EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R0333

Nõukogu määrus (EL) nr 333/2011, 31. märts 2011 , millega kehtestatakse kriteeriumid, mille täitmisel teatavat liiki metallimurd lakkab olemast jäätmed vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2008/98/EÜ

OJ L 94, 8.4.2011, p. 2–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 15 Volume 013 P. 172 - 181

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/333/oj

8.4.2011   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 94/2


NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) nr 333/2011,

31. märts 2011,

millega kehtestatakse kriteeriumid, mille täitmisel teatavat liiki metallimurd lakkab olemast jäätmed vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2008/98/EÜ

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiivi 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks teatud direktiivid, (1) eriti selle artikli 6 lõiget 2,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud meetmete ettepaneku Euroopa Parlamendile

ning arvestades järgmist:

(1)

Mitme jäätmevoo hindamise tulemusel on selgunud, et metallimurru ringlussevõtu turgude seisukohalt oleks kasulik välja töötada teatavad konkreetsed kriteeriumid, mille täitmisel jäätmetest saadud metallimurd lakkab olemast jäätmed. Need kriteeriumid peaksid tagama keskkonnakaitse kõrge taseme. Kõnealused kriteeriumid ei tohiks piirata metallimurru liigitamist jäätmeteks kolmandate riikide poolt.

(2)

Euroopa Komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskuse aruannete kohaselt on olemas turg ja nõudlus raua-, terase- ja alumiiniumimurru kasutamiseks metalli tootmise lähteainena terasetehastes, valukodades, alumiiniumi rafineerimistehastes ja ümbersulatuskodades. Raua-, terase- ja alumiiniumimurd peaks seepärast olema piisavalt puhas ning vastama metallitootmissektoris nõutavatele asjaomastele metallimurrustandarditele või spetsifikatsioonidele.

(3)

Kriteeriumid, mille täitmisel raua-, terase- ja alumiiniumimurd lakkab olemast jäätmed, peaksid tagama, et taaskasutamistoimingu tulemusel saadud raua-, terase- ja alumiiniumimurd vastab metallitootmissektori tehnilistele nõuetele, on kooskõlas toodete suhtes kohaldatavate olemasolevate õigusaktide ja standarditega ning ei avalda lõppkokkuvõttes kahjulikku mõju keskkonnale ja inimeste tervisele. Euroopa Komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskuse aruannete kohaselt peaksid kriteeriumid, mis taaskasutamistoimingu sisendiks olevate jäätmete, töötlemisprotsesside ja -tehnika ning taaskasutamistoimingu tulemusel saadud metallimurru suhtes kavatsetakse kehtestada, vastama nimetatud nõuetele, kuna nende eesmärk on toota raua-, terase- ja alumiiniumimurd, millel ei ole ohtlikke omadusi ning mis ei sisalda liiga palju mittemetallilisi ühendeid.

(4)

Kõnealuste kriteeriumide järgimise tagamiseks on asjakohane ette näha teabe levitamine sellise metallimurru kohta, mis on lakanud olemast jäätmed, ning kvaliteedijuhtimise süsteemi rakendamine.

(5)

Kui raua-, terase- ja alumiiniumimurru turutingimuste muutusi jälgides märgatakse raua-, terase- ja alumiiniumimurru ringlussevõtu turge kahjustavaid mõjusid, eelkõige selliseid mõjusid, mis vähendavad kõnealuste jäätmete kättesaadavust ja neile juurdepääsu, võib osutuda vajalikuks nimetatud kriteeriumide ülevaatamine.

(6)

Selleks et käitajatel oleks võimalik kohaneda kriteeriumidega, mille täitmisel metallimurd lakkab olemast jäätmed, tuleks sätestada, et käesolevat määrust hakatakse kohaldama alles piisavalt pika ajavahemiku möödudes.

(7)

Direktiivi 2008/98/EÜ artikli 39 lõike 1 kohaselt loodud komitee ei ole käesolevas määruses sätestatud meetmete kohta oma arvamust avaldanud ning seepärast esitas komisjon kõnealuseid meetmeid käsitleva ettepaneku nõukogule ja saatis selle Euroopa Parlamendile.

(8)

Euroopa Parlament ei ole esitatud meetmete suhtes vastuseisu väljendanud,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Sisu

Käesoleva määrusega kehtestatakse kriteeriumid, mille täitmisel raua-, terase- ja alumiiniumimurd, sealhulgas alumiiniumisulamimurd, lakkavad olemast jäätmed.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse direktiivis 2008/98/EÜ sätestatud mõisteid.

Lisaks sellele kasutatakse järgmisi mõisteid:

a)   „raua- ja terasemurd”– peamiselt rauast ja terasest koosnev metallimurd;

b)   „alumiiniumimurd”– peamiselt alumiiniumist ja alumiiniumisulamitest koosnev metallimurd;

c)   „valdaja”– füüsiline või juriidiline isik, kelle valduses on metallimurd;

d)   „tootja”– valdaja, kes annab metallimurru, mis on lakanud olemast jäätmed, esmakordselt üle uuele valdajale;

e)   „importija”– liidus asutatud füüsiline või juriidiline isik, kes toob liidu tolliterritooriumile metallimurdu, mis on lakanud olemast jäätmed;

f)   „kvalifitseeritud töötajad”– töötajad, kellel on kogemuste või koolituse teel omandatud kvalifikatsioon metallimurru omaduste seireks ja hindamiseks;

g)   „visuaalne kontrollimine”– metallimurrusaadetisi kõiki osi hõlmav kontroll, mida tehakse meeleorganite abil või erivarustuseta;

h)   „saadetis”– metallimurrupartii, mis on tootja poolt ette nähtud teisele valdajale üleandmiseks ja mis võib asuda kas ühes või mitmes veoüksuses, näiteks konteineri(te)s.

Artikkel 3

Raua- ja terasemurru kriteeriumid

Raua- ja terasemurd lakkab olemast jäätmed, kui selle üleandmisel tootjalt uuele valdajale on täidetud kõik järgmised tingimused:

a)

taaskasutamistoimingu sisendina kasutatavad jäätmed vastavad I lisa 2. jaos sätestatud kriteeriumidele;

b)

taaskasutamistoimingu sisendina kasutatavaid jäätmed on töödeldud kooskõlas I lisa 3. jaos sätestatud kriteeriumidega;

c)

taaskasutamistoimingu tulemusel saadud raua- ja terasemurd vastab I lisa 1. jaos sätestatud kriteeriumidele;

d)

tootja on täitnud artiklites 5 ja 6 sätestatud nõuded.

Artikkel 4

Alumiiniumimurru kriteeriumid

Alumiiniumimurd, k.a alumiiniumisulamimurd lakkab olemast jäätmed, kui nende üleandmiselt tootjalt uuele valdajale on täidetud kõik järgmised tingimused:

a)

taaskasutamistoimingu sisendina kasutatavad jäätmed vastavad II lisa 2. jaos sätestatud kriteeriumidele;

b)

taaskasutamistoimingu sisendina kasutatavad jäätmed on töödeldud kooskõlas II lisa 3. jaos sätestatud kriteeriumidega;

c)

taaskasutamistoimingu tulemusel saadud alumiiniumimurd vastab II lisa 1. jaos sätestatud kriteeriumidele;

d)

tootja on täitnud artiklites 5 ja 6 sätestatud nõuded.

Artikkel 5

Nõuetele vastavuse deklaratsioon

1.   Tootja või importija väljastab iga metallimurrusaadetise kohta nõuetele vastavuse deklaratsiooni vastavalt III lisas esitatud näidisele.

2.   Tootja või importija edastab nõuetele vastavuse deklaratsiooni metallimurrusaadetise uuele valdajale. Tootja või importija säilitab nõuetele vastavuse deklaratsiooni koopiat vähemalt üks aasta alates deklaratsiooni väljaandmise kuupäevast ning teeb selle nõudmise korral kättesaadavaks pädevatele asutustele.

3.   Nõuetele vastavuse deklaratsioon võib olla elektrooniline.

Artikkel 6

Kvaliteedijuhtimine

1.   Tootja rakendab kvaliteedijuhtimissüsteemi, mille abil on võimalik kontrollida vastavalt artiklites 3 ja 4 osutatud kriteeriumide järgimist.

2.   Kvaliteedijuhtimissüsteem hõlmab mitut dokumenteeritud menetlust, mis käsitlevad kõiki järgnevaid aspekte:

a)

taaskasutamistoimingu sisendina kasutatavate jäätmete vastuvõtmisel kohaldatav kontroll vastavalt I ja II lisa 2. jao sätetele;

b)

I ja II lisa punktis 3.3 kirjeldatud töötlemisprotsesside ja -tehnika seire;

c)

taaskasutamistoimingu tulemusel saadud metallimurru kvaliteedi seire vastavalt I ja II lisa 1. jao sätetele (k.a proovide võtmine ja analüüs);

d)

radiatsiooniseire mõjusus vastavalt I ja II lisa punkti 1.5 sätetele;

e)

metallimurru kvaliteedi nõuetekohasust käsitlev tagasiside klientidelt;

f)

punktides a–d nimetatud seirete tulemuste registreerimine;

g)

kvaliteedijuhtimissüsteemi läbivaatamine ja täiustamine;

h)

töötajate koolitamine.

3.   Kvaliteedijuhtimissüsteemis kirjeldatakse ka kõikide I ja II lisas sätestatud kriteeriumide seireks kehtestatud konkreetseid nõudeid.

4.   Kui mõne I lisa punktis 3.3 või II lisa punktis 3.3 osutatud töötlemisprotsessi teostab endine valdaja, tagab tootja, et tarnija rakendaks käesoleva artikli nõuetele vastavat kvaliteedijuhtimissüsteemi.

5.   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuli 2008. aasta määruses (EÜ) nr 765/2008 (millega sätestatakse akrediteerimise ja turujärelevalve nõuded seoses toodete turustamisega) (2) määratletud vastavushindamisasutus, mis on akrediteeritud kõnealuse määruse kohaselt, või muu Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta määruse (EÜ) nr 1221/2009 (organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS)) (3) artikli 2 lõike 20 punktis b määratletud tõendaja tõendab, et kvaliteedijuhtimissüsteem vastab käesoleva artikli nõuetele. Tõendamine toimub iga kolme aasta järel.

6.   Importija nõuab oma tarnijatelt sellise kvaliteedikontrollisüsteemi rakendamist, mis vastab käesoleva artikli lõigetes 1, 2 ja 3 sätestatud nõuetele ning mis on tõendatud sõltumatu välistõendaja poolt.

7.   Tootja tagab nõudmise korral pädevate asutuste juurdepääsu kvaliteedijuhtimissüsteemile.

Artikkel 7

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolevat määrust kohaldatakse alates 9. oktoobrist 2011.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 31. märts 2011

Nõukogu nimel

eesistuja

VÖLNER P.


(1)  ELT L 312, 22.11.2008, lk 3.

(2)  ELT L 218, 13.8.2008, lk 30.

(3)  ELT L 342, 22.12.2009, lk 1.


I LISA

Raua- ja terasemurru kriteeriumid

Kriteerium

Enesekontrollinõuded

1.   Taaskasutamistoimingu tulemusel saadud metallimurru kvaliteet

1.1.

Metallimurd sorteeritakse vastavalt kliendi spetsifikatsioonile, sektoris nõutavale spetsifikatsioonile või standardile, mis käsitleb metallimurru vahetut kasutamist metalli sisaldavate ainete või objektide tootmisel terasetehastes või valukodades.

Kvalifitseeritud töötajad sorteerivad iga saadetise.

1.2.

Võõrmaterjalide (steriles) kogusisaldus on ≤ 2 % massist.

Võõrmaterjalid on järgmised:

1)

värvilised metallid (v.a mis tahes raudmetallist substraadis sisalduvad legeerelemendid) ning mittemetallilised materjalid, näiteks muld, tolm, isolatsioonimaterjal ja klaas;

2)

põlevad mittemetallilised materjalid, näiteks kumm, plast, riie, puit ja muud keemilised või orgaanilised ained;

3)

suuremad (tellisesuurused) tükid, mis ei juhi elektrit, näiteks rehvid ja tsemendi, puidu või betooniga täidetud torud;

4)

terase sulatamisel, kuumutamisel, pinnatöötlusel (k.a gaasipõletiga puhastamine), peenestamisel, saagimisel, keevitamisel ja gaaslõikamisel tekkinud jäägid, näiteks räbu, valtsimistagi, käisfiltritolm, peenestitolm, jääkmuda.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõiki saadetisi visuaalselt.

Sobivate ajavahemike järel (vähemalt kord kuue kuu jooksul) analüüsitakse kaalumise abil võõrmaterjalide representatiivseid proove pärast raua- ja teraseosakeste ning -objektide eraldamist magnetiga või käsitsi (vastavalt vajadusele), rakendades sealjuures hoolikat visuaalset kontrolli.

Proovipõhise seire teostamiseks sobivate ajavahemike kehtestamisel võetakse arvesse järgmisi asjaolusid:

1)

prognoositav varieeruvus (aluseks võib võtta näiteks varasemad tulemused);

2)

taaskasutamistoimingu sisendina või mis tahes hilisemal töötlemisel kasutatavate jäätmete kvaliteedi varieeruvuse oht;

3)

seiremetoodika täpsus ning

4)

kui lähedased on tulemused kõrvaliste ainete sisalduse piirmäärale, mis ei tohi ületada 2 % massist.

Seire teostamise sageduse kindlaksmääramise menetlus tuleks dokumenteerida kvaliteedijuhtimissüsteemi ühe osana ning kõnealune menetlus peaks olema auditeerimiseks kättesaadav.

1.3.

Metallimurd ei sisalda liiga palju raudoksiidi (mis tahes kujul), välja arvatud tüüpilised raudoksiidikogused, mis on põhjustatud ettevalmistatud metallimurru ladustamisest väljas normaalsetes ilmastikutingimustes.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad raudoksiidi olemasolu kõikide saadetiste puhul visuaalselt.

1.4.

Metallimurd ei sisalda silmaga nähtavat õli, õliemulsiooni, määrdeainet või määret, välja arvatud väga väikestes kogustes, mis ei põhjusta tilkumist.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõiki saadetisi visuaalselt, jälgides eriti hoolikalt kõige tõenäolisemaid õlilekkekohti.

1.5.

Radioaktiivsus: puudub vajadus võtta siseriiklike või rahvusvaheliste radioaktiivse metallimurru seire- ja reageerimismenetlust käsitlevate eeskirjade kohaseid meetmeid.

Selle nõudega ei piirata Euratomi lepingu III peatüki alusel vastuvõetud õigusaktides töötajate ja kogu elanikkonna tervise kaitseks kehtestatud põhistandardite, eelkõige direktiivi 96/29/Euratom (1) kohaldamist.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõikide saadetiste radioaktiivsust.

Iga metallimurrusaadetis on varustatud sertifikaadiga, mis on koostatud kooskõlas radioaktiivse metallimurru seire- ja reageerimismenetlusi käsitlevate siseriiklike või rahvusvaheliste eeskirjadega. Sertifikaadi võib lisada muudele saadetisega kaasasolevatele dokumentidele.

1.6.

Metallimurrul ei ole direktiivi 2008/98/EÜ III lisas loetletud ohtlikke omadusi. Metallimurd jääb otsuses 2000/532/EÜ (2) sätestatud kontsentratsioonipiiridesse ega ületa määruse (EÜ) nr 850/2004 (3) IV lisas sätestatud kontsentratsioonipiire.

Raua- ja terasesulamites leiduvate üksikelementide omadusi selle nõudmise puhul ei arvestata.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõiki saadetisi visuaalselt. Kui visuaalsel kontrollimisel leitakse tõendeid ohtlike omaduste võimaliku esinemise kohta, võetakse täiendavaid asjaomaseid seiremeetmeid, näiteks vajaduse korral proovide võtmine ja testimine.

Töötajad läbivad koolituse, mis käsitleb raua- ja terasemurru võimalikke ohtlikke omadusi ning ohtlike omaduste tuvastamist võimaldavaid olulisi komponente või iseärasusi.

Ohtlike materjalide tuvastamise menetlus dokumenteeritakse kvaliteedijuhtimissüsteemis.

1.7.

Metallimurd ei sisalda hermeetilisi, suletud või ebapiisavalt avatud mahuteid, mis võivad sulatusahjus plahvatada.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõiki saadetisi visuaalselt.

2.   Taaskasutamistoimingu sisendina kasutatavad jäätmed

2.1.

Sisendina võib kasutada ainult taaskasutamiskõlblikke rauda ja terast sisaldavaid jäätmeid.

2.2.

Ohtlikke jäätmeid sisendina ei kasutata, välja arvatud juhul, kui esitatakse tõendid selle kohta, et taaskasutamistoimingu puhul on kohaldatud käesoleva lisa 3. jaos kirjeldatud töötlemisprotsesse ja -tehnikat, millega kõrvaldatakse kõik ohtlikud omadused.

2.3.

Sisendina ei kasutata järgmisi jäätmeid:

a)

viilmed ja treilaastud, mis sisaldavad õli või õliemulsiooni, ning

b)

vaadid ja mahutid, välja arvatud kasutuselt kõrvaldatud sõidukitest pärit seadmed, mis sisaldavad või on sisaldanud õli või värvi.

Kvalifitseeritud töötajad, kes on saanud väljaõppe selliste jäätmete tuvastamiseks, mis ei vasta käesolevas jaos sätestatud nõuetele, kontrollivad vastuvõtmisel kõiki saabunud jäätmeid (visuaalne kontroll) ja jäätmetele lisatud dokumente.

3.   Töötlemisprotsessid ja -tehnika

3.1.

Raua- ja terasemurd on eraldatud selle tekkekohas või kogumise ajal ja seda on hoitud eraldi. Sisendina kasutatavad jäätmed on läbinud töötluse, mille käigus raua- ja terasemurrust eraldatakse mittemetallilised komponendid ja värvilised metallid.

3.2.

Kogu mehaaniline töötlemine (näiteks lõikamine, tükeldamine, purustamine või granuleerimine ning sorteerimine, eraldamine, puhastamine, reostuse kõrvaldamine, tühjendamine), mis on vajalik selleks, et valmistada metallimurd ette otse lõppkasutamiseks terasetehastes või valukodades, on eelnevalt teostatud.

3.3.

Ohtlikke komponente sisaldavate jäätmete suhtes kehtivad järgmised erinõuded:

a)

elektri- ja elektroonikaseadmetest ning kasutuselt kõrvaldatud sõidukitest pärit sisendina kasutatavad jäätmed on läbinud kõik Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2002/96/EÜ (4) artiklis 6 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2000/53/EÜ (5) artiklis 6 sätestatud töötlemisprotsessid;

b)

kasutuselt kõrvaldatud seadmetes sisalduvad klorofluorosüsivesinikud on pädevate asutuste poolt heakskiidetud protsessi käigus kokku kogutud;

c)

juhtmed on eemaldatud või tükeldatud. Kui juhtmel on orgaaniline kate (plastid), on orgaaniline kate eemaldatud parima kättesaadava tehnika abil;

d)

vaadid ja mahutid on tühjad ja puhtad ning

e)

punktis a nimetamata ohtlikud ained on tõhusalt eemaldatud pädeva asutuse poolt heakskiidetud töötlemisprotsessi abil.

 


(1)  Nõukogu 13. mai 1996. aasta direktiiv 96/29/Euratom, millega sätestatakse põhilised ohutusnormid töötajate ja muu elanikkonna tervise kaitsmiseks ioniseerivast kiirgusest tulenevate ohtude eest (EÜT L 159, 29.6.1996, lk 1).

(2)  Komisjoni 3. mai 2000. aasta otsus 2000/532/EÜ, millega asendatakse otsus 94/3/EÜ (millega kehtestatakse jäätmeid käsitleva nõukogu direktiivi 75/442/EMÜ artikli 1 punkti a kohaselt jäätmete nimistu) ja nõukogu otsus 94/904/EÜ (millega kehtestatakse ohtlikke jäätmeid käsitleva nõukogu direktiivi 91/689/EMÜ artikli 1 lõike 4 kohaselt ohtlike jäätmete nimistu) (EÜT L 226, 6.9.2000, lk 3).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta määrus (EÜ) nr 850/2004 püsivate orgaaniliste saasteainete kohta (ELT L 158, 30.4.2004, lk 7).

(4)  ELT L 37, 13.2.2003, lk 24.

(5)  EÜT L 269, 21.10.2000, lk 34.


II LISA

Alumiiniumimurru kriteeriumid

Kriteerium

Enesekontrollinõuded

1.   Metallimurru kvaliteet

1.1.

Metallimurd sorteeritakse vastavalt kliendi spetsifikatsioonile, sektoris nõutavale spetsifikatsioonile või standardile, mis käsitleb metallimurru vahetut kasutamist metalli sisaldavate ainete või objektide tootmisel rafineerimise või ümbersulatamise kaudu.

Kvalifitseeritud töötajad sorteerivad iga saadetise.

1.2.

Võõrmaterjalide kogusisaldus on ≤ 5 % massist või metallisaagis on ≥ 90 %;

Võõrmaterjalid on järgmised:

1)

kõik metallid peale alumiiniumi ja alumiiniumisulamite;

2)

mittemetallilised materjalid, näiteks muld, tolm, isolatsioonimaterjal ja klaas;

3)

põlevad mittemetallilised materjalid, näiteks kumm, plast, riie, puit ja muud keemilised või orgaanilised ained;

4)

suuremad (tellisesuurused) tükid, mis ei juhi elektrit, näiteks rehvid, tsemendi, puidu või betooniga täidetud torud, või

5)

alumiiniumi ja alumiiniumisulamite sulatamisel, kuumutamisel, pinnatöötlusel (k.a gaasipõletiga puhastamine), peenestamisel, saagimisel, keevitamisel ja gaaslõikamisel tekkinud jäägid, näiteks šlakk, sulametalli pinnale tõusnud tahke materjal, eemaldatud räbu, käisfiltritolm, peenestitolm, setis.

Alumiiniumimurru tootja kontrollib nõuetele vastavust võõrmaterjalide koguhulga seire või metallisaagise määramise kaudu.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõiki saadetisi visuaalselt.

Sobivate ajavahemike järel (vähemalt kord kuue kuu jooksul) analüüsitakse kõiki alumiiniumimurru sorte, et kindlaks määrata võõrmaterjalide kogusisaldus või metallisaagis.

Representatiivsed proovid võetakse vastavalt standardis EN 13920 (1) kirjeldatud proovivõtumenetlustele.

Võõrmaterjalide kogusisaldust mõõdetakse kaalumise abil pärast alumiiniumi metalliosakeste ja metallobjektide ning võõrmaterjalist osakeste ja objektide eraldamist käsitsi sorteerimise või mõne muu eraldamisvahendi (nt magneti või metallijääkide tihedusel põhineva vahendi) abil.

Metallisaagis määratakse kindlaks vastavalt järgmisele menetlusele:

1)

massi (m1) määramine pärast niiskuse eemaldamist ja määramist (vastavalt standardi EN 13920-1:2002 punktile 7.1);

2)

vaba raua eemaldamine ja määramine (vastavalt standardi EN 13920-1:2002 punktile 7.2);

3)

metalli sulamis- ja tardumisjärgse massi (m2) määramine pärast metallisaagise määramise protsessi vastavalt standardi EN 13920-1:2002 punktile 7.3;

4)

metallisaagise arvutamine m [%] = (m2/m1) × 100.

Representatiivsete proovide analüüsimiseks sobivate ajavahemike kehtestamisel võetakse arvesse järgmisi asjaolusid:

1)

prognoositav varieeruvus (näiteks varasemate tulemuste alusel);

2)

taaskasutamistoimingu sisendina ja töötlemisprotsessides kasutatavate jäätmete kvaliteedi varieeruvuse oht;

3)

seiremetoodika täpsus ning

4)

kui lähedased on tulemused võõrmaterjalide kogusisalduse või metallisaagise piirmääradele.

1.3.

Metallimurd ei sisalda polüvinüülkloriidi (PVC) pinnakatte, värvide või plastide kujul.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõiki saadetisi visuaalselt.

1.4.

Metallimurd ei sisalda silmaga nähtavat õli, õliemulsiooni, määrdeainet või määret, välja arvatud väga väikestes kogustes, mis ei põhjusta tilkumist.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõiki saadetisi visuaalselt, jälgides eriti hoolikalt kõige tõenäolisemaid õlilekkekohti.

1.5.

Radioaktiivsus: puudub vajadus võtta siseriiklike või rahvusvaheliste radioaktiivse metallimurru seire- ja reageerimismenetlust käsitlevate eeskirjade kohaseid meetmeid.

Selle nõudega ei piirata Euratomi lepingu III peatüki alusel vastuvõetud õigusaktides töötajate ja kogu elanikkonna tervise kaitseks kehtestatud põhistandardite, eelkõige nõukogu direktiivi 96/29/Euratom (2) kohaldamist.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõikide saadetiste radioaktiivsust. Iga metallimurrusaadetis on varustatud sertifikaadiga, mis on koostatud kooskõlas radioaktiivse metallimurru seire- ja reageerimismenetlusi käsitlevate siseriiklike või rahvusvaheliste eeskirjadega. Sertifikaadi võib lisada muudele saadetisega kaasasolevatele dokumentidele.

1.6.

Metallimurrul ei ole direktiivi 2008/98/EÜ III lisas loetletud ohtlikke omadusi. Metallimurd jääb komisjon otsuses 2000/532/EÜ (3) sätestatud kontsentratsioonipiiridesse ega ületa määruse (EÜ) nr 850/2004 (4) IV lisas sätestatud kontsentratsioonipiire.

Alumiiniumisulamites leiduvate üksikelementide omadusi selle nõudmise puhul ei arvestata.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõiki saadetisi visuaalselt. Kui visuaalse kontrolli tulemusel leitakse tõendeid ohtlike omaduste võimaliku esinemise kohta, võetakse täiendavaid asjaomaseid seiremeetmeid, näiteks vajaduse korral proovide võtmine ja testimine.

Töötajad läbivad koolituse, mis käsitleb alumiiniumimurru võimalikke ohtlikke omadusi ning ohtlike omaduste tuvastamist võimaldavaid olulisi komponente või iseärasusi.

Ohtlike materjalide tuvastamise menetlus dokumenteeritakse kvaliteedijuhtimissüsteemis.

1.7.

Metallimurd ei sisalda hermeetilisi, suletud või ebapiisavalt avatud mahuteid, mis võivad sulatusahjus plahvatada.

Kvalifitseeritud töötajad kontrollivad kõiki saadetisi visuaalselt.

2.   Taaskasutamistoimingu sisendina kasutatavad jäätmed

2.1.

Sisendina võib kasutada ainult taaskasutamiskõlblikke alumiiniumi või alumiiniumisulameid sisaldavaid jäätmeid.

2.2.

Ohtlikke jäätmeid sisendina ei kasutata, välja arvatud juhul, kui esitatakse tõendid selle kohta, et taaskasutamistoimingu puhul on kohaldatud käesoleva lisa 3. jaos kirjeldatud töötlemisprotsesse ja -tehnikat, millega kõrvaldatakse kõik ohtlikud omadused.

2.3.

Sisendina ei kasutata järgmisi jäätmeid:

a)

viilmed ja treilaastud, mis sisaldavad õli või õliemulsiooni, ning

b)

vaadid ja mahutid, välja arvatud kasutuselt kõrvaldatud sõidukitest pärit seadmed, mis sisaldavad või on sisaldanud õli või värvi.

Kvalifitseeritud töötajad, kes on saanud väljaõppe selliste jäätmete tuvastamiseks, mis ei vasta käesolevas jaos sätestatud nõuetele, kontrollivad vastuvõtmisel kõiki saabunud jäätmeid (visuaalne kontroll) ja jäätmetele lisatud dokumente.

3.   Töötlemisprotsessid ja -tehnika

3.1.

Alumiiniumimurd on eraldatud selle tekkekohas või kogumise ajal ja seda on hoitud eraldi. Sisendina kasutatavad jäätmed on läbinud töötluse, mille käigus eraldatakse alumiiniumimurrust mittemetallilised komponendid ja alumiiniumi mittesisaldavad metallilised komponendid.

3.2.

Kogu mehaaniline töötlemine (näiteks lõikamine, tükeldamine, purustamine või granuleerimine ning sorteerimine, eraldamine, puhastamine, reostuse kõrvaldamine, tühjendamine), mis on vajalik selleks, et valmistada metallimurd ette otse lõppkasutamiseks terasetehastes või valukodades, on eelnevalt teostatud.

3.3.

Ohtlikke komponente sisaldavate jäätmete suhtes kehtivad järgmised erinõuded:

a)

elektri- ja elektroonikaseadmetest ja kasutuselt kõrvaldatud sõidukitest pärit sisendina kasutatavad jäätmed on läbinud kõik Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2002/96/EÜ (5) artiklis 6 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2000/53/EÜ (6) artiklis 6 sätestatud töötlemisprotsessid;

b)

kasutuselt kõrvaldatud seadmetes sisalduvad klorofluorosüsivesinikud on pädevate asutuste poolt heakskiidetud protsessi käigus kokku kogutud;

c)

juhtmed on eemaldatud või tükeldatud. Kui juhtmel on orgaaniline kate (plastid), on orgaaniline kate eemaldatud parima kättesaadava tehnika abil;

d)

vaadid ja mahutid on tühjad ja puhtad;

e)

punktis a nimetamata ohtlikud ained on tõhusalt eemaldatud pädeva asutuse poolt heakskiidetud töötlemisprotsessi abil.

 


(1)  EN 13920-1:2002; Aluminium and aluminium alloys – Scrap – Part 1: General requirements, sampling and tests; CEN 2002.

(2)  EÜT L 159, 29.6.1996, lk 1.

(3)  EÜT L 226, 6.9.2000, lk 3.

(4)  ELT L 229, 30.4.2004, lk 1.

(5)  ELT L 37, 13.2.2003, lk 24.

(6)  EÜT L 269, 21.10.2000, lk 34.


III LISA

Artikli 5 lõikes 1 osutatud nõuetele vastavuse deklaratsioon, mis käsitleb metallimurdu, mis on lakanud olemast jäätmed

1.

Metallimurru tootja/importija:

Nimi:

Aadress:

Kontaktisik:

Tel:

Faks:

E-post:

2.

a)

metallimurru kategooria nimetus või kood vastavalt sektoris kehtivale spetsifikatsioonile või standardile:

b)

vajaduse korral kliendi esitatud spetsifikatsiooni peamised tehnilised nõuded, näiteks metallimurru koostis, suurus, liik ja omadused:

3.

Metallimurrusaadetis on kooskõlas punktis 2 osutatud ning sektoris kehtiva spetsifikatsiooni või standardiga:

4.

Saadetise kogus tonnides:

5.

Kooskõlas radioaktiivse metallimurru seire- ja reageerimismenetlusi käsitlevate siseriiklike või rahvusvaheliste eeskirjadega on koostatud radioaktiivsuse katsesertifikaat:

6.

Metallimurru tootja kohaldab kvaliteedijuhtimissüsteemi, mis on kooskõlas määruse (EL) nr 333/2011 (1) artikliga 6, mida on tõendanud akrediteeritud tõendaja või sõltumatu tõendaja juhul, kui metallimurd, mis on lakanud olemast jäätmed, imporditakse liidu territooriumile:

7.

Metallimurrusaadetis vastab määruse (EL) nr 333/2011 artiklite 3 ja 4 punktides a–c sätestatud kriteeriumidele.

8.

Metallimurru tootja/importija deklaratsioon: kinnitan, et mulle teadaolevalt on käesolev teave täielik ja tõene.

Nimi:

Kuupäev:

Allkiri:


(1)  Nõukogu 31. märtsi 2011. aasta määrus (EL) nr 333/2011, millega kehtestatakse kriteeriumid, mille täitmisel teatavat liiki metallimurd lakkab olemast jäätmed vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2008/98/EÜ (ELT L 94, 8.4.2011, lk 2).


Top