EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0648

2004/648/EÜ: Nõukogu otsus, 13. september 2004, Horvaatiaga loodavas Euroopa partnerluses sisalduvate põhimõtete, prioriteetide ja tingimuste kohta

OJ L 297, 22.9.2004, p. 19–28 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
OJ L 142M, 30.5.2006, p. 258–267 (MT)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 27/02/2006; kehtetuks tunnistatud 32006D0146

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2004/648/oj

22.9.2004   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 297/19


NÕUKOGU OTSUS,

13. september 2004,

Horvaatiaga loodavas Euroopa partnerluses sisalduvate põhimõtete, prioriteetide ja tingimuste kohta

(2004/648/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 22. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 533/2004 Euroopa partnerluse loomise kohta stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames, (1) eriti selle artiklit 2,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

ning arvestades järgmist:

(1)

Thessaloniki 19. ja 20. juuni 2003. aasta Euroopa Ülemkogu kinnitas “Thessaloniki arengukava Lääne-Balkani riikidele: liikumine Euroopa integratsiooni suunas”, kus Euroopa partnerluse koostamist on mainitud ühe vahendina stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi tõhustamisel.

(2)

Määrusega (EÜ) nr 533/2004 nähakse ette, et nõukogu peab komisjoni ettepaneku põhjal kvalifitseeritud häälteenamusega vastu võtma otsuse Euroopa partnerluses sisalduvate põhimõtete, prioriteetide ja tingimuste kohta ning selles edaspidi tehtavate kohanduste kohta. Määrus sätestab ka, et Euroopa partnerluse rakendamise kontrollimine tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel kehtestatud mehhanismide, eriti aastaaruannete abil.

(3)

Komisjoni arvamuses Horvaatia liikmeks saamise taotluse kohta on esitatud analüüs Horvaatia ettevalmistustest edasisel integreerumisel Euroopa Liiduga ja määratud kindlaks mitu edasise tegevuse prioriteetset valdkonda.

(4)

Ettevalmistumisel edasiseks integreerumiseks Euroopa Liiduga peaks Horvaatia Euroopa partnerluse prioriteetide järgimiseks välja töötama ajakava ja üksikasjaliku plaani,

ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Määruse (EÜ) nr 533/2004 artikli 1 kohaselt on Horvaatiaga loodavas Euroopa partnerluses sisalduvad põhimõtted, prioriteedid ja tingimused sätestatud käesoleva otsuse lisas, mis on selle lahutamatu osa.

Artikkel 2

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel kehtestatud mehhanismide raamistiku kaudu.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 13. september 2004

Nõukogu nimel

eesistuja

B. R. BOT


(1)  ELT L 86, 24.3.2004, lk 1.


LISA

1.   SISSEJUHATUS

Thessaloniki arengukava Lääne-Balkani riikidele määrab kindlaks stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi tõhustamise viisid ja vahendid, mille hulka kuulub muu hulgas Euroopa partnerluse loomine.

Komisjoni arvamuse põhjal Horvaatia liikmeks saamise taotluse kohta on Horvaatiaga loodava Euroopa partnerluse eesmärgiks määrata kindlaks tegevuse prioriteedid, mis toetaksid Euroopa Liidule lähenemise püüdlusi ühtses raamistikus. Prioriteedid on kohandatud Horvaatia konkreetsetele vajadustele ja ettevalmistustasemele ning neid ajakohastatakse vastavalt vajadusele. Euroopa partnerlus annab ka juhtnööre Horvaatiale antava finantsabi kohta.

Eeldatakse, et Horvaatia võtab vastu ajakava ja üksikasjaliku plaani selle kohta, kuidas ta kavatseb järgida Euroopa partnerluse prioriteete. Plaanis tuleks ära näidata ka Thessaloniki arengukava järgimise viisid, prioriteedid võitluses organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni vastu ning meetmed integreeritud piirikorralduseks, mis on esitatud JSK ministrite kohtumisel Brüsselis 28. novembril 2003. aastal Euroopa Liidu Lääne-Balkani foorumi raames.

2.   PÕHIMÕTTED

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsess määrab Lääne-Balkani riikide kursi lähenemisel Euroopa Liidule kuni nende liitumiseni tulevikus.

Horvaatia suhtes kindlaks määratud põhiprioriteedid on seotud tema võimega täita 1993. aasta Kopenhaageni Euroopa Ülemkogu poolt kehtestatud kriteeriume ning stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessiks kehtestatud tingimusi, eriti nõukogu 29. aprilli 1997. aasta ja 21.–22. juuni 1999. aasta järeldustes kindlaksmääratud tingimusi, 24. novembri 2000. aasta Zagrebi tippkohtumise lõppdeklaratsiooni sisu ja Thessaloniki arengukava.

3.   PRIORITEEDID

Euroopa partnerlus osutab peamistele prioriteetsetele valdkondadele Horvaatia ettevalmistustes edasiseks integreerumiseks Euroopa Liiduga, põhinedes komisjoni arvamuse analüüsil Horvaatia liikmekssaamise taotluse kohta. Kõnealuses Euroopa partnerluses loetletud prioriteedid on valitud selle põhjal, et nende täitmist või märkimisväärset edendamist on Horvaatialt reaalne eeldada lähiaastate jooksul. Eristatakse lühiajalisi prioriteete, mille saavutamist eeldatakse ühe kuni kahe aasta jooksul, ja keskmise tähtajaga prioriteete, mille saavutamist eeldatakse kolme kuni nelja aasta jooksul.

Tuleks meeles pidada, et õigusaktide ühtlustamise puhul ei piisa ainult EL acquis' inkorporeerimisest seadusandlusesse, vaid on vaja teha ka ettevalmistusi selle täielikuks rakendamiseks.

3.1.   LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Tugevdada kohtusüsteemi

Välja töötada ja rakendada kompleksne strateegia kohtureformiks, konsulteerides selleks huvitatud organitega, sealhulgas vajaliku uue seadusandluse rakendamine ja personalijuhtimissüsteemi kehtestamine, mis hõlmab ka avatud, õiglast ja läbipaistvat töölevõtmis-, hindamis- ja liikuvussüsteemi. Suurendada kohtute professionaalsust, tagades kohtunike ja muude kohtuametnike koolitusasutuste piisava riigipoolse finantseerimise, mis lubab välja arendada kohtunike, prokuröride ja halduspersonali kvaliteetse koolituse. Näha ette asjakohased kutsealusõppe ja kutsekoolituse kavad. Tegeleda kohtute mahajäämuse probleemiga. Võtta meetmed kohtuotsuste nõuetekohase ja täieliku täitmise tagamiseks.

Täiustada korruptsioonivastast võitlust

Võtta meetmeid, et rakendataks korruptsiooni ohjeldamise õiguslikku raamistikku ja tagataks selle täitmine. Eelkõige tugevdada korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise ameti (USKOK) haldussuutlikkust ja tegevusvõimet. Edasi arendada korruptsiooni tõkestamise ja selle vastu võitlemise siseriiklikku strateegiat ning näha ette nõutav kooskõlastamine asjassepuutuvate valitsusasutuste ja -organite vahel meetmete rakendamise osas. Võtta kasutusele tegevusjuhendid/eetikakoodeksid ametnike ja valitud esindajate tarvis. Astuda konkreetseid samme, et suurendada korruptsiooni kui tõsise kuriteo teadvustamist.

Parandada riiklike haldusorganite toimimist

Rakendada esialgseid meetmeid töölevõtmisel ja edutamisel läbipaistva ja selge korra kasutamise tagamiseks ning täiustada personalijuhtimist kõikides riigihalduse organites avaliku teenistuse aruandekohustuse, avatuse ja läbipaistvuse tagamiseks.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Tagada vähemuste õiguste austamine

Tagada riigiõiguse rakendamine vähemusrahvuste suhtes. Eelkõige tagada vähemuste proportsionaalne esindatus kohalikes ja piirkondlikes omavalitsusüksustes, riigiametiasutustes ja kohtuorganites ning riiklikes haldusorganites seaduses sätestatud korras. Tagada vajalikud vahendid, sealhulgas piisav finantseerimine, valitud vähemusvolikogude nõuetekohase toimimise tagamiseks. Rakendada uus strateegia mustlaste kaitseks ja integreerimiseks.

Kiirendada pagulaste tagasitulekut

Lõpetada juba esitatud eluaseme rekonstrueerimise taotluste menetlemine 2004. aasta aprilliks; rekonstrueerida kõik eluasemed, mille kohta on tehtud positiivne otsus, 2005. aasta aprilliks; tagada kõigile võimalikele toetuse saajatele suunatud avalik teabekampaania pärast uue tähtaja kehtestamist rekonstrueerimistaotluste esitamiseks 2004. aasta 1. aprillist30. septembrini. Lõpetada eluasemete elamuõiguse taastamine 2004. aasta juuniks. Rakendada seadusandlus kaotatud rendi/valdusõiguse hüvitamiseks nii riigi erilise huvi piirkondades kui väljaspool neid. Tagada piisav kooskõlastamine ja koostöö kõikide asjaomaste ametiasutuste vahel riiklikul ja kohalikul tasandil. Luua sotsiaalsed ja majanduslikud tingimused parema õhkkonna loomiseks tagasipöördujate jaoks ning vastuvõtvate kogukondade suhtumise parandamiseks tagasipöördujate suhtes. Tõhustada piirkondlikku koostööd pagulaste tagasituleku protsessi kiirendamiseks.

Toetada sõnavabadust ja tagada meedia demokraatlik toimimine

Vaadata läbi meediaalased õigusaktid kooskõlas Euroopa Nõukogu, Euroopa Komisjoni ja OSCE ühisekspertide missiooni soovitustega 2004. aasta veebruarist. Eelkõige vaadata läbi elektroonilise meedia seadus, et kehtestada läbipaistev, prognoositav ja tõhus reguleeriv raamistik (kaasa arvatud järkjärguline Euroopa Liidu acquis'ga ühtlustamine juba ratifitseeritud Euroopa Nõukogu piiriülese televisiooni konventsiooni täieliku rakendamise abil); tagada elektroonilise meedia nõukogu poliitiline ja rahaline sõltumatus; tagada Horvaatia raadio ja televisiooni ning selle saatenõukogu töö sõltumatus ning stabiilsus, kuni Horvaatia raadio ja televisiooni seadus läbi vaadatakse; tagada, et meedia seaduse ja laimu puudutavate õigusaktide läbivaatamine peegeldaks Euroopa standardeid vastavalt määratlusele Euroopa inimõiguste konventsiooni artiklis 10 ja Euroopa Inimõiguste Kohtu praktikat.

Parandada koostööd ombudsmaniga, võttes täielikult arvesse tema soovitustes ja aastaaruandes väljendatud otsuseid.

Piirkondlik koostöö

Tagada täielik koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga (EJRK)

Tõhustada piirkondlikku koostööd

Töötada lõplike lahenduste leidmiseks pooleliolevates kahepoolsetes küsimustes, eriti piiriküsimustes Sloveeniaga, Serbia ja Montenegroga ning Bosnia ja Hertsegoviinaga, ilma ühepoolsete algatusteta. Lahendada kõik Aadria meres kaitstud “Ökoloogilise ja kalastustsooni” ühepoolsest deklareerimisest tulenevad küsimused. Tagada kõikide piirkondlike vabakaubanduslepete rakendamine. Sõlmida ja rakendada naaberriikidega lepingute kogum organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise, piirikorralduse ja tagasivõtmise valdkonnas. Alustada Kagu-Euroopa piirkondliku transpordi tuumvõrgu arendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi (VMM) rakendamist, eelkõige võtta meetmed koostöömehhanismide, muu hulgas juhtivkomitee ja Kagu-Euroopa transpordi vaatluskeskuse (SEETO) loomiseks. Saavutada edu 2002. ja 2003. aasta Kagu-Euroopa piirkondliku energiaturu Ateena protsessi memorandumitest tulenevate kohustuste täitmisel.

Tagada stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu nõuetekohane rakendamine piirkondliku koostöö vallas

Lõpetada läbirääkimised endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga kahepoolse piirkondliku koostöö konventsiooni teemal.

Majanduslikud kriteeriumid

Hoida ettenägelikku, stabiilsusele orienteeritud makromajanduslikku poliitikat, sealhulgas töötada välja turupõhised rahalised vahendid rahanduspoliitika tõhususe parandamiseks.

Kiirendada ettevõtete restruktureerimist ja erastamist

Kaotada ebaselgus poolelioleva seadusandluse kiire vastuvõtmise teel. Kiirendada ettevõtete restruktureerimist ja ühiskondlikus omandis olevate ettevõtete erastamist. Välja töötada ja vastu võtta suurte avaliku sektori ettevõtete restruktureerimise ja erastamise või likvideerimise strateegiad, eelkõige tootmise, põllumajanduse, transpordi, turismi ja kommunaalteenuste valdkonnas. Võtta vastu ja alustada restruktureerimisprogrammi rakendamist terasesektoris kooskõlas Euroopa Liidu nõuetega.

Vähendada turulepääsu ja turult lahkumise takistusi

Lihtsustada ettevõtete turulepääsu ja turult lahkumise reegleid. Eelkõige kiirendada registreerimismenetlust ja tõhustada pankrotieeskirjade rakendamist.

Kiirendada maareformi, eelkõige põllumajandusmaa registreerimist ja erastamist tänapäevase ja efektiivse katastri ja kinnistusregistri asutamise teel, et kõrvaldada olemasolevad takistused maa- ja elamuturu arendamisel.

Võtta vastu keskmise tähtajaga maksuraamistik, mis kajastab jätkuvat maksualast korrigeerimist ja konsolideerimist.

Jätkata riigi rahanduse struktuurireforme, eelkõige kulude haldamise valdkonnas. Kehtestada läbipaistev ja efektiivne võlahaldusvõime.

Võime täita liikmekohustusi

Siseturg ja -kaubandus

Kaupade vaba liikumine

Restruktureerida olemasolev institutsiooniline raamistik, et reguleerimise, akrediteerimise, standardiseerimise ja toodete sertifitseerimise toimingute vahel oleks tagatud vajalik lahusus. Jätkata tööd vana lähenemisviisi ja uue lähenemisviisi direktiivide ülevõtmisel.

Tühistada olemasolevad meetmed, millel on Euroopa Liidust importimisel koguseliste piirangutega samaväärne mõju.

Luua vajalikud haldusstruktuurid, et tagada terviklik lähenemine toidu ohutuse parandamiseks kogu toiduahela ulatuses.

Tagada efektiivse ja läbipaistva riigihankekorra täielik toimimine ja võtta vastu selle rakendamiseks vajalikud õigusaktid.

Teenuste osutamise vabadus

Tugevdada finantsteenuste, eelkõige kindlustusturu, investeerimisteenuste ja väärtpaberituru järelevalve reguleerimis- ja haldusraamistikku.

Asutada isikuandmete kaitseks sõltumatu järelevalveasutus.

Kapitali vaba liikumine

Täiustada rahapesuvastast seadusandlust ja viia lõpule efektiivse rahapesuvastase süsteemi loomine.

Äriühinguõigus

Jätkata seadusandluse ühtlustamist, et tagada intellektuaal-, tööstus- ja kaubandusomandi õiguste kaitse tase, mis on sarnane Euroopa Liidus kehtivaga, ning tugevdada haldussuutlikkust, et tagada efektiivsete vahendite olemasolu selliste õiguste rakendamiseks.

 Konkurents

Jätkata ühtlustamist Euroopa Liidu acqui'ga, tagada monopolivastaste ja riigiabi seaduste täitmine ja võtta vastu asjakohased rakendusaktid. Tugevdada haldussuutlikkust ja turu konkurentsi kaitse asutuse sõltumatust nii riigiabi kui monopolivastasuse valdkonnas. Parandada riigiabi valdkonna läbipaistvust, muu hulgas Euroopa Liidule esitatava iga-aastase aruande ja riigiabi kavade täieliku nimistu loomise teel.

Maksustamine

Alustada olemasolevate maksuseaduste ja haldusmenetluse läbivaatamist, et tagada maksuseaduste efektiivne täitmine.

Tugevdada maksu- ja tolliameti suutlikkust, eelkõige maksude kogumise ja kontrolli alal; luua toimiv ja piisava personaliga aktsiisimaksu teenistus; lihtsustada menetluskorda maksupettuste efektiivseks uurimiseks.

Alustada vajalike infotehnoloogiasüsteemide väljaarendamist, et võimaldada elektroonilist andmevahetust Euroopa Liidu ja tema liikmesriikidega.

Tolliliit

Tugevdada tolliteenuste haldus- ja toimevõimet, eelkõige sooduspäritolureeglite kontrolli alal, ja jätkata ühtlustamist Euroopa Liidu tolliseadustikuga.

Tõhustada vastavalt vahelepingule täiendavalt halduskoostööd tollisektoris.

Välissuhted

Rakendada nõuetekohaselt stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu/vahelepingu vastuvõtmise protokoll, et võtta arvesse Euroopa Liidu laienemist.

Valdkondlikud tegevuspõhimõtted

Põllumajandus

Alustada nõuetekohase kõlvikute ja loomade identifitseerimise süsteemi ülesehitust kooskõlas Euroopa Liidu acquis'ga. Tugevdada põllumajandusstatistika kogumist ja töötlemist kooskõlas Euroopa Liidu standardite ja metoodikaga.

Töötada välja strateegia, et luua efektiivsed ja finantsiliselt usaldusväärsed makseasutused põllumajandusfondide juhtimiseks ja kontrollimiseks kooskõlas Euroopa Liidu nõuete ja rahvusvaheliste auditeerimisstandarditega.

Tugevdada maaelu arengustrateegia loomiseks vajalikke haldusstruktuure ja tegevusvahendeid maaelu arendusprogrammide koostamiseks, rakendamiseks, juhtimiseks, järelevalveks, kontrollimiseks ja hindamiseks.

Jätkata Euroopa Liidu acqui'ga ühtlustamist veterinaaria- ja fütosanitaariasektoris, ajakohastada kontrollikorda, kaasajastada liha- ja piimatööstusi, et need vastaksid Euroopa Liidu hügieeni- ja rahvatervise standarditele. Ühtlustada elusloomade ja loomsete saaduste importimise kord rahvusvaheliste sanitaar- ja fütosanitaarkohustustega (SPS-kohustused) ja Euroopa Liidu acquis'ga.

Kalandus

Alustada piisavate haldus- ja kontrollstruktuuride loomist kalanduspoliitika jaoks. Hinnata seoses Horvaatia 2003. aasta oktoobri ühepoolse otsusega laiendada Aadria merel oma jurisdiktsiooni koos Euroopa komisjoni ja huvitatud naaberriikidega, eelkõige Sloveenia ja Itaaliaga, tagajärgi kalastustegevusele selles piirkonnas, pidades silmas asjakohaste lahenduste väljatöötamist Vahemere piirkonnas kalapüügi säästvat arengut käsitleva Veneetsia konverentsi järelduste raamistikus, et tagada ühenduse kalastustegevuse jätkumine.

Transport

Jätkata õigusaktide ühtlustamist ja tugevdada haldussuutlikkust lennundussektoris.

Statistika

Tugevdada Horvaatia statistikabüroo haldussuutlikkust ja parandada koordineerimist teiste Horvaatia ametliku statistika asutustega. Esitada komisjonile statistikapiirkondade kohta uus ettepanek, mis oleks kooskõlas Euroopa Liidu nõuetega.

Telekommunikatsioon ja infotehnoloogia

Tugevdada siseriiklike reguleerivate asutuste suutlikkust telekommunikatsiooni ja postiteenuste valdkonnas ja tagada nende sõltumatus.

Keskkond

Välja töötada horisontaalõigusaktid, sealhulgas keskkonnamõju hindamise ja avalikkuse osalemise kohta.

Tugevdada haldussuutlikkust siseriiklikul ja piirkondlikul tasandil, et tagada planeerimise, sealhulgas finantsstrateegiate ettevalmistamine.

Tugevdada siseriiklike ja piirkondlike kontrolliteenistuste suutlikkust ja võimaldada neil efektiivselt tagada keskkonnaalaste õigusaktide täitmine.

Võtta vastu jäätmekava ja alustada selle rakendamist.

Finantskontroll

Välja töötada avaliku halduse sisefinantskontrolli süsteemi loomise põhimõtted. Käivitada pädeva personali, koolituse ja seadmetega varustamise abil avaliku halduse sisefinantskontrolli tegevus või tugevdada seda, moodustades muu hulgas selle raames sõltumatult tegutsevad sisekontrolli osakonnad.

Kehtestada efektiivne kord ühenduse finantshuve mõjutavate eeskirjade eiramise avastamiseks, käsitlemiseks ning finants-, haldus- ja kohtulikuks kontrollimiseks.

Koostöö justiits- ja siseküsimustes

Piirikorraldus

Tugevdada piirikorraldust, tugevdades eelkõige merepiiride jälgimist; võtta vastu ja rakendada integreeritud piirikorralduse strateegia; suurendada investeeringuid tehnilistesse seadmetesse ja infrastruktuuri; tõhustada piirivalveametnike erikoolitust.

Rakendada valitsuse poolt vastu võetud ja JSK ministrite kohtumisel Brüsselis 28. novembril 2003. aastal Euroopa Liidu Lääne-Balkani foorumi raames esitatud meetmeid kooskõlas kõigi asjaomaste ametitega.

Organiseeritud kuritegevus, narkootikumid, korruptsioon ja terrorism

Rakendada valitsuse poolt vastu võetud ja JSK ministrite kohtumisel Brüsselis 28. novembril 2003. aastal Euroopa Liidu Lääne-Balkani foorumi raames esitatud meetmeid, mis on suunatud tegevusele.

Parandada koostööd õiguskaitseorganite ja kohtute vahel, eelkõige seoses majanduskuritegude, organiseeritud kuritegevuse, pettuste, rahapesu ja korruptsiooniga; tõhustada narkokaubandusevastast võitlust ning tõhustada narkomaania ennetamist ja nõudluse vähendamist narkootikumide järele; tugevdada USKOK haldussuutlikkust.

Jätkata ettevalmistusi koostöölepingu sõlmimiseks Europoliga

Suurendada rahvusvahelist koostööd ja terrorismiga seotud asjaomaste rahvusvaheliste konventsioonide täieulatuslikku rakendamist; parandada politsei ja luureteenistuste vahelist koostööd ja infovahetust riigi siseselt ja teiste riikidega; tõhustada terrorismiaktide finantseerimise ja ettevalmistamise takistamist.

Migratsioon ja varjupaik

Rakendada uusi varjupaigaalaseid õigusakte ja rajada sealhulgas ajutine vastuvõtukeskus.

3.2.   KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Jätkata kohtusüsteemi tugevdamist

Jätkata kohtureformi rakendamist ja võtta tarvitusele meetmed kohtuasjade mahajäämuse edasiseks vähendamiseks kõikides kohtutes; ratsionaliseerida kohtukorraldust, töötades välja tänapäevased infotehnoloogiasüsteemid ja tagades halduspersonali piisava taseme; tagada kohtuotsuste õigeaegne ja tegelik täideviimine; tagada juurdepääs õigusemõistmisele ja õigusabile ning muuta kättesaadavaks vastavad eelarvelised vahendid; tõhustada koolitust Euroopa Liidu õigusaktide alal.

Jätkata korruptsiooni- ja organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse tõhustamist

Edendada korruptsioonivastast võitlust ja rakendada sellega seotud õigusakte. Luua asjaomastes teenistustes korruptsiooni vastu võitlemiseks eriüksused ning anda neile piisav koolitus ja vahendid. Tagada rahvusvaheliste õigusaktidega sätestatud normide täitmine, kehtestades vastavad õiguslikud- ja haldusmeetmed. Hõlbustada Euroopa Liidu liikmeriikidest lähetatud sidet pidavate ametnike töölerakendamist asjaomastes riigiasutustes, mis tegelevad organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemisega. Esitada Euroopa Liidule poolaastaaruanded käegakatsutavate tulemuste kohta, mis on saavutatud organiseeritud kuritegevusega seotud toimingute jälitamise osas vastavalt rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise ÜRO konventsiooni (tuntud Palermo konventsioonina) tingimustele.

Jätkata riiklike haldusorganite toimimise parandamist

Jätkata otseselt Euroopa Liidu acquis'ga seotud institutsioonide ülesehitusprotsessi ja käivitada reformid riigihalduse üldise efektiivsuse tõstmiseks. Viia lõpule denatsionaliseerimisprotsess.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Tagada vähemuste õiguste jätkuv austamine

Jätkata mustlaste olukorra parandamist vastava strateegia tõhustatud rakendamise teel, andes vajalikku finantsabi siseriiklikul ja kohalikul tasandil, rakendades diskrimineerimisvastaseid meetmeid töötamisvõimaluste edendamisel ning parandades juurdepääsu haridusele ja elamistingimusi.

Viia lõpule pagulaste tagasituleku protsess asjakohaste õigusaktide nõuetekohase ja õigeaegse rakendamise teel. Tagada piirkondlike arenguprogrammide kaudu tagasipöördujate majanduslik ja sotsiaalne taasintegreerumine mõjutatud piirkondades.

Piirkondlik koostöö

Jätkata piirkondliku koostöö tõhustamist

Valmistuda integreeritud piirkondliku energiaturu rajamiseks seoses Kagu-Euroopa piirkondliku energiaturu Ateena protsessiga.

Majanduslikud kriteeriumid

Parandada jätkuvalt tingimusi eraettevõtete jaoks

Saavutada märkimisväärne edu erastamisprotsessis ja jätkata pingutusi eraettevõtete loomise ja arendamise tingimuste parandamiseks. Saavutada märkimisväärne edu suurettevõtete restruktureerimise valdkonnas.

Viia lõpule maareform, erilise rõhuasetusega põllumajandusmaa registreerimisel ja erastamisel.

Jätkata tööturu reformi

Jätkata pingutusi tööturu reageerimisvõime edendamiseks ja suurendada tööjõu osalemist.

Jätkata jätkusuutliku keskmise tähtajaga maksuraamistiku rakendamist pideva riiklike kogukulutuste osakaalu vähendamise teel SKT-st. Eelistada riiklikke kulutusi, et leida vahendeid Euroopa Liidu acquis'ga seotud kulutusteks, sealhulgas tervishoiu- ja pensionisüsteemi reformiks. Jätkata toetuste vähendamist suurtele kahjumit tootvatele ettevõtetele. Sel viisil vähendada veelgi üldist valitsemissektori puudujääki ja avaliku sektori laenukoormust.

Võime täita liikmekohustusi

Siseturg ja kaubandus

Kaupade vaba liikumine

Saavutada märkimisväärset edu vana ja uue lähenemisviisi direktiivide ülevõtmisel ning Euroopa Liidu standardite vastuvõtmisel.

Jätkata Horvaatia toiduaine alaste õigusaktide ühtlustamist ja tugevdada vajalikke rakendusstruktuure.

Kehtestada riigihangete kord, millega kaasneksid kõik asjakohased haldusstruktuurid, ning saavutada märkimisväärset edu töös täielikuks ühtlustamiseks Euroopa Liidu acquis'ga.

Isikute vaba liikumine

Jätkata Euroopa Liidu acquis'ga ühtlustamist kutsekvalifikatsiooni ja diplomite vastastikuse tunnustamise, sealhulgas haridust ja kutseõpet käsitlevate sätete alal ning arendada edasi nõutavaid haldusstruktuure.

Kaotada mis tahes diskrimineerivad meetmed Euroopa Liidu võõrtöötajate ja Euroopa Liidu kodanike suhtes; tugevdada sotsiaalkindlustuskavu koordineerivaid haldusstruktuure.

Teenuste osutamise vabadus

Kaotada Euroopa Liidu füüsilistele ja juriidilistele isikutele kehtivad tõkked piiriüleste teenuste sisseseadmisel ja osutamisel.

Jätkata andmekaitsealaste õigusaktide ühtlustamist; tugevdada järelevalveasutust ja tagada selle sõltumatus.

Kapitali vaba liikumine

Töötada ülejäänud piirangute kaotamise suunas kapitali vabal liikumisel; jätkata maksesüsteemidealaste õigusaktide ühtlustamist ja tagada nende rakendamine tegelikkuses.

Tugevdada finantsteabe üksuse haldussuutlikkust ja parandada selle koostööd teiste rahapesuvastase võitlusega seotud institutsioonidega.

Äriühinguõigus

Viia lõpule ühtlustamine intellektuaal- ja tööstusomandi õiguste valdkonnas ja tugevdada nende rakendamist võitluses piraatluse ja võltsimise vastu.

Konkurents

Tugevdada monopolivastast ja riigiabi ametkonda ning panna alus usaldusväärsele järelevalvele. Parandada oluliselt läbipaistvust riigiabi valdkonnas. Töötada kõigil haldus- ja kohtutasanditel välja konkurentsiõiguse ja -poliitika alane koolitus.

Maksustamine

Jätkata tööd käibemaksu ja aktsiisimaksu ühtlustamise suunas Euroopa Liidu maksualase acquis'ga, pöörates erilist tähelepanu vabatsoonide hõlmamisele käibemaksu territoriaalsel kohaldamisel ning olemasolevate käibemaksu nullmäärade ja müügimaksu kaotamisele.

Täita ettevõtlusmaksu juhendi põhimõtteid ja tagada, et uued maksumeetmed oleksid kooskõlas nende põhimõtetega.

Jätkata maksuameti, sealhulgas IT sektori tugevdamist ja tagada selle nõuetekohane toimimine, et saavutada Euroopa Liidu standardid ja IT süsteemide vastastikune seotavus. Töötada välja ja rakendada eetikakoodeks.

Tolliliit

Tõhustada ja konsolideerida tolliteenistuste haldus- ja toimevõimet. Laiendada kogu personali koolitust ja suurendada infotehnoloogia kasutamist, mille ülesehitus ja kasutamine peaks olema Euroopa Liidu süsteemidega ühilduv, et tagada vastastikune seotavus. Välja töötada ja rakendada tolliteenistuse eetikakoodeks. Tõhustada auditeerimist ning riskianalüüsi ja -eristamist.

Jätkata ühtlustamist vabatsoonide, transiidi, lõivude, tariifide piirmäärade ja üldise soodustuste süsteemi valdkonnas.

Valdkondlikud tegevuspõhimõtted

Põllumajandus

Tugevdada turu ja maaelu arendamise põhimõtete rakendamiseks vajalikke haldusstruktuure; luua viinamarjaistandusregister kooskõlas Euroopa Liidu standarditega. Jätkata ettevalmistusi täielikult toimiva haldus- ja kontrollisüsteemi ja makseasutuse rajamiseks kooskõlas Euroopa Liidu nõuetega.

Jätkata ja oluliselt täiustada Euroopa Liidu acquis'ga ühtlustamist veterinaaria- ja fütosanitaaria sektoris, sealhulgas loomade identifitseerimise süsteemi, loomsete jäätmete käitlemise, liha- ja piimatööstuste kaasajastamise, loomahaiguste kontrolli programmide ja taimekaitse alal; oluliselt ajakohastada järelevalvestruktuure.

Kalandus

Jätkata haldusstruktuuride ja varustuse sisseseadmist, mis on vajalikud kalanduspoliitika efektiivse rakendamise tagamiseks, sealhulgas kalavarude majandamise, kalastustegevuse järelevalve ja kontrolli, turupoliitika, struktuuriprogrammide, kalalaevade registri ja laevastiku mahutavuse korralduskava jaoks, mis vastaks olemasolevatele kalavarudele.

Transport

Jätkata Euroopa Liidu acquis'ga ühtlustamist ja töötada välja piisav haldussuutlikkus maanteetranspordi (sotsiaalsed, tehnilised ja maksusätted), raudteetranspordi (eelkõige koostalitlusvõime ja sõltumatu võimsuse eraldamine) ja mereveonduse (eelkõige meresõiduohutuse) valdkonnas. Saavutada lennunduse valdkonnas Euroopa Liidu acquis'ga täielik ühtlustamine kokkuleppe raames, mis käsitleb Horvaatia osalemist Euroopa ühtsel lennundusturul.

Majandus- ja rahaliit

Jätkata keskpanka reguleerivate õigusaktide ühtlustamist. Täiustada rahanduspoliitikat turule orienteeritud finantsinstrumentide kasutamise laiendamiseks ja tõhustamiseks.

Sotsiaalpoliitika ja tööhõive

Jätkata Euroopa Liidu õigusaktidega ühtlustamist töötervishoiu ja tööohutuse, tööõiguse, naiste ja meeste võrdse kohtlemise ja mittediskrimineerimise valdkonnas; tõhustada sellega seotud haldusstruktuure ja neid struktuure, mida on vaja sotsiaalkindlustuse koordineerimiseks.

Töötada välja ja rakendada laiaulatuslik tööhõivestrateegia, mis hõlmab kõiki asjaomaseid pooli, pidades silmas hilisemat osalemist Euroopa tööhõivestrateegias, ja millega kaasneks analüüsi-, rakendamis- ja hindamisvõime tõstmine.

Edasi arendada tööturu osapoolte suutlikkust, eelkõige kahepoolses sotsiaalses dialoogis, välja töötada ja rakendada Euroopa Liidu acquis.

Jätkata rahvatervisealaste õigusaktide ühtlustamist ning suurendada investeeringuid tervishoidu.

Energeetika

Jätkata riikliku energiaturu (elekter ja gaas) ühtlustamist Euroopa Liidu acquis'ga, parandada energiatõhusust, soodustada taastuvaid energiaallikaid, luua õlivarud piisava tarnekindluse tagamiseks, tagada tuumaohutus ja kiirguskaitse; tõhustada haldussuutlikkust kõikides nimetatud valdkondades.

Väikese ja keskmise suurusega ettevõtted

Jätkata Euroopa väikeettevõtete harta rakendamist. Lihtsustada veelgi äriühingute registreerimise korda.

Teadus ja uurimistöö

Tõhustada teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse suutlikkust, et tagada edukas osalemine ühenduse raamprogrammides.

Haridus ja kutseõpe

Tõhustada püüdlusi tänapäevase kutseharidussüsteemi loomisel.

Telekommunikatsioon ja infotehnoloogia

Võtta vastu vajalikud kõrgema ja madalama tasandi õigusaktid normatiivraamistiku väljakujundamiseks ja luua konkurents kõikides valdkondades. Võtta vastu ühtne strateegia teadmistel põhineva majanduse edendamiseks.

Regionaalpoliitika ja struktuurivahendite koordineerimine

Tagada vastutuse selge jaotamine ja efektiivne ministeeriumidevaheline koordineerimine kõikehaarava ja ühtse strateegia väljatöötamiseks regionaalarengu valdkonnas. Luua partnerlusstruktuurid tiheda koostöö tagamiseks asjaomaste riikliku ja piirkondliku tasandi huvirühmade vahel.

Tagada, et pädevad haldus- ja makseasutused arendaksid järk-järgult oma suutlikkust; koostada ja rakendada regionaalarengu kavad; tõhustada finantsjuhtimis- ja kontrollimenetlust; rajada nõuetekohased järelevalve- ja hindamissüsteemid.

Keskkond

Tagada keskkonnakaitsealaste nõuete integreerimine muude valdkondlike tegevuspõhimõtete määratlusse ja rakendamisse, pidades silmas säästva arengu soodustamist; rakendada horisontaalseid õigusakte.

Jätkata tööd Euroopa Liidu acquis' ülevõtmisega, asetades erilist rõhku jäätmekäitlusele, vee kvaliteedile, õhu kvaliteedile, looduskaitsele ja saastuse komplekssele vältimisele ja kontrollile. Välja töötada keskkonnainvesteeringute strateegia, mis põhineb ühtlustamise kulude hindamisel. Suurendada investeeringuid keskkonna infrastruktuuri, pöörates eriti tähelepanu reoveekogumisele ja -käitlusele, joogiveevarustusele ja jäätmekäitlusele.

Tarbija- ja tervisekaitse

Jätkata ohutusega seotud meetmete ühtlustamist Euroopa Liidu acquis'ga ja tugevdada efektiivseks turujärelevalveks vajalikku haldussuutlikkust.

Finantskontroll

Töötada välja ühtne õigusraamistik ja efektiivsed mehhanismid riiklike tulude ja kulude jälgimiseks, kontrollimiseks ja auditeerimiseks.

Töötada välja efektiivsed mehhanismid ühenduse finantshuve mõjutavate eeskirjade eiramise edastamiseks komisjonile ja kehtestada vajalikud koordineerimismeetodid.

Koostöö justiits- ja siseküsimustes

Piirikorraldus

Tugevdada piirikontrolli, töötada välja siseriiklikud andmebaasid ja registrid ning tagada asjaomaste teenistuste vaheline koordineerimine.

Organiseeritud kuritegevus ja korruptsioon

Täiustada politsei varustust ja infrastruktuuri, sealhulgas arvutitel põhineva uurimissüsteemi rajamist; tugevdada koostööd politsei ja teiste õiguskaitseorganite vahel; tõhustada võitlust narkokaubanduse, organiseeritud kuritegevuse, majanduskuritegevuse (sealhulgas rahapesu ja raha võltsimine), pettuste ja korruptsiooni vastu; tõhustada asjaomaste siseriiklike õigusaktide ühtlustamist acquis'ga nimetatud valdkondades.

4.   PROGRAMMITÖÖ

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames antakse Lääne-Balkani riikidele ühenduse abi asjaomaste finantseerimisinstrumentidega, eelkõige nõukogu 5. detsembri 2000. aasta määrusega (EÜ) nr 2666/2000; (1) seetõttu ei ole käesoleval otsusel rahalist mõju. Lisaks on Horvaatial juurdepääs rahastamisele mitut riiki hõlmavatest ja horisontaalsetest programmidest. Komisjon teeb koostööd Euroopa Investeerimispanga ja rahvusvaheliste rahandusasutustega, eelkõige Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangaga ning Maailmapangaga, et kergendada stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessiga seotud projektide kaasfinantseerimist.

5.   TINGIMUSLIKKUS

Ühenduse abi Lääne-Balkani riikidele stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel on seotud edasise progressiga Kopenhaageni poliitiliste kriteeriumide täitmisel. Nende üldtingimuste mittetäitmine võib viia nõukogu poolt vastavate meetmete rakendamiseni määruse (EÜ) nr 2666/2000 artikli 5 alusel.

Ühenduse abi on allutatud ka nõukogu 29. aprilli 1997. aasta järeldustes määratletud tingimustele, eelkõige toetuse saaja kohustuse osas viia ellu demokraatlikud, majanduslikud ja institutsioonilised reformid, võttes arvesse Euroopa partnerluses kehtestatud prioriteete.

6.   JÄRELEVALVE

Euroopa partnerluse tingimuste täitmise kontrollimine tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel kehtestatud mehhanismide kaudu, eelkõige stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi aastaaruannete kaudu.


(1)  EÜT L 306, 7.12.2000, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 2415/2001 (EÜT L 327, 12.12.2001, lk 3).


Top