EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0357

2008/357/EÜ: Komisjoni otsus, 23. aprill 2008 , laste ohutust tagavate konkreetsete nõuete kohta, millele Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2001/95/EÜ kohaselt peavad vastama Euroopa tulemasinate standardid (EMPs kohaldatav tekst)

OJ L 120, 7.5.2008, p. 11–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 15 Volume 022 P. 179 - 181

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/357/oj

7.5.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 120/11


KOMISJONI OTSUS,

23. aprill 2008,

laste ohutust tagavate konkreetsete nõuete kohta, millele Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2001/95/EÜ kohaselt peavad vastama Euroopa tulemasinate standardid

(EMPs kohaldatav tekst)

(2008/357/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. detsembri 2001. aasta direktiivi 2001/95/EÜ üldise tooteohutuse kohta, (1) eriti selle artikli 4 lõike 1 punkti a,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiiviga 2001/95/EÜ kehtestatakse tootjatele kohustus turustada ainult ohutuid tooteid.

(2)

Nimetatud direktiivi kohaselt loetakse toode ohutuks asjakohaste riiklike standarditega hõlmatud ohtude ja ohurühmade seisukohast, kui toode on kooskõlas Euroopa standardeid ülevõtvate vabatahtlike riiklike standarditega.

(3)

Direktiivi 2001/95/EÜ kohaselt peaksid Euroopa standardeid kehtestama Euroopa standardiametid. Sellised standardid peaksid tagama toodete kooskõla direktiivi üldiste ohutusnõuetega.

(4)

Tulemasinad on ohtlikud tooted, sest need tekitavad leeki või kuumust ja sisaldavad süttivat vedelikku või gaasi, mis on sageli rõhu all. Tulemasinate väärkasutamisest tingitud kõige tõenäolisemad võimalikud ohud on tulekahjud, põletused ja lekked, mis võivad viia plahvatuseni soojusallika juures.

(5)

Tulemasinad ei ole ette nähtud kasutamiseks lastele. Siiski esineb sageli juhtumeid, kus eelkõige väikesed lapsed tulemasinaid vääralt kasutavad ning seetõttu tuleb seda asjaolu nende toodete hindamisel arvesse võtta. See on eriti oluline ühekordsete tulemasinate puhul, mida müüakse palju ja tihti mitmekaupa pakis ning mida tarbijad käsitlevad odava tootena, mille võib ära visata, ja ka tulemasinate puhul, mis on oma kuju või muude huvipakkuvate detailide tõttu eriti atraktiivsed väikelastele.

(6)

Kui lapsed tulemasinaid vääralt kasutavad, võib selle tagajärjel tekkida tulekahju, milles võivad kannatada ja isegi surma saada inimesed ning mis võib tekitada märkimisväärset majanduslikku kahju. Seega kätkevad tulemasinad endas tõsist ohtu, kui lapsed neid vääralt kasutavad.

(7)

1998. aastal andis komisjon Euroopa Standardikomiteele standardimisülesande nr M/266, mis käsitleb tarbijate ja laste ohutust seoses tulemasinatega, mille tulemusena väljastati Euroopa Standard EN 13869:2002: „Tulemasinad. Tulemasinate lastekindlus. Ohutusnõuded ja katsemeetodid.”

(8)

Võttes arvesse asjaolu, et tarbijate tervis ja ohutus on ohus, eelkõige seetõttu, et ka väikelapsed on suutelised tulemasinaid kasutama, kuid teevad seda tõenäoliselt vääralt, ning et seda ohtu saab tõhusalt kõrvaldada vaid ühenduse tasandil võetud asjakohaste meetmetega, võttis komisjon kooskõlas direktiivi 2001/95/EÜ artikliga 13 11. mail 2006. aastal vastu otsuse 2006/502/EÜ, (2) millega nõutakse liikmesriikidelt meetmete võtmist, et tagada üksnes lastekindlate tulemasinate turuleviimine ning keelustada uudsete tulemasinate turuleviimine.

(9)

Võttes arvesse asjaolu, et direktiivi 2001/95/EÜ artikli 13 alusel vastu võetud otsused on vaid ajutised meetmed kehtivusega kuni üks aasta ning neid võib pikendada kuni ühe aasta võrra, võttis komisjon 12. aprillil 2007 vastu otsuse 2007/231/EÜ, (3) millega pikendati otsuse 2006/502/EÜ kehtivusaega ühe aasta võrra.

(10)

Kuigi Euroopa Liidu Teatajas ei ole direktiivi 2001/95/EÜ kohast viidet standardile EN 13869, eeldatakse komisjoni otsuses 2005/502/EÜ siiski, et tulemasinad, mis vastavad sellistele riiklikele standarditele, mis on üle võtnud standardi EN 13869, vastavad nõuetele.

(11)

Võttes arvesse asjakohaste tehniliste lahenduste kasutamise vajadust tulemasinate hindamisel laste ohutusele seatud nõuete seisukohast, on liikmesriigid ja komisjon koostöös Euroopa standardiametitega ja pärast konsulteerimist sidusrühmadega jõudnud järeldusele, et standard EN 13869 on vaja üle vaadata.

(12)

Praeguse standardi põhiprobleem seisneb selles, et otsus, kas tulemasin on lastele ohutu või mitte, tehakse laste paneeluuringu alusel. Kuigi laste paneeluuring on usaldusväärne meetod, oleks asjakohane otsida veel muid meetodeid tulemasinate lastekindluse kontrollimiseks, tingimusel, et need meetodid on vähemalt sama tõhusad ja usaldusväärsed. Lisaks sellele jätab laste jaoks eriti atraktiivsete tulemasinate (nn uudsed tulemasinad) praegune määratlus palju tõlgendamisruumi, mis võib põhjustada selliste tulemasinate keelu ebaühtlase kohaldamise. Lisaks on veel mitmeid teisi küsimusi, mida on vaja käsitleda, et standard täidaks täielikult oma ülesannet pakkuda asjakohaseid tehnilisi lahendusi.

(13)

Tuleks koostada laste ohutust tagavad konkreetsed nõuded tulemasinatele vastavalt direktiivi 2001/95/EÜ artiklile 4, et taotleda standardiametitelt standardi EN 13869 läbivaatamist kooskõlas direktiivis 98/34/EÜ (4) (millega nähakse ette tehnilistest standarditest ja eeskirjadest teatamise kord) sätestatud menetlusega ja avaldada läbivaadatud standard Euroopa Liidu Teatajas.

(14)

Kui viide läbivaadatud standardile on Euroopa Liidu Teatajas avaldatud, eeldatakse, et kõik nimetatud standardi kohaselt toodetud tulemasinad vastavad direktiivis 2001/95/EÜ üldise tooteohutuse kohta sätestatud üldistele ohutusnõuetele selles osas, mis puudutab kõnealuse standardiga hõlmatud nõudeid laste ohutuse tagamiseks.

(15)

Käesolevas otsuses sätestatud meetmed on kooskõlas direktiivi 2001/95/EÜ alusel loodud komitee arvamusega,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Eesmärk

Käesoleva otsuse eesmärk on kehtestada tingimused, mille alusel komisjon võib asjaomastelt standardiametitelt nõuda tulemasinatele kehtestatud asjaomaste standardite muutmist.

Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

 

„Tulemasin” – käsitsi süüdatav leeki tekitav sisseehitatud toitega seade, milles põlevainena kasutatakse kütust ja mida tavaliselt kasutatakse sigarettide, sigarite ja piipude tahtlikuks süütamiseks, ja mida võib ettenähtult kasutada näiteks paberi, tahi, küünla ja laterna süütamiseks, ette nähtud kas korduvtäitmiseks või mitte.

 

„Lastekindel tulemasin” – tulemasin, mis on kavandatud ja toodetud nii, et tavalistes või põhjendatult eeldatavates kasutustingimustes ei saa alla 51 kuu vanused lapsed seda kasutada näiteks tulemasina käivitamiseks vajaliku jõupingutuse või tulemasina kuju või tema süütemehhanismil oleva kaitse või süütamiseks vajalike toimingute keerukuse või järjekorra tõttu.

 

„Lastele atraktiivne tulemasin” – tulemasin, mis mingil moel sarnaneb muudele objektidele, mida üldiselt peetakse alla 51 kuu vanustele lastele huvitavateks või mis on ette nähtud nimetatud vanuses lastele kasutamiseks.

Artikkel 2

Nõudmised

1.   Direktiivi 2001/95/EÜ artikli 4 tähenduses on tulemasinatele esitatavad konkreetsed nõuded seoses laste ohutusega järgmised:

a)

tulemasinad peavad olema lastekindlad et vähendada tõenäosust, et alla 51 kuu vanused lapsed suudavad neid käsitseda ja seda teevad;

b)

tulemasinad ei tohi olla huvipakkuvad alla 51 kuu vanustele lastele.

2.   Lõike 1 punkti a ei kohaldata korduvtäidetavate tulemasinate suhtes, mille kohta tootjad esitavad taotluse korral pädevatele asutustele vajalikud dokumendid tõendamaks, et tulemasinad on kujundatud, toodetud ja turule viidud pidades silmas nende pidevat ja turvalist kasutamist – kaas arvatud parandamine – vähemalt viie aasta jooksul ja mis vastavad eelkõige kõikidele järgmistele nõuetele:

a)

on olemas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 1999/44/EÜ (5) vastav tootja kirjalik kaheaastane garantii igale tulemasinale;

b)

on olemas tegelik võimalus tulemasinat kogu kasutusaja jooksul parandada (sh eriti süütemehhanismi parandamine) ja ohutult täita;

c)

osi, mis ei ole ühekordselt kasutatavad, kuid mis võivad pidevas kasutuses pärast garantiiaja lõppu kuluda või puruneda, on võimalik asendada või parandada selleks õigust omavates ja sellele spetsialiseerunud müügijärgse teeninduse keskustes Euroopa Liidu territooriumil.

Brüssel, 23. aprill 2008

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Meglena KUNEVA


(1)  EÜT L 11, 15.1.2002, lk 4.

(2)  ELT L 198, 20.7.2006, lk 41.

(3)  ELT L 99, 14.4.2007, lk 16.

(4)  EÜT L 204, 21.7.1998, lk 37.

(5)  EÜT L 171, 7.7.1999, lk 12.


Top