EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0582

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ, Euratom) nr 480/2009 välistegevuse tagatisfondi asutamise kohta

COM/2016/0582 final - 2016/0274 (COD)

Brüssel,14.9.2016

COM(2016) 582 final

2016/0274(COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

millega muudetakse määrust (EÜ, Euratom) nr 480/2009 välistegevuse tagatisfondi asutamise kohta


SELETUSKIRI

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Käesolev ettepanek on üks osa ambitsioonikast välisinvesteeringute kavast, mille komisjon tegi teatavaks oma 7. juuni 2016. aasta teatises Euroopa rände tegevuskava alusel uue ELi ja kolmandate riikide partnerlusraamistiku loomise kohta 1 . Euroopa Ülemkogu kiitis välisinvesteeringute kava heaks 28. juunil 2016. Kava eesmärk on kõrvaldada rände algpõhjused ning aidata kaasa säästva arengu eesmärkide saavutamisele. Käesoleva ettepanekuga tehakse kaks muudatust nõukogu 25. mai 2009. aasta määrusesse (EÜ, Euratom) nr 480/2009. Lisaks esitatakse ka seadusandlik ettepanek muuta Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta otsust 466/2014/EL, millega antakse Euroopa Investeerimispangale ELi tagatis liiduväliste investeerimisprojektide toetamiseks sõlmitud finantseerimistehingutest tekkida võiva kahjumi puhuks. Nende ettepanekutega laiendatakse kvantitatiivselt ja kvalitatiivselt EIP välislaenude andmise volitusi, võimaldades EIP-l hakata panustama välisinvesteeringute kavasse. See võimaldab EIP-l hakata kiiresti osalema välisinvesteeringute kava eesmärkide täitmises, pakkudes erasektorile täiendavaid rahastamisvõimalusi.

Selleks et aidata kõrvaldada rände algpõhjuseid, teeb komisjon ettepaneku anda EIP-le täiendav volitus anda laenusid erasektorile. Erasektorile laenude andmise volitusega saaks liit õiguse saada EIP finantseerimistehingute raames riskipreemiatulu. Need tulud kantaks välistegevuse tagatisfondi, mis tegutseb vastavalt nõukogu 25. mai 2009. aasta määrusele (EÜ, Euratom) nr 480/2009.

See osa tagatisfondi ülejäägist, mis ületab 10 % tagasimaksmata laenude kogusummast, makstakse tagasi ELi eelarvesse. Selle korrektsiooni eesmärk on kaitsta eelarvet paremini EIP rändekriisiga seotud tehingute võimaliku täiendava makseviivituse riski eest.

Seni on tagatisfondi varasid hallanud Euroopa Investeerimispank. Komisjonil on suured kogemused selliste finantstehingute haldamisega. Ta on valmis tagatisfondi iseseisvalt haldama, mis olemasoleva organisatsiooni ja seniste heade tulemuste põhjal lihtsustaks ja kontsentreeriks komisjoni tegevust varahalduse valdkonnas. Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi tagatisfondi haldamine on tehtud komisjoni ülesandeks. Seetõttu tuleks tagatisfondi varade haldamine usaldada Euroopa Komisjonile.

Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormide ja muude liidu tegevuspõhimõtetega

Käesolev ettepanek on olulise liidu poliitikaalgatuse – välisinvesteeringute kava – keskne osa. See sisaldab välisinvesteeringute kava toimimiseks vajalikke lisasätteid. Eelkõige antakse sellega EIP-le volitus anda laenusid erasektorile.

Ühtlasi teeb komisjon ettepaneku muuta Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL, Euratom) nr 966/2012 (finantsmäärus) ning lisada sellele uue jao eelarvegarantiide kohta, nähes ette ühise õigusraamistiku tingimusliku kohustustega seotud liidu garantiide jaoks ja ühiselt rahastatava fondi, mida haldab komisjon. Käesolevas ettepanekus esitatud sätted on kooskõlas finantsmääruse läbivaatamise ettepaneku sätetega.

2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

Õiguslik alus

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 209 ja 212.

Proportsionaalsus

Ettepanek sisaldab välisinvesteeringute kava toimimiseks vajalikke lisasätteid. Eelkõige antakse sellega EIP-le volitus anda laenusid erasektorile.

Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

ELi lepingu artikliga 5 sätestatud subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei suuda liikmesriigid piisaval määral saavutada kavandatavate meetmete eesmärke ja neid oleks parem saavutada Euroopa Liidu tasandil. Meetmete ulatust ja toimet arvesse võttes saab taotletavaid eesmärke paremini täita liidu tasandi meetmetega, kuna liikmesriikide finantsasutuste suutlikkus on erinev.

3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Väline konsultatsioonifirma tegi 2016. aastal uuringu tagatisfondi tegevuse raamparameetrite kohta. Aruandes jõuti järeldusele, et määruses (EÜ, Euratom) nr 480/2009 sätestatud 9 % sihtmäär on laenuportfelli praeguse riskitaseme puhul endiselt asjakohane. Sihtmäära kavatsetakse uuesti analüüsida tõenäoliselt 2019. aastal. Tagatisfondi mehhanismid on suutnud tõhusalt kaitsta ELi eelarvet ja aidanud kaasa ELi välistegevuse edule.

4.MÕJU EELARVELE

Teisest õigusaktist tuleneva erasektorile laenude andmise volitusega saaks liit õiguse saada EIP finantseerimistehingute raames riskipreemiatulu. Riskipreemiatulust kompenseeritakse kõrgemat riski ja sellest rahastatakse rahastamisvahendi eluea jooksul tagatisfondi täiendavaid rahastamisvajadusi. Ettepanek ei peaks eelarvet mõjutama, kuna riskipreemia kujutab endast tagatisfondi jaoks sissetulevat rahavoogu. EIP maksab seda Euroopa Liidu eelarvest kaetava riski eest.

Selleks et paremini kaitsta ELi eelarvet EIP rändekriisiga seotud tehingutest lähtuva võimaliku täiendava maksejõuetuse riski vastu, nähakse ette, et eelarvesse makstakse tagasi tagatisfondi ülejääk, mis ületab 10 % (mitte 9 %) tasumata laenude jäägist.

5.MUU TEAVE

Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

Vastavalt määrusele (EÜ, Euratom) nr 480/2009 saadab komisjon iga aasta 31. maiks Euroopa Parlamendile, nõukogule ja kontrollikojale aruande tagatisfondi olukorra ja selle tegevuse kohta. Nüüd tehakse ettepanek, et komisjon esitaks 31. märtsiks komisjoni finantsaruannete raames aruanded tagatisfondi olukorra kohta. Tagatisfondi tegevust käsitlev aruanne saadetakse Euroopa Parlamendile, nõukogule ja kontrollikojale igal aastal hiljemalt 31. maiks.

EIP teostab ja jälgib ELi tagatisega kaetud EIP finantseerimistehinguid EIP enda eeskirjade ja menetluste kohaselt, rakendades ka asjakohaseid auditeerimis-, kontrolli- ja järelevalvemeetmeid. Peale selle, EIP direktorite nõukogu, kus komisjoni esindab üks direktor liikmena ja üks direktor asendusliikmena, kinnitab iga EIP finantseerimistehingu ning jälgib, et EIP juhtimine toimuks vastavalt põhikirjale ja kooskõlas juhatajate nõukogu kehtestatud üldjuhistega.

Praeguses komisjoni, kontrollikoja ja EIP kolmepoolses lepingus on sätestatud üksikasjalikud eeskirjad, millest lähtudes kontrollikoda auditeerib liidu tagatisega kaetud EIP finantseerimistehinguid.

Aruanded koostatakse korrapäraselt vastavalt otsusele nr 466/2014/EL. Komisjon annab igal aastal Euroopa Parlamendile ja nõukogule aru selle kohta, kuidas EIP on volitust rakendanud.

Saavutatud tulemuste kohta antakse aru asjakohaste koondnäitajate alusel, mis hõlmavad võimaluse korral kogu portfelli või siis konkreetset sektorit. Tulemuste mõõtmise raamistiku kohaselt mõõdetakse neid näitajaid projekti kogu olelustsükli jooksul hindamise tasandil ning kontrollimise ajal kuni projekti täieliku rakendamiseni. Neid näitajaid tuleb mõõta kohe, kui on saadud esimesed arengutulemused, tavaliselt kolm aastat pärast projekti lõpulejõudmist. Võimaluste piires kasutatakse neid ka järelhindamiseks vastavalt otsusele 466/2014/EL.

Peale selle esitab EIP komisjoni aruandekohustuse täitmiseks või kontrollikoja taotluste rahuldamiseks komisjonile iga ELi tagatisega kaetud finantseerimistehingu kohta statistilised, finants- ja raamatupidamisandmed ning audiitori otsuse EIP finantstehingute jäägi kohta.

Ettepaneku sätete üksikasjalik selgitus

Praegu rahastatakse tagatisfondi järgmiselt: 1) ühe iga-aastase maksega Euroopa liidu üldeelarvest, 2) tagatisfondi investeeritud vahenditest saadud tulust ja 3) summadega, mis nõutakse sisse laenukohustused täitmata jätnud võlgnikelt. Tagatisfondi neljas tuluallikas on riskipreemia, mida saadakse EIP uue erasektorile laenuandmise volituse alusel. Seetõttu tehakse ettepanek sellest lähtuvalt muuta määruse (EÜ, Euratom) nr 480/2009 artiklit 2.

Seni on tagatisfondi varasid hallanud Euroopa Investeerimispank. Komisjonil on suured kogemused selliste finantstehingute haldamisega. Ta on valmis tagatisfondi iseseisvalt haldama, mis olemasoleva organisatsiooni ja seniste heade tulemuste põhjal lihtsustaks ja kontsentreeriks komisjoni tegevust varahalduse valdkonnas. Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi tagatisfondi haldamine on juba tehtud komisjoni ülesandeks. Seetõttu tuleks tagatisfondi varade haldamine usaldada Euroopa Komisjonile.

Seetõttu tehakse ettepanek sellest lähtuvalt muuta määruse (EÜ, Euratom) nr 480/2009 artiklit 7.

2016/0274 (COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,

millega muudetakse määrust (EÜ, Euratom) nr 480/2009 välistegevuse tagatisfondi asutamise kohta

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikleid 209 ja 212,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt

ning arvestades järgmist:

(1)Välistegevuse tagatisfond tegutseb vastavalt nõukogu määrusele (EÜ, Euratom) nr 480/2009 2 .

(2)Tagatisfondi rahastatakse ühe iga-aastase maksega Euroopa liidu üldeelarvest, tagatisfondi investeeritud vahenditest saadud tulust ja summadega, mis nõutakse sisse laenukohustused täitmata jätnud võlgnikelt.

(3)Tagatisfondile tuleks maksta riskipreemiatulu, mis saadakse Euroopa Investeerimispanga selliste finantseerimistehingute alusel, millel on liidu eelarvetagatis.

(4)Selleks et paremini kaitsta ELi eelarvet rände algpõhjuste kõrvaldamiseks tehtavatest EIP finantseerimistehingutest lähtuva täiendava maksejõuetuse riski vastu, tuleks liidu üldeelarvesse tagasi maksta see osa tagatisfondi ülejäägist, mis ületab 10 % liidu kapitalikohustuste kogusummast.

(5)Tagatisfondi finantsjuhtimine tuleks EIP asemel usaldada komisjonile, kes juba haldab muid sarnaseid investeeringuid. Pärast tagatisfondi varade halduse ülevõtmist peaks komisjonil olemasoleva organisatsiooni ja seniste heade tulemuste põhjal olema võimalik varahaldust lihtsustada ja konsolideerida.

(6)Määrust (EÜ, Euratom) nr 480/2009 tuleks seetõttu vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määrust (EÜ, Euratom) nr 480/2009 muudetakse järgmiselt:

1.    Artiklisse 2 lisatakse järgmine neljas lõik:

„— EIP selliste finantseerimistehingute alusel saadud riskipreemiatulud, millel on liidu tagatis.“;

2.    Artikli 3 kolmas lõik asendatakse järgmisega:

„Kui tagatisfondi suurus ületab 10 % liidu kapitalikohustuste kogusummast, makstakse ülejääk tagasi Euroopa Liidu üldeelarvesse. See ülejääk on kapitalikohustuste kogusummast 10 % moodustava summa ja fondi netovara väärtuse vahe n-1 aasta lõpu seisuga, mis arvutatakse välja n aasta alguses ja kantakse ühe tehinguga aasta n+1 Euroopa Liidu üldeelarve tulude eelarvestuse erirubriiki.“

3.    Artikkel 7 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 7

Fondi finantsjuhtimise tagab komisjon. Komisjon haldab ja investeerib tagatisfondi varasid usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte kohaselt ja järgib asjakohaseid usaldatavusnõudeid.“

4.    Artikkel 8 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 8

Komisjon esitab iga aasta 31. märtsiks Euroopa Parlamendile, nõukogule ja kontrollikojale komisjoni finantsaruannete raames nõutava teabe tagatisfondi olukorra kohta.

Peale selle saadab komisjon iga aasta 31. maiks Euroopa Parlamendile, nõukogule ja kontrollikojale aruande tagatisfondi tegevuse kohta eelmisel kalendriaastal. Selles aastaaruandes esitatakse ülevaade tagatisfondi finantsseisundist eelmise kalendriaasta lõpu seisuga, eelmise kalendriaasta rahavoogude aruanne, oluliste tehingute ülevaade ja muu asjakohane teave finantskontode kohta. Aruandes esitatakse ka teave finantsjuhtimise ning tagatisfondi tulemuste ja riski kohta eelmise kalendriaasta lõpu seisuga.“

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel,

Euroopa Parlamendi nimel    Nõukogu nimel

president    eesistuja

FINANTSSELGITUS

1.ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK

1.1.Ettepaneku/algatuse nimetus

1.2.Asjaomased poliitikavaldkonnad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise (ABM/ABB) struktuurile

1.3.Ettepaneku/algatuse liik

1.4.Eesmärgid

1.5.Ettepaneku/algatuse põhjendus

1.6.Meetme kestus ja finantsmõju

1.7.Kavandatud eelarve täitmise viisid

2.JUHTIMISMEETMED

2.1.Järelevalve ja aruandluse eeskirjad

2.2.Juhtimis- ja kontrollisüsteem

2.3.Pettuse ja eeskirjade eiramise ärahoidmise meetmed

3.ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU

3.1.Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja kulude eelarveread, millele mõju avaldub

3.2.Hinnanguline mõju kuludele

3.2.1.Üldine hinnanguline mõju kuludele

3.2.2.Hinnanguline mõju tegevusassigneeringutele

3.2.3.Hinnanguline mõju haldusassigneeringutele

3.2.4.Kooskõla kehtiva mitmeaastase finantsraamistikuga

3.2.5.Kolmandate isikute rahaline osalus

3.3.Hinnanguline mõju tuludele

FINANTSSELGITUS

1.ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK

1.1.Ettepaneku/algatuse nimetus

Nõukogu määrus, millega muudetakse 25. mai 2009. aasta määrust (EÜ, Euratom) nr 480/2009 välistegevuse tagatisfondi asutamise kohta

1.2.Asjaomased poliitikavaldkonnad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise (ABM/ABB) struktuurile 3

Jaotis 01 – Majandus- ja rahandusvaldkond

Tegevuspõhise eelarvestamise meede: „Suurendada heaolu ka väljaspool ELi“;

Tegevuspõhise eelarvestamise meede: „Finantstehingud ja rahastamisvahendid“

1.3.Ettepaneku/algatuse liik

 Ettepanek/algatus käsitleb uut meedet

 Ettepanek/algatus käsitleb uut meedet, mis tuleneb katseprojektist / ettevalmistavast meetmest 4

X Ettepanek/algatus käsitleb olemasoleva meetme pikendamist

 Ettepanek/algatus käsitleb ümbersuunatud meedet

1.4.Eesmärgid

1.4.1.Komisjoni mitmeaastased strateegilised eesmärgid, mida täidetakse ettepaneku/algatuse kaudu

Käesolev ettepanek on üks osa ambitsioonikast välisinvesteeringute kavast, mille komisjon tegi teatavaks oma 7. juuni 2016. aasta teatises Euroopa rände tegevuskava alusel uue ELi ja kolmandate riikide partnerlusraamistiku loomise kohta. Euroopa Ülemkogu kiitis välisinvesteeringute kava heaks 28. juunil 2016. Kava eesmärk on kõrvaldada rände algpõhjused ning aidata kaasa muude arengueesmärkide saavutamisele. Käesolev ettepanek on olulise liidu poliitikaalgatuse – välisinvesteeringute kava – keskne osa. See sisaldab välisinvesteeringute kava toimimiseks vajalikke lisasätteid. Eelkõige antakse sellega EIP-le uus volitus anda laenusid erasektorile vastavalt komisjoni ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus, millega muudetakse otsust nr 466/2014/EL.

1.4.2.Erieesmärgid ning asjaomased tegevusalad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise struktuurile

Erieesmärgi number

Erieesmärk nr 2: „parandada ELi profiili, välisesindatust ja sidemeid EIP, EBRD ja teiste rahvusvaheliste finantsasutustega ning parandada ELi mainet asjakohastel majandusfoorumitel, et lähendada nende strateegiaid ja tegevust ELi välistegevuse prioriteetidele“.

Asjaomased tegevusalad vastavalt tegevuspõhise juhtimise ja eelarvestamise struktuurile:

Jaotis 01.03 – Rahvusvahelised majandus- ja rahandusküsimused

1.4.3.Oodatavad tulemused ja mõju

Täpsustage, milline peaks olema ettepaneku/algatuse oodatav mõju abisaajatele/sihtrühmale.

Määruse (EÜ, Euratom) nr 480/2009 muudatusettepaneku eesmärk on luua eeltingimused, mis võimaldaksid välistegevuse tagatisfondil saada riskipreemiat pagulaste ja/või vastuvõtvate kogukondade toetamise projektide raames erasektori volituse kohastelt EIP finantseerimistehingutelt. Välistegevuse tagatisfondi varade haldamise ülevõtmisega aga kavatsetakse olemasoleva organisatsiooni ja seniste heade tulemuste põhjal lihtsustada ja kontsentreerida komisjoni tegevust varahalduse valdkonnas. Mõju, mida EIP tegevus erasektoris avaldab laenusaajatele, analüüsitakse tulemuste mõõtmise raamistiku kohaselt. Sel eesmärgil töötab EIP välja näitajad nende projektide jaoks, mis on algatatud strateegilise vastumeetmena rändekriisile.

1.4.4.Tulemus- ja mõjunäitajad

Täpsustage, milliste näitajate alusel hinnatakse ettepaneku/algatuse elluviimist.

Riskipreemia puhul peaks näitajaks olema tagatisfondi tulude nõuetekohane laekumine.

Tagatisfondi haldamise ülevõtmisega seotud näitajaks peaks olema haldamise sujuv ülevõtmine, ülevõtmisjärgselt aga selle haldamine kooskõlas usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtetega.

1.5.Ettepaneku/algatuse põhjendus

1.5.1.Lühi- või pikaajalises perspektiivis täidetavad vajadused

Võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsust nr 466/2014/EL, millega antakse Euroopa Investeerimispangale ELi tagatis liiduväliste investeerimisprojektide toetamiseks sõlmitud finantseerimistehingutest tekkida võiva kahjumi puhuks.

1.5.2.Euroopa Liidu meetme lisaväärtus

ELi tagatise (mida toetab tagatisfond) lisaväärtust on kirjeldatud finantsselgituses, mis on lisatud komisjoni ettepanekule otsuse nr 466/2014/EL muutmise kohta. Välislaenude andmise volitusega antakse EIP-le ELi poliitiline ja rahaline toetus anda laenu sellistes riikides ja sellistele investeerimisprojektidele, mille riskitase on nii kõrge, et need teisiti ei vastaks EIP üldistele suunistele ja kriteeriumidele.

1.5.3.Samalaadsetest kogemustest saadud õppetunnid

ei kohaldata

1.5.4.Kooskõla ja võimalik koostoime muude asjaomaste meetmetega

Koostoime Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsusega, millega muudetakse otsust nr 466/2014/EL, millega antakse Euroopa Investeerimispangale ELi tagatis liiduväliste investeerimisprojektide toetamiseks sõlmitud finantseerimistehingutest tekkida võiva kahjumi puhuks.

Finantseerimistehingud, mille riskid katab tagatisfond täiendavad ELi välisabi rahastamisvahendite tegevust.

1.6.Meetme kestus ja finantsmõju

 Piiratud kestusega ettepanek/algatus

   Finantsmõju avaldub ajavahemikul AAAA–AAAA

◻X Piiramatu kestusega ettepanek/algatus

Käsitleb välistegevuse tagatisfondi haldamise ülevõtmist komisjoni poolt; üleandmine toimub 2017.–2018. aastal;

sellele järgneb täieulatuslik rakendamine.

1.7.Kavandatud eelarve täitmise viisid 5  

◻x Otsene eelarve täitmine komisjoni poolt

◻ x komisjoni talituste, sealhulgas tema töötajate kaudu liidu delegatsioonides;

   rakendusametite kaudu

 Eelarve täitmine koostöös liikmesriikidega

 Kaudne eelarve täitmine, mille puhul eelarve täitmise ülesanded on usaldatud:

◻ kolmandatele riikidele või nende poolt määratud asutustele;

◻ rahvusvahelistele organisatsioonidele ja nende esindajatele (täpsustada);

◻ Euroopa Investeerimispangale ja Euroopa Investeerimisfondile;

◻ finantsmääruse artiklites 208 ja 209 nimetatud asutustele;

◻ avalik-õiguslikele asutustele;

◻ avalikke teenuseid osutavatele eraõiguslikele asutustele, kuivõrd nad esitavad piisavad finantstagatised;

◻ liikmesriigi eraõigusega reguleeritud asutustele, kellele on delegeeritud avaliku ja erasektori partnerluse rakendamine ja kes esitavad piisavad finantstagatised;

◻ isikutele, kellele on delegeeritud ELi lepingu V jaotise kohaste ÜVJP erimeetmete rakendamine ja kes on kindlaks määratud asjaomases alusaktis.

Mitme eelarve täitmise viisi valimise korral esitage üksikasjad rubriigis „Märkused“.

Märkused

 

2.JUHTIMISMEETMED

2.1.Järelevalve ja aruandluse eeskirjad

Esitage tingimused ja sagedus

Vastavalt nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 480/2009 artiklile 8 saadab komisjon järgmise eelarveaasta 31. maiks Euroopa Parlamendile, nõukogule ja kontrollikojale aastaaruande tagatisfondi olukorra ja selle haldamise kohta eelmisel aastal. Määruse artikli 9 kohaselt lisatakse tagatisfondi tulude ja kulude aruanne ja bilanss ühenduste tulude ja kulude aruandele ja bilansile.

2.2.Juhtimis- ja kontrollisüsteem

2.2.1.Väljaselgitatud riskid

Määruse nr 480/2009 artikli 1 kohaselt tuleb tagatisfondi vahendid investeerida. Nende investeeringutega kaasneb investeerimisrisk (nt turu- ja krediidirisk) ja mõningane operatsioonirisk.

2.2.2.Teave loodud sisekontrollisüsteemi kohta

Komisjon haldab tagatisfondi varasid vastavalt määrusele nr 480/2009 ning oma kehtivatele sise-eeskirjadele ja menetlustele. Korrapäraselt tehakse välisauditit.

Tulusid käsitletakse vastavalt finantsmäärusele.

2.2.3.Kontrolliga kaasnevate kulude ja sellest saadava kasu hinnang ning veariski taseme prognoos

Mis puudutab varahalduse kontrollimise kulutasuvusse 2015. aastal, siis asus komisjon seisukohale, et lähtudes selle valdkonna kontrollimiskulude osatähtsusest kogu kontrollimise kuludest (võttes aluseks sularahahalduse varade haldamisega tegelevate täistööajale taandatud töötajate arvu), et kontroll on piisavalt tõhus ja kulutasuv. Sama kontrollisüsteemi rakendatakse ka täiendavalt haldamisele võetud vara suhtes.

2.3.Pettuse ja eeskirjade eiramise ärahoidmise meetmed

Täpsustage rakendatavad või kavandatud ennetus- ja kaitsemeetmed

EIP-l lasub peamine vastutus pettustevastaste meetmete võtmise eest, eelkõige kohaldades finantseerimistehingute suhtes dokumenti „EIP poliitikameetmed, millega välditakse ja takistatakse korruptsiooni, pettust, salakokkuleppeid, sundi, rahapesu ja terrorismi rahastamist Euroopa Investeerimispanga tegevuses“. EIP on vastu võtnud poliitikadokumendi nõrgalt reguleeritud, läbipaistmatute ja koostööst keelduvate jurisdiktsioonide suhtes.

EIP on kogu oma tegevuses, sealhulgas finantsvahendajate kaudu laenude andmise korral, võtnud range hoiaku maksupettuse, maksudest kõrvalehoidumise ja kahjulike maksutavade suhtes. Ta jälgib raugematult rahvusvaheliste standardite arengut, et säilitada rahvusvaheliste finantseerimisasutuste seas juhtroll võitluses selliste kahjulike maksutavadega ja tagada, et tema poliitika nõrgalt reguleeritud, läbipaistmatute ja koostööst keelduvate jurisdiktsioonide suhtes võtab arvesse olulisemaid sündmusi.

EIP grupi rahapesu ja terrorismi rahastamise vastase võitluse raamistikus, mida ajakohastati 2014. aastal ja mis on avaldatud EIP veebisaidil, on loetletud peamised rahapesu ja terrorismi rahastamise vastase võitluse põhimõtted ja sätestatud EIP rühma tegevuse ausameelsuse põhimõtted. Nende eesmärk on takistada EIP rühma ning selle juhtorganite, töötajate ja partnerite seostamist rahapesu, terrorismi rahastamise ja muude kuritegudega.

Ülevõetud tagatisfondi haldamise suhtes kohaldatakse komisjoni sise-eeskirju ja finantsvara haldamise korda.

3.ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU

3.1.Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja kulude eelarveread, millele mõju avaldub

Olemasolevad eelarveread

Järjestatud mitmeaastase finantsraamistiku rubriikide kaupa ja iga rubriigi sees eelarveridade kaupa

Mitmeaastase finantsraamistiku rubriik

Eelarverida

Kululiik

Osamaksu maksja

Number[…][Nimetus ………………………...……………]

Liigendatud/liigendamata 6

EFTA riigid 7

Kandidaatriigid 8

Kolmandad riigid

Rahaline osalus finantsmääruse artikli 21 lõike 2 punkti b tähenduses

01 0305 ELi tagatis EIPst

kolmandatele riikidele antud

laenudele ja laenutagatistele

EI

Arv

Arv

Arv

[…][XX.AA.AA.AA]

01 0306 – Maksed tagatis-

fondi

Liigendatud/liigendamata

EI

EI

EI

EI

Uued eelarveread, mille loomist taotletakse

Järjestage mitmeaastase finantsraamistiku rubriikide kaupa ja iga rubriigi sees eelarveridade kaupa

Mitmeaastase finantsraamistiku rubriik

Eelarverida

Kululiik

Osamaksu maksja

Number[…][Nimetus ………………………...……………]

Liigendatud/liigendamata

EFTA riigid

Kandidaatriigid

Kolmandad riigid

Rahaline osalus finantsmääruse artikli 21 lõike 2 punkti b tähenduses

[…][XX.AA.AA.AA]

JAH/EI

JAH/EI

JAH/EI

JAH/EI

3.2.Hinnanguline mõju kuludele

3.2.1.Üldine hinnanguline mõju kuludele

miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

Mitmeaastase finantsraamistiku
rubriik

Number

[Nimetus …………...……………………………………………………………….]

Peadirektoraat: <…….>

AastaN 9

AastaN+1

AastaN+2

AastaN+3

Lisage nii palju aastaid, kui on vaja mõju kestuse näitamiseks (vt punkt 1.6)

KOKKU

• Tegevusassigneeringud

Eelarverida nr

Kulukohustused

(1)

Maksed

(2)

Eelarverida nr

Kulukohustused

(1a)

Maksed

(2a)

Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud 10  

Eelarverida nr

(3)

Peadirektoraadi <…….>
assigneeringud KOKKU

Kulukohustused

=1+1 a +3

Maksed

=2+2a

+3






Tegevusassigneeringud KOKKU

Kulukohustused

(4)

Maksed

(5)

• Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud KOKKU

(6)

Mitmeaastase finantsraamistiku
rubriigi <….>
assigneeringud KOKKU

Kulukohustused

=4+ 6

Maksed

=5+ 6

Juhul kui ettepanek/algatus mõjutab mitut rubriiki:

• Tegevusassigneeringud KOKKU

Kulukohustused

(4)

Maksed

(5)

• Eriprogrammide vahenditest rahastatavad haldusassigneeringud KOKKU

(6)

Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIKIDE 1–4
assigneeringud KOKKU
(võrdlussumma)

Kulukohustused

=4+ 6

Maksed

=5+ 6





Mitmeaastase finantsraamistiku
rubriik

5

„Halduskulud“

miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

AastaN

AastaN+1

AastaN+2

AastaN+3

Lisage nii palju aastaid, kui on vaja mõju kestuse näitamiseks (vt punkt 1.6)

KOKKU

Peadirektoraat: <…….>

• Personalikulud

• Muud halduskulud

<.…...> peadirektoraat KOKKU

Assigneeringud

Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIGI 5
assigneeringud KOKKU 

(Kulukohustuste kogusumma = maksete kogusumma)

miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

AastaN 11

AastaN+1

AastaN+2

AastaN+3

Lisage nii palju aastaid, kui on vaja mõju kestuse näitamiseks (vt punkt 1.6)

KOKKU

Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIKIDE 1–5
assigneeringud KOKKU 

Kulukohustused

Maksed

Olgu öeldud, et portfelli valitsemisega seotud halduskulud peetakse kinni tagatisfondi tuludest, mitte eelarvest. Need kulud tulenevad tasudest, sh panga-, Swifti ja Clearstreami tasudest, ulatudes prognoosi kohaselt 2017. aastal 200 000 euroni ja 2020. aastal 250 000 euroni.

Auditi tasud: 10 000 eurot

3.2.2.Hinnanguline mõju tegevusassigneeringutele

X    Ettepanek/algatus ei hõlma tegevusassigneeringute kasutamist

   Ettepanek/algatus hõlmab tegevusassigneeringute kasutamist, mis toimub järgmiselt:

Kulukohustuste assigneeringud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

Märkige eesmärgid ja väljundid

AastaN

AastaN+1

AastaN+2

AastaN+3

Lisage nii palju aastaid, kui on vaja mõju kestuse näitamiseks (vt punkt 1.6)

KOKKU

VÄLJUNDID

Liik 12

Väljundi keskmine kulu

Arv

Kulu

Arv

Kulu

Arv

Kulu

Arv

Kulu

Arv

Kulu

Arv

Kulu

Arv

Kulu

Väljundite arv kokku

Kulud kokku

ERIEESMÄRK nr 1 13 ...

- Väljund

- Väljund

- Väljund

Erieesmärk nr 1 kokku

ERIEESMÄRK nr 2

- Väljund

Erieesmärk nr 2 kokku

KULUD KOKKU

3.2.3.Hinnanguline mõju haldusassigneeringutele

3.2.3.1.Ülevaade

X    Ettepanek/algatus ei hõlma haldusassigneeringute kasutamist

   Ettepanek/algatus hõlmab haldusassigneeringute kasutamist, mis toimub järgmiselt:

miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

AastaN 14

AastaN+1

AastaN+2

AastaN+3

Lisage nii palju aastaid, kui on vaja mõju kestuse näitamiseks (vt punkt 1.6)

KOKKU

Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIK 5

Personalikulud

Muud halduskulud

Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIK 5 kokku 

Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIGIST 5 15 välja jäävad kulud

Personalikulud

Muud halduskulud

Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIGIST 5 välja jäävad kulud
kokku 

KOKKU

Personali- ja muude halduskuludega seotud assigneeringute vajadused kaetakse asjaomase peadirektoraadi poolt kõnealuse meetme haldamiseks juba antud ja/või ümberpaigutatud assigneeringutest, vajaduse korral koos lisaeraldistega, mida võidakse anda haldavale peadirektoraadile iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades eelarvepiirangutega.

3.2.3.2.Hinnanguline personalivajadus

X    Ettepanek/algatus ei hõlma personali kasutamist.

   Ettepanek/algatus hõlmab personali kasutamist, mis toimub järgmiselt:

Täistööajale taandatud töötajad

AastaN

AastaN+1

Aasta N+2

Aasta N+3

Lisage nii palju aastaid, kui on vaja mõju kestuse näitamiseks (vt punkt 1.6)

• Ametikohtade loeteluga ette nähtud ametikohad (ametnikud ja ajutised töötajad)

XX 01 01 01 (komisjoni peakorteris ja esindustes)

XX 01 01 02 (delegatsioonides)

XX 01 05 01 (kaudne teadustegevus)

10 01 05 01 (otsene teadustegevus)

 Kooseisuväline personal (täistööajale taandatud töötajad) 16

XX 01 02 01 (üldvahenditest rahastatavad lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditööjõud)

XX 01 02 02 (lepingulised töötajad, kohalikud töötajad, riikide lähetatud eksperdid, renditööjõud ja noored eksperdid delegatsioonides)

XX 01 04 yy  17

- Peakorteris

- Delegatsioonides

XX 01 05 02 (lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditööjõud kaudse teadustegevuse valdkonnas)

10 01 05 02 (lepingulised töötajad, riikide lähetatud eksperdid ja renditud tööjõud otsese teadustegevuse valdkonnas)

Muud eelarveread (täpsustage)

KOKKU

XX osutab asjaomasele poliitikavaldkonnale või eelarvejaotisele.

Personalivajadused kaetakse juba meedet haldavate peadirektoraadi töötajatega ja/või töötajate ümberpaigutamise teel peadirektoraadi sees. Vajaduse korral võidakse personali täiendada meedet haldavale peadirektoraadile iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades olemasolevate eelarvepiirangutega.

Ülesannete kirjeldus:

Ametnikud ja ajutine personal

   Varahaldus: portfelli valitsemine, kvantitatiivne analüüs, sh abistamine seoses riski käsitleva analüütilise tööga;

   eelarve otsese täitmisega seotud tugifunktsioon, eelkõige riskijuhtimise ja middle-office'i maksete tegemise funktsioonid;

   tagatiste haldamine, aruandlus ja järelmeetmete võtmine (projektide register);

   finantsaruandlus/raamatupidamisarvestus ja aruandlusega seotud tegevus.

Koosseisuvälised töötajad

3.2.4.Kooskõla kehtiva mitmeaastase finantsraamistikuga

X    Ettepanek/algatus on kooskõlas kehtiva mitmeaastase finantsraamistikuga.

   Ettepanekuga/algatusega kaasneb mitmeaastase finantsraamistiku asjaomase rubriigi ümberplaneerimine.

Selgitage, mis laadi ümberplaneerimine on vajalik, ning märkige seotud eelarveread ja neile vastavad summad.

   Ettepanek/algatus eeldab paindlikkusinstrumendi kohaldamist või mitmeaastase finantsraamistiku läbivaatamist.

Selgitage vajalikku toimingut, ning märkige asjaomased rubriigid, eelarveread ja summad.

3.2.5.Kolmandate isikute rahaline osalus

x Ettepanek/algatus ei hõlma kolmandate isikute poolset kaasrahastamist.

Ettepanek/algatus hõlmab kaasrahastamist, mille hinnanguline summa on järgmine:

Assigneeringud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

AastaN

AastaN+1

AastaN+2

AastaN+3

Lisage nii palju aastaid, kui on vaja mõju kestuse näitamiseks (vt punkt 1.6)

Kokku

Täpsustage kaasrahastav asutus 

Kaasrahastatavad assigneeringud KOKKU



3.3.Hinnanguline mõju tuludele

X    Ettepanekul/algatusel puudub finantsmõju tuludele.

Ettepanekul/algatusel on järgmine finantsmõju:

   omavahenditele

   mitmesugustele tuludele

miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)

Tulude eelarverida

Jooksva aasta eelarves kättesaadavad assigneeringud

Ettepaneku/algatuse mõju 18

Aasta2017

Aasta2018

Aasta2019

Aasta2020

Lisage nii palju aastaid, kui on vaja mõju kestuse näitamiseks (vt punkt 1.6)

Artikkel …............

 

Mitmesuguste sihtotstarbeliste tulude puhul täpsustage, milliseid kulude eelarveridasid ettepanek mõjutab.

Olgu öeldud, et EIP riski hinnastamisest saadav tulu ei avalda mõju eelarvele. Tulu makstakse otse tagatisfondi.

Hinnangulised tulud on järgmised.

Aasta2017

Aasta2018

Aasta2019

Aasta2020

-

0,504

1,366

2,718

Täiendav teave. Riskipreemiatulu suurus on hinnangulised 50 baaspunkti ja seda arvutatakse EIP poolt rändekriisi tõttu erasektori projektide antud laenude hinnanguliselt jäägilt.

Olgu öeldud, et seni tasus komisjoni tagatisfondi vahendite haldamise eest haldustasu. Ettepanek anda haldamine üle komisjonile võimaldab säästa umbes 900 000 eurot aastas (2015. aastal maksti EIP-le 860 000 eurot).

(1) COM(2016) 385, 7.6.2016.
(2) Nõukogu 25. mai 2009. aasta määrus (EÜ, Euratom) nr 480/2009 välistegevuse tagatisfondi asutamise kohta (ELT L 145, 10.6.2009, lk 10).
(3) ABM: tegevuspõhine juhtimine; ABB: tegevuspõhine eelarvestamine.
(4) Vastavalt finantsmääruse artikli 54 lõike 2 punktile a või b.
(5) Eelarve täitmise viise selgitatakse koos viidetega finantsmäärusele veebisaidil BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html
(6) Liigendatud assigneeringud / liigendamata assigneeringud.
(7) EFTA: Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsioon.
(8) Kandidaatriigid ja vajaduse korral Lääne-Balkani potentsiaalsed kandidaatriigid.
(9) Aasta N, mil alustatakse ettepaneku/algatuse rakendamist.
(10) Tehniline ja/või haldusabi ning ELi programmide ja/või meetmete rakendamiseks antava toetusega seotud kulud (endised BA read), kaudne teadustegevus, otsene teadustegevus.
(11) Aasta N, mil alustatakse ettepaneku/algatuse rakendamist.
(12) Väljunditena käsitatakse tarnitavaid tooteid ja osutatavaid teenuseid (nt rahastatud üliõpilasvahetuste arv, ehitatud teede pikkus kilomeetrites jms).
(13) Vastavalt punktis 1.4.2 nimetatud erieesmärkidele.
(14) Aasta N, mil alustatakse ettepaneku/algatuse rakendamist.
(15) Tehniline ja/või haldusabi ning ELi programmide ja/või meetmete rakendamiseks antava toetusega seotud kulud (endised B..A read), otsene teadustegevus, kaudne teadustegevus.
(16) Lepingulised töötajad, kohalikud töötajad, riikide lähetatud töötajad, renditud tööjõud, noored eksperdid delegatsioonides.
(17) Tegevusassigneeringutest rahastatavate koosseisuväliste töötajate ülempiiri arvestades (endised „BA“ read).
(18) Traditsiooniliste omavahendite (tollimaksud, suhkrumaks) korral tuleb näidata netosummad, st brutosumma, milles on lahutatud 25 % kogumiskuludena.
Top