EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sõidukitega seotud piiriülese kuritegevusega võitlemine

Sõidukitega seotud piiriülese kuritegevusega võitlemine

 

KOKKUVÕTE:

otsus 2004/919/EÜ sõidukitega seotud piiriülese toimega kuritegevuse tõkestamise kohta

MIS ON OTSUSE EESMÄRK?

Sellega luuakse kogu ELi hõlmav lähenemisviis, mis käsitleb rohkem kui ühte liikmesriiki hõlmavat sõidukitega seotud kuritegevuse tõkestamist. Selle eesmärk on parandada koostööd liikmesriikide ja nende õiguskaitseasutuste vahel.

PÕHIPUNKTID

Otsuses nõutakse, et liikmesriigid

  • tõhustaksid pädevate riiklike asutuste vahelist vastastikust koostööd;
  • lihtsustaksid riiklike asutuste poolt arestitud sõidukite kodumaale tagasisaatmise korda;
  • määraksid kontaktasutuse sõidukite piiriülese kuritegevuse tõkestamiseks
  • ning kui sõiduk on varastatud, sisestaksid selle Schengeni infosüsteemi (SIS) andmebaasi sõiduki registreerimisteavet sisaldavasse osasse, ja võimaluse korral Interpoli varastatud mootorsõidukite andmebaasi.

Otsuses märgitakse olulist seost sõidukitega seotud kuritegevuse ja muude organiseeritud kuritegevuse vormide vahel, nagu uimasti-, tulirelvade ja inimkaubandus.

Koostöö

ELi riigid peavad võtma vajalikke meetmeid koostöö tugevdamiseks:

  • riigiasutuste vahel, et võidelda sõidukitega seotud piiriülese kuritegevusega;
  • pädevate asutuste ja erasektori esindajate (näiteks ärandatud sõidukite eraregistrite omanikud, kindlustusettevõtted ja autokauplejad) vahel, et kooskõlastada teavet ja tegevust selles valdkonnas.

Samuti palutakse liikmesriikidel pöörata erilist tähelepanu ekspordikontrollile ja lihtsustada tagasi saadud varastatud sõidukite kodumaale tagasisaatmise korda.

Teabevahetus

  • Liikmesriigid peavad looma riiklikud kontaktasutused, et vahetada teavet sõidukitega seotud kuritegevuse takistamise kohta – selle tulemusena on loodud riiklike kontaktpunktide võrgustik (CARPOL).
  • Teabevahetus hõlmab sõidukitega seotud kuritegevuse ennetamise meetodeid ja parimaid tavasid, kuid ei hõlma isikuandmeid.
  • Varastatud sõidukite ja registreerimistunnistuste kohta tuleks SISis ja võimaluse korral Interpoli varastatud mootorsõidukite andmebaasis korrapäraselt märke sisestada.
  • Riiklikel õiguskaitseasutustel palutakse teavitada Europoli sõidukitega seotud kuritegude toimepanijatest.

Sõidukite registreerimistunnistus

Liikmesriikidel palutakse ennetada sõidukite registreerimistunnistuste kuritarvitamist ja varastamist. Õiguskaitseasutused peavad seetõttu:

  • teavitama siseriiklikke sõidukite registreerimisasutusi sellest, kas registreerimisel oleva sõiduki kohta on teada, et see on varastatud;
  • võtma registreerimistunnistuse tagasi, kui sõiduk on saanud tõsiselt kahjustada (täielik hävimine).

Nõukogu soovitab ka:

  • kontrollida registreerimistunnistust, kui tekib kahtlusi sõiduki tähise suhtes;
  • et asjaomased õiguskaitseasutused saaksid ELi Õiguskaitsekoolituse Ametilt erikoolitust sõidukitega seotud kuritegevuse ennetamise ja avastamise vallas.

Hindamine

  • Otsus on läbi vaadatud kaks korda – 2008 ja 2016. aastal. Viimase läbivaatamise käigus leiti, et CARPOL on suurendanud professionaalsust ja tugevdanud kontaktpunktide võrgustikku ning et CAPROL on vaja säilitada pikemas perspektiivis.
  • ELi julgeolekupoliitika 2017. aasta põhjalikus hinnangus leiti, et otsuses sätestatud eesmärgid ja mehhanismid vastavad endiselt praegustele vajadustele.
  • Hinnangus märgitakse ka, et Europol toetab aktiivselt CARPOLi, näiteks korraldatakse kohtumisi ja toetatakse ühiste uurimisrühmade tööd, mis käsitleb luksusautode vargusi või narkokaubandust.

MIS AJAST OTSUST KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 30. detsembrist 2004.

TAUST

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 22. detsember 2004. aasta otsus 2004/919/EÜ sõidukitega seotud piiriülese toimega kuritegevuse tõkestamise kohta (ELT L 389, 30.12.2004, lk 28–30)

SEONDUV DOKUMENT

Komisjoni talituste töödokument „Põhjalik hinnang ELi julgeolekupoliitikale“ – on lisatud dokumendile Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule ja nõukogule – Üheksas eduaruanne tulemusliku ja tegeliku julgeolekuliidu suunas liikumise kohta (SWD(2017) 278 final, 26.7.2017)

Viimati muudetud: 04.04.2019

Top