepanek (COM(2016) 597)

Seadusandlik ettepanek, milles käsitletakse finantsmääruse ja mitme valdkondliku määruse läbivaatamist, et õigusakte veelgi lihtsustada ja tagada suurem paindlikkus, sh rahastamisvahendite tõhusam kasutamine (COM(2016) 605)

Vt ka toetavad meetmed, sh hoonete algatus, mis sisalduvad 30. novembri 2016. aasta paketis „Puhas energia kõikidele eurooplastele“, (COM(2016) 860, 1. lisa)

Kütmine ja jahutamine

Kütmist ja jahutamist käsitlev ELi strateegia – kütmise ja jahutamisega seotud panus ELi energia- ja kliimaeesmärkide saavutamisse

Komisjon

2015

X

X

X

X

X

Teatis võeti vastu 16. veebruaril 2016 (COM(2016) 51)

Hõlmatud seadusandlike ettepanekutega, mis sisalduvad 30. novembri 2016. aasta paketis „Puhas energia kõikidele eurooplastele“

Energia- ja kliimaalane välispoliitika

ELi energia- ja kliimadiplomaatia

Komisjon

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja

Liikmesriigid

2015

X

X

X

X

Välisasjade nõukogu võttis nõukogu järeldused kliimadiplomaatia kohta vastu 20. juulil 2015 (11029/15)

Välisasjade nõukogu võttis nõukogu järeldused energiadiplomaatia kohta vastu 20. juulil 2015 (10995/15)

Välisasjade nõukogu võttis nõukogu järeldused Pariisi kliimaonverentsi 21. istungi järgse Euroopa kliimadiplomaatia kohta vastu 15. veebruaril 2016 (6061/16)

Välisasjade nõukogu (arenguküsimused) võttis nõukogu järeldused energia ja arengu kohta vastu 28. novembril 2016 (14839/16)

Nõukogu järeldused ELi energia- ja kliimadiplomaatia vastastikmõju tugevdamise kohta kavatsetakse vastu võtta välisasjade nõukogus 6. märtsil 2017

Liikmesriikide ja kolmandate riikide valitsuste vaheliste energiakokkulepetega seotud teabevahetusmehhanismi käsitleva otsuse läbivaatamine

Komisjon

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja

2016

X

X

Teatis võeti vastu 16. veebruaril 2016 (COM(2016) 53)

Poliitiline kompromiss, mis saavutati kolmepoolsel kohtumisel 2016. aasta detsembris

Uus ja tõhusam energiadialoog ELi energiapoliitika seisukohast oluliste riikidega

Komisjon

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja

2015–

X

X

X

X

X

Käimas

Ajakohastatud strateegilist partnerlust käsitlev vastastikuse mõistmise memorandum Ukrainaga

Komisjon

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja

Euroopa Parlament

Nõukogu

2015

X

X

Kirjutati alla ELi-Ukraina tippkohtumisel 24. novembril 2016

Kaspia merd läbivaid trasse käsitlev kolmepoolne vastastikuse mõistmise memorandum Aserbaidžaani ja Türkmenistaniga

Komisjon

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja

Euroopa Parlament

Nõukogu

2015

X

X

Türkmenistani, Türgi, Aserbaidžaani ja Gruusia vaheline Așgabati deklaratsioon kirjutati alla 1. mail 2015 Kolmepoolseid vastastikuse mõistmise memorandume hõlmavaid täiendavaid läbirääkimisi ei peeta

Algatus energiaühenduse tugevdamiseks

Komisjon

Energiaühenduse lepinguosalised

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja

2015

X

X

Olulisemad otsused võeti energiaühenduse ministrite nõukogus vastu oktoobris 2015 ja septembris 2016

Sellele järgneb ühisdokument varustuskindluse kohta

Euroopa-Vahemere piirkonna koostöö tugevdamine gaasi, elektri, energiatõhususe ja taastuvenergia valdkonnas

Komisjon

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja

2015–2016

X

X

Gaasiplatvorm loodi juunis 2015

Piirkondliku elektrituru platvorm loodi oktoobris 2015

Taastuvenergia ja energiatõhususe platvorm loodi 2016. aastal

Uue rahvusvahelise energiaharta vastuvõtmine ja sellele alla kirjutamine ELi ja Euratomi nimel

Komisjon

Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja

2015

X

X

Euroopa Komisjon kirjutas 20.–21. mail 2015 Haagis toimunud konverentsil koos teistega alla rahvusvahelisele energiahartale

Tööstuse konkurentsivõime

Uus energiaalaseid teadusuuringuid ja innovatsiooni käsitlev Euroopa strateegia energiasüsteemi kiiremaks ümberkujundamiseks, mis koosneb:

– lõimitud strateegilisest energiatehnoloogia (SET) kavast,

– strateegilisest transpordialaste teadusuuringute ja innovatsiooni tegevuskavast

Komisjon

2015–2017

X

Strateegilist energiatehnoloogiat (SET-kava) käsitlev teatis võeti vastu 15. septembril 2015 (C(2015) 6317)

Aruka spetsialiseerumise platvorm energiasektoris loodi 2015. aastal

Teatis „Puhta energia alase innovatsiooni kiirendamine“ võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 763)

Strateegiline transpordialase teadustegevuse ja innovatsiooni strateegia kavatsetakse koostada 2017. aastal

Energiahindade ja -kulude (sh maksude ja toetuste) analüüs

Komisjon

2016. aastal ja seejärel iga kahe aasta järel

X

Aruanne võeti vastu 30. novembril 2016 (COM(2016) 769)

Algatus seoses ELi ülemaailmse juhtpositsiooniga energia- ja kliimaküsimusi hõlmava tehnoloogia ja innovatsiooni valdkonnas, et soodustada majanduskasvu ja töökohtade loomist

Komisjon

2015–2016

X

X

X

Seotud puhta energia algatuse kiirendamisega (vt eespool)

Tõhustatud kaubanduspoliitika ELi tehniliste lahenduste ekspordi hõlbustamiseks

Komisjon

2015–2019

X

X

X

Käimas

Valdkonnaülesed meetmed

Keskkonnakaitse ja energeetika valdkonnas antavat riigiabi käsitlevate suuniste läbivaatamine

Komisjon    

2017–2019

X

X

X

X

X

Aruanne Euroopa energiajulgeoleku strateegia kohta; sealhulgas Euroopa-Vahemere piirkonna platvormi ja tegevuskava ning veeldatud maagaasi, energia salvestamise ja lõunapoolse gaasikoridori strateegiate kohta

Komisjon

2015–2016

X

X

X

X

X

Aruanne (SWD) võeti vastu 18. novembril 2015 (SWD(2015) 404)

Veeldatud maagaasi ja selle hoiustamist käsitlev teatis võeti vastu 16. veebruaril 2016 (COM(2016)49)

Andmed, analüüs ja teave energialiidu jaoks: algatus seoses komisjoni ja liikmesriikide kogu asjakohase teabe koondamise ja sellele hõlpsa juurdepääsu tagamisega

Komisjon

2016

X

X

X

X

X

Käimas

Võeti vastu määrus (EL) 2016/1952, mis käsitleb Euroopa maagaasi- ja elektrihinnastatistikat

Tuumaenergia

Nõukogu määrus, millega ajakohastatakse Euratomi asutamislepingu artikli 41 kohaseid teabenõudeid lähtuvalt Euroopa energiajulgeoleku strateegiast

Komisjon

2015

X

X

Kavandatud 2017. aastaks

Teatis Euratomi asutamislepingu artikli 40 kohase tuumaenergia näidisprogrammi (PINC) kohta

Komisjon

2015

X

X

Teatis Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamuse saamiseks võeti vastu 4. aprillil 2016 (COM(2016)177)

Lõplik versioon, milles võetakse arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust, kavatsetakse vastu võtta 2017. aastal

Top

Brüssel,1.2.2017

COM(2017) 53 final

LISA

Energialiidu viis mõõdet: liikmesriikide ja ELi tasandi poliitikatähelepanekud

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE, REGIOONIDE KOMITEELE NING EUROOPA INVESTEERIMISPANGALE

Teine aruanne energialiidu olukorra kohta


Käesolevates poliitikatähelepanekutes on kokkuvõtlikult esitatud peamised tähelepanekud, mida on võimalik teha liikmesriikides 2016. aastal toimunud arengu kohta. Nende tähelepanekute alusel analüüsitakse liikmesriikide poliitikat põhjalikumalt, mida komisjon kavatseb teha 2017. aastal.

Riiklikud energia- ja kliimakavad

Väike arv liikmesriike on juba hakanud koostama oma 2021.–2030. aasta lõimitud riiklikke energia- ja kliimakavasid, mis peaksid sisaldama nende riiklikku panust energialiidu eesmärkide ja 2030. aasta energia- ja kliimaeesmärkide saavutamisse. Samas peab enamik liikmesriike sellega alles peale hakkama või tööd kiirendama.

Energiajulgeolek

Ajavahemikus 2005–2014 vähenes üldine sõltuvus impordist 22 liikmesriigis, mis osutab energiajulgeoleku suurenemisele. Seda positiivset suundumust toetas suurenev kodumaine taastuvenergia tootmine (nt Austrias, Eestis, Iirimaal, Itaalias, Lätis, Portugalis ja Hispaanias) ning üldine energianõudluse vähenemine tulenevalt muu hulgas ka energiatõhususe suurenemisest. Samal ajavahemikul suurenes üldine impordisõltuvus paaris riigis (Taanis, Poolas ja Ühendkuningriigis) märkimisväärselt tulenevalt omamaise fossiilkütuse tootmise vähenemisest. Samuti võivad kavandatud taristuprojektid mõjutada mitme liikmesriigi energiasõltuvust.

Euroopa Liit impordib endiselt üle poole vajaminevast energiast, kuid energiaallikate, tarneteede ja tarnijate mitmekesistamisel on saavutatud edu. Samas sõltuvad mõned liikmesriigid (eelkõige Bulgaaria, Eesti, Soome, Ungari, Leedu ja Slovakkia) endiselt täielikult või peamiselt ühest kolmandas riigis asuvast tarnijast eriti gaasi puhul, kuid sageli ka nafta ja/või söe puhul.

Viimastel aastatel aitasid gaasivarustuskindlust suurendada uued veeldatud maagaasi (LNG) terminalid. Selline areng on olnud gaasi siseturu jaoks positiivne ja suurendanud ka liikmesriikide võimalusi asendada häirete korral peamisi/traditsioonilisi tarneteid. Praegu on suur osa gaasinõudlusest võimalik rahuldada alternatiivsete kanalite kaudu, kuid üksnes kahes liikmesriigis (Bulgaarias ja Portugalis) ei ole häirete korral võimalik kõige olulisemaid gaasiallikaid täielikult asendada 1 .

Liikmesriikidevahelisi gaasiühendusi (nt Horvaatia, Ungari, Rumeenia, Bulgaaria ja Kreeka omavahelised ühendused; Portugali ja Hispaania ühendus Prantsusmaaga) tuleb veelgi täiustada ning tuleb tagada, et kõigi liikmesriikide tarbijatel ja tarnijatel on juurdepääs vedelgaasibörsidele ning nad saavad kasu veeldatud maagaasi (LNG) terminalidest ja ühendamisvõimsusest, mida on arendatud või mida võidakse arendada.



Energia siseturg

Elektritaristu

On vaja ehitada elektriühendusi ja vajaduse korral täiustada siseliine, et veel paremini lõimida elektri siseturgu nt Euroopa edelaosas ning Põhja-, Kesk- ja Ida-Euroopas (nt Saksamaal, Poolas ja Tšehhi Vabariigis), ning tuleb jätkata Balti riikide elektrisüsteemi sünkroniseerimist Euroopa elektrisüsteemiga. 11 liikmesriiki (Bulgaaria, Küpros, Saksamaa, Hispaania, Prantsusmaa, Iirimaa, Itaalia, Poola, Portugal, Rumeenia ja Ühendkuningriik) ei ole saavutanud 2020. aastaks seatud eesmärki, mille kohaselt elektrivõrkude ühendatuse määr on vähemalt 10 %, ning nad peavad oma jõupingutusi suurendama. Mõnes liikmesriigis on taastuvate energiaallikate energiatootmisvõimsus suurenenud kiiremini kui ülekandevõimsus, mistõttu need riigid jäävad ühendatuse määra saavutamises maha.

Ülekandevõime piiratuse juhtimine on probleem seitsmes liikmesriigis (Austrias, Tšehhi Vabariigis, Taanis, Saksmaal, Ungaris, Poolas ja Slovakkias). Selleks on vaja lahendust, mis hõlbustaks piiriüleste võimsusvoogude juhtimist Kesk-Euroopas ja kogu liidus, tagades samal ajal süsteemi turvalisuse.

Hulgimüügiturud

Paljud liikmesriigid on hulgimüügiturgude konkurentsile avamisel saavutanud märgatavat edu ja sellega on kaasnenud olulised hüved. Liikmesriigiti on erinevused aga suured ja paljud neist ei ole veel täiel määral rakendanud vajalikke eeskirju, mis tagaksid turgude ja eriti gaasi hulgimüügiturgude konkurentsivõimelisust ja likviidsust. Peale selle on ettevõtjatel märkimisväärne turujõud mitmes liikmesriigis. Avatud ja konkurentsivõimeliste turgude tagamisel on seega jätkuvalt keskse tähtsusega konkurentsieeskirjade järgimise tagamine. 

Piirkondlikul tasandil olid 2015. aasta keskpaigaks enamik Euroopa elektri hulgimüügiturge liidetud ühe või mitme naaberriigi omadega. Aastatel 2013–2015 alanesid elektri hulgimüügihinnad enamikes liikmesriikides, mis oli suuresti tingitud söe- ja gaasihindade alanemisest, taastuvate energiaallikate järkjärgulisest sisenemist energiasektorisse ja tarbimise vähenemisest. Piirkondlikud erinevused olid endiselt suured: kõige kõrgemad olid hinnad Ühendkuningriigis ja Lõuna-Euroopas ning kõige madalamad Skandinaavia maades.

Aastatel 2013–2015 alanesid gaasi hulgimüügihinnad kõigis liikmesriikides, kuna väike nõudlus, ülepakkumine peamistel piirkondlikel turgudel, madalad naftahinnad ja veeldatud maagaasi (LNG) stabiilne import avaldasid Euroopa gaasihindadele survet. Vastupidiselt elektrile on hinnad liikmesriikides selgelt ühtlustunud, mida on soodustanud madalamad naftahinnad, mis võimaldasid naftaga seotud hindadel läheneda Põhja-Euroopa gaasibörsi hindadele.

Jaemüügiturud ja tarbijad

Erinevalt hulgimüügi hindadest on gaasi ja elektri jaemüügihinnad viimase viie aasta jooksul tõusnud. Elektri puhul aitasid sellele kaasa jaemüügihindadele lisanduvad maksud ja lõivud. Nii gaasi kui ka elektri jaemüügiturud on endiselt riiklikud (või kohalikud). Tuleb teha täiendavaid jõupingutusi, et soodustada turgude piirkondlikku lõimimist. Mõnel juhul võib olla vajalik tagada konkurentsieeskirjade järgimine.

Kuigi veel mitu liikmesriiki (Iirimaa, Läti) on hiljuti lõpetanud lõpptarbijate makstava hinna reguleerimise, reguleeritakse kodumajapidamiste makstavat hinda umbes pooltes liikmesriikides eri ulatuses, mis takistab tarbijate jaemüügiturul osalemist ja konkurentsi.

Tarbijate mõjuvõimu suurendamine nutiarvestite kasutuselevõtuga on olnud edukas mõnes liikmesriigis (eelkõige Soomes, Itaalias, Rootsis ja Maltal). Eestis, Hispaanias ja Taanis on umbes pooltel kodumajapidamistel nutielektriarvestid. Mis puutub gaasiarvestite turuosasse, siis üksnes Madalmaad on saavutanud märkimisväärset edu, seal on nutiarvesti ligikaudu 30 % kodumajapidamistel. Mitmes liikmesriigis on halduskoormus takistus, mis ei võimalda tarbijatel tarnijaid vahetada ja paremaid lepingutingimusi saada.

Kütteostuvõimetus on paljude liikmesriikide jaoks probleem. Madala sissetulekuga kodumajapidamistel läks Euroopa Liidus keskmiselt 8,6 % vahenditest energiaga seotud kulutusteks. Peale selle on nende osakaal enamikus liikmesriikides alates 2005. aastast suurenenud. Lisaks ei ole suureneval osal kodumajapidamistel (2015. aastal 23 % ) piisavaid rahalisi vahendeid, et kütta oma kodu piisavalt soojaks. Liikmesriigid peavad haavatavamate tarbijate jaoks võtma sihipärasemaid meetmeid, et lahendada energia- ja kütteostuvõimetusega seotud probleeme tõhusalt.

Energiatõhusus

Energiatõhususe osas on saavutatud märkimisväärset edu. 2014. aastal oli primaarenergia tarbimine 2 kõigest 1,6 % suurem kui 2020. aastaks eesmärgiks seatud primaarenergia tarbimine ning energia lõpptarbimine 3 oli 2014. aastal juba väiksem kui 2020. aastaks seatud eesmärk. Kuigi 2015. aastal võrreldes 2014. aastaga on primaarenergia tarbimine eeldatavasti suurenenud ligikaudu 1,5 % ja energia lõpptarbimine 2 %, on võimalik 2020. aasta eesmärgid saavutada, kui seatakse sisse vajalikud meetmed.

Energiatõhususe poliitika aitab oluliselt kaasa energiatarbimise ja CO2-heite vähendamisele ja ka õhukvaliteedi paranemisele. Olemasolevate hoonete renoveerimiseks on vaja teha suuremaid jõupingutusi, et vähendada energia üldist tarbimist, tarbijate energiaarveid ja muuta hooned Euroopa Liidus arukamaks ja säästvamaks. Seoses sellega tuleb liikmesriikides veelgi parandada energiatõhususse tehtavate investeeringute rahastamise tingimusi, sh tuleb suurendada vastastikmõju projektide elluviijate ja rahastajate vahel ning tuleb edendada projektide koondamist. Uutel oskustel ning info- ja kommunikatsioonitehnoloogial on suur potentsiaal energiatõhususe suurendamisel. Enamikus liikmesriikides on vaja suurendada transpordisektori energiatõhusust, et kasutada järelejäänud potentsiaali.



CO2-heite vähendamine

27 liikmesriigis oli heide 2013. ja 2014. aastal väiksem kui jõupingutuste jagamist käsitleva otsuse 4 kohane aastane piirmäär. Üksnes Maltal oli see nendel kahel aastal piirmäärast suurem.

Juba rakendatud poliitika alusel tehtud prognooside kohaselt peaks enamus liikmesriike saavutama jõupingutuste jagamist käsitleva otsuse kohased 2020. aasta eesmärgid. Paar liikmesriiki peavad veel võtma lisameetmeid või kasutama 2020. aastal ära paindlikkust. See käib eelkõige Iirimaa, Luksemburgi ja Belgia kohta.

Energialiidu meetmete jaoks saadakse Euroopa Liidus olulisi vahendeid tulust, mida liikmesriigid teenivad Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemi (ELi HKS) kohaste heitkoguste ühikute enampakkumistel. Ajavahemikus 2013–2015 saadi nendel enampakkumistel peaaegu 11,8 miljardit eurot. Liikmesriigid on kasutanud või kavatsevad kasutada ligikaudu 80 % sellest tulust kliima- ja energiaeesmärkidel. Liikmesriigid kasutavad enamuse sellest tulust kohapeal taastuvenergia (2,89 miljardit eurot), energiatõhususe (1,96 miljardit eurot) ja säästva transpordi (730 miljonit eurot) valdkonnas.

Kõigis, v.a ühes liikmesriigis (Madalmaad), vastas 2013./2014. aastal taastuvenergia osakaal vähemalt nende taastuvenergia direktiivi kohasele vastavale soovituslikule kõverale. 2015. aastal ületasid hinnanguliste näitajate 5 kohaselt 25 liikmesriiki 2015./2016. aasta soovitusliku kõvera. Kolmes liikmesriigis (Prantsusmaa, Madalmaad ja Luksemburg) oli 2015. aastal hinnanguline taastuvenergia osakaal väiksem, kui on ette nähtud 2015./2016. aasta soovitusliku kõveraga.

Siiski peavad liikmesriigid jõupingutusi tegema ja mitu liikmesriiki peavad jõupingutusi suurendama, et saavutada oma 2020. aasta siduvad eesmärgid, kuna vastav kõver muutub järsemaks 2020. aastale lähenedes.

Alternatiivsete transpordikütuste taristu on vähese heitega liikuvuse mootor. Alternatiivkütuste direktiivi 6 kohaselt peavad liikmesriigid esitama 2016. aasta novembriks riiklikud poliitikaraamistikud transpordisektori alternatiivkütuste taristu kasutuselevõtuks. Enamus liikmesriike ei ole seda kohustust veel täitnud.

Teadusuuringud, innovatsioon ja konkurentsivõime

Euroopa tööstus, teadusasutused ja innovatiivsed akadeemilised ringkonnad on üleilmses energiasektoris üldiselt heal positsioonil. Euroopa Liidu arvel on 30 % ülemaailmsetest taastuvenergia patentidest, mis teeb tast liidri vähese CO2-heitega peamiste tehniliste innovaatiliste lahenduste osas. Siiski on vaja teha rohkem tööd, et need lahendused edukalt turule tuua ja muuta need sise- ja ekspordituru probleemide lahendamise abil kasvu ja töökohtade loomise allikaks.

Uusimad 2014. aastast pärinevad andmed näitavad, et EL 28 liikmesriigis on teadustegevusse ja innovatsiooni tehtud (avaliku ja erasektori) koguinvesteeringud alates 2010. aastast suurenenud 22 % energialiidu teadus- ja innovatsiooni prioriteetidega seotud sektorites. See suurenemine on tingitud erasektorist ning kõigi erainvesteeringute osa on säästva transpordi sektoris kõige suurem (43 %). Riigi avaliku sektori investeeringud vähenesid sellel ajavahemikul veidi (v.a arukate energiasüsteemide sektor) nii absoluutväärtuses kui ka osakaaluna sisemajanduse kogutoodangust (SKP). Avaliku sektori investeeringud moodustavad nüüd kõigest 15 % kõigist koguinvesteeringutest.

Võrreldes oma peamiste majanduspartneritega oli 2014. aastal Euroopa tööstuses energia tegeliku ühiku maksumus 7 (lisandväärtuse protsendina väljendatuna) USA järel kõige väiksem. Hiinas, Venemaal, Jaapanis ja Austraalias oli see näitaja tunduvalt suurem kui Euroopa Liidus. Euroopa Liidu head näitajad on peamiselt tingitud tööstussektori väiksemast energiamahukusest, mis aitas kompenseerida kõrgemat tegelikku energiahinda.

(1)

Nn N–1-olukord.

(2)

„primaarenergia tarbimine“ – brutosisetarbimine, välja arvatud mitteenergeetilised kasutusalad; energiatõhususe direktiivi artikli 3 punkt 2.

(3)

„energia lõpptarbimine” – kogu energia, mis tarnitakse tööstus-, transpordi-, teenuste ja põllumajandussektorile ning kodumajapidamistele. Tarned energia muundamise sektorile ja energiatööstusele endale on välja arvatud; energiatõhususe direktiivi artikli 3 punkt 3.

(4)

Jõupingutuste jagamist käsitleva otsuse kohaselt peavad liikmesriigid aastatel 2013–2020 järgima siduvaid aastaseid kasvuhoonegaaside heite piirmäärasid Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemi välistes sektorites, nt ehitus-, transpordi-, jäätme- ja põllumajandussektor.

(5)

Vt Taastuvenergia kasutuselevõttu käsitlev arenguaruanne (COM(2017) 57) ja Euroopa Keskkonnaameti prognoosiaruanne (http://www.eea.europa.eu/publications/trends-and-projections-in-europe).

(6)

Direktiiv 2014/94/EL alternatiivkütuste taristu kasutuselevõtu kohta.

(7)

Vt põhinäitajate aruanne (SWD(2017) 32)

Top