EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document E2012G0003

EFTA riikide alalise komitee otsus nr 3/2012/SC, 26. oktoober 2012 , millega kehtestatakse menetlused komiteede jaoks, kes abistavad EFTA järelevalveametit EFTA riikide vahelise järelevalveameti ja kohtu asutamist käsitleva lepingu protokolli nr 1 artiklis 3 sätestatud ülesannete täitmisel

OJ L 36, 7.2.2013, p. 5–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/3(3)/oj

7.2.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 36/5


EFTA RIIKIDE ALALISE KOMITEE OTSUS

nr 3/2012/SC,

26. oktoober 2012,

millega kehtestatakse menetlused komiteede jaoks, kes abistavad EFTA järelevalveametit EFTA riikide vahelise järelevalveameti ja kohtu asutamist käsitleva lepingu protokolli nr 1 artiklis 3 sätestatud ülesannete täitmisel

EFTA RIIKIDE ALALINE KOMITEE,

võttes arvesse EFTA riikide vahelist järelevalveameti ja kohtu asutamist käsitlevat lepingut, mida on muudetud EFTA riikide vahelist järelevalveameti ja kohtu asutamist käsitlevat lepingut kohandava protokolliga, edaspidi „järelevalve- ja kohtuleping“, eriti lepingu protokolli nr 1 artiklit 3,

ning arvestades järgmist:

Euroopa Parlament ja nõukogu annavad teatavates õigusaktides Euroopa Komisjonile volitused nendes õigusaktides sätestatud eeskirjade rakendamiseks. Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 291 nõutakse, et Euroopa Parlament ja nõukogu sätestaksid eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määruses (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes, (1) on need eeskirjad ja üldpõhimõtted kehtestatud.

Järelevalve- ja kohtulepingu protokolli nr 1 artikliga 3 delegeeritakse EFTA järelevalveametile teatavad ülesanded, mida Euroopa Liidus täidab Euroopa Komisjon, kusjuures Euroopa Komisjonil tuleb teatavate selliste ülesannete täitmisel järgida menetlusi, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes. Osutatud menetluste kohaselt peab Euroopa Komisjon esitama komiteele meetme eelnõu.

Järelevalve- ja kohtulepingu protokolli nr 1 artiklis 3 sätestatakse, et alaline komitee peab kehtestama menetlused, mida tuleb järgida, kui EFTA järelevalveamet peab komiteele esitama meetme eelnõu või komiteega nõu pidama.

Vastavalt EMP lepingu lisades viidatud õigusaktidele on need menetlused samad või väga sarnased menetlustele, mida järgib Euroopa Komisjon samalaadsete ülesannete täitmisel.

EFTA riikide vahelised komiteed, mis vastavad asjaomastele Euroopa Liidu komiteedele, määratakse vastavalt EFTA riikide alalist komiteed käsitleva kokkuleppe artikli 5 lõike 2 kohastele eraldi otsustele, mille alaline komitee on teinud EFTA järelevalveameti ettepaneku alusel,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Üldsätted

1.   EFTA järelevalveametit abistab EFTA riikide esindajatest koosnev komitee, mille eesistuja on EFTA järelevalveameti esindaja. Eesistuja ei osale komitee hääletamisel.

2.   Eesistuja esitab komiteele arutlusele võetavate meetmete eelnõu. Komitee esitab meetmete eelnõu kohta oma arvamuse tähtaja jooksul, mille eesistuja määrab lähtuvalt küsimuse kiireloomulisusest, vajaduse korral hääletades. Tähtajad on proportsionaalsed ning annavad komitee liikmetele varase ja tegeliku võimaluse meetmete eelnõu läbi vaadata ning väljendada oma arvamust.

3.   Komitee arvamuse esitamiseni võib iga komitee liige teha ettepanekuid muudatuste tegemiseks ning eesistuja võib esitada meetmete eelnõu muudetud versiooni, et võtta arvesse komitees peetavaid arutelusid. Eesistuja püüab leida lahenduse, millel on komitees võimalikult suur toetus. Sel eesmärgil võib eesistuja kokku kutsuda komitee koosolekuid.

4.   Komitee arvamus protokollitakse; lisaks on igal EFTA riigil õigus paluda oma seisukoha protokolli kandmist.

5.   Kui see on asjakohane, hõlmab kontrollimehhanism küsimuse edastamist apellatsioonikomiteele. Apellatsioonikomitee võtab oma liikmete lihthäälteenamusega vastu oma töökorra. EFTA järelevalveamet esitab komiteele ettepaneku töökorra kohta. Apellatsioonikomitee esitab oma arvamuse kahe kuu jooksul küsimuse edastamise kuupäevast. EFTA järelevalvekomitee esindaja on apellatsioonikomitee eesistuja.

Artikkel 2

Nõuandemenetlus

1.   Kui kohaldatakse nõuandemenetlust, esitab komitee oma arvamuse, vajaduse korral hääletades. Kui on vaja hääletada, võetakse komitee arvamus vastu lihthäälteenamusega.

2.   EFTA järelevalveamet otsustab võetavad meetmed, võttes võimalikult suurel määral arvesse komitees toimunud arutelude põhjal tehtud järeldusi ja esitatud arvamust. Ta teatab komiteele, millisel viisil komitee arvamust on arvestatud.

Artikkel 3

Kontrollimenetlus

1.   Kui kohaldatakse kontrollimenetlust, esitab komitee oma arvamuse, vajaduse korral hääletades. Kui on vaja hääletada, võetakse komitee arvamus vastu lihthäälteenamusega.

2.   Kui komitee esitab positiivse arvamuse, võtab EFTA järelevalveamet kavandatavate meetmete eelnõu vastu.

3.   Kui komitee esitab negatiivse arvamuse, ei võta EFTA järelevalveamet meetmete eelnõu vastu. Kui meetmete eelnõu peetakse vajalikuks, võib eesistuja kas esitada kõnealuse meetmete eelnõu muudetud versiooni komiteele või esitada meetmete eelnõu apellatsioonikomiteele täiendavaks aruteluks.

4.   Kui arvamust ei esitata, võib EFTA järelevalveamet võtta kavandatavad meetmed vastu, välja arvatud siis, kui põhiõigusaktis on ette nähtud, et meetmete eelnõu ei tohi vastu võtta, kui arvamust ei ole esitatud.

Artikkel 4

Küsimuse edastamine apellatsioonikomiteele

1.   Apellatsioonikomitee koosneb iga EFTA riigi ühest esindajast ja komitee eesistuja on EFTA järelevalveameti esindaja. EFTA järelevalveametit abistava komitee (artikkel 1) liikmed ei tohi apellatsioonikomiteesse kuuluda. Apellatsioonikomitees võetakse arvamus vastu lihthäälteenamusega. Apellatsioonikomitee eesistuja ei osale apellatsioonikomitee hääletamisel.

2.   Kuni arvamuse esitamiseni võivad apellatsioonikomitee liikmed teha ettepanekuid muudatuste tegemiseks meetmete eelnõus ning eesistuja võib otsustada, kas neid muudatusi teha. Eesistuja püüab leida lahenduse, millel on apellatsioonikomitees võimalikult suur toetus. Eesistuja teavitab apellatsioonikomiteed sellest, millisel viisil on arutelusid ja muudatusettepanekuid arvesse võetud, eeskätt nende muudatusettepanekute osas, millel oli apellatsioonikomitees suur toetus.

3.   Kui apellatsioonikomitee:

a)

esitab positiivse arvamuse, võtab EFTA järelevalveamet meetmete eelnõu vastu;

b)

ei esita arvamust, võib EFTA järelevalveamet meetmete eelnõu vastu võtta;

c)

esitab negatiivse arvamuse, ei võta EFTA järelevalveamet meetmete eelnõu vastu.

Artikkel 5

Viivitamata kohaldatavad meetmed

1.   Erandina artiklitest 2 ja 3 võidakse põhiõigusaktiga ette näha, et nõuetekohaselt põhjendatud tungiva kiireloomulisuse tõttu on vaja viivitamata kohaldatavaid rakendusmeetmeid.

2.   EFTA järelevalveamet võtab, ilma neid eelnevalt komiteele esitamata, vastu meetmed, mida kohaldatakse viivitamata ja mis kehtivad kuni kuus kuud, välja arvatud juhul, kui põhiõigusaktis on sätestatud teisiti.

3.   Eesistuja esitab lõikes 1 nimetatud meetmed viivitamata asjaomasele komiteele, et vastavalt kõnealuse komitee suhtes kohaldatavale menetlusele saada selle arvamus.

4.   Kui kontrollimenetluse kohaldamisel ei ole meetmed komitee arvamusega kooskõlas, tunnistab EFTA järelevalveamet lõike 1 kohaselt vastuvõetud meetmed viivitamata kehtetuks.

5.   Lõikes 1 osutatud meetmed jäävad jõusse kuni nende kehtetuks tunnistamiseni või asendamiseni.

Artikkel 6

Alalise komitee 10. jaanuari 1994. aasta otsuse nr 3/94/SC kehtetuks tunnistamine

EFTA riikide alalise komitee 10. jaanuari 1994. aasta otsus nr 3/94/SC tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 7

Üleminekusätted: kehtivate põhiõigusaktide kohandamine

Kui põhiõigusaktides, mis on võetud vastu enne 16. veebruari 2011. aasta määruse (EL) nr 182/2011 jõustumist, viidatakse otsusele 1999/486/EÜ, kohaldatakse järgmisi põhimõtteid:

a)

viiteid otsuse 1999/486/EÜ artiklile 3 käsitatakse viidetena käesoleva otsuse artiklile 2 (nõuandemenetlus);

b)

viiteid otsuse 1999/486/EÜ artiklitele 4 ja 5 käsitatakse viidetena käesoleva otsuse artiklile 3 (kontrollimenetlus).

Artikkel 8

Üleminekukord

Käesolev otsus ei mõjuta käimasolevaid menetlusi, mille puhul komitee on oma arvamuse kooskõlas alalise komitee otsusega nr 3/94/SC juba esitanud.

Artikkel 9

Komiteemenetlusi käsitlev teave

EFTA järelevalveamet avaldab igal aastal komiteede tööd käsitleva aastaaruande.

Artikkel 10

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Artikkel 11

Avaldamine

Käesolev otsus avaldatakse Euroopa Liidu Teataja EMP osas ja EMP kaasandes.

Brüssel, 26. oktoober 2012

Alalise komitee nimel

eesistuja

Atle LEIKVOLL

peasekretär

Kristinn F. ÁRNASON


(1)  ELT L 55, 28.2.2011, lk 13.


Top