EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0486

Ettepanek: Nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 92/84/EMÜ alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimäära ühtlustamise kohta

/* KOM/2006/0486 lõplik - CNS 2006/0165 */

52006PC0486

Ettepanek: Nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 92/84/EMÜ alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimäära ühtlustamise kohta /* KOM/2006/0486 lõplik - CNS 2006/0165 */


[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 8.9.2006

KOM(2006) 486 lõplik

2006/0165 (CNS)

Ettepanek:

NÕUKOGU DIREKTIIV,

millega muudetakse direktiivi 92/84/EMÜ alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimäära ühtlustamise kohta

(komisjoni esitatud)

SELETUSKIRI

1) ETTEPANEKU TAUST

- Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Nõukogu 19. oktoobri 1992. aasta direktiivis 92/84/EMÜ alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimäära ühtlustamise kohta on sätestatud maksu alammäär iga tooteliigi jaoks. Direktiivi artikli 8 alusel on komisjon kohustatud tegema korrapäraseid läbivaatamisi, koostama aruandeid ning vajadusel esitama ettepaneku, mille alusel nõukogu vaatab läbi direktiivis sätestatud aktsiisimaksu määrad.

Komisjon esitas 26. mail 2004 aruande, milles järeldati, et siseturu nõuetekohaseks toimimiseks oleks vajalik aktsiisimäärade suurem ühtlustamine eri liikmesriikides, eelkõige selleks, et vältida võimalikke konkurentsimoonutusi ja pettusi. Aruandega koos ei esitatud ettepanekut, selle eesmärk oli ergutada arutelusid nõukogus, Euroopa Parlamendis ning Majandus- ja Sotsiaalkomitees.

Arutelude tulemusena kutsus nõukogu 12. aprillil 2005 komisjoni üles „esitama ettepaneku aktsiisi miinimummäärade korrigeerimiseks, et vältida ühenduse miinimummäärade tegeliku väärtuse langemist, võimaldades üleminekuperioode ja erandeid liikmesriikidele, kellel võib olla raskusi oma määrade tõstmisel; komisjon peaks samuti kohaselt arvesse võtma selle erilise küsimuse üldist poliitilist tundlikkust”.

Pärast seisukohtade hindamist teeb komisjon ettepaneku muuta direktiivi 92/84/EMÜ järgmiselt:

- muuta alkoholi, vahesaaduste ja õlle aktsiisimaksu alammäärasid vastavalt inflatsioonile ajavahemikus 1993–2005, mis on umbes 31%, ning jõustada need 1. jaanuarist 2008;

- sätestada erandina üleminekuperioodid kuni 1. jaanuarini 2010 nendele liikmesriikidele, kellel võib olla raskusi kehtivate riiklike aktsiisimäärade tõstmisel uute alammääradeni 1. jaanuariks 2008; kõnealused üleminekuperioodid määratakse kindlaks asjaomastes liikmesriikides vajaminevaid pingutusi arvesse võttes;

- muuta direktiivi artikli 8 kohane läbivaatamismenetlus paindlikumaks ja vähem koormavaks ning pikendada selle toimumise intervalli kahelt aastalt neljale.

Alammäärade kohandamise esmane eesmärk on taastada nende 1992. aasta tasemele vastav väärtus. Alammäärade tõstmisega inflatsiooni arvestamiseks ei kaasne automaatselt tegelike väärtuste kasv. Kui teatavaid alammäärasid ei suudeta viia kooskõlla inflatsiooniga, põhjustaks see teisalt nende tegeliku väärtuse vähenemise. Seega on alammäärade tõstmine vajalik, et säilitada nõukogu poolt 1992. aastal kokku lepitud tasemed, mida peeti vajalikuks maksupiirideta siseturu toimimise tagamisel.

Tähelepanu tuleb pöörata asjaolule, et alkohoolsete jookide liigid, millele 1992. aastal kehtestati positiivsed aktsiisimaksu alammäärad ning mille alammäärasid seega muudetakse, on õlu, vahesaadused ja alkohol. Veini aktsiisimaksu alammääraks kehtestati 0 ning seega seda määra ei muudeta.

- Üldine taust

Alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimaksu käsitlev ühenduse raamistik on sätestatud kahes direktiivis. Nõukogu 19. oktoobri 1992. aasta direktiivis 92/83/EMÜ (alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimaksude struktuuri ühtlustamise kohta) on sätestatud aktsiisimaksuga maksustatavate toodete ühised määratlused, täpsustatud maksumäära arvutamise viis ning sätestatud kriteeriumid, mille alusel teatavate toodete suhtes võib kohaldada erandeid või vähendatud aktsiisimaksumäärasid. Nõukogu 19. oktoobri 1992. aasta direktiivis 92/84/EMÜ alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimäära ühtlustamise kohta on sätestatud maksu alammäär iga tooteliigi jaoks. Käesolevas ettepanekus käsitletakse üksnes nõukogu direktiivi 92/84/EMÜ alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimäära ühtlustamise kohta.

Nõukogu direktiivi 92/84/EMÜ artikli 8 kohaselt tehakse korrapäraseid läbivaatamisi.

Kooskõlas selle sättega esitas komisjon esimese aruande 13. septembril 1995. Sellega koos ei esitatud ettepanekut, ent juhiti tähelepanu teatavatele raskustele.

Komisjon esitas teise aruande 26. mail 2004 ning sellele järgnesid laialdased konsultatsioonid riikide ametiasutuste, ettevõtjate esindajate ja huvirühmadega. Aruandes esitati järeldus, et konkurentsimoonutuste ja pettuste vähendamiseks on vajalik aktsiisimäärade suurem ühtlustamine eri liikmesriikides. Kuna liikmesriigid pidasid kohaseks väga erinevaid alammäära tasemeid ning kuna muudatuste tegemiseks oleks vaja olnud ühehäälset nõusolekut, ei esitanud komisjon siis ettepanekut. Selle asemel märkis komisjon, et ta soovib algatada laialdase arutelu nõukogus, Euroopa Parlamendis ning Majandus- ja Sotsiaalkomitees ning et kõnealuse arutelu tulemuste põhjal otsustab komisjon, kas esitada aruandes tõstatatud küsimustes ettepanekuid või mitte.

Järgnesid arutelud. Nõukogu juhtis tähelepanu eelkõige asjaolule, et enam-vähem ollakse üksmeelel aktsiisimaksu alammäärade korrigeerimise vajaduse suhtes, et arvesse võtta inflatsiooni ja taastada nende tegelik väärtus. Komisjon on välja arvutanud, et vastavalt Eurostati andmetele ühtlustatud tarbijahinnaindeksi (ÜTHI) iga-aastase muutumise kohta ajavahemikus 1993–2005, on ELi inflatsioonimäär ajavahemikus 1. jaanuarist 1993 kuni 31. detsembrini 2005 kasvanud kokku umbes 31%.[1]

- Ettepanekus käsitletavas valdkonnas kehtivad õigusnormid

1992. aastal koostatud ja alates 1. jaanuarist 1993 kohaldatav nõukogu 19. oktoobri 1992. aasta direktiiv 92/84/EMÜ (alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimäära ühtlustamise kohta), milles on sätestatud aktsiisimaksu alammäär iga tooteliigi jaoks järgmiselt:

Toode | Määr väljendatuna. | Kehtiv alammäär |

Vein (vein ja vahuvein) | hektoliitri kohta | 0 eurot |

Õlu | hektoliitri ja Plato kraadi kohta või hektoliitri ja alkoholisisalduse kohta* | 0,748 eurot või 1,87 eurot |

Vahesaadused | hektoliitri kohta | 45 eurot |

Alkohol | puhta alkoholi hektoliitri kohta | 550 eurot |

* Kõnealuse direktiiviga antakse liikmesriikidele õigus valida, kas kehtestada aktsiisimaks Plato kraadi või alkoholisisalduse alusel.

- Kooskõla Euroopa Liidu muude põhimõtete ja eesmärkidega

Käesolev ettepanek vastab Euroopa Liidu peamistele põhimõtetele ja eesmärkidele. Alammäärade tõstmine on vajalik, et säilitada nõukogu poolt 1992. aastal kokku lepitud tasemed, mida peeti vajalikuks maksupiirideta siseturu toimimise tagamisel. Nagu siiani, võimaldab ainult alammäärade sätestamine liikmesriikidel kehtestada riiklikud määrad tasemel, mida nad peavad asjakohaseks arvestades oma riigi olukorda ning selleks, et saavutada riiklikke poliitilisi eesmärke, sealhulgas tervishoiueesmärke.

2) KONSULTEERIMINE HUVITATUD ISIKUTEGA JA MÕJU HINDAMINE

- Konsulteerimine huvitatud isikutega

Komisjoni 26. mai 2004. aasta aruande eesmärk oli anda nõukogule, Euroopa Parlamendile ning Majandus- ja Sotsiaalkomiteele võimalus arutleda tõstatatud küsimuste üle. Pärast liikmesriikide vahel nõukogus peetud kõnelusi esitas nõukogu 2005. aasta aprillis komisjoni aruande kohta oma järeldused, mis olid järgmised.

- Suur enamus liikmesriike usub, et tõhustatud ühtlustamine aitaks vähendada konkurentsimoonutusi ja pettusi, aga reservatsioone esitati ühtlustamise taseme ja suuna suhtes.

- Konsensusele ei jõutud kõikidele alkohoolsetele jookidele tegeliku miinimummäära kehtestamise suhtes. Kaksteist liikmesriiki on tugevalt mis tahes ettepaneku vastu kehtestada veinile tegelik miinimummäär.

- Enam-vähem üksmeelel ollakse, et aktsiisi miinimummäärasid tuleks korrigeerida, et võtta arvesse inflatsiooni ja seega taastada nende tegelik väärtus.

- Suur enamus liikmesriike ei arva, et tervishoiu- ja sotsiaalaspektid peaks määrade kehtestamisel olema peamisteks määravateks teguriteks.

Seega kutsus nõukogu komisjoni üles „esitama ettepaneku aktsiisi miinimummäärade korrigeerimiseks, et vältida ühenduse miinimummäärade tegeliku väärtuse langemist, võimaldades üleminekuperioode ja erandeid liikmesriikidele, kellel võib olla raskusi oma määrade tõstmisel; komisjon peaks samuti asjakohaselt arvesse võtma selle erilise küsimuse üldist poliitilist tundlikkust”.

- Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Kuna ettepaneku ulatus on suhteliselt piiratud, ei olnud vaja eksperdiarvamusi koguda ega kasutada.

- Mõju hindamine

Ettepaneku eesmärk on kaasajastada kehtivat direktiivi 92/84/EMÜ ning tõsta alammäärasid nii, et taastuks nende tegelik väärtus nõukogus aastal 1992 kokku lepitud tasemel, mida peeti madalaimaks vajalikuks tasemeks maksupiirideta siseturu tõhusa toimimise tagamisel.

Komisjoni 2004. aasta aruande ettevalmistamiseks tehtud uurimistöö ei toonud esile uusi arenguid, mis tänase päeva seisuga oleks kõnealusele kohandamisele vastunäidustatud.

See kohandamine võib siiski kaasa tuua raskusi liikmesriikidele, kes peavad uute alammäärade tõttu riiklikke määrasid oluliselt ja suhteliselt lühikese aja jooksul tõstma (vt tabelid 2, 3 ja 4). Et aidata selliste raskustega toime tulla, sisaldab ettepanek erandit, millega võimaldatakse üleminekuperioode kuni 1. jaanuarini 2010; üleminekuperioodid määratakse kindlaks asjaomastes liikmesriikides vajaminevaid pingutusi arvesse võttes. Ettepanekus soovitatakse seetõttu kasutada objektiivset kriteeriumi – protsenti, mille võrra kehtivaid riiklikke määrasid tuleb tõsta, et saavutada uued alammäärad. Liikmesriikidele, kes peavad riiklikke määrasid tõstma rohkem kui 10% võrra, kuid vähem kui 20% võrra, võimaldataks üleminekuperiood kuni 1. jaanuarini 2009; liikmesriikidele, kes peavad riiklikke määrasid tõstma rohkem kui 20% võrra, võimaldataks üleminekuperiood kuni 1. jaanuarini 2010 (vt allpool kavandatud meetmete kokkuvõte).

Ettepaneku majandusliku ja sotsiaalse mõju võib lugeda minimaalseks. Näiteks õllega seoses tuleks Maltal, Lätil, Saksamaal, Luksemburgil, Tšehhi Vabariigil ja Leedul selle tulemusena tõsta oma riigis aktsiisimaksu 0,01 euro (üks eurosent) võrra poole liitri 5%lise alkoholisisaldusega õlle pealt hiljemalt 1. jaanuariks 2010. Lisaks on väike- ja keskmise suurusega ettevõtjate jaoks juba olemas sätted, mis võimaldavad väikeettevõtetel (õlle- ja piiritusetehased) kasutada alandatud määrasid,[2] kuid selle otsustavad siiski asjaomased liikmesriigid. Tarbija jaoks ja järgnevatel jaehinna kohandamisel põhinevalt on selline hinnatõus ilmselt väiksem kui ELi tavaline aastane inflatsioonimäär.

3) ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG

- Kavandatud meetmete kokkuvõte

Komisjon teeb järgmised ettepanekud:

- muuta alkoholi, vahesaaduste ja õlle aktsiisimaksu alammäärasid vastavalt inflatsioonile ajavahemikus 1993–2005, mis on umbes 31%, ning jõustada need 1. jaanuarist 2008.

Vastavalt Eurostati andmetele ühtlustatud tarbijahinnaindeksi (ÜTHI) iga-aastase muutumise kohta ajavahemikus 1993–2005 on ELi inflatsioonimäär ajavahemikus 1. jaanuarist 1993 kuni 31. detsembrini 2005 kasvanud kokku umbes 31%. Alammäärade kohandamine nimetatud protsendi võrra annab järgmised tulemused:

TABEL 1

Toode | Määr väljendatud | Kehtiv alammäär | Indekseeritud alammäär 31.12.2005 seisuga (kehtiv määr x 1,31) |

Vein (vein ja vahuvein) | hektoliitri kohta | 0 eurot | 0 eurot |

Õlu | hektoliitri ja Plato kraadi kohta või hektoliitri ja alkoholisisalduse kohta | 0,748 eurot või 1,87 eurot | 0,98 eurot või 2,45 eurot |

Vahesaadused | hektoliitri kohta | 45 eurot | 59 eurot |

Alkohol | puhta alkoholi hektoliitri kohta | 550 eurot | 720 eurot |

Tehakse ettepanek jõustada muudatused 1. jaanuarist 2008. See jätab asjaomastele liikmesriikidele piisava ajavaru teha kohandusi iga-aastaste eelarvemenetluste käigus.

- sätestada erandina üleminekuperiood kuni 1. jaanuarini 2010 neile liikmesriikidele, kellel võib olla raskusi kehtivate riiklike aktsiisimäärade tõstmisel uute alammääradeni 1. jaanuariks 2008.

Enamikus liikmesriikides ületavad kehtivad riiklikud aktsiisimäärad juba praegu kavandatud uusi alammäärasid ning seega ei ole neil vaja meetmeid võtta. Kuid mõnes liikmesriigis on kehtivad aktsiisimäärad väiksemad kui kavandatud uued alammäärad ning seega peavad nad riiklikke aktsiisimäärasid tõstma järgmiselt:

TABEL 2 - ÕLU

Liikmesriik | Kehtiv riiklik aktsiisimäär eurodes (1) (2) | %, mille võrra tuleb aktsiisimäära uue alammääraga kooskõlla viimiseks tõsta 0,98 eurot Plato kraadi kohta või 2,45 eurot alkoholisisalduse kohta |

Plato kraad | Alkoholisisaldus |

Malta | 0,746 | 31,3% |

Läti | 1,87 | 31% |

Saksamaa | 0,787 | 24,5% |

Luksemburg | 0,7933 | 23,5% |

Tšehhi Vabariik | 0,81 | 20,9% |

Leedu | 2,03 | 20,6% |

Hispaania | 0,91 | 7,7% |

TABEL 3 - VAHESAADUSED

Liikmesriik | Kehtiv riiklik aktsiisimäär eurodes (1) (2) | %, mille võrra tuleb aktsiisimäära uue alammääraga (59 eurot) kooskõlla viimiseks tõsta |

Kreeka | 45,00 | 31% |

Küpros | 45,89 | 28,5% |

Malta | 46,57 | 26,6% |

Portugal | 54,57 | 8,1% |

Hispaania | 55,53 | 6,2% |

TABEL 4 - ALKOHOL

Liikmesriik | Kehtiv riiklik aktsiisimäär eurodes (1) (2) | %, mille võrra tuleb aktsiisimäära uue alammääraga (720 eurot) kooskõlla viimiseks tõsta |

Küpros | 610,71 | 17,9% |

Sloveenia | 695,14 | 3,6% |

Joonealused märkused:

(1) Eurotsooniväliste liikmesriikide puhul on kasutatud Euroopa Liidu Teatajas (C 244, 4.10.2005) avaldatud vahetuskursse.

(2) Liikmesriikides kehtivad riiklikud aktsiisimäärad 2006. aasta jaanuari seisuga.

Tuleb siiski märkida, et kõigil nimetatud liikmesriikidel ei pruugi olla raskusi riiklike aktsiisimäärade muutmisega uutele alammääradele vastavateks uute alammäärade jõustumise kuupäevaks, s.o 1. jaanuariks 2008. Seepärast ei sisaldu ettepanekus sätteid, mis võimaldaksid üleminekuperioode juhul, kui uute alammääradega kooskõlla viimiseks vajalik aktsiisimäära tõstmine jääb alla 10%, kuna selleks jääb piisavalt aega ettepaneku vastuvõtmise ja selle jõustumise vahel. Seega peavad asjaomased liikmesriigid (Hispaania, Portugal, ja Sloveenia) tõstma riiklikud aktsiisimäärad vajalikule tasemele hiljemalt 1. jaanuariks 2008. Liikmesriikidele, kes peaksid riiklikke aktsiisimäärasid tõstma rohkem kui 10% võrra, võimaldatakse üleminekuperioode kuni 1. jaanuarini 2010. Täpsemalt võimaldataks liikmesriikidele, kes peavad riiklikke määrasid tõstma rohkem kui 10% võrra, kuid vähem kui 20% võrra, üleminekuperiood kuni 1. jaanuarini 2009; liikmesriikidele, kes peavad riiklikke määrasid tõstma rohkem kui 20% võrra, võimaldataks üleminekuperiood kuni 1. jaanuarini 2010.

- muuta artikli 8 kohane läbivaatamismenetlus paindlikumaks ja vähem koormavaks ning pikendada selle toimumise intervalli kahelt aastalt neljale.

Asjakohane on muuta läbivaatamismenetlus paindlikumaks ja vähem koormavaks, eelkõige võimaldades komisjonil otsustada, kas aruande koostamine on vajalik või mitte. Lisaks on kaheaastane ajavahemik liiga lühike, et vajaliku põhjalikkusega analüüsida siseturu toimimist ja muid komisjoni aruandes arvessevõetavaid aspekte, ega võimalda saada piisavat ülevaadet liikmesriikide õigusaktide muudatuste hindamiseks. Kõikide nimetatud aspektide hindamiseks oleks nelja-aastane ajavahemik asjakohasem kui praegu kohaldatav kaheaastane ajavahemik.

- Õiguslik alus

Euroopa Ühenduse asutamisleping, eriti selle artikkel 93.

- Subsidiaarsuse põhimõte

Ettepanek jääb ühenduse ja liikmesriigi jagatud pädevusse. Seepärast kohaldatakse subsidiaarsuse põhimõtet. Kuna direktiivi muutmise ettepaneku eesmärk on tõsta aktsiisimaksu alammäärasid, et taastada nende tegelik väärtus nõukogu poolt 1992. aastal kokku lepitud tasemel, mida peeti madalaimaks vajalikuks tasemeks maksupiirideta siseturu tõhusa toimimise tagamisel, on vajalik ühenduse tasandil lähenemine.

- Proportsionaalsuse põhimõte

Ettepanek on proportsionaalsuse põhimõttega kooskõlas järgmistel põhjustel.

Direktiiviga tõstetakse alammäärasid, et taastada nende tegelik väärtus nõukogu poolt 1992. aastal kokku lepitud tasemel, mida peeti madalaimaks vajalikuks tasemeks maksupiirideta siseturu tõhusa toimimise tagamisel. Seega on vajalik ühenduse tasandil lähenemine. Liikmesriikidel on õigus sätestada alkoholile ja alkohoolsetele jookidele alammääradest suuremad aktsiisimaksu määrad, mida nad peavad asjakohaseks, arvestades oma riigi olukorda.

- Õigusakti valik

Kavandatud õigusaktid: Direktiiv

Muud õigusaktid ei oleks asjakohased, kuna ettepaneku eesmärk on muuta kehtiva direktiivi 92/84/EMÜ teatavaid artikleid. Seepärast on asjakohane, et kavandatud õigusakt oleks direktiiv, millega muudetakse direktiivi 92/84/EMÜ.

4) MÕJU EELARVELE

Ettepaneku vastuvõtmine ei mõjuta ühenduse eelarvet.

5) TÄIENDAV TEAVE

- Olemasoleva õigusakti kehtetuks tunnistamine

Ettepaneku vastuvõtmise tulemusena muudetakse kehtivat õigusakti, mitte ei tunnistata seda kehtetuks.

- Vastavustabel

Enamik liikmesriike ei pea direktiivi rakendamiseks võtma mingeid meetmeid, kuna nende riiklikud aktsiisimäärad vastavad juba uutele alammääradele. Mitu liikmesriiki peavad siiski tõstma riiklike aktsiisimäärasid vastavalt kohandatud alammääradele. Tõhusa haldamise huvides peavad aga liikmesriigid komisjonile edastama direktiivi siseriiklikku õigusesse ülevõtmisega seonduvate õigusaktide teksti, et kinnitada kohandatud alammääradest kinnipidamist.

2006/0165 (CNS)

Ettepanek:

NÕUKOGU DIREKTIIV

millega muudetakse direktiivi 92/84/EMÜ alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimäära ühtlustamise kohta

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 93,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,[3]

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust,[4]

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust,[5]

ning arvestades järgmist:

1. Nõukogu 19. oktoobri 1992. aasta direktiivis 92/84/EMÜ alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimäära ühtlustamise kohta[6] sätestatakse aktsiisimaksu alammäärad, mille alusel liikmesriigid võivad kehtestada riiklikud määrad tasemel, mida nad peavad asjakohaseks, et saavutada riiklikke poliitilisi eesmärke, sealhulgas tervishoiueesmärke.

2. Vastavalt kõnealuse direktiivi artiklile 8 on läbi vaadatud alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimaksu määrad.

3. Komisjoni esimeses kõnealust teemat käsitlevas 13. septembri 1995. aasta aruandes[7] juhiti tähelepanu teatavatele raskustele, mistõttu peeti konsultatsioone riikide ametiasutuste, ettevõtete esindajate ja huvirühmadega.

4. Konsultatsioonide tulemusel koostas komisjon teise aruande,[8] mis esitati 26. mail 2004. Aruandes esitati järeldus, et siseturu nõuetekohaseks toimimiseks oleks vajalik aktsiisimäärade suurem ühtlustamine eri liikmesriikides, eelkõige silmas pidades konkurentsi moonutamise ja pettuste võimalikkust.

5. Seega on vaja kompenseerida alkoholi ja alkohoolsete jookide ühenduse aktsiisimaksu alammäärade tegeliku väärtuse vähenemist. Seepärast tuleks alammäärasid tõsta vastavalt inflatsioonile.

6. Selleks et kergendada nende liikmesriikide olukorda, kes peaksid riiklikke määrasid uute alammääradega kooskõlla viimiseks oluliselt tõstma, on asjakohane kehtestada üleminekuperiood.

7. Samuti on vajalik muuta korrapärase läbivaatamise menetlus paindlikumaks ja vähem koormavaks ning muuta selle toimumise sagedust. Praegu kehtiv kaheaastane periood on liiga lühike, et liikmesriikide õigusaktide muudatusi asjakohaselt hinnata. Läbivaatamine peaks toimuma iga nelja aasta järel.

8. Seega tuleks direktiivi 92/84/EMÜ vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

Direktiivi 92/84/EMÜ muudetakse järgmiselt:

(1) Artikkel 1 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 1

Liikmesriigid kohaldavad aktsiisimaksu alammäärasid vastavalt käesoleva direktiiviga kehtestatud eeskirjadele hiljemalt 1. jaanuarist 2008.”.

(2) Artikli 3 lõike 1 esimene lõik asendatakse järgmisega:

„Alates 1. jaanuarist 2008 on alkoholi ja artiklites 4, 5 ja 6 nimetamata alkohoolsetes jookides sisalduva alkoholi aktsiisimaksu alammäär 720 eurot puhta alkoholi hektoliitri kohta.”.

(3) Artikkel 4 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 4

Alates 1. jaanuarist 2008 on vahesaaduste aktsiisimaksu alammäär 59 eurot toote hektoliitri kohta.“.

(4) Artikkel 6 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 6

Alates 1. jaanuarist 2008 on õlle aktsiisimaksu alammäär üks kahest alljärgnevast määrast lõpptoote kohta:

a) 0,98 eurot hektoliitri ja Plato kraadi kohta;

b) 2,45 eurot hektoliitri ja alkoholisisalduse kohta.“.

(5) Lisatakse järgmine artikkel 7a:

„Artikkel 7a

Erandina artiklist 1 võivad liikmesriigid, kes 2007. aasta 31. detsembri seisuga kohaldasid sellist aktsiisimaksu määra, et artiklites 3, 4 ja 6 sätestatud alammäärade saavutamiseks oleks vaja määra tõsta 10% või rohkem, lükata alammäärade kohaldamist edasi kuni 1. jaanuarini 2009. Juhul kui määra on vaja tõsta 20% või rohkem, võib aktsiisimaksu alammäärade kohaldamist edasi lükata kuni 1. jaanuarini 2010.“.

(6) Artikkel 8 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 8

Iga nelja aasta järel ja esimest korda hiljemalt 31. detsembriks 2010 vaatab komisjon läbi käesolevas direktiivis sätestatud aktsiisimaksu määrad. Vajadusel võtab komisjon vastu aruande või ettepaneku. Nõukogu võtab asutamislepingu artiklis 93 ettenähtud korras vajalikud meetmed.“.

Artikkel 2Ülevõtmine

1. Liikmesriigid jõustavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigusnormid hiljemalt 31. detsembriks 2007. Nad edastavad kõnealuste normide teksti ning kõnealuste normide ja käesoleva direktiivi vahelise vastavustabeli viivitamata komisjonile.

Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nendesse või nende normide ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

2. Liikmesriigid teatavad komisjonile vastavalt käesolevale direktiivile kohandatud tähtsamate õigus- ja haldusnormide teksti.

Artikkel 3

Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 4

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel,

Nõukogu nimel

eesistuja

[1] THHI indekseid hakati arvestama alates 1997. aastast. Varasemad andmed põhinevad nn asendus-ÜTHI-l. Käesolevalt on kasutatud järgmisi THHI aastaste muutuste määrasid: 1993: 3,4%; 1994: 2,8%; 1995: 2,8%; 1996: 2,4%; 1997: 1,7%; 1998: 1,3%; 1999: 1,2%; 2000: 1,9%; 2001: 2,2%; 2002: 2,1%; 2003: 2,0%; 2004: 2,0%; 2005: 2,1%.

[2] EÜT L 316, 31.10.1992, lk 21. Nõukogu direktiivi 92/83/EMÜ (alkoholi ja alkohoolsete jookide aktsiisimaksude struktuuri ühtlustamise kohta) artiklid 4 ja 22.

[3] ELT C […], […], lk […].

[4] ELT C […], […], lk […].

[5] ELT C […], […], lk […].

[6] EÜT L 316, 31.10.1992, lk 29.

[7] KOM(1995)285.

[8] KOM(2004)223.

Top