EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tuumamaterjalialased julgeolekumeetmed

Tuumamaterjalialased julgeolekumeetmed

 

KOKKUVÕTE:

määrus (Euratom) nr 302/2005 Euratomi julgeolekumeetmete rakendamise kohta

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Määrusega vaadatakse läbi ja sätestatakse muudetud eeskirjad tuumamaterjalide suhtes julgeolekumeetmete rakendamiseks, eriti arvestades ELi laienemist ning tuuma- ja infotehnoloogia arengut. Nende eeskirjade eesmärk on tagada, et tuumamaterjale kasutatakse üksnes algselt deklareeritud otstarbeks.

PÕHIPUNKTID

Kohaldamisala

Määrus kehtib kõigi isikute või ettevõtete suhtes, kes paigaldavad või kasutavad lähtematerjalide või lõhustuvate erimaterjalide tootmiseks, eraldamiseks, ümbertöötlemiseks, ladustamiseks mõeldud seadmeid. See ei kehti mittetuumaotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud lõpptoodete suhtes.

Määrusega tunnistatakse kehtetuks komisjoni määrus (Euratom) nr 3227/76, komisjoni määrus (Euratom) nr 220/90 ja komisjoni määrus (Euratom) nr 2130/93.

Tehniliste näitajate deklareerimine

Vastavalt lisaprotokollile 1999/188/Euratom tuleb uute rajatiste tehnilised põhinäitajad Euroopa Komisjonile deklareerida vähemalt 200 päeva enne esimese tuumamaterjali saadetise eeldatavat saabumist, kasutades I lisas toodud küsimustikku.

Kui tulevases rajatises hoitavad tuumamaterjali varud või aastatoodang ületab üht efektiivkilogrammi, edastatakse kõik asjakohased andmed rajatise omaniku, operaatori, eesmärgi, asukoha, tüübi, võimsuse ja eeldatava käikuandmise tähtaja kohta komisjonile vähemalt 200 päeva enne ehitustööde algust. Teave muudatuste kohta esitatakse 30 päeva jooksul pärast ümberseadistustööde lõpetamist.

Tegevusprogramm

Komisjoni tuleb jooksvalt teavitada tegevuste, materjalide saabumise ja jäätmete töötlemise iga-aastasest tegevusprogrammist ning ettevõtjad teavitavad vähemalt 40 päeva enne inventuuri algust.

Tuumaenergiaalased kaitsemeetmed

Tuumamaterjalide kasutajad peavad pidama arvet ning esitama enda valduses oleva ja töödeldava tuumamaterjali kohta deklaratsioonid Euroopa Komisjonile.

Komisjon kontrollib nende deklaratsioonide õigsust ja täielikkust, et tagada kodanikele, tarnivatele riikidele ja rahvusvahelisele üldsusele tuumamaterjali kasutamine üksnes rahumeelsetel eesmärkidel.

Tuumaenergiaalaste kaitsemeetmete eeskirjad hõlmavad järgmist:

  • materjalibilansi alad ja põhimõõtepunktide valimine (neid meetodeid kasutatakse tuumamaterjalivoo ja varu kindlakstegemiseks);
  • tehniliste põhinäitajate muutmised, mis nõuavad ette teatamist;
  • tuumamaterjalide üle arvepidamise ja aruannete koostamise menetlused;
  • julgeolekumeetmete ühe osana arvestuse pidamiseks korraldatavate inventeerimiste menetlused;
  • kokku lepitud tõkestus- ja kontrollimeetmed;
  • üksnes julgeolekumeetmete-otstarbeliste proovide võtmise kord.

Tuumamaterjalide arvestus

Hoolika järelevalve tagamiseks tuleb luua rajatises ladustatud või kasutatud tuumamaterjalide arvestussüsteem. Soovituses 2009/120/Euratom kirjeldatakse käitaja tuumamaterjalide arvestuse ja kontrolli (NMAC) süsteemi võrdlusnäitajaid. Rajatiste eest vastutavad isikud esitavad komisjonile regulaarselt aruanded, sealhulgas raamatupidamise aruande, materjalide muudatusi käsitleva materjalibilansi aruande, varude muudatuse aruande ja iga-aastase kokkuvõtte füüsiliste varude kohta.

Aruannete esitamine ja kontrollimine

Tuumamaterjali (uraan, plutoonium ja toorium) kasutajad ja valdajad ELis peavad arvestust materjalivoogude, töötlemise ja varude kohta. Nad deklareerivad iga kuu Euroopa Komisjonile oma rajatisse suunduva ja sealt väljuva materjalivoo. Nad inventeerivad kord aastas kõik nende valduses olevad tuumamaterjalide varud.

ELi riikide vaheline vedu

Käitajad teatavad komisjonile ette, kui mis tahes lähtematerjal või lõhustuv erimaterjal (vähemalt üks efektiivkilogramm, välja arvatud jäätmetes leiduvad materjalid):

  • veetakse välja kolmandasse riik või sealt sisse;
  • veetakse tuumarelvavaba liikmesriigi ja tuumariigist liikmesriigi vahel (st Ühendkuningriik või Prantsusmaa);

Jäätmed

Komisjonile tuleb ette teatada enamikust jäätmete töötlemisega seotud tegevustest, sealhulgas teatud tuumamaterjale, näiteks kõrgrikastatud uraani sisaldavate konditsioneeritud jäätmete (tsemendis sisalduvate jäätmete) asukohast.

Tuumarelva omavad ELi riigid (Prantsusmaa ja Ühendkuningriik)

Määrust ei kohaldata nende rajatiste ega tuumamaterjalide suhtes, mida neis riikides kasutatakse kaitseotstarbeks.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 20. märtsist 2005. Muudatusi, mis käsitlevad Horvaatia ühinemist ELiga, kohaldatakse alates 1. juulist 2013.

TAUST

Euratomi asutamislepingu artiklites 77, 78, 79 ja 81 (asutamislepingu 7. peatükk) käsitletakse tuumaenergiaalaseid kaitsemeetmeid.

Vt ka:

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 8. veebruari 2005. aasta määrus (Euratom) nr 302/2005 Euratomi julgeolekumeetmete rakendamise kohta (ELT L 54, 28.2.2005, lk 1–71)

Määruse (Euratom) nr 302/2005 järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 11. veebruari 2009 soovitus 2009/120/Euratom tuumamaterjali arvestus- ja kontrollisüsteemi rakendamise kohta tuumaseadmete käitajate poolt (ELT L 41, 12.2.2009, lk 17–23)

Viimati muudetud: 30.06.2020

Top