EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D1848

Nõukogu otsus (EL) 2015/1848, 5. oktoober 2015, liikmesriikide tööhõivepoliitika suuniste kohta

OJ L 268, 15.10.2015, p. 28–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2016

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/1848/oj

15.10.2015   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 268/28


NÕUKOGU OTSUS (EL) 2015/1848,

5. oktoober 2015,

liikmesriikide tööhõivepoliitika suuniste kohta

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 148 lõiget 2,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust (1),

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (2),

võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust (3),

võttes arvesse tööhõivekomitee arvamust

ning arvestades järgmist:

(1)

Liikmesriigid ja liit püüavad välja arendada kooskõlastatud tööhõivestrateegiat ja eelkõige edendada kvalifitseeritud, koolitatud ja kohanemisvõimelist tööjõudu ning majanduse arengule reageerivaid tööturge, pidades silmas Euroopa Liidu lepingu artiklis 3 sätestatud täieliku tööhõive ja sotsiaalse progressi eesmärkide saavutamist. Liikmesriigid peavad käsitama tööhõive edendamist ühist huvi pakkuva valdkonnana ja kooskõlastama nõukogus oma sellealased meetmed, võttes samas arvesse tööturu osapoolte kohustustega seotud riigisiseseid tavasid.

(2)

Liit peab võitlema sotsiaalse tõrjutuse ja diskrimineerimise vastu ning edendama sotsiaalset õiglust ja sotsiaalkaitset ning naiste ja meeste võrdõiguslikkust. Oma poliitika ja meetmete määratlemisel ja rakendamisel peab liit arvesse võtma nõudeid, mis on seotud kõrge tööhõivemäära edendamise, piisava sotsiaalkaitse tagamise, sotsiaalse tõrjutuse vastase võitluse ning hariduse ja koolituse kõrge tasemega.

(3)

Liikmesriikide tööhõivepoliitika suunised on kooskõlas liikmesriikide ja liidu majanduspoliitika üldsuunistega, mis on esitatud nõukogu soovituses (EL) 2015/1184 (4). Koos moodustavad need strateegia „Euroopa 2020” rakendamise koondsuunised (edaspidi „strateegia” Euroopa 2020 „koondsuunised”), mille peab vastu võtma nõukogu, et suunata liikmesriikide ja liidu poliitikat.

(4)

Kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepinguga (ELi toimimise leping) on liit välja töötanud ja rakendanud poliitika koordineerimise vahendid eelarve-, makromajandus- ja struktuuripoliitika jaoks. Euroopa poolaasta koondab need eri vahendid majandus-, eelarve-, tööhõive- ja sotsiaalpoliitika mitmepoolse jälgimise üldiseks raamistikuks ning püüdleb strateegia „Euroopa 2020” eesmärkide, eriti nõukogu otsuses 2010/707/EL (5) toodud tööhõive, hariduse ja vaesuse vähendamise eesmärkide saavutamise poole. Euroopa poolaasta optimeerimine ja tugevdamine vastavalt komisjoni 2015. aasta majanduskasvu analüüsile aitab eeldatavalt veelgi tõhustada selle toimimist.

(5)

Finants- ja majanduskriis tõi pinnale tõsised kitsaskohad liidu majanduses ja selle liikmesriikide majanduses ning juhtis neile tähelepanu. Kriis tõi selgelt esile ka liikmesriikide majanduse ja tööturgude tiheda omavahelise seotuse. Praegu on peamine ülesanne soodustada liidus tugevat, jätkusuutlikku ja kaasavat majanduskasvu ning töökohtade loomist. Selleks tuleb nii liidu kui ka liikmesriikide tasandil võtta kooskõlastatud, ulatuslikke ja tõhusaid poliitilisi meetmeid kooskõlas ELi toimimise lepingu sätetega ja liidu majandusjuhtimisega. Need pakkumist ja nõudlust ühendavad poliitilised meetmed peaksid muu hulgas elavdama investeeringuid, kinnitama struktuurireformide elluviimise kohustust ja täitma eelarvepoliitilisi kohustusi, võttes samal ajal arvesse tööhõivealast ja sotsiaalset mõju. Nõukogu ja komisjoni vastu võetud 2015. aasta ühise tööhõivearuande peamiste tööhõive- ja sotsiaalnäitajate tulemustabel on sellega seoses iseäranis kasulik vahend, mis aitab õigel ajal tuvastada peamisi tööhõive- ja sotsiaalprobleeme ja lahknevusi ning teha kindlaks valdkonnad, kus poliitilist sekkumist on kõige enam vaja.

(6)

Tööturureformid, sealhulgas riikide palgakujundusmehhanismide reformid peaksid järgima riigi sotsiaaldialoogi pidamise tavasid ja võimaldama vajalikku poliitilist mänguruumi sotsiaal-majanduslike küsimuste põhjalikuks käsitlemiseks.

(7)

Liikmesriigid ja liit peaksid käsitlema ka kriisi mõju ühiskonnale ja seadma eesmärgiks ehitada üles sidus ühiskond, mis võimaldab inimestel muutusteks ette valmistuda ja nendega toime tulla, et nad saaksid ühiskondlikus elus ja majanduses aktiivselt osaleda. Kõigile tuleks tagada juurdepääs ja võimalused ning vähendada tuleks vaesust ja sotsiaalset tõrjutust, tagades eelkõige toimiva tööturu ja sotsiaalkaitsesüsteemid ning kõrvaldades tööturul osalemise takistused. Samuti peaksid liikmesriigid tagama, et majanduskasvust saadavad hüved jõuaksid kõigi elanike ja piirkondadeni.

(8)

Strateegia „Euroopa 2020” koondsuunistega kooskõlas olevate meetmete võtmine on oluline aruka, jätkusuutliku ja kaasava majanduskasvu strateegia „Euroopa 2020” (edaspidi „strateegia” Euroopa 2020„”) eesmärkide saavutamiseks. Strateegia „Euroopa 2020” peaks tuginema Euroopa ja liikmesriikide tasandil integreeritud poliitikale, mida liikmesriigid ja liit peaksid rakendama, et avalduks koordineeritud struktuurireformide positiivne ülekanduv mõju, et üldine majanduspoliitika oleks sobiv ja et Euroopa poliitika annaks ühtlasema panuse strateegia „Euroopa 2020” eesmärkide saavutamisse.

(9)

Olgugi et strateegia „Euroopa 2020” koondsuunised on adresseeritud liikmesriikidele ja liidule, tuleks neid rakendada koostöös kõigi liikmesriigi, piirkondliku ja kohaliku tasandi ametiasutustega, tehes tihedalt koostööd parlamentide, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna esindajatega.

(10)

Strateegia „Euroopa 2020” koondsuunistes antakse liikmesriikidele nõu reformide elluviimiseks, võttes arvesse vastastikust sõltuvust liikmesriikide vahel. Need koondsuunised on kooskõlas stabiilsuse ja kasvu paktiga ja kehtivate Euroopa õigusaktidega. Need koondsuunised peaksid olema aluseks riigipõhistele soovitustele, mida nõukogu võib liikmesriikidele esitada.

(11)

Tööhõivekomitee ja sotsiaalkaitsekomitee peaksid kooskõlas oma vastavate aluslepingust lähtuvate volitustega jälgima, kas tööhõivepoliitika suuniseid võetakse arvesse nende vastutusvaldkonna poliitika elluviimisel. Nimetatud komiteed ning teised majandus- ja sotsiaalpoliitika koordineerimises osalevad nõukogu ettevalmistavad organid peaksid tegema omavahel tihedat koostööd,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Võetakse vastu liikmesriikide tööhõivepoliitika suunised, mis on esitatud lisas. Suunised on osa strateegia „Euroopa 2020” koondsuunistest.

Artikkel 2

Lisas esitatud suuniseid peavad liikmesriigid arvesse võtma oma tööhõivepoliitikas ja reformikavades, millest antakse aru vastavalt ELi toimimise lepingu artikli 148 lõikele 3.

Artikkel 3

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Luxembourg, 5. oktoober 2015

Nõukogu nimel

eesistuja

N. SCHMIT


(1)  8. juuli 2015. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(2)  27. mai 2015. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(3)  4. juuni 2015. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(4)  Nõukogu 14. juuli 2015. aasta soovitus (EL) 2015/1184 liikmesriikide ja Euroopa Liidu majanduspoliitika üldsuuniste kohta (ELT L 192, 18.7.2015, lk 27).

(5)  Nõukogu 21. oktoobri 2010. aasta otsus 2010/707/EL liikmesriikide tööhõivepoliitika suuniste kohta (ELT L 308, 24.11.2010, lk 46).


LISA

LIIKMESRIIKIDE TÖÖHÕIVEPOLIITIKA SUUNISED

STRATEEGIA „EUROOPA 2020” KOONDSUUNISTE II OSA

Suunis 5. Tööjõunõudluse suurendamine

Liikmesriigid peaksid hõlbustama kvaliteetsete töökohtade loomist, vähendama ettevõtjate takistusi inimeste palkamisel, edendama ettevõtlust ja eelkõige soodustama väikeettevõtete loomist ja arendamist. Liikmesriigid peaksid aktiivselt edendama sotsiaalmajandust ja sotsiaalset innovatsiooni.

Maksukoormuse peaks suunama tööjõu maksustamise asemel muudele maksuallikatele, mille mõju on tööhõivele ja majanduskasvule vähem kahjulik, tagades samas tulu säilimise asjakohase sotsiaalkaitse pakkumiseks ja majanduskasvu soodustavate kulutuste tegemiseks. Tööjõu maksustamise vähendamisel tuleks keskenduda tööturul osalemist takistavate asjaolude kõrvaldamisele, eelkõige tööturult kõige rohkem kõrvale jäänud isikute puhul.

Liikmesriigid peaksid koos sotsiaalpartneritega ja kooskõlas riikide tavadega soodustama palgakujundusmehhanisme, mis võimaldavad viia palgad vastavusse tootlikkuse arenguga. Tuleks arvesse võtta kvalifikatsioonide ja majandustulemuste erinevust piirkondade, majandussektorite ja ettevõtete lõikes. Miinimumpalga kehtestamisel peaksid liikmesriigid ja sotsiaalpartnerid võtma arvesse selle mõju palgavaesusele, töökohtade loomisele ja konkurentsivõimele.

Suunis 6. Tööjõupakkumise ning töötajate oskuste ja pädevuste parandamine

Liikmesriigid peaksid koostöös sotsiaalpartneritega edendama tööviljakust ja tööalast konkurentsivõimet piisava asjakohaste teadmiste, oskuste ja pädevuste pakkumisega. Liikmesriigid peaksid tegema vajalikke investeeringuid kõikidesse haridus- ja koolitussüsteemidesse, et suurendada nende tõhusust ja tulemuslikkust tööjõu oskuste ja pädevuste suurendamisel, võimaldades seeläbi töötajatel paremini muutusteks ette valmistuda ja kohaneda dünaamilise tööturu kiiresti muutuvate vajadustega üha digitaalsemaks muutuva majanduse tingimustes ning tehnoloogiliste, keskkonnaga seotud ja demograafiliste muutuste olukorras. Liikmesriigid peaksid tegema rohkem jõupingutusi, et parandada kõigi juurdepääsu kvaliteetsele elukestvale õppele, ning rakendama aktiivsena vananemise strateegiaid, mis võimaldavad pikemat töövõimelist iga.

Tuleks kõrvaldada haridus- ja koolitussüsteemide struktuursed puudused, et tagada kvaliteetsed õpitulemused ja vähendada haridussüsteemist varakult lahkunud noorte arvu. Liikmesriigid peaksid tõstma elanikkonna haridustaset, toetama töölõppimise süsteeme, näiteks duaalset õpet, ajakohastama kutsealast koolitust ning parandama võimalusi väljaspool formaalharidust omandatud oskuste ja pädevuste tunnustamiseks ja valideerimiseks.

Tuleks tegeleda töötuse ja tööturul mitteosalemise kõrge määraga. Pikaajalist ja struktuurset tööpuudust tuleks oluliselt vähendada ja ennetada terviklike ja üksteist toetavate strateegiatega, mis hõlmavad individuaalset aktiivset abi tööturule naasmiseks. Noorte töötusega ning mittetöötavate ja mitteõppivate noorte (NEET-noored) suure arvuga tuleks terviklikult tegeleda, parandades struktuurselt üleminekut hariduselust tööellu, sealhulgas noortegarantii täieliku rakendamisega.

Tuleks vähendada tõkkeid tööhõives, eelkõige ebasoodsas olukorras olevate elanikkonnarühmade jaoks.

Tuleks suurendada naiste osalemist tööturul ja tuleb tagada sooline võrdõiguslikkus, sealhulgas võrdse tasustamise kaudu. Tuleks edendada töö ja pereelu ühitamist, eelkõige juurdepääsu taskukohase hinnaga kvaliteetsele alusharidusele, hooldusteenustele ja pikaajalisele hooldusele.

Liikmesriigid peaksid täiel määral ära kasutama Euroopa Sotsiaalfondi ja muid liidu vahendeid, et edendada tööhõivet, sotsiaalset kaasatust, elukestvat õpet ja haridust ning parandada avalikku haldust.

Suunis 7. Tööturu toimimise parandamine

Liikmesriigid peaksid võtma arvesse paindlikkuse ja turvalisuse põhimõtteid („turvalise paindlikkuse põhimõtted”). Nad peaksid vähendama ja ennetama tööturu killustatust ja võitlema deklareerimata tööga. Töösuhteid kaitsvad reeglid, tööõigus ja asutused peaksid kõik tagama sobiva värbamiskeskkonna, pakkudes samal ajal piisavat kaitset kõigile töötajatele ja tööotsijatele. Tuleks tagada kvaliteetne tööhõive, mis hõlmaks nii sotsiaal-majanduslikku kaitset, töökorraldust, haridus- ja koolitusvõimalusi, töötingimusi (sh tervis ja ohutus) ning töö ja eraelu ühitamist.

Kooskõlas riiklike tavadega ning selleks, et parandada sotsiaalse dialoogi toimimist ja tõhusust riigi tasandil, peaksid liikmesriigid aktiivselt kaasama oma parlamendid ja sotsiaalpartnerid asjakohaste reformide ja poliitika kujundamisse ja elluviimisesse.

Liikmesriigid peaksid tugevdama aktiivset tööturupoliitikat, parandades selle tõhusust, otstarbekohasust, sihtrühmadega tehtavat tööd, ulatust ning koosmõju passiivsete meetmetega, millega kaasneb töötute õigus ja kohustus aktiivselt tööd otsida. Selle poliitika eesmärk peaks olema viia pakkumine ja nõudlus tööjõuturul omavahel paremini vastavusse ning toetada jätkusuutlikke üleminekuid.

Liikmesriikide eesmärk peaks olema avalike tööturuasutuste tulemuslikum tegevus, et vähendada ja lühendada töötuse perioode, pakkudes tööotsijatele nende vajadustele kohandatud teenuseid, toetades tööturu nõudlust ja rakendades tulemuste mõõtmise süsteeme. Liikmesriigid peaksid tõhusalt „aktiveerima” inimesi, kes saavad tööturul osaleda ja pakkuma neile võimalusi, kaitstes samal ajal neid, kes seal osaleda ei saa. Liikmesriigid peaksid edendama kõigile naistele ja meestele avatud kaasavat tööturgu, sätestades tõhusad diskrimineerimisvastased meetmed, ning edendama inimkapitali investeerides töötajate konkurentsivõimet.

Tuleks edendada töötajate liikuvust, et kasutada täiel määral ära Euroopa tööturu võimalused. Tuleks kõrvaldada liikuvusega seotud tööandjapensionide ülekandmise ja kvalifikatsioonide tunnustamise takistused. Liikmesriigid peaksid samal ajal ära hoidma kehtivate reeglite kuritarvitamist ning tunnistama võimalikku nn ajude äravoolu teatavatest piirkondadest.

Suunis 8. Sotsiaalse kaasatuse toetamine, vaesuse vastu võitlemine ja võrdsete võimaluste edendamine

Liikmesriigid peaksid ajakohastama sotsiaalkaitsesüsteeme, et tagada tõhus, tulemuslik ja piisav kaitse inimese kõigis eluetappides, edendades sotsiaalset kaasatust ja võrdseid võimalusi, sealhulgas naiste ja meeste võrdseid võimalusi, ja käsitledes ebavõrdsuse küsimusi. Üldiste lähenemisviiside täiendamine valikulistega parandab tõhusust, samas kui lihtsustamine peaks parandama juurdepääsu ja kvaliteeti. Rohkem tähelepanu tuleks pöörata ennetavatele ja integreeritud strateegiatele. Sotsiaalkaitsesüsteemid peaksid edendama sotsiaalset kaasatust, julgustades inimesi aktiivselt osalema tööturul ja ühiskonnas. Olulised on sellised taskukohased, kättesaadavad ja kvaliteetsed teenused nagu lastehoid, koolipäevajärgne lastehoid, haridus-, koolitus-, eluaseme- ja tervishoiuteenused ja pikaajaline hooldus. Erilist tähelepanu tuleks pöörata põhiteenustele ning meetmetele haridussüsteemist varakult lahkumise ärahoidmiseks ja palgavaesuse vähendamiseks ning võitlusele vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastu.

Selleks tuleks kasutada mitmesuguseid vahendeid üksteist toetaval viisil, kooskõlas aktiivse kaasamise põhimõtetega; nende vahendite hulka kuuluvad tööjõu aktiveerimist võimaldavad teenused, kättesaadavad kvaliteetsed teenused ning piisav sissetulekutoetus, mis põhineb individuaalsetel vajadustel. Sotsiaalkaitsesüsteemid tuleks kujundada viisil, mis aitaks hõlmata kõiki õigustatud isikuid, toetaks inimkapitali kaitset ja investeerimist inimkapitali ning aitaks kogu eluea jooksul vaesust ja sotsiaalset tõrjutust ära hoida, seda vähendada ja selle eest kaitsta.

Eluea pikenemise ja demograafiliste muutuste kontekstis peaksid liikmesriigid tagama pensionisüsteemide jätkusuutlikkuse ja piisavuse naiste ja meeste jaoks. Liikmesriigid peaksid parandama juurdepääsu tervishoiusüsteemile ja pikaajalise hoolduse süsteemile ning muutma need kvaliteetsemaks, tõhusamaks ja tulemuslikumaks, tagades samas nende jätkusuutlikkuse.


Top