EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R1059R(01)

Ispravak Uredbe (EZ) br. 1059/2003 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. svibnja 2003. o uspostavi zajedničkog razvrstavanja prostornih jedinica za statistiku (NUTS) ( SL L 154, 21.6.2003. ) (Posebno izdanje Službenog lista Europske unije 14/Sv. 1 od 27. lipnja 2012. )

OJ L 363, 18.12.2014, p. 186–190 (HR)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1059/corrigendum/2014-12-18/oj

18.12.2014   

HR

Službeni list Europske unije

L 363/186


Ispravak Uredbe (EZ) br. 1059/2003 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. svibnja 2003. o uspostavi zajedničkog razvrstavanja prostornih jedinica za statistiku (NUTS)

( Službeni list Europske unije L 154 od 21. lipnja 2003. )

(Posebno izdanje Službenog lista Europske unije 14/Sv. 1 od 27. lipnja 2012.)

1.

Naslov, preambula i normativni dio Uredbe (EZ) br. 1059/2003 glase kako slijedi:

„UREDBA (EZ) BR. 1059/2003 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆa

od 26. svibnja 2003.

o uspostavi zajedničke klasifikacije prostornih jedinica za statistiku (NUTS)

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegov članak 285.,

uzimajući u obzir prijedlog Komisije (1),

uzimajući u obzir mišljenje Gospodarskog i socijalnog odbora (2),

uzimajući u obzir mišljenje Odbora regija (3),

u skladu s postupkom utvrđenim u članku 251. Ugovora (4),

budući da:

(1)

Korisnici statističkih podataka izražavaju pojačanu potrebu za usklađivanjem kako bi imali usporedive podatke diljem Europske unije. Unutarnje tržište, kako bi moglo djelovati, zahtijeva statističke standarde koji se mogu primijeniti na prikupljanje, prijenos i objavu nacionalnih statistika i statistika Zajednice čime bi svi sudionici jedinstvenog tržišta dobili usporedive statističke podatke. U tom su smislu klasifikacije važan alat za prikupljanje, obradu i diseminaciju usporedivih statističkih podataka.

(2)

Regionalni statistički podaci temelj su europskog statističkog sustava. Oni se upotrebljavaju u razne svrhe. Dugo su godina europski regionalni statistički podaci prikupljani, obrađivani i diseminirani na temelju zajedničke regionalne klasifikacije pod nazivom ‚Nomenklatura prostornih jedinica za statistiku’ (dalje u tekstu: ‚NUTS’). Sada bi bilo uputno ugraditi ovu regionalnu klasifikaciju u pravni okvir te odrediti jasna pravila za buduće izmjene ove klasifikacije. NUTS klasifikacija ne bi smjela spriječiti postojanje drugih podrazdjela i klasifikacija.

(3)

Sukladno tome, svi statistički podaci država članica, koji se šalju Komisiji i koji su podijeljeni prema prostornim jedinicama, trebali bi koristiti NUTS klasifikaciju kad je to primjenjivo.

(4)

U svojim analizama i pri diseminaciji Komisija bi trebala koristiti NUTS klasifikaciju za sve statističke podatke razvrstane prema prostornim jedinicama, kad je to primjenjivo.

(5)

Za regionalne statističke podatke potrebne su različite razine ovisno o namjeni tih statističkih podataka na nacionalnoj i europskoj razini. Uputno je imati najmanje tri hijerarhijske razine detalja u europskoj regionalnoj NUTS klasifikaciji. Države članice mogle bi imati daljnje razine detalja NUTS-a, kad to smatraju potrebnim.

(6)

Za pravilno upravljanje NUTS klasifikacijom potreban je podatak o trenutačnom teritorijalnom sastavu regija razine NUTS 3 te bi ga stoga trebalo redovno prosljeđivati Komisiji.

(7)

Objektivna mjerila definiranja regija potrebna su kako bi se osigurala nepristranost prilikom obrade i korištenja regionalnih statističkih podataka.

(8)

Korisnicima regionalnih statističkih podataka potrebna je stabilnost nomenklature u vremenu. Stoga se NUTS klasifikacija ne bi smjela prečesto mijenjati. Ova će Uredba s vremenom osigurati veću stabilnost pravila.

(9)

Usporedivost regionalnih statističkih podataka zahtijeva da regije budu usporedive veličine u pogledu broja stanovnika. Kako bi se postigao ovaj cilj, izmjene NUTS klasifikacije trebale bi regionalnu strukturu učiniti homogenijom u pogledu broja stanovnika.

(10)

Trenutačna politička, upravna i institucionalna situacija također se mora poštovati. Neupravne jedinice moraju odražavati gospodarske, društvene, povijesne, kulturne, zemljopisne i okolišne okolnosti.

(11)

Trebalo bi obratiti pažnju na definiranje pojma ‚stanovništva’ na kojem se klasifikacija temelji.

(12)

NUTS klasifikacija ograničena je na gospodarsko područje država članica te ne pokriva u potpunosti područje na koje se odnosi Ugovor o osnivanju Europske zajednice. Stoga će se njezina upotreba za potrebe Zajednice trebati procjenjivati od slučaja do slučaja. Gospodarsko područje svake države, kako je definirano u Odluci Komisije 91/450/EEZ (5), također uključuje izvanregionalna područja, koja se sastoje od dijelova gospodarskog područja koje se ne može pridružiti određenoj regiji (zračni prostor, teritorijalne vode i epikontinentalni pojas, teritorijalne enklave, osobito veleposlanstva, konzulati i vojne baze, te nalazišta nafte, prirodnog plina itd. u međunarodnim vodama, izvan epikontinentalnog pojasa, podijeljene porezidentnim jedinicama). NUTS klasifikacija mora također omogućiti izradu statistike za ova izvanregionalna područja.

(13)

Izmjene NUTS klasifikacije zahtijevat će blisko savjetovanje s državama članicama.

(14)

S obzirom na to da cilj predloženog djelovanja, to jest usklađivanje regionalnih statističkih podataka, ne mogu dostatno ostvariti države članice, nego se on na bolji način može ostvariti na razini Zajednice, Zajednica može donijeti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti utvrđenim u članku 5. Ugovora. U skladu s načelom proporcionalnosti utvrđenim u tom članku, ova Uredba ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje tog cilja.

(15)

NUTS klasifikacija uspostavljena ovom Uredbom trebala bi zamijeniti ‚Nomenklaturu prostornih jedinica za statistiku’ (NUTS) koju je do sada uspostavljao Statistički ured Europskih zajednica u suradnji s nacionalnim statističkim uredima. Posljedično, svako upućivanje na ‚Nomenklaturu prostornih jedinica za statistiku’ (NUTS) u aktima Zajednice od sada bi se trebalo razumijevati kao upućivanje na NUTS klasifikaciju utvrđenu ovom Uredbom.

(16)

Uredba Vijeća (EZ) br. 322/97 od 17. veljače 1997. o statistici Zajednice (6) predstavlja referentni okvir za odredbe ove Uredbe.

(17)

Mjere potrebne za provedbu ove Uredbe trebalo bi usvojiti u skladu s Odlukom Vijeća 1999/468/EZ od 28. lipnja 1999. o utvrđivanju postupaka za izvršavanje provedbenih ovlasti dodijeljenih Komisiji (7).

(18)

Provedeno je savjetovanje s Odborom za statistički program, osnovanim Odlukom Vijeća 89/382/EEZ, Euratom (8), u skladu s člankom 3. te Odluke,

DONIJELI SU OVU UREDBU:

Članak 1.

Predmet

1.   Svrha je ove Uredbe utvrditi zajedničku statističku klasifikaciju prostornih jedinica, dalje u tekstu: „NUTS”, kako bi se omogućilo prikupljanje, obrada i diseminacija usklađenih regionalnih statističkih podataka u Zajednici.

2.   NUTS klasifikacija iz Priloga I. zamjenjuje „Nomenklaturu prostornih jedinica za statistiku” (NUTS) koju je uspostavio Statistički ured Europskih zajednica u suradnji s nacionalnim statističkim uredima država članica.

Članak 2.

Struktura

1.   NUTS klasifikacija dijeli gospodarsko područje država članica, kako je definirano Odlukom 91/450/EEZ, na prostorne jedinice. Svakoj prostornoj jedinici pripisuje se određena šifra i naziv.

2.   NUTS klasifikacija ustrojena je hijerarhijski. Njome se svaka država članica dijeli na prostorne jedinice razine NUTS 1, od kojih je svaka dalje podijeljena na prostorne jedinice razine NUTS 2, od kojih se svaka još dalje dijeli na prostorne jedinice razine NUTS 3.

3.   Međutim, pojedina prostorna jedinica može se razvrstati na nekoliko razina NUTS-a.

4.   Na istoj razini prema NUTS-u istim se nazivom ne mogu odrediti dvije različite prostorne jedinice u jednoj državi članici. Ako dvije prostorne jedinice u dvjema državama članicama nose isti naziv, nazivu prostorne jedinice dodaje se oznaka države.

5.   U svakoj državi članici mogu se dodavati daljnje hijerarhijske razine detalja, o čemu odlučuje država članica, tako da se razina NUTS 3 dalje dijeli. Komisija u roku od dvije godine od stupanja na snagu ove Uredbe, nakon savjetovanja s državama članicama, Europskom parlamentu i Vijeću dostavlja komunikaciju o prikladnosti utvrđivanja pravila detaljnijih razina u NUTS klasifikaciji diljem Europe.

Članak 3.

Mjerila razvrstavanja

1.   Postojeće upravne jedinice unutar država članica predstavljaju prvo mjerilo određivanja prostornih jedinica. U tom smislu „upravna jedinica” predstavlja zemljopisno područje s upravnim tijelom koje ima ovlasti donositi upravne ili političke odluke za to područje unutar pravnog i institucionalnog okvira države članice.

2.   Kako bi se uspostavila odgovarajuća razina prema NUTS-u u kojoj se razvrstava određeni razred upravne jedinice države članice, prosječna veličina tog razreda upravne jedinice države članice izražava se unutar sljedećih pragova broja stanovnika:

Razina

Najmanje

Najviše

NUTS 1

3 milijuna

7 milijuna

NUTS 2

800 000

3 milijuna

NUTS 3

150 000

800 000

Ako je broj stanovnika cijele države članice ispod najnižeg praga zadane razine prema NUTS-u, cijela je država članica jedna prostorna jedinica prema NUTS-u za tu razinu.

3.   U smislu ove Uredbe, stanovništvo prostorne jedinice sastoji se od osoba koje imaju uobičajeno boravište na tom području.

4.   Postojeće upravne jedinice koje se koriste za NUTS klasifikaciju prikazane su u Prilogu II. Izmjene Priloga II. donose se u skladu s regulatornim postupkom iz članka 7. stavka 2.

5.   Ako za određenu razinu prema NUTS-u u državi članici ne postoje upravne jedinice odgovarajućeg raspona, u skladu s mjerilima iz stavka 2. ovog članka, ova razina prema NUTS-u nastaje zbrajanjem odgovarajućeg broja postojećih manjih susjednih upravnih jedinica. Ovo zbrajanje uzima u obzir relevantna mjerila poput zemljopisnih, društveno-ekonomskih, povijesnih, kulturnih ili okolišnih okolnosti.

Na ovaj način dobivene zbrojene jedinice dalje se u tekstu nazivaju „neupravne jedinice”. Veličina neupravnih jedinica, u državi članici, određene razine prema NUTS-u unutar je praga broja stanovnika iz stavka 2. ovog članka.

U skladu s regulatornim postupkom iz članka 7. stavka 2., pojedinačne neupravne jedinice mogu odstupati od ovih pragova zbog određenih zemljopisnih, društveno-ekonomskih, povijesnih, kulturnih ili okolišnih okolnosti, osobito na otocima ili najudaljenijim regijama.

Članak 4.

Sastavni dijelovi NUTS-a

1.   U šest mjeseci nakon stupanja na snagu ove Uredbe, Komisija objavljuje sastavne dijelove svih prostornih jedinica razine NUTS 3 u smislu manjih upravnih jedinica iz Priloga III., kako su joj proslijedile države članice.

Izmjene Priloga III. donose se u skladu s regulatornim postupkom iz članka 7. stavka 2.

2.   U prvih šest mjeseci svake godine države članice prosljeđuju Komisiji sve promjene sastavnih dijelova za prethodnu godinu koje bi mogle utjecati na granice razine NUTS 3, poštujući pri tom elektronički oblik podataka kakav zahtijeva Komisija.

Članak 5.

Izmjene NUTS-a

1.   Države članice obavješćuju Komisiju o:

(a)

svim promjenama koje su se dogodile u upravnim jedinicama, ako bi one mogle utjecati na NUTS klasifikaciju kako je određena Prilogom I. ili na sadržaj priloga II. i III.;

(b)

svim ostalim promjenama na nacionalnoj razini koje bi mogle utjecati na NUTS klasifikaciju, u skladu s mjerilima razvrstavanja iz članka 3.

2.   Promjene granica razine NUTS 3 uzrokovane promjenama manjih upravnih jedinica iz Priloga III.:

(a)

ne smatraju se izmjenama NUTS-a ako se radi o prijelazu stanovništva jednakom ili manjem od jedan posto prostornih jedinica razine NUTS 3 na koje se prijelaz odnosi;

(b)

smatraju se izmjenama NUTS-a, u skladu sa stavkom 3. ovog članka, ako se radi o prijelazu stanovništva od više od jedan posto prostornih jedinica razine NUTS 3 na koje se prijelaz odnosi.

3.   Izmjene NUTS-a za neupravne jedinice u državama članicama, kako je navedeno u članku 3. stavku 5., mogu se na dotičnoj razini NUTS klasifikacije dogoditi ako izmjena smanjuje standardnu devijaciju u veličini u smislu broja stanovnika svih prostornih jedinica EU-a.

4.   Izmjene NUTS klasifikacije donose se u drugoj polovici kalendarske godine u skladu s regulatornim postupkom iz članka 7. stavka 2., ne češće od svake tri godine, na temelju mjerila iz članka 3. Ipak, u slučaju znatnijeg preustroja odgovarajuće upravne strukture države članice, mogu se donijeti izmjene NUTS klasifikacije u intervalima kraćim od tri godine.

Provedbene mjere Komisije iz prvog podstavka s obzirom na prijenos podataka Komisiji stupaju na snagu 1. siječnja druge godine od njihova donošenja.

5.   Prilikom izmjene NUTS klasifikacije, država članica na koju se izmjena odnosi prosljeđuje Komisiji vremenski okvir za novu regionalnu raspodjelu, kako bi se zamijenili već poslani podaci. Popis vremenskih okvira te njihovo trajanje navodi se u skladu s regulatornim postupkom iz članka 7. stavka 2. uzimajući u obzir izvedivost njihove izrade. Vremenske okvire potrebno je predati u roku od dvije godine od izmjene NUTS klasifikacije.

Članak 6.

Upravljanje

Komisija poduzima potrebne mjere kako bi osigurala dosljedno upravljanje NUTS klasifikacijom. Te mjere osobito mogu uključivati:

(a)

sastavljanje i ažuriranje napomena koje pojašnjavaju NUTS;

(b)

ispitivanje problema koji nastaju provedbom NUTS-a u klasifikacijama prostornih jedinica država članica.

Članak 7.

Postupak

1.   Komisiji pomoć pruža Odbor za statistički program osnovan člankom 1. Odluke 89/382/EEZ, Euratom (dalje u tekstu: Odbor).

2.   Kad postoji upućivanje na ovaj stavak, primjenjuju se članci 5. i 7. Odluke 1999/468/EZ, uzimajući u obzir odredbe članka 8. te Odluke.

Razdoblje iz članka 5. stavka 6. Odluke 1999/468/EZ određuje se na tri mjeseca.

3.   Odbor donosi svoj poslovnik.

Članak 8.

Podnošenje izvješća

Tri godine nakon stupanja na snagu ove Uredbe, Komisija podnosi Europskom parlamentu i Vijeću izvješće o njezinoj provedbi.

Članak 9.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 26. svibnja 2003.

Za Europski parlament

Predsjednik

P. COX

Za Vijeće

Predsjednik

G. DRYS

2.

Stranica 7., Prilog I., naslov:

umjesto:

„Razvrstavanje prema NUTS-u (kôd – naziv)”;

treba stajati:

„NUTS klasifikacija (šifra – naziv)”.

3.

Stranice od 7. do 43., Prilog I., naslovi stupaca u tablici:

umjesto:

„Kôd

Nuts 1

Nuts 2

Nuts 3”

treba stajati:

„Šifra

Nuts 1

Nuts 2

Nuts 3”

4.

Stranica 43., Prilog II., prvi odlomak:

umjesto:

„Na prvoj razini razvrstavanja prema NUTS-u u Belgiji ‚Gewesten/Régions’, u Njemačkoj ‚Länder’, u Portugalu ‚Continente’, Região dos Açores i Região de Madeira, te u Ujedinjenoj Kraljevini Škotska, Wales, Sjeverna Irska i Vladin ured engleskih regija.”

;

treba stajati:

„Na razini NUTS 1 u Belgiji ‚Gewesten/Régions’, u Njemačkoj ‚Länder’, u Portugalu ‚Continente’, Região dos Açores i Região de Madeira, te u Ujedinjenoj Kraljevini Scotland, Wales, Northern Ireland i Government Office Regions of England.”

5.

Stranica 43., Prilog II., drugi odlomak:

umjesto:

„Na drugoj razini razvrstavanja prema NUTS-u u Belgiji …”;

treba stajati:

„Na razini NUTS 2 u Belgiji …”.

6.

Stranica 43., Prilog II., treći odlomak:

umjesto:

„Na trećoj razini razvrstavanja prema NUTS-u u Belgiji …”;

treba stajati:

„Na razini NUTS 3 u Belgiji …”.


(1)  SL C 180 E, 26.6.2001., str. 108.

(2)  SL C 260, 17.9.2001., str. 57.

(3)  SL C 107, 3.5.2002., str. 54.

(4)  Mišljenje Europskog parlamenta od 24. listopada 2001. (SL C 112 E, 9.5.2002., str. 146.), Zajedničko mišljenje Vijeća od 9. prosinca 2002. (SL C 32 E, 11.2.2003., str. 26.) i Odluka Europskog parlamenta od 8. travnja 2003. (još nije objavljena u Službenom listu).

(5)  SL L 240, 29.8.1991., str. 36.

(6)  SL L 52, 22.2.1997., str. 1.

(7)  SL L 184, 17.7.1999., str. 23.

(8)  SL L 181, 28.6.1989., str. 47.


Top