EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Liidu eri liikmesriikide ema- ja tütarettevõtjate suhtes kohaldatav ühine maksustamissüsteem

Euroopa Liidu eri liikmesriikide ema- ja tütarettevõtjate suhtes kohaldatav ühine maksustamissüsteem

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2011/96/EL eri liikmesriikide ema- ja tütarettevõtjate suhtes kohaldatava maksustamise kohta

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

  • Üldjuhul ema- ja tütarettevõtjate direktiivina tuntud õigusakti eesmärk on vabastada maksude kinnipidamisest dividendid ja muud kasumijaotised, mida tütarettevõtjad maksavad oma emaettevõtjatele, ning kaotada ära sellise tulu topeltmaksustamine emaettevõtja tasemel.
  • Selle ühtse süsteemi eesmärk on hõlbustada äriühingute grupeerumist kogu Euroopa Liidu (EL) ulatuses, et tagada siseturu tõhus toimimine.

PÕHIPUNKTID

Ettevõtjad, keda õigusakti sätted puudutavad

  • Õigusakti kohaldatakse aktsiaseltside, osaühingute, täisühingute, usaldus- ja tulundusühistute ning Euroopa äriühingute ja ühistute suhtes.
  • Need on äriühingud, mida ei peeta liiduvälise riigi maksuresidendiks ja mis kuuluvad ilma valiku- või vabastamisvõimaluseta tulumaksuga maksustamisele.
  • Emaettevõtjaks loetakse ELi liikmesriigi äriühingut, millel on vähemalt 10 % osalus teise liikmesriigi äriühingu kapitalis.

Kasumi saamine

  • Emaettevõtjal või püsival tegevuskohal on võimalik saada kasumit, isegi väljaspool likvideerimisperioodi. Sellisel juhul emaettevõtja ja tema püsiva tegevuskoha liikmesriik ei maksusta sellist kasumit või maksustab, lubades samal ajal emaettevõtjal ja püsival tegevuskohal tasumisele kuuluvast maksusummast selle maksusumma piires maha arvata selle äriühingu tulumaksu osa, mis on seotud kõnealuse kasumiga ning mida on maksnud tütarettevõtja ja mis tahes madalama astme tütarettevõtja.
  • Selleks, et vältida piiriülestes äriühingutes maksude ajastamist grupi piires nii, et saada topeltmaksuvabastust, peab emaettevõtja või tema püsiva tegevuskoha liikmesriik saadud kasumieraldised maksustama, kui emaettevõtja tütarettevõtjad saavad sellist kasumit maha arvata.
  • Liikmesriikidele jääb võimalus sätestada, et emaettevõtja maksustatavast kasumist ei või maha arvata osalusega seotud kulusid ega tütarettevõtja kasumi jaotamisest tulenevat kapitalikahjumit.
  • Kasum, mida tütarettevõtja oma emaettevõtjale jaotab, vabastatakse kinnipeetavast maksust. Samuti ei või emaettevõtja liikmesriik maksustada kinnipeetavat maksu kasumilt, mida see ettevõte saab oma tütarettevõtjalt. Samas ei puuduta see reegel ettemaksu ega ettevõtte tulumaksu ettemakset tütarettevõtja asukohaliikmesriigile seoses kasumi jaotamisega emaettevõtjale.

Kuritarvitamise vastane eeskiri

Muutmisdirektiiviga (EL) 2015/121 inkorporeeritakse direktiivi 2011/96/EL kuritarvituste vastased eeskirjad, et vältida direktiivi kuritarvitamist maksudest kõrvalehoidumise, maksupettuse või kuritarvituste näol. Need on ette nähtud selleks, et täita konkreetset eesmärki võidelda sellise skeemi või skeemide kogumi vastu, mis ei ole tegelikud, st mis ei kajasta tegelikku majanduslikku olukorda.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

  • Direktiivi 2011/96/EL kohaldatakse alates 18. jaanuarist 2012 ja see pidi selleks kuupäevaks saama liikmesriikides seaduseks.
  • Muutmisdirektiivi (EL) 2015/121 kohaldatakse alates 17. veebruarist 2015 ja see pidi liikmesriigis jõustuma 31. detsembriks 2015.

TAUST

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 30. novembri 2011. aasta direktiiv 2011/96/EL eri liikmesriikide ema- ja tütarettevõtjate suhtes kohaldatava ühise maksustamissüsteemi kohta (uuesti sõnastatud) (ELT L 345, 29.12.2011, lk 8–16)

Direktiivi 2011/96/EL järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 23.02.2022

Top