EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0107

2013/107/: Nõukogu otsus, 13. november 2012 , Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelise kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise lepingu allkirjastamise ja sõlmimise kohta EMPs kohaldatav tekst

OJ L 63, 6.3.2013, p. 5–80 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 11 Volume 117 P. 211 - 212

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/107(1)/oj

Related international agreement

6.3.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 63/5


NÕUKOGU OTSUS,

13. november 2012,

Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelise kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise lepingu allkirjastamise ja sõlmimise kohta

(EMPs kohaldatav tekst)

(2013/107/EL)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikleid 194 ja 207 koostoimes artikli 218 lõike 6 punktiga a,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi nõusolekut

ning arvestades järgmist:

(1)

12. juulil 2011 volitas nõukogu komisjoni pidama läbirääkimisi Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelise kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise lepingu (edaspidi „leping”) sõlmimise üle.

(2)

Kooskõlas nõukogu volitusega konsulteeriti nõukogu energeetika töörühmaga, kes abistas komisjoni ka läbirääkimistel.

(3)

Läbirääkimised on lõppenud ja leping parafeeriti 29. novembril 2011.

(4)

Tuleks kehtestada asjakohased liidusisesed menetlused, et tagada lepingu nõuetekohane toimimine.

(5)

Kontoriseadmete energiatarbimine moodustab ka edaspidi olulise osa energiatarbimisest, kuna ilmuvad uued rakendused ja funktsioonid. Selleks et täita liidu eesmärki vähendada oma energiatarbimist 20 % võrreldes 2020. aasta prognoosiga, nagu kinnitati 2007. aasta kevadisel Euroopa Ülemkogul, tuleb kontoriseadmete energiatõhusust veelgi optimeerida.

(6)

Kuna kontoriseadmete turg areneb kiiresti, on oluline hinnata sageli ümber energiasäästu ja keskkonnakasu suurenemist, mida võimaldab energiatõhusate toodete pakkumise ja nõudluse stimuleerimine. Seepärast on oluline volitada komisjoni, keda abistab riikide esindajatest ja kõikidest huvitatud isikutest koosnev liidu nõuandekogu, regulaarselt hindama ja ajakohastama lepingus esitatud kontoriseadmete ühiseid spetsifikaate.

(7)

Võttes arvesse, et ELi ENERGY STARi programmis osalevad peamiselt väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad, peaks toodete registreerimine liidus jääma lihtsaks ja põhinema isesertifitseerimisel. Lisaks sellele peaks komisjon koostöös liikmesriikidega ELi ENERGY STARi programmi tõhusamalt ellu viima.

(8)

Lepinguga loodud tehniline komisjon peaks vastutama lepingu täitmise järelevalve eest.

(9)

Lepingu kohaselt peavad Ameerika Ühendriigid ja liit määrama lepingu täitmise eest vastutava haldusasutuse. Sel eesmärgil peaks liit määrama haldusasutuseks komisjoni,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vaheline kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise leping ja selle lisad (edaspidi „leping”) kiidetakse liidu nimel heaks.

Lepingu ja selle lisade tekst on lisatud käesolevale otsusele.

Artikkel 2

Nõukogu eesistujal on õigus määrata isik(ud), kes on volitatud lepingule alla kirjutama, et see liidu suhtes siduvaks muuta.

Artikkel 3

Nõukogu eesistuja esitab liidu nimel lepingu XIV artikli lõikes 1 sätestatud kirjaliku teate.

Artikkel 4

Komisjon esindab liitu lepingu VII artiklis sätestatud tehnilises komisjonis, olles ära kuulanud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. jaanuari 2008. aasta määruse (EÜ) nr 106/2008 (ühenduse kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmi kohta) (1) artiklis 8 osutatud Euroopa Liidu Energy Stari Komisjoni liikmete arvamuse. Pärast Euroopa Liidu Energy Stari Komisjoniga konsulteerimist kannab komisjon hoolt lepingu VI artikli lõikes 4, VII artikli lõigetes 1 ja 2 ning IX artikli lõikes 4 osutatud teabevahetuse, koostöö, rakendamise järelevalve ja teavitamise eest.

Selleks et valmistada ette liidu seisukoht lepingu C lisas toodud kontoriseadmete loetellu tehtavate muudatuste kohta, võtab komisjon arvesse Euroopa Liidu Energy Stari Komisjoni kõiki arvamusi.

Liidu seisukoha haldusasutuste tehtavate otsuste kohta, mis käsitlevad lepingu A lisa (ENERGY STARi nimi ja ühine logo), B lisa (ENERGY STARi nime ja ühise logo nõuetekohase kasutamise suunised) ja C lisa (ühised tehnilised kirjeldused) muudatusi, määrab kindlaks komisjon pärast konsulteerimist Euroopa Liidu Energy Stari Komisjoniga.

Kõikidel muudel juhtudel määrab liidu seisukoha seoses lepinguosaliste tehtavate otsustega kindlaks nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal vastavalt aluslepingu artikli 218 lõikele 9.

Artikkel 5

Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 13. november 2012

Nõukogu nimel

eesistuja

V. SHIARLY


(1)  ELT L 39, 13.2.2008, lk 1.


TÕLGE

Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vaheline

LEPING

kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise kohta

AMEERIKA ÜHENDRIIKIDE valitsus ja EUROOPA LIIT (edaspidi „lepinguosalised”),

SOOVIDES maksimeerida energiasäästu ja keskkonnakasu energiatõhusate toodete pakkumise ja nõudluse stimuleerimise kaudu,

VÕTTES ARVESSE Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Ühenduse vahel 20. detsembril 2006 sõlmitud lepingut kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide koordineerimise kohta, selle lisasid ja lepingu muudatusi (edaspidi „2006. aasta leping”),

OLLES RAHUL 2006. aasta lepingu raames saavutatud eduga,

OLLES VEENDUNUD, et jätkates ühiseid jõupingutusi ENERGY STARi programmi rakendamisel, saavutatakse lisahüvesid,

ON KOKKU LEPPINUD JÄRGMISES:

I artikkel

Üldpõhimõtted

1.   Lepinguosalised kasutavad ühist energiatõhususe spetsifikaatide kogumit ja ühist logo, et seada tootjate jaoks ühetaolised sihid ja sellega maksimeerida asjaomaste tootetüüpide pakkumise ja nõudlusega seotud jõupingutuste mõju.

2.   Lepinguosalised kasutavad C lisas loetletud ja kvalifitseeritud energiatõhusate tootetüüpide tähistamiseks ühist logo.

3.   Lepinguosalised tagavad, et ühised spetsifikaadid aitavad jätkuvalt suurendada tõhusust, võttes arvesse turul levinud kõige kaasaegsemaid oskustavasid.

4.   Ühiste spetsifikaatidega püütakse hõlmata kuni 25 % energiatõhusatest mudelitest, mille kohta on andmed olemas spetsifikaatide kehtestamise ajal, arvestades samal ajal ka muude teguritega.

5.   Lepinguosalised püüavad tagada tarbijatele võimaluse määrata märgistuse järgi kindlaks turul pakutavad tõhusad tooted.

II artikkel

Seos 2006. aasta lepinguga

Käesolev leping asendab tervikuna 2006. aasta lepingu.

III artikkel

Mõisted

Käesolevas lepingus kasutatakse järgmisi mõisteid:

a)   „ENERGY STAR”– teenindusmärk, mis on kindlaks määratud A lisas ja mille omanik on Ameerika Ühendriikide keskkonnakaitseagentuur (edaspidi „US EPA”);

b)   „ühine logo”– sertifitseerimismärk, mis on kindlaks määratud A lisas ja mille omanik on US EPA;

c)   „ENERGY STARi märgid”– teenindusmärk „ENERGY STAR” ja ühine logo, samuti käesolevas dokumendis määratletud märkide igasugused versioonid, mille on välja töötanud või mida on muutnud haldusasutused või programmis osalejad, sealhulgas käesoleva lepingu A lisas sisalduv tähis või märgistus;

d)   „ENERGY STARi märgistusprogramm”– haldusasutuse hallatav programm, mille puhul on kasutusel ühised energiatõhususe spetsifikaadid, märgid ja suunised, mida tuleb kohaldada kindlaksmääratud tootetüüpide suhtes;

e)   „programmis osalejad”– tootjad, tarnijad või edasimüüjad, kes müüvad spetsifikaatidele vastavaid kindlaksmääratud energiatõhusaid tooteid ja kes on otsustanud osaleda ENERGY STARi märgistusprogrammis, kas registreerudes ükskõik kumma lepinguosalise haldusasutuse juures või sõlmides sellega lepingu;

f)   „ühised spetsifikaadid”– energiatõhusus- ja toimivusnõuded, sealhulgas C lisas loetletud katsemeetodid, mida haldusasutused ja programmis osalejad kasutavad selleks, et kvalifitseerida energiatõhusad tooted ühise logo vääriliseks;

g)   „kolmanda isiku sertifitseerimine”– Ameerika Ühendriikides ENERGY STARi programmi raames kohaldatavate menetluste kogum, mida haldab sõltumatu organisatsioon, et tagada toodete vastavus ENERGY STARi nõuetele. Kõnealused menetlused hõlmavad rahvusvahelisele standardile vastavates laborites tehtavat kvaliteedi- ja pädevuskontrolli. Samuti hõlmavad kõnealused menetlused dokumentide läbivaatamist, et määrata kindlaks toote vastavus ENERGY STARi saamise tingimustele, ja pidevat vastavuskontrolli, et tagada jätkuv nõuetele vastavus;

h)   „isesertifitseerimine”– menetluste kogum toodete kvalifitseerimiseks ELi ENERGY STARi programmi raames, mille kohaselt programmis osaleja tagab ja kinnitab ise, et registreeritud toode vastab kohaldatava ühise spetsifikaadi kõigile asjakohastele sätetele.

IV artikkel

Haldusasutused

Kumbki lepinguosaline määrab käesoleva lepingu täitmise eest vastutava haldusasutuse (edaspidi „haldusasutused”). Euroopa Liit määrab oma haldusasutuseks Euroopa Liidu Komisjoni (edaspidi „komisjon”). Ameerika Ühendriigid määravad oma haldusasutuseks US EPA.

V artikkel

ENERGY STARi märgistusprogrammi haldamine

1.   Haldusasutus haldab C lisas loetletud energiatõhusate tootetüüpide jaoks mõeldud ENERGY STARi märgistusprogrammi vastavalt käesoleva lepingu tingimustele. Programmi haldamine hõlmab programmis osalejate vabatahtlikku registreerimist, programmis osalejate ja nõuetele vastavate toodete nimekirja pidamist ning B lisas esitatud ENERGY STARi nime ja ühise logo nõuetekohase kasutamise suuniste tingimuste jõustamist.

2.   ENERGY STARi märgistusprogrammis kasutatakse C lisas loetletud ühiseid spetsifikaate.

3.   Kui haldusasutus võtab tulemuslikke meetmeid, et harida tarbijaid ENERGY STARi märkide alal, teeb ta seda kooskõlas B lisas esitatud ENERGY STARi nime ja ühise logo nõuetekohase kasutamise suunistega.

4.   Haldusasutus kannab ise kõik käesoleva lepinguga seotud tegevuse kulud.

VI artikkel

Osalemine ENERGY STARi märgistusprogrammis

1.   Haldusasutused lubavad igal tootjal, tarnijal või edasimüüjal ühineda ENERGY STARi märgistusprogrammiga, registreerudes programmis osalejaks.

2.   Haldusasutused lubavad programmis osalejail kasutada ühist logo, et tähistada kvalifitseeritud tooteid, mida on katsetatud kas nende oma käitistes või sõltumatus katselaboris ja mis vastavad C lisas esitatud ühistele spetsifikaatidele. Haldusasutus lubab programmis osalejail endil sertifitseerida kvalifitseeritud tooteid, mida lastakse üksnes ELi turule. USA turule lastavate toodete puhul nõuab haldusasutus, et programmis osalejad täidaksid kolmanda isiku sertifitseerimise nõudeid, mis on sätestatud USA partnerite võetud ajakohastatud kohustustes.

3.   Kumbki haldusasutus haldab kõikide oma territooriumil programmis osalejate ja ühise logo vääriliseks kvalifitseeritud toodete ühiseid nimekirju ja jagab seda teavet teise haldusasutusega.

4.   Olenemata lõikes 2 nimetatud menetlustest (isesertifitseerimine ELi turule lastavate toodete puhul ja kolmanda isiku sertifitseerimine USA turule lastavate toodete puhul) jätab kumbki haldusasutus endale õiguse oma territooriumil (komisjoni puhul Euroopa Liidu liikmesriikide territooriumil) müüdavaid või müüdud tooteid katsetada või muul viisil üle vaadata, et määrata kindlaks, kas tooted on sertifitseeritud vastavalt C lisas esitatud ühistele spetsifikaatidele. Haldusasutused peavad omavahel ühendust ja teevad üksteisega täielikku koostööd, et tagada kõikide ühist logo kandvate toodete vastavus C lisas toodud ühistele spetsifikaatidele.

VII artikkel

Lepinguosaliste vaheline programmi koordineerimine

1.   Lepinguosalised moodustavad käesoleva lepingu täitmise ülevaatamiseks tehnilise komisjoni, mis koosneb nende vastava haldusasutuse esindajatest.

2.   Võimaluse piires tuleb tehniline komisjon kokku kord aastas ja peab ühe haldusasutuse taotlusel nõu, et vaadata üle ENERGY STARi märgistusprogrammi toimimine ja haldamine, C lisas esitatud ühised spetsifikaadid, hõlmatud tooted ja käesoleva lepingu eesmärkide saavutamise edukus.

3.   Muud kui lepinguosalised (sealhulgas teiste riikide valitsused ja tööstusharu esindajad) võivad osaleda tehnilise komisjoni koosolekutel vaatlejana, kui haldusasutused ei ole omavahel teisiti kokku leppinud.

VIII artikkel

ENERGY STARi märkide registreerimine

1.   US EPA kui ENERGY STARi märkide omanik on registreerinud märgid Euroopa Liidus ühenduse kaubamärkidena. Komisjon ei püüa registreerida ega registreeri üheski riigis ENERGY STARi märke ega nende variante.

2.   US EPA kohustub mitte pidama nende märkide puhul rikkumiseks seda, kui komisjon või mõni komisjoni juures registreeritud volitatud osaleja kasutab ENERGY STARi märki või tähistust vastavalt käesoleva lepingu tingimustele.

IX artikkel

Jõustamine ja täitmatajätmine

1.   ENERGY STARi märkide kaitsmiseks tagab kumbki haldusasutus oma territooriumil (komisjoni puhul Euroopa Liidu liikmesriikide territooriumil) ENERGY STARi märkide nõuetekohase kasutamise. Kumbki haldusasutus tagab ENERGY STARi märkide kasutamise üksnes A lisas esitatud kujul ja üksnes kvalifitseeruvatel toodetel. Kumbki haldusasutus tagab, et ENERGY STARi märke kasutatakse üksnes nii, nagu on sätestatud B lisas kohastes ENERGY STARi nime ja ühise logo nõuetekohase kasutamise suunistes.

2.   Kumbki haldusasutus tagab, et programmis osaleja suhtes võetakse viivitamata asjakohaseid meetmeid, kui haldusasutusele saab teatavaks, et programmis osaleja on kasutanud nõuetele mittevastavat märki või pannud ENERGY STARi märgi tootele, mis ei vasta C lisas esitatud spetsifikaatidele. Kõnealused meetmed hõlmavad muu hulgas vähemalt järgmist:

a)

programmis osaleja kirjalik teavitamine sellest, et ta ei vasta ENERGY STARi märgistusprogrammi nõuetele;

b)

nõuetele vastavuse saavutamise kava väljatöötamine konsultatsioonide kaudu ning

c)

kui nõuetele vastavust ei ole võimalik saavutada, siis vajaduse korral programmis osaleja kõrvaldamine registreeritute hulgast.

3.   Kumbki haldusasutus tagab kõikide mõistlike meetmete võtmise, et lõpetada ENERGY STARi märkide loata kasutamine või nõuetele mittevastava märgi kasutamine programmis osalejate hulka mittekuuluva asutuse poolt. Kõnealused meetmed hõlmavad muu hulgas vähemalt järgmist:

a)

ENERGY STARi märki kasutava asutuse teavitamine ENERGY STARi märgistusprogrammi nõuetest ning ENERGY STARi nime ja ühise logo nõuetekohase kasutamise suunistest ning

b)

asutusele programmis osalejaks saamise ja vajaduse korral kvalifitseeritud toodete registreerimise soovitamine.

4.   Kumbki haldusasutus teatab viivitamata teise lepinguosalise haldusasutusele igasugustest ENERGY STARi märkidega seotud rikkumistest teise lepinguosalise territooriumil ning niisuguse rikkumise lõpetamiseks esialgu võetud meetmed, kui neid on võetud.

5.   Kui pärast lõigetes 2 ja 3 loetletud meetmete võtmist ei ole võimalik nõuetele vastavust saavutada, nõuab EL oma liikmesriikidelt, et nad teeksid täielikku koostööd ja konsulteeriksid haldusasutusega ning võtaksid kõik vajalikud meetmed, sh õiguslikud meetmed, nõuete täitmata jätmise lõpetamiseks, seega ka lõpetaksid ENERGY STARi märgi loata kasutamise.

X artikkel

Lepingu muutmise ja uute lisade lisamise menetlused

1.   Kumbki haldusasutus võib teha ettepanekuid käesoleva lepingu muutmise ja uute lisade lisamise kohta.

2.   Muudatusettepanek tehakse kirjalikult ja seda arutatakse tehnilise komisjoni järgmisel koosolekul, eeldusel et see on edastatud teisele haldusasutusele vähemalt kuuskümmend päeva enne nimetatud koosolekut.

3.   Käesoleva lepingu muudatused ja uute lisade lisamise otsused tehakse lepinguosaliste vastastikusel kokkuleppel. A, B ja C lisa muudatused tehakse vastavalt XI ja XII artikli sätetele.

XI artikkel

A ja B lisade muutmise menetlused

1.   Haldusasutus, kes taotleb A või B lisa muutmist, järgib X artikli lõigetes 1 ja 2 esitatud menetlusi.

2.   A ja B lisade muudatused tehakse haldusasutuste vastastikusel kokkuleppel.

XII artikkel

C lisa muutmise menetlused

1.   Haldusasutus, kes taotleb C lisa muutmist, et kehtivaid spetsifikaate parandada ja täiendada või lisada uus tootetüüp (edaspidi „ettepaneku teinud haldusasutus”), järgib X artikli lõigetes 1 ja 2 esitatud menetlusi ning lisab oma ettepanekusse:

a)

tõenduse selle kohta, et spetsifikaatide läbivaatamise või uue tootetüübi lisamisega säästetakse energiat olulisel määral;

b)

vajaduse korral energiatarbimisnõuded eri energiatarbeseisundite jaoks;

c)

andmed toote hindamiseks kasutatavate standarditud katseprotokollide kohta;

d)

tõendid omandiõiguseta tehnoloogia olemasolu kohta, mis võimaldaks kulutõhusat energiasäästu, mõjumata negatiivselt toote toimivust; andmed väljapakutavale spetsifikaadile vastavate tootemudelite hinnangulise arvu ja esindatava ligikaudse turuosa kohta;

e)

andmed nende tööstuskontsernide arvamuste kohta, keda muudatusettepanek võiks mõjutada ning

f)

väljapakutava kuupäeva uute spetsifikaatide kehtima hakkamiseks, võttes arvesse toodete olelusringi ja tootmisgraafikuid.

2.   Mõlemale haldusasutusele vastuvõetavad kavandatud ettepanekud C lisas muudatuste tegemiseks jõustuvad haldusasutuste poolt vastastikku kokku lepitud kuupäeval.

3.   Kui teine haldusasutus (edaspidi „vastu olev haldusasutus”) on pärast X artikli lõigete 1 ja 2 kohaselt tehtud ettepaneku kättesaamist arvamusel, et ettepanek ei vasta lõikes 1 esitatud nõuetele, või on muul põhjusel ettepaneku vastu, teavitab ta viivitamata (tavaliselt tehnilise komisjoni järgmise koosoleku ajaks) ettepaneku teinud haldusasutust oma vastuolekust kirjalikult ja esitab kõik vastuolekut toetavad olemasolevad andmed; näiteks andmed, millest nähtub, et ettepaneku vastuvõtmisel on tõenäolised järgmised tagajärjed:

a)

see annab turuvõimu ebaproportsionaalselt ja ebaausalt ühele ettevõtjale või tööstuskontsernile;

b)

kahjustab tööstusharu üldist osalemist ENERGY STARi märgistusprogrammis;

c)

on vastuolus tema õigusnormidega või

d)

kehtestab koormavad tehnilised nõuded.

4.   Haldusasutused annavad oma parima, et saavutada muudatusettepaneku osas kokkulepe esimesel ettepanekule järgneval tehnilise komisjoni koosolekul. Kui haldusasutused ei suuda sellel tehnilise komisjoni koosolekul muudatusettepaneku osas kokkulepet saavutada, püüavad nad jõuda kokkuleppele kirjalikult enne tehnilise komisjoni järgmist koosolekut.

5.   Kui lepinguosalised ei suuda tehnilise komisjoni järgmise koosoleku lõppemise ajaks kokkuleppele jõuda, võtab ettepaneku teinud haldusasutus oma ettepaneku tagasi ning kehtivate spetsifikaatide läbivaatamise ettepanekute korral kõrvaldatakse vastav tootetüüp C lisast haldusasutuste poolt kirjalikult kokkulepitud kuupäevaks. Kõiki programmis osalejaid teavitatakse sellest muudatusest ja menetlustest, mida tuleb selle muudatuse rakendamiseks järgida.

6.   Uusi ühiseid spetsifikaate ette valmistades või olemasolevaid ühiseid spetsifikaate läbi vaadates tagavad haldusasutused tulemusliku koordineerimise ja konsulteerimise omavahel ja asjakohaste sidusrühmadega, eriti töödokumentide sisu ja tähtaegade suhtes.

XIII artikkel

Üldsätted

1.   Käesolev leping ei käsitle muid keskkonnaalaseid märgistusprogramme ning mõlemad lepinguosalised võivad need välja töötada ja kasutusele võtta.

2.   Käesoleva lepingu alusel toimuv kogu tegevus sõltub mõlema lepinguosalise kohaldatavatest õigusnormidest ning kättesaadavatest rahalistest vahenditest ja ressurssidest.

3.   Käesolevas lepingus sätestatu ei mõjuta kummagi lepinguosalise õigusi ega kohustusi, mis tulenevad kahepoolsest, piirkondlikust või mitmepoolsest lepingust, mille nad on sõlminud enne käesoleva lepingu jõustumist.

4.   Ilma et see piiraks käesoleva lepingu muude sätete kohaldamist, võivad mõlemad haldusasutused kasutada C lisasse mittekuuluvate tooteliikide puhul muid märgistusprogramme kui ENERGY STAR. Olenemata käesoleva lepingu muudest sätetest, ei takista kumbki lepinguosaline ühegi sellise programmi kohase toote importi, eksporti, müüki ega turustamist põhjusel, et see kannab teise lepinguosalise haldusasutuse energiatõhususe märke.

XIV artikkel

Jõustumine ja kestus

1.   Käesolev leping jõustub kuupäeval, mil lepinguosalised on teineteisele diplomaatiliste kanalite kaudu kirjalikult teatanud, et nad on viinud lõpule lepingu jõustumiseks vajalikud sisemenetlused.

2.   Käesolev leping on sõlmitud viieks aastaks. Vähemalt üks aasta enne käesoleva lepingu tähtaja lõppu tulevad selle osalised kokku, et arutada lepingu kestuse pikendamist.

XV artikkel

Lepingu lõpetamine

1.   Kumbki lepinguosaline võib käesoleva lepingu igal ajal lõpetada, teatades sellest teisele lepinguosalisele kirjalikult kolm kuud ette.

2.   Käesoleva lepingu lõpetamise või pikendamata jätmise korral teavitavad haldusasutused kõiki nende poolt registreeritud programmis osalejaid ühisprogrammi lõppemisest. Lisaks teavitavad haldusasutused enda registreeritud programmis osalejaid, et mõlemad haldusasutused võivad jätkata märgistamist kahe eraldi programmi raames. Sel juhul ei kasutata Euroopa Liidu märgistusprogrammis ENERGY STARi märke. Komisjon tagab, et tema ise, Euroopa Liidu liikmesriigid ja kõik registreerunud programmis osalejad lõpetavad ENERGY STARi märkide kasutamise haldusasutuste poolt kirjalikult kokkulepitud kuupäevaks. Käesoleva lepingu XV artikli lõikes 2 sisalduvad kohustused jäävad jõusse ka pärast lepingu lõppemist.

Koostatud kahes eksemplaris kümnendal detsembril kahe tuhande kaheteistkümnendal aastal Brüsselis ja kaheksateistkümnendal jaanuaril kahe tuhande kolmeteistkümnendal aastal Washingtonis.

Vastavalt ELi õigusele koostab EL käesoleva lepingu ka bulgaaria, eesti, hispaania, hollandi, itaalia, kreeka, leedu, läti, malta, poola, portugali, prantsuse, rootsi, rumeenia, saksa, slovaki, sloveeni, soome, taani, tšehhi ja ungari keeles.

Euroopa Liidu nimel

Image

Ameerika Ühendriikide valitsuse nimel

Image

A LISA

ENERGY STARi nimi ja ühine logo

Nimi: ENERGY STAR

Image

B LISA

ENERGY STARi nime ja ühise logo nõuetekohase kasutamise suunised

ENERGY STARi nimi ja ühine logo on US EPA märgid. Sellisena võib nime ja ühist logo kasutada üksnes vastavalt järgmistele suunistele ning partnerluslepingule või Euroopa Komisjoni registreerimisvormile, millele ENERGY STARi märgistusprogrammis osalejad on alla kirjutanud. Palun edastage need suunised isikutele, kelle ülesandeks on teie eest ENERGY STARi materjale ette valmistada.

US EPA ja Euroopa Komisjon (Euroopa Liidu liikmesriikide territooriumil) teostavad järelvalvet ENERGY STARi nime ja ühise logo nõuetekohase kasutuse üle. See hõlmab märkide kasutamise jälgimist turul ja vahetut ühenduse võtmist nende organisatsioonidega, kes ei kasuta neid nõuetekohaselt või kasutavad neid ilma loata. Märkide väärkasutuse tagajärjed võivad hõlmata seda, et ENERGY STARi märgistusprogrammis osaleja osalus lõpetatakse, ja märkide mittenõuetekohane kasutamine võib kaasa tuua Ameerika Ühendriikidesse imporditavate toodete puhul nende kaupade võimaliku arestimise Ameerika Ühendriikide tolliteenistuse poolt.

Üldsuunised

ENERGY STARi programm on ühelt poolt ettevõtjate ja organisatsioonide ning teiselt poolt Ameerika Ühendriikide Föderaalvalitsuse või Euroopa Liidu vaheline partnerlus. Selle partnerluse osana saavad ettevõtjad ja organisatsioonid kasutada ENERGY STARi nime ja ühist logo osana oma energiatõhususe- ja keskkonnaalasest tegevusest.

Organisatsioonid peavad sõlmima lepingu haldusasutusega – Ameerika Ühendriikides keskkonnakaitseagentuuri või Euroopa Liidus Euroopa Komisjoniga – märkide kasutamiseks vastavalt käesolevas dokumendis sätestatule. Nende märkide muutmine ei ole lubatud, kuna muudatused põhjustaksid ettevõtjate ja tarbijate seas segadust ENERGY STARi programmi allika suhtes ning vähendaksid selle väärtust kõigi jaoks.

Neid märke kasutavad organisatsioonid peavad järgima järgmisi üldsuuniseid.

1.

ENERGY STARi nime ja ühist logo ei või mingil juhul kasutada viisil, mis vihjaks äriühingu, selle toodete või teenuste toetamisele. Ühist logo ja ENERGY STARi nime ei või kasutada mis tahes äriühingu nime või logo, tootenime, teenindusnime, domeeninime ega veebisaidi pealkirja sees ning mis tahes muu isik peale US EPA ei või taotleda ühise logo, ENERGY STARi nime ega mis tahes muu sarnase märgi registreerimist kaubamärgina või kaubamärgi osana.

2.

ENERGY STARi nime ja ühist logo ei või mingil juhul kasutada viisil, mis halvustaks ENERGY STARi, EPA-t, energeetikaministeeriumi, Euroopa Liitu, Euroopa Komisjoni või mis tahes muud valitsusasutust.

3.

Ühist logo ei või mingil juhul seostada ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerimata toodetega.

4.

Partnerid ja muud volitatud organisatsioonid vastutavad ENERGY STARi nime ja ühise logo kasutamise eest nii nende endi kui ka nende esindajate, näiteks reklaamibüroode ja töövõtjate poolt.

ENERGY STARi nime kasutamine

ENERGY STARi nimi peaks olema alati kirjutatud suurtähtedega;

registreerimissümbolit ® tuleb kasutada juhul, kui Ameerika Ühendriikide turu jaoks ettenähtud materjalides esinevad esmakordselt sõnad „ENERGY STAR”,

ning

sümbol ® peaks olema alati kujutatud ülaindeksina;

sõnade „ENERGY STAR” ja sümboli ® vahel ei ole tühikut;

sümbolit ® korratakse dokumendis iga peatüki pealkirja või veebilehe puhul.

Ühise logo kasutamine

Ühine logo on märk, mida tuleb kasutada märgisena ainult ENERGY STARi tõhusussuunistele vastavatel või neid ületavatel toodetel.

Ühist logo kasutatakse:

kvalifitseeruval ja registreeritud tootel;

kvalifitseeruva toote alases kirjanduses;

kvalifitseeruva toote tähistamiseks veebis;

reklaamis, kasutatuna kvalifitseeruval tootel või selle lähedal;

müügikoha materjalides;

kvalifitseeruva toote pakendil.

Ühise logo väline kuju

US EPA lõi selle märgi, et maksimeerida märgi visuaalset muljet ning tagada kontrast ja loetavus. Märk sisaldab ENERGY STARi sümbolit plokis ning vahetult selle all plokis ENERGY STARi nime sümboli loetavuse kindlustamiseks. Kaks plokki on eraldatud valge joonega, mille jämedus vastab sümbolil oleva kaare jämedusele. Lisaks on märgi ümber valge raam, mille paksus vastab samuti sümbolil oleva kaare jämedusele.

Tühi ruum

US EPA ja Euroopa Komisjon nõuavad, et märki ümbritseks alati tühi ruum suurusega 0,333 (1/3) märgil oleva graafilise kasti kõrgusest. Muid graafilisi elemente, nagu teksti või kujutisi, ei tohi selles ulatuses esineda. US EPA ja Euroopa Komisjon nõuavad seda tühja ruumi, kuna ühist logo kasutatakse sageli keerulisi kujundeid, nagu muud märgid, graafika ja tekst, kasutavates materjalides.

Minimaalne suurus

Märgi suurust võib muuta, aga proportsioonid tuleb säilitada. Loetavuse tagamiseks soovitame märk trükkida minimaalselt laiusega 0,375 tolli (3/8″, 9,5 mm). Märgis esinevate tähtede loetavus tuleb veebis säilitada.

Eelistatud värv

Märgi eelistatud värv on 100 % tsüaan. Alternatiivina on lubatud kasutada musta kujutist või tumedal põhjal valget kujutist. 100 % tsüaanile vastava veebivärvi kood kuueteistkümnendiksüsteemis on #0099FF. Mitmevärvitrüki kasutamisel reklaami, tootealase kirjanduse või müügikoha materjalide jaoks tuleks märgi trükkimiseks kasutada 100 % tsüaani. Kui see värv ei ole kättesaadav, võib selle asendada mustaga.

Märgi väärkasutus

Palume:

mitte kasutada märki mittekvalifitseeruvatel toodetel;

mitte muuta märki, kasutades ENERGY STARi sümboliplokki ilma nime „ENERGY STAR” sisaldava plokita.

Märki reprodutseerides palume:

mitte kujutada märki kontuurina;

mitte kasutada valget märki valgel taustal;

mitte muuta märgi värve;

mitte moonutada märki mis tahes viisil;

mitte muuta märgi elementide paigutust;

mitte paigutada märki rohkete detailidega kujutisele;

mitte pöörata märki;

mitte eraldada märgi mis tahes elemente;

mitte asendada märgi mis tahes osa;

mitte kasutada märgi osa asendamiseks mis tahes muud kirjatüüpi;

mitte rikkuda märgi tühja ruumi nõuet;

mitte kujutada märki viltuselt;

mitte muuta märgi elementide proportsioone;

mitte asendada heakskiidetud sõnastust;

mitte kasutada ühist logo heakskiitmata värvides;

mitte lasta tekstil ulatuda ega valguda märgi sisse;

mitte kasutada ainult sümboliplokki. Trükitud peab olema ka ENERGY STARi nimi;

mitte kustutada märgilt sümboliplokki.

ENERGY STARist kirjutamine ja rääkimine

ENERGY STARi väärtuse säilitamiseks ja suurendamiseks soovitavad US EPA ja Euroopa Komisjon programmi elementidest kirjutades ja rääkides kasutada järgmist terminoloogiat.

ÕIGE

VÄÄR

ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseeritud arvuti

ENERGY STARile vastav arvuti

ENERGY STARi sertifitseeritud arvuti

ENERGY STARi arvuti

ENERGY STARi pälvinud arvuti

 

ENERGY STARi pälvinud tooted

ENERGY STARi toode

ENERGY STARi tooted (tooterühmale viidates)

ENERGY STARi seadmed

US EPA poolt toetatud

ENERGY STARi normidele vastav

PARTNERID / PROGRAMMIS OSALEJAD

ENERGY STARi partner

ENERGY STARi äriühing

Äriühing X, ENERGY STARi partner

Äriühing X, US EPA poolt toetatud firma

ENERGY STARis osalev äriühing

US EPA heakskiidetud ENERGY STARi seadmete müüja

ENERGY STARi propageeriv äriühing

US EPA poolt toetatud

ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseeritud monitorid

ENERGY STARi monitoriprogramm

VALITSUS KUI VOLITUSTE ALLIKAS

ENERGY STARi märgi pälvinud tooted vähendavad kasvuhoonegaaside heidet, vastates US EPA ja Euroopa Komisjoni määratud rangetele energiatõhusussuunistele

 

ENERGY STAR ja ENERGY STARi märk on USAs registreeritud märgid

 

ENERGY STAR on Ameerika Ühendriikide valitsusele kuuluv registreeritud märk

 

TÕHUSUSSUUNISED

 

ENERGY STARi suunised

ENERGY STARi normid

ENERGY STARi spetsifikaadid

US EPA poolt heaks kiidetud

ENERGY STARi tõhusustasemed

US EPA poolt toetatud

Vabatahtlikud programmid

Saanud US EPA toetuse

ENERGY STARi nime ja ühise logo kasutamist puudutavad küsimused

ENERGY STARi infoliin

Ameerika Ühendriikides helistamine tasuta: 1–888-STAR-YES (1–888-782-7937)

Väljaspool Ameerika Ühendriike helistada: 202–775–6650

Faks: 202–775–6680

www.energystar.gov

EUROOPA KOMISJON

Energeetika peadirektoraat

Telefon: +32 2 2972136

www.eu-energystar.org

C LISA

ÜHISED SPETSIFIKAADID

I.   ARVUTI SPETSIFIKAADID

1.   Mõisted

A.   Arvuti: seade, mis teostab loogikatehteid ja töötleb andmeid. Arvutid koosnevad vähemalt järgmistest osadest: 1) kesktöötlusseade (CPU) operatsioonide teostamiseks; 2) kasutaja sisendseadmed, näiteks klaviatuur, hiir, digitaator või mängukontroller; ja 3) arvutikuvari ekraan informatsiooni väljastamiseks. Käesoleva spetsifikaadi tähenduses hõlmavad arvutid nii statsionaarseid kui ka kaasaskantavaid seadmeid, sealhulgas lauaarvuteid, integreeritud lauaarvuteid, sülearvuteid, väikeservereid (small-scale servers), õhukesi kliente (thin clients) ning tööjaamu. Kuigi arvutid peavad suutma kasutada sisendseadmeid ja kuvareid, nagu on märgitud eespool punktides 2 ja 3, ei pea arvutisüsteemid neid seadmeid sisaldama tarnimisel, et vastata nimetatud määratlusele.

Komponendid

B.   Kuvar: arvutiekraan ja sellega seotud elektroonika, mis on ühes korpuses või arvuti korpuses (nt sülearvuti või integreeritud lauaarvuti) ning mis on võimeline ühe või mitme sisendi (nagu VGA, DVI, kuvariport ja/või IEEE 1394) kaudu kuvama arvutist väljastatud informatsiooni. Arvutikuvari tehnilised lahendused on nt kineskoopkuvar (CRT) ja vedelkristall-kuvar (LCD);

C.   Diskreetgraafikaprotsessor (GPU): graafikaprotsessor, millel on lokaalne mälukontrolleri liides ja spetsiaalselt graafika jaoks ette nähtud lokaalmälu.

D.   Väline toiteallikas: komponent, mis on paigutatud arvuti korpusest väljapoole jäävasse eraldi korpusesse ning on ette nähtud elektrivõrgust saadava vahelduvvoolu toitepinge alandamiseks alalisvoolu pinge(te)ks eesmärgiga anda arvutile toidet. Väline toiteallikas peab olema arvutiga ühendatud eemaldatava või aparatuurse elektrilise sõrm-haaratsühenduse, kaabli, juhtme või muu ühendusega.

E.   Sisemine toiteallikas: arvutikorpuses asuv komponent, mis on ette nähtud elektrivõrgust saadava vahelduvvoolu toitepinge muundamiseks alalisvoolu pinge(te)ks eesmärgiga anda arvutile toidet. Käesoleva spetsifikaadi tähenduses peab sisemine toiteallikas sisalduma arvutikorpuses, kuid asetsema eraldi arvuti põhiplaadist. Toiteallikas peab olema ühendatud elektrivõrku ühe kaabli abil ilma vahepealse elektrisüsteemita toiteallika ja vooluvõrgu vahel. Lisaks peavad kõik toiteühendused toiteallika ja arvutikomponentide vahel olema arvutikorpuse sees (st et ei oleks väliseid kaableid toiteallika ja arvuti ega selle üksikute komponentide vahel), v.a alalisvooluühendus integreeritud lauaarvuti kuvariga. Sisemisi alalispinge muundureid, mida kasutatakse ühe välisest toiteallikast pärineva alalispinge muundamiseks erinevateks sisendpingeteks arvuti poolt kasutamiseks, ei käsitata sisemise toiteallikana.

Arvutitüübid

F.   Lauaarvuti: arvuti, mille puhul põhiosa on mõeldud asetsema alalises asukohas, sageli laual või põrandal. Lauaarvutid ei ole ette nähtud kaasaskandmiseks ning nende puhul kasutatakse välist kuvarit, klaviatuuri ja hiirt. Lauaarvutid on ette nähtud mitmesugusteks rakendusteks kodus ja kontoris.

G.   Väikeserver: arvuti, mis tavaliselt sisaldab lauaarvuti komponente lauaarvuti korpuses, kuid on eelkõige ette nähtud teiste arvutite salvestushostiks. Väikeserverina käsitataval arvutil peavad olema järgmised omadused:

H.   Integreeritud lauaarvuti: lauaarvutisüsteem, milles arvuti ja kuvar toimivad ühe üksusena, mis saab oma vahelduvvoolutoite ühe kaabli kaudu. Integreeritud lauaarvuteid on kaht tüüpi: 1) süsteem, mille puhul arvutikuvar ja arvuti on füüsiliselt koondatud ühte seadmesse; või 2) süsteem, mis on pakendatud ühtse süsteemina, mille puhul arvutikuvar asetseb eraldi, kuid on ühendatud põhiplokki alalisvoolu toitekaabli kaudu ning nii arvuti kui ka arvutikuvar saavad toidet ühest toiteallikast. Lauaarvutite alajaotusena on integreeritud lauaarvutid tavaliselt ette nähtud samasuguste funktsioonide täitmiseks kui lauaarvutisüsteemid.

I.   Õhuke klient (thin client): eraldi toitega arvuti, mis on oma põhifunktsioonide täitmiseks ühendatud eemalasuvate arvutisüsteemidega. Põhifunktsioonide (nt programmi täitmine, andmesalvestus, koostoimimine muude Interneti-süsteemidega jne) jaoks kasutatakse eemalasuvaid arvutisüsteeme. Käesoleva spetsifikaadiga hõlmatud õhukeste klientide puhul on tegemist üksnes seadmetega, millel puuduvad arvutisse integreeritud, pöörlevaid osi sisaldavad salvestid. Käesoleva spetsifikaadiga hõlmatud õhukese kliendi põhiüksus peab olema ette nähtud alalises asukohas (nt laual) kasutamiseks, mitte kaasaskandmiseks.

J.   Sülearvuti: arvuti, mis on ette nähtud spetsiaalselt kaasaskandmiseks ning mida kasutatakse pika ajavahemiku jooksul otsese ühendusega või ühenduseta vahelduvvoolu toiteallikaga. Sülearvutid peavad kasutama integreeritud kuvarit ja olema võimelised toimima integreeritud patarei või muu kaasaskantava toiteallika toel. Lisaks kasutatakse enamiku sülearvutite puhul välist toiteallikat ning neil on integreeritud klaviatuur ja osutusseadis. Sülearvutid on tavaliselt ette nähtud samasuguste funktsioonide täitmiseks nagu lauaarvutid, sealhulgas lauaarvutites kasutatava tarkvaraga analoogsete funktsioonidega tarkvara kasutamiseks. Käesoleva spetsifikaadi tähenduses käsitatakse dokke (docking stations) tarvikutena ning seetõttu ei sisaldu need 3. osas sülearvutite kohta esitatud tõhusustasemetes. Tahvelarvuteid, millel koos muude sisendseadmetega või nende asemel võib olla puutetundlik ekraan, käsitatakse käesolevas spetsifikaadis sülearvutina.

K.   Tööjaam: kõrgjõudlusega ainukasutajaarvuti, mida lisaks muudele arvutusmahukatele ülesannetele kasutatakse tavaliselt graafika, raalprojekteerimise (CAD), tarkvara arenduse ning finants- ja teadusrakenduste jaoks. Tööjaamana kvalifitseerumiseks peab arvuti vastama järgmistele tingimustele:

Töörežiimid

L.   Väljalülitatud seisund: võimsustarve madalaimal energiatarbimisrežiimil, mida kasutaja ei saa välja lülitada (mõjutada) ja mis võib püsida piiramata aja, kui seade on ühendatud elektrivõrku ja kui seda kasutatakse vastavalt tootja juhenditele. Süsteemide puhul, mille suhtes kohaldatakse ACPI standardeid, vastab väljalülitatud seisund ACPI süsteemi tasandi S5 seisundile.

M.   Puhkeseisund: vähese energiatarbega seisund, millele arvuti on võimeline automaatselt üle minema pärast tegevusetuse perioodi või käsitsi valiku tegemist. Puhkeseisundivõimalusega arvuti on võimeline kiiresti „üles ärkama”, reageerides võrguühendusele või kasutajaliidese seadmetele ≤ 5 sekundiga alates äratussündmuse käivitumisest kuni selleni, kui süsteem, sealhulgas kuvar, on täielikult kasutusvalmis. Süsteemide puhul, mille suhtes kohaldatakse ACPI standardeid, vastab puhkeseisund enamasti ACPI süsteemi tasandi S3 seisundile (uinakurežiim (suspend to RAM)).

N.   Jõudeolek: seisund, milles operatsioonisüsteemid ja muu tarkvara on laadimise lõpetanud, kasutajaprofiil on loodud, masin ei ole puhkeseisundis ning tegevus piirdub vaid nende põhiliste rakendustega, mille süsteem käivitab vaikimisi.

O.   Aktiivne seisund: seisund, milles arvuti teeb kasulikke toiminguid a) enne kasutaja poolt andmete sisestamist või samal ajal või b) enne juhiste edastamist võrgu kaudu või samal ajal. See seisund hõlmab aktiivset töötlemist, salvestatud andmete otsimist mälust või vahemälust, hõlmates jõudeolekut, mil arvuti ootab uute andmete sisestamist kasutaja poolt, enne kui siseneb vähese võimsustarbega seisundisse.

P.   Tüüpiline energiatarbimine (Typical Energy Consumption – TEC): arvutite energiatarbimise testimise ja võrdlemise meetod, milles keskendutakse toote tüüpilisele elektritarbimisele normaalsel töörežiimil teatava aja jooksul. Laua- ja sülearvutite puhul on TECi põhikriteeriumiks tüüpiline aastane elektritarbimine, mõõdetuna kilovatt-tundides (kWh), kusjuures mõõtmisel lähtutakse keskmise võimsustarbega töörežiimidest eeldatava tavapärase kasutuse (töötsükli) korral. Tööjaamu käsitlevate nõuete puhul lähtutakse TECi väärtusest, mis arvutatakse töörežiimide võimsustarbe, maksimaalse võimsuse ja eeldatava töötsükli alusel.

Võrkude loomine ja toitehaldus

Q.   Võrguliides: komponendid (riistvara ja tarkvara), mille peamine ülesanne on muuta arvuti võimeliseks suhtlema ühe või mitme võrgutehnoloogia kaudu. Võrguliidesed on näiteks IEEE 802.3 (Ethernet) ja IEEE 802.11 (Wi-Fi).

R.   Äratussündmus: kasutajapoolne, programmeeritud või väline sündmus või ajend, mis kutsub esile arvuti ülemineku puhke- või väljalülitatud seisundist aktiivsesse töörežiimi. Äratussündmuste hulka võivad muu hulgas kuuluda: hiire liigutamine, töö klaviatuuril, kontrolleri käsk, reaalaja taktis sündmus või korpusel paikneva nupu vajutamine ning väliste sündmuste korral kaugjuhtimispuldi, võrgu, modemi vms kaudu edastatud ajend.

S.   Wake On LAN (WOL): funktsioon, mis võimaldab arvuti äratada puhke- või väljalülitatud seisundist Etherneti kaudu edastatava võrgusignaaliga.

T.   Täielik võrguühendus: arvuti võime säilitada võrguühendus puhkeseisundis ja arukalt üles ärgata, kui on vaja jätkata tööd (sealhulgas võrguühenduse säilitamiseks vajalikku juhuslikku töötlemist). Võrguühenduse säilitamine võib tähendada, et puhkeseisundis saavutatakse ja/või säilitatakse määratud liides või võrguaadress, vastatakse muudest võrgusõlmedest tulevatele käskudele või säilitatakse olemasolevad võrguühendused. Sedasi säilitatakse arvuti kohalolek ning võrguteenused ja -rakendused isegi arvuti puhkeseisundis. Võrgu seisukohast on puhkeseisundis, täieliku võrguühendusega arvuti ühisrakenduste ja kasutusviiside poolest funktsionaalselt samaväärne jõudeolekus arvutiga. Täieliku võrguühenduse puhul puhkeseisundis ei ole tegemist üksnes konkreetse protokollikogumiga, vaid see võib hõlmata pärast esialgset installeerimist installeeritud rakendusi.

Turustamis- ja tarnimiskanalid

U.   Ettevõtluskanalid: müügikanalid, mida tavaliselt kasutavad suured ja keskmise suurusega ettevõtjad, valitsusorganisatsioonid, haridusasutused või muud organisatsioonid, kes ostavad arvuteid kasutamiseks hallatavates klient-server keskkondades.

V.   Mudeli number: ainulaadne turundusnimi, mida kohaldatakse riist- ja tarkvara sellise konkreetse konfiguratsiooni (nt operatsioonisüsteem, protsessoritüübid, mälu, GPU jne) suhtes, mis on kas eelnevalt kindlaks määratud või mille klient on valinud.

W.   Mudeli nimi: turundusnimi, mis sisaldab viidet arvuti mudelipere numbrile, toote lühikirjeldust või viidet kaubamärgile.

X.   Tootepere: üksikasjalik kirjeldus, milles viidatakse arvutirühmale, millel on tavaliselt ühesugune korpuse/emaplaadi kombinatsioon, mis sageli sisaldab sadu võimalikke riist- ja tarkvara konfiguratsioone.

2.   Nõuetele vastavad tooted

Et arvuti saaks kvalifitseerida ENERGY STARi vääriliseks, peab see vastama arvuti määratlusele ja ühele 1. osas esitatud tootetüübi määratlusele. Järgmises tabelis on esitatud nende arvutitüüpide nimekiri, mis on (ega ole) ENERGY STARi väärilised.

Spetsifikaadi versiooniga 5.0 hõlmatud tooted

Spetsifikaadi versiooniga 5.0 hõlmamata tooted

Lauaarvutid

Integreeritud lauaarvutid

Sülearvutid

Tööjaamad

Väikeserverid

Õhukesed kliendid

Arvutiserverid (vastavalt arvutiserveri spetsifikaadi versiooni 1.0 määratlusele)

Pihuarvutid, elektroonilised märkmikud ja nutitelefonid

3.   Energiatõhusus- ja toitehalduskriteeriumid

Et arvuteid saaks kvalifitseerida ENERGY STARi vääriliseks, peavad need vastama allpool esitatud nõuetele. Versiooni 5.0 jõustumise kuupäev on esitatud käesoleva spetsifikaadi 5. osas.

A.   Toiteallika tõhusus

Et arvuteid saaks kvalifitseerida ENERGY STARi vääriliseks, peavad need vastama allpool esitatud nõuetele. Versiooni 5.0 jõustumise kuupäev on esitatud käesoleva spetsifikaadi 5. osas.

a)

Sisemist toiteallikat kasutavad arvutid: minimaalselt 85 % kasutegur koormusel 50 % nimivõimsusest ning minimaalselt 82 % kasutegur koormusel 20 % ja 100 % nimivõimsusest ning võimsustegur ≥ 0,9 koormusel 100 % nimivõimsusest;

b)

välist toiteallikat kasutav arvuti: ENERGY STARi arvutitega koos müüdavad välised toiteallikad peavad olema kvalifitseeritud ENERGY STARi vääriliseks või vastama koormuseta ja aktiivse seisundi kasuteguri tasemele, mis ühe pingega väliste vahelduvvoolu-vahelduvvoolu ja vahelduvvoolu-alalisvoolu toiteallikate kohta on esitatud ENERGY STARi programmi nõuete versioonis 2.0. ENERGY STARi spetsifikaat ja kvalifitseeritud toodete loetelu asub veebiaadressil www.energystar.gov/powersupplies. Märkus: kõnealust toimivusnõuet kohaldatakse ka allpool 4. osas osutatud sisemiste toiteallikate testimise meetodi kohaselt testitud mitme väljundpingega väliste toiteallikate suhtes.

B.   Tõhusus- ja toimivusnõuded

1)   Lauaarvutid, integreeritud lauaarvutid ja sülearvutid:

Lauaarvutite kategooriad TECi kriteeriumide jaoks

TECi tasemete kindlaksmääramiseks peavad lauaarvutid ja integreeritud lauaarvutid kvalifitseeruma allpool määratletud A-, B-, C- või D-kategooriasse:

a)

A-kategooria: kõiki lauaarvuteid, mis ei vasta allpool B-, C- või D-kategooria määratlusele, käsitatakse A-kategooriasse kuuluvana, kvalifitseerumaks ENERGY STARi vääriliseks;

b)

B-kategooria: B-kategooriasse kvalifitseerumiseks peab lauaarvutitel olema:

kaks füüsilist protsessorituuma ning

kaks gigabaiti (2 GB) süsteemimälu;

c)

C-kategooria: C-kategooriasse kvalifitseerumiseks peab lauaarvutitel olema:

rohkem kui kaks füüsilist protsessorituuma.

Lisaks eespool nimetatud nõudele peab C-kategooriasse kvalifitseeruvate mudelite konfiguratsiooni kuuluma vähemalt üks järgmisest kahest näitajast:

vähemalt kaks gigabaiti (GB) süsteemimälu ja/või

diskreetgraafikaprotsessor (GPU);

d)

D-kategooria: D-kategooriasse kvalifitseerumiseks peab lauaarvutitel olema:

vähemalt neli füüsilist protsessorituuma.

Lisaks eespool nimetatud nõudele peab D-kategooriasse kvalifitseeruvate mudelite konfiguratsiooni kuuluma vähemalt üks järgmisest kahest näitajast:

vähemalt neli gigabaiti (4 GB) süsteemimälu ja/või

diskreetgraafikaprotsessor (GPU) ekraanipuhvri laiusega rohkem kui 128 bitti.

Sülearvutikategooriad TECi kriteeriumide jaoks

TECi tasemete kindlaksmääramiseks peavad sülearvutid kvalifitseeruma allpool määratletud A-, B- või C-kategooriasse:

a)

A-kategooria: kõiki sülearvuteid, mis ei vasta allpool B- või C-kategoorias esitatud määratlusele, käsitatakse A-kategooriasse kuuluvana, kvalifitseerumaks ENERGY STARi vääriliseks;

b)

B-kategooria: B-kategooriasse kvalifitseerumiseks peab sülearvutitel olema:

diskreetgraafikaprotsessor (GPU);

c)

C-kategooria: C-kategooriasse kvalifitseerumiseks peab sülearvutitel olema:

vähemalt kaks füüsilist protsessorituuma;

vähemalt kaks gigabaiti (2 GB) süsteemimälu ning

diskreetgraafikaprotsessor (GPU) ekraanipuhvri laiusega rohkem kui 128 bitti.

TEC (laua- ja sülearvutite kategooriad)

Järgmistes tabelites on kindlaks määratud spetsifikaadi 5.0 jaoks vajalikud TEC-tasemed. Tabelis 1 loetletakse versioonis 5.0 TECi kohta esitatud nõuded ja tabelis 2 esitatakse iga töörežiimi osakaal tootetüüpide kaupa. TEC määratakse kindlaks järgmise valemiga:

Formula, kus kõik Px väärtused väljendavad võimsust vattides, kõik Tx väärtused väljendavad aega protsendina aastast ja ETEC väljendab tüüpilist energiatarbimist kilovattides vastavalt tabeli 2 kohasele töörežiimi osakaalule.

Tabel 1.   ETEC-nõuded – Laua- ja sülearvutid

 

Lauaarvutid ja integreeritud lauaarvutid (kWh)

Sülearvutid (kWh)

TEC (kWh)

A-kategooria: ≤ 148,0

A-kategooria: ≤ 40,0

B-kategooria: ≤ 175,0

B-kategooria: ≤ 53,0

C-kategooria: ≤ 209,0

C-kategooria: ≤ 88,5

D-kategooria: ≤ 234,0

 

Võimsusega seotud korrigeerimine

Mälu

1 kWh (põhimälu ületava GB kohta)

Põhimälu:

A-, B- ja C-kategooria:

2GB

D-kategooria:

4 GB

0,4 kWh (4 GB ületava põhimälu GB kohta)

Kvaliteetgraafika (diskreetgraafikaprotsessori puhul kindlaksmääratud laiusega ekraanipuhver)

A- ja B-kategooria:

35 kWh (ekraanipuhvri laius ≤ 128 bitti)

50 kWh (ekraanipuhvri laius ≤ 128 bitti)

C- ja D-kategooria:

50 kWh (ekraanipuhvri laius ≤ 128 bitti)

B-kategooria:

3 kWh (ekraanipuhvri laius ≤ 64 bitti)

Täiendavad sisemised mäludraivid

25 kWh

3 kWh


Tabel 2.   Töörežiimide osakaal – Laua- ja sülearvutid

 

Lauaarvutid

Sülearvutid

Tavalised

Proksifunktsiooniga*

Tavalised

Proksifunktsiooniga*

Tväljas

55 %

40 %

60 %

45 %

Tpuhke

5 %

30 %

10 %

30 %

Tjõude

40 %

30 %

30 %

25 %

Märkus:

proksifunktsioon osutab arvutile, mis säilitab käesoleva spetsifikaadi 1. osas määratletud täieliku võrguühenduse. Selleks et eespool esitatud proksifunktsiooni osakaalunäitajad kvalifitseeruksid ENERGY STARi vääriliseks, peab süsteem olema kooskõlas omandiõiguseta proksistandardiga, mille EPA ja Euroopa Komisjon on ENERGY STARi eesmärke järgivana heaks kiitnud. Selline heakskiit tuleb saada enne, kui toote kohta esitatakse andmed ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumiseks. Lisateabe saamiseks ja katsetusnõuete kohta vt 3. osa jaotis C „Toitehalduse funktsiooniga arvutite kvalifitseerimine”.

2)   Tööjaamad

PTEC (Tööjaamade kategooria)

Järgmistes tabelites on kindlaks määratud spetsifikaadi 5.0 jaoks vajalikud PTEC tasemed. Tabelis 3 loetletakse versioonis 5.0 PTEC kohta esitatud nõuded ja tabelis 4 esitatakse iga töörežiimi osakaal. PTEC määratakse kindlaks järgmise valemiga:

Formula

kus kõik Px väärtused väljendavad võimsust vattides.

Tabel 3.   Nõuded – Tööjaamad

Formula

Tabel 4.   Töörežiimide osakaal – Tööjaamad

Tväljas

35 %

Tpuhke

10 %

Tjõude

55 %

Märkus:

osakaalunäitajad sisalduvad eespool esitatud PTEC valemis.

Mitme graafikaseadmega varustatud arvutid (tööjaamad)

ENERGY STARi nõuetele vastavad tööjaamad, millel on ainult üks graafikaseade, võivad samuti kvalifitseeruda ühe või mitme graafikaseadmega konfiguratsiooniks, kui täiendava riistvara konfiguratsioon on identne, v.a täiendava(te) graafikaseadme(te) puhul. Mitme graafikaseadme kasutamine võib hõlmata mitme kuvari kasutamist ning mitme graafikaprotsessoriga, kõrgjõudlusega konfiguratsioonide (nt ATI Crossfire, NVIDIA SLI) ühendamist. Sel juhul võivad tootjad seni, kuni SPECviewperf® toetab mitut graafikaseadme lõime, esitada testimisandmed ühe graafikaseadmega tööjaama puhul mõlema konfiguratsiooni kohta ilma süsteemi uuesti testimata.

3)   Väikeserverid

Jõudeolekutasemete kindlaksmääramiseks peavad väikeserverid kvalifitseeruma allpool määratletud A- või B-kategooriasse:

a)

A-kategooria: kõiki väikeservereid, mis ei vasta allpool B-kategoorias esitatud määratlusele, käsitatakse A-kategooriasse kuuluvana, kvalifitseerumaks ENERGY STARi vääriliseks;

b)

B-kategooria: B-kategooriasse kvalifitseerumiseks peavad väikeserveritel olema

protsessor(id), millel on rohkem kui üks protsessorituum või rohkem kui üks eraldi protsessor, ning

vähemalt üks gigabait (1 GB) süsteemimälu.

Tabel 6.   Väikeserveri tõhususe nõuded

Väikeserveri töörežiimide võimustarbe nõuded

Väljalülitatud seisund: ≤ 2,0 W

Jõudeolek:

 

A-kategooria ≤ 50,0 W

 

B-kategooria ≤ 65,0 W

Funktsioon

Täiendava võimsuse varu

Wake On LAN (WOL)

(kehtib ainult juhul, kui arvuti WOL-funktsioon on aktiveeritud tehases)

+ 0,7 W väljalülitatud seisundis

4)   Õhukesed kliendid (thin clients)

Õhukeste klientide kategooriad jõudeoleku kriteeriumide jaoks Jõudeolekutasemete kindlaksmääramiseks peavad õhukesed kliendid kvalifitseeruma allpool määratletud A- või B-kategooriasse:

a)

A-kategooria: kõiki õhukesi kliente, mis ei vasta allpool B-kategoorias esitatud määratlusele, käsitatakse A-kategooriasse kuuluvana, kvalifitseerumaks ENERGY STARi vääriliseks;

b)

B-kategooria: B-kategooriasse kvalifitseerumiseks peab õhukestel klientidel olema:

kohalik multimeedia kodeerimise/dekodeerimise funktsioon.

Tabel 7.   Õhukese kliendi tõhususe nõuded

Õhukese kliendi töörežiimide võimsustarbe nõuded

Väljalülitatud seisund: ≤ 2 W

Puhkeseisund (olemasolu korral) ≤ 2 W

Jõudeolek:

 

A-kategooria: ≤ 12,0 W

 

B -kategooria: ≤ 15,0 W

Funktsioon

Täiendava võimsuse varu

Wake On LAN (WOL)

(kehtib ainult juhul, kui arvuti WOL-funktsioon on aktiveeritud tehases)

+ 0,7 W puhkeseisundis

+ 0,7 W väljalülitatud seisundis

C.   Toitehalduse nõuded

Tooted peavad vastama allpool tabelis 8 üksikasjalikult esitatud toitehaldusnõuetele ja neid tuleb testida nii, nagu neid tarnitakse.

Tabel 8.   Toitehalduse nõuded

Spetsifikaadi nõuded

 

Kohaldatakse järgmise suhtes

Tarnimisel esitatavad nõuded

Puhkeseisund

Seadme tarnimisel on see seadistatud nii, et puhkeseisund aktiveerub siis, kui arvutit ei ole kasutatud 30 minuti jooksul. Arvutid vähendavad puhke- või väljalülitatud seisundisse üleminekul mis tahes 1 Gb/s Ethernet võrguühenduse kiirust.

Lauaarvutid

Integreeritud lauaarvutid

Sülearvutid

Tööjaamad

 

 

Väikeserverid

 

Õhukesed kliendid

 

Kuvari puhkeseisund

Seadme tarnimisel on see seadistatud nii, et puhkeseisund aktiveerub siis, kui kuvarit ei ole kasutatud 15 minuti jooksul.

Lauaarvutid

Integreeritud lauaarvutid

Sülearvutid

Tööjaamad

 

 

Väikeserverid (kuvari olemasolu korral)

Õhukesed kliendid

Võrguühenduse toitehalduse nõuded

Wake on LAN (WOL)

Etherneti funktsiooniga arvutite puhul peab olema võimalik aktiveerida ja desaktiveerida WOL-funktsioon puhkeseisundi jaoks.

Lauaarvutid

Integreeritud lauaarvutid

Sülearvutid

Tööjaamad

 

 

Väikeserverid

Õhukesed kliendid (Kohaldatakse üksnes juhul, kui tarkavara uuendatakse tsentraalselt hallatavast võrgust ajal, mil seade on puhkeseisundis või väljalülitatud seisundis. Kõnealune nõue ei kehti selliste õhukeste klientide kohta, mille standardseadistus ei nõua klienditarkvara uuendamist väljaspool tööaega.)

Wake on LAN (WOL)

Kohaldatakse üksnes ettevõtluskanalite kaudu turustatavate arvutite suhtes:

Etherneti funktsiooniga arvutid peavad vastama ühele järgmistest nõuetest:

seadme tarnimisel on see seadistatud nii, et WOL-funktsioon aktiveerub puhkeseisundis, kui töötatakse vahelduvvooluga (st sülearvutid võivad WOL-funktsiooni automaatselt desaktiveerida, kui need vooluvõrgust välja lülitada), või

kui seade tarnitakse ettevõttele aktiveerimata WOL-funktsiooniga, peab WOL-funktsiooni saama piisavalt hõlpsasti aktiveerida nii kliendi operatsioonisüsteemi kasutajaliidese kui ka võrgu kaudu.

Lauaarvutid

Integreeritud lauaarvutid

Sülearvutid

Tööjaamad

 

 

Väikeserverid

Õhukesed kliendid (Kohaldatakse üksnes juhul, kui tarkavara uuendatakse tsentraalselt hallatavast võrgust ajal, mil seade on puhkeseisundis või väljalülitatud seisundis. Kõnealune nõue ei kehti selliste õhukeste klientide kohta, mille standardseadistus ei nõua klienditarkvara uuendamist väljaspool tööaega.)

 

Äratusfunktsiooni haldamine

Kohaldatakse üksnes ettevõtluskanalite kaudu turustatavate arvutite suhtes:

Etherneti funktsiooniga arvutid on suutelised teostama äratussündmusi puhkeseisundist nii kaugjuhtimise teel (võrgust) kui ka graafiku järgi (reaalaja taktis kell).

Tootjad tagavad, juhul kui seda saavad kontrollida tootjad (st kui konfigureeritakse pigem riistvara seadete kui tarkvara seadete kaudu), et nimetatud seadeid saab hallata tsentraalselt vastavalt kliendi soovile tootja pakutud vahenditega.

Lauaarvutid

Integreeritud lauaarvutid

Sülearvutid

Tööjaamad

 

 

Väikeserverid

Õhukesed kliendid

 

Kõigi aktiveeritud WOL-funktsiooniga arvutite puhul aktiveeritakse suunatud paketifiltrid ning need seadistatakse vaikimisi tootja standardkonfiguratsioonile. Seni, kuni on kokku lepitud ühe (või enama) standardi suhtes, palutakse partneritel esitada oma suunatud paketifiltri konfiguratsioon EPA-le ja Euroopa Komisjonile selle avaldamiseks veebilehel, et stimuleerida arutelu ja standardkonfiguratsiooni väljatöötamist.

Toitehalduse funktsiooniga arvutite kvalifitseerimine

a)

Väljalülitatud seisund: tarnimisel testitakse arvuteid väljalülitatud seisundis ja tulemus dokumenteeritakse. Mudeleid, mida tarnitakse puhkeseisundis aktiveeritud WOL-funktsiooniga, tuleb testida aktiveeritud WOL-funktsiooniga. Samamoodi tuleb mudeleid, mida tarnitakse puhkeseisundis desaktiveeritud WOL-funktsiooniga, testida desaktiveeritud WOL-funktsiooniga.

b)

Puhkeseisund: tarnimisel testitakse arvuteid puhkeseisundis ja tulemus dokumenteeritakse. 1. osa mõiste V all määratletud ettevõtluskanalite kaudu müüdavaid mudeleid testitakse, kvalifitseeritakse ja turustatakse aktiveeritud/desaktiveeritud WOL-funktsiooniga vastavalt tabelis 8 esitatud nõuetele. Üksnes tavaliste jaemüügikanalite kaudu otse tarbijatele suunatud toodete tarnimisel ei pea WOL-funktsioon olema aktiveeritud puhkeseisundi jaoks ning neid võib testida, kvalifitseerida ja tarnida kas aktiveeritud või desaktiveeritud WOL-funktsiooniga.

c)

Proksifunktsioon: tarnimisel testitakse lauaarvuteid, integreeritud lauaarvuteid ja sülearvuteid jõudeolekus, puhkeseisundis ja väljalülitatud seisundis koos aktiveeritud või desaktiveeritud proksifunktsiooniga. Selleks et kvalifitseeruks süsteem, mille proksifunktsiooni suhtes kohaldatakse TECi osakaalunäitajaid, peab kõnealune süsteem olema kooskõlas proksifunktsiooni standardiga, mille EPA ja Euroopa Komisjon on ENERGY STARi eesmärke järgivana heaks kiitnud. Selline heakskiit tuleb saada enne, kui toote kohta esitatakse andmed ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumiseks.

Klienditarkvara ja haldusteenuse eelnev installeerimine

Toodete tarnimisel vastutab partner nende testimise ja kvalifitseerimise eest. Kui toode vastab sel etapil ENERGY STARi nõuetele ja kvalifitseeritakse sellisena, võib toote sellekohaselt märgistada.

Kui klient teeb partnerile ülesandeks laadida kohandatud mälupilt, peab partner toimima järgmiselt:

partner peab andma kliendile teada, et nende toode, millele on laaditud kohandatud mälupilt, ei pruugi vastata ENERGY STARi nõuetele (sel juhul kasutatava kirja näidis on klientidele kättesaadav ENERGY STARi veebisaidil);

partner peab julgustama klienti testima toote vastavust ENERGY STARi nõuetele.

Kasutaja teavitamise nõue

Selle tagamiseks, et hankijaid/kasutajaid teavitatakse nõuetekohaselt toitehaldusest saadavast kasust, lisab tootja iga arvuti juurde ühe järgmistest:

teave ENERGY STARi ja toitehaldusest saadava kasu kohta kasutusjuhendi püsikoopias või elektroonilises koopias. Nimetatud teave peaks olema esitatud kasutusjuhendi alguses, või

pakendis või karbis olev teatis ENERGY STARi ja toitehaldusest saadava kasu kohta.

Mõlemad valikud peavad sisaldama vähemalt järgmist teavet:

märge, et arvuti on tarnitud nii, et toitehaldus on võimalik, ning teave ajaseadete kohta (kas süsteemi vaikimisi seadistused või märkus selle kohta, et arvuti vaikimisi seadistused on kooskõlas ENERGY STARi programmis optimaalse energiasäästu kohta soovitatud nõuetega, et kuvari puhul kestab kasutaja jõudeolek alla 15 minuti ja arvuti puhul alla 30 minuti), ning

kuidas arvuti nõuetekohaselt puhkeseisundist äratada.

D.   Vabatahtlikud nõuded

Kasutajaliidesed

Kuigi see pole kohustuslik, soovitatakse tootjatel tungivalt kavandada tooteid vastavalt toite juhtelemendi kasutajaliidest käsitlevale standardile IEEE 1621 (ametlik nimetus: „standard kontori- või tarbijakeskkonnas kasutatavate elektroonikaseadmete toite juhtelementide kasutajaliidese elementide kohta”). Vastavus standardile IEEE 1621 muudab kõigi elektroonikaseadmete toite juhtelemendid sarnasemaks ja intuitiivselt kasutatavaks. Täiendavat teavet standardi kohta saab aadressilt http://eetd.LBL.gov/Controls.

4.   Testimismenetlused

Tootjad peavad läbi viima katsed ja ise sertifitseerima need mudelid, mis vastavad ENERGY STARi suunistele.

Kõnealuste testide läbiviimisel nõustub partner kasutama allpool tabelis 9 esitatud testimismenetlusi.

Testimise tulemused edastatakse vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile.

Allpool on esitatud täiendava testimise ja aruandluse nõuded.

1.   TECi või jõudeoleku testimiseks vajalik seadmete arv

Tootjad võivad esialgu testida üht seadet kvalifitseerimiseks. Kui esimese testitud seadme TECi või jõudeoleku puhul saadud tulemus on nende suhtes kehtivast nõudest väiksem või sellega võrdne, kuid erineb ettenähtud tasemest kuni 10 %, peab testima sama mudeli veel ühte seadet, millel on identne konfiguratsioon. Tootjad esitavad mõlema seadme testimisel saadud väärtused. ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumiseks peavad mõlemad seadmed vastama kõnealuse toote ja tootekategooria puhul kehtivale maksimaalsele TECi ja jõudeoleku tasemele.

Märkus: selline täiendav testimine on vajalik üksnes juhul, kui on vaja kindlaks määrata vastavus TECi nõuetele (lauaarvutid, integreeritud lauaarvutid, sülearvutid, tööjaamad) ja jõudeoleku nõuetele (väikeserverid, õhukesed kliendid); puhkeseisundi ja väljalülitatud seisundi puhul on vaja testida ainult üht seadet (kui kohaldatakse kõnealuseid nõudeid). Sellist lähenemisviisi iseloomustavad järgmised näited:

 

1. näide – A-kategooria lauaarvutite TECi tase peab olema 148,0 kWh või alla selle ning täiendava testimise 10 % lävi on seega 133,2 kWh.

Kui esimese seadme puhul mõõdetud näit on 130 kWh, ei ole vaja rohkem testida ning mudel kvalifitseerub (130 kWh on spetsifikaadiga ettenähtust 12 % tõhusam ja jääb seega väljapoole 10 % läve).

Kui esimese seadme puhul mõõdetud näit on 133,2 kWh, ei ole vaja rohkem testida ning mudel kvalifitseerub (133,2 kWh on spetsifikaadiga ettenähtust täpselt 10 % tõhusam).

Kui esimese seadme puhul mõõdetud näit on 135 kWh, tuleb testida veel üht seadet, et mudeli kvalifitseerumine kindlaks teha (135 kWh on ainult 9 % spetsifikaadiga ettenähtust tõhusam ja jääb 10 % läve piiresse).

Kui kahe seadme testimise tulemuseks on 135 ja 151 kWh, ei kvalifitseeru mudel ENERGY STARi vääriliseks, kuigi keskmine on 143 kWh, sest üks väärtustest ületab ENERGY STARi spetsifikaadiga ettenähtut.

Kui kahe seadme testimise tulemuseks on 135 ja 147 kWh, kvalifitseerub mudel ENERGY STARi vääriliseks, sest mõlemad väärtused vastavad ENERGY STARi spetsifikaadiga ettenähtud väärtusele 148,0 kWh.

 

2. näide – A-kategooria väikeserverite jõudeoleku tase peab olema 50 W või alla selle ning täiendava testimise 10 % lävi on seega 45 W. Mudeli testimisel kvalifitseerimise eesmärgil võivad tekkida järgmised olukorrad:

Kui esimese seadme näit on 44 W, ei ole vaja rohkem testida ning mudel kvalifitseerub (44 W on spetsifikaadiga ettenähtust 12 % tõhusam ja jääb seega väljapoole 10 % läve).

Kui esimese monitori mõõdetud näit on 45 vatti, ei ole täiendavaid teste enam vaja ning see mudel kvalifitseerub (45 vatti on täpselt 10 % võrra tõhusam, kui spetsifikaat lubab).

Kui esimese seadme näit on 47 W, tuleb testida veel üht seadet, et mudeli kvalifitseerumine kindlaks teha (47 W on ainult 6 % spetsifikaadiga ettenähtust tõhusam ja jääb 10 % läve piiresse).

Kui kahe seadme testimise tulemusteks on 47 ja 51 W, ei kvalifitseeru mudel ENERGY STARi vääriliseks, kuigi keskmine on 49 W, sest üks väärtustest (51) ületab ENERGY STARi spetsifikaadiga ettenähtut.

Kui kahe seadme testimise tulemuseks on 47 ja 49 W, kvalifitseerub mudel ENERGY STARi vääriliseks, sest mõlemad väärtused vastavad ENERGY STARi spetsifikaadiga ettenähtud väärtusele 50 W.

2.   Mudelid, mis on võimelised töötama mitme pinge/sageduse kombinatsiooni korral

Tootjad testivad tooteid selle turu (nende turgude) põhjal, kus ENERGY STARi nõuetele kvalifitseerunud mudeleid müüakse ja reklaamitakse.

Selliste toodete puhul, mida müüakse ENERGY STARi väärilisena mitmel rahvusvahelisel turul ja mis seetõttu liigitatakse mitme sisendpinge järgi, peab tootja testima nõutavad mõõdetud energiatarbimise või energiatõhususe näidud kõigil asjakohastel pinge-/sagedustasemetel ning esitama sellekohase teabe. Näiteks peab tootja, kes tarnib sama mudelit nii Ameerika Ühendriikidesse kui ka Euroopasse, mõõtma, täitma spetsifikaadis esitatud nõudeid ja teavitama testimise tulemustest nii pinge/sageduse kombinatsioonil 115 V / 60 Hz kui ka pinge/sageduse kombinatsioonil 230 V / 50 Hz, et mudel oleks ENERGY STARi vääriline mõlemal turul. Kui mudel on ENERGY STARi vääriline vaid pinge/sageduse ühe kombinatsiooni korral (nt 115 V / 60 Hz), võib selle ENERGY STARi vääriliseks tunnistada ja sellisena reklaamida nendes piirkondades, kus rakendatakse kõnealust pinge/sageduse kombinatsiooni (nt Põhja-Ameerikas ja Taiwanis).

Tabel 9.   Testimismenetlused

Tootekategooria

Spetsifikaadi nõuded

Katseprotokoll

Allikas

Kõik arvutid

Toiteallika tõhusus

Sisemine toiteallikas (IPS): Generalised Internal Power Supply Efficiency Test Protocol Rev. 6.4.2 (Sisemise toiteallika tõhususe testimise üldprotokoll 6.4.2)

Väline toiteallikas (EPS): ENERGY STARi testimismeetod väliste toiteallikate puhul

Märkus: kui sisemise toiteallika testimisel on lisaks sisemise toiteallika tõhususe testimise protokollis kirjeldatud teabele/menetlustele vaja täiendavat teavet/menetlusi, peavad partnerid vastavalt vajadusele kas EPA või Euroopa Komisjoni taotlusel teatama neile meetodi, mille alusel testiti toodet kvalifitseerumiseks esitamisel, et saada andmeid kõnealuse sisemise toiteallika kohta.

Sisemine toiteallikas (IPS): www.efficientpowersupplies.org

Väline toiteallikas (EPS): www.energystar.gov/powersupplies

Lauaarvutid, integreeritud lauaarvutid ja sülearvutid

ETEC (väljalülitatud seisundi, puhkeseisundi ja jõudeoleku mõõtmise põhjal)

ENERGY STARi arvuti testimise meetod (versioon 5,0), I lisa III jaotis

A liide

Tööjaamad

PTEC (väljalülitatud seisundi, puhkeseisundi, jõudeoleku ja maksimaalse võimsuse mõõtmise põhjal)

ENERGY STARi arvuti testimise meetod (versioon 5,0), I lisa III–IV jaotis

 

 

 

Väikeserverid

Väljalülitatud seisund ja jõudeolek

ENERGY STARi arvuti testimise meetod (versioon 5,0), I lisa III jaotis

Õhukesed kliendid

Väljalülitatud seisund, puhkeseisund ja jõudeolek

ENERGY STARi arvuti testimise meetod (versioon 5,0), I lisa III jaotis

3.   Tooteperede kvalifitseerumine

Eeldusel, et spetsifikaati ei muudeta, võib uusi testimisandmeid esitamata käsitada jätkuvalt kvalifitseerituna mudeleid, mida ei ole muudetud, või mudeleid, mis erinevad eelmisel aastal müüdud mudelitest ainult viimistluse poolest. Kui tootemudel lastakse turule eri konfiguratsioonides või stiilides tooteperena või -seeriana, võib partner teavitada tootest ja selle kvalifitseerida ühe mudelinumbri alla seni, kuni kõik kõnealusesse perre või seeriasse kuuluvad mudelid vastavad ühele järgmistest nõuetest:

Arvutid, mis on ehitatud samal platvormil ja mis on igas mõttes identsed, välja arvatud korpus ja värv, võivad kvalifitseeruda ühe, tüüpilise mudeli testimise andmete esitamisega.

Kui tootemudel lastakse turule eri konfiguratsioonides, võib partner teavitada tootest ja selle kvalifitseerida ühe ainulaadse mudelinumbri alla, mis kujutab endast peres saadaolevat suurima võimsusega konfiguratsiooni, selle asemel et teavitada pere igast individuaalsest mudelist; samal tootemudelil ei tohi olla tüüpkonfiguratsioonist suurema tarbimisega konfiguratsioone. Sel juhul koosneb kõrgeim konfiguratsioon järgmisest: suurima võimsusega protsessor, maksimaalne mälukonfiguratsioon, suurima võimsusega graafikaprotsessor (GPU) jne. Süsteemide puhul, mis vastavad eri lauaarvutikategooriatele (nagu määratletud 3. osa punktis B) sõltuvalt konkreetsest konfiguratsioonist, peavad tootjad esitama kõrgeima võimsuskonfiguratsiooni iga kategooria kohta, millesse nad tahavad süsteemi kvalifitseerida. Näiteks süsteemi puhul, mille võib konfigureerida kas A- või B-kategooria lauaarvutina, tuleks esitada mõlema kategooria kõrgeim võimsuskonfiguratsioon, et süsteem oleks ENERGY STARi vääriline. Kui toodet võib konfigureerida vastavaks kõigile kolmele kategooriale, peaks tootja esitama andmed kõikide kategooriate kõrgeima võimsuskonfiguratsiooni kohta. Tootjad vastutavad efektiivsusega seotud iga nõude eest, mis on esitatud pere kõigi teiste mudelite kohta, sealhulgas nende kohta, mida ei ole testitud või mille kohta ei ole andmeid esitatud.

Kõik sellise tootemudelitähistusega seotud seadmed/konfiguratsioonid, mida partner püüab kvalifitseerida ENERGY STARi vääriliseks, peavad vastama ENERGY STARi nõuetele. Kui partner soovib kvalifitseerida sellise mudeli konfiguratsioone, mille jaoks on olemas ENERGY STARi nõuetele mittevastavad alternatiivsed konfiguratsioonid, peab kõnealune partner omistama kvalifitseeruvatele konfiguratsioonidele mudelinime/-numbri abil tunnusnumbri, mis on omane üksnes ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerunud konfiguratsioonidele. Kõnealust tunnusnumbrit tuleb kasutada järjepidevalt seoses kvalifitseeruvate konfiguratsioonidega turundus-/müügidokumentides ja ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseeritud toodete loetelus (nt mudel A1234 etalonkonfiguratsioonide puhul ja A1234-E ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseeruvate konfiguratsioonide puhul).

5.   Jõustumiskuupäev

Kuupäev, millest alates tootjad võivad alustada toodete kvalifitseerimist ENERGY STARi vääriliseks, määratletakse lepingu jõustumise kuupäevana.

Lauaarvuti, integreeritud lauaarvuti, sülearvuti, tööjaam, väikeserver

ENERGY STARi versioon 5.0 jõustub lauaarvutite, integreeritud lauaarvutite, sülearvutite, tööjaamade, väikeserverite ja õhukeste klientide suhtes 1. juulil 2009. Kõik tooted (sealhulgas mudelid, mis algselt kvalifitseeriti versiooni 4.0 kohaselt), mille valmistamise kuupäev on 1. juuli 2009 või hilisem, peavad ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumiseks vastama kõnealuse versiooni 5.0 nõuetele. Mängukonsoolid, mille valmistamise kuupäev on 1. juuli 2010 või hilisem, peavad ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumiseks vastama versiooni 5.0 nõuetele. Kõik ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseeritud arvutitega seoses varem koostatud lepingud kaotavad kehtivuse 30. juunil 2009.

6.   Spetsifikaatide edasine muutmine

EPA ja Euroopa Komisjon jätavad endale õiguse vaadata spetsifikaat läbi, kui tehnika ja/või turu muutused mõjutavad kasutamiskõlblikkust tarbijate või tööstuse jaoks või kui neil on keskkonnamõju. Kooskõlas praeguse tavaga arutatakse spetsifikaati tehtavad parandused läbi sidusrühmadega. Tuleb silmas pidada, et spetsifikaadi muutmise korral ei kvalifitseeru tootemudel automaatselt ENERGY STARi vääriliseks kogu oma olelusringi jooksul. ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerimiseks peab toode vastama selle valmistamise ajal kehtinud ENERGY STARi spetsifikaadile.

A liide

ENERGY STARi test, et määrata kindlaks arvutite võimsustarve väljalülitatud seisundis, puhkeseisundis ja jõudeolekus

Järgmist protokolli tuleks järgida siis, kui mõõdetakse arvutite võimsustarvet väljalülitatud seisundis, puhkeseisundis ja jõudeolekus, et teha kindlaks vastavus tasemetele, mis on esitatud ENERGY STARi arvutispetsifikaadi versioonis 5.0. Partnerid peavad mõõtma tarbijale tarnitava konfiguratsiooni esinduslikku valimit. Partner ei pea siiski kaaluma selliseid võimsustarbe muutusi, mis võivad tuleneda komponentide lisamisest või baasvahetussüsteemi (BIOS) ja/või tarkvara seadete muutmisest arvutikasutaja poolt pärast toote müüki. Kõnealust menetlust tuleb järgida vastavalt korrale ning testitav režiim märgistatakse vajaduse korral.

Arvuteid tuleb testida tarnimisel kehtinud konfiguratsiooni ja seadetega, v.a juhul, kui A liites esitatud testimismenetluses on sätestatud teisiti. Muud seadistust nõudvad astmed on tähistatud tärniga („*”).

I.   Mõisted

Kui ei ole sätestatud teisiti, on kõik käesolevas dokumendis kasutatud terminid kooskõlas mõistetega, mis sisalduvad arvuteid käsitlevate ENERGY STARi nõuetele kvalifitseerumise kriteeriumide versioonis 5.0.

1.   UUT: UUT on akronüüm ingliskeelsetest sõnadest unit under test, mis käesoleval juhul osutab testitavale arvutile.

2.   UPS: UPS on akronüüm ingliskeelsetest sõnadest Uninterruptible Power Supply, mis osutab muundurite, lülitite ja energiasalvestusvahendite (näiteks patareide) kombinatsioonile, moodustades toiteallika täisvõimsuse säilitamiseks sisendvoolu katkestuse korral.

II.   Testimisnõuded

1.   Heakskiidetud mõõteseade

Heakskiidetud mõõteseadmed sisaldavad järgmisi atribuute (1):

võimsuse eraldusvõime on 1 mW või suurem;

kättesaadav voolu amplituuditegur on 3 või rohkem hinnatava vooluvahemiku väärtusel ning

madalam side vooluvahemikul 10 mA või vähem.

Lisaks eespool nimetatutele on soovitatavad järgmised atribuudid:

sagedusnäitaja vähemalt 3 kHz ning

kalibreerimine vastavalt USA Rahvusliku Standardite ja Tehnoloogia Instituudi (NIST) standardile.

Samuti on mõõteseadmete puhul soovitav, et need suudaksid näidata täpselt keskmist võimsust kasutaja valitud mis tahes ajavahemiku jooksul (seda tehakse tavaliselt sisemise matemaatilise arvutuse abil, jagades mõõteseadmes akumuleerunud energia ajaga, mis on kõige täpsem lähenemisviis). Alternatiivina peaks mõõteseade suutma jaotada energia üle kasutaja poolt valitud mis tahes ajavahemiku, kasutades energia vähima arvestusliku ühikuna 0,1 mWh või väiksemat ning jaotatava perioodi esitamisel peab vähim arvestuslik ühik olema 1 sekund või väiksem.

2.   Täpsus

0,5 W või suurema võimsuse mõõtmised tehakse mõõtemääramatusega 2 % või alla selle usaldusnivool 95 %. Väiksemat kui 0,5 W võimsust mõõdetakse mõõtemääramatusega kuni 0,01 W usaldusnivool 95 %. Võimsuse mõõteseadme eraldusvõime peab olema järgmine:

0,01 W või rohkem, et mõõta võimsust maksimaalselt 10 W,

0,1 W või rohkem, et mõõta võimsust 10 W kuni 100 W, ning

vähemalt 1 W, et mõõta suuremat võimsust kui 100 W.

Kõik võimsusnäitajad peaksid olema esitatud vattides ning ümardatud teise kümnendkohani. 10 W või suurema võimsuse korral esitatakse kolm tüvenumbrit.

3.   Katse tingimused

Toitepinge:

Põhja-Ameerika/Taiwan:

115 (± 1 %) volti vahelduvvool, 60 Hz (± 1 %)

Euroopa/Austraalia/Uus-Meremaa:

230 (± 1 %) volti vahelduvvool, 50 Hz (± 1 %)

Jaapan:

100 (± 1 %) volti vahelduvvool, 50 Hz (± 1 %)/60 Hz (± 1 %)

Märkus: toodete puhul, mis on ette nähtud > 1,5 kW maksimumvõimsusele, on pinge vahemik ± 4 %

Harmooniliste komponentide summaarne moonutustegur (THD) (pinge):

< 2 % THD (< 5 % toodete puhul, mille maksimaalne nimivõimsus on > 1,5 kW)

Ümbritseva õhu temperatuur:

23 °C ± 5 °C

Suhteline niiskus:

10 – 80 %

(Viide IEC 62301: Elektrilised majapidamisseadmed – ooteseisundi võimsustarbe mõõtmine, punktid 4.2, 4.3, 4.4)

4.   Testitav konfiguratsioon

Arvuti energiatarbimist mõõdetakse ja testitakse UUTi suunduva vahelduvvoolu toiteallikast.

Kui UUT toetab Etherneti, peab see olema ühendatud Etherneti võrgu kommutaatorisse, mis on suuteline töötama UUTi suurimatel ja väikseimatel võrgukiirustel. Ühendus võrguga peab olema olemas kõikide testide jooksul.

III.   Kõikide arvutitoodete väljalülitatud seisundi, puhkeseisundi ja jõudeoleku testimise menetlus

Arvuti tarbitavat vahelduvvoolu tuleks mõõta järgmiselt:

UUTi ettevalmistamine

1.

Märkida üles UUTi tootja ja mudeli nimi.

2.

Tagada, et UUT on ühendatud võrguressurssidega vastavalt allpool esitatud üksikasjalikule kirjeldusele ja et UUTil säiliks toimiv ühendus kogu testimise ajal, võtmata arvesse ühenduse kiiruste vahelistel üleminekutel tekkivaid lühikesi pause.

a)

Lauaarvutid, integreeritud lauaarvutid ja sülearvutid ühendatakse toimivasse Etherneti (IEEE 802.3) võrgu kommutaatorisse, nagu on täpsustatud eespool II jaotises „Testitav konfiguratsioon”. Arvutid peavad testimise jooksul selle kommutaatoriga loodud toimiva ühenduse säilitama, võtmata arvesse ühenduse kiiruste vahelistel üleminekutel tekkivaid lühikesi pause. Etherneti funktsiooniga arvutid peavad testimise ajal säilitama toimiva ühenduse traadita ruuteriga või võrkupääsupunktiga.

b)

Väikeserverid on ühendatud toimivasse Etherneti (IEE 802.3) võrgu kommutaatorisse, nagu on täpsustatud eespool II osas „Testitav konfiguratsioon”, ning ühendus toimib.

c)

Õhukesed kliendid on ühendatud toimiva serveriga Etherneti (IEEE 802.3) võrgu kommutaatori kaudu ja käitavad ettenähtud terminali/kaugühenduse tarkvara.

3.

Ühendada efektiivvõimsust mõõta suutev heakskiidetud mõõteseade vahelduvvooluliini pingeallikasse, mis on katsetamiseks häälestatud asjakohasele pinge/sageduse kombinatsioonile.

4.

Ühenda UUT mõõteseadme mõõtekontakti. Ükski pikendusjuhe ega UPSi seade ei tohiks olla ühendatud mõõteseadme ja UUTi vahele. Kehtiva testi tegemiseks peaks mõõteseade jääma oma kohale, kuni kõik väljalülitatud seisundi, puhkeseisundi ja jõudeoleku võimsusandmed on salvestatud.

5.

Märkida üles vahelduvvoolu pinge ja sagedus.

6.

Alglaadida arvuti ja oodata, kuni operatsioonisüsteem on täielikult laetud. Vajaduse korral käivitada esialgse operatsioonisüsteemi installeerimine ning lasta kõigil ettevalmistavatel failide indekseerimise ja muudel ühekordsetel/korrapärastel protsessidel lõpuni käia.

7.

Märkida üles peamine teave arvuti konfiguratsiooni kohta: arvuti tüüp, operatsioonisüsteemi nimi ja versioon, protsessori tüüp ja kiirus, kogu ja kasutatav füüsiline mälu jne.

8.

Märkida üles peamine teave videokaardi või graafikakiibistiku (kui see on olemas) kohta: videokaardi/kiibistiku nimi, ekraanipuhvri laius, eraldusvõime, mälu emaplaadil ning bitid pikseli kohta.

9.

* Tagada, et UUT on konfigureeritud nii nagu see tarnitakse ning et on lisatud kõik lisaseadmed, WOL-funktsiooni võimaldamine ning vaikimisi tarnitav tarkvara. UUT peaks samuti olema konfigureeritud, kasutades kõikide testide puhul järgmisi nõudeid:

a)

lauaarvutisüsteemid, mida tarnitakse tarvikuteta, peaksid olema konfigureeritud standardhiire, klaviatuuri ja välise kuvariga;

b)

sülearvutid peaksid sisaldama kõiki koos süsteemiga tarnitavaid tarvikuid ega pea sisaldama eraldiseisvat klaviatuuri või hiirt, kui arvuti on varustatud integreeritud osutusseadise või digitaatoriga;

c)

sülearvutite patareikogum(id) tuleks kõikide testide korral eemaldada. Süsteemide puhul, kus konfiguratsioon ei toeta talitlust patareikogumita, võib testi teha paigaldatud ja täielikult laetud patareikogumi(te)ga, tagades et kõnealune konfiguratsioon märgitakse testimistulemustes;

d)

väikeserverid ja õhukesed kliendid, mida tarnitakse tarvikuteta, peaksid olema konfigureeritud standardhiire, klaviatuuri ja välise kuvariga (kui serveril on kuvariväljund);

e)

Etherneti-funktsiooniga arvutite puhul peaks traadita raadioseadmete toide olema välja lülitatud kõikide testide ajal. See kehtib traadita võrguadapteritele (nt 802.11) või seadmetevaheliste traadita protokollide kohta. Etherneti-funktsioonita arvutite puhul peaks traadita LAN-raadioseadme (nt IEEE 802,11) toide olema sisse lülitatud katsetuse ajal ja peab säilitama toimiva traadita ühenduse traadita ruuteriga või võrkupääsupunktiga, mis toetab kliendi raadio kõige kiiremat ja aeglasemat andmesidet testimise ajal;

f)

Toitehalduse funktsioon ei tohi põhikõvakettaid jõudeoleku testimise ajal peatada (nn spun-down), v.a juhul, kui need sisaldavad integreeritud säilitatavat vahemälu (nt nn hübriidkettad). Kui tarnimisel installeeritakse rohkem kui üks sisemine kõvaketas, võib põhikõvakettast erineva(te) sisemis(t)e kõvaketta (-ketaste) testimisel olla kõvaketta toitehalduse funktsioon tarnimisel aktiveeritud. Kui tarbijatele tarnimisel ei ole kõnealuste lisakõvaketaste puhul toitehalduse funktsioon aktiveeritud, ei tohi nende testimisel kõnealused rakendused olla aktiveeritud.

10.

Kuvarite toiteseadete konfigureerimisel (muude toitehalduse seadete mittekohandamisel) tuleks järgida järgmisi juhiseid:

a)

välise kuvariga arvutite puhul (enamik lauaarvuteid): kasutada kuvari toitehalduse seadeid, et takistada kuvarit välja lülitumast ning tagada selle sissejäämine kogu jõudeoleku testimise ajaks, nagu on kirjeldatud allpool;

b)

integreeritud kuvariga arvutite (sülearvutid ja integreeritud süsteemid) puhul: kasutada toitehalduse seadeid, et seadistada kuvar lülituma välja ühe minuti pärast.

11.

Lülitada UUT välja.

Väljalülitatud seisundi testimine

12.

UUT peab olema välja lülitatud ning väljalülitatud seisundis; seejärel seada mõõteseade salvestama efektiivvõimsuse väärtusi intervalliga kuni 1 näit sekundis. Salvestada võimsuse väärtused veel 5 minuti jooksul ning märkida üles kõnealuse 5-minutilise ajavahemiku jooksul täheldatud keskmine väärtus (2) (aritmeetilise keskmise alusel).

Jõudeoleku testimine

13.

Lülitada arvuti sisse ning hakata üles märkima möödunud aega, alustades siis, kui arvuti algselt sisse lülitati või kohe pärast süsteemi täielikuks alglaadimiseks vajaliku mis tahes sisselogimise tegevuse lõpuleviimist. Pärast sisselogimist ja kui operatsioonisüsteem on täielikult laetud ja töövalmis, sulgeda kõik avatud aknad, et oleks kuvatud standardne töökorras töölaud või sellega võrdväärne töövalmis ekraan. 5–15 minutit pärast esialgset alglaadimist või sisselogimist seada mõõteseade salvestama efektiivvõimsuse näitajaid intervalliga vähemalt 1 näit sekundis. Salvestada võimsuse väärtused veel 5-minutilise jooksul ning märkida üles kõnealuse 5 minutilise ajavahemiku jooksul täheldatud keskmine väärtus (aritmeetilise keskmise alusel).

Puhkeseisundi testimine

14.

Pärast jõudeoleku mõõtmise lõpuleviimist viia arvuti puhkeseisundisse. Vajaduse korral lähtestada mõõteseade ning alustada efektiivvõimsuse väärtuste salvestamist sagedusega vähemalt 1 näit sekundis. Salvestada võimsuse väärtused veel 5 minuti jooksul ning märkida üles kõnealuse 5-minutilise ajavahemiku jooksul täheldatud keskmine väärtus (aritmeetilise keskmise alusel).

15.

Kui testitakse nii sellist konfiguratsiooni, kus WOL-funktsioon on puhkeseisundi jaoks desaktiveeritud, kui ka sellist, kus WOL-funktsioon on aktiveeritud, siis äratada arvuti ning muuta WOL-funktsiooni seadeid puhkeseisundi jaoks kas operatsioonisüsteemi seadete kaudu või muul viisil. Viia arvuti taas puhkeseisundisse ja korrata 14. etappi, märkides üles puhkeseisundi võimsus, mis on vajalik selle alternatiivse konfiguratsiooni jaoks.

Testimistulemuste esitamine

16.

Testimistulemused edastatakse vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile, esitades kogu nõutava teabe, sealhulgas modaalvõimsuse väärtused ning teave lauaarvutite, integreeritud lauaarvutite ja sülearvutite võimsuse lubatud korrigeerimise kohta.

IV.   Tööjaamade maksimaalse võimsuse testimine

Tööjaamade maksimaalne võimsus leitakse kahe järgmise tööstusstandardi võrdlusaluse samaaegse toimimise kaudu: Linpack, et koormata põhisüsteemi (nt protsessor, mälu jne), ja SPECviewperf® (UUTi viimane saadaolev versioon), et koormata süsteemi graafikaprotsessorit (GPU). Täiendavat teavet nende võrdlusaluste kohta, sealhulgas võimalusi tasuta allalaadimiseks võib leida allpool esitatud veebisaitidelt:

Linpack

http://www.netlib.org/linpack/

SPECviewperf®

http://www.spec.org/benchmarks.html#gpc

Kõnealust testi peab sama UUTiga kordama kolm korda ning kõik kolm mõõtmistulemust peavad jääma ± 2 % lubatud kõikumise piiridesse võrreldes täisvõimsusel mõõdetud kolme näidu keskmisega.

Tööjaama maksimaalset tarbitavat vahelduvvoolu tuleks mõõta järgmiselt.

UUTi ettevalmistamine

1.

Ühendada efektiivvõimsust mõõta suutev heakskiidetud mõõteseade vahelduvvooluliini pingeallikasse, mis on katsetamiseks häälestatud asjakohasele pinge/sageduse kombinatsioonile. Mõõteseadmega peaks olema võimalik salvestada testide jooksul saadud maksimaalse võimsuse mõõte ning neid väljastada või peaks sellega olema võimalik määrata maksimumvõimsust kindlaks mõnel muul viisil.

2.

Ühenda UUT mõõteseadme mõõtekontakti. Ükski pikendusjuhe ega UPSi seade ei tohiks olla ühendatud mõõteseadme ja UUTi vahele.

3.

Märkida üles vahelduvvoolu pinge.

4.

* Alglaadida arvuti ning installeerida Linpack ja SPECviewperf (kui need pole veel installeeritud), nagu on viidatud eespool nimetatud veebilehekülgedel.

5.

Seadistada Linpack koos kõikide antud arhitektuuriga UTT-le ette nähtud vaikeseadetega ning määrata kindlaks asjakohane ridade arv n voolutarbimise suurendamiseks testi jooksul.

6.

Tagada, et kõik SPEC organisatsiooni poolt SPECviewperf’i käitamiseks sätestatud juhised on täidetud.

Maksimaalse võimsuse testimine

7.

Seadistada mõõteseade alustama efektiivvõimsuse väärtuste salvestamist sagedusega kuni 1 näit sekundis ning hakata märkima mõõtmistulemusi. Käivitada SPECviewperf ja nii palju Linpacki samaaegselt töötavaid rakendusi, kui on vaja süsteemi täielikuks koormamiseks.

8.

Salvestada võimsuse väärtusi seni, kuni SPECviewperf ja kõik rakendused on käitamise lõpetanud. Märkida üles testi jooksul saadud maksimaalse võimsuse väärtus.

Testimistulemuste esitamine

9.

Testimistulemused edastatakse vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile, tagades et kogu nõutav teave on lisatud.

10.

Andmete esitamisel peaksid tootjad lisama ka järgmised andmed:

a.

Linpacki jaoks kasutatud n-i (ridade arv) väärtus;

b.

testi jooksul samaaegselt käitatud Linpacki koopiate arv;

c.

SPECviewperfi versioon, mida testi jaoks käitati;

d.

kõik kompilaatori optimeerimised, mida kasutati Linpacki ja SPECviewperfi kompileerimiseks, ning

e.

eelnevalt kompileeritud binaar lõppkasutajatele SPECviewperfi ja Linpacki allalaadimiseks ja käitamiseks. Neid andmeid võib levitada kas tsentraliseeritud standardiorganite (nt SPEC), originaalseadmete tootja (OEM) või asjakohase kolmanda isiku kaudu.

V.   Kontrollimise jätkamine

Selles testimismenetluses kirjeldatakse meetodit, mille kohaselt vastavuse kindlakstegemiseks testitakse üht seadet. Pidev testimisprotsess on tungivalt soovitatav, et tagada eri tootepartiidest pärinevate toodete vastavus ENERGY STARi nõuetele.

B liide

NÄIDISARVUTUSED

I.

Lauaarvutid, integreeritud lauaarvutid ja sülearvutid: allpool on esitatud TECi näidisarvutus selle kohta, kuidas vastavustasemed määratakse kindlaks lisafunktsioonidega ja töörežiimide mõõtmisega, näiteks ETEC hindamine A-kategooria sülearvutite puhul (integreeritud GPU, installeeritud 8 GB mälu, 1 HDD)

1.

Mõõtmisväärtused A liite testimismenetluse korral:

Väljalülitatud seisund = 1 W

Puhkeseisund = 1,7 W

Jõudeolek = 10 W

2.

Määrata kindlaks võimsusega seotud korrigeerimised:

Integreeritud graafika? Puudub kvaliteetgraafika puhul.

Installeeritud 8 GB mälu. Vastab mälu korrigeerimise tasemele: 8 GB võimaldab korrigeerida 1.6 kWh (4 · 0.4 kWh).

3.

TEC väärtuse arvutamiseks kohaldatakse tabelis 2 esitatud osakaalunäitajaid:

Tabel 2 (tavasülearvuti):

Tväljas

60 %

Tpuhke

10 %

Tjõude

30 %

Formula

Formula

Formula

= 33,03 kWh

4.

Määrata kindlaks arvuti nõutav TEC, lisades TECi põhinõudele (tabel 1) kõik võimsuse korrigeerimised (2. etapp).

Tabel 1 (sülearvutid):

Sülearvutid (kWh)

A-kategooria

40

B-kategooria

53

C-kategooria

88,5

Formula

5.

Võrrelda ETEC väärtust ENERGY STARi TEC-nõudega (4. etapp), et teha kindlaks, kas mudel kvalifitseerub ENERGY STARi vääriliseks.

A-kategooria puhul nõutav TEC: 41,6 kWh

ETEC: 33,03 kWh

33,03 kWh < 41,6 kWh

Sülearvuti vastab ENERGY STARi nõuetele.

II.

Tööjaamad: allpool on esitatud PTEC väärtuse arvutamine kahe kõvakettaga tööjaamade puhul.

1.

Mõõtmisväärtused A liite testimismenetluse korral.

Väljalülitatud seisund = 2 W

Puhkeseisund = 4 W

Jõudeolek = 80 W

Maksimaalne võimsus = 180 W

2.

Märkida installeeritud kõvaketaste arv.

Testimise ajal installeeritud kaks kõvaketast.

3.

PTEC väärtuse arvutamiseks kohaldatakse tabelis 4 esitatud osakaalunäitajaid:

Tabel 4

Tväljas

35 %

Tpuhke

10 %

Tjõude

55 %

Formula

Formula

≤ 45,10 W

4.

Tabelis 3 esitatud valemi abil arvutada nõutav PTEC väärtus.

Formula

Formula

PTEC = 53,2

5.

Võrrelda korrigeeritud PTEC väärtust ENERGY STARi tasemetega, et teha kindlaks, kas mudel kvalifitseerub ENERGY STARi vääriliseks.

45,10 < 53,2

Tööjaam vastab ENERGY STARi nõuetele.

II.   KUVARI SPETSIFIKAADID

1.   Mõisted

A.   Elektrooniline kuvar (või „kuvar”): kaubanduslikult kättesaadav toode, mille ekraan ja sellega seotud elektroonika on sageli paigutatud ühte korpusesse ning mis oma peamise funktsioonina esitab visuaalset teavet i) arvutist, tööjaamast või serverist ühe või mitme sisendi (nagu VGA, DVI, HDMI või IEEE 1394) kaudu või ii) USB-välkmälust, mälukaardilt või juhtmeta internetiühendusest. Levinud kuvamistehnoloogiad on vedelkristallkuvar (LCD), valgusdiood (LED), kineskoopkuvar (CRT) ja plasmakuvar (PDP).

B.   Väline toiteallikas: komponent, mis on paigutatud kuvari korpusest väljapoole jäävasse eraldi korpusesse ning on ette nähtud elektrivõrgust saadava vahelduvvoolu toitepinge muundamiseks madalama(te)ks alalisvoolu pinge(te)ks eesmärgiga anda kuvarile toidet. Väline toiteallikas peab olema kuvariga ühendatud eemaldatava või aparatuurse elektrilise sõrm-haaratsühenduse, kaabli, juhtme või muu ühendusega.

C.   Sisselülitatud seisund: kuvari talitlusseisund, kui i) kuvar on ühendatud toiteallikaga, ii) kuvari kõik mehaanilised toitelülitid on sisse lülitatud ja iii) kuvar täidab oma esmast kujutisetootmise funktsiooni.

D.   Puhkeseisund: kuvari talitlusseisund, kui i) kuvar on ühendatud toiteallikaga, ii) kuvari kõik mehaanilised toitelülitid on sisse lülitatud ja iii) kuvar on viidud väikese energiatarbega seisundisse signaali saamisega mõnelt ühendatud seadmelt (nt arvutilt, mängukonsoolilt või teleriboksilt) või sisemise funktsiooni, näiteks unetaimeri või kasutaja kohaloleku anduri abil. Puhkeseisundit loetakse nn pehmeks väikese energiatarbega seisundiks, sest kuvari saab puhkeseisundist välja tuua ühendatud seadme signaali saamisel või sisemise funktsiooni abil.

E.   Väljalülitatud seisund: kuvari talitlusseisund, kui i) kuvar on ühendatud toiteallikaga, ii) kuvarit saab sisse lülitada toitelüliti abil ja iii) kuvar ei täida ühtegi funktsiooni. Seadme väljalülitatud seisundist väljatoomiseks peab kasutaja vajutama mehaanilist lülitit. Kui selliseid lüliteid on mitu, kasutab katse korraldaja kõige hõlpsamini kättesaadavat lülitit.

F.   Heledus: valgustugevuse fotomeetriline suurus etteantud suunas kiirguva valguse pindalaühiku kohta. See näitaja iseloomustab valguse hulka, mis läbib või mida kiiratakse läbi konkreetse ala ning langeb etteantud ruuminurka. Heleduse standardne ühik on kandelat ruutmeetri kohta (cd/m2).

G.   Paistvuse automaatne juhtimine: kuvarite puhul on paistvuse automaatne juhtimine isetoimiv mehhanism, mis reguleerib kuvari paistvust ümbruse valgustuse funktsioonina.

2.   Toodete kvalifitseerumine

Selleks et kvalifitseeruda ENERGY STARi vääriliseks, peab kuvar vastama järgmistele kriteeriumidele.

A.

Ekraani maksimaalse nähtava osa diagonaal: kuvari ekraani nähtava osa diagonaal peab olema kuni (≤) 60 tolli.

B.

Toiteallikas: kuvar peab saama toidet eraldi vahelduvvoolusüsteemi seinakontaktist, koos vahelduvvooluadapteriga müüdavast akuplokist või andme- või võrguühendusest.

C.

TV-tuunerid: kui kuvaril on integreeritud TV-tuuner, võib see kvalifitseeruda ENERGY STARi vääriliseks käesoleva spetsifikaadi alusel, kui seda turustatakse ja müüakse tarbijatele peamiselt kuvarina või kuvari ja telerina toimiva kahefunktsioonilise seadmena. TV-tuuneriga kuvar, mida turustatakse ja müüakse ainult telerina, ei kvalifitseeru käesoleva spetsifikaadi alusel. Käesoleva spetsifikaadi teise etapi alusel võivad kvalifitseeruda üksnes tuunerita kuvarid; tuuneriga kuvareid võivad kvalifitseeruda ENERGY STARi telerispetsifikaadi versiooni 3.0 teise etapi alusel.

D.

Paistvuse automaatne juhtimine: selleks et kvalifitseeruda ENERGY STARi vääriliseks, kasutades energiatarbimise võrrandit, mis käsitleb paistvuse automaatse juhtimisega sisselülitatud seisundis, peab kuvari tarnimisel olema paistvuse automaatne juhtimine vaikimisi aktiveeritud.

E.

Väline toiteallikas: kui kuvar tarnitakse välise toiteallikaga, peab väline toiteallikas kvalifitseeruma ENERGY STARi vääriliseks või vastama koormuseta ja aktiivse seisundi kasuteguri tasemele, mis on esitatud ühe pingega väliste vahelduvvoolu-vahelduvvoolu ja vahelduvvoolu-alalisvoolu toiteallikate ENERGY STARi programmi nõuetes. ENERGY STARi spetsifikaat ja kvalifitseerunud toodete loetelu on kättesaadav veebiaadressil www.energystar.gov/powersupplies.

F.

Toitehalduse nõuded: kuvaril peab olema vaikimisi aktiveeritud vähemalt üks mehhanism, mis võimaldab kuvaril automaatselt puhke- või väljalülitatud seisundisse minna. Näiteks peavad andme- või võrguühendused toetama kuvari väljalülitamist vastavalt standardsetele mehhanismidele, näiteks kuvari toitehalduse signaliseerimisele. Ise sisu loovatel kuvaritel peab olema vaikimisi aktiveeritud andur või taimer kuvari automaatseks viimiseks puhke- või väljalülitatud seisundisse.

3.   Energiatõhususe kriteeriumid

A.   Sisselülitatud seisundi nõuded

1.   Esimene etapp

Selleks et kvalifitseeruda ENERGY STARi vääriliseks, ei tohi kuvari energiatarbimine ületada sisselülitatud seisundi maksimaalse energiatarbimise näitajat (PO või PO1), mis arvutatakse järgmiste võrrandite alusel. Maksimaalset sisselülitatud seisundi energiatarbimist väljendatakse vattides ja ümardatakse lähima kümnendikvatini.

Tabel 1.   Esimese etapi sisselülitatud seisundi energiatarbimise nõuded

Kuvari kategooria

Maksimaalne sisselülitatud seisundi energiatarbimine

(W)

Ekraani diagonaal < 30 tolli

Ekraani eraldusvõime ≤ 1,1 MP

Formula

Ekraani diagonaal < 30 tolli

Ekraani eraldusvõime > 1,1 MP

Formula

Ekraani diagonaal 30–60 tolli

Mis tahes eraldusvõimega ekraanid

Formula

Kus:

MP= Kuvari eraldusvõime (megapikslites)

A= Ekraani nähtava osa pindala (ruuttollides)

NÄIDE: sellise kuvari puhul, mille eraldusvõime on 1 440 × 900 ehk 1 296 000 pikslit, ekraani nähtava osa diagonaal 19 tolli ja ekraani nähtava osa pindala 162 ruuttolli, oleks maksimaalne sisselülitatud seisundi energiatarbimine: Formula vatti (ümardatuna lähima kümnendikvatini).

Tabel 2.   Esimese etapi maksimaalse sisselülitatud seisundi energiatarbimise näidisnõuded  (3)

Ekraani

diagonaal

(tollides)

Eraldusvõime

Megapiksleid

Ekraani mõõtmed

(tollides)

Ekraani pindala

(ruuttollides)

Maksimaalne sisselülitatud seisundi energiatarbimine

(vattides)

7

800 × 480

0,384

5,9 × 3,5

21

6,4

19

1 440 × 900

1,296

16,07 × 10,05

162

22,8

26

1 920 × 1 200

2,304

21,7 × 13,5

293

38,4

42

1 360 × 768

1,044

36 × 20

720

202,4

50

1 920 × 1 080

2,074

44 × 24

1 056

293,1

2.   Teine etapp

Selleks et kvalifitseeruda ENERGY STARi vääriliseks, ei tohi kuvari energiatarbimine ületada sisselülitatud seisundi maksimaalse energiatarbimise näitajat, mis arvutatakse järgmiste võrrandite alusel: määratletakse hiljem (to be defined – TBD).

3.   Paistvuse automaatse juhtimisega kuvarid

Selliste kuvarite puhul, mida tarnitakse paistvuse automaatse juhtimise funktsiooniga, mis on vaikimisi aktiveeritud, kasutatakse sisselülitatud seisundi maksimaalse energiatarbimise jaoks alternatiivset arvutuskäiku

Formula

kus PO1 on keskmine sisselülitatud seisundi energiatarbimine vattides ümardatuna lähima kümnendikvatini, Ph on sisselülitatud seisundi energiatarbimine ümbruse tugeva valgustuse tingimustes ja Pl on sisselülitatud seisundi energiatarbimine ümbruse nõrga valgustuse tingimustes. Valem eeldab, et kuvar on 20 % ajast ümbruse nõrga valgustuse tingimustes.

B.   Puhkeseisundi ja väljalülitatud seisundi nõuded

1.   Esimene ja teine etapp

Selleks et kvalifitseeruda ENERGY STARi vääriliseks, ei tohi kuvari energiatarbimine ületada tabelis 3 esitatud puhke- ja väljalülitatud seisundi maksimaalse energiatarbimise näitajat. Mitme puhkeseisundiga (st puhkeseisund ja sügav puhkeseisund) kuvarid peavad vastama allpool esitatud puhkeseisundi nõudele kõikides puhkeseisundites.

NÄIDE: kuvar, mille katsetatud näitajad on puhkeseisundis 3 vatti ja sügavas puhkeseisundis 2 vatti, ei kvalifitseeruks, kuna ühe puhkeseisundi energiatarbimine ületab esimese etapi piirmäära 2 vatti.

Tabel 3:   Kõigi kuvarite puhkeseisundi ja väljalülitatud seisundi energiatarbimise nõuded

Seisund

Esimene etapp

Teine etapp

Maksimaalne puhkeseisundi energiatarbimine (W)

≤ 2

≤ 1

Maksimaalne väljalülitatud seisundi energiatarbimine (W)

≤ 1

≤ 1

4.   Katsenõuded

Käesoleva osa kasutamise viis

EPA ja Euroopa Komisjon kasutavad toodete tõhususe ja energiatarbimise mõõtmiseks tavalistes kasutustingimustes võimaluse korral tööstusharus laialdaselt kasutatavaid tavasid. Käesoleva spetsifikaadi katsemeetodite aluseks on Video- ja Elektroonikastandardite Assotsiatsiooni (VESA) ja Rahvusvahelise Elektrotehnikakomisjoni (IEC) standardid. Kui VESA ja IECi standardid ei olnud ENERGY STARi programmi vajadusteks piisavad, töötati koostöös tööstusharu sidusrühmadega välja täiendavad katse- ja mõõtmismeetodid.

Selleks et tagada elektroonikatoodete energiatarbimise järjepidevad mõõtmise meetodid, mis võimaldavad katsetulemuste reprodutseerimist ja tagavad, et välised tegurid ei mõjuta katse tulemusi negatiivselt, tuleb järgida järgmist protokolli. Sellel on neli põhikomponenti:

katsetingimused ja -seadmed,

seadistus,

katsemeetod,

dokumentatsioon.

Märkus: katsemeetod on esitatud 1. ja 2. liites. 1. liites kirjeldatakse selliste kuvarite katsetamise menetlust, mille ekraani nähtava osa diagonaal on alla (<) 30 tolli. 2. liites kirjeldatakse selliste kuvarite katsetamise menetlust, mille ekraani nähtava osa diagonaal on 30–60 (k.a) tolli.

Partnerid võivad katsetulemuste saamiseks kasutada ettevõttesisest või sõltumatut laborit.

Käitise kvaliteedikontroll

Partnerid peavad tegema katsed ja sertifitseerima tootemudelid, mis vastavad ENERGY STARi suunistele. ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerimist toetavate katsete tegemiseks tuleb toodet katsetada käitises, millel on kvaliteedikontrolli meetmed järelevalve teostamiseks katsete ja kalibreerimise usaldusväärsuse üle. ENERGY STAR soovitab neid katseid teha käitises, kus järgitakse rahvusvahelises standardis ISO/IEC 17025 kirjeldatud katse- ja kalibreerimislaborite kompetentsuse üldnõudeid.

Katsetingimused ja -seadmed

A.   Energiatarbimise mõõtmise protokollid

Kuvari keskmist tegelikku energiatarbimist mõõdetakse sisselülitatud seisundis, puhkeseisundis ja väljalülitatud seisundis. Tootemudeli sertifitseerimiseks mõõtmisi tehes peab katsetatav seade olema alguses samas olukorras (nt konfiguratsioon ja sätted) nagu tarbijale tarnimisel, kui ei ole vaja reguleerida vastavalt allpool toodud juhistele.

1.

Energiatarvet mõõdetakse seinakontakti või toiteallika ja katsetatava seadme vahelises punktis.

2.

Kui toode saab elektrit elektrivõrgust, USBst, liidesest IEEE1394, Ethernetist, telefonisüsteemist või mingist muust vahendist või seadmete kombinatsioonist, peab kvalifitseerimiseks kasutama toote poolt tarbitud võrgu vahelduvvoolu elektrivõimsust (võttes arvesse vahelduvvoolu-alalisvoolu muundumiskadu).

3.

Standardse madalapingelise alalisvoolutoitega tooted (näiteks USB, USB PlusPower, IEEE 1394 ja toide Etherneti kaudu) peavad kasutama sobivat vahelduvvoolutoitega alalisvoolu toiteallikat. Sellise vahelduvvoolu toiteallika energiatarbimine tuleb mõõta ja kirja panna katsetatava seadme energiatarbimisena.

4.

USB toitega kuvari puhul tuleb kasutada üksnes katsetatavat kuvarit teenindavat toitega jaoturit. Etherneti või USB PlusPoweri toitega kuvari puhul on lubatud mõõta toitejaotusseadet ühendatud ja ühendamata kuvariga ning registreerida kahe näidu erinevus kuvari energiatarbimisena. Katse korraldaja peaks kinnitama, et see kajastab võimalikult adekvaatselt seadme alalisvoolutarbimist, millele lisandub teatav hälve seoses toiteallika ja jaotuse ebaefektiivsusega.

5.

Toodet, mis on võimeline saama toidet nii vahelduvvoolu kui ka standardse madalapingelise alalisvoolu allikatest, katsetatakse vahelduvvoolu toitel töötamise ajal.

B.   Sisendi vahelduvpinge nõuded

Toitepinge:

Põhja-Ameerika/Taiwan:

115 (± 1 %) volti vahelduvvool, 60 Hz (± 1 %)

Euroopa/Austraalia/Uus-Meremaa:

230 (± 1 %) volti vahelduvvool, 50 Hz (± 1 %)

Jaapan:

100 (± 1 %) volti vahelduvvool, 50 Hz (± 1 %)/60 Hz (± 1 %)

 

Märkus: toodete puhul, mis on ette nähtud > 1,5 kW maksimumvõimsusele, on pinge vahemik ± 4 %

Harmooniliste komponentide summaarne moonutustegur (THD) (pinge):

< 2 % THD (< 5 % toodete puhul, mis on ette nähtud > 1,5 kW maksimumvõimsusele)

Ümbritseva õhu temperatuur:

23 °C ± 5 °C

Suhteline õhuniiskus:

10–80 %

(Viide: IEC 62301, väljaanne 1.0: Elektrilised majapidamisseadmed – ooteseisundi võimsustarbe mõõtmine, punktid 4.2, 4.3)

C.   Heakskiidetud mõõteseade

Heakskiidetud mõõteseadmed sisaldavad järgmisi atribuute (4):

kättesaadav voolu amplituuditegur on vähemalt 3 hinnatava vooluvahemiku väärtusel ning

madalam side vooluvahemikul 10 mA või vähem.

Võimsuse mõõteseadme eraldusvõime peab olema:

vähemalt 0,01 W, et mõõta 10 W või väiksemat võimsust;

vähemalt 0,1 W, et mõõta võimsust vahemikus 10–100 W, ning

vähemalt 1 W, et mõõta suuremat võimsust kui 100 W.

Lisaks eespool nimetatutele on soovitatavad järgmised atribuudid:

sagedusnäitaja vähemalt 3 kHZ ning

kalibreerimine vastavalt Ameerika Ühendriikide riikliku standardite ja tehnoloogia instituudi (NIST) standardile.

Samuti on seadmete puhul soovitatav, et need suudaksid mõõta keskmist võimsust kasutaja valitud mis tahes ajavahemiku jooksul (täpseimad seadmed teevad sisemise arvutuse, et jagada akumuleerunud energia möödunud ajaga). Alternatiivina peaks mõõteseade suutma jaotada energia kasutaja valitud mis tahes ajavahemiku lõikes, kasutades energia vähima arvestusliku ühikuna 0,1 mWh või väiksemat ühikut ning jaotatava perioodi esitamisel peab vähim arvestuslik ühik olema 1 sekund või väiksem.

D.   Täpsus

0,5 W või suuremat võimsust mõõdetakse mõõtemääramatusega kuni 2 % usaldusnivool 95 %. Väiksemat kui 0,5 W võimsust mõõdetakse mõõtemääramatusega kuni 0,01 W usaldusnivool 95 % (5).

Kõik mõõtmised tuleb kirja panna vattides ja ümardada lähima kümnendikvatini.

E.   Pimikutingimused

Kõik heleduse katsed tuleb teha pimikutingimustes. Kuvari ekraani valgustatus (E) peab olema väljalülitatud seisundis 1,0 luksi või vähem. Mõõta tuleb valguse mõõtmise seadisega (LMD) risti ekraani keskmega ning kuvar peab olema väljalülitatud seisundis (viide: VESA FPDM standard 2.0, punkt 301-2F).

F.   Valguse mõõtmise protokollid

Kui on vaja teha valguse mõõtmisi, nagu valgustatuse ja heleduse mõõtmine, kasutatakse valguse mõõtmise seadist (LMD) ning kuvar on paigutatud pimikutingimustesse. LMDd kasutatakse näitude võtmiseks kuvariekraani keskelt ning sellega risti (viide: VESA FPDM standard 2.0, lisa A115). Mõõdetav ekraani pinna ala katab vähemalt 500 pikslit, kui see ei ületa ekvivalenti ristkülikukujulisele alale, mille külgede pikkused on võrdsed 10 % ekraani nähtavast kõrgusest ja laiusest (sel juhul kohaldatakse viimati nimetatud piiri). Valgustatud ala ei või siiski mingil juhul olla väiksem LMD mõõdetavast alast (viide: VESA FPDM standard 2.0, punkt 301-2H).

Seadistus

A.   Välisseadmed

USB (Universal Serial Bus) jaoturitesse ja portidesse ei tohi olla ühendatud välisseadmeid. Sisseehitatud kõlarid, TV-tuunerid jne võivad olla seadistatud vähimale toitekonfiguratsioonile, mille saab valida kasutaja, et viia miinimumini kuvari endaga mitteseotud energiatarbimine.

B.   Modifikatsioonid

Keelatud on seadme modifikatsioonid, näiteks vooluringide eemaldamine või muud toimingud, mida tavakasutaja teha ei saa.

C.   Analoog- või digitaalliides

Partnerid peavad katsetama oma kuvareid analoogliidest kasutades, välja arvatud juhul, kui seadmel seda ei ole (st digitaalliidesega kuvarid, mis määratletakse käesoleva katsemeetodi eesmärgil kuvaritena, millel on ainult digitaalliides). Digitaalliidesega kuvarite pinge kohta teabe saamiseks vaadake 1. liite 1. joonealust märkust ning järgige olenevalt katsetatava seadme ekraani nähtava osa diagonaali pikkusest 1. ja/või 2. liite katsemeetodit, kasutades digitaalset signaali tekitajat.

D.   Mudelid, mis on võimelised töötama eri pinge/sageduse kombinatsioonidega

Partnerid peavad katsetama, kvalifitseerima ja dokumenteerima tingimused, mida kohaldatakse kõigil turgudel, kus nende tooteid müüakse ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerituna.

NÄIDE: selleks et toode saaks ENERGY Si märgise nii Ameerika Ühendriikides kui ka Euroopas, peab ta kvalifitseeruma nii kombinatsiooni 115 V/60Hz kui ka kombinatsiooni 230 V/50Hz korral. Kui toode vastab ENERGY STARi nõuetele vaid ühe pinge/sageduse kombinatsiooni korral (nt 115 volti/60 Hz), võib selle ENERGY STARi vääriliseks tunnistada ja sellisena reklaamida nendes piirkondades, kus rakendatakse katsetatud pinge/sageduse kombinatsiooni (nt Põhja-Ameerika ja Taiwan).

E.   Väline toiteallikas

Välise toiteallikaga tarnitavate kuvarite puhul tuleb katsetamisel kasutada tarnitavat välist toiteallikat. Vahelduvvoolu allikat ei tohi asendada.

F.   Värviseaded

Kõik värvi juhtelemendid (toon, küllastus, kontrastsustegur jne) peavad olema tehases seadistatud vaikesätetel.

G.   Eraldusvõime ja värskendussagedus

Eraldusvõime ja värskendussagedus on olenevalt tehnoloogiast erinevad:

1)

vedelkristallkuvari (LCD) ja muude püsipikseltehnoloogiate puhul tuleb pikslivorming seadistada loomulikule tasemele. LCD värskendussageduseks tuleb seadistada 60 Hz, kui partner ei soovita konkreetselt muud värskendussagedust, mida tuleb sel juhul kasutada;

2)

kineskoopkuvari pikslivorming tuleb seadistada eelistatud pikslivormingule kõrgeima eraldusvõimega, mis on ette nähtud kasutamiseks 75 Hz värskendussagedusel. Katsetamisel tuleb kasutada VESA diskreetset monitori ajastust (Discrete Monitor Timing – DMT) või uuemat standardset pikslivormingu ajastust. Katsetatavas vormingus peab kineskoopkuvar vastama kõikidele partneri deklareeritud kvaliteedispetsifikaatidele.

H.   Ülessoojenemine

Katsetatavat seadet tuleb üles soojendada vähemalt 20 minutit enne katsemõõtmise tegemist (viide: VESA FPDM standard 2.0, punkt 301-2D või 305–3 soojenemiskatse jaoks).

I.   Stabiilsus

Kõik energiatarbimise mõõtmise tulemused registreeritakse pärast seda, kui seadme näidud on kolmeminutilise ajavahemiku vältel 1 % piires stabiilsed (viide: IEC 4.3.1).

Katsemeetod

Nimetatud katsete tegemisel nõustub partner kasutama 1. ja/või 2. liites esitatud katsemenetlusi olenevalt katsetatava seadme ekraani nähtava osa diagonaali pikkusest.

 

Kuvarite puhul, mille ekraani nähtava osa diagonaal on alla (<) 30 tolli, kasutatakse 1. liidet.

 

Kuvarite puhul, mille ekraani nähtava osa diagonaal on 30–60 tolli, kasutatakse 2. liidet.

Dokumentatsioon

A.   Kvalifitseerunud toote andmete esitamine vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile

Partnerid peavad ise sertifitseerima ENERGY STARi suunistele vastavad tootemudelid ja esitama teabe vastavalt vajadusele kas EPA-le toodete veebipõhise esitusvahendi abil või Euroopa Komisjonile. ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseeruvate toodete andmed, sealhulgas teave uute mudelite kohta, tuleb esitada kord aastas või sagedamini, kui partner soovib.

B.   Tootepere kvalifitseerumine

Selliste kuvarimudelite perekonnad, mis on ehitatud samal alusel ja mis on igas mõttes identsed, välja arvatud korpus ja värv, võivad kvalifitseeruda ühe, tüüpilise mudeli katseandmete esitamisega. Mudelid, mida ei ole muudetud, ja mudelid, mis erinevad eelmisel aastal müüdud mudelitest üksnes viimistluse poolest, võib lugeda jätkuvalt kvalifitseerituks uusi katseandmeid esitamata.

C.   Katsetamiseks vajalik seadmete arv

Võttes aluseks Euroopa standardi 50301 (viide: BSI 03-2001, BS EN 50301:2001, Audio- ja videoseadmete ning nendega seotud seadmete energiatarbimise mõõtmise meetodid, A lisa), on EPA ja Euroopa Komisjon kehtestanud katsemenetluse, mille kohaselt sõltub katsetamisele kuuluvate seadmete arv esimese seadme katsetamise tulemustest:

1)

kui katsetatava seadme energiatarbimine stabiilses seisundis on ühes kolmest talitlusseisundist suurem kui 85 % ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumise piirmäärast, võetakse katsetamiseks sama mudeli kaks lisanäidist;

2)

kõigi kolme katseseadme energiatarbimise andmed ning sisselülitatud seisundi, puhkeseisundi ja väljalülitatud seisundi energiatarbimise kohta kolme katse käigus saadud keskmised näitajad teatatakse vastavalt vajadusele kas EPA-le toodete veebipõhise esitusvahendi kaudu või Euroopa Komisjonile;

3)

lisanäidiseid ei pea katsetama, kui esimese katseseadme energiatarbimine stabiilses seisundis on kõigi talitlusseisundite puhul kuni 85 % ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumise piirmäärast;

4)

et mudel kvalifitseeruks ENERGY STARi vääriliseks, ei või ühegi katsetatava seadme ükski katsetulemus ületada ENERGY STARi spetsifikaadiga ettenähtut;

5)

seda lähenemisviisi iseloomustab järgmine näide:

NÄIDE: oletagem lihtsuse huvides, et spetsifikaadi nõue on 100 vatti või vähem ja see on kohaldatav ainult ühe talitlusseisundi suhtes. 85 vatti oleks 15 % lävi.

Kui esimese seadme näit on 80 vatti, ei ole rohkem katsetada vaja ning mudel kvalifitseerub (80 vatti ei ole rohkem kui 85 % ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumise piirmäärast).

Kui esimese seadme näit on 85 vatti, ei ole rohkem katsetada vaja ning mudel kvalifitseerub (85 vatti on täpselt 85 % ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumise piirmäärast).

Kui esimese seadme näit on 85,1 vatti, tuleb katsetada veel kaht seadet, et mudeli kvalifitseerumine kindlaks teha (85,1 vatti on rohkem kui 85 % ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumise piirmäärast).

Kui kolme seadme katsetulemusteks on 90, 98 ja 105 vatti, ei kvalifitseeru mudel ENERGY STARi vääriliseks, kuigi keskmine on 98 vatti, sest üks väärtustest (105) ületab ENERGY STARi spetsifikaadiga ettenähtut.

5.   Kasutajaliides

Partneritel soovitatakse tungivalt kavandada tooteid vastavalt kasutajaliidest käsitlevale standardile IEEE P1621: Kontori- või tarbijakeskkonnas kasutatavate elektroonikaseadmete toite juhtelementide kasutajaliidese elementide standard. Toitehalduse juhtelementide projektiga töötati kõnealune standard välja selleks, et muuta kõigi elektroonikaseadmete toite juhtelemendid sarnasemaks ja intuitiivselt kasutatavaks. Üksikasjalikku teavet saab aadressilt http://eetd.LBL.gov/Controls.

6.   Jõustumiskuupäev

Kuupäev, millest alates partnerid võivad alustada toodete kvalifitseerimist ENERGY STARi vääriliseks vastavalt spetsifikaadi versioonile 5.0, määratletakse lepingu jõustumise kuupäevana. Kõik ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerunud kuvaritega seoses varem koostatud lepingud kaotavad kehtivuse 29. oktoobril 2009 kuvarite puhul, mille ekraani nähtava osa diagonaal on alla 30 tolli, või 29. jaanuaril 2010 kuvarite puhul, mille ekraani nähtava osa diagonaal on 30–60 (k.a) tolli.

A.   Toodete kvalifitseerumine spetsifikaadi versiooni 5.0 esimese etapi alusel

Kuupäev, millest alates spetsifikaadi versiooni 5.0 esimene etapp jõustub, sõltub kuvari suurusest ning on esitatud järgmises tabelis. Kõik tooted (sealhulgas mudelid, mis algselt kvalifitseerusid versiooni 4.1 kohaselt), mille valmistamiskuupäev on jõustumiskuupäev või sellest hilisem, peavad ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumiseks vastama uutele versiooni 5.0 nõuetele (sealhulgas algselt versiooni 4.1 kohaselt kvalifitseerunud mudelite täiendavad saadetised). Valmistamiskuupäev on olemas igal seadmel ning selleks on kuupäev (nt kuu ja aasta), mil seade loeti lõplikult kokkupanduks.

Kuvari kategooria

Esimese etapi jõustumise kuupäev

Ekraani diagonaal < 30 tolli

30. oktoober 2009

Ekraani diagonaal 30–60 tolli

30. jaanuar 2010

B.   Toodete kvalifitseerumine spetsifikaadi versiooni 5.0 teise etapi alusel

Käesoleva spetsifikaadi teine faas ehk teine etapp jõustub 30. oktoobril 2011 ja seda kohaldatakse selliste toodete suhtes, mille valmistamise kuupäev on 30. oktoober 2011 või sellest hilisem. Näiteks seade valmistamiskuupäevaga 30. oktoober 2011 peab ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumiseks vastama teise etapi spetsifikaadile.

C.   Seniste õiguste kaitse kaotamine

EPA ja Euroopa Komisjon ei võimalda ENERGY STARi spetsifikaadi versiooni 5.0 alusel seniste õiguste kaitset. Versiooni 4.1 alusel ENERGYy STARi vääriliseks kvalifitseerumine ei jätku automaatselt tootemudelite kogu valmistamisaja jooksul. Seetõttu peab iga toode, mida tootmispartner müüb, turustab või tunnustab ENERGY STARi väärilisena, vastama toote valmistamise ajal kehtinud spetsifikaadile.

7.   Spetsifikaatide edasine muutmine

EPA ja Euroopa Komisjon jätavad endale õiguse spetsifikaat läbi vaadata, kui tehnoloogilised ja/või turumuudatused mõjutavad selle kasulikkust tarbijatele või tööstusele või seoses keskkonnaga. Kooskõlas praeguse tavaga arutatakse spetsifikaati tehtavad muudatused läbi sidusrühmadega.

EPA ja Euroopa Komisjon hindavad korrapäraselt turgu, pidades silmas energiatõhusust ja uusi tehnoloogilisi lahendusi. Nagu varemgi, on sidusrühmadel võimalus vahetada andmeid, teha ettepanekuid ja väljendada mis tahes muresid. EPA ja Euroopa Komisjon püüavad tagada, et kõige energiatõhusamad turulolevad mudelid leiaksid esimese ja teise etapi spetsifikaatides tunnustamist ja energiatõhususe suurendamiseks pingutanud partnerid saaksid selle eest tasu.

1. liide

Katsemenetlused kuvarite jaoks, mille ekraani nähtava osa diagonaal on alla (<) 30 tolli

Käesoleva dokumendi kasutamine

Käesolevas dokumendis kirjeldatakse ENERGY STARi programmi kuvaritele esitatavate nõuete versioonis 5.0 esitatud katsemenetlusi selliste kuvarite puhul, mille ekraani nähtava osa diagonaal on alla (<) 30 tolli. Neid menetlusi tuleb kasutada katsetatava seadme energiatarbimise kindlakstegemiseks sisselülitatud seisundis, puhkeseisundis ja väljalülitatud seisundis. Käesolev liide sisaldab eraldi menetlusi järgmiste tooteliikide jaoks:

kineskoopkuvarid;

vaikimisi aktiveeritud paistvuse automaatse juhtimiseta püsipikselkuvarid ja

vaikimisi aktiveeritud paistvuse automaatse juhtimisega püsipikselkuvarid.

1.   Kineskoopkuvarite katsetamise meetod

A.   Katsetingimused, -seadmed ja -seadistus

Enne katsetatava seadme katsetamist tagage nõuetekohased katsetingimused, -seadmed ja -seadistus vastavalt kuvarite spetsifikaadis toote katsetingimuste, -seadmete ja -seadistuse osas esitatule.

B.   Sisselülitatud seisund

1)

Ühendage katsetatav seade seinakontakti või toiteallikaga ja katseseadmetega.

2)

Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt toiteallika pinget ja sagedust.

3)

Kontrollige katsetatava seadme normaaltalitlust ning jätke kõik kasutaja reguleeritavad sätted tehases seadistatud vaikesätetele.

4)

Lülitage katsetatav seade sisselülitatud seisundisse kaugjuhtimisseadet kasutades või katsetatava seadme korpusel asuvat toitelülitit vajutades.

5)

Laske katsetataval seadmel saavutada töötemperatuur (umbes 20 minutit).

6)

Seadke nõuetekohane kuvamisseisund (vt „Toote katseseadistus” G jaotis „Eraldusvõime ja värskendussagedus”).

7)

Tagage pimikutingimused (vt „Toote katsetingimused ja -seadmed” F jaotis „Valguse mõõtmise protokollid” ja E jaotis „Pimikutingimused”).

8)

Seadistage suurus ja heledus järgmiselt:

a)

käivitage ekraani suuruse jaoks AT01P (Alignment Target 01 Positive Mode) tabel (VESA FPDM standard 2.0, A112-2F, AT01P) ja kasutage seda kuvari seadistamiseks partneri soovitatud kuvasuurusele, mis on tavaliselt pisut väiksem ekraani suurimast nähtavast osast;

b)

seejärel kuvatakse häälestustabel (VESA FPDM standard 2.0, A112-2F, SET01K), millel on kaheksa halli tooni varjundit alates täiesti mustast (0 volti) kuni täiesti valgeni (0,7 volti) (6). Sisendsignaali tasemed vastavad VESA videosignaalistandardile (VSIS), versioon 1.0, revideeritud väljaanne 2.0, detsember 2002;

c)

reguleerige (kui võimalik) kuvari paistvuse juhtelementi suurimast väärtusest allapoole, kuni madalaim musta tulba heleduse tase on vaid kergelt nähtav (VESA FPDM standard 2.0, punkt 301-3K);

d)

kuvage häälestustabel (VESA FPDM standard 2.0, A112-2H, L80), millel on täiesti valge (0,7 voltii) kast, mis võtab enda alla 80 % kujutisest;

e)

reguleerige kontrasti juhtelementi, kuni ekraani valge ala on seadistatud järgmisele heledusele: 100 cd/m2

f)

mõõdetuna vastavalt VESA FPDM standardile 2.0, punkt 302–1 (kui kuvari suurim heledus on väiksem kui eespool esitatud ettenähtud heledus, kasutab tehnik suurimat heledust ja esitab väärtuse vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile koos muude nõutud katsedokumentidega. Kui kuvari vähim heledus on suurem kui ettenähtud heledus, kasutab tehnik samamoodi vähimat heledust ja esitab väärtuse vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile koos muude nõutud katsedokumentidega);

g)

heleduse väärtus tuleb esitada koos muude nõutud katsedokumentidega vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile.

9)

Pärast heleduse seadistamist ei ole pimikutingimused enam vajalikud.

10)

Seadke võimsusmõõturi vooluvahemik. Valitud skaala maksimumväärtus korrutatuna mõõturi amplituuditeguriga (Ipeak/Irms) peab olema suurem kui ostsillograafil saadud löökvoolu näit.

11)

Laske võimsusmõõturil saadud näidul stabiliseeruda ja võtke seejärel võimsusmõõturilt tegeliku energiatarbimise näit vattides. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul (vt „Toote katseseadistus” I jaotis „Stabiilsus”).

12)

Märkige üles energiatarbimine ja kogupikselvorming (kuvatud horisontaalpikslid × vertikaalpikslid), et arvutada pikslite suhe vattidesse.

C.   Puhkeseisund (toitelüliti sisselülitatud asendis, videosignaal puudub)

1)

Pärast sisselülitatud seisundi katse lõpetamist käivitage kuvari puhkeseisund. Reguleerimismeetod dokumenteeritakse paralleelselt puhkeseisundi saavutamiseks vajalike sündmuste reaga. Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt talitlusulatust.

2)

Laske kuvaril jääda puhkeseisundisse, kuni saate stabiilse energiatarbimise näidu. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul. Katse korraldaja ei arvesta mudeli energiatarbimist puhkeseisundis, mõõtes sisendi sünkroniseerimissignaali kontrolltsüklit.

3)

Märkige üles katsetingimused ja -andmed. Mõõtmisaeg peab olema piisavalt pikk korrektse keskmise väärtuse (st mitte tipp- ega hetkevõimsuse) mõõtmiseks. Kui seadmel on käsitsi valitavad erinevad puhkeseisundid, tuleks näidud võtta siis, kui seade on neist seisunditest enim energiat tarbivas seisundis. Kui seade läbib seisundeid automaatselt, peab mõõtmisaeg olema piisavalt pikk, et saada kõiki seisundeid hõlmav tegelik keskmine väärtus.

D.   Väljalülitatud seisund (toitelüliti väljalülitatud asendis)

1)

Pärast puhkeseisundi katse lõpetamist käivitage kuvari väljalülitatud seisund, kasutades toitelülitit, mis on kasutajale kõige hõlpsamini kättesaadav. Reguleerimismeetod dokumenteeritakse paralleelselt väljalülitatud seisundi saavutamiseks vajalike sündmuste reaga. Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt talitlusulatust.

2)

Laske kuvaril jääda väljalülitatud seisundisse, kuni saate stabiilse energiatarbimise näidu. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul. Katse korraldaja ei arvesta mudeli energiatarbimist väljalülitatud seisundis, mõõtes sisendi sünkroniseerimissignaali kontrolltsüklit.

3)

Märkige üles katsetingimused ja -andmed. Mõõtmisaeg peab olema piisavalt pikk korrektse keskmise väärtuse (st mitte tipp- ega hetkevõimsuse) mõõtmiseks.

E.   Tulemuste teatamine

Pärast käesoleva katsemenetluse lõpetamist saate spetsifikaadist toote katsedokumentatsiooni osast suunised katsetulemuste teatamise kohta vastavalt vajadusele kas EPA-le või Euroopa Komisjonile.

2.   Vaikimisi aktiveeritud paistvuse automaatse juhtimiseta püsipikselkuvarite katsetamise meetod

A.   Katsetingimused, -seadmed ja -seadistus

Enne katsetatava seadme katsetamist tagage nõuetekohased katsetingimused, -seadmed ja -seadistus vastavalt kuvarite spetsifikaadis toote katsetingimuste, -seadmete ja -seadistuse osas esitatule.

B.   Sisselülitatud seisund

1)

Ühendage katsetatav seade seinakontakti või toiteallikaga ja katseseadmetega.

2)

Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt toiteallika pinget ja sagedust.

3)

Kontrollige katsetatava seadme normaaltalitlust ning jätke kõik kasutaja reguleeritavad sätted tehases seadistatud vaikesätetele.

4)

Lülitage katsetatav seade sisselülitatud seisundisse kaugjuhtimisseadet kasutades või katsetatava seadme korpusel asuvat toitelülitit vajutades.

5)

Laske katsetataval seadmel saavutada töötemperatuur (umbes 20 minutit).

6)

Seadistage nõuetekohane kuvamisseisund (Vt „Toote katseseadistus” G jaotis „Eraldusvõime ja värskendussagedus”).

7)

Tagage pimikutingimused (Vt „Toote katsetingimused ja -seadmed” F jaotis „Valguse mõõtmise protokollid” ja E jaotis „Pimikutingimused”).

8)

Seadistage suurus ja heledus järgmiselt:

a)

kuvatakse häälestustabel (VESA FPDM standard 2.0, A112-2F, SET01K), millel on kaheksa halli tooni varjundit alates täiesti mustast (0 voltii) kuni täiesti valgeni (0,7 voltii). Sisendsignaali tasemed vastavad VESA videosignaalistandardile (VSIS), versioon 1.0, revideeritud väljaanne 2.0, detsember 2002;

b)

kui paistvuse ja kontrasti juhtelemendid on kõrgeimal tasemel, kontrollib tehnik, kas madalaimal tasemel on eristatavad valge ja peaaegu valge halli tasemed. Kui valge ja peaaegu valge halli tasemed ei ole eristatavad, siis reguleeritakse kontrasti, kuni need muutuvad eristatavaks;

c)

järgmiseks kuvab tehnik häälestustabeli (VESA FPDM standard 2.0, A112-2H, L80), millel on täiesti valge (0,7 voltii) kast, mis võtab enda alla 80 % kujutisest;

d)

seejärel reguleerib tehnik paistvust, kuni ekraani valge ala on seadistatud järgmisele heledusele:

Toode

Cd/m2

Eraldusvõime kuni 1,1 MP

175

Eraldusvõime üle 1,1 MP

200

mõõdetuna vastavalt VESA FPDM standardile 2.0, punkt 302–1 (kui kuvari suurim heledus on väiksem kui eespool tabelis esitatud ettenähtud heledus, kasutab tehnik suurimat heledust ja esitab väärtuse vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile koos muude nõutud katsedokumentidega. Kui kuvari vähim heledus on suurem kui ettenähtud heledus, kasutab tehnik samamoodi vähimat heledust ja esitab väärtuse vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile koos muude nõutud katsedokumentidega);

e)

heleduse väärtus tuleb esitada koos muude nõutud katsedokumentidega vastavalt vajadusele EPA-le või Euroopa Komisjonile.

9)

Pärast heleduse seadistamist ei ole pimikutingimused enam vajalikud.

10)

Seadke võimsusmõõturi vooluvahemik. Valitud skaala maksimumväärtus korrutatuna mõõturi amplituuditeguriga (Ipeak/Irms) peab olema suurem kui ostsillograafil saadud löökvoolu näit.

11)

Laske võimsusmõõturil saadud näidul stabiliseeruda ja võtke seejärel võimsusmõõturilt tegeliku energiatarbimise näit vattides. Näite peetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul. (Vt „Toote katseseadistus” I jaotis „Stabiilsus”).

12)

Märkige üles energiatarbimine ja kogupikselvorming (kuvatud horisontaalpikslid × vertikaalpikslid), et arvutada pikslite suhe vattidesse.

C.   Puhkeseisund (toitelüliti sisselülitatud asendis, videosignaal puudub)

1)

Pärast sisselülitatud seisundi katse lõpetamist käivitage kuvari puhkeseisund. Reguleerimismeetod dokumenteeritakse paralleelselt puhkeseisundi saavutamiseks vajalike sündmuste reaga. Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt talitlusulatust.

2)

Laske kuvaril jääda puhkeseisundisse, kuni saate stabiilse energiatarbimise näidu. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul. Katse korraldaja ei arvesta mudeli energiatarbimist puhkeseisundis, mõõtes sisendi sünkroniseerimissignaali kontrolltsüklit.

3)

Märkige üles katsetingimused ja -andmed. Mõõtmisaeg peab olema piisavalt pikk korrektse keskmise väärtuse (st mitte tipp- ega hetkevõimsuse) mõõtmiseks. Kui seadmel on käsitsi valitavad erinevad puhkeseisundid, tuleks näidud võtta siis, kui seade on neist seisunditest enim energiat tarbivas seisundis. Kui seade läbib seisundeid automaatselt, peab mõõtmisaeg olema piisavalt pikk, et saada kõiki seisundeid hõlmav tegelik keskmine väärtus.

D.   Väljalülitatud seisund (toitelüliti väljalülitatud asendis)

1)

Pärast puhkeseisundi katse lõpetamist käivitage kuvari väljalülitatud seisund, kasutades toitelülitit, mis on kasutajale kõige hõlpsamini kättesaadav. Reguleerimismeetod dokumenteeritakse paralleelselt väljalülitatud seisundi saavutamiseks vajalike sündmuste reaga. Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt talitlusulatust.

2)

Laske kuvaril jääda väljalülitatud seisundisse, kuni saate stabiilse energiatarbimise näidu. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul. Katse korraldaja ei arvesta mudeli energiatarbimist väljalülitatud seisundis, mõõtes sisendi sünkroniseerimissignaali kontrolltsüklit.

3)

Märkige üles katsetingimused ja -andmed. Mõõtmisaeg peab olema piisavalt pikk korrektse keskmise väärtuse (st mitte tipp- ega hetkevõimsuse) mõõtmiseks.

E.   Tulemuste teatamine

Pärast käesoleva katsemenetluse lõpetamist saate spetsifikaadist toote katsedokumentatsiooni osast suunised katsetulemuste teatamise kohta vastavalt vajadusele kas EPA-le või Euroopa Komisjonile.

3.   Vaikimisi aktiveeritud paistvuse automaatse juhtimisega püsipikselkuvarite katsemeetod

A.   Katsetingimused, -seadmed ja seadistus

Enne katsetatava seadme katsetamist tagage nõuetekohased katsetingimused, -seadmed ja -seadistus vastavalt kuvarite spetsifikaadis toote katsetingimuste, -seadmete ja -seadistuse osas esitatule.

B.   Sisselülitatud seisund

1)

Ühendage katsetatav seade seinakontakti või toiteallikaga ja katseseadmetega.

2)

Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt toiteallika pinget ja sagedust.

3)

Kontrollige katsetatava seadme normaaltalitlust ning jätke kõik kasutaja reguleeritavad sätted tehases seadistatud vaikesätetele.

4)

Lülitage katsetatav seade sisselülitatud seisundisse kaugjuhtimisseadet kasutades või katsetatava seadme korpusel asuvat toitelülitit vajutades.

5)

Laske katsetataval seadmel saavutada töötemperatuur (umbes 20 minutit).

6)

Seadistage nõuetekohane kuvamisseisund (Vt „Toote katseseadistus” G jaotis „Eraldusvõime ja värskendussagedus”).

7)

Seadke võimsusmõõturi vooluvahemik. Valitud skaala maksimumväärtus korrutatuna mõõturi amplituuditeguriga (Ipeak/Irms) peab olema suurem kui ostsillograafil saadud löökvoolu näit.

8)

Vaikimisi aktiveeritud paistvuse automaatse juhtimisega tarnitavate kuvarite suurima sisselülitatud seisundi energiatarbimise arvutamiseks kasutatakse järgmist alternatiivset katsemenetlust. Selle katsemenetluse jaoks seadistatakse tugev ümbruse valgustus 300 luksile ja nõrk ümbruse valgustus 0 luksile järgmiselt:

a)

seadke ümbruse valgustus 300 luksile mõõdetuna ümbruse valgustust mõõtva anduri ees;

b)

laske võimsusmõõturil saadud näidul stabiliseeruda ja võtke seejärel võimsusmõõturilt ümbruse tugeva valgustuse tegeliku energiatarbimise näit Ph vattides. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul (vt „Toote katseseadistus” I jaotis „Stabiilsus”);

c)

seadke ümbruse valgustus 0 luksile mõõdetuna ümbruse valgustust mõõtva anduri ees;

d)

laske võimsusmõõturil saadud näidul stabiliseeruda ja võtke seejärel võimsusmõõturilt nõrga ümbruse valgustuse tegeliku energiatarbimise näit Pl vattides;

e)

arvutage keskmine sisselülitatud seisundi energiatarbimine, kasutades punkti 3.A.3. „Paistvuse automaatse juhtimisega kuvarid” valemit spetsifikaadi lk 7.

9)

Märkige üles energiatarbimine ja kogupikselvorming (kuvatud horisontaalpikslid × vertikaalpikslid), et arvutada pikslite suhe vattidesse.

C.   Puhkeseisund (toitelüliti sisselülitatud asendis, videosignaal puudub)

1)

Pärast sisselülitatud seisundi katse lõpetamist käivitage kuvari puhkeseisund. Reguleerimismeetod dokumenteeritakse paralleelselt puhkeseisundi saavutamiseks vajalike sündmuste reaga. Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt talitlusulatust.

2)

Laske kuvaril jääda puhkeseisundisse, kuni saate stabiilse energiatarbimise näidu. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul. Katse korraldaja ei arvesta mudeli energiatarbimist puhkeseisundis, mõõtes sisendi sünkroniseerimissignaali kontrolltsüklit.

3)

Märkige üles katsetingimused ja -andmed. Mõõtmisaeg peab olema piisavalt pikk korrektse keskmise väärtuse (st mitte tipp- ega hetkevõimsuse) mõõtmiseks. Kui seadmel on käsitsi valitavad erinevad puhkeseisundid, tuleks näidud võtta siis, kui seade on neist seisunditest enim energiat tarbivas seisundis. Kui seade läbib seisundeid automaatselt, peab mõõtmisaeg olema piisavalt pikk, et saada kõiki seisundeid hõlmav tegelik keskmine väärtus.

D.   Väljalülitatud seisund (toitelüliti väljalülitatud asendis)

1)

Pärast puhkeseisundi katse lõpetamist käivitage kuvari väljalülitatud seisund, kasutades toitelülitit, mis on kasutajale kõige hõlpsamini kättesaadav. Reguleerimismeetod dokumenteeritakse paralleelselt väljalülitatud seisundi saavutamiseks vajalike sündmuste reaga. Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt talitlusulatust.

2)

Laske kuvaril jääda väljalülitatud seisundisse, kuni saate stabiilse energiatarbimise näidu. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul. Katse korraldaja ei arvesta mudeli energiatarbimist väljalülitatud seisundis, mõõtes sisendi sünkroniseerimissignaali kontrolltsüklit.

3)

Märkige üles katsetingimused ja -andmed. Mõõtmisaeg peab olema piisavalt pikk korrektse keskmise väärtuse (st mitte tipp- ega hetkevõimsuse) mõõtmiseks.

E.   Tulemuste teatamine

Pärast käesoleva katsemenetluse lõpetamist saate spetsifikaadist toote katsedokumentatsiooni osast suunised katsetulemuste teatamise kohta vastavalt vajadusele kas EPA-le või Euroopa Komisjonile.

2. liide

Katsemenetlused kuvarite jaoks, mille ekraani nähtava osa diagonaal on 30–60 (k.a) tolli

Käesoleva dokumendi kasutamine

Käesolevas dokumendis kirjeldatakse ENERGY STARi programmi kuvaritele esitatavate nõuete versioonis 5.0 esitatud katsemenetlusi selliste kuvarite puhul, mille ekraani nähtava osa diagonaal on 30–60 (k.a) tolli („suured kuvarid”). Neid menetlusi tuleb kasutada katsetatava seadme energiatarbimise kindlakstegemiseks sisselülitatud seisundis, puhkeseisundis ja väljalülitatud seisundis.

Tabel 1.   Talitlusseisundite mõõtmise katsemenetlus

Spetsifikaadi nõuded

Katseprotokoll

Allikas

Sisselülitatud seisund

IEC 62087, väljaanne 2.0: Audio- ja videoseadmete ning nendega seotud seadmete energiatarbimise mõõtmise meetodid, osa 11, „Telerite mõõtmistingimused sisselülitatud (keskmises) seisundis”.

www.iec.ch

1.   Katsetingimused, -seadmed ja -seadistus

Enne katsetatava seadme katsetamist tagage nõuetekohased katsetingimused, -seadmed ja -seadistus vastavalt kuvarite spetsifikaadis toote katsetingimuste, -seadmete ja -seadistuse osas esitatule.

2.   Energiatarbimise mõõtmine sisselülitatud seisundis, puhkeseisundis ja väljalülitatud seisundis

A.   Sisselülitatud seisund (standardi IEC 62087 rakendamise suunised)

Järgnevalt antakse suuniseid IEC 62087, väljaanne 2.0, kasutamise kohta suurte kuvarite sisselülitatud seisundi energiatarbimise mõõtmiseks. Toote ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseerumise kindlakstegemisel kohaldatakse järgmisi erandeid ja täpsustusi.

1)

Sisendsignaali tasemete täpsus: punktis 11.4.12 „Sisendsignaali tasemete täpsus” tuletatakse katse korraldajatele meelde, et katsetamisel kasutatavad videosisendid peavad olema ± 2 % piires valge ja musta võrdlustasemetest. B lisa punktis B.2 „Kaalutlused teleri sisselülitatud (keskmise) seisundi energiatarbimise mõõtmisel” kirjeldatakse üksikasjalikumalt sisendsignaali täpsuse tähtsust. EPA ja Euroopa Komisjon soovivad rõhutada täpsete/kalibreeritud videosisendite kasutamise tähtsust sisselülitatud seisundi katsetamise ajal ning ärgitavad katse korraldajaid kasutama võimaluse korral alati HDMI sisendeid.

2)

Tegelik võimsustegur: tulenevalt energia kvaliteedi alase teadlikkuse suurenemisest peavad partnerid märkima oma kuvarite tegeliku võimsusteguri sisselülitatud seisundis mõõtmise ajal.

3)

Katsematerjalide kasutamine katsetamisel: sisselülitatud seisundi energiatarbimise mõõtmiseks peavad partnerid mõõtma Po_broadcast’i (sisselülitatud seisund ringhäälingusignaaliga) vastavalt punkti 11.6.1 „Sisselülitatud seisundi (keskmise) katsetamine muutuva ringhäälingu-sisu videosignaaliga” kirjeldusele.

4)

Katsetamine tehase vaikesätetega: suurte kuvarite sisselülitatud seisundi energiatarbimise mõõtmisel huvitab EPAd ja Euroopa Komisjoni eelkõige toodete energiatarbimine tehasest väljasaatmisel. Enne sisselülitatud seisundi energiatarbimise katsetamist tehtav pildi reguleerimine tuleb vajaduse korral teha punkti 11.4.8 „Pildi reguleerimine” järgi.

Punktis 11.4.8 on märgitud: „Teleri kontrastsus ja paistvus ning taustvalguse tase, kui see on olemas, seadistatakse vastavalt sellele, nagu valmistaja on selle algselt lõppkasutaja jaoks seadistanud. Kui esimesel aktiveerimisel tuleb valida seadistusseisund, tuleb valida „standardseisund” või sellega samaväärne seisund. Kui „standardseisundit” või sellega samaväärset ei ole, tuleb valida ekraanimenüüdes esimesena nimetatud seisund. Katsetamisel kasutatav seisundit tuleb aruandes kirjeldada. „Standardseisund” on määratletud kui „valmistaja poolt tavaliseks kodukasutuseks soovitatav seisund”.”

Toodete kohta, mida tarnitakse sundmenüüga, millest klient peab esimesel käivitamisel valima seisundi, milles toodet kasutatakse, on punktis 11.4.8 märgitud, et katse tuleb teha „standardseisundis”.

Teave selle kohta, et toode kvalifitseerub konkreetses seadistuses ENERGY STARi vääriliseks ja et see on seadistus, milles saavutatakse energia kokkuhoid, lisatakse tootele pakendis ning pannakse üles partneri veebilehele, kuhu pannakse kirja teave mudeli kohta.

5)

Paistvuse automaatse juhtimisega kuvarite katsetamine: selle katsemenetluse jaoks seadistatakse tugev ümbruse valgustus 300 luksile ja nõrk ümbruse valgustus 0 luksile järgmiselt:

a)

seadke ümbruse valgustus 300 luksile mõõdetuna ümbruse valgustust mõõtva anduri ees;

b)

mõõtke ümbruse tugeva valgustuse tingimustes sisselülitatud seisundi energiatarbimine Ph vastavalt punkti 11.6.1 „Sisselülitatud seisundi (keskmise) katsetamine muutuva ringhäälingu-sisu videosignaaliga” kirjeldusele;

c)

seadke ümbruse valgustus 0 luksile mõõdetuna ümbruse valgustust mõõtva anduri ees;

d)

mõõtke ümbruse nõrga valgustuse tingimustes sisselülitatud seisundi energiatarbimine Pl vastavalt punkti 11.6.1 „Sisselülitatud seisundi (keskmise) katsetamine muutuva ringhäälingu-sisu videosignaaliga” kirjeldusele;

e)

arvutage keskmine sisselülitatud seisundi energiatarbimine, kasutades punkti 3.A.3. „Paistvuse automaatse juhtimisega kuvarid” valemit spetsifikaadi lk 7.

B.   Puhkeseisund (toitelüliti sisselülitatud asendis, videosignaal puudub)

1)

Pärast sisselülitatud seisundi katse lõpetamist käivitage kuvari puhkeseisund. Reguleerimismeetod dokumenteeritakse paralleelselt puhkeseisundi saavutamiseks vajalike sündmuste reaga. Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt talitlusulatust.

2)

Laske kuvaril jääda puhkeseisundisse, kuni saate stabiilse energiatarbimise näidu. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul. Katse korraldaja ei arvesta mudeli energiatarbimist puhkeseisundis, mõõtes sisendi sünkroniseerimissignaali kontrolltsüklit.

3)

Märkige üles katsetingimused ja -andmed. Mõõtmisaeg peab olema piisavalt pikk korrektse keskmise väärtuse (st mitte tipp- ega hetkevõimsuse) mõõtmiseks. Kui seadmel on käsitsi valitavad erinevad puhkeseisundid, tuleks näidud võtta siis, kui seade on neist seisunditest enim energiat tarbivas seisundis. Kui seade läbib seisundeid automaatselt, peab mõõtmisaeg olema piisavalt pikk, et saada kõiki seisundeid hõlmav tegelik keskmine väärtus.

C.   Väljalülitatud seisund (toitelüliti väljalülitatud asendis)

1)

Pärast puhkeseisundi katse lõpetamist käivitage kuvari väljalülitatud seisund, kasutades toitelülitit, mis on kasutajale kõige hõlpsamini kättesaadav. Reguleerimismeetod dokumenteeritakse paralleelselt väljalülitatud seisundi saavutamiseks vajalike sündmuste reaga. Lülitage kõik katseseadmed sisse ning reguleerige nõuetekohaselt talitlusulatust.

2)

Laske kuvaril jääda väljalülitatud seisundisse, kuni saate stabiilse energiatarbimise näidu. Näidud loetakse stabiilseks, kui aktiivvõimsuse väärtus ei muutu üle 1 % kolme minuti jooksul. Katse korraldaja ei arvesta mudeli energiatarbimist väljalülitatud seisundis, mõõtes sisendi sünkroniseerimissignaali kontrolltsüklit.

3)

Märkige üles katsetingimused ja -andmed. Mõõtmisaeg peab olema piisavalt pikk korrektse keskmise väärtuse (st mitte tipp- ega hetkevõimsuse) mõõtmiseks.

4)

Tulemuste teatamine: pärast käesoleva katsemenetluse lõpetamist saate spetsifikaadist toote katsedokumentatsiooni osast suunised katsetulemuste teatamise kohta vastavalt vajadusele kas EPA-le või Euroopa Komisjonile.

3.   Heleduse mõõtmine

Pärast IEC katseklipi jooksmist ja energiatarbimise registreerimist mõõdab tehnik toote heledust järgnevalt kirjeldatud metoodika abil. Tehnik ei tohi muuta toote seadistusi võrreldes sellega, kuidas need olid seatud energiatarbimise katse jaoks.

1)

IEC 62087 punktis 11.5 osutatud kolme tulbaga videosignaali (LTL) staatilist katsekujutist kasutades mõõtke keskpunkt, kuvari teljesuunaline heledus vastavalt Video- ja Elektroonikastandardite Assotsiatsiooni tasapinnalise ekraani mõõtestandardi (Flat Panel Display Measurements Standard – FPDM) versiooni 2.0 punktile 301-2H.

2)

Teatage mõõdetud heleduse väärtus kandelates ruutmeetri kohta (cd/m2) ümardatuna lähima täisarvuni toodete veebipõhise esitusvahendi abil.

3)

Kõik heleduse mõõtmised tuleb teha vastavalt eespool suurte kuvarite jaoks esitatud katsetingimustele. Heledust tuleb mõõta kuvari selliste seadistustega, millega need tehasest välja saadetakse. Sundmenüüga toodete puhul tuleb mõõtmised teha standard- või kodukasutuse seisundis.

III.   PILDITÖÖTLUSSEADMETE SPETSIFIKAADID

A.   Mõisted

Tooted

1.   Koopiamasin– müügivalmis pilditöötlusseade, mille ainus funktsioon on püsikoopiate tegemine graafilisest püsikoopiaoriginaalist. Seade peab olema võimeline saama toidet seinakontaktist või andmesidevõrgust. Käesolev mõiste peaks hõlmama tooteid, mida turustatakse koopiamasinate või täiendatavate digitaalsete koopiamasinate (UDCd) nime all.

2.   Digitaalne paljundusaparaat– müügivalmis pilditöötlusseade, mida turustatakse kui täisautomaatset paljundussüsteemi, mis kasutab paljundamisel šabloonmeetodit digitaalse taasesitamise funktsionaalsuse abil. Seade peab olema võimeline saama toidet seinakontaktist või andmesidevõrgust. Käesolev mõiste peaks hõlmama tooteid, mida turustatakse digitaalse paljundusaparaadi nime all.

3.   Faks (faksiaparaat)– müügivalmis pilditöötlusseade, mille esmased funktsioonid on paberil originaalide skaneerimine elektroonseks edastamiseks eemalasuvatesse seadmetesse ja sarnaste elektroonsete edastuste vastuvõtmiseks, et trükkida püsikoopiaid. Elektrooniline edastamine toimub peamiselt avaliku telefonisüsteemi kaudu, kuid võib toimuda ka arvutivõrgu või interneti kaudu. Seadme abil võib teha ka püsikoopiaid. Seade peab olema võimeline saama toidet seinakontaktist või andmesidevõrgust. Käesolev mõiste peaks hõlmama tooteid, mida turustatakse faksiaparaadi nime all.

4.   Tembeldusmasin– müügivalmis pilditöötlusseade, mille otstarbeks on trükkida postisaadetistele postikulu. Seade peab olema võimeline saama toidet seinakontaktist või andmesidevõrgust. Käesolev mõiste peaks hõlmama tooteid, mida turustatakse tembeldusmasina nime all.

5.   Kombainseade (MFD)– müügivalmis pilditöötlusseade, mis on füüsiliselt integreeritud või funktsionaalselt integreeritud komponentide kombinatsioon, mis täidab kahte või enamat järgmistest põhifunktsioonidest: kopeerimine, trükkimine, skaneerimine või faksimine. Käesolevas mõiste kohast kopeerimise funktsionaalsust peetakse erinevaks ühe lehe mugavast paljundamisest faksiaparaadiga. Seade peab olema võimeline saama toidet seinakontaktist või andmesidevõrgust. Käesolev mõiste peaks hõlmama tooteid, mida turustatakse MFDna või multifunktsionaalsete toodetena (MFPd).

Märkus: kui MFD ei ole üksik integreeritud seade, vaid funktsionaalselt integreeritud komponentide komplekt, peab tootja selle ENERGY STARi nõuetele vastavaks MFDiks kvalifitseerimiseks sertifitseerima, nii et kasutuskohas õigesti paigaldatuna jääb kõikide põhiseadet moodustavate MFD komponentide energiatarvete summa C jaos nimetatud tasemetele.

6.   Printer– müügivalmis pilditöötlusseade, mis toodab paberkoopiaid ning võib vastu võtta informatsiooni ainukasutajalt või võrguarvutitelt või muudelt sisendseadmetelt (näiteks digitaalkaamerad). Seade peab olema võimeline saama toidet seinakontaktist või andmesidevõrgust. Käesolev mõiste peaks hõlmama tooteid, mida turustatakse printeritena, kaasa arvatud printerid, mida saab kohapeal täiustada MFDideks.

7.   Skanner– müügivalmis pilditöötlusseade, mis töötab kui elektro-optiline seade ja on ette nähtud teabe teisendamiseks elektroonilisteks kujutisteks, mida saab salvestada, muuta, konvertida või edastada eelkõige personaalarvutite keskkonnas. Seade peab olema võimeline saama toidet seinakontaktist või andmesidevõrgust. Käesolev mõiste peaks hõlmama tooteid, mida turustatakse skanneritena.

Pealekandmistehnikad

8.   Vahetu termiline (DT)– pealekandmistehnika, mis edastab kujutise, põletades punkte kaetud meediakandjale, kui see läbib kuumutatud trükipea. DT tooted ei kasuta trükilinte.

9.   Värvi sublimatsioon (DS)– pealekandmistehnika, kus kujutiste moodustamiseks sadestatakse värv trükimeediale kütteelementide poolt väljastatavast energiast sõltuvalt.

10.   Elektrofotograafia (EP)– pealekandmistehnika, mida iseloomustab fotokonduktori valgustamine kujutisena, mis näitab soovitud püsikoopiat läbi heleda lähteteksti, kujutise ilmutamine tooneri osakeste abil, kasutades peidetud kujutisi fotokonduktoril, määramaks tooneri olemasolu või puudumist teatud kohas, tooneri edastamist püsikoopia lõplikule vahendile ja kinnistamist, et soovitud püsikoopia oleks kestev. EP liigid on laser, LED ja LCD. Värviline EP eristub ühevärvilisest EPst selle poolest, et ühe toote puhul kasutatakse samaaegselt vähemalt kolme eri värvi toonerit. Järgmiselt iseloomustatakse kahte EP värvitehnikat:

11.   Paralleelne värvi-EP– pealekandmistehnika, mis kasutab mitut valgusallikat ja mitut fotokonduktorit, et suurendada värvitrüki maksimaalset kiirust.

12.   Järjestikuline värvi-EP– pealekandmistehnika, mis kasutab ühte fotokonduktorit järjestikulisel kujul ja ühte või mitut valgusallikat, et saada mitmevärviline püsikoopia.

13.   Löök– pealekandmistehnika, mida iseloomustab soovitud püsikoopia tegemine ja mille käigus edastatakse värvaine „lindilt” andmekandjale löögi abil. Kaks löögitehnikat on punktilöögi tehnika ja kujundilöögi tehnika.

14.   Jugatrükk (IJ)– pealekandmistehnika, kus kujutised moodustatakse värvaine paigutamisel väikeste tilkadena otse trükitavale andmekandjale maatriksi põhimõttel. Värviline jugatrükk erineb ühevärvilisest selle poolest, et ühe toote puhul kasutatakse samaaegselt rohkem kui ühte värvainet. IJ tüüpilisemad liigid on Piezo-elektriline (PE) IJ, IJ sublimatsioon ja termiline IJ.

15.   Kõrgsuutlik jugatrükk– kõrgsuutlike ärirakenduste jugatrükiga pealekandmistehnika, mille puhul kasutatakse tavaliselt elektrofotograafilist pealekandmistehnikat. Kõrgsuutlik jugatrükk erineb tavalisest jugatrükist selle poolest, et pihusti ehitus võimaldab hõlmata kogu lehe laiuse ja/või tinti kuivatatakse trükimeedial täiendava meediat kuumendava mehhanismi abil.

16.   Tahke tint (SI)– pealekandmistehnika, kus tint on toatemperatuuril tahke ja pihustustemperatuurini kuumutatuna vedel. Siire andmekandjale võib olla vahetu, kuid kõige sagedamini tehakse seda vahepealse trumli või lindi abil ja seejärel ofsettrükina andmekandjale.

17.   Šabloon– pealekandmistehnika, mis edastab kujutised trükikandjale šabloonilt, mis on sobitatud tinditrumli ümber.

18.   Termosiire (TT)– pealekandmistehnika, kus kujutised moodustatakse tahke värvaine (tavaliselt värvilised vahad) paigutamisel sulatatud/vedelas olekus väikeste tilkadena otse trükimeediale maatriksi põhimõttel. TT erineb IJ tehnikast selle poolest, et tint on toatemperatuuril tahke ja see muudetakse vedelaks kuumutades.

Töörežiimid, tegevus ja toide

19.   Aktiivne– režiim, kus toode on ühendatud toiteallikaga, annab aktiivselt toodangut ja täidab oma muid esmaseid funktsioone.

20.   Automaatne dupleksrežiim– režiim, mille korral koopiamasin, faksiaparaat, MFD või printer paigutab automaatselt kujutised koopialehe mõlemale poolele ilma käsitsi sekkumise vaheetapita. Selle näiteks on kopeerimine ühelt lehepoolelt kahele lehepoolele või kopeerimine kahelt lehepoolelt kahele lehepoolele. Masin loetakse automaatse dupleksrežiimiga varustatuks üksnes juhul, kui mudel sisaldab kõiki eespool esitatud tingimuste täitmiseks vajalikke lisaseadmeid.

21.   Vaikeperioodi viivitus– tootja poolt enne tarnimist kindlaksmääratud aeg, mis määrab, millise aja jooksul seade lülitub energiasäästlikusse seisundisse (näiteks puhkeseisund, väljalülitatud seisund) pärast oma esmafunktsiooni täitmist.

22.   Väljalülitatud seisund– seadme seisund pärast käsitsi või automaatset väljalülitamist, kuid ühendatuna elektrivõrguga. Nimetatud seisundist saab väljuda sisendi abil, näiteks käsitsi sisse lülitades või kasutades taimerit, mis lülitab seadme valmisseisundisse. Kui kasutaja lülitab seadme käsitsi välja, nimetatakse seda sageli käsitsi väljalülitatud seisundiks; kui seade on nimetatud seisundis automaatse või ettemääratud mõjuri tulemusena (näiteks viiteaeg või kell), nimetatakse seda sageli automaatseks väljalülitusfunktsiooniks.

23.   Valmisseisund– seisund, milles masin ei anna toodangut, on tööseisukorras, ei ole veel energiasäästuseisundis ning võib lülituda aktiivsesse seisundisse minimaalse viivitusega. Selles režiimis saab kasutada toote kõiki funktsioone ja toode peab suutma lülituda aktiivsesse seisundisse, reageerides igale võimalikule sisendile, milleks toode on mõeldud. Võimalikud sisendid on näiteks välised elektrilised mõjurid (näiteks võrgu mõjurid, faksi signaal või kaugjuhtimine) ja otsene füüsiline sekkumine (näiteks lüliti või nupu aktiveerimine).

24.   Puhkeseisund– väiksema energiatarbimisega seisund, millesse toode lülitub automaatselt pärast jõudeolekut. Lisaks automaatsele puhkeseisundisse lülitumisele võib toode sellesse seisundisse lülituda 1) kasutaja määratud kellaajal, 2) otsekohe, vastuseks kasutaja manuaalsele tegevusele, ilma tegelikult välja lülitumata või 3) kasutades muud automaatset võimalust, mis on seotud kasutaja tegevusega. Toote kõiki funktsioone saab selles seisundis kasutada ja toode peab suutma lülituda aktiivsesse seisundisse, reageerides igale võimalikule sisendile, milleks toode on mõeldud; siiski võib ette tulla viivitusi. Võimalikud sisendid on näiteks välised elektrilised mõjurid (näiteks võrgu mõjurid, faksi signaal või kaugjuhtimine) ja otsene füüsiline sekkumine (näiteks lüliti või nupu aktiveerimine). Toode peab puhkeseisundis säilitama võrguühenduse, lülitudes töörežiimi ainult vajaduse korral.

Märkus: esitades andmeid ja kvalifitseerides tooteid, mis lülituvad puhkeseisundisse mitmel moel, peaksid programmis osalejad soovitama puhkeseisundit, millesse masin lülitub automaatselt. Kui toode suudab lülituda automaatselt mitmesse järjestikusesse puhkeseisunditasemesse, on tootja valikuvabadus otsustada, millist taset kasutada nõuetele vastavuse kindlaksmääramiseks; siiski peab vaikimisi ooteaeg vastama igale kasutatavale tasemele.

25.   Ooteseisund– väikseima energiatarbimisega seisund, mida kasutaja ei saa välja lülitada (mõjutada) ja mis võib püsida piiramatu aja, kui toode on ühendatud elektrivõrku ja kui seda kasutatakse vastavalt tootja juhenditele (7). Ooteseisund on toote minimaalne elektritarbimise režiim.

Märkus: käesolevas spetsifikaadis käsitletud pilditöötlusseadmete puhul on energiatarbimine ooteseisundis ehk minimaalne tavaliselt väljalülitatud seisundis, kuid see on võimalik ka valmis- või puhkeseisundis. Toode ei saa ooteseisundist välja minna madalamasse energiakasutamise olekusse enne, kui see on elektrivõrgust füüsiliselt käsitsi lahti ühendatud.

Toote suuruse formaadid

26.   Suur formaat– suureformaadiliste toodete hulka kuuluvad A2 või suuremale andmekandjale mõeldud tooted, kaasa arvatud tooted, mis on ette nähtud 406millimeetrisele (mm) või laiemale lintpaberile. Suureformaadilised printerid võivad trükkida ka standardsuurusega või väiksemale andmekandjale.

27.   Väike formaat– väikeseformaadiliste toodete hulka kuuluvad tooted, mis on ette nähtud standardformaadist väiksemat formaati andmekandjatele (näiteks A6, 4″ × 6″, mikrofilm), kaasa arvatud tooted, mis on mõeldud vähem kui 210 mm laiusele lintpaberile.

28.   Standardformaat– standardformaadiga toodete hulka kuuluvad tooted, mis on ette nähtud standardsuuruses andmekandjale (näiteks formaadid Letter, Legal, Ledger, A3, A4 ja B4), kaasa arvatud tooted, mis on mõeldud 210–406 mm laiusele lintpaberile. Standardsuurusega tooted võivad trükkida ka väikese formaadiga andmekandjale.

Lisaterminid

29.   Lisaseade– lisavarustus, mis ei ole põhiseadme standardtalitluse jaoks vajalik, aga mille võib lisada enne või pärast tarnimist funktsionaalsuse täiendamiseks. Lisaseadet võib müüa eraldi oma mudelinumbriga või paketi või konfiguratsiooni osana koos põhitootega.

30.   Põhitoode– põhitoode on tootja poolt tarnitud standardmudel. Kui pakutakse erineva konfiguratsiooniga mudeleid, on põhitoode mudeli baaskonfiguratsioon, millele on lisatud kõige vähem lisafunktsioone. Funktsionaalsed detailid või lisaseadmed, mida pakutakse pigem valikuliselt kui standardvarustusena, ei kuulu põhitoote hulka.

31.   Lintpaber– lintpaberi alla kuuluvad tooted, mis ei kasuta andmekandjana lehtpaberit ja mis on mõeldud kasutamiseks põhirakenduste puhul, näiteks vöötkoodide, siltide, kviitungite, saatelehtede, arvete, lennupiletite või jaemüügi siltide trükkimiseks.

32.   Digitaalne eesprotsessor (DFE)– funktsionaalselt integreeritud võrguserver või lauaarvutil põhinev server, mis on hostiks teistele arvutitele ja rakendustele ning toimib pilditöötlusseadmete liidesena. DFE abil suureneb pilditöötlusseadme funktsionaalsus. DFE määratletakse järgmiselt:

DFE 1. tüüp: DFE, mis saab alalisvoolutoite oma vahelduvvoolu kasutavast, pilditöötlusseadme toiteallikast erinevast (sise- või välis-)toiteallikast. DFE võib saada oma vahelduvvoolutoite kas otse seinakontaktist või siis pilditöötlusseadme sisetoiteallikaga ühendatud vahelduvvoolutoiteallikast.

DFE 2. tüüp: DFE, mis saab alalisvoolutoite samast allikast kui pilditöötlusseade, millega see on ühendatud. 2. tüübi DFEdel peab olema eraldi töötlusseadmega plaat või assembler, mis suudab alustada tegevust võrgu kaudu ning mida on tavapäraste tehnikateadmistega võimalik eemaldada, isoleerida või blokeerida, selleks et oleks võimalik mõõta võimsust.

DFE pakub lisaks vähemalt kolme järgmisest täiendavast funktsioonist:

33.   Lisafunktsioon– lisafunktsioon on standardtoote funktsioon, mis lisab pilditöötlusseadme baasmärgistusseadmele funktsionaalsust. Nende spetsifikaatide tööoleku hulka kuulub lisavõimsuse lubamine teatud lisafunktsioonidele. Lisafunktsioonide hulka kuuluvad näiteks juhtmevabad liidesed ja skaneerimisvõime.

34.   Kasutusrežiimide (OM) käsitlus– pilditöötlusseadme energiatarbimise testimise ja võrdlemise meetod, mis keskendub toote energiatarbimisele erinevates vähendatud voolutarbimise režiimides. Võtmekriteeriumiks kasutusrežiimide käsitlusel on vähendatud voolutarbimise režiimide väärtused, mõõdetuna vattides (W). Üksikasjalikku teavet võib leida dokumendist „ENERGY STARi vääriliseks kvalifitseeritud pilditöötlusseadmete kasutusrežiimi testimise menetlus”, mis asub aadressil www.energystar.gov/products.

35.   Märkimisseade– pilditöötlusseadme põhiseade, mis juhib seadme puhul kujutise tootmist. Ilma täiendavate funktsionaalsete komponentideta ei suuda märkimisseade omandada kujutise andmeid töötlemiseks ega ole seetõttu kasutuskõlbulik. Edastusvõime ja kujutise töötlemise osas sõltub märkimisseade lisafunktsioonidest.

36.   Mudel– pilditöötlusseade, mida müüakse või turustatakse unikaalse mudelinumbri või turundusnimega. Mudel võib koosneda kas põhiseadmest või põhiseadmest ja lisaseadmetest.

37.   Töötlemiskiirus– üldiselt võrdub standardsuuruses toodete puhul üks ühel A4 või 8,5″ × 11″ lehepoolel trükitud/kopeeritud/skaneeritud leht ühe kujutisega minutis (ipm). Kui kujutiste tootmisel A4 või 8,5″ x 11″ paberile on väidetavad maksimumkiirused erinevad, kasutatakse suuremat.

Tembeldusmasinate korral loetakse lehekülgi minutis (lk/min) võrdseks postisaadetiste arvuga minutis (mppm).

Väikeseformaadiliste toodete puhul võrdub üks ühel A6 või 4″ x 6″ lehepoolel trükitud/kopeeritud/skaneeritud leht 0,25 kujutisega minutis (ipm).

Suureformaadiliste toodete puhul võrdub üks A2 leht 4 kujutisega minutis (ipm) ja üks A0 leht 16 kujutisega minutis (ipm).

Väikeseformaadiliste, suureformaadiliste või standardformaadiliste lintpaberiga toodete puhul tuleb väljatrükikiirus ipm-ides tuletada toote maksimaalsest kujutise tootmise kiirusest (meetrit minutis) turustamisel vastavalt järgmisele teisendusele:

Formula

Igal juhul peab teisendatud kiiruse ipm-ides ümardama lähima täisarvuni (näiteks 14,4 ipm ümardatakse 14,0 ipm-ni; 14,5 ipm ümardatakse 15 ipm-ni).

Kvalifitseerumiseks peavad tootjad teatama toote töökiiruse vastavalt järgmiste funktsioonide prioriteetsusele:

väljatrükikiirus; kui toote abil ei ole võimalik teha väljatrükki, siis

kopeerimiskiirus; kui toote abil ei ole võimalik teha väljatrükki ega kopeerida, siis

skaneerimiskiirus.

38.   Tüüpilise elektritarbimise (TEC) käsitlus– pilditöötlusseadmete testimise ja energiatarbimise võrdlemise meetod, mis keskendub toote tüüpilisele elektritarbimisele normaalsel töörežiimil teatava aja jooksul. Pilditöötlusseadmete TEC põhikriteeriumiks on tavaline elektritarbimise näitaja nädala jooksul, mida mõõdetakse kilovatt-tundides (kWh). Täpsema informatsiooni leiab osast D.2 – tüüpilise elektritarbimise testimise menetlus.

B.   Toodete kvalifitseerumine

ENERGY STARi spetsifikaadid hõlmavad era-, teenistus- ja äriotstarbelisi pilditöötlusseadmeid, ent mitte tööstuslikke, nt vahetult kolmefaasilise toiteallikaga ühendatud tooteid. Seade peab olema võimeline saama toidet seinakontaktist või andme- või võrguühendusest, kasutades rahvusvahelisele standardile vastavaid nimipingeallikaid, mis on loetletud osas D.4. ENERGY STARi nõuetele vastamiseks peavad pilditöötlusseadmed olema määratletud A jaos ning vastama ühele tootekirjeldusele allpool toodud tabelis 1 või 2.

Tabel 1

Nõuetele vastavad tooted – tüüpilise elektritarbimise (Typical Electricity Consumption – TEC) käsitlus

Tootevaldkond

Pealekandmistehnika

Formaadi suurus

Värv

TEC tabel

Koopiamasinad

Vahetu termiline

Standard

Mustvalge

TEC 1

Värvi sublimatsioon

Standard

Värviline

TEC 2

Värvi sublimatsioon

Standard

Mustvalge

TEC 1

EP

Standard

Mustvalge

TEC 1

EP

Standard

Värviline

TEC 2

Tahke tint

Standard

Värviline

TEC 2

Termosiire

Standard

Värviline

TEC 2

Termosiire

Standard

Mustvalge

TEC 1

Digitaalsed paljundusaparaadid

Šabloon

Standard

Värvus

TEC 2

Šabloon

Standard

Mustvalge

TEC 1

Faksiaparaadid

Vahetu termiline

Standard

Mustvalge

TEC 1

Värvi sublimatsioon

Standard

Mustvalge

TEC 1

EP

Standard

Mustvalge

TEC 1

EP

Standard

Värviline

TEC 2

Tahke tint

Standard

Värviline

TEC 2

Termosiire

Standard

Värviline

TEC 2

Termosiire

Standard

Mustvalge

TEC 1

Multifunktsionaalsed seadmed (MFD)

Kõrgsuutlik jugatrükk

Standard

Mustvalge

TEC 3

Kõrgsuutlik jugatrükk

Standard

Värviline

TEC 4

Vahetu termiline

Standard

Mustvalge

TEC 3

Värvi sublimatsioon

Standard

Värviline

TEC 4

Värvi sublimatsioon

Standard

Mustvalge

TEC 3

EP

Standard

Mustvalge

TEC 3

EP

Standard

Värviline

TEC 4

Tahke tint

Standard

Värviline

TEC 4

Termosiire

Standard

Värviline

TEC 4

Termosiire

Standard

Mustvalge

TEC 3

Printerid

Kõrgsuutlik jugatrükk

Standard

Mustvalge

TEC 1

Kõrgsuutlik jugatrükk

Standard

Värviline

TEC 2

Vahetu termiline

Standard

Mustvalge

TEC 1

Värvi sublimatsioon

Standard

Värviline

TEC 2

Värvi sublimatsioon

Standard

Mustvalge

TEC 1

EP

Standard

Mustvalge

TEC 1

EP

Standard

Värviline

TEC 2

Tahke tint

Standard

Värviline

TEC 2

Termosiire

Standard

Värviline

TEC 2

Termosiire

Standard

Mustvalge

TEC 1


Tabel 2

Nõuetele vastavad tooted – töörežiimi käsitlus

Tootevaldkond

Pealekandmistehnika

Formaadi suurus

Värv

OM tabel

Koopiamasinad

Vahetu termiline

Suured

Mustvalge

OM 1

Värvi sublimatsioon

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 1

EP

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 1

Tahke tint

Suured

Värviline

OM 1

Termosiire

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 1

Faksiaparaadid

Jugatrükk

Standard

Värviline ja mustvalge

OM 2

Tembeldusmasinad

Vahetu termiline

ei kohaldata

Mustvalge

OM 4

EP

ei kohaldata

Mustvalge

OM 4

Jugatrükk

ei kohaldata

Mustvalge

OM 4

Termosiire

ei kohaldata

Mustvalge

OM 4

Multifunktsionaalsed seadmed (MFD)

Vahetu termiline

Suured

Mustvalge

OM 1

Värvi sublimatsioon

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 1

EP

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 1

Jugatrükk

Standard

Värviline ja mustvalge

OM 2

Jugatrükk

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 3

Tahke tint

Suured

Värviline

OM 1

Termosiire

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 1

Printerid

Vahetu termiline

Suured

Mustvalge

OM 8

Vahetu termiline

Väikesed

Mustvalge

OM 5

Värvi sublimatsioon

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 8

Värvi sublimatsioon

Väikesed

Värviline ja mustvalge

OM 5

EP

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 8

EP

Väikesed

Värviline

OM 5

Löök

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 8

Löök

Väikesed

Värviline ja mustvalge

OM 5

Löök

Standard

Värviline ja mustvalge

OM 6

Jugatrükk

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 3

Jugatrükk

Väikesed

Värviline ja mustvalge

OM 5

Jugatrükk

Standard

Värviline ja mustvalge

OM 2

Tahke tint

Suured

Värviline

OM 8

Tahke tint

Väikesed

Värviline

OM 5

Termosiire

Suured

Värviline ja mustvalge

OM 8

Termosiire

Väikesed

Värviline ja mustvalge

OM 5

Skannerid

ei kohaldata

Suur, väike ja standard

ei kohaldata

OM 7

C.   Nõuetele vastavate toodete energiatõhususe spetsifikaadid

Jaos B nimetatud toodetest vastavad ENERGY STARi nõuetele üksnes need, mis vastavad järgmistele kriteeriumidele. Jõustumise kuupäevad on nimetatud jaos F.

 

Tooted, mida müüakse välise toiteallikaga: et kvalifitseeruda pilditöötlusseadmete praeguste spetsifikaatide versioon 1.1 kohaselt ENERGY STARi nõuetele vastavaks, peavad 1. juulil 2009 või pärast seda toodetud, ühe pingega välist vahelduvvoolu-alalisvoolu või vahelduvvoolu-vahelduvvoolu toiteallikat kasutavad pilditöötlusseadmed kasutama ENERGY STARi pälvinud välist toiteallikat või toiteallikat, mis vastab ENERGY STARi katsemeetodil läbiviidud katsetamise tulemuste kohaselt ENERGY STARi välistoiteallika (EPS) versiooni 2.0 nõuetele. ENERGY STARi spetsifikaat ja katsemeetod ühe pingega välise vahelduvvoolu-alalisvoolu või vahelduvvoolu-vahelduvvoolu toiteallikate kohta on aadressil www.energystar.gov/products.

 

Tooted, mis töötavad 1. tüüpi DFEga: et 1. juulil 2009 või pärast seda toodetud pilditöötlusseadmed, mida turustatakse 1. tüüpi DFEga, vastaksid pilditöötlusseadmete praeguste spetsifikaatide versioon 1.1 kohaselt ENERGY STARi nõuetele, peavad kõnealused seadmed kasutama DFEd, mis vastab osas C.3 loetletud digitaalse eesprotsessori ENERGY STARi energiatõhususnõuetele.

 

Tooted, mis töötavad 2. tüüpi DFEga: et 1. juulil 2009 või pärast seda toodetud pilditöötlusseadmed, mida turustatakse 2. tüüpi DFEga, vastaksid pilditöötlusseadmete praeguste spetsifikaatide versioon 1.1 kohaselt ENERGY STARi nõuetele, peaksid tootjad TEC-toodete puhul lahutama DFE energiakulu „valmis”-režiimil või OM toodete puhul jätma selle välja „puhkeoleku” ja „ooteseisundi” kulu mõõtmisel. Osas C.1 täpsustatakse TEC-väärtuste kohandamist TEC-toodete DFEdele ning osas C.2 DFEde väljajätmist OM toodete „puhkeoleku” ja „ooteseisundi” tasandil.

US EPA ja Euroopa Komisjoni arvamuse kohaselt tuleks (1. tüüpi või 2. tüüpi) DFEga seotud võimsus võimaluse korral välja jätta või lahutada TEC toodete puhul energia ja OM toodete puhul võimsuse mõõtmisest.

 

Tooted, mida müüakse juhtmeta lisatelefonitoruga: et 1. juulil 2009 või pärast seda toodetud faksiaparaadid või kombainseadmed, millega on võimalik faksi saata ja mida müüakse juhtmeta lisatelefonitoruga, vastaksid nõuetele, tuleb kasutada ENERGY STARi nõuetele vastavat telefonitoru või telefonitoru, mis vastab ENERGY STARi katsemeetodil läbiviidud katsetamise tulemuste kohaselt ENERGY STARi telefoni spetsifikaadile päeval, mil pilditöötlusseade vastab ENERGY STARi nõuetele. ENERGY STARi spetsifikaat ja katsemeetod (telefonide kohta) on aadressil www.energystar.gov/products.

 

Kahepoolne paljundamine: standardsuurusega koopiamasinad, kombainseadmed ja printerid, mis kasutavad EP, SI ja kõrgtõhusat IJ pealekandmistehnikat ning mis osa C.1 kohaselt kuuluvad TEC käsitluse hulka, peavad vastama järgmistele kahepoolse paljundamise tingimustele, sõltuvalt mustvalge töötlemise kiirusest:

Värvikoopiamasinad, kombainseadmed ja printerid

Mustvalge töötlemise kiirus:

Kahepoolse paljundamise nõuded

≤ 19 ipm

Ei kohaldata

20 – 39 ipm

Automaatne kahepoolne paljundamine peab ostmise hetkel kuuluma standardfunktsiooni või valikulise lisaseadme hulka

≥ 40 ipm

Automaatne kahepoolne paljundamine peab ostmise hetkel kuuluma standardfunktsiooni hulka.

Ühevärvilised koopiamasinad, kombainseadmed ja printerid

Mustvalge töötlemise kiirus:

Kahepoolse paljundamise nõuded

≤ 24 ipm

Ei kohaldata

25 – 44 ipm

Automaatne kahepoolne paljundamine peab ostmise hetkel kuuluma standardfunktsiooni või valikulise lisaseadme hulka

≥ 45 ipm

Automaatne kahepoolne paljundamine peab ostmise hetkel kuuluma standardfunktsiooni hulka..

1.   ENERGY STARi saamiseks vajalikud kriteeriumid – TEC

ENERGY STARi nõuetele vastamiseks ei tohi B jao tabelis 1 loetletud pilditöötlusseadmete TEC-väärtus ületada allpool esitatud vastavaid piirväärtusi.

2. tüüpi DFEga pilditöötlusseadmete puhul tuleb allpool toodud näite põhjal arvutatud DFE energiatarve välja jätta, kui võrreldakse toote mõõdetud TEC-väärtust allpool esitatud piirväärtustega. DFE ei tohi segada kujutusseadme võimet siseneda madalama energiatarbimise olekusse või seal väljuda. Et DFEd oleks võimalik mitte arvestada, peab see vastama osa A.32 määratlusele ja kujutama endast eraldi keskseadet, mis suudab alustada tegevust läbi võrgu.

Näide: printeri kogu TEC on 24,5 kWh/nädalas ja selle sisemine DFE tarbib 50 W valmisolekus. Formula, mis arvestatakse maha testitud TEC-väärtusest: Formula. 16,1 kWh/nädalas võrreldakse järgmiste kriteeriumidega.

Märkus: kõigis järgmistes valemites x = mustvalge töötlemise kiirus (ipm).

TEC tabel 1

Toode (tooted): koopiamasinad, digitaalsed paljundusaparaadid, faksiaparaadid, printerid

Formaadi (formaatide) suurus: standardsuurus

Pealekandmistehnikad: DT, mustvalge DS, mustvalge EP, mustvalge šabloon, mustvalge TT, mustvalge kõrgtõhus IJ

Kiirus (ipm)

Maksimaalne TEC (kWh/nädalas)

≤ 15

1,0 kWh

15″ x 40″

Formula

40″ x 82″

Formula

> 82

Formula

TEC tabel 2

Toode (tooted): koopiamasinad, digitaalsed paljundusaparaadid, faksiaparaadid, printerid

Formaadi (formaatide) suurus: standardsuurus

Pealekandmistehnikad: värviline DS, värviline šabloon, värviline TT, värviline EP, SI, värviline kõrgtõhus IJ

Kiirus (ipm)

Maksimaalne TEC (kWh/nädalas)

≤ 32

Formula

32″ x 58″

Formula

> 58

Formula

TEC tabel 3

Toode (tooted): MFDd

Formaadi (formaatide) suurus: standardsuurus

Pealekandmistehnikad: DT, mustvalge DS, mustvalge EP, mustvalge šabloon, mustvalge TT, mustvalge kõrgtõhus IJ

Kiirus (ipm)

Maksimaalne TEC (kWh/nädalas)

≤ 10

1,5 kWh

10″ x 26″

Formula

26″ x 68″

Formula

> 68

Formula

TEC tabel 4

Toode (tooted): MFDd

Formaadi (formaatide) suurus: standardsuurus

Pealekandmistehnikad: värviline DS, värviline TT, värviline EP, SI, värviline kõrgtõhus IJ

Kiirus (ipm)

Maksimaalne TEC (kWh/nädalas)

≤ 26

Formula

26″ x 62″

Formula

> 62

Formula

2.   ENERGY STARi saamiseks vajalikud kriteeriumid – OM

ENERGY STARi nõuetele vastamiseks ei tohi C jao tabelis 2 loetletud pilditöötlusseadmete energiatarbimise näitajad ületada allpool esitatud vastavaid piirväärtusi. Toodete puhul, mis vastavad valmisseisundis puhkeseisundi nõuetele, ei ole puhkeseisundi kriteeriumidele vastamiseks vaja täiendavat automaatset võimsuse vähendamist. Lisaks ei ole ENERGY STARi nõuetele vastamiseks vaja täiendavat võimsuse vähendamist toodete puhul, mis vastavad valmis- või puhkeseisundis ooteseisundi võimsuse nõuetele.

Pilditöötlusseadmete puhul, millel on funktsionaalselt integreeritud DFE, mis saab energiat kujutusseadmest, peab välja jätma DFE energia tarbimise, võrreldes toote puhkeseisundi kriteeriume kombineeritud pealekandmisseadmete ja funktsionaalsete lisade järgmiste piirnormidega. DFE ei tohi segada kujutusseadme võimet siseneda väiksema energiatarbimise seisundisse või sealt väljuda. Et DFEd oleks võimalik mitte arvestada, peab see vastama osa A.32 määratlusele ja kujutama endast eraldi keskseadet, mis suudab alustada tegevust läbi võrgu.

Vaikimisi ooteaja nõuded: ENERGY STARi nõuetele vastamiseks peavad OM tooted vastama tabelites A–C tootetüüpide kaupa esitatud vaikimisi ooteaja seadetele, mis kehtivad tarnimise hetkel. Lisaks peavad kõik OM tooted olema tarnitud masina maksimaalse ooteajaga mitte üle nelja tunni, mida saab korrigeerida ainult tootja. Masina maksimaalset ooteaega ei saa muuta kasutaja ja tavaliselt ei saa seda muuta ilma toodet sisemiselt muutmata. Kasutaja võib muuta tabelites A–C esitatud vaikimisi ooteaja seadeid.

Tabel A

Maksimaalsed vaikimisi viivitusajad puhkeseisundini väikese- ja standardformaadiliste OM toodetele, välja arvatud tembeldusmasinad (minutites)

Mustvalge töötlemise kiirus

(ipm)

Faksiaparaadid

MFDd

Printerid

Skannerid

0 – 10

5

15

5

15

11 – 20

5

30

15

15

21 – 30

5

60

30

15

31 – 50

5

60

60

15

51 +

5

60

60

15


Tabel B

Maksimaalsed vaikimisi viivitusajad puhkeseisundini suureformaadiliste OM toodetele, välja arvatud tembeldusmasinad (minutites)

Mustvalge töötlemise kiirus (ipm)

Koopiamasinad

MFDd

Printerid

Skannerid

0 – 10

30

30

30

15

11 – 20

30

30

30

15

21 – 30

30

30

30

15

31 – 50

60

60

60

15

51 +

60

60

60

15


Tabel C

Maksimaalsed vaikimisi viivitusajad puhkeseisundini tembeldusmasinatele (minutites)

Töötlemiskiirus

(mppm)

Tembeldusmasinad

0 – 50

20

51 – 100

30

101 – 150

40

151 +

60

Ooteseisundi nõuded: ENERGY STARi nõuetele vastamiseks peavad OM tooted vastama tabelis D iga tootetüübi kohta näidatud ooteseisundi võimsuskriteeriumidele.

Tabel D

OM toodete ooteseisundi maksimaalne võimsustase (W)

Tooteliik

Ooteseisund (W)

Kõik OM tooted

1

OM tabelites 1–8 märgitud sobivuse kriteeriumid on seotud toote märkimisseadmega. Kuna eeldatakse, et tooted tarnitakse ühe või enama lisafunktsiooniga lisaks põhimärkimisseadmele, peaks märkimisseadme puhkeseisundi kriteeriumidele lisama järgmised vastavad varud. Sobivuse määramisel peaks kasutama põhiseadme ja lisafunktsioonide koguväärtust. Tootjad võivad rakendada mitte enam kui kolme esmast lisafunktsiooni igale mudelile, kuid võivad rakendada nii palju teisejärgulisi lisafunktsioone kui võimalik (üle kolme esmase lisafunktsiooni kasutamist loetakse teisejärguliseks lisafunktsiooniks). Järgmine näide selle käsitlusviisi kohta:

Näide: võtame standardsuurusega IJ printeri USB 2,0 ühendusega ja mälukaardi ühendusega. Oletades, et USB ühendus on testimise ajal primaarne liides, saab see printeri mudel lisafunktsioonide varu 0,5 W USB jaoks ja 0,1 mälukaardilugeja jaoks, kokku 0,6 W lisafunktsiooni varu. Kuna OM tabel 2 lubab puhkeseisundis märkimisseadme kriteeriumiks 1,4 W, et toode vastaks ENERGY STARi nõuetele, liidaks tootja märkimisseadme puhkeseisundi kriteeriumi sobiva lisafunktsiooni varuga, et määrata põhitoote kvalifitseerumiseks lubatud maksimaalne energiatarbimine: 1,4 W + 0,6 W. Kui printeri energiatarbimine puhkeseisundis on 2,0 W või vähem, siis vastaks printer ENERGY STARi puhkeseisundikriteeriumile.

Tabel 3

Toodete vastavus nõuetele – OM lisafunktsioonid

Tüüp

Üksikasjad

Lisafunktsiooni varu (W)

 

 

Esmane

Teisene

Liidesed

A.

Juhtmega < 20 MHz

0.3

0.2

Füüsiline andme- või võrguside port pilditöötlusseadme juures, mis on võimeline edastuskiiruseks < 20 MHz. Sisaldab USB 1.x, IEEE488, IEEE 1284/paralleelne/Centronics, RS232 ja/või faksimodemit.

B.

Juhtmega ≥ 20 MHz ja < 500 MHz

0.5

0.2

Füüsiline andme- või võrguside port pilditöötlusseadme juures, mis on võimeline edastuskiiruseks ≥ 20 MHz ja < 500 MHz. Sisaldab USB 2.x, IEEE 1394/FireWire/i.LINK ja 100Mb Ethernet.

C.

Juhtmega ≥ 500 MHz

1.5

0.5

Füüsiline andme- või võrguside port pilditöötlusseadme juures, mis on võimeline edastuskiiruseks ≥ 500 MHz. Sisaldab 1G Ethernet.

D.

Juhtmeta

3.0

0.7

Andme- või võrguside liides pilditöötlusseadme juures, mis on mõeldud andmete edastamiseks raadiosageduse juhtmeta seadmete kaudu. Sisaldab Bluetoothi ja 802.11.

E.

Juhtmega ühendatud kaart/kaamera/salvestusseade

0.5

0.1

Füüsiline andme- või võrguside port pilditöötlusseadme juures, mis on mõeldud välise seadme ühenduse lubamiseks, näiteks mälukaart/kaardilugejad ja kaamera liidesed (kaasa arvatud PictBridge).

G.

Infrapunane

0.2

0.2

Andme- või võrguside liides pilditöötlusseadme juures, mis on mõeldud andmete edastamiseks läbi infrapunase tehnoloogia. Sisaldab IrDA.

Muu

Ladustamine

0.2

 

Sisemised mäludraivid pilditöötlusseadme juures. Sisaldab ainult sisemisi draive (näiteks kettadraivid, DVD draivid, Zip draivid) ja kehtib iga eraldi draivi kohta. See lisa ei hõlma liideseid välisdraivide jaoks (näiteks SCSI) ega sisemälu.

 

CCFL lampidega või mitte-CCFL lampidega skannerid

0.5

 

Sellise skanneri olemasolu, mis kasutab külmkatood-luminofoorlamp-tehnoloogiat(CCFL) või muud lambitehnoloogiat kui CCFL, näiteks valgusdioodide (LED), halogeeni, hõõgkatoodi luminofoortoru (HCFT), ksenooni või silindrilist fluerestseerivat (TL) tehnoloogiat. Seda lisa kasutatakse ainult üks kord, sõltumata lambi suurusest või kasutatavate lampide/pirnide arvust.

 

PC-põhised süsteemid (ei suuda trükkida/kopeerida/skaneerida ilma personaalarvuti märkimisväärse ressursita)

–0.5

 

See lisa kehtib selliste pilditöötlusseadmete kohta, mis sõltuvad olulisel määral välise arvuti ressursist, nagu mälu ja andmetöötlus, et sooritada baastoiminguid, mida üldjuhul sooritavad pilditöötlusseadmed iseseisvalt, nt lehe visualiseerimine. See lisa ei rakendu toodetele, mis lihtsalt kasutavad arvutit kujutise andmete allikana või sihtkohana.

 

Juhtmeta toru

0.8

 

Kujutusseadme võime suhelda juhtmeta telefonitoruga. Seda lisa kasutatakse ainult üks kord, sõltumata juhtmeta telefonitorude arvust, mida see toode on kavandatud kasutama. See lisa ei kehtesta võimsusnõudeid juhtmeta torule endale.

 

Mälu

1,0 W/1 GB

 

Pilditöötlusseadme sisemine mahutavus andmete salvestamiseks. See lisa kehtib kõigi sisemiste mälumahtude kohta ning seda peab ka vastavalt arvestama. Näiteks, 2,5 GB mäluga seade saaks 2,5 W varu, samal ajal kui 0,5 GB mäluga seade saaks 0,5 W varu.

 

Toiteallika (PS) suurus, sõltuvalt PS väljundvõimsuse määrast (OR)

Märkus: see lisa kehtib AINULT OM tabelite 2 ja 6 alla kuuluvate toodete kohta.

PSOR-ile > 10 W,

0,02 x (PSOR – 10 W)

 

See lisa kehtib ainult OM tabelite 2 ja 6 alla kuuluvate pilditöötlusseadmete kohta. Varu arvutatakse sisemise või välise toiteallika nominaalsest alalisvoolu väljundist vastavalt toiteallika tootja tehnilistele tingimustele. (See ei ole mõõdetud suurus). Näiteks seadmel, mis peab andma kuni 3 A 12 V juures, on PSOR 36 W ja see saaks

Formula

toiteallika varu. Toiteallikate puhul, mis võimaldavad enam kui ühte pinget, kasutatakse kõigi pingete võimsuste summat, kui spetsifikaadid ei näita, et nominaalne piir on sellest madalam. Näiteks toiteallikal, mis võib anda 3 A 24 V ja 1,5 A 5 V, on väljundi summaarne PSOR

Formula

ja varu 1,39 W.

Eespool tabelis 3 näidatud lisafunktsiooni varu puhul eristatakse „esmast” ja „teisest” tüüpi lisasid. Sellised määramised viitavad olekule, millisesse liides peab jääma pilditöötlusseadme puhkeseisundis. Ühendused, mis jäävad OM katsemenetluse ajaks aktiivseks pilditöötlusseadme puhkeseisundis olles, on esmased, ning ühendused, mis võivad olla pilditöötlusseadme puhkeseisundis mitteaktiivsed, on teisesed. Enamik lisafunktsioone on tavaliselt teisesed.

Tootjad peavad arvestama ainult neid lisasid, mis on saadaval toote tarnitud oleku konfiguratsioonis. Lisavõimalusi peale toote tarnimist tarbijale või liideseid, mis on tootel välise toitega DFE-l, ei tohiks arvestada pilditöötlusseadme varude arvestamisel.

Mitme liidesega toodete puhul peab neid liideseid käsitama spetsiifilisena ja eraldi asuvana. Siiski peab erinevaid funktsioone täitvaid liideseid arvesse võtma vaid üks kord. Näiteks USB ühendust, mis töötab nii 1.x kui 2.x, võib arvestada ainult üks kord ja sellele võib anda ühe varu. Kui teatav liides kuulub tabeli 3 järgi enam kui ühe liidese tüübi alla, peab tootja sobiva lisavaru määramisel valima esmase funktsiooni, milleks liides on mõeldud. Näiteks USB ühendust pilditöötlusseadme esipaneelil, mida toote kirjelduse kohaselt turustatakse PictBridge’ina või „kaamera liidesena”, peaks arvestama pigem E-tüübi liidesena kui B-liidesena. Sarnaselt võib mälukaardi lugeja pesa, mis toetab erinevaid formaate, arvesse võtta ainult üks kord. Ka võib süsteemi, mis toetab enam kui ühte 802.11 tüüpi, pidada ainult üheks juhtmeta liideseks.

OM tabel 1

Toode (tooted): koopiamasinad, kombainseadmed

Formaadi (formaatide) suurus: suureformaadiline

Pealekandmistehnikad: värviline DS, värviline TT, mustvalge DT, mustvalge DS, mustvalge EP, mustvalge TT, värviline EP, SI

 

Puhkeseisund (W)

Pealekandmisseade

30


OM tabel 2

Toode (tooted): faksiaparaadid, kombainseadmed, printerid

Formaadi (formaatide) suurus: standardsuurus

Pealekandmistehnikad: värviline IJ, mustvalge IJ

 

Puhkeseisund (W)

Pealekandmisseade

1.4


OM tabel 3

Toode (tooted): kombainseadmed, printerid

Formaadi (formaatide) suurus: suureformaadiline

Pealekandmistehnikad: värviline IJ, mustvalge IJ

 

Puhkeseisund (W)

Pealekandmisseade

15


OM tabel 4

Toode (tooted): tembeldusmasinad

Formaadi (formaatide) suurus: ei kohaldata

Pealekandmistehnikad: DT, mustvalge EP, mustvalge IJ, mustvalge TT

 

Puhkeseisund (W)

Pealekandmisseade

7


OM tabel 5

Toode (tooted): printerid

Formaadi (formaatide) suurus: väikeseformaadiline

Pealekandmistehnikad: värviline DS, DT, värviline IJ, värviline löök, värviline TT, mustvalge DS, mustvalge EP, mustvalge IJ, mustvalge löök, mustvalge TT, värviline EP, SI

 

Puhkeseisund (W)

Pealekandmisseade

9


OM tabel 6

Toode (tooted): printerid

Formaadi (formaatide) suurus: standardsuurus

Pealekandmistehnikad: värviline löök, mustvalge löök

 

Puhkeseisund (W)

Pealekandmisseade

4.6


OM tabel 7

Toode (tooted): skannerid

Formaadi (formaatide) suurus: suureformaadiline, väikeseformaadiline, standardsuurus

Pealekandmistehnikad: ei kohaldata

 

Puhkeseisund (W)

Skaneerimisseade

4.3


OM tabel 8

Toode (tooted): printerid

Formaadi (formaatide) suurus: suureformaadiline

Pealekandmistehnikad: värviline DS, värviline löök, värviline TT, DT, mustvalge DS, mustvalge EP, mustvalge löök, mustvalge TT, värviline EP, SI

 

Puhkeseisund (W)

Pealekandmisseade

14

3.   DFE energiatõhususnõuded

Käesolevate spetsifikaatide A osas määratletud digitaalse eesprotsessoriga seadmetele esitatavad energiatõhususnõuded on järgmised:

Toiteallika tõhusus

Vahelduvvoolu-alalisvoolu sisetoiteallikat kasutav 1. tüüpi DFE: DFE, mis saab alalisvoolu oma vahelduvvoolu-alalisvoolu sisetoiteallikast, peab vastama järgmistele toiteallika tõhususnõuetele: minimaalselt 80 %line kasutegur koormusel 20 %, 50 % ja 100 % nimivõimsusest ning võimsustegur ≥ 0,9 koormusel 100 % nimivõimsusest.

Välist toiteallikat kasutav 1. tüüpi DFE: DFE, mis saab alalisvoolu oma välistoiteallikast (nagu on määratletud ENERGY STARi V2.0 programminõuetega ühe pingega vahelduvvoolu-vahelduvvoolu ja vahelduvvoolu-alalisvoolu välistoiteallikatele), peab olema saanud ENERGY STARi või vastama koormuseta ja aktiivse töörežiimi kasuteguri tasemetele, mis on esitatud ENERGY STARi V2.0 programminõuetes ühe pingega vahelduvvoolu-vahelduvvoolu ja vahelduvvoolu-alalisvoolu välistoiteallikatele. ENERGY STARi spetsifikaat ja nõuetele vastavate toodete loetelu on veebiaadressil www.energystar.gov/powersupplies.

Katsemenetlused

Tootjad peavad läbi viima katsed ja ise sertifitseerima need mudelid, mis vastavad ENERGY STARi suunistele.

Nimetatud katsete läbiviimisel nõustub partner kasutama allpool tabelis 4 esitatud katsemenetlusi.

Nõuetele vastavate toodete katsetamise tulemused edastatakse vastavalt vajadusele US EPA-le või Euroopa Komisjonile.

Allpool on esitatud lisakatsete ja -aruannetega seotud nõuded.

Mudelid, mis on võimelised töötama erinevate pinge/sageduse kombinatsioonide korral: tootjad katsetavad tooteid selle turu/nende turgude põhjal, kus mudeleid hakatakse müüma ja reklaamima kui ENERGY STARi nõuetele vastavaid tooteid. US EPA ja riikides asuvad ENERGY STARi partnerid on kokkuleppele jõudnud tabeli osas, mis sisaldab kolme pinge/sageduse kombinatsiooni katsetamise eesmärgil. Konkreetse turu jaoks kehtivate rahvusvaheliste pinge/sageduse kombinatsioonide üksikasju on täpsustatud osas D.4.

Toodete puhul, mida müüakse ENERGY STARi nõuetele vastavana erinevatel rahvusvahelistel turgudel ja mis seetõttu liigitatakse erinevate sisendpingete järgi, peab tootja katsetama ja teatama nõutavad energiatarbimise või energiatõhususe näidud kõikidel asjakohastel pinge/sageduse tasemetel. Näiteks peab tootja, kes tarnib sama mudelit nii Ameerika Ühendriikidesse kui ka Euroopasse, teostama mõõtmised, täitma spetsifikaadis esitatud nõuded ja teavitama katsete tulemustest nii pinge/sageduse kombinatsioonil 115 volti / 60 Hz kui ka pinge/sageduse kombinatsioonil 230 volti / 50 Hz, et mudel vastaks ENERGY STARi nõuetele mõlemal turul. Kui mudel vastab ENERGY STARi nõuetele vaid ühe pinge/sageduse kombinatsiooni korral (nt 115 volti / 60 Hz), võib selle ENERGY STARi vääriliseks tunnistada ja sellisena reklaamida nendes piirkondades, kus katsetatud pinge/sageduse kombinatsioon on kasutusel (nt Põhja-Ameerika ja Taiwan).

Tabel 4

1. tüüpi DFE katsemenetlus

Spetsifikaadi nõuded

Katseprotokoll

Allikas

Toiteallika tõhusus

Sisemine toiteallikas (IPS)

IPS: http://efficientpowersupplies.epri.com/

Välise toiteallika (EPS)

ENERGY STARi test

EPS: www.energystar.gov/powersupplies/

D.   Suunised katsete teostamiseks

Konkreetsed juhised pilditöötlusseadmete energiatõhususe katsetamiseks on esitatud allpool kolmes osas, mille pealkirjad on:

Tüüpilise elektritarbimise (TEC) katse menetlus

Töörežiimi katse menetlus

ja

ENERGY STARi vääriliste pilditöötlusseadmete katsetamise tingimused ja katseseadmed.

Nimetatud katsemenetluste kohaselt läbiviidud katsete tulemused on põhialus ENERGY STARi nõuetele vastavuse üle otsustamisel.

Tootjad peavad katsed läbi viima ja ise sertifitseerima need toodete mudelid, mis vastavad ENERGY STARi suunistele. Pilditöötlusseadmete mudelite perekonnad, mis on ehitatud samal alusel ja mis on igas mõttes identsed, välja arvatud korpus ja värv, võib tunnistada nõuetele vastavaks ühe tüüpilise mudeli andmete esitamisega. Sarnaselt võivad endiselt vastata nõuetele sellised mudelid, mis on jäänud samaks või mis erinevad ainult viimistluse poolest mudelitest, mida müüdi eelmisel aastal, oletades, et spetsifikaat jääb samaks.

Kui turul pakutakse toote mudelit erinevates konfiguratsioonides nagu „tooteperekonda” või tooteseeriat, võib partner katsetada ja esitada pigem perekonna kõrgeima olemasoleva konfiguratsiooni kui iga eraldi individuaalse mudeli. Mudeliperekondade esitamisel on tootjad jätkuvalt vastutavad iga tõhusust puudutava nõude eest, mis on nende pilditöötlusseadmete osas esitatud, sealhulgas tooted, mida ei ole katsetatud või mille kohta ei ole andmed esitatud.

Näide: mudelid A ja B on identsed, välja arvatud see, et mudelit A turustatakse juhtmega liidesega > 500 MHz ja mudelit B turustatakse juhtmega liidesega < 500 MHz. Kui mudel A vastab katsetamisel ENERGY STARi spetsifikaadile, võib partner teatada katse andmed ainult mudeli A kohta, esindades nii mudelit A kui B.

Kui toode saab elektrit vooluvõrgust, USB, IEEE1394, Ethernet’i vahendusel, telefonisüsteemist või mingist muust seadmest või seadmete kombinatsioonist, peab nõuetele vastamiseks kasutama toote poolt tarbitud võrgu vahelduvvoolu elektrivõimsust (arvestades vahelduvvoolu-alalisvoolu muundumiskadu, vastavalt OM katsemenetluses sätestatule).

1.   Allpool on esitatud lisakatsete ja -aruannetega seotud nõuded

Katsetamiseks vajalik seadmete arv

Katsed viib mudeli ühe seadmega läbi tootja või tema volitatud isik.

a)

Kui käesolevate spetsifikaatide B jao tabelis 1 loetletud toodete puhul algselt katsetatud seadme TEC testi tulemused vastavad kõlblikkuse kriteeriumidele kuid jäävad 10 % ulatusse piirväärtusest, tuleb lisaks katsetada veel üht sama mudeli seadet. Tootjad esitavad mõlema seadme näitajad. ENERGY STARi nõuetele kvalifitseerumiseks peavad mõlemad seadmed vastama ENERGY STARi spetsifikaadile.

b)

Kui käesolevate spetsifikaatide B jao tabelis 2 loetletud toodete puhul algselt katsetatud seadme OM testi tulemused vastavad kõlblikkuse kriteeriumidele, kuid jäävad 15 % ulatusse mis tahes tööolekus selle seadmetüübi kriteeriumide tasemest, tuleb lisaks katsetada veel kaht sama mudeli seadet. ENERGY STARi nõuetele vastamiseks peavad kõik kolm seadet vastama ENERGY STARi spetsifikaadile.

Nõuetele vastava toote andmete esitamine vastavalt vajadusele US EPA-le või Euroopa Komisjonile.

Partnerid peavad ise sertifitseerima ENERGY STARi suunistele vastavad tootemudelid ja esitama teabe vastavalt vajadusele US EPA-le või Euroopa Komisjonile. Teave, mida tuleb esitada toodete kohta, määratakse kindlaks pärast lõpliku spetsifikaadi avaldamist. Lisaks peavad partnerid esitama vastavalt vajadusele US EPA-le või Euroopa Komisjonile väljavõtte toote kirjeldusest, mis selgitab tarbijatele toitehalduse seadete soovitatavaid vaikimisi viivitusaegu. Nimetatud nõude eesmärk on näidata, et tooteid katsetatakse samal kujul, nagu neid tarnitakse ja soovitatakse kasutada.

Mudelid, mis on võimelised töötama erinevate pinge/sageduse kombinatsioonidega:

Tootjatel tuleb katsetada tooteid selle turu / nende turgude põhjal, kus mudeleid hakatakse ENERGY STARi nõuetele vastavana müüma ja reklaamima. US EPA, Euroopa Komisjon ja nende riikides asuvad ENERGY STARi partnerid on kokkuleppele jõudnud tabeli osas, mis sisaldab kolme pinge/sageduse kombinatsiooni katsetamise eesmärgil. Konkreetse turu rahvusvahelist pinget/sagedust ja paberi suurust käsitlevad üksikasjad on esitatud pilditöötlusseadmete katsetamise tingimustes.

Toodete puhul, mida müüakse ENERGY STARi nõuetele vastavana erinevatel rahvusvahelistel turgudel ja mis seetõttu liigitatakse erinevate sisendpingete järgi, peab tootja kõikidel asjakohastel pinge/sageduse tasemetel läbi viima katsed ja teatama nõutavad energiatarbimise või energiatõhususe näitajad. Näiteks peab tootja, kes tarnib sama mudelit nii Ameerika Ühendriikidesse kui ka Euroopasse, läbi viima mõõtmised, täitma spetsifikaadis esitatud nõuded ja teavitama katsete tulemustest nii pinge/sageduse kombinatsioonil 115 volti / 60 Hz kui ka pinge/sageduse kombinatsioonil 230 volti / 50 Hz, et mudel vastaks ENERGY STARi nõuetele mõlemal turul. Kui mudel vastab ENERGY STARi nõuetele vaid ühe pinge/sageduse kombinatsiooni korral (nt 115 volti / 60 Hz), võib selle tunnistada ENERGY STARi nõuetele vastavaks ja sellisena reklaamida nendes piirkondades, kus katsetatud pinge/sageduse kombinatsioon on kasutusel (nt Põhja-Ameerika ja Taiwan).

2.   Tüüpilise elektritarbimise (TEC) katse menetlus

a)   Käsitletavad tootetüübid: TEC katsemenetlus on ette nähtud B jao tabelis 1 esitatud standardsuuruses toodete mõõtmiseks.

b)   Katse parameetrid

Käesolev lõik kirjeldab katse parameetreid, mida tuleks kasutada toote mõõtmisel TEC katsemenetluse käigus. Käesolevas lõigus ei käsitleta katsetingimusi, mis on loetletud allpool osas D.4.

Ühepoolne katsetamine

Tooteid katsetatakse ühepoolses pealekandmisrežiimis. Kopeeritavad originaalid on ühepoolsed kujutised.

Katsekujutis

Katsekujutis on ISO/IEC standardi 10561:1999 kohane katse A. See kuvatakse 10 punkti suurusena fikseeritud laiusega Courier kirjatüübis (või selle lähimas ekvivalendis); Saksa keele spetsiifilisi sümboleid ei ole vaja kuvada, kui toode seda ei võimalda. Kujutis esitatakse 8,5″ × 11″ või A4 suurusel paberil, sõltuvalt sihtturust. Printerite ja kombainseadmete puhul, mis suudavad tõlgendada lehekülje kirjelduskeelt (PDL) (näiteks PCL, Postscript), saadetakse kujutised tootele PDLis.

Mustvalge katsetamine

Värvitrükki võimaldavad tooteid katsetatakse mustvalgeid kujutisi tehes, kui see on võimalik.

Automaatne väljalülitusfunktsioon ja võrgusuutlikkus

Toode peab olema konfigureeritud kasutamiseks soovitatud olekus ja nagu tarnimisel, eriti seoses selliste põhiparameetritega nagu võimsuse juhtimise vaikimisi viivitusajad ja resolutsioonid (välja arvatud allpool nimetatud juhtudel). Kogu tootjapoolne teave soovitatavate viivitusaegade kohta peab vastama konfiguratsioonile tarnitud olekus, sealhulgas kasutusjuhendites, veebilehtedel ning hoolduspersonali esitatud teave. Kui printer, printimisfunktsiooniga digitaalne paljundusaparaat või kombainseade ning faksiaparaat on varustatud automaatse väljalülitusfunktsiooniga ning see on tarnimisel aktiveeritud, tuleb see funktsioon enne katsetamist blokeerida. Printerid ja kombainseadmed, mis tarneseisundis võrku ühendatavad, (8) tuleb ühendada võrku. Võrguühenduse tüüp (või muu andmeühendus, kui toodet ei ole võimalik võrku ühendada) sõltub tootja valikust ning sellest tuleb teavitada. Proovitrüki võib saata läbi mittevõrguühenduste (näiteks USB) isegi seadmete puhul, mis on võrku ühendatud.

Toote konfiguratsioon

Paberisöötja ja viimistlusdetailid peavad olema paigaldatud ning konfigureeritud nagu tarnimisel ja kasutamiseks soovitatud; nende kasutamine katsetamise käigus on siiski tootja otsustada (näiteks võib kasutada mis tahes paberisöödu võimalusi). Niiskusvastased funktsioonid võib välja lülitada, kui need on kasutaja poolt kontrollitavad. Riistvara, mis kuulub mudeli juurde või mida kasutaja kavatseb paigaldada või ühendada (näiteks paberi funktsioon), paigaldatakse enne katsetamist.

Digitaalsed paljundusaparaadid

Digitaalsed paljundusaparaadid tuleb paigaldada ja neid peab kasutama vastavalt nende tehnilisele lahendusele ja võimalustele. Näiteks peab iga töö sisaldama ainult ühte originaalkujutist. Digitaalseid paljundusaparaate katsetatakse avaldatud maksimumkiirusel, mida tuleb kasutada ka töö mahukuse hindamisel katse käigus (mitte vaikimisi määratud kiirust tarnimisel, kui see on erinev). Muus osas käsitletakse digitaalseid paljundusaparaate sarnaselt printerite, koopiamasinate või kombainseadmetega, sõltuvalt nende võimalustest tarnimisel.

c)   Töö struktuur

Käesolevas lõigus kirjeldatakse, kuidas määrata kindlaks kujutiste arv töö kohta, mida kasutatakse toote näitajate mõõtmisel TEC katsemenetluse käigus, ning tööde arv päevas TEC arvutuste tegemisel.

Katsemenetluse puhul on katse ajal töö mahu hindamiseks kasutatav töötlemiskiirus tootja poolt avaldatud maksimaalne väidetav kiirus ühepoolsete mustvalgete koopiate tegemisel standardsuuruses paberil (8,5″ × 11″ või A4), ümardatuna lähima täisarvuni. Seda kasutatakse andmete esitamisel ka mudeli töötlemiskiirusena. Tegeliku katsetamise ajal kasutatavat toote väljundkiirust vaikimisi ei mõõdeta ning see võib erineda avaldatud maksimaalsest kiirusest sõltuvalt resolutsiooni seadest, kujutise kvaliteedist, väljatrükirežiimidest, dokumendi skaneerimise ajast, töö mahust ja struktuurist ning paberi suurusest ja kaalust.

Faksiaparaate tuleb alati katsetada ühe kujutisega töö kohta. Teiste pilditöötlusseadmete puhul kasutatavate kujutiste arv töö kohta arvestatakse vastavalt järgmisele kolmele astmele. Mugavuse huvides on tabelis 8 esitatud summaarne kujutiste arv töö kohta arvutatuna töötlemiskiiruse kohta kuni 100 kujutist minutis (ipm).

i)

Arvuta tööde arv päevas. Tööde arv päevas erineb sõltuvalt töötlemiskiirusest:

Seadmete puhul, mille kiirus on kaheksa või vähem kujutist päevas, kasuta kaheksa tööd päevas.

Seadmete puhul, mille kiirus on 8–32 kujutist minutis, võrdub tööde arv päevas kiirusega. Näiteks seade, mis teeb 14 kujutist minutis, kasutab 14 tööd päevas.

Seade, mille kiirus on 32 ja enam kujutist minutis, kasutab 32 tööd päevas.

ii)

Arvuta nominaalne kujutiste arv päevas  (9) tabeli 5 järgi. Näiteks seade, mis teeb 14 kujutist minutis, kasutab

Formula

ehk 98 kujutist päevas.

Tabel 5

Pilditöötlusseadme töö tabel

Tooteliik

Kasutamistingimused

Valem (kujutist päevas)

Mustvalge (välja arvatud faks)

mustvalge kiirus

Formula

Värviline (välja arvatud faks)

mustvalge kiirus

Formula

iii)

Arvuta kujutiste arv töö kohta, jagades päeva kujutiste arvu päeva tööde arvuga. Ümarda lähima väiksema täisarvuni. Näiteks number 15,8 näitab, et ühe töö kohta peaks tegema 15 kujutist, mitte 16 kujutist töö kohta.

Koopiamasinate puhul, mis teevad vähem kui 20 kujutist minutis, peab olema üks originaal nõutud kujutise kohta. Suure hulga kujutistega tööde puhul, näiteks üle 20 kujutise minutis töötlevate masinate puhul ei ole alati võimalik nõutud kujutiste hulka saavutada, eriti dokumendisöötja piiratud võimsust arvestades. Seega võivad 20 või enam kujutist minutis tootvad koopiamasinad teha mitu koopiat igast originaalist, kuni originaale on vähemalt kümme. Seetõttu võib toota rohkem kujutisi kui vaja. Näiteks seadme puhul, mis teeb 50 kujutist minutis ja vajab 39 kujutist töö kohta, võib katsetamise läbi viia kümne originaali nelja koopiaga või 13 originaali kolme koopiaga.

d)   Mõõtmine

Aja mõõtmiseks piisab tavalisest stopperist ja ühesekundilisest mõõtetäpsusest. Energianäitajad tuleb esitada vatt-tundides (Wh). Aega arvestatakse sekundites või minutites. Arvesti nullnäidule viidatakse tähisega „Wh”. Tabelites 6 ja 7 on esitatud TEC menetluse astmed.

TEC mõõtmised ei tohiks üldjuhul hõlmata teenindus/hooldusrežiime (kaasa arvatud värvi kalibreerimine). Nimetatud režiimide ilmnemisel katse käigus peaks need üles märkima. Kui hooldusrežiim ilmneb töö ajal, mis ei ole esimene, võib selle välja jätta ja lisada katsele asendustöö. Asendustöö puhul ei ole vaja registreerida katkestatud töö energianäitajaid ning selle peab lisama vahetult pärast 4. tööd. Tööde vahel peab alati olema 15-minutiline intervall, sealhulgas katkestatud töö puhul.

Sellise katsemenetluse kõikidel eesmärkidel peab väljatrükifunktsioonita kombainseadmeid käsitama koopiamasinana.

i)   Printerite, trükifunktsiooniga digitaalsete paljundusaparaatide ja kombainseadmete ning faksiaparaatide katsetamine

Tabel 6

TEC katsemenetlus — printerid, trükifunktsiooniga digitaalsed paljundusaparaadid ja kombainseadmed ning faksiaparaadid

Etapp

Esialgne seisund

Meede

Kirje (etapi lõpus)

Võimalikud mõõdetud seisundid

1

Väljalülitatud seisund

Ühenda seade mõõturiga. Sea arvesti nullpunkti; oota katse lõpuni (viis minutit või enam).

Energiatarbimine väljalülitatud seisundis

Väljalülitatud seisund

Katsetamise intervall

2

Väljalülitatud seisund

Lülita seade sisse. Oota, kuni seade näitab, et on valmisseisundis.

3

Valmisseisund

Trüki vähemalt üks väljundkujutis, aga mitte rohkem kui üks töö tabeli kohta.

Pane kirja aeg, mis kulub esimese lehe väljumiseks seadmest. Oota, kuni arvesti näitab, et seade on lõplikus puhkeseisundis.

0-aktiivsusaeg

4

Puhkeseisund

Sea arvesti nullpunkti; oota tund aega.

Energiatarbimine puhkeseisundis

Puhkeseisund

5

Puhkeseisund

Sea arvesti ja taimer nullpunkti. Trüki üks töö tabeli kohta. Pane kirja aeg, mis kulub esimese lehe väljumiseks seadmest. Oota, kuni taimer näitab, et 15 minutit on möödunud.

Töö nr 1 energiatarbimine

Taastumine, aktiivne seisund, valmisseisund, puhkeseisund

Aktiivne aeg (1)

6

Valmisseisund

Korda 5. etappi

Töö nr 2 energiatarbimine

Sama, mis eelmine

Aktiivne aeg (2)

7

Valmisseisund

Korda 5. etappi (aktiivses seisundis aega mõõtmata).

Töö nr 3 energiatarbimine

Sama, mis eelmine

8

Valmisseisund

Korda 5. etappi (aktiivses seisundis aega mõõtmata).

Töö nr 4 energiatarbimine

Sama, mis eelmine

9

Valmisseisund

Sea arvesti ja taimer nullpunkti. Oota, kuni arvesti ja/või seade näitab, et seade on lõplikus puhkeseisundis.

Katse lõplik aeg

Valmisseisund, puhkeseisund

Lõplik energiatarbimine

Märkused:

Enne katse alustamist on kasulik kontrollida võimsuse juhtimise vaikimisi ooteaegu, tagamaks, et need on samad mis tarnimisel ja et seadmes on piisavalt paberit.

„Sea arvesti nullpunkti” – seda juhist võib arvesti näidu nullimise asemel järgida sellega, et registreeritakse energia kogutarbimine konkreetsel hetkel.

1. etapp – Mõõtmisperioodi väljalülitatud seisundis võib soovi korral pikendada mõõtmisvea vähendamiseks. Pange tähele, et võimsust väljalülitatud seisundis arvutustes ei kasutata.

2. etapp – Kui seadmel ei ole valmisseisundi indikaatorit, kasutage aega, millal võimsuse tarbimise tase stabiliseerub valmis tasemele.

3. etapp – Peale 0-aktiivsusaja registreerimist võib ülejäänud töö katkestada.

5. etapp – töö alustamisest loetakse 15 minutit. Seade peab näitama suurenenud energiatarbimist viie sekundi jooksul pärast arvesti ja taimeri näidu nullimist; selle tagamiseks on võib-olla vaja trükkimist alustada enne nullimist.

6. etapp – seadmete puhul, mis on tarnitud lühikese vaikimisi ooteajaga, võib alustada astmetega 6–8 puhkerežiimist.

9. etapp – seadmetel võib olla mitu puhkeseisundit, nii et katse lõplik aeg hõlmab kõiki peale viimase puhkeseisundi.

Iga kujutis saadetakse eraldi; need võivad kõik olla sama dokumendi osad, kuid neid ei tohiks dokumendis käsitada ühe originaalkujutise mitmekordse koopiana (kui toode ei ole just digitaalne paljundusaparaat, nagu on märgitud osas D.2(b))

Faksiaparaatide puhul, mis kasutavad ainult ühte kujutist ühe töö kohta, pannakse leht seadme dokumendisöötjasse töö mugavamaks tegemiseks ning seda võib teha enne katse algust. Seadet ei ole vaja ühendada telefoniliiniga, kui telefoniliin ei ole vajalik katse läbiviimiseks. Näiteks kui faksiaparaadil puudub mugava kopeerimise funktsioon, saadetakse 2. etapi töö telefoniliini kaudu. Ilma dokumendisöötjata faksiaparaatide puhul peab lehe panema paberitoele.

ii)   Koopiamasinate, digitaalsete paljundusaparaatide ja ilma printimisfunktsioonita kombainseadmete katsetamine

Tabel 7

TEC katsemenetlus — koopiamasinad, digitaalsed paljundusaparaadid ning ilma printimisfunktsioonita kombainseadmed

Etapp

Esialgne seisund

Meede

Kirje (etapi lõpus)

Võimalikud mõõdetud seisundid

1

Väljalülitatud seisund

Ühenda seade mõõturiga. Sea arvesti nullpunkti; oota katse lõpuni (viis minutit või enam).

Energiatarbimine väljalülitatud seisundis

Väljalülitatud seisund

Katsetamise intervall

2

Väljalülitatud seisund

Lülita seade sisse. Oota, kuni seade näitab, et on valmisseisundis.

3

Valmisseisund

Kopeeri vähemalt ühe kujutisega töö, aga mitte rohkem kui üks töö tabeli kohta. Pane kirja aeg, mis kulub esimese lehe seadmest väljumiseks. Oota näitu, et seade on lõplikus puhkeseisundis.

0-aktiivsusaeg

4

Puhkeseisund

Sea arvesti nullpunkti; oota üks tund. Kui seade lülitub välja vähem kui tunni aja jooksul, registreeri aeg ja energia puhkeseisundis, kuid oota tund aega enne 5. etapiga jätkamist.

Energiatarbimine puhkeolekus

Puhkeseisund

Katsetamise intervall

5

Puhkeseisund

Sea arvesti ja taimer nullpunkti. Kopeeri üks töö tabeli kohta. Pane kirja aeg, mis kulub esimese lehe seadmest väljumiseks. Oota, kuni taimer näitab, et 15 minutit on möödunud.

Töö nr 1 energiatarbimine

Taastumine, aktiivne seisund, valmisseisund, puhkeseisund, automaatne väljalülitusfunktsioon

Aktiivne aeg (1)

6

Valmisseisund

Korda 5. etappi.

Töö nr 2 energiatarbimine

Sama, mis eelmine

Aktiivne aeg (2)

7

Valmisseisund

Korda 5. etappi (aktiivses seisundis aega mõõtmata).

Töö nr 3 energiatarbimine

Sama, mis eelmine

8

Valmisseisund

Korda 5. etappi (aktiivses seisundis aega mõõtmata).

Töö nr 4 energiatarbimine

Sama, mis eelmine

9

Valmisseisund

Sea arvesti ja taimer nullpunkti. Oota, kuni arvesti ja/või seade näitab, et seade on automaatses puhkeseisundis.

Lõplik energiatarbimine

Valmisseisund, puhkeseisund

Katse lõplik aeg

10

Automaatne

Sea arvesti nullpunkti; oota testi perioodi lõpuni (viis minutit või rohkem).

Automaatse väljalülitusfunktsiooni energiatarbimine

Automaatne väljalülitus

Märkused:

Enne katse alustamist on kasulik kontrollida võimsuse juhtimise vaikimisi ooteaegu, tagamaks, et need on samad mis tarnimisel ja et seadmes on piisavalt paberit.

„Sea arvesti nullpunkti” – seda juhist võib arvesti näidu sellega, et registreeritakse energia kogutarbimine konkreetsel hetkel.

1. etapp – mõõtmisperioodi väljalülitatud olekus võib soovi korral pikendada mõõtmisvea vähendamiseks. Pange tähele, et võimsust väljalülitatud seisundis ei kasutata arvutustes.

2. etapp – kui seadmel ei ole valmisoleku indikaatorit, võtke arvesse aeg, millal võimsuse tarbimise tase stabiliseerub valmisseisundi tasemele.

Peale 0-aktiivsusaja registreerimist võib ülejäänud töö katkestada.

4. etapp – kui seade lülitub välja tunni jooksul, pange täpselt kirja energiatarbimine ja aeg puhkeseisundis, kuid oodake enne 5. etapiga alustamist seni, kuni lõplikust puhkeseisundisse üleminekust on möödunud tund aega. Pange tähele, et puhkeseisundi võimsust ei kasutata arvutustes ja seade võib lülituda automaatselt väljalülitunud seisundisse tunni aja jooksul.

5. etapp – töö alustamisest loetakse 15 minutit. Kõnealuse katsemenetluse tulemuste saamiseks peavad seadmed olema võimelised lõpetama tööde tabeli kohase nõutud töö 15-minutiliste intervallidega.

6. etapp – seadmete puhul, mida tarnitakse lühikese vaikimisi ooteajaga, võib alustada astmeid 6–8 puhke- või automaatselt väljalülitunud seisundist.

9. etapp – kui seade on automaatselt väljalülitunud seisundis juba enne 9. etappi, on lõplik energiatarbimine ja lõplik aeg null.

10. etapp – täpsuse suurendamiseks võib automaatse väljalülitumise katsetamise intervall olla pikem.

Originaalid võib dokumendisöötjasse panna enne katse algust. Ilma dokumendisöötjata seadmed võivad teha kõik kujutised paberitoel olevast ühest originaalist.

iii)   Lisamõõtmised digitaalse eesprotsessoriga toodetel (DFE)

See etapp kehtib ainult seadmete puhul, millel on DFE, nagu on määratletud osas A.29.

Kui DFE-l on eraldi elektrivõrgu toitekaabel, peab 5 minuti jooksul mõõtma eraldi DFE energiatarbimist, sõltumata sellest, kas kaabel ja kontroller on pilditöötlusseadmel sisemised või välised, samal ajal kui põhitoode on valmisseisundis. Seade peab olema ühendatud võrguga, kui see on tarnimisolekus ette nähtud.

Kui DFE-l ei ole eraldi elektrivõrgu toitekaablit, teavitab tootja DFE vahelduvvoolu võimsuse vajadusest, kui seade tervikuna on valmisseisundis. See toimub tavaliselt DFE alalisvoolu sisendi hetkevõimsuse mõõtmise ja toitekadude arvestamiseks selle võimsuse taseme suurendamise teel.

e)   Arvutusmeetodid

TEC väärtus väljendab eeldatavat tundide arvu päevas, mil seade on üldises kasutuses, kasutusstruktuuri nende tundide jooksul ning vaikimisi ooteaegu, mida toode kasutab üleminekuks väiksema energiatarbimisega seisundisse. Kõik elektrimõõtmised tehakse kogu energia kohta aja jooksul ja seejärel konverteeritakse võimsuseks, jagades tulemuse perioodi pikkusega.

Arvutused põhinevad pilditöötlustöödel kahes rühmas igal päeval seadme vahepealse üleminekuga kõige väiksema energiatarbimisega seisundisse (näiteks lõuna ajal), nagu on kirjeldatud allpool joonisel 2. Eeldatakse, et nädalavahetusel seadet ei kasutata ja et käsitsi väljalülitamist ei toimu.

Lõplik aeg on periood alates viimase töö alustamisest kuni väikseima energiatarbimisega seisundi alguseni (automaatne väljalülitumine koopiamasinate, trükifunktsioonita digitaalsete paljundusaparaatide ja kombainseadmete puhul; ning puhkeseisund printerite, trükifunktsiooniga digitaalsete paljundusaparaatide ja kombainseadmete ning faksiaparaatide puhul) miinus 15-minutiline intervall.

Kõigi tootetüüpide puhul kasutatakse kahte järgmist võrrandit:

Formula

Formula

Arvutusmeetod, mida kasutatakse printerite, trükifunktsiooniga digitaalsete paljundusmasinate ja kombainseadmete ning faksiaparaatide puhul, kasutab ka kolme järgmist võrrandit:

Formula

Formula

Formula

Arvutusmeetod, mida kasutatakse koopiamasinate, digitaalsete paljundusaparaatide ja väljatrükifunktsioonita kombainseadmete puhul, kasutab ka kolme järgmist võrrandit:

Formula

Formula

Formula

Igal mõõtmisel kasutatud mõõteseadmete spetsifikaadid ja valik avalikustatakse. Mõõtmised tuleb teha nii, et TEC väärtuse kogu võimalik viga ei oleks suurem kui 5 %. Täpsusest ei pea teatama juhul, kui võimalik viga on alla 5 %. Kui võimalik mõõtmisviga on ligikaudu 5 %, peavad tootjad võtma tarvitusele abinõud selle tagamiseks, et viga vastaks 5 % piirnormile.

f)   Viited

ISO/IEC 10561:1999. Infotehnoloogia — Kontoriseadmed — Väljatrükiseadmed (printerid) — Jõudluse mõõtmise meetodid — 1. ja 2. klassi väljatrükiseadmed (printerid).

Tabel 8

Arvutatud töö tabel

Kiirus

Töid päevas

Vahepealseid kujutisi päevas

Vahepealseid kujutisi töö kohta

Kujutisi töö kohta

Kujutisi päevas

1

8

1

0.06

1

8

2

8

2

0.25

1

8

3

8

5

0.56

1

8

4

8

8

1.00

1

8

5

8

13

1.56

1

8

6

8

18

2.25

2

16

7

8

25

3.06

3

24

8

8

32

4.00

4

32

9

9

41

4.50

4

36

10

10

50

5.00

5

50

11

11

61

5.50

5

55

12

12

72

6.00

6

72

13

13

85

6.50

6

78

14

14

98

7.00

7

98

15

15

113

7.50

7

105

16

16

128

8.00

8

128

17

17

145

8.50

8

136

18

18

162

9.00

9

162

19

19

181

9.50

9

171

20

20

200

10.00

10

200

21

21

221

10.50

10

210

22

22

242

11.00

11

242

23

23

265

11.50

11

253

24

24

288

12.00

12

288

25

25

313

12.50

12

300

26

26

338

13.00

13

338

27

27

365

13.50

13

351

28

28

392

14.00

14

392

29

29

421

14.50

14

406

30

30

450

15.00

15

450

31

31

481

15.50

15

465

32

32

512

16.00

16

512

33

32

545

17.02

17

544

34

32

578

18.06

18

576

35

32

613

19.14

19

608

36

32

648

20.25

20

640

37

32

685

21.39

21

672

38

32

722

22.56

22

704

39

32

761

23.77

23

736

40

32

800

25.00

25

800

41

32

841

26.27

26

832

42

32

882

27.56

27

864

43

32

925

28.89

28

896

44

32

968

30.25

30

960

45

32

1 013

31.64

31

992

46

32

1 058

33.06

33

1 056

47

32

1 105

34.52

34

1 088

48

32

1 152

36.00

36

1 152

49

32

1 201

37.52

37

1 184

50

32

1 250

39.06

39

1 248

51

32

1 301

40.64

40

1 280

52

32

1 352

42.25

42

1 344

53

32

1 405

43.89

43

1 376

54

32

1 458

45.56

45

1 440

55

32

1 513

47.27

47

1 504

56

32

1 568

49.00

49

1 568

57

32

1 625

50.77

50

1 600

58

32

1 682

52.56

52

1 664

59

32

1 741

54.39

54

1 728

60

32

1 800

56.25

56

1 792

61

32

1 861

58.14

58

1 856

62

32

1 922

60.06

60

1 920

63

32

1 985

62.02

62

1 984

64

32

2 048

64.00

64

2 048

65

32

2 113

66.02

66

2 112

66

32

2 178

68.06

68

2 176

67

32

2 245

70.14

70

2 240

68

32

2 312

72.25

72

2 304

69

32

2 381

74.39

74

2 368

70

32

2 450

76.56

76

2 432

71

32

2 521

78.77

78

2 496

72

32

2 592

81.00

81

2 592

73

32

2 665

83.27

83

2 656

74

32

2 738

85.56

85

2 720

75

32

2 813

87.89

87

2 784

76

32

2 888

90.25

90

2 880

77

32

2 965

92.64

92

2 944

78

32

3 042

95.06

95

3 040

79

32

3 121

97.52

97

3 104

80

32

3 200

100.00

100

3 200

81

32

3 281

102.52

102

3 264

82

32

3 362

105.06

105

3 360

83

32

3 445

107.64

107

3 424

84

32

3 528

110.25

110

3 520

85

32

3 613

112.89

112

3 584

86

32

3 698

115.56

115

3 680

87

32

3 785

118.27

118

3 776

88

32

3 872

121.00

121

3 872

89

32

3 961

123.77

123

3 936

90

32

4 050

126.56

126

4 032

91

32

4 141

129.39

129

4 128

92

32

4 232

132.25

132

4 224

93

32

4 325

135.14

135

4 320

94

32

4 418

138.06

138

4 416

95

32

4 513

141.02

141

4 512

96

32

4 608

144.00

144

4 608

97

32

4 705

147.02

157

4 704

98

32

4 802

150.06

150

4 800

99

32

4 901

153.14

153

4 896

100

32

5 000

156.25

156

4 992

Joonis 2

TEC mõõtmine

Image

Joonisel 2 on mõõtmine kujutatud graafiliselt. Pange tähele, et lühikeste vaikeperioodidega toodetel võivad puhkeseisundid esineda nelja töö mõõtmise jooksul või automaatne väljalülitumine 4. etapi puhkerežiimi mõõtmise ajal. Samuti puudub ühe puhkeseisundiga toodetel puhkeseisundi lõpuperioodis väljatrükifunktsioon. 10. etapp puudutab ainult koopiamasinaid, digitaalseid paljundusaparaate ja ilma väljatrükifunktsioonita kombainseadmeid.

Joonis 3

Tüüpiline päev

Image

Joonis 3 on skemaatiline näide koopiamasinast, mis teeb kaheksa kujutist minutis ning neli tööd hommikul ja neli tööd pärastlõunal, millel on kaks „lõpp-perioodi” ja mis lülitub automaatselt välja ülejäänud tööpäeva ja kogu nädalavahetuse jooksul. Viidatakse eeldatavale „lõunapausi” perioodile, kuid seda ei piiritleta täpselt. Joonis ei ole esitatud õiges mastaabis. Nagu näha, on töödel alati 15-minutiline vahe ja nad on kahes grupis. Alati on sõltumata perioodide pikkusest kaks täielikku „lõpp-perioodi”. Printerid, digitaalsed paljundusaparaadid ja trükifunktsiooniga kombainseadmed ning faksiaparaadid kasutavad põhirežiimina pigem puhkerežiimi kui automaatset väljalülitumist, kuid muus osas käsitatakse neid sarnaselt koopiamasinatega.

3.   Töörežiimi (OM) katsetamine

a)   Käsitletavad tootetüübid:

OM katsemenetlus on mõeldud B jao tabelis 2 määratletud toodete mõõtmiseks.

b)   Katse parameetrid

Käesolev osa kirjeldab katse parameetreid, mida kasutada toote energiatarbe mõõtmiseks vastavalt OM katsemenetlusele.

Võrku ühendatavus

Tooteid, mida võib tarnituna võrku ühendada, (10) ühendatakse katse jooksul vähemalt ühte võrku. Tootja otsustab, milline võrguühenduse tüüp on aktiivne ja kasutatavast tüübist teatatakse.

Toode ei tohi saada töötamiseks toidet võrguühenduse kaudu (näiteks läbi Ethernet’i, USB, USB PlusPower või IEEE 1394), kui see ei ole toote jaoks ainus toiteallikas (näiteks ei ole vahelduvvoolu toiteallikat).

Toote konfiguratsioon

Toode peab olema konfigureeritud samal kujul nagu seda tarnitakse ja soovitatakse kasutada, eriti seoses selliste põhiparameetritega nagu võimsuse juhtimise vaikimisi viivitusajad ja resolutsioonid. Lisaks:

 

Paberisöötja ja viimistlusdetailid peavad olema paigaldatud ja konfigureeritud samal kujul kui tarnimisel; nende kasutamine katse käigus sõltub aga tootjast (näiteks võib kasutada mis tahes paberisöödu võimalusi). Mis tahes lisandid, mis kuuluvad mudeli juurde või mida kasutaja kavatseb paigaldada või ühendada (näiteks paberi funktsioon), tuleb paigaldada enne katsetamist.

 

Niiskusevastased funktsioonid võib välja lülitada, kui need on kasutaja poolt kontrollitavad.

 

Faksiaparaatide puhul pannakse leht seadme dokumendisöötjasse töö mugavamaks tegemiseks ning seda võib teha enne katse algust. Seadet ei ole vaja ühendada telefoniliiniga, kui telefoniliin ei ole vajalik katse läbiviimiseks. Näiteks kui faksiaparaadil puudub mugava kopeerimise funktsioon, saadetakse 2. etapi töö telefoniliini kaudu. Ilma dokumendisöötjata faksiaparaatide puhul peab lehe panema paberitoele.

 

Kui toode on tarnimisel varustatud automaatse väljalülitumise funktsiooniga, aktiveeritakse see enne katse algust.

Kiirus

Võimsuse mõõtmisel käesoleva katsemenetluse alusel peaks seade töötlema kujutisi kiirusel, mis tuleneb selle vaikimisi seadistustest tarnimise hetkel. Aruandluseks kasutatakse siiski tootja poolt esitatud maksimaalset avaldatud kiirust ühepoolsete mustvalgete kujutiste tegemiseks standardsuuruses paberil.

c)   Võimsuse mõõtmise meetod

Kõik võimsuse mõõtmised peab tegema vastavalt IEC 62301-le, välja arvatud järgmised juhud:

 

Katsetamise ajal kasutatava pinge/sageduse kombinatsioonide kindlaksmääramiseks on osas D.4 esitatud katse tingimused ja seadmed ENERGY STARi pilditöötlusseadmetele.

 

Harmoonilisuse nõue on katsetamise ajal rangem kui see, mida nõuab IEC 62301.

 

OM katsemenetluse täpsusnõue on 2 % kõigi mõõtmiste jaoks, v.a võimsus valmisseisundis. Täpsusnõue võimsuse mõõtmiseks valmisseisundis on 5 %, nagu on kirjeldatud osas D.4. 2 % vastab IEC 62301 nõudele, kuigi IEC standardis on see usaldusväärsuse tase.

 

Toodete puhul, mis vooluvõrku ühendamata töötavad akuga, seda katsetamise ajaks ei eemaldata; mõõtmistulemustes ei tohiks siiski kajastuda aktiivne aku laadimine lisaks hoolduslaadimisele (st. aku peab olema täielikult laetud enne katse algust).

 

Välise toiteallikaga toodete katsetamisel peab toode olema ühendatud välistoitevõrku.

 

Standardse madalapingelise alalisvoolutoitega tooted (näiteks USB, USB PlusPower, IEEE 1394 ja toide Ethernet’i kaudu) peavad kasutama sobivat vahelduvvoolutoitega alalisvoolu toiteallikat. Katsetatava pilditöötlusseadme sellise vahelduvvoolu toiteallika energiatarbimine tuleb mõõta ja tulemustest teatada. USB toitega pilditöötlusseadmete puhul tuleb kasutada üksnes katsetatavat pilditöötlusseadet teenindavat toitega jaoturit. Etherneti või USB PlusPoweri toitel pilditöötlusseadmete puhul on lubatud mõõta toitejaotusseadet ühendatud ja ühendamata pilditöötlusseadmega ning käsitada seda erinevust pilditöötlusseadme energiatarbimisena. Tootja peaks tagama, et see kajastab võimalikult adekvaatselt seadme alalisvoolu tarbimist, millele lisandub teatav varu ebatõhusa toite ja jaotusega seoses.

d)   Mõõtmine

Aja mõõtmiseks piisab tavalisest stopperist ja ühesekundilisest mõõtetäpsusest. Kõik võimsuse näitajad registreeritakse vattides (W). Tabelis 9 on esitatud OM katsemenetluse astmed.

Mõõtmine ei tohiks üldjuhul hõlmata teenindus-/hooldusrežiime (sealhulgas värvi kalibreerimist). Menetluse kohandamine, mis on vajalik katse ajal selliste režiimide välistamiseks, tuleb registreerida.

Nagu eelpool nimetatud, peab kõik võimsuse mõõtmised tegema vastavalt IEC 62301 nõuetele. Sõltuvalt režiimist näeb IEC 62301 ette võimsuse hetkemõõtmise, viie minuti jooksul akumuleerunud võimsuse mõõtmise või akumuleerunud energiatarbimise mõõtmise aja jooksul, mis on piisavalt pikk, et korralikult hinnata tsüklilist tarbimisstruktuuri. Sõltumata meetodist peab teatama ainult võimsuse näitajad.

Tabel 9

OM katsemenetlus

Etapp

Esialgne seisund

Meede

Kirje

1

Väljalülitatud seisund

Ühenda seade mõõturiga. Lülita seade sisse. Oota, kuni seade näitab, et on valmisseisundis.

2

Valmisseisund

Trüki, kopeeri või skaneeri üks kujutis.

3

Valmisseisund

Mõõda võimsust valmisseisundis.

Valmisseisundi võimsus

4

Valmisseisund

Oota, kuni vaikimisi viivitusaeg läheb üle puhkeseisundisse.

Puhkeseisundi vaikimisi viivitusaeg

5

Puhkeseisund

Mõõda võimsust puhkeseisundis.

Puhkeseisundi võimsus

6

Puhkeseisund

Oota, kuni vaikimisi viivitusaeg läheb üle automaatselt väljalülitatud seisundisse.

Automaatse väljalülitatud seisundi vaikimisi viivitusaeg

7

Automaatne

Mõõda võimsust automaatselt väljalülitatud seisundis.

Automaatse väljalülitatud seisundivõimsus

8

Väljalülitatud seisund

Lülita seade käsitsi välja. Oota, kuni seade on väljalülitunud seisundis.

9

Väljalülitatud seisund

Mõõda võimsust väljalülitatud seisundis.

Väljalülitatud seisundi võimsus

Märkused

Enne katse algust on kasulik kontrollida võimsuse juhtimise vaikimisi ooteaegu selle tagamiseks, et need on samad, mis tarnimisel.

1. etapp – kui seadmel ei ole valmisseisundi näiturit, kasutage aega, millal võimsuse tarbimise tase stabiliseerub valmis tasemele, ja märkige see ära toote katse tulemustest teatamisel.

4. ja 5. etapp – toodete puhul, millel on enam kui üks puhkeseisundi tase, korrake neid etappe nii mitu korda kui vaja, et läbida kõik järjestikused puhkeseisundi tasemed, ja teatage vastavad andmed. Kahte puhkeseisundi taset kasutatakse tavaliselt suureformaadiliste koopiamasinate ja kombainseadmete puhul, mis kasutavad kõrgkuumusega pealekandmistehnoloogiat. Toodete puhul, millel puudub selline seisund, jätke 4. ja 5. etapp vahele.

4. ja 6. etapp – vaikimisi ooteaja mõõtmised peab tegema paralleelselt, kumulatiivsed alates 4. etapi algusest. Näiteks tootel, mis peab sisenema puhkeseisundisse 15 minuti jooksul ja järgmisesse puhkeseisundisse režiimi 30 minuti pärast peale esimest puhkeaega, on 15-minutiline vaikimisi ooteaeg esimese taseme ja 45-minutiline vaikimisi ooteaeg teise taseme jaoks.

6. ja 7. etapp – enamikul OM toodetel puudub eristatav automaatse väljalülitumise seisund. Toodete puhul, millel puudub selline olek, jätke 6. ja 7. etapp vahele.

8. etapp – kui seadmel puudub toitelüliti, oodake, kuni seade läheb üle väikseiman energiatarbimise seisundisse ja märkige see ära toote katsetulemustest teatamisel.

i)   Lisamõõtmised digitaalse eesprotsessoriga toodetel (DFE)

See etapp kehtib ainult toodete puhul, millel on DFE nagu määratletud osas A.29.

Kui DFE-l on eraldi elektrivõrgu toitekaabel, peab viie minuti jooksul mõõtma eraldi DFE energiatarbimist, sõltumata sellest, kas kaabel ja kontroller on pilditöötlusseadmel sisemised või välised, samal ajal kui põhitoode on valmisseisundis. Seade peab olema ühendatud võrguga, kui see on tarnimisolekus ette nähtud.

Kui DFE-l ei ole eraldi elektrivõrgu toitekaablit, teatab tootja DFE vahelduvvoolu võimsuse vajadusest, kui seade tervikuna on valmisseisundis. See toimub tavaliselt DFE alalisvoolu sisendi hetkevõimsuse mõõtmise ja toitekadude arvestamiseks selle võimsuse taseme suurendamise teel.

e)   Viited

IEC 62301:2005. Elektrilised majapidamisseadmed – ooteseisundi võimsustarbe mõõtmine

4.   ENERGY STARi pilditöötlusseadmete katsetamise tingimused ja katseseadmed

OM ja TEC katsemenetlustel kohaldatakse järgmisi katsetingimusi. Neid kohaldatakse koopiamasinate, digitaalsete paljundusaparaatide, faksiaparaatide, tembeldusmasinate, kombainseadmete, printerite ja skannerite suhtes.

Allpool on esitatud ümbritseva keskkonnaga seotud katsetingimused, mis peavad olema kehtestatud energiatarbimise või võimsuse mõõtmise ajaks. Neid on vaja selleks, et välistingimuste erinevus ei mõjutaks katse tulemusi ja et samade tulemusteni oleks võimalik korduvalt jõuda. Katsetingimuste järel kirjeldatakse katseseadmete spetsifikaate.

a)   Katsetingimused

Üldkriteeriumid:

Toitepinge (11):

Põhja-Ameerika/Taiwan:

115 (± 1 %) volti vahelduvvool, 60 Hz (± 1 %)

Euroopa/Austraalia/Uus-Meremaa:

230 (± 1 %) volti vahelduvvool, 50 Hz (± 1 %)

Jaapan:

100 (± 1 %) volti vahelduvvool, 50 Hz (± 1 %)/60 Hz (± 1 %)

 

Märkus: toodete puhul, mis on ette nähtud > 1,5 kW maksimumvõimsusele, on pinge vahemik ± 4 %

Harmooniline summaarne moonutustegur (THD) (pinge):

< 2 % THD (< 5 % toodete puhul, mis on ette nähtud > 1,5 kW maksimumvõimsusele)

Ümbritseva õhu temperatuur:

23 °C ± 5 °C

Suhteline õhuniiskus:

10 – 80 %

(Viide IEC standardile 62301: Elektrilised majapidamisseadmed – ooteseisundi võimsustarbe mõõtmine, punktid 3.2, 3.3)

Paberi kirjeldus:

Kõigi TEC ja OM katsete puhul, mis nõuavad paberi kasutamist, peab paberi suurus ja ruutmeetri kaal sobima sihtturule vastavalt järgmisele tabelile.

Paberi suurus ja kaal

Turg

Suurus

Ruutmeetri kaal

Põhja-Ameerika/Taiwan:

8,5″ × 11″

75 g/m2

Euroopa/Austraalia/Uus-Meremaa:

A4

80 g/m2

Jaapan:

A4

64 g/m2

b)   Katseseadmed

Katsemenetluse eesmärk on mõõta toote TEGELIK täpne võimsustarve (12). See loob vajaduse kasutada tegelikku kv-väärtuse võimsuse või energia arvestit. Selliseid arvesteid on hulgaliselt ja tootjad peavad sobiva mudeli leidmiseks hoolikalt valima. Arvesti valimisel ja katse läbiviimisel peab arvestama järgmisi asjaolusid.

Sageduskarakteristik: elektroonikaseade, mis sisaldab lülitatavat toiteallikat, kasutab harmoonilisust (lisaharmoonilisus tavaliselt kuni 21.). Tulemus ei ole täpne, kui neid harmoonilisusi ei arvestata võimsuse mõõtmisel. US EPA soovitab tootjatel kasutada mõõteseadmeid, mille sageduskarakteristik on vähemalt 3 kHz. Sel juhul arvestatakse harmoonilisust kuni 50.-ni ja seda soovitab IEC 555.

Eraldusvõime: võimsuse vahetuks mõõtmiseks peab mõõteseadme eraldusvõime vastama järgmistele IEC 62301 nõuetele:

„Võimsuse mõõteseadme eraldusvõime peab olema:

0,01 W või rohkem, et mõõta võimsust maksimaalselt 10 W,

0,1 W või rohkem, et mõõta võimsust 10 W kuni 100 W,

1 W või rohkem, et mõõta võimsust vähemalt 100 W (13).”

Lisaks peab mõõteseade olema eraldusvõimega 10 W või rohkem üle 1,5 kW võimsuse mõõtmiseks. Akumuleerunud energiat tuleb mõõta eraldusvõimega, mis üldjuhul vastab selle väärtusele konverteerituna keskmiseks võimsuseks. Akumuleerunud energia mõõtmise puhul on kvaliteedinumber vajaliku täpsuse kindlaksmääramisel maksimaalne, mitte keskmine, võimsuse väärtus mõõtmisperioodi jooksul, kuna see on maksimum, mis määrab kindlaks mõõtmise aparatuuri ja seadmed.

Täpsus

Nimetatud menetluse kohaselt tehtud mõõtmiste täpsus peab igal juhul olema vähemalt 5 %, ehkki tootjad saavutavad tavaliselt paremaid tulemusi. Mõnede mõõtmiste puhul võib katsemenetlusega nõuda suuremat täpsust kui 5 %. Teades olemasolevate pilditöötlusseadmete võimsuse taset ja kasutatavaid mõõteseadmeid, saavad tootjad näidu ja kasutatud mõõtepiirkonna põhjal arvutada maksimaalse vea. 0,50 W või väiksema näidu mõõtmiseks on nõutav täpsus 0,02 W.

Kalibreerimine

Mõõtmistäpsuse tagamiseks peavad mõõteseadmed olema kalibreeritud viimase 12 kuu jooksul.

E.   Kasutajaliides

Valmistajatel soovitatakse tungivalt kavandada tooteid vastavalt standardile IEEE 1621: Kontori- või tarbijakeskkonnas kasutatavate elektroonikaseadmete toite juhtelementide kasutajaliidese elementide standard. Kõnealune standard on välja töötatud selleks, et ühtlustada kõikide elektroonikaseadmete toite juhtelemendid ja muuta nende kasutamine arusaadavamaks. Üksikasjalik teave standardi väljatöötamise kohta on aadressil http://eetd.lbl.gov/controls.

F.   Jõustumiskuupäev

Kuupäev, millest alates tootjad võivad alustada toodete tunnistamist ENERGY STARi nõuetele vastavaks vastavalt käesolevale spetsifikaadi versioonile 1.1, määratletakse lepingu jõustumise kuupäevana. Kõik varasemad lepingud seoses ENERGY STARi nõuetele vastavaks tunnistatud pilditöötlusseadmetega kaotavad kehtivuse 30. juunil 2009.

Toodete tunnistamine nõuetele vastavaks ja märgistamine vastavalt käesolevale versioonile 1.1: versioonile 1.1 vastavad spetsifikaadid jõustuvad 1. juulil 2009. Kõik tooted, sealhulgas mudelid, mis algselt tunnistati nõuetele vastavaks pilditöötlusseadmete varasemate spetsifikaatide kohaselt ja mille valmistamiskuupäev on 1. juuli 2009 või sellest hilisem, peavad ENERGY STARi nõuetele vastavuse saavutamiseks vastama versiooni 1.1 uutele nõuetele (sealhulgas täiendavad tootmisnõuded mudelite puhul, mis kvalifitseeriti varasemate spetsifikaatide kohaselt). Igal seadmel on oma valmistamiskuupäev ning see on kuupäev (nt kuu ja aasta), mil seade loeti lõplikult kokkupanduks.

Seniste õiguste kaitse kaotamine: US EPA ja Euroopa Komisjon ei luba käesoleva ENERGY STARi spetsifikaadi versiooni 1.1 alusel seniste õiguste kaitset. Varasemate versioonide alusel ENERGY STARi nõuetele vastavaks tunnistamine ei jätku automaatselt tootemudelite kogu valmistamisaja jooksul. Seetõttu peab iga toode, mida müüakse, turustatakse või tunnustatakse tootmispartneri poolt ENERGY STARi nõuetele vastavana, vastama toote valmistamise ajal kehtinud spetsifikaadile.

G.   Spetsifikaadi edasine läbivaatamine

US EPA ja Euroopa Komisjon jätavad endale õiguse spetsifikaati muuta, kui tehnika ja/või turu muutused mõjutavad selle kasutamiskõlbulikkust tarbijate ja tööstuse jaoks või kui neil on keskkonnamõju. Kooskõlas praeguse tavaga on spetsifikaatides tehtavate muudatuste aluseks sidusrühmade arutelud ning eeldatavasti viiakse need ellu 2–3 aasta jooksul pärast versiooni 1.1 jõustumist. US EPA ja Euroopa Komisjon hindavad korrapäraselt turgu, pidades silmas energiatõhusust ja uusi tehnoloogialahendusi. Nagu varemgi, on sidusrühmadel võimalus vahetada andmeid, teha ettepanekuid ja väljendada mis tahes muresid. US EPA ja Euroopa Komisjon püüavad tagada, et kõige energiatõhusamad turulolevad mudelid leiaksid spetsifikaadis tunnustamist ja et energiatõhususe suurendamiseks pingutanud tootjad saaksid selle eest tasu. Küsimused, mida tuleks järgmiste spetsifikaatide puhul kaaluda:

a)

Värvitest: saadud katsetulemuste, tarbijate tulevaste eelistuste ja tehnika arengu põhjal võivad US EPA ja Euroopa Komisjon spetsifikaadi teatavaid punkte edaspidi muuta, lisades katsemeetodite hulka värvipilditöötluse.

b)

Taasteaeg: US EPA ja Euroopa Komisjon jälgivad tähelepanelikult täiendavaid ja tegelikke taasteaegu, mille kohta annavad aru TEC-meetodit katsetavad partnerid, ning partnerite esitatud dokumente soovitatavate puhkeseisundi vaikeperioodide seadistamise kohta. US EPA ja Euroopa Komisjon võivad kaaluda käesoleva spetsifikaadi muutmist taasteaja osas, kui peaks selguma, et valmistamisviisid ei võimalda kasutajal muuta toitehaldusrežiime.

c)

OM ja TEC tooted: Saadud katsetulemuste, paremate energiasäästmisvõimaluste ja tehnilise arengu põhjal võivad US EPA ja Euroopa Komisjon käesoleva spetsifikaadi teatavaid punkte edaspidi muuta niisuguste toodete puhul, mida praegu käsitatakse OM ja TEC toodetena, sealhulgas suureformaadilised ja väikeseformaadilised tooted, samuti IJ tehnikat kasutavad tooted.

d)

Täiendavad energiagaaspektid: US EPA ja Euroopa Komisjon sooviksid tarbijatele pakkuda valikuid, mis võrreldes tavapärastega vähendaksid tunduvalt kasvuhoonegaaside heidet. US EPA ja Euroopa Komisjon loodavad sidusrühmade panusele, et töötada välja meetodid sellise keskkonnamõju dokumentaalseks tõendamiseks ja kvantitatiivseks kindlaksmääramiseks, mille puhul tarvikute tootmine, transport, arendus ja kasutamine annavad tulemuseks toote, mille näitajad seoses kasvuhoonegaasidega on samad või isegi paremad kui vaid energiatarbimisest pärineva kasvuhoonegaasiheite alusel ENERGY STARi pälvinud toodetel. Nende küsimustega tulemusliku tegelemise võimalusi uuritakse ning spetsifikaate võib piisava toetava teabe olemasolu korral vastavalt muuta. US EPA ja Euroopa Komisjon teevad mis tahes läbivaatamise korral sidusrühmadega tihedat koostööd ning tagavad muudatuste vastavuse ENERGY STARi programmi peamistele põhimõtetele.

e)

Andmete esitamine 230 V pinge puhul: US EPA ja Euroopa Komisjon võivad kaaluda võimalust aktsepteerida 230 V pinge tasemel läbiviidud katsete tulemused ka muudel turgudel toodete puhul, mida turustatakse erinevatel turgudel, millest ühel on kasutusel 230 V pinge. Selle põhjenduseks on täheldus, et kui toode vastab 230 V spetsifikaadi nõuetele, siis vastab see ka madalama pingetasemega standarditele.

f)

Kahepoolse töö nõude laiendamine: US EPA ja Euroopa Komisjon võivad praeguse tootevaliku kahepoolse töö võimalused veelkord läbi vaadata ning kaaluda võimalusi, kuidas muuta mittekohustuslik nõue rangemaks. Kahepoolse töö nõude läbivaatamine selle funktsiooni laiema kasutamise tagamiseks võib tulemuseks anda paberikasutuse vähenemise, mis on osutunud printeri kasutusea kõige olulisemaks mõjuriks.

g)

TEC katsemenetluse läbivaatamine: US EPA ja Euroopa Komisjon võivad TEC katsemenetluse läbi vaadata, et muuta kasutuseeldused läbipaistvamaks või lisada spetsifikaadile nõue, mille kohaselt energiatarbimist mõõdetaks ja registreeritaks teatavas kindlas seisundis, mis võimaldaks saada tegelikku kasutusstruktuuri kajastavaid näitajaid.

h)

Võimsusrežiimid: US EPA ja Euroopa Komisjon võivad kaaluda teatavate võimsusrežiimide (nt ooteseisund) määratluse läbivaatamist või uute käsitluste kasutuselevõtmist toitehaldusega seoses (nt nädalalõpu puhkeseisund), et säilitada vastavus rahvusvaheliste kriteeriumidega ning saavutada pilditöötlusseadmete suurim võimalik energiasääst.


(1)  Heakskiidetud mõõteseadmete näitajad on võetud IEC standardist 62301, väljaanne 1.0: ooteoleku võimsuse mõõtmine

(2)  Laboratoorseks kasutamiseks täielikus töökorras mõõteseadmed võivad integreerida väärtusi aja jooksul ning esitada keskmise väärtuse automaatselt. Teiste mõõteseadmete puhul peab kasutaja muutuvad väärtused iga viie sekundi järel 5 minutilise ajavahemiku jooksul kirja panema ning seejärel arvutama keskmise käsitsi.

(3)  30–60tolliste kuvarite puhul peab toote esitamisel kvalifitseerimiseks teatama eraldusvõime; selliste kuvarite sisselülitatud seisundi energiatarbimist arvutades eraldusvõimet siiski arvesse ei võeta.

(4)  Heakskiidetud mõõteseadmete näitajad on võetud IECi standardist 62301, väljaanne 1.0: Elektrilised majapidamisseadmed – ooteoleku võimsustarbe mõõtmine.

(5)  Samas.

(6)  Ainult digitaalliidesega kuvarite jaoks on kujutise paistvusele (0–0,7 volti) vastavad pinge väärtused: 0 voltii (must) = 0-säte, 0,1 voltii (analoogsignaali tumedaim halltoon) = 36 digitaalne hall, 0,7 voltii (analoogsignaali täisvalge) = 255 digitaalne hall; tulevastes digitaalliidese spetsifikaatides võidakse seda vahemikku suurendada, ent igal juhul vastab 0 voltii mustale ja suurim väärtus valgele, kusjuures 0,1 voltii vastab ühele seitsmendikule maksimumväärtusest.

(7)  IEC 62301 – Elektrilised majapidamisseadmed – ooteseisundi võimsustarbe mõõtmine. 2005.

(8)  Teavitada tuleb võrguühenduse tüübist. Levinumad võrgutüübid on Ethernet, 802.11 ja Bluetooth. Levinumad võrguvälised andmeühenduse tüübid on USB, Serial ja Parallel.

(9)  Vahepealseid kujutisi/päevas tabelis 37.

(10)  Teavitada tuleb võrguühenduse tüübist. Levinumad võrgutüübid on Ethernet, WiFi (802.11) ja Bluetooth. Levinumad andmeühenduse (võrguvälised) tüübid on USB, Serial ja Parallel.

(11)  Toitepinge: tootjad katsetavad tooteid selle turu põhjal, kuhu nende partner kavatseb ENERGY STARi nõuetele vastavaid tooteid müüa. Kui seadmeid müüakse erinevatel rahvusvahelistel turgudel ja seetõttu liigitatakse need erinevate sisendpingete järgi, peab tootja katsetama ja teatama kõik olulised pinged ja võimsustarbe tasemed. Näiteks tootja, kes tarnib sama printerimudeli Ameerika Ühendriikidesse ja Euroopasse, peab mõõtma ja teatama TEC või OM väärtused nii 115 volti/60 Hz kui ka 230 volti/50 Hz kohta. Kui toode peab töötama pinge/sageduse kombinatsiooniga teatud turul, mis erineb selle turu pinge/sageduse kombinatsioonist (näiteks 230 volti, 60 Hz Põhja-Ameerikas), peab tootja toodet katsetama piirkondlikku kombinatsiooni arvestades, mis kõige enam vastab toote kavandatud võimalustele, ja teatama sellest katsetulemuste aruandes.

(12)  Tegelik võimsus määratakse (voldid)x(amprid)x(võimsuse koefitsient), ja see esitatakse tavaliselt vattides. Näiv võimsus määratakse (voldid)x(amp)rid ja see esitatakse tavaliselt VA ehk volt-amprites. Võimsuslülitiga varustatud seadmete võimsuse koefitsient on alati alla 1,0, seega on tegelik võimsus alati väiksem kui näiv võimsus. Kumulatiivse energia mõõtmine summeerib võimsuse mõõtmistulemused teatava aja jooksul ja peab seega põhinema tegeliku võimsuse mõõtmisel.

(13)  IEC 62301 – Elektrilised majapidamisseadmed – Võimsuse mõõtmine ooterežiimis. 2005


Top