EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0385

KOMISJONI ARUANNE NÕUKOGULE JA EUROOPA PARLAMENDILE Komisjoni 33. aastaaruanne nõukogule ja Euroopa Parlamendile ELi dumpingu- ja subsiidiumivastase ning kaitsemeetmetealase tegevuse kohta (2014)

COM/2015/0385 final

Brüssel,3.8.2015

COM(2015) 385 final

KOMISJONI ARUANNE NÕUKOGULE JA EUROOPA PARLAMENDILE

Komisjoni 33. aastaaruanne nõukogule ja Euroopa Parlamendile
ELi dumpingu- ja subsiidiumivastase ning kaitsemeetmetealase tegevuse kohta (2014)

{SWD(2015) 149 final}


KOMISJONI ARUANNE NÕUKOGULE JA EUROOPA PARLAMENDILE

Komisjoni 33. aastaaruanne nõukogule ja Euroopa Parlamendile
ELi dumpingu- ja subsiidiumivastase ning kaitsemeetmetealase tegevuse kohta (2014)

Sissejuhatus

Käesolevas aruandes kirjeldatakse Euroopa Liidu dumpingu- ja subsiidiumivastast ning kaitsemeetmetealast tegevust 2014. aastal. See esitatakse Euroopa Parlamendile ja nõukogule, nagu on sätestatud nõukogu määruse (EÜ) nr 1225/2009 (kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed; edaspidi „dumpinguvastane alusmäärus”) artikli 22 punktis a, nõukogu määruse (EÜ) nr 597/2009 (kaitse kohta subsideeritud impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed; edaspidi „subsiidiumivastane alusmäärus”) artikli 33 punktis a ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2015/478 (impordi ühiste eeskirjade kohta) artiklis 23.

Komisjon juhindub läbiviidavate dumpingu- ja subsiidumidevastaste ning kaitsemeetmetealaste uurimiste puhul nõukogu eelnimetatud määrustest. Igakülgne ülevaade kehtivatest õigusaktidest, terminoloogiast ja menetlustest on komisjoni talituste lisatud töödokumendis.

Käesolevas lühiaruandes esitatakse ülevaade 2014. aasta olulisematest sündmustest ELi kaubanduse kaitsemeetmete valdkonnas, ning nagu ka eelmistel aastatel, täiendab seda üksikasjalikum komisjoni talituste töödokument koos lisadega. Selleks et põhjalikku teavet oleks lihtsam leida, on aruandel ja sellele lisatud komisjoni talituste töödokumendil sama üldine ülesehitus, sealhulgas samad osade pealkirjad.

Aruanne ja komisjoni talituste töödokument on ka üldsusele kättesaadavad aadressil: http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm .

1.Ülevaade dumpingu- ja subsiidiumivastastest ning kaitsemeetmetealastest uurimistest ja meetmetest

1.1.Üldnõuded

Kehtivate meetmete ja käimasolevate uurimiste arv vastab enam-vähem 2013. aasta näitajatele. Juhtumite „portfell” on aga muutunud. 2014. aastat iseloomustas uute uurimiste arvu suurenemine ja läbivaatamiste (eelkõige aegumise läbivaatamiste) arvu vähenemine võrreldes eelnenud aastaga.

ELis kehtis 2014. aasta lõpuks 81 dumpinguvastast meedet ja 13 subsiidiumivastast meedet.

2014. aastal mõjutasid dumpingu- ja subsiidiumivastased meetmed 0,29 % ELi koguimpordist.

Üksikasjalik ülevaade on antud käesolevale aruandele lisatud komisjoni talituste töödokumendis. Viited komisjoni talituste töödokumendi lisadele on esitatud pealkirjades.

Järgmistes osades esitatud juhtumite algatamise ja lõpetamise arvnäitajate puhul tuleb panna tähele, et enamik 2014. aastal lõpetatud juhtumeid algatati 2013. aastal ning paljude 2014. aastal algatatud juhtumite kohta tehakse otsus 2015. aastal.

1.2.Uued uurimismenetlused (vt lisad A–E ja lisa N)

Aastal 2014 algatati 16 uut uurimist. 2 menetluses määrati ajutised tollimaksud. 3 juhtumi puhul kehtestati lõplik tollimaks. 4 uurimise tulemusena meetmeid ei kehtestatud.

1.3.Läbivaatamisega seotud uurimised

Läbivaatamisega seotud uurimised moodustavad jätkuvalt olulise osa kaubanduse kaitsemeetmete eest vastutavate komisjoni talituste tööst. Komisjoni talituste töödokumendi tabelis 2 on esitatud statistiline teave aastate 2010–2014 kohta.

1.3.1.Aegumise läbivaatamised (vt lisa F)

Dumpinguvastase määruse artikli 11 lõikes 2 ja subsiidiumivastase määruse artiklis 18 on sätestatud meetmete aegumine viie aasta möödudes, välja arvatud juhul, kui aegumise läbivaatamise käigus selgub, et meetmed tuleks säilitada algkujul. 2014. aastal aegus 2 meedet automaatselt pärast nende viieaastast kehtivusaega.

Aastal 2014 algatati kümme aegumise läbivaatamisega seotud uurimist. Kaheksa aegumise läbivaatamisega seotud uurimist lõppes tollimaksu kehtestamisega veel viieks aastaks. Neli aegumise läbivaatamist lõppes meetmete lõpetamisega.

1.3.2.Vahepealsed läbivaatamised (vt lisa G)

Dumpinguvastase määruse artikli 11 lõikes 3 ja subsiidiumivastase määruse artiklis 19 on sätestatud meetmete läbivaatamine nende kehtivuse ajal. Läbivaatamine võib piirduda dumpingu/subsideerimise või tekitatud kahju küsimustega.

Aastal 2014 algatati kokku viis vahepealset läbivaatamist. Viie vahepealse läbivaatamise tulemusena otsustati tollimaks kinnitada või seda muuta. Kaks vahepealset läbivaatamist lõppes meetmete lõpetamisega.

1.3.3.Muud vahepealsed läbivaatamised (vt lisa H)

Perioodi jooksul lõpetati kolm muud vahepealset läbivaatamist, mis ei kuulunud dumpinguvastase määruse artikli 11 lõikes 3 ega subsiidiumivastase määruse artikli 19 reguleerimisalasse. Ühtki sellist läbivaatamist ei algatatud.

1.3.4.Uut eksportijat käsitlevad läbivaatamised (vt lisa I)

Dumpinguvastase määruse artikli 11 lõikes 4 ja subsiidiumivastase määruse artiklis 20 on sätestatud vastavalt uut eksportijat käsitlev läbivaatamine ja kiirendatud korras läbivaatamine individuaalse dumpingumarginaali või individuaalse tasakaalustava tollimaksu kehtestamiseks asjaomases ekspordiriigis asuvatele uutele eksportijatele, kes ei eksportinud toodet uurimisperioodi jooksul. Sellistel eksportijatel tuleb tõendada, et nad on tegelikud uued eksportijad ja nad alustasid ELi eksportimist pärast uurimisperioodi. Sellisel juhul saab nende puhul arvutada individuaalse tollimaksu, mis on üleriigilisest tollimaksust tavaliselt madalam.

2014. aastal algatati kaks uut eksportijat käsitlevat läbivaatamist, kolm sellist läbivaatamist lõpetati.

1.3.5.Absorptsiooni käsitlevad uurimismenetlused (vt lisa J)

Kui on piisavalt teavet, mis kinnitab, et pärast esialgset uurimisperioodi ja enne või pärast meetmete kehtestamist on ekspordihinnad langenud või ELi imporditud toote edasimüügihinnad või hilisemad müügihinnad ei ole muutunud või on muutunud ebapiisavalt, võib algatada absorptsiooni käsitleva uurimise, et kontrollida, kas meede on mõjutanud eespool nimetatud hindu. Selleks et võtta arvesse selliseid madalamaid ekspordihindu ,võib dumpingumarginaale ümber arvutada ja tollimaksu võib suurendada. Absorptsiooni käsitlevate läbivaatamiste võimalus on sätestatud dumpinguvastase määruse artiklis 12 ja subsiidiumivastase määruse artikli 19 lõikes 3.

Aastal 2014 algatati kaks absorptsiooni käsitlevat läbivaatamist, ühtegi ei lõpetatud.

1.3.6.Kõrvalehoidmisega seotud uurimismenetlused (vt lisa K)

Dumpinguvastase määruse artiklis 13 ja subsiidiumivastase määruse artiklis 23 on sätestatud uurimismenetluse taasalustamise võimalus juhul, kui on esitatud tõendeid meetmetest kõrvalehoidmise kohta.

Aastal 2014 algatati kolm sellist uurimist. Üks kõrvalehoidmisega seotud uurimine lõpetati meetmete pikendamisega.

1.4.Kaitsemeetmetega seotud uurimised (vt lisa L)

2014. aastal ei kehtestanud EL mingeid kaitsemeetmeid.

2.Dumpingu- ja subsiidiumivastaste meetmete täitmise tagamine

2.1.Järelmeetmed

Kehtivate meetmete järelmeetmete puhul keskenduti neljale põhivaldkonnale: 1) pettuste ennetamine; 2) kaubavoogude ja turuarengu jälgimine; 3) meetmete mõjususe parandamine asjakohaste meetmetega ning 4) eeskirjade eiramisele reageerimine. Need meetmed võimaldasid komisjonil tagada koostöös liikmesriikidega kaubanduse kaitsemeetmete nõuetekohase täitmise Euroopa Liidus.

2.2.Kohustuste jälgimine (vt lisad M ja Q)

Kohustuste jälgimine on täitmistoimingute osa, kuna kohustused on dumpingu- ja subsiidiumivastaste meetmete osa. Komisjon kiidab need heaks tingimusel, et nende abil on võimalik tõhusalt kõrvaldada dumpingu või subsideerimise kahjulik mõju.

2014. aasta alguses kehtis 134 äriühingute poolt võetud kohustust. 2014. aasta jooksul toimusid kohustuste osas järgmised muudatused: ühe äriühingu kohustus tühistati, sest tehti kindlaks, et on toimunud rikkumine; kahe äriühingu kohustused tühistati asjaolude muutumise tõttu nende rakendamise ajal; ühe äriühingu kohustus aegus ja ühe äriühingu kohustuse tühistas Euroopa Kohus; mingeid uusi kohustusi heaks ei kiidetud. See tähendab, et 2014. aasta lõpus oli kokku 129 kehtivat kohustust.

3.Toetussumma

Dumpinguvastase määruse artikli 11 lõike 8 ja subsiidiumivastase määruse artikli 21 lõike 1 alusel on importijatel lubatud taotleda asjakohaste kogutud tollimaksude tagastamist, kui tõendatakse, et see dumpingu-/subsiidiumimarginaal on kõrvaldatud või alandatud kehtivast tollimaksust madalamale tasemele.

2014. aasta jooksul esitati 42 uut tollimaksu tagastamise taotlust. 2014. aasta lõpus oli pooleli 13 tollimaksu tagastamise uurimist, mis hõlmasid 31 taotlust. Aastal 2014 võeti vastu 31 komisjoni otsust: 20 otsuses sätestati osaline tagastamine ja 11 otsusega lükati tagastamistaotlused tagasi. Tagasi võeti 10 taotlust.

4.Kaubanduse kaitsemeetmete moderniseerimine

Alates 2013. aasta aprillist, kui komisjon võttis vastu seadusandliku ettepaneku ja teatise, käib Euroopa Parlamendis ja nõukogus seadusandlik menetlus. Parlament hääletas seadusandliku ettepaneku üle 2014. aasta aprillis ja lõpetas sellega esimese lugemise. Sel ajal võttis komisjon teadmiseks suuniste projektid neljal teemal, kavatsusega need seadusandliku menetluse hilisemal etapil vastu võtta.

Moderniseerimine on sidusrühmadele oluline, sest see on vahend kaubanduse kaitsemeetmete kohandamiseks praegustele ärioludele. Tänapäeva kaubanduskeskkond erineb oluliselt sellest, mis kehtis Uruguay vooru lõpuleviimise ajal rohkem kui 20 aastat tagasi, , kui tehti viimased olulised muudatused üleilmsetes kaubanduse kaitsemeetmeid reguleerivates eeskirjades. Seepärast on vaja tõhustada ELi kehtivaid kaubanduse kaitsemeetmeid kõigi asjaomaste sidusrühmade huvides.

Moderniseerimise eesmärk on vahendite muutmine tõhusamaks ja tulemuslikumaks. Leides praktilisi lahendusi sidusrühmade tegelikele probleemidele, peaksid kaubanduse kaitsemeetmed muutuma kättesaadavamaks ja paremini suunatuks meie kaubanduspartnerite teatavate ebaausate kaubandustavade vastu. Projekti muud olulised elemendid on suurem läbipaistvus, eriline tähelepanu VKEdele ning huvide tasakaalu säilitamine.

5.Üleriigiline turumajanduslik staatus

Praegu on tavaks, et riiki võib lugeda dumpinguvastasel uurimisel turumajanduslikuks juhul, kui ta vastab viiele tingimusele, mis on loetletud ka käesolevale aruandele lisatud komisjoni talituste töödokumendis. Kuus riiki on taotlenud üleriigilise turumajandusliku staatuse saamist: Hiina, Vietnam, Armeenia, Kasahstan, Mongoolia ja Valgevene.

2014. aastal esitasid Vietnam ja Kasahstan täiendavat teavet oma taotluse toetuseks. Esitatud teavet kontrolliti aasta jooksul turumajandusliku staatuse töörühma koosolekutel koos mõlema riigi asjaomaste ministeeriumide ametnikega. See oli koos muu sõltumatutest allikatest saadud teabega aluseks komisjoni riigipõhistele hindamistele, mis kestsid 2014. aasta lõpuni.

2014. aasta aprillis jagasid komisjoni talitused hindamisaruannet Mongooliaga viimase edusammude kohta seoses turumajandusliku staatusega, milles loeti viies tingimus täidetuks. Aruandes järeldati ka, et hoolimata teatavast edust muude tingimuste alal, ei olnud see piisav neist ühegi täidetuks tunnistamiseks.

Seoses Hiinaga ei ole pärast 2008. aastat ühtki turumajandusliku staatuse alast konsultatsiooni toimunud. Komisjon oli 2014. aastal jätkuvalt nõus arutama edusamme, mis Hiina on turumajandusliku staatuse saavutamisel teinud, ning lootis, et Hiina ametiasutused tegelevad asjaga edasi ning esitavad komisjoni turumajandusliku staatuse analüüsi jaoks vajaliku teabe.

Armeenia hakkas 2014. aastal taas tegelema oma turumajandusliku staatuse protsessiga, esitades uuendatud teabe oma majanduse arengu kohta ja vastused talle 2010. aastal saadetud küsimustele. Toimiku hindamine jätkus selle uue teabe alusel. Valgevene puhul on kõnealuse toimikuga seotud töö 2010. aastast saadik peatatud riigi poliitilise olukorra tõttu.

6.Teabe- ja kommunikatsioonitegevus / kahepoolsed kontaktid

6.1.Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad (VKEd)

Arvestades VKEde väiksust ja piiratud ressursse, võib nende osalemine kaubanduse kaitsemeetmetega seotud uurimistes olla mõnevõrra keeruline. Selleks, et aidata VKEdel kaubanduse kaitsemeetmetega seotud uurimiste keerukusega toime tulla, loodi 2004. aasta detsembris VKEde kasutajatugi. 2014. aastal jätkas kasutajatugi teabenõuete rahuldamist. Küsimused varieerusid juhtumipõhistest päringutest üldisemate kaubanduse kaitsemeetmete teemadeni ja käsitlesid nii menetluste korra kui ka sisuga seotud aspekte. Kaubanduse kaitsemeetmete veebisaidil rõhutatakse ka eraldi VKEde rolli kaubanduse kaitsemeetmetega seotud menetlustes ning pakutakse praktilist nõu ja abi.

6.2.Kahepoolsed kontaktid tööstusharu ja kolmandate riikidega ning nendega korraldatavad teabeüritused

Olulise osa komisjoni kaubanduse kaitsemeetmete talituse tööst moodustab ELi kaubanduse kaitsetegevust käsitlevate õigusaktide, menetluste ja tavade selgitamine.

Komisjon korraldas 2014. aastal kolmandate riikide ametnikele kaks ELi kaubanduse kaitse poliitikat ja tavasid käsitlevat koolitusseminari. Oli palju muid kahepoolseid kontakte mitme kolmanda riigiga (sh Hiina, Korea, Jaapan, Austraalia, Vietnam ja Maroko), et arutada mitmesuguseid kaubanduse kaitsemeetmete küsimusi.

2014. aasta veebruaris toimus ELi tööstus- ja äriorganisatsioonide seminar, kuhu mitmesugused sidusrühmad kogunesid arutama ELi kaubanduse kaitse poliitika ja tavade aspekte. Osalejate hulgas oli nii tootjate ja importijate ühenduste kui ka jaotussektori esindajad. Peale selle toimus 2014. aastal arvukalt kohtumisi Euroopa peamiste sidusrühmade ühendustega (näiteks Business Europe).

7.Ärakuulamise eest vastutav ametnik

Ärakuulamise eest vastutava ametniku peamine ülesanne on tagada huvitatud isikute kaitseõigus ning seega aidata kaasa sellele, et kaubandusega seotud menetlustes oleks tagatud eeskirjade täitmine objektiivsel ja läbipaistval viisil. Ärakuulamise eest vastutava ametniku ülesanded ja õigused on sätestatud Euroopa Komisjoni presidendi otsusega antud ametlikes volitustes: tagada kaubandusega seotud menetluste nõuetekohane läbiviimine ja ärakuulamise eest vastutava ametniku erapooletus. Ärakuulamise eest vastutava ametniku ametikoht kuulub kaubanduspoliitika eest vastutava voliniku haldusalasse. Ärakuulamise eest vastutava ametniku tegevust käesolevas aruandes edaspidi enam ei käsitleta, selle kohta hakatakse esitama eraldi aruandeid, mille võib leida (insert link).

http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/

8.Kohtulik kontroll: Euroopa Kohtu/Üldkohtu otsused (vt lisa S)

2014. aastal tegid Üldkohus ja Euroopa Kohus kokku 28 otsust dumpingu- või subsiidiumivastaste meetmete valdkonnas. Viis Euroopa Kohtu otsust olid seotud Üldkohtu otsuste edasikaebamisega ja neli olid eelotsused.

2014. aastal esitati 37 uut hagi. Neist 28 esitati Üldkohtule ja 9 Euroopa Kohtule.

Loetelu Üldkohtule ja Euroopa Kohtule esitatud dumpingu- ja subsiidiumivastastest hagidest, mis olid 2014. aasta lõpu seisuga menetluses, on esitatud komisjoni talituste töödokumendi lisas S.

9.Tegevus Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) raames

9.1.Vaidluste lahendamine dumpingu- ja subsiidiumivastaste ning kaitsemeetmete valdkonnas

WTO on sätestanud range korra WTO lepingute kohaldamisega seotud vaidluste lahendamiseks WTO liikmete vahel.

2014. aastal tuli kokku kaks vaekogu: seoses rasvalkoholide impordi suhtes Indoneesiast kehtestatud dumpinguvastaste meetmetega (DS442) ja seoses biodiisli impordi suhtes Argentinast kehtestatud dumpinguvastaste meetmetega (DS473). 2014. aasta novembris toimus DS397 raames (vastavusmenetlused pärast WTO vaidluste lahendamise menetlust, mis käsitles ELi lõplikke dumpinguvastaseid meetmeid teatavate Hiinast pärit rauast või terasest kinnitusdetailide suhtes) vaidluse osapoolte sisuline nõupidamine kolmandate isikute osalusel. Peale selle pidas EL konsultatsioone Venemaaga kulude kohandamise metoodika ja teatavate dumpinguvastaste meetmete üle, mille puhul moodustati 22. juulil 2014 vaekogu (DS474), samuti Indoneesiaga seoses biodiisli dumpinguvastaste meetmetega (DS480) ning Pakistaniga seoses tasakaalustavate meetmetega polüetüleentereftalaadi impordi suhtes (DS486).

9.2.Muu tegevus WTO raames 

Eeskirjadega tegelev läbirääkimisrühm 2014. aastal kokku ei tulnud. Rühma eesistuja, suursaadik Wayne McCook pidas 16. detsembril 2014 WTO liikmetega avatud konsultatsiooni, et arutada võimalikke edasisi samme eeskirjade valdkonnas 2015. aastal, sh ülevaatekoosoleku korraldamist ja võimalikku tööd läbipaistvuse alal.

Aasta jooksul toimus kaks tehnilise rühma (läbirääkimisrühma allrühma) koosolekut. Rühm arutas mitmeid dumpinguvastaste uurimiste praktiliste külgedega seotud küsimusi, k.a aegumise läbivaatamised, hinnakohustused ja vaatlusalune toode.

Paralleelselt nimetatud tegevusega jätkus komisjoni talituste osalemine dumpinguvastaste, subsiidiumivastaste, tasakaalustus- ja kaitsemeetmete komiteede igapäevases töös. Komiteed kogunesid kahel komitee erikohtumisel, et vaadata läbi teatised, sealhulgas ELi 2013. aasta uus ja täielik subsiidiume käsitlev teatis.

10.Kokkuvõte

2014. aastat iseloomustas uute uurimiste arvu kasv ja aegumise läbivaatamiste arvu vähenemine. Nagu ka eelnenud aastatel, näitab see kaebuste liiki, mida toetasid esmapilgul usutavad tõendid. Nagu ka eelnenud aastatel, ei võtnud EL mingeid kaitsemeetmeid.

Jätkusid töö kaubanduse kaitsemeetmete moderniseerimise ettepaneku alal parlamendiga, kes hääletas 2014. aasta aprillis selle alase seadusandliku resolutsiooni üle ja lõpetas esimese lugemise, ning arutelud nõukogus.

Komisjoni kaubanduse kaitsemeetmete talitused jätkasid samuti oma teavitusmeetmeid, mis on suunatud kolmandate riikide ametnikele, liidu tööstusele ja importijatele.

Top