EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ELi sinine kaart – kõrgelt kvalifitseeritud töötajate riiki sisenemine ja seal elamine (kuni 2023. aastani)

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2009/50/EÜ – kolmandate riikide kodanike kõrget kvalifikatsiooni nõudva töö eesmärgil riiki sisenemise ja seal elamise tingimused

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

  • Direktiiviga sätestatakse riiki sisenemise ja seal elamise tingimused kõrge kvalifikatsiooniga* kolmandate riikide kodanikele ja nende peredele, kes soovivad töötada kõrget kvalifikatsiooni nõudval ametikohal Euroopa Liidu (EL) liikmesriigis (välja arvatud Taani, Iirimaa ja Ühendkuningriik (1)).
  • Direktiiviga luuakse ELi sinise kaardi* süsteem.
  • Direktiiv tunnistatakse kehtetuks ja asendatakse direktiiviga (EL) 2021/1883 (vt kokkuvõte) alates 19. novembrist 2023.

PÕHIPUNKTID

  • ELi sinise kaardi taotlejad peavad esitama:
    • vähemalt ühe aasta kehtiva töölepingu või siduva tööpakkumise, millest tulenev palk peab ulatuma vähemalt selle liikmesriigi 1,5-kordse keskmise brutopalgani aastas;
    • nõutavat kutsekvalifikatsiooni tõendavad dokumendid;
    • kehtiva reisidokumendi ja vajaduse korral viisa;
    • tõendi ravikindlustuse kohta.
  • Liikmesriigid võivad taotluse tagasi lükata, kui ülaltoodud tingimused pole täidetud või kui dokumendid on omandatud ebaseaduslikult, kui need on võltsitud või neid on omavoliliselt muudetud.
  • Taotleja ei tohi kujutada ohtu avalikule korrale, julgeolekule ega rahvatervisele.
  • Liikmesriigid võivad kindlaks määrata riiki lubatavate kõrge kvalifikatsiooniga töötajate arvu.
  • Töötajatele, kelle taotlus on rahuldatud, väljastatakse ELi sinine kaart tavaliselt kehtivusajaga ühest kuni nelja aastani, sõltuvalt asjaomasest liikmesriigist või töölepingu pikkusest, kui see on lühem kui tavaline kehtivusaeg, millele on lisatud kolm kuud.
  • Olenevalt liikmesriigist võib taotluse esitada eraisik ja/või tema tööandja.
  • Kahe esimese aasta jooksul võivad ELi sinise kaardi kasutajad teha üksnes kõrget kvalifikatsiooni nõudvat tööd, mis vastab riiki lubamise tingimustele. Pärast seda võivad nad liikmesriigi kodanikega võrdsetel alustel kandideerida muule kõrget kvalifikatsiooni nõudvale tööle, sõltuvalt asjaomasest ELi riigist.
  • ELi sinise kaardi omanikud ja nende perekonnad võivad siseneda ja tagasi pöörduda sinise kaardi väljastanud liikmesriiki, seal viibida ning liikuda läbi teiste liikmesriikide.
  • ELi sinise kaardi omanikele kehtivad liikmesriigi kodanikega võrdsed õigused töötingimuste, hariduse, kutsekvalifikatsioonide tunnustamise, sotsiaalkindlustuse ja ühinemisvabaduse valdkonnas. Liikmesriigid võivad mõnda neist õigustest piirata, eelkõige stipendiumide ja laenude osas.
  • Riiklikud ametiasutused võivad ELi sinise kaardi tühistada või pikendamata jätta, kui kaardi omanik ei vasta enam kaardi väljastamise algsetele tingimustele, on olnud töötu kauem kui kolm kuud või ohustab avalikku korda.
  • Pärast 18 kuu pikkust seaduslikku elamist liikmesriigis saab ELi sinise kaardi omanik lihtsustatud korras vajaliku viisa, et kolida elama teise liikmesriiki. Kui ELi sinise kaardi omanikud vastavad jätkuvalt liikmesriiki sisenemise tingimustele, võivad nad alustada töötamist juba enne jaatava viisaotsuse vastuvõtmist ja perekonnaliikmed võivad nendega kohe ühineda.
  • Euroopa Komisjon esitab iga kolme aasta järel aruande õigusakti kohaldamise kohta. Esimene aruanne avaldati juunis 2014.

Läbivaatamine ja ettepanek

  • 2016. aastal tegi Euroopa Komisjon ettepaneku tunnistada direktiiv 2009/50/EÜ kehtetuks. Ettepanek tulenes paralleelselt avaldatud direktiivi läbivaatamisest, milles jõuti järeldusele, et kõnealuses direktiivis on palju nõrku kohti ja seda ei ole kogu ELis järjekindlalt kohaldatud. Lisaks kehtivad paljudes liikmesriikides paralleelsed eeskirjad ja menetlused sama kategooria kõrgelt kvalifitseeritud töötajate jaoks. Selline killustatus ei ole tõhus, sest on tööandjatele ja sinise kaardi taotlejatele koormaks. See ei ole ka tulemuslik, sest kõrgelt kvalifitseeritud töötajatele väljaantavate lubade arv on piiratud. See muudab ELi jaoks vajalike talentide ligimeelitamise ja kinnihoidmise raskemaks.
  • Ettepaneku eesmärgiks on nii eelmise direktiivi puudujääkidega tegelemine kui ka selle kohaldamisala laiendamine, lisades sinna rahvusvahelise kaitse saajad ja ELi kodanike kolmandatest riikidest pereliikmed. Esitatud kava asendab ka sinise kaardiga sama rühma jaoks kasutatavad paralleelsed riiklikud süsteemid.
  • Ettepanek sisaldab ka järgmist:
    • paindlikumad vastuvõtutingimused (madalam palgakünnis; vähem kui kuuekuuline esialgse lepingu minimaalne kestus; lihtsamad eeskirjad äsja kooli lõpetanutele ja tööjõunappuses töökohtadele; erialase töökogemuse ja kvalifikatsiooni vaheline vastavus);
    • lihtsamad menetlused (kiiremad ja paindlikumad menetlused; valikuline kiirendatud menetlus usaldusväärsete tööandjate puhul);
    • suuremad õigused (paindlikum juurdepääs tööturule, sealhulgas tegutsemine palgatöö kõrval füüsilisest isikust ettevõtjana; kohene perekonna taasühinemine; pikaajalise ELi elamisloa lihtsam saamine);
    • lihtsam liikumine ELi piires (nt lühiajalised ärireisid ELis; ELi sinise kaardi saamine teises liikmesriigis).

Kehtetuks tunnistamine

Direktiiv 2009/50/EÜ tunnistatakse kehtetuks ja asendatakse direktiiviga (EL) 2021/1883 alates 19. novembrist 2023.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 19. juunist 2009 ning see pidi liikmesriikides jõustuma 19. juuniks 2011.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Kõrge kvalifikatsiooniga töötaja. Isik, kellele makstakse palka ja kellel on eripädevus, mida tõestab kõrgem kutsekvalifikatsioon.
ELi sinine kaart. Töö- ja elamisluba, millel on märge „ELi sinine kaart“ ning mis annab selle kasutajale õiguse elada ja töötada kaardi väljastanud ELi riigis.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 25. mai 2009. aasta direktiiv 2009/50/EÜ kolmandate riikide kodanike kõrget kvalifikatsiooni nõudva töö eesmärgil riiki sisenemise ja seal elamise tingimuste kohta (ELT L 155, 18.6.2009, lk 17–29)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2004. aasta direktiiv 2004/38/EÜ, mis käsitleb Euroopa Liidu kodanike ja nende pereliikmete õigust liikuda ja elada vabalt liikmesriikide territooriumil ning millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 1612/68 ja tunnistatakse kehtetuks direktiivid 64/221/EMÜ, 68/360/EMÜ, 72/194/EMÜ, 73/148/EMÜ, 75/34/EMÜ, 75/35/EMÜ, 90/364/EMÜ, 90/365/EMÜ ja 93/96/EMÜ (ELT L 158, 30.4.2004, lk 77–123)

Direktiivi 2004/38/EÜ hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/32/EL rahvusvahelise kaitse seisundi andmise ja äravõtmise menetluse ühiste nõuete kohta (ELT L 180, 29.6.2013, lk 60–95)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. mai 2016. aasta direktiiv (EL) 2016/801 kolmandate riikide kodanike teadustegevuse, õpingute, praktika, vabatahtliku teenistuse, õpilasvahetuseprogrammides või haridusprojektides osalemise ja au pair’ina töötamise eesmärgil riiki sisenemise ja seal elamise tingimuste kohta (ELT L 132, 21.5.2016, lk 21–57)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule direktiivi 2009/50/EÜ (kolmandate riikide kodanike kõrget kvalifikatsiooni nõudva töö eesmärgil riiki sisenemise ja seal elamise tingimuste kohta) rakendamise kohta („ELi sinine kaart“) (COM(2014) 287 final, 22.5.2014)

Ettepanek Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi kohta, mis käsitleb kolmandate riikide kodanike kõrgema tasandi kutseoskusi nõudva töö eesmärgil riiki sisenemise ja seal elamise tingimusi (COM(2016) 378 final, 7.6.2016)

Komisjoni talituste töödokument – Mõju hindamine – lisatud dokumendile: ettepanek Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi kohta, mis käsitleb kolmandate riikide kodanike kõrgema tasandi kutseoskusi nõudva töö eesmärgil riiki sisenemise ja seal elamise tingimusi ning tunnistab kehtetuks direktiivi 2009/50/EÜ (SWD(2016) 193 final, 7.6.2016)

Komisjoni talituste töödokument – Mõjuhinnangu kommenteeritud kokkuvõte – lisatud dokumendile: ettepanek Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi kohta, mis käsitleb kolmandate riikide kodanike kõrgema tasandi kutseoskusi nõudva töö eesmärgil riiki sisenemise ja seal elamise tingimusi (SWD(2016) 194 final, 7.6.2016)

Viimati muudetud: 11.11.2021



(1) Ühendkuningriik astus Euroopa Liidust välja ja on alates 1. veebruarist 2020 kolmas riik (ELi mittekuuluv riik).

Top