EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Veoautode, busside ja kaugbusside lubatud suurimad mõõtmed ja kaalud

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 96/53/EÜ – rahvusvahelises liikluses kasutatavate veoautode ja busside lubatud mõõtmed ja kaal

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

  • Massi ja mõõtmete direktiivi eesmärk on parandada Euroopa Liidu (EL) siseturu toimimist ja tagada kaupade vaba liikumine ELis, kehtestades ELis rahvusvahelisi vedusid teostavatele raskeveokitele ja bussidele piirnormid.
  • Selle kohaselt peavad riikide veoettevõtted vastama rahvusvahelistele vedudele kehtestatud standarditele.
  • Direktiivi muudeti direktiiviga (EL) 2015/719, mille eesmärk on muuta rasked kaubaveokid ja bussid keskkonnahoidlikumaks ja ohutumaks, lubades teatavatel juhtudel ja eritingimustel direktiivis 96/53/EÜ sätestatud piirmäärasid ületavaid massi ja mõõtmeid.

PÕHIPUNKTID

Kohaldamisala

  • Muudetud direktiivi kohaldatakse järgmiste mõõtmete suhtes:
    • kaubaveokid ja nende haagised massiga üle 3,5 tonni;
    • sõidukid, mis mahutavad üle üheksa reisija.
  • Seda ei kohaldata liigendbusside suhtes, mis koosnevad rohkem kui ühest liigendsektsioonist.
  • Direktiiviga (EL) 2015/719 lubatakse alternatiivkütusel* töötavate veoautode ja kolmeteljeliste busside massi suurendamist ühe tonni võrra, et võtta arvesse alternatiivkütuse tehnoloogia jaoks vajalikku kaalu.
  • Määrusega (EL) 2019/1242 muudeti direktiivi, et lubada täiendavat tonni heiteta* veoautodele ja kolmeteljelistele liigendbussidele (vt kokkuvõte).
  • Samuti suurendab see 1,5 tonni võrra kaheteljeliste busside täismassi, et võtta arvesse ühistranspordi arengut, nagu reisijate ja nende pagasi suurenenud keskmine kaal, ning ohutuseeskirjades nõutavaid uusi seadmeid.

Rahvusvaheline liiklus

  • Selles määratakse kindlaks massi ja mõõtmete piirnormid ning teatavad muud sõidukite karakteristikud, mis on direktiivi lisades määratletud.
  • Kehtestatud piirmäärasid ületavatel sõidukitel ei ole lubatud kasutada ELi liikmesriigi teid, välja arvatud erilubade alusel.
  • Ühest liikmesriigist pärit sõidukitel, mis jäävad kehtestatud piiridesse, tuleb lubada kasutada teise liikmesriigi teid, välja arvatud mõned piiratud maanteelõigud või ehitised, nagu väikesed külad, erilist huvi pakkuvad kohad või iidsed sillad, kus administratsioon võib kehtestada madalamad piirid.

Riigisisene liiklus

Ükski sõiduk, mis ületab kehtestatud mõõtmete piirväärtusi, ei tohi liikmesriigi teedel liikuda. Nendes piirmäärades on siiski mõned erandid, sealhulgas:

  • energiatõhusust suurendavate aerodünaamiliste omadustega sõidukite pikkus;
  • kindlate kaupade, näiteks puidu vedamiseks ettenähtud sõidukite pikkus;
  • standardsõidukite (mootorsõidukid, haagised ja poolhaagised) autorongide pikkus;
  • ühendvedudel* konteinereid vedavate sõidukite pikkus ja mass.

Liikmesriigid võivad lubada riigisiseste vedude puhul suuremaid kaalupiiranguid.

Liikmesriigid võivad oma territooriumil katsetada ka uusi tehnoloogiaid sõidukitel, mis ületavad kehtestatud piirmäärasid piiratud ajaks.

Nõuete täitmine

Liikmesriigid peavad tagama, et sõiduki vastavust eeskirjadele tõendab

  • valmistaja silt ja täiendav silt mõõtmetega;
  • ühtne andmesilt, millele on märgitud mõlemad andmed;
  • sama teavet sisaldav dokument, mille annab välja liikmesriik, kus sõiduk on registreeritud.

Täpsemad üksikasjad on esitatud direktiivi III lisas.

Eeskirjade jõustamine

Riikide valitsused otsustavad ise, kuidas eeskirju jõustada ja millised karistused lubatud täismassi ületamise eest kohaldatakse. Siiski peaksid nad rakendama erimeetmeid, et avastada automaatsüsteemide abil (maanteeandurid või sõidukisisesed kaalumisseadmed) kasutusel olevaid raskeveokeid, mis tõenäoliselt ületavad kõnealuseid piirmäärasid. Iga kahe aasta tagant tuleb saata Euroopa Komisjonile aruanne, milles on kirjas

  • kahe eelnenud kalendriaasta jooksul tehtud kontrollide arv;
  • avastatud ülekoormatud sõidukite või liidendsõidukite arv.

Rakendusaktid

  • Rakendusmäärusega (EL) 2019/1213 kehtestatakse üksikasjalikud sätted, millega tagatakse ühtsed tingimused sõidukisiseste kaalumisseadmete koostalitlusvõime ja ühilduvuse rakendamiseks vastavalt nõukogu direktiivile 96/53/EÜ või selle liikmesriigi riigisisese liikluse nõuetele, kus sõidukit kasutatakse.
  • Rakendusmäärusega (EL) 2019/1916 kehtestatakse üksikasjalikud sätted sõiduki tagaosas paiknevate aerodünaamiliste seadiste kasutamise kohta (nt veokite ja nende haagiste taha kinnitatud sissetõmmatavad või kokkupandavad põlled).

Märkus: tihedalt seotud õigusaktis (määrus (EL) 2019/1892) on sätestatud pikemate kabiinidega ning aerodünaamiliste seadmete ja varustuse tüübikinnituse eeskirjad.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi 96/53/EÜ kohaldatakse alates 17. septembrist 1996 ning see pidi liikmesriikides jõustuma 16. septembriks 1997.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Alternatiivkütused. Kütused või energiaallikad, mis vähemalt osaliselt asendavad fossiilseid naftaallikaid transpordi energiavarustuses ning mis võivad aidata kaasa transpordi CO2-heite vähendamisele ja suurendada transpordisektori keskkonnatoimet ning mis hõlmavad järgmist:
  • igat liiki elektrisõidukites tarbitud elekter;
  • vesinik;
  • maagaas, sealhulgas biometaan, gaasilisel kujul (surumaagaas) ja veeldatud kujul (veeldatud maagaas);
  • veeldatud naftagaas;
  • mehaaniline energia, mis saadakse pardal olevatest salvestusallikatest/pardal asuvatest allikatest, sealhulgas heitsoojus.
Heiteta veoautod ja bussid. Raskeveokid (veoautod ja bussid), millel ei ole sisepõlemismootorit või mille heide on väiksem kui 1 g CO2/kWh või väiksem kui 1 g CO2/km.
Ühendveod. Kaubavedu, mis hõlmab maanteetranspordi kombineerimist alternatiivse raudtee- ja/või veetranspordiga, kui kaupa veetakse ühendveoüksuses (mahuti või vahetusveovahend, mille pikkus on kuni 45 jalga), ilma et kaupa tegelikult ümberlaadimisel käideldakse. Nende alternatiivsete transpordiliikide kasutamine peaks hõlmama suurema osa teekonnast, samas kui maanteetranspordi etapp peaks olema piiratud lühikese vahemaaga reisi alguses ja/või lõpus.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 25. juuli 1996. aasta direktiiv 96/53/EÜ, millega kehtestatakse teatavatele ühenduses liikuvatele maanteesõidukitele siseriiklikus ja rahvusvahelises liikluses lubatud maksimaalmõõtmed ning rahvusvahelises liikluses lubatud täismass (EÜT L 235, 17.9.1996, lk 59–75)

Direktiivi 96/53/EÜ hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 15. novembri 2019. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/1916, millega kehtestatakse üksikasjalikud sätted nõukogu direktiivi 96/53/EÜ kohaste sõiduki tagaosas paiknevate aerodünaamiliste seadiste kasutamise kohta (ELT L 297, 18.11.2019, lk 3–4)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 31. oktoobri 2019. aasta määrus (EL) 2019/1892, millega muudetakse määrust (EL) nr 1230/2012 pikemate kabiinidega varustatud teatavate mootorsõidukite tüübikinnitusnõuete ning mootorsõidukite ja nende haagiste aerodünaamiliste seadmete ja varustuse tüübikinnitusnõuete osas (ELT L 291, 12.11.2019, lk 17–41)

Komisjoni 12. juuli 2019. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/1213, millega kehtestatakse üksikasjalikud sätted, millega tagatakse ühtsed tingimused sõidukisiseste kaalumisseadmete koostalitlusvõime ja ühilduvuse rakendamiseks vastavalt nõukogu direktiivile 96/53/EÜ (ELT L 192, 18.7.2019, lk 1–22)

Viimati muudetud: 17.12.2021

Top