EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Elektriohutus: madalpinge elektriseadmed

Teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete müüki käsitleva Euroopa Liidu poliitika eesmärk on tagada inimeste ja koduloomade tervise ja ohutuse ning vara kaitse kõrge tase.

ÕIGUSAKT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/35/EL teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta.

KOKKUVÕTE

Teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete müüki käsitleva Euroopa Liidu poliitika eesmärk on tagada inimeste ja koduloomade tervise ja ohutuse ning vara kaitse kõrge tase.

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Kõnealuse direktiiviga kehtestatakse kogu ELis ühtsed tingimused teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete turustamisele. Direktiivi kohaldatakse elektriseadmete suhtes, mis on ette nähtud kasutamiseks pingevahemikus 50-1000 V vahelduvvoolu puhul ja 75-1500 V alalisvoolu puhul.

See hõlmab kõiki tervise ja ohutusega seotud riske, tagades seega elektriseadmete kasutamise ohutult ja neile ettenähtud otstarbel.

PÕHIPUNKTID

Direktiivis on sätestatud tootjate, importijate ja levitajate kohustused seoses teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete turustamisega:

  • kõik ELis turustatavad elektriseadmed peavad kandma CE-vastavusmärgist, mis näitab, et need vastavad ELi õigusaktide kõigile põhilistele ohutusnõuetele;
  • enne CE-märgise hankimist peab tootja viima läbi ohutuse ja vastavushindamise, koostama tehnilise dokumentatsiooni, mis tõendab seadme nõuetelevastavust, ning andma välja ja allkirjastama ELi vastavusdeklaratsiooni;
  • importijad peavad kontrollima, kas tootjad on viinud läbi nõuetekohased vastavushindamismenetlused, ja teavitama turujärelevalveasutusi, kui nad leiavad, et elektriseade ei vasta põhilistele ohutusnõuetele;
  • ELi vastavusdeklaratsiooni ja tehnilist dokumentatsiooni tuleb alles hoida kümme aastat;
  • juhised ja ohutusalane teave peavad olema lõppkasutajate jaoks kergesti arusaadavas keeles vastavalt asjaomase riigiasutuse määratlusele;
  • tootjad ja importijad peavad märkima elektriseadmele oma kontaktandmed.

Lisaks on direktiivis sätestatud meetmed, mida peavad rakendama ohutuse eest vastutavad riiklikud järelevalveasutused, et tuvastada ohtlikud elektriseadmed ning vältida nende turustamist ELis.

MILLAL HAKATAKSE DIREKTIIVI KOHALDAMA?

Direktiivi kohaldatakse alates 20. aprillist 2016. Sellega tunnistatakse direktiiv 2006/95/EÜ alates 20. aprillist 2016 kehtetuks.

TAUST

Kõnealuse direktiiviga uuendatakse teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete müügieeskirju ELis. See on osa erinevaid tegevusvaldkondi puudutavast Euroopa õigusraamistiku moderniseerimisprotsessist, mille eesmärk on lihtsustada eeskirju, vähendada halduskoormust ning kehtestada selgemad ja järjepidavamad eeskirjad.

Lisateavet leiate Euroopa Komisjoni siseturu, tööstuse, ettevõtluse ja VKEde peadirektoraadi veebisaidilt.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Direktiiv 2014/35/EL

18.4.2014

19.4.2016

ELT L 96, 29.3.2014, lk 357-374

Viimati muudetud: 16.02.2015

Top