EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0176

Komisjoni otsus, 11. detsember 2006 , elektrooniliste sidevõrkude, -teenuste ning nendega seotud vahendite ja teenuste standardite ja/või spetsifikaatide loetelu kohta, millega asendatakse kõik eelmised versioonid (teatavaks tehtud numbri K(2006) 6364 all) (EMPs kohaldatav tekst)

OJ L 86, 27.3.2007, p. 11–19 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
OJ L 219M, 24.8.2007, p. 385–393 (MT)
Special edition in Bulgarian: Chapter 13 Volume 059 P. 156 - 164
Special edition in Romanian: Chapter 13 Volume 059 P. 156 - 164
Special edition in Croatian: Chapter 13 Volume 038 P. 148 - 156

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 04/04/2008

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/176/oj

27.3.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 86/11


KOMISJONI OTSUS,

11. detsember 2006,

elektrooniliste sidevõrkude, -teenuste ning nendega seotud vahendite ja teenuste standardite ja/või spetsifikaatide loetelu, millega asendatakse kõik eelmised versioonid

(teatavaks tehtud numbri K(2006) 6364 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2007/176/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. märtsi 2002. aasta direktiivi 2002/21/EÜ elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste ühise reguleeriva raamistiku kohta (raamdirektiiv), (1) eriti selle artikli 17 lõiget 1,

olles konsulteerinud sidekomiteega

ning arvestades järgmist:

(1)

Vahepealne “Elektrooniliste sidevõrkude, -teenuste ning nendega seotud vahendite ja teenuste standardite ja/või spetsifikaatide loetelu” avaldati Euroopa Ühenduste Teatajas  (2).

(2)

Vahepealne standardite loetelu põhines nii direktiiviga 90/387/EMÜ (3) sätestatud reguleerival raamistikul kui ka direktiiviga 2002/21/EÜ jõustunud reguleerival raamistikul. Seda loetelu muudeti ja täiendati märtsis 2006 (4).

(3)

Seetõttu ei pea piirduma vahepealse loeteluga ning tuleks koostada ja avaldada standardite loetelu eespool nimetatud loetelu asendamiseks.

(4)

Läbivaadatud standardite loetelu koostati koostöös liikmesriikide ja Euroopa Telekommunikatsiooni Standardite Instituudi (ETSI) ekspertidega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Standardite loetelu

1.   Elektrooniliste sidevõrkude, -teenuste ning nendega seotud vahendite ja teenuste standardite ja/või spetsifikaatide loetelu.

Nimetatud loeteluga asendatakse eelmised standardite loetelude versioonid, mis avaldati 31. detsembril 2002 ja 23. märtsil 2006.

Nimetatud loetelu on lisaks püsiliinide miinimumkogumi standardite loetelule, mis avaldati Euroopa Liidu Teatajas25. juulil 2003. aastal.

2.   Lisas esitatud standardite loetelu avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 2

Adressaadid

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 11. detsember 2006

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Viviane REDING


(1)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 32.

(2)  EÜT C 331, 31.12.2002, lk 32.

(3)  EÜT L 192, 24.7.1990, lk 1. Direktiiv on kehtetuks tunnistatud direktiiviga 2002/21/EÜ.

(4)  ELT C 71, 23.3.2006, lk 9.


LISA

Elektrooniliste sidevõrkude, -teenuste ning nendega seotud vahendite ja teenuste standardite ja/või spetsifikaatide loetelu

SELGITAV MÄRKUS, MILLES KÄSITLETAKSE KÄESOLEVA ELEKTROONILISTE SIDEVÕRKUDE, -TEENUSTE NING NENDEGA SEOTUD VAHENDITE JA TEENUSTE STANDARDITE JA/VÕI SPETSIFIKAATIDE LOETELU

Raamdirektiivi (2002/21/EÜ) artikli 17 lõike 1 kohaselt koostab komisjon ja avaldab Euroopa Ühenduste Teatajas standardite ja/või spetsifikaatide loetelu, mille alusel soodustatakse elektrooniliste sidevõrkude, elektrooniliste sideteenuste ning nendega seotud vahendite ja teenuste ühtlustatud pakkumist, et tagada teenuste koostalitlusvõime ning suurendada kasutajate valikuvabadust.

Käesolev väljaanne asendab eelmise, esialgse standardite loetelu (2002/C 331/04), mis osutas nii “vanale” reguleerivale raamistikule (s.t direktiivi 90/387/EMÜ artiklile 5, muudetud direktiiviga 97/51/EÜ) kui ka käesolevale reguleerivale raamistikule (s.t raamdirektiivi 2002/21/EÜ artiklile 17). Käesolev väljaanne asendab ka 23. märtsi 2006. aasta standardite loetelus (2006/C 71/04) (1) tehtud “interaktiivse digitaaltelevisiooni” muudatuse. Antud standardite loetelu avaldamine ei mõjuta komisjoni 24. juuli 2003. aasta otsuses (2003/548/EÜ) (2) avaldatud direktiivi 2002/22/EÜ (universaalteenuse direktiiv) artiklis 18 osutatud ühtlustatud omadustega püsiliinide miinimumkogumit ja asjaomaseid standardeid.

Raamdirektiivi artikli 17 lõike 2 kohaselt peavad liikmesriigid juhul, kui käesolevas loetelus vastavad standardid ja/või spetsifikaadid puuduvad, soodustama Euroopa standardiorganisatsioonide vastuvõetud standardite ja/või spetsifikaatide rakendamist ning selliste standardite ja/või spetsifikaatide puudumise korral soodustama Rahvusvahelise Telekommunikatsiooni Liidu (ITU), Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni (ISO) või Rahvusvahelise Elektrotehnikakomisjoni (IEC) vastuvõetud rahvusvaheliste standardite või soovituste rakendamist.

Käesolev väljaanne on valikloetelu asjaomaste alade standarditest ja/või spetsifikaatidest. Ajutise standardite loeteluga (2002/C 331/04) võrreldes sisaldab see vähem standardeid ja/või spetsifikaate, kuna raamdirektiivi artikli 17 lõikega 2 on juba ette nähtud, et kui standardite loetelus puudub standard või spetsifikaat, soodustavad liikmesriigid Euroopa standardiorganisatsioonide vastuvõetud standardite ja spetsifikaatide rakendamist.

Antud standardite loetelu on koostatud järgmiste kriteeriumide põhjal. Need kriteeriumid töötati välja koostöös liikmesriikidega sidekomitees ning kinnitati seejärel avaliku arutelu käigus.

Uuendatud loetelu peaks sisaldama standardeid ja/või spetsifikaate:

elektrooniliste sidevõrkude sidumise või juurdepääsu ja/või elektrooniliste sideteenuste koostalitlusvõime kohta ulatuses, mis on hädavajalik, et tagada läbiv kasutajate koostalitlusvõime ja kasutajate valikuvabadus;

mille rakendamisega ei kaasne tarbetut kulu võrreldes eeldatava kasuga (s.t proportsionaalsus)

ning mis vastavad ühele või mõlemale järgmistest kriteeriumidest:

standardid ja/või spetsifikaadid võtmeliidestele, mis moodustavad piiri süsteemide vahel, mida omavad ja juhivad erinevad osapooled, võttes arvesse ka piiriüleseid aspekte, eeskätt standardeid ja/või spetsifikaate sellisteks tõenäolisteks ja tõsisteks juhtudeks nagu koostalitlusvõime või valikuvabaduse puudumine;

standardid ja/või spetsifikaadid, mis on asjakohased tänapäeva turutingimustes, mille areng ei ole veel lõppenud ning mida saab kasutada ka tulevikus.

Uuendatud loetelu ei peaks sisaldama:

standardeid ja/või spetsifikaate juba hästi juurdunud sidevõrkudele ja teenustele, mis enam edasi ei arene;

standardeid ja/või spetsifikaate sidevõrkudele ja teenustele, mis on hetkel oma arengu varajases järgus;

tulenevalt lõike 1 punktist c, standardeid ja/või spetsifikaate juhul, kui koostalitlusvõime ja valikuvabadus saavutatakse turu abil – selle tagab kas tarbijanõudlus või tööstusharu huvi.

Kriteeriume 1 ja 2 arvestamata tuleb pöörata eritähelepanu:

standarditele ja/või spetsifikaatidele, mida kasutatakse hetkel reguleerimiseks riiklikul või Euroopa tasandil, kus esmalt tuleks hinnata nende tühistamise mõju;

standarditele ja/või spetsifikaatidele, mida on vaja selleks, et täita vastavalt riigi või ühenduse õigusele selliste üldhuviteenuste osutamise kohustust, mille osutamiseks puuduvad ettevõtjatel ärihuvid.

EESSÕNA

1.   Üldist

Järgnevalt loetletud standardid ja/või spetsifikaadid moodustavad komisjoni otsuse K(2006)6364, 11/XII/2006, artiklis 1 osutatud standardite ja/või spetsifikaatide loetelu.

Raamdirektiivi (2002/21/EÜ) artikli 17 lõike 1 kohaselt koostab komisjon ja avaldab Euroopa Ühenduste Teatajas standardite ja/või spetsifikaatide loetelu, mille alusel soodustatakse elektrooniliste sidevõrkude, elektrooniliste sideteenuste ning nendega seotud vahendite ja teenuste ühtlustatud pakkumist.

Kui eelmises lõigus osutatud standardeid ja/või spetsifikaate ei ole asjakohaselt rakendatud, nii et teenuste koostalitlusvõimet ei ole ühes või mitmes liikmesriigis võimalik tagada, võib selliste standardite ja/või spetsifikaatide rakendamise muuta kohustuslikuks raamdirektiivi artikli 17 lõikes 4 sätestatud korras.

Standardite loetelu uuendatakse korrapäraselt, võttes arvesse nõudmisi, mis tulenevad uutest tehnoloogiatest ja turumuutustest. Huvitatud poolte kommentaarid on sellel teemal oodatud.

Sidekomiteega (3) on konsulteeritud niivõrd, kuivõrd loetelu on seotud raamdirektiivi artikliga 17.

Raadioseadmete ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmete (R&TTE) direktiiviga (1999/5/EÜ) ühtlustatud ning Euroopa Liidu Teatajas avaldatud standardid, jäävad käesoleva dokumendi reguleerimisalast välja.

2.   Standardite loetelu ülesehitus

I peatükk: Kohustusklikud standardid ja/või spetsifikaadid

II peatükk: Otsene edastusmaht

III peatükk: Üldkättesaadavad kasutajaliidesed

IV peatükk: Sidumine ja juurdepääs

V peatükk: Teenused ja funktsioonid

VI peatükk: Numeratsioon ja adresseerimine

VII peatükk: Teenusekvaliteet

VIII peatükk: Ringhäälinguteenused

3.   Standardite ja/või spetsifikaatide staatus loetelus

I peatükis esitatud standardite ja/või spetsifikaatide staatus erineb dokumendi teistes peatükkides esitatute omast.

I peatükis loetletud standardid ja/või spetsifikaadid on kasutamiseks kohustuslikud. Standardeid ja/või spetsifikaate saab muuta kohustuslikuks järgides raamdirektiivi artikli 17 lõikes 4 sätestatud korda. Vastavalt raamdirektiivi artikli 17 lõikele 4, “kui komisjon kavatseb teatavate standardite ja/või spetsifikaatide rakendamise kohustuslikuks muuta, avaldab ta sellekohase teatise Euroopa Ühenduste Teatajas ja palub kõigil asjaomastel pooltel esitada oma avalik arvamus”. Komisjon muudab asjakohased standardid ja/või spetsifikaadid kohustuslikuks raamdirektiivi artikli 22 lõikes 3 sätestatud korras, osutades neile kui kohustuslikele standarditele Euroopa Ühenduste Teatajas avaldatavas standardite loetelus.

II kuni VIII peatükis loetletud standardite ja/või spetsifikaatide kasutamist küll toetatakse, kuid nende rakendamiseks puudub juriidiline kohustus. Raamdirektiivi artikli 17 lõike 2 kohaselt “toetavad liikmesriigid (. . .) nimetatud standardite ja/või spetsifikaatide kasutamist teenuste, tehniliste liideste ja/või võrgufunktsioonide pakkumisel ulatuses, mis on hädavajalik selleks, et tagada teenuste koostalitlusvõime ja suurendada kasutajate valikuvabadust”. Antud kontekstis tuleks soovitatavate standardite ja/või spetsifikaatide loetellu suhtuda kui kandidaatidesse, millest võivad tulevikus saada kohustuslikud standardid ja/või spetsifikaadid, kui asutused tuvastavad turumoonutuste mõjusid, mis on seotud soovitatavate standardite ja/või spetsifikaatide ebapiisava järgimisega.

Raamdirektiivi artikli 17 kohaselt on antud loetelu vahend, “mille alusel soodustatakse elektrooniliste sidevõrkude, elektrooniliste sideteenuste ning nendega seotud vahendite ja teenuste ühtlustatud pakkumist” (lõige 1), “et tagada teenuste koostalitlusvõime ja suurendada kasutajate valikuvabadust” (lõige 2). Seda tuleks meeles pidada siis, kui rakendatakse standardeid ja/või spetsifikaate, mis sisaldavad alternatiive või vabatahtlikke sätteid.

Vastavalt raamdirektiivi artikli 17 lõigetele 5 ja 6, “kui komisjon leiab, et (. . .) standardid ja/või spetsifikaadid ei aita enam kaasa ühtlustatud elektrooniliste sideteenuste osutamisele või et nad ei vasta enam tarbijate vajadustele või pidurdavad tehnoloogia arengut, eemaldab komisjon need (. . .) standardite ja/või spetsifikaatide nimekirjast (. . .)”.

Peale antud loetelu I peatükis nimetatud standardite ja/või spetsifikaatide võib teatavatele ettevõtetele muuta kohustuslikuks ka muid standardeid ja/või spetsifikaate, mis tulenevad elektroonilisi sidevõrke ja -teenuseid reguleerivas raamistikus sisalduvatest õiguslikest meetmetest.

4.   Standardi ja/või spetsifikaadi versioon

Kui standardi ja/või spetsifikaadi puhul ei esitata versiooni numbrit, siis on antud loetelus osutatud versioon see versioon, mis kehtis loetelu avaldamise ajal.

Kui ei ole sätestatud teisiti, siis on juhul, kui osutatakse mitmeosalisele standardile ja/või spetsifikaadile, asjakohased kõik selle standardi ja/või spetsifikaadi osad ja alajaod. Mõnel juhul, mis on selgelt sätestatud, sisaldab loetelu ainult teatavaid osi standardist ja/või spetsifikaadist.

5.   Tehnilised standardid ja/või spetsifikaadid

Enamik käesolevas loetelus osutatud standarditest ja/või spetsifikaatidest on nii eelmise kui ka kehtiva ETSI nomenklatuuri kohaselt ETSI dokumendid. Erinevat tüüpi ETSI dokumentide määratlustega saab tutvuda rubriigis “ETSI direktiivid”, mille leiab veebilehelt: http://portal.etsi.org/directives/.

Nendest dokumentidest on kõige tähtsamad:

Kehtivasse ETSI nomenklatuuri kuuluvad dokumendid:

Tehniline spetsifikaat (TS), sisaldab peamiselt normatiivseid sätteid, mille on heaks kiitnud tehniline kogu.

Tehniline aruanne (TR), sisaldab peamiselt teavituslikke elemente, mille on heaks kiitnud tehniline kogu.

Standard (ES), sisaldab peamiselt normatiivseid sätteid, mille on heaks kiitnud ETSI liikmeskond.

Suunis (EG), sisaldab peamiselt teavituslikke elemente, mille on heaks kiitnud ETSI liikmeskond.

Eriaruanne (SR), sisaldab avalikkusele teavituse eesmärgil kättesaadavaks tehtavat informatsiooni.

Euroopa standard (telekommunikatsiooniseeria) (EN), sisaldab normatiivseid sätteid, mille on heaks kiitnud riikide standardiorganisatsioonid ja/või riikide delegatsioonid ja millega kaasneb peatamisaeg ja ülevõtmine riigi standardiks.

Harmoneeritud standard, EN (telekommunikatsiooniseeria), mille koostamiseks on Euroopa Komisjon andnud ETSI-le direktiivide 98/34/EÜ ja 98/48/EÜ kohase mandaadi ja mille koostamisel on arvesse võetud uue lähenemisviisi direktiivi kohaldatavaid põhinõudeid ning mille kohta on seejärel avaldatud viide Euroopa Ühenduste Teatajas.

Eelmisesse ETSI nomenklatuuri kuuluvad dokumendid, millele on loetelus viidatud:

Euroopa telekommunikatsiooni standard (ETS), sisaldab normatiivseid sätteid, mille on heaks kiitnud riikide standardiorganisatsioonid ja/või riikide delegatsioonid ja millega kaasneb peatamisaeg ja ülevõtmine riigi standardiks.

ETSI tehniline aruanne (ETR), mis sisaldab teavituslikke elemente, mille on heaks kiitnud tehniline komitee.

6.   Aadressid, kust osutatud dokumente võib saada

ETSI Publications Office (ETSI väljaannete talitus)

Postiaadress:

ETSI

650 Route des Lucioles

F-06921 Sophia Antipolis Cedex

France

Tel: (33 4) 92 94 42 41

Faks: (33 4) 93 95 81 33

E-post: publications@etsi.fr

Veebileht:

http://www.etsi.org/services_products/freestandard/home.htm

ETSI dokumente saab otse alla laadida aadressilt: http://pda.etsi.org/pda/queryform.asp

ITU Sales and Marketing Service (ITU müügi- ja turundustalitus) (ITU-T dokumentide jaoks)

Postiaadress: ITU

Place des Nations

CH-1211 Geneva 20

Switzerland

Tel:

(41 22) 730 61 41 (ingl. k)

(41 22) 730 61 42 (pr. k.)

(41 22) 730 61 43 (hisp. k.)

Faks: (41 22) 730 51 94

E-post: sales@itu.int

Veebileht: http://www.itu.int

7.   Viited ELi õigusaktidele

Loetelus viidatakse järgmistele seadusandlikele dokumentidele, mille võib leida aadressil: http://europa.eu.int/information_society/topics/telecoms/regulatory/index_en.htm

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2002/21/EÜ elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste ühise reguleeriva raamistiku kohta (raamdirektiiv) (EÜT L 108, 24.4.2002, lk 33).

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2002/19/EÜ elektroonilistele sidevõrkudele ja nendega seotud vahenditele juurdepääsu ja vastastikuse sidumise kohta (juurdepääsu käsitlev direktiiv) (EÜT L 108, 24.4.2002, lk 7).

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2002/22/EÜ universaalteenuse ning kasutajate õiguste kohta elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste puhul (universaalteenuse direktiiv) (EÜT L 108, 24.4.2002, lk 51).

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2002/58/EÜ, milles käsitletakse isikuandmete töötlemist ja eraelu puutumatuse kaitset elektroonilise side sektoris (eraelu puutumatust ja elektroonilist sidet käsitlev direktiiv) (EÜT L 201, 31.7.2002, lk 27).

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2002/20/EÜ elektrooniliste sidevõrkude ja -teenustega seotud lubade andmise kohta (loadirektiiv) (EÜT L 108, 24.4.2002, lk 21).

Komisjoni soovitus 2000/417/EÜ komplektist eraldatud kliendiliinijuurdepääsu kohta (EÜT L 156, 29.6.2000, lk 44).

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 2887/2000, mis käsitleb eraldatud juurdepääsu kliendiliinile (EÜT L 336, 30.12.2000, lk 4).

Komisjoni soovitus (2005/57/EÜ),21. jaanuar 2005, püsiliiniteenuse osutamise kohta Euroopa Liidus (1. osa – hulgimüügi püsiliiniteenuse osutamise üldtingimused) (teatavaks tehtud numbri K (2005) 103 all). (ELT L 24, 27.1.2005, lk 27)

Komisjoni soovitus (2005/268/EÜ), 29. märts 2005, püsiliiniteenuse osutamise kohta Euroopa Liidus – 2. osa – hulgimüügi püsiliinide osade hinnakujundusaspektid (teatavaks tehtud numbri K (2005) 951 all) (ELT L 083, 1.4.2005 lk 52).

Komisjoni soovitus 2003/558/EÜ, 25. juuli 2003, mis käsitleb helistaja asukohaga seotud teabe töötlemist elektroonilistes sidevõrkudes asukohta tuvastada võimaldava teabega täiendatud hädaabiteenuste rakendamiseks (ELT L 189, 29.7.2003, lk 49).

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 1999/5/EÜ raadioseadmete ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmete ning nende nõuetekohasuse vastastikuse tunnustamise kohta (R&TTE direktiiv) (EÜT L 91, 7.4.1999, lk 10).

Nõukogu otsus 2001/792/EÜ, 23. oktoober 2001, millega kehtestatakse ühenduse mehhanism tugevdatud koostöö soodustamiseks kodanikukaitse abimissioonidel (EÜT L 297, 15.11.2001, lk 7).

Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 676/2002/EÜ, 7. märts 2002, Euroopa Ühenduse raadiospektripoliitika reguleeriva raamistiku kohta (raadiospektrit käsitlev otsus) (EÜT L 108, 24.4.2002, lk 1).

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. juuni 1998. aasta direktiiv 98/34/EÜ, millega nähakse ette tehnilistest standarditest ja eeskirjadest ning infoühiskonna teenuste eeskirjadest teatamise kord, muudetud direktiiviga 98/48/EÜ. (EÜT L 204, 21.7.1998 lk 37)

KOM(2004)541 “Komisjoni teatis nõukogule, Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele interaktiivsete digitaaltelevisiooniteenuste koostalitlusvõime kohta”, 30. juuli 2004.

KOM(2006)37 “Komisjoni teatis nõukogule, Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele interaktiivsete digitaaltelevisiooniteenuste koostalitlusvõime läbivaatamise kohta vastavalt 30. juuli 2004. aasta teatisele KOM(2004)541”, 2. veebruar 2006.

8.   Määratlused ja lühendid

Määratlused

Kasutatakse punktis 7 loetletud asjakohaste õigusaktide määratlusi.

Lühendid

Käesolevas dokumendis kasutatakse järgmisi lühendeid:

3GPP

3. põlvkonna koostööprojekt (3rd Generation Partnership Project)

API

rakendustarkvara liides (Application Program Interface)

DAB

digitaalne raadioringhääling (Digital Audio Broadcasting)

DVB

digitaaltelevisioon (Digital Video Broadcasting)

ETSI

Euroopa Telekommunikatsiooni Standardite Instituut (European Telecommunication Standards Institute)

GSM

mobiilsidesüsteem (Global System for Mobile communications)

ISDN

integraalteenuste digitaalvõrk (Integrated Service Digital Network)

IP

Interneti-protokoll (Internet Protocol)

IPAT

Interneti protokolliga juurdepääsuterminal (Internet Protocol Access Terminal)

ITU

Rahvusvaheline Telekommunikatsiooni Liit (International Telecommunications Union)

MHEG

multimeedia ja hüpermeedia eksperdirühm (Multimedia an Hypermedia Experts Group)

MHP

multimeedia koduplatvorm (Multimedia Home Platform)

NGN

järgmise põlvkonna võrgud (Next Generation Networks)

NTP

võrgu lõpp-punkt (Network Termination Point)

OSA

avatud juurdepääs teenusele (Opens Service Access)

PoI

sidumispunkt (Point of Interconnection)

PSTN

üldkasutatav kommuteeritav telefonivõrk (Public Switched Telephone Network)

QoS

teenusekvaliteet (Quality of Service)

ULL

juurdepääs kliendiliinile (Unbundled Local Loop)

UMTS

kolmanda põlvkonna mobiiltelefonivõrk UMTS (Universal Mobile Telecommunications System)

WML

mobiil-märgistuskeel (Wireless Mark-up Language)

WTVML

televisiooni märgistuskeel, tähistatakse ka kui WTML (Wireless TeleVision Mark-up Language)

ELEKTROONILISTE SIDEVÕRKUDE, -TEENUSTE NING NENDEGA SEOTUD VAHENDITE JA TEENUSTE STANDARDITE JA/VÕI SPETSIFIKAATIDE LOETELU

Vahendid ja teenused

Loetelus avaldatud standardite ja/või spetsifikaatide eesmärk on soodustada elektrooniliste sideteenuste ühtlustatud pakkumist kasutajatele kogu ühenduses, tagamaks koostalitlusvõimet ning toetamaks reguleeriva raamistiku rakendamist. Peamine juhtpõhimõte standardite ja/või spetsifikaatide loetellu kaasamisel on keskenduda direktiivide sätetega seotud standarditele ja/või spetsifikaatidele. Kriteeriume, mille põhjal käesolevasse loetellu standardeid ja/või spetsifikaate kaasati, seletatakse selgitavas märkuses.

I PEATÜKK

1.   Kohustuslikud standardid

Käesolev dokument ei sisalda kohustuslikke standardeid.

Standardeid saab muuta kohustuslikuks, järgides raamdirektiivi artikli 17 lõikes 4 sätestatud korda. Kui komisjon kavatseb teatavate standardite ja/või spetsifikaatide rakendamise muuta kohustuslikuks, avaldab ta sellekohase teatise Euroopa Ühenduste Teatajas ja palub kõigil asjaomastel pooltel esitada oma avalik arvamus.

II PEATÜKK

2.   Otsene edastusmaht

2.1.   Kolmandatele isikute juurdepääs kliendiliinile

Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

Spektrihaldus juhtmepõhistesjuurdepääsuvõrkudes; 1. osa: määratlused ja signaaliteek

ETSI TR 101830-1 (V.1.1.1)

 

III PEATÜKK

3.   Üldkättesaadavad kasutajaliidesed (NTP)

Teatavatel turutingimustel (4) võib riigi reguleeriv asutus kehtestada operaatoritele kohustuse tulla vastu põhjendatud taotlustele, mis käsitlevad juurdepääsu konkreetsetele võrguelementidele ja nendega seotud vahenditele või nende kasutamist.

Käesolev standardite loetelu ei sisalda ühtegi vastavat standardit ja/või spetsifikaati, kuna neist ükski ei vastanud hetkel selgitavas märkuses esitatud kriteeriumidele.

IV PEATÜKK

4.   Sidumine ja juurdepääs

Juurdepääsu käsitleva direktiivi sätete alusel võib elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste pakkujatel olla teatud kohustusi seoses sidumise ja/või juurdepääsuga.

ULLi ja andmeside standardid ja/või spetsifikaadid esitatakse II peatükis.

4.1.   Rakendustarkvara liidesed

.Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

OSA; API/Parlay 3

ETSI ES 201915 seeria

 

OSA; API/Parlay 4

ETSI ES 202915 seeria

 

OSA; API/Parlay 5

ETSI ES 203915 seeria

 

UMTSi CAMEL (Customized Applications for Mobile network Enhanced Logic), 3. etapp; CAMELi rakendusosa (CAP) spetsifikaat

ETSI TS 129078

 

UMTSi OSA; API; 1. osa: ülevaade

ETSI TS 129198-1

 

UMTSi avatud teenuste arhitektuur Rakendustarkvaraiides – 2. osa

ETSI TR 129998

 

4.2.   Juurdepääs võrguvahenditele ja -teenustele

Käesolev standardite loetelu ei sisalda ühtegi vastavat standardit ja/või spetsifikaati, kuna neist ükski ei vastanud hetkel selgitavas märkuses esitatud kriteeriumidele.

4.3.   Sidumine

Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

IPCablecom; 12. osa: ISTP (Internet Signalling Transport Protocol – Signaliseerimise ülekandeprotokoll Internetis)

ETSI TS 101909-12

määratleb SS7 liidese IPCablecomi võrgu signaliseerimislüüsile

IPCablecom; 23. osa: IPAT – LCS (Internet Protocol Access Terminal – Line Control Signalling – Juurdepääsuterminal Interneti protokolliga – liinijuhtimise signaliseerimine)

ETSI TS 101909-23

tuvastab V5.2 signaliseerimisliidese IPCablecomi võrgu IPATile

V PEATÜKK

5.   Teenused ja funktsioonid

5.1.   Helistaja asukoht

.Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

Hädaabi asukohaprotokollid

ETSI TS 102164

 

LCS (Location Services – asukohateenused); funktsionaalne kirjeldus; 2. etapp (UMTS)

ETSI TS 123171

 

5.2.   Ringhäälingu aspektid

Asjakohased ringhäälingustandardid ja/või -spetsifikaadid on esitatud VIII peatükis.

5.3.   Kõnemaksumuse näit (AoC)

Käesolev standardite loetelu ei sisalda ühtegi vastavat standardit ja/või spetsifikaati, kuna neist ükski ei vastanud hetkel selgitavas märkuses esitatud kriteeriumidele.

5.4.   Numbriinfoteenused

Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

Arvutipõhised numbriinfoteenused

ITU-T soovitus E.115 (02/95)

Kasutatakse hetkel rahvusvaheliste avalike numbriinfoteenuste rakendamiseks

Rahvusvahelised avalikud numbriinfoteenused

ITU-T soovitus F.510

Sobib ka riiklike numbriinfoandmebaaside vastastikuseks ühendamiseks.

Ühtse numbriinfo spetsifikaat

ITU-T soovitus F.515

 

5.5.   Keeldumine anonüümsest kõnest (ACR)

Ehkki ACR standarditi PSTN/ISDN-võrkudele, ühtlustuvad vaid mõned kehtivatest rakendustest osaliselt standardite ja/või spetsifikaatidega ning ACRi ei ole standarditud GSM võrkude jaoks.

Käesolev standardite loetelu ei sisalda ühtegi vastavat standardit ja/või spetsifikaati, kuna neist ükski ei vastanud hetkel selgitavas märkuses esitatud kriteeriumidele.

VI PEATÜKK

6.   Numeratsioon ja adresseerimine

6.1.   Operaatori valik ja operaatori eelvalik

Käesolev standardite loetelu ei sisalda ühtegi vastavat standardit ja/või spetsifikaati, kuna neist ükski ei vastanud hetkel selgitavas märkuses esitatud kriteeriumidele.

6.2.   Numbri liikuvus

Käesolev standardite loetelu ei sisalda ühtegi vastavat standardit ja/või spetsifikaati, kuna neist ükski ei vastanud hetkel selgitavas märkuses esitatud kriteeriumidele.

VII PEATÜKK

7.   Teenuse kvaliteet (QoS)

Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

Kasutajaga seotud teenuse kvaliteedi parameetrite määratlused ja mõõtmine

ETSI EG 202057 seeria

(1. kuni 4. osa)

 

Telekommunikatsiooniteenuste kvaliteet

ETSI EG 202009 seeria

(1. kuni 3. osa)

Kasutajate seisukohast olulised parameetrid

Kõnekvaliteedi ja muude IP-võrke kasutavate kõneribarakenduste jõudlusparameetrite määratlused

ITU-T soovitus G.1020 (kaasa arvatud lisa A)

 

Märkus. Universaalteenuse direktiivi artiklite 11 ja 12 kohaselt võivad riigi reguleerivad asutused teatud tingimustel nõuda osutamisaja ja teenuse kvaliteedi, määratluste ja mõõtmismeetodite puhul konkreetsete standardite ja/või spetsifikaatide kasutamist. Need standardid ja/või spetsifikaadid on loetletud direktiivi III lisas.

7.1.   Teenuse klass

Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

Lõppkasutaja multimeediateenuse kvaliteedi kategooriad

ITU-T soovitus G.1010 (11/01)

 

7.2.   Võrgujõudluse eesmärgid

Käesolev standardite loetelu sisaldab ainult selliseid standardeid ja/või spetsifikaate, mis on olulised IP-põhiste teenuste seisukohast.

Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

IP-põhiste teenuste võrgujõudluse eesmärgid

ITU-T soovitus Y.1541 (kaasa arvatud X lisa ning muudatused 1 ja 2)

Teatud tehnoloogiate puhul võib olla vajalik erikohtlemine lubatud hälvete suhtes.

Teenuse kvaliteedi (QoS) mõiste ja arhitektuur

ETSI TS 123107

(3GPP TS 23.107)

Vastandamine ITU-T soovituse Y.1541 ja TS 123107 QoS klasside vahel

VIII PEATÜKK

8.   Ringhäälinguteenused

8.1.   Rakenduse programmiliidesed

.Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

DVB; MHP spetsifikaat 1.1.1

ETSI TS 102812

versioon 1.2.1

DVB; MHP spetsifikaat 1.0.33

ETSI ES 201812

versioon 1.1.1

eelnevalt TS 101812 v. 1.3.1

MHEG-5 ülekandeprofiil

ETSI ES 202184

versioon 1.1.1

8.2.   Interaktiivse televisiooni realiseerimise standardid ja/või spetsifikaadid

Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

WTVML, spetsifikaat interaktiivse TV-rakenduste kergmikrobrauseri jaoks, mis põhineb WMLil ja ühildub sellega

ETSI TS 102322

versioon 1.1.1

8.3.   Digitaalne ringhääling

Tehnilised liidesed ja/või teenusefunktsioonid

Viide

Märkused

DAB;

virtuaalmasin: DAB Java spetsifikaat

ETSI TS 101993

 


(1)  ELT C 71, 23.3.2006, lk 9.

(2)  ELT L 186, 25.7.2003, lk 43.

(3)  Asutatud raamdirektiivi artikli 22 kohaselt.

(4)  Vt juurdepääsudirektiivi artiklit 8.2


Top