22.5.2007 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 130/16 |
KOMMISSIONENS BESLUTNING
af 10. maj 2007
om ændring af bilag I og II til beslutning 2002/308/EF om lister over zoner og akvakulturbrug, der er godkendt med hensyn til egtvedsyge (VHS) og/eller infektiøs hæmatopoietisk nekrose (IHN)
(meddelt under nummer K(2007) 1989)
(EØS-relevant tekst)
(2007/345/EF)
KOMMISSIONEN FOR DE EUROPÆISKE FÆLLESSKABER HAR —
under henvisning til traktaten om oprettelse af Det Europæiske Fællesskab,
under henvisning til Rådets direktiv 91/67/EØF af 28. januar 1991 om dyresundhedsmæssige betingelser for afsætning af akvakulturdyr og -produkter (1), særlig artikel 5 og 6, og
ud fra følgende betragtninger:
(1) |
Ved Kommissionens beslutning 2002/308/EF (2) er der opstillet lister over godkendte zoner og godkendte akvakulturbrug i zoner, der ikke er godkendt med hensyn til visse fiskesygdomme. |
(2) |
Tyskland, Frankrig og Italien har indsendt dokumentation, for at nogle akvakulturbrug på deres område kan opnå status som akvakulturbrug, der er godkendt med hensyn til egtvedsyge (VHS) og infektiøs hæmatopoietisk nekrose (IHN) i ikke-godkendte zoner. Af dokumentationen fremgår det, at akvakulturbrugene opfylder kravene i artikel 6 i direktiv 91/67/EØF. De kan derfor indrømmes status som godkendte akvakulturbrug i ikke-godkendte zoner og bør føjes til listen over godkendte akvakulturbrug. |
(3) |
Tyskland, Frankrig og Italien har indsendt dokumentation, for at nogle zoner på deres område kan opnå status som zoner, der er godkendt med hensyn til VHS og IHN. Af dokumentationen fremgår det, at zonerne opfylder kravene i artikel 5 i direktiv 91/67/EØF. De kan derfor indrømmes status som godkendte zoner og bør føjes til listen over godkendte zoner. |
(4) |
Sverige har indsendt dokumentation, for at nogle kystområder på landets område kan opnå status som zoner, der er godkendt med hensyn til VHS. Af dokumentationen fremgår det, at områderne opfylder kravene i artikel 5 i direktiv 91/67/EØF. Hele Sveriges område bør derfor godkendes med hensyn til VHS og IHN. |
(5) |
Tyskland har anmeldt fund af IHN i en zone, som tidligere blev anset for IHN-fri. Den pågældende zone bør derfor ikke længere være opført i beslutning 2002/308/EF som IHN-fri. Efter omorganiseringen af zonen er visse dele heraf imidlertid fortsat fri for VHS og IHN, mens andre dele kun bør anses for VHS-frie. Listen over godkendte zoner bør derfor ændres i overensstemmelse hermed. |
(6) |
Danmark har underrettet om, at et akvakulturbrug, der er godkendt med hensyn til VHS og IHN, ikke opfylder kravene til opretholdelse af godkendelse med hensyn til VHS. Akvakulturbruget bør derfor ikke være opført som VHS-frit. |
(7) |
Finland har meddelt, at landets program for VHS-fri status, som blev godkendt ved Kommissionens beslutning 2003/634/EF af 28. august 2003 om godkendelse af programmer, der er forelagt for at opnå godkendelse af zoner og akvakulturbrug i zoner, der ikke er godkendt med hensyn til egtvedsyge (VHS) og infektiøs hæmatopoietisk nekrose (IHN) (3), er fuldført. Det fremgår af den dokumentation, Finland har fremlagt, at alle Finlands kystområder, bortset fra de områder, der er omfattet af særlige udryddelsesforanstaltninger, opfylder kravene til status som godkendte zoner og derfor bør føjes til listen over godkendte zoner i beslutning 2002/308/EF. |
(8) |
Italien har meddelt, at et program for VHS- og IHN-fri status, som blev godkendt ved Kommissionens beslutning 2003/634/EF, er fuldført. Zonen kan derfor indrømmes status som godkendt zone og bør føjes til listen over godkendte zoner. |
(9) |
De godkendte zoner og de godkendte akvakulturbrug i ikke-godkendte zoner i Frankrig bør omorganiseres for bedre at afspejle de geografiske og administrative forhold i landet. |
(10) |
Beslutning 2002/308/EF bør derfor ændres i overensstemmelse hermed. |
(11) |
Foranstaltningerne i denne beslutning er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Fødevarekæden og Dyresundhed — |
VEDTAGET FØLGENDE BESLUTNING:
Artikel 1
I beslutning 2002/308/EF foretages følgende ændringer:
1) |
Bilag I erstattes af teksten i bilag I til nærværende beslutning. |
2) |
Bilag II erstattes af teksten i bilag II til nærværende beslutning. |
Artikel 2
Denne beslutning er rettet til medlemsstaterne.
Udfærdiget i Bruxelles, den 10. maj 2007.
På Kommissionens vegne
Markos KYPRIANOU
Medlem af Kommissionen
(1) EFT L 46 af 19.2.1991, s. 1. Senest ændret ved forordning (EF) nr. 806/2003 (EUT L 122 af 16.5.2003, s. 1).
(2) EFT L 106 af 23.4.2002, s. 28. Senest ændret ved beslutning 2006/674/EF (EUT L 276 af 7.10.2006, s. 80).
(3) EUT L 220 af 3.9.2003, s. 8. Senest ændret ved beslutning 2006/685/EF (EUT L 282 af 13.10.2006, s. 44).
BILAG I
»BILAG I
ZONER, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL EGTVEDSYGE (VHS) OG INFEKTIØS HÆMATOPOIETISK NEKROSE (IHN)
1.A. ZONER I DANMARK, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
De afvandingsområder og kystområder, der hører til:
— |
Hansted Å |
— |
Hovmølle Å |
— |
Grenå |
— |
Treå |
— |
Alling Å |
— |
Kastbjerg |
— |
Villestrup Å |
— |
Korup Å |
— |
Sæby Å |
— |
Elling Å |
— |
Uggerby Å |
— |
Lindenborg Å |
— |
Øster Å |
— |
Hasseris Å |
— |
Binderup Å |
— |
Vidkær Å |
— |
Dybvad Å |
— |
Bjørnsholm Å |
— |
Trend Å |
— |
Lerkenfeld Å |
— |
Vester Å |
— |
Lønnerup med tilløb |
— |
Slette Å |
— |
Bredkær Bæk |
— |
Vandløb til Kilen |
— |
Resenkær Å |
— |
Klostermølle Å |
— |
Hvidbjerg Å |
— |
Knidals Å |
— |
Spang Å |
— |
Simested Å |
— |
Skals Å |
— |
Jordbro Å |
— |
Fåremølle Å |
— |
Flynder Å |
— |
Damhus Å |
— |
Karup Å |
— |
Gudenåen |
— |
Halkær Å |
— |
Storåen |
— |
Århus Å |
— |
Bygholm Å |
— |
Grejs Å |
— |
Ørum Å |
1.B. ZONER I DANMARK, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL IHN
— |
Alle indlands- og kystområder i Danmark. |
2.A. ZONER I TYSKLAND, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
2.A.1. BADEN WÜRTTEMBERG
— |
Afvandingsområdet for Isenburger Tal fra udspringet til udløbet på akvakulturbruget »Falkenstein« |
— |
Afvandingsområdet for Eyach og dens bifloder fra udspringet til den første dæmning nedstrøms i nærheden af byen Haigerloch |
— |
Afvandingsområdet for Lauchert og dens bifloder fra udspringet til dæmningen ved turbinen nær byen Sigmaringendorf |
— |
Afvandingsområdet for Grosse Lauter og dens bifloder fra udspringet til dæmningen ved vandfaldet nær Lauterach |
— |
Afvandingsområdet for Wolfegger Ach og dens bifloder fra udspringet til dæmningen ved vandfaldet nær Baienfurth |
— |
Afvandingsområdet for Enz bestående af Eyach fra udspringet til vandindtagningsanlægget ved akvakulturbruget »Eyachtal« |
— |
Afvandingsområdet for Erms fra udspringet til dæmningen 200 m neden for akvakulturbruget Strobel, Anlage Seeburg |
— |
Afvandingsområdet for Obere Nagold fra udspringet til dæmningen nær Neumühle. |
2.A.2. BAYERN
— |
Zonen Saussbach: Afvandingsområdet for Schauerbach, Reicher Muhlbach og Ziegelstadelbach fra deres udspring til elkraftværket i »Fischerhausl«. |
2.B. ZONER I TYSKLAND, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
2.B.1. BADEN-WÜRTTEMBERG
— |
Afvandingsområdet for Andelsbach og dens bifloder fra udspringet til dæmningen ved turbinen nær byen Krauchenwies |
— |
Afvandingsområdet for Enz bestående af Große Enz og Kleine Enz fra deres udspring og af Eyach fra vandindtagningsanlægget ved akvakulturbruget »Eyachtal« ved Neuenbürg centrum. |
3. ZONER I SPANIEN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
3.1. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION ASTURIEN
Indlandszoner
— |
Alle afvandingsområder i Asturien. |
Kystzoner
— |
Hele Asturiens kyst. |
3.2. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION GALICIEN
Indlandszoner
— |
Galiciens afvandingsområder:
|
Kystzoner
— |
Kystområdet i Galicien fra Eo-flodens udmunding (Isla Pancha) til Punta Picos (Miño-flodens udmunding). |
3.3. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION ARAGONIEN
Indlandszoner
— |
Afvandingsområdet for Ebro-floden fra udspringet til Mequinenza-dæmningen i den selvstyrende region Aragonien |
— |
Isuela-floden fra dens udspring til Arguis-dæmningen |
— |
Flumen-floden fra dens udspring til Santa María de Belsué-dæmningen |
— |
Guatizalema-floden fra dens udspring til Vadiello-dæmningen |
— |
Cinca-floden fra dens udspring til Grado-dæmningen |
— |
Esera-floden fra dens udspring til Barasona-dæmningen |
— |
Noguera-Ribagorzana-floden fra dens udspring til Santa Ana-dæmningen |
— |
Matarraña-floden fra dens udspring til Aguas de Pena-dæmningen |
— |
Pena-floden fra dens udspring til Pena-dæmningen |
— |
Guadalaviar-Turia-floden fra dens udspring til Generalísimo-dæmningen i provinsen Valencia |
— |
Mijares-floden fra dens udspring til Arenós-dæmningen i provinsen Castellón. |
De øvrige vandløb i den selvstyrende region Aragonien betragtes som stødpudezone.
3.4. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION NAVARRA
Indlandszoner
— |
Afvandingsområdet for Ebro-floden fra udspringet til Mequinenza-dæmningen i den selvstyrende region Aragonien |
— |
Bidasoa-floden fra dens udspring til dens udmunding |
— |
Leizarán-floden fra dens udspring til Leizarán-dæmningen (Muga). |
De øvrige vandløb i den selvstyrende region Navarra betragtes som stødpudezone.
3.5. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION CASTILLA Y LEÓN
Indlandszoner
— |
Afvandingsområdet for Ebro-floden fra udspringet til Mequinenza-dæmningen i den selvstyrende region Aragonien |
— |
Duero-floden fra dens udspring til Aldeávila-dæmningen |
— |
Sil-floden |
— |
Tiétar-floden fra dens udspring til Rosarito-dæmningen |
— |
Alberche-floden fra dens udspring til Burguillo-dæmningen. |
De øvrige vandløb i den selvstyrende region Castilla y León betragtes som stødpudezone.
3.6. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION CANTABRIEN
Indlandszoner
— |
Afvandingsområdet for Ebro-floden fra udspringet til Mequinenza-dæmningen i den selvstyrende region Aragonien |
— |
Afvandingsområderne for følgende floder, fra deres udspring til deres udløb i havet: |
— |
Deva-floden |
— |
Nansa-floden |
— |
Saja-Besaya-floden |
— |
Pas-Pisueña-floden |
— |
Asón-floden |
— |
Agüera-floden. |
Afvandingsområderne for floderne Gandarillas, Escudo, Miera og Campiazo betragtes som stødpudezoner.
Kystzoner
— |
Hele Cantabriens kyst fra Deva-flodens udløb til Ontón-bugten. |
3.7. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION RIOJA
Indlandszoner
Afvandingsområdet for Ebro-floden fra udspringet til Mequinenza-dæmningen i den selvstyrende region Aragonien.
3.8. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION CASTILLA-LA-MANCHA
Indlandszoner
— |
Afvandingsområdet for Tajo-floden fra udspringet til Estremera-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Tajuña-floden fra udspringet til La Tajera-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Júcar-floden fra udspringet til La Toba-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Cabriel-floden fra udspringet til Bujioso-dæmningen. |
4.A. ZONER I FRANKRIG, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
4.A.1. ADOUR-GARONNE
Afvandingsområder
— |
Charente-bækkenet |
— |
Seudre-bækkenet |
— |
Gironde-mundingens kystflodbækkener (departementet Charente-Maritime) |
— |
Afvandingsområderne for Nive og Nivelles (departementet Pyrénées-Atlantiques) |
— |
Forges-bækkenet (departementet Landes) |
— |
Afvandingsområdet for Dronne (departementet Dordogne) fra udspringet til Eglisottes-dæmningen i Monfourat |
— |
Afvandingsområdet for Beauronne (departementet Dordogne) fra udspringet til Faye-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Valouse (departementet Dordogne) fra udspringet til Etang des Roches Noires-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Paillasse (departementet Gironde) fra udspringet til Grand Forge-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Ciron (departementerne Lot-et-Garonne og Gironde) fra udspringet til Moulin de Castaing-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Petite Leyre (departementet Landes) fra udspringet til Pont de l’Espine-dæmningen i Argelouse |
— |
Afvandingsområdet for Pave (departementet Landes) fra udspringet til Pave-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Escource (departementet Landes) fra udspringet til Moulin de Barbe-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Geloux (departementet Landes) fra udspringet til D38-dæmningen i Saint Martin d’Oney |
— |
Afvandingsområdet for Estrigon (departementet Landes) fra udspringet til Campet et Lamolère-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Estampon (departementet Landes) fra udspringet til Ancienne Minoterie-dæmningen i Roquefort |
— |
Afvandingsområdet for Gélise (departementerne Landes og Lot-et-Garonne) fra udspringet til dæmningen neden for det sted, hvor Gélise og Osse mødes |
— |
Afvandingsområdet for Magescq (departementet Landes) fra udspringet til udmundingen |
— |
Afvandingsområdet for Luys (departementet Pyrénées-Atlantiques) fra udspringet til Moulin d’Oro-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Neez (departementet Pyrénées-Atlantiques) fra udspringet til Jurançon-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Beez (departementet Pyrénées-Atlantiques) fra udspringet til Nay-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Gave de Cauterets (departementet Hautes-Pyrénées) fra udspringet til Calypso-dæmningen ved kraftværket i Soulom. |
— |
Afvandingsområdet for Vignac-floden fra udspringet til Forge-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Gouaneyre-floden fra udspringet til Maillières-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Susselgue-floden fra udspringet til Susselgue-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Luzou-floden fra udspringet til dæmningen ved akvakulturbruget »Laluque« |
— |
Afvandingsområdet for Gouadas-floden fra udspringet til dæmningen ved »l’Etang de la Glacière à Saint-Vincent-de-Paul« |
— |
Afvandingsområdet for Bayse-floden fra udspringet til dæmingen ved »Moulin de Lartia et de Manobre« |
— |
Afvandingsområdet for Rancez-floden fra udspringet til Rancez-dæmningen |
— |
Afvandingsområdet for Eyre-floden fra udspringet til Arcachon-flodmundingen |
— |
Afvandingsområdet for Onesse-floden fra udspringet til Courant de Contis-flodmundingen |
— |
Afvandingsområdet for Cernon-floden fra udspringet til dæmningen ved Saint George de Luzençon |
— |
Afvandingsområdet for Dourdou-floden fra Dourdou-flodens og Grauzon-flodens udspring til dæmningen ved Vabres-l’Abbaye |
— |
Afvandingsområdet for Dadou-floden fra udspringet til dæmningen ved La Prade i kommunen Lacaze (Tarn) |
— |
Afvandingsområdet for Gijou-floden fra udspringet til Le Moulin de Courrech-dæmningen i kommunen Vabre (Tarn) |
— |
Afvandingsområdet for Haut Agout-floden fra udspringet til dæmningen ved Anselme i kommunen Les Salvages (Tarn) |
— |
Afvandingsområdet for Ruisseau des Agres-floden fra udspringet til Sagne de Secun-dæmningen (Tarn) |
— |
Afvandingsområdet for Durenque-floden fra udspringet til Pont du Grel-dæmningen i kommunen Noailhac (Tarn) |
— |
Opstrømsdelen af afvandingsområdet for Arn-floden fra udspringet til St-Peyres-dæmningen (Tarn) |
— |
Afvandingsområdet for Dadounet-floden fra udspringet til Peyrolles-dæmningen (Tarn). |
Kystområder
— |
Hele Atlanterhavskysten mellem departementet Vendées grænse mod nord og departementet Charente-Maritimes grænse mod syd. |
4.A.2. LOIRE-BRETAGNE
Indlandszoner
— |
Alle afvandingsområder i regionen Bretagne med undtagelse af følgende afvandingsområder:
|
— |
Sèvre Niortaise-bækkenet |
— |
Lay-bækkenet |
— |
Følgende afvandingsområder i Vienne-bækkenet:
|
— |
Couze Pavins indlandszone fra dens udspring til dæmningen ved Besse-en-Chandesse. |
Kystområder
— |
Hele Bretagnes kyst med undtagelse af følgende dele af kysten:
|
4.A.3. SEINE-NORMANDIE
Indlandszoner
— |
Sélune-bækkenet. |
4.A.4. RHÔNE-MÉDITERRANÉE-CORSE
— |
Indlandszonen i forbindelse med Étangs de la Dombe (Ain). |
4.A.5. ARTOIS-PICARDIE
— |
Indlandszonen for Selles afvandingsområde fra floden La Poix’ udspring til der, hvor floden løber sammen med floden Les Evoissons |
— |
Afvandingsområdet for Ternoise-floden fra udspringet til Auchy les Hesdin-dæmningen (Pas de Calais) |
— |
Afvandingsområdet for Scardon-floden fra udspringet til dæmningen neden for akvakulturbruget ved Scardon (Somme). |
4.B. ZONER I FRANKRIG, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
4.B.1. LOIRE-BRETAGNE
Indlandszoner
— |
Den del af Loire-bækkenet, der udgøres af opstrømsdelen af Huisne-flodens afvandingsområde fra udspringet til Ferté-Bernard-dæmningen. |
4.C. ZONER I FRANKRIG, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL IHN
4.C.1. LOIRE-BRETAGNE
Indlandszoner
— |
Følgende afvandingsområder i Vienne-bækkenet:
|
5.A. ZONER I IRLAND, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
— |
Alle indlands- og kystområder i Irland, undtagen Cape Clear Island. |
5.B. ZONER I IRLAND, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL IHN
— |
Alle indlands- og kystområder i Irland. |
6.A. ZONER I ITALIEN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
6.A.1. REGIONEN TRENTINO-ALTO ADIGE, DEN SELVSTYRENDE PROVINS TRENTO
Indlandszoner
— |
Zona Val di Fiemme, Fassa e Cembra: Avisio-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen ved Serra San Giorgio i kommunen Giovo |
— |
Zona Valle della Sorna: Sorna-flodens afvandingsområde fra udspringet til den dæmning, som udgøres af vandkraftværket i Chizzola (Ala), der ligger oven for Adige-floden |
— |
Zona Rio Manes: Område, hvor der sker opsamling af Manes-flodens vand frem til den dæmning, der er beliggende 200 m neden for akvakulturbruget »Troticoltura Giovanelli« i La Zinquantina |
— |
Zona Val di Ledro: Massangla-flodens og Ponale-flodens afvandingsområder fra deres udspring til den dæmning, som udgøres af vandkraftværket ved »Centrale« i kommunen Molina di Ledro |
— |
Zona Valsugana: Brenta-flodens afvandingsområde fra udspringet til Marzotto-dæmningen ved Mantincelli i kommunen Grigno |
— |
Zona Val del Fersina: Fersina-flodens afvandingsområde fra udspringet til Ponte Alto-dæmningen |
— |
Zona Valle del Cismon e del Vanoi: Cismon-flodens og Vanoi-flodens afvandingsområder fra deres udspring til Ponte Serra-dæmningen ved Moline i kommunen Lamon-Sovramonte (BL) |
— |
Zona Torrente Adanà: fra Adanà-flodens udspring til en kunstig dæmning, der ligger i Fontanella-regionen i det administrative område Lardaro |
— |
Zona Val Banale: fra Ambies-bjergstrømmens udspring til dæmningen, som udgøres af Nembia-vandkraftværket i kommunen San Lorenzo di Banale |
— |
Zona Val di Sole e Val di Non: Afvandingsområdet for Noce-floden fra udspringet til Rocchetta-dæmningen i kommunerne Ton og Spormaggiore |
— |
Zona Torrente Leno: Afvandingsområdet for Leno-floden fra udspringet til Santa Maria-vandfaldet i kommunen Rovereto. |
6.A.2. REGIONEN LOMBARDIET
Indlandszoner
— |
Zona Ogliolo: Ogliolo-bækkens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen, der ligger neden for akvakulturbruget »Adamello«, hvor Ogliolo-bækken løber sammen med Ogliolo-floden (provinsen Brescia) |
— |
Zona Fiume Caffaro: Caffaro-vandløbets afvandingsområde fra udspringet til dæmningen 1 km neden for akvakulturbruget (provinsen Brescia) |
— |
Zona Val Brembana: Brembo-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen i kommunen Ponte S. Pietro (provinsen Brescia) |
— |
Zona Valle del torrente Venina: Venina-flodens afvandingsområde fra udspringet til følgende afgrænsning: mod vest: Livrio-dalen; mod syd: Alpi Orobie fra Publino-passet til Pizzo Redorto; mod øst: Armisa- og Armisola-dalene (provinsen Sondrio). |
6.A.3. REGIONEN UMBRIEN
Indlandszoner
— |
Fosso di Terrìa: Terrìa-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmingen neden for akvakulturbruget »Ditta Mountain Fish«, hvor Terrìa-floden løber sammen med Nera-floden. |
6.A.4. REGIONEN VENETO
Indlandszoner
— |
Zona Belluno: Ardo-vandløbets afvandingsområde i provinsen Belluno fra udspringet til nedstrømsdæmningen (før det sted, hvor Ardo-vandløbet løber ud i Piave-floden) ved akvakulturbruget Centro Sperimentale di Acquacoltura, Valli di Bolzano Bellunese, Belluno |
— |
Bacino del torrente Tegorzo: Tegorzo-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen ved broen over Tegorzo-floden i landsbyen Faveri. |
6.A.5. REGIONEN TOSCANA
Indlandszoner
— |
Zona Valle del fiume Serchio: Serchio-flodens afvandingsområde fra udspringet til Piaggione-dæmningen |
— |
Bacino del torrente Lucido: Lucido-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen ved Ponte del Bertoli |
— |
Bacino del torrente Osca: Osca-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen neden for akvakulturbruget »Il Giardino« |
— |
Bacino del fiume Staggia: Staggia-flodens afvandingsområde fra udspringet til Calcinaia-dæmningen. |
6.A.6. REGIONEN PIEMONTE
Indlandszoner
— |
Sorgenti della Gerbola: Afvandingsområdet for Grana-floden fra Cavo C’s og Canale del Molino della Gerbalas udspring til dæmningen neden for akvakulturbruget »Azienda Agricola Canali Cavour S.S.« |
— |
Bacino del Besante: Besante-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen 500 m neden for akvakulturbruget »Pastorino Giovanni« |
— |
Valle di Duggia: Duggia-floden fra udspringet til dæmningen 100 m oven for det sted, hvor broen på vejen mellem Varallo og Locarno krydser floden |
— |
Zona del Rio Valdigoja: Valdigoja-bækken fra udspringet til det sted, hvor bækken løber ud i Duggia-floden oven for dæmningen i den godkendte zone »Valle di Duggia« |
— |
Zona Sorgente dei Paschi: Pesio-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen neden for akvakulturbruget »Azienda dei Paschi« |
— |
Zona Stura Valgrande: Stura Valgrande-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen neden for akvakulturbruget »Troticoltura delle Sorgenti« |
— |
Valle Elvo: Elvo-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen ved »Tintoria Europa« i kommunen Occhieppo Inferiore |
— |
Valle Strona: Strona-flodens afvandingsområde fra udspringet i kommunen Camandona til dæmningen i nærheden af Vallemosso i Rovella |
— |
Valle Cervo: Cervo-flodens afvandingsområde fra udspringet i kommunen Sagliano Micca til dæmningen i nærheden af broen på provinsvej SS 142 i kommunen Biella |
— |
Zona Lanca del Boschetto: Toce-floden fra udspringet på akvakulturbruget Mittage Feericos område til dæmningen neden for akvakulturbruget Moretti Renzo. |
6.A.7. REGIONEN EMILIA-ROMAGNA
Indlandszoner
— |
Bacino Fontanacce-Valdarno: Afvandingsområdet for floderne Fontanacce og Valdarno fra deres udspring til dæmningen 100 m neden for akvakulturbruget »S.V.A. s.r.l. fish farm«. |
6.A.8. REGIONEN LIGURIEN
Indlandszoner
— |
Penna-flodens afvandingsområde fra udspringet til dæmningen, hvor Penne løber sammen med Borzone-floden. |
6.B. ZONER I ITALIEN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
6.B.1. REGIONEN TRENTINO-ALTO ADIGE, DEN SELVSTYRENDE PROVINS TRENTO
Indlandszoner
— |
Zona Valle dei Laghi: Afvandingsområdet for San Massenza-søen, Toblino-søen og Cavedine-søen indtil dæmningen nedstrøms i den sydlige del af Cavedine-søen ved vandkraftværket, der er beliggende i Torbole kommune. |
6.C. ZONER I ITALIEN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL IHN
6.C.1. REGIONEN UMBRIEN, PROVINSEN PERUGIA
— |
Zona Lago Trasimeno: Trasimeno-søen. |
6.C.2. REGIONEN TRENTINO-ALTO ADIGE, DEN SELVSTYRENDE PROVINS TRENTO
— |
Zona Val Rendena: Sarca-flodens afvandingsområde fra udspringet til Oltresarca-dæmingen i kommunen Villa Rendena. |
6.C.3. REGIONEN TRENTINO-ALTO ADIGE, DEN SELVSTYRENDE PROVINS TRENTO
— |
Zona Torrente Adanà: Adanà-flodens afvandingsområde fra udspringet til de dæmninger, der findes neden for akvakulturbruget »Armani Cornelio-Lardaro«. |
7.A. ZONER I SVERIGE, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
— |
Alle indlands- og kystområder i Sverige. |
8.A. ZONER I DET FORENEDE KONGERIGE, PÅ KANALØERNE OG ISLE OF MAN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
— |
Alle indlands- og kystområder i Storbritannien, undtagen:
|
— |
Alle indlands- og kystområder i Nordirland |
— |
Alle indlands- og kystområder på Guernsey |
— |
Alle indlands- og kystområder på Isle of Man. |
8.B. ZONER I DET FORENEDE KONGERIGE, PÅ KANALØERNE OG ISLE OF MAN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL IHN
— |
Alle indlands- og kystområder i Storbritannien |
— |
Alle indlands- og kystområder i Nordirland |
— |
Alle indlands- og kystområder på Guernsey |
— |
Alle indlands- og kystområder på Isle of Man. |
9.A. ZONER I FINLAND, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
— |
Alle indlands- og kystområder i Finland:
|
9.B. ZONER I FINLAND, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL IHN
— |
Alle indlands- og kystområder i Finland. |
10. ZONER I CYPERN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
— |
Alle indlandsområder i Cypern.« |
BILAG II
»BILAG II
AKVAKULTURBRUG, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL EGTVEDSYGE (VHS) OG [ELLER] INFEKTIØS HÆMATOPOIETISK NEKROSE (IHN)
1. AKVAKULTURBRUG I BELGIEN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
1. |
La Fontaine aux truites |
B-6769 Gérouville |
2. AKVAKULTURBRUG I DANMARK, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
1. |
Egebæk Dambrug |
DK-6880 Tarm |
2. |
Bækkelund Dambrug |
DK-6950 Ringkøbing |
3. |
Borups Geddeopdræt |
DK-6950 Ringkøbing |
4. |
Bornholms Lakseklækkeri |
DK-3730 Nexø |
5. |
Langes Dambrug |
DK-6940 Lem St. |
6. |
Brænderigårdens Dambrug |
DK-6971 Spjald |
7. |
Siglund Fiskeopdræt |
DK-4780 Stege |
8. |
Ravning Fiskeri |
DK-7182 Bredsten |
9. |
Ravnkær Dambrug |
DK-7182 Bredsten |
10. |
Hulsig Dambrug |
DK-7183 Randbøl |
11. |
Ligård Fiskeri |
DK-7183 Randbøl |
12. |
Grønbjerglund Dambrug |
DK-7183 Randbøl |
13. |
Danish Aquaculture |
DK-6040 Egtved |
14. |
Abild Dambrug |
DK-6920 Videbæk |
15. |
Tvilho Fiskeri |
DK-6800 Varde |
3.A. AKVAKULTURBRUG I TYSKLAND, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
3.A.1. NIEDERSACHSEN
1. |
Jochen Moeller |
|
|||
2. |
Versuchsgut Relliehausen der Universität Göttingen |
(kun klækkeri) D-37586 Dassel |
|||
3. |
Dr. R. Rosengarten |
|
|||
4. |
Klaus Kröger |
|
|||
5. |
Ingeborg Riggert-Schlumbohm |
|
|||
6. |
Volker Buchtmann |
|
|||
7. |
Sven Kramer |
|
|||
8. |
Hans-Peter Klusak |
|
|||
9. |
F. Feuerhake |
|
|||
10. |
Horst Pöpke |
|
3.A.2. THÜRINGEN
1. |
Firma Tautenhahn |
D-98646 Trostadt |
||
2. |
Fischzucht Salza GmbH |
D-99734 Nordhausen-Salza |
||
3. |
Fischzucht Kindelbrück GmbH |
D-99638 Kindelbrück |
||
4. |
Reinhardt Strecker |
|
3.A.3. BADEN-WÜRTTEMBERG
1. |
Walter Dietmayer |
|
||||||
2. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
3. |
Oliver Fricke |
|
||||||
4. |
Peter Schmaus |
|
||||||
5. |
Josef Schnetz |
|
||||||
6. |
Falko Steinhart |
|
||||||
7. |
Hugo Strobel |
|
||||||
8. |
Reinhard Lenz |
|
||||||
9. |
Stephan Hofer |
|
||||||
10. |
Stephan Hofer |
|
||||||
11. |
Stephan Hofer |
|
||||||
12. |
Stephan Hofer |
|
||||||
13. |
Stephan Schuppert |
|
||||||
14. |
Anton Jung |
|
||||||
15. |
Peter Störk |
|
||||||
16. |
Erwin Steinhart |
|
||||||
17. |
Joachim Schindler |
|
||||||
18. |
Georg Sohnius |
|
||||||
19. |
Claus Lehr |
|
||||||
20. |
Hugo Hager |
|
||||||
21. |
Hugo Hager |
|
||||||
22. |
Gumpper und Stoll GmbH |
|
||||||
23. |
Hans Schmutz |
|
||||||
24. |
Wilhelm Drafehn |
|
||||||
25. |
Wilhelm Drafehn |
|
||||||
26. |
Franz Schwarz |
|
||||||
27. |
Meinrad Nuber |
|
||||||
28. |
Walter Dietmayer |
|
||||||
29. |
Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg |
|
||||||
30. |
Kreissportfischereiverein Biberach |
|
||||||
31. |
Hans Schmutz |
|
||||||
32. |
Reinhard Rösch |
|
||||||
33. |
RainerTress |
|
||||||
34. |
Andreas Tröndle |
|
||||||
35. |
Andreas Tröndle |
|
||||||
36. |
Stephan Hofer |
|
||||||
37. |
Heiner Feldmann |
|
||||||
38. |
Andreas Zordel |
|
||||||
39. |
Thomas Fischböck |
|
||||||
40. |
Reinhold Bihler |
|
||||||
41. |
Josef Dürr |
|
||||||
42. |
Andreas Zordel |
|
||||||
43. |
Fischzucht Anton Jung |
|
||||||
44. |
Staatliches Forstamt Ravensburg |
|
||||||
45. |
Simon Phillipson |
|
||||||
46. |
Hans Klaiber |
|
||||||
47. |
Josef Hönig |
|
||||||
48. |
Werner Baur |
|
||||||
49. |
Gerhard Weihmann |
|
||||||
50. |
Hubert Belser GBR |
|
||||||
51. |
Staatliche Forstämter Ravensburg and Wangen |
|
||||||
52. |
Anton Jung |
|
||||||
53. |
Hildegart Litke |
|
||||||
54. |
Werner Wägele |
|
||||||
55. |
Ernst Graf |
|
||||||
56. |
Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg |
|
||||||
57. |
Forellenzucht Kunzmann |
|
||||||
58. |
Meinrad Nuber |
|
||||||
59. |
Bezirksfischereiverein Nagoldtal e.V. |
|
||||||
60. |
Bernd und Volker Fähnrich |
|
||||||
61. |
Klaiber »An der Tierwiese« |
|
||||||
62. |
Parey, Bittigkoffer — Unterreichenbach |
|
||||||
63. |
Farm Sauter Anlage Pflegelberg |
|
||||||
64. |
Krattenmacher Anlage Osterhofen |
|
||||||
65. |
|
|
||||||
66. |
Gumpper und Stoll Anlage Unterhausen |
|
||||||
67. |
Durach Anlage Altann |
|
||||||
68. |
Städler Anlage Raunsmühle |
|
||||||
69. |
König Anlage Erisdorf |
|
||||||
70. |
Forellenzucht Drafehn Anlage Wittelbach |
|
||||||
71. |
Wirth Anlage Dengelshofen |
|
||||||
72. |
Muffler Anlage Eigeltingen |
|
||||||
73. |
Karpfenteichwirtschaft Mönchsroth |
|
||||||
74. |
Krattenmacher Anlage Dietmans |
|
||||||
75. |
Bruthaus Fischzucht Anselm-Schneider |
|
||||||
76. |
Matthias Grassmann |
Fischzucht Grassmann Königsbach-Stein |
||||||
77. |
Forellenzucht Hurrle |
|
||||||
78. |
|
|
3.A.4. NORDRHEIN-WESTFALEN
1. |
Wolfgang Lindhorst-Emme |
|
|||
2. |
Wolfgang Lindhorst-Emme |
|
|||
3. |
Hugo Rameil und Söhne |
|
|||
4. |
Peter Horres |
|
|||
5. |
Wolfgang Middendorf |
|
|||
6. |
|
Lambacher Forellenzucht und Räucherei |
|||
7. |
|
Brutanlage Am Gensenberg |
|||
8. |
|
Forellenzucht Brands |
3.A.5. BAYERN
1. |
Werner Ruf |
|
||||||
2. |
Rogg |
|
||||||
3. |
|
|
||||||
4. |
|
|
||||||
5. |
|
|
||||||
6. |
|
|
||||||
7. |
|
|
||||||
8. |
|
|
||||||
9. |
|
|
||||||
10. |
|
|
3.A.6. SACHSEN
1. |
Anglerverband Südsachsen »Mulde/Elster« e.V. |
|
||||||
2. |
H. und G. Ermisch GbR |
|
||||||
3. |
Teichwirtschaft Weissig |
|
||||||
4. |
Teichwirtschaft Zeisholz |
|
||||||
5. |
|
|
3.A.7. HESSEN
1. |
Hermann Rameil |
|
3.B. AKVAKULTURBRUG I TYSKLAND, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL IHN
3.B.1. THÜRINGEN
1. |
Thüringer Forstamt Leinefelde |
|
3.C. AKVAKULTURBRUG I TYSKLAND, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
3.C.1. BADEN-WÜRTTEMBERG
1. |
Heiner Feldmann |
|
||
2. |
Heiner Feldmann |
|
||
3. |
Sascha Krämer |
|
4. AKVAKULTURBRUG I SPANIEN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
4.1. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION ARAGONIEN
1. |
Truchas del Prado |
Alcalá de Ebro, provincia de Zaragoza (Aragón) |
4.2. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION ANDALUSIEN
1. |
Piscifactoría de Riodulce |
|
||||
2. |
Piscifactoria Manzanil |
|
4.3. REGION: DEN SELVSTYRENDE REGION CASTILLA-LA-MANCHA
1. |
Piscifactoria Rincón de Uña |
|
5.A. AKVAKULTURBRUG I FRANKRIG, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
5.A.1. ADOUR-GARONNE
1. |
Pisciculture de Sarrance |
F-64490 Sarrence (Pyrénées-Atlantiques) |
|||||||
2. |
Pisciculture des Sources |
F-12540 Cornus (Aveyron) |
|||||||
3. |
Pisciculture de Pissos |
F-40410 Pissos (Landes) |
|||||||
4. |
Pisciculture de Tambareau |
F-40000 Mont de Marsan (Landes) |
|||||||
5. |
Pisciculture »Les Fontaines d'Escot« |
F-64490 Escot (Pyrénées Atlantiques) |
|||||||
6. |
Pisciculture de la Forge |
F-47700 Casteljaloux (Lot et Garonne) |
|||||||
7. |
SARL Salmoniculture de la Ponte — Station d'Alevinage du Ruisseau Blanc |
|
|||||||
8. |
L'EPST-INRA Pisciculture à Lees Athas |
|
|||||||
9. |
|
|
|||||||
10. |
|
|
|||||||
11. |
Pisciculture de la source du Durzon |
|
|||||||
12. |
|
Lycée d'Enseignement Général et Technologique Agricole Ministère de l'Agriculture de la Pêche et de l'Alimentation |
|||||||
13. |
|
|
5.A.2. ARTOIS-PICARDIE
1. |
Pisciculture du Moulin du Roy |
F-62156 Rémy (Pas-de-Calais) |
||||
2. |
Pisciculture du Bléquin |
F-62380 Séninghem (Pas-de-Calais) |
||||
3. |
|
F-80580 Bray-Les-Mareuil |
||||
4. |
Pisciculture Bonnelle à Ponthoile |
|
||||
5. |
Pisciculture Bretel à Gezaincourt |
|
||||
6. |
Pisciculture de Moulin Est |
|
5.A.3. RHÔNE-MÉDITERRANÉE-CORSE
1. |
Pisciculture »Sources de la Fabrique« |
|
||||||
2. |
|
|
||||||
3. |
Pisciculture Charles Murgat |
|
||||||
4. |
|
|
||||||
5. |
Pisciculture Fédérale de la Roche de Rame |
|
||||||
6. |
Pisciculture Petit Ronjon |
|
||||||
7. |
Gaec Piscicole de Teppe |
|
||||||
8. |
|
|
||||||
9. |
|
|
5.A.4. SEINE-NORMANDIE
1. |
Pisciculture des Godeliers |
F-27210 Le Torpt |
||||
2. |
|
|
||||
3. |
Pisciculture du Vaucheron |
F-55130 Gondrecourt-le-Château (Meuse) |
||||
4. |
|
|
5.A.5. LOIRE-BRETAGNE
1. |
SCEA »Truites du lac de Cartravers« |
|
||||||
2. |
Pisciculture du Thélohier |
F-35190 Cardroc (Ille-et-Vilaine) |
||||||
3. |
Pisciculture de Plainville |
F-28400 Marolles les Buis (Eure et Loir) |
||||||
4. |
Pisciculture Rémon à Parné sur Roc |
|
||||||
5. |
|
|
5.A.6. RHIN-MEUSE
1. |
Pisciculture du ruisseau de Dompierre |
F-55300 Lacroix-sur-Meuse (Meuse) |
2. |
Pisciculture de la source de la Deüe |
F-55500 Cousances-aux-Bois (Meuse) |
5.B. AKVAKULTURBRUG I FRANKRIG, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
5.B.1. ARTOIS-PICARDIE
1. |
Pisciculture de Sangheen |
F-62102 Calais (Pas-de-Calais) |
6.A. AKVAKULTURBRUG I ITALIEN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
6.A.1. REGION: FRIULI-VENEZIA GIULIA
1. |
|
|
|||||||
2. |
Impianto ittiogenico de Flambro de Talmassons |
|
|||||||
3. |
Impianto ittiogenico di Forni di Sotto, |
|
|||||||
4. |
Impianto di Grauzaria di Moggio Udinese |
|
|||||||
5. |
Impianto ittiogenico di Amaro |
|
|||||||
6. |
Impianto ittiogenico di Somplago — Mena di Cavazzo Carnico, |
|
|||||||
7. |
|
|
|||||||
8. |
|
|
|||||||
9. |
|
|
|||||||
10. |
|
|
|||||||
11. |
|
|
|||||||
12. |
|
|
6.A.2. DEN SELVSTYRENDE PROVINS TRENTO
1. |
Ass. Pescatori Solandri (Loc. Fucine) |
Cavizzana |
||||||
2. |
|
|
||||||
3. |
Campestrin Giovanni |
Telve Valsugana (Fontane) |
||||||
4. |
Ittica Resenzola Serafini |
Grigno |
||||||
5. |
Ittica Resenzola Selva |
Grigno |
||||||
6. |
Leonardi F.lli |
Levico Terme (S. Giuliana) |
||||||
7. |
Dellai Giuseppe-Trot. Valsugana |
Grigno (Fontana Secca, Maso Puele) |
||||||
8. |
Cappello Paolo |
|
||||||
9. |
Celva Remo |
Pomarolo |
||||||
10. |
Margonar Domenico |
Ala (Pilcante) |
||||||
11. |
Degiuli Pasquale |
Mattarello (Regole) |
||||||
12. |
Tamanini Livio |
Vigolo Vattaro |
||||||
13. |
Troticultura Istituto Agrario di S. Michele a/A. |
S. Michele all'Adige |
||||||
14. |
Ass. Pescatori Basso Sarca |
Ragoli (Pez) |
||||||
15. |
Stab. Giudicariese La Mola |
Tione (Delizia d'Ombra) |
||||||
16. |
Azienda Agricola La Sorgente s.s. |
Tione (Saone) |
||||||
17. |
Fonti del Dal s.s. |
Lomaso (Dasindo) |
||||||
18. |
Comfish S.r.l. (ex. Paletti) |
Preore (Molina) |
||||||
19. |
Ass. Pescatori Basso Sarca |
Tenno (Pranzo) |
||||||
20. |
Troticultura »La Fiana« |
Di Valenti Claudio (Bondo) |
||||||
21. |
|
|
||||||
22. |
|
|
||||||
23. |
|
|
6.A.3. REGION: UMBRIEN
1. |
Impianto Ittogenico provinciale |
Loc Ponte di Cerreto di Spoleto (PG) — Impianto pubblico (Provincia di Perugia) |
||||
2. |
|
|
6.A.4. REGION: VENETO
1. |
Centro Ittico Valdastico |
Valdastico (Veneto, Provincia di Vicenza) |
|||||||
2. |
|
|
|||||||
3. |
|
|
|||||||
4. |
|
|
|||||||
5. |
Piscicoltura Menozzi di Franco e Davide Menozzi S.S. |
|
|||||||
6. |
Stanzial Eneide Loc. Casotto |
|
|||||||
7. |
|
|
|||||||
8. |
Azienda Agricoltura Troticoltura Rio Molini |
|
|||||||
9. |
Azienda agricola Bassan Antonio |
|
6.A.5. REGION: AOSTA-DALEN
1. |
Stabilimento ittiogenico regionale |
Rue Mont Blanc 14, Morgex (AO) |
6.A.6. REGION: LOMBARDIET
1. |
Azienda Troticoltura Foglio A.s.s. |
|
|||||||
2. |
|
|
|||||||
3. |
Centro ittiogenico Unione Pesca Sportiva della Provincia di Sondrio |
|
|||||||
4. |
|
|
|||||||
5. |
|
|
|||||||
6. |
|
|
6.A.7. REGION: TOSCANA
1. |
Allevamento trote di Petrolini Marcello |
|
||||||
2. |
|
|
6.A.8. REGION: LIGURIEN
1. |
Incubatioio Ittico provinciale — Masone Loc. Rio Freddo |
|
6.A.9. REGION: PIEMONTE
1. |
Incubatioio Ittico di valle di Peleussieres, Oulx (TO) Cod. 175 TO 802 |
|
||||||||
2. |
Azienda agricola Canali Cavour di Lucio Fariano |
|
||||||||
3. |
|
|
||||||||
4. |
|
|
||||||||
5. |
|
|
||||||||
6. |
|
|
||||||||
7. |
|
|
6.A.10. REGION: ABRUZZO
1. |
Impianti ittiogenici di POPOLI (PE) Loc. S. Callisto |
|
|||||
2. |
|
|
6.A.11. REGION: EMILIA-ROMAGNA
1. |
|
|
6.A.12. REGION: BASILICATA
1. |
|
|
6.A.13. REGION: CAMPANIA
1. |
|
|
||||||||
2. |
|
|
6.A.14. REGION: MARCHE
1. |
|
|
6.B. AKVAKULTURBRUG I ITALIEN, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS
6.B.1. REGION: FRIULI-VENEZIA GIULIA
1. |
SGM Srl |
|
6.B.2. REGION: VENETO
1. |
|
|
|||||
2. |
|
|
7. AKVAKULTURBRUG I ØSTRIG, DER ER GODKENDT MED HENSYN TIL VHS OG IHN
1. |
Alois Köttl |
|
|||
2. |
Herbert Böck |
|
|||
3. |
Forellenzucht Glück |
|
|||
4. |
Forellenzuchtbetrieb St. Florian |
|
|||
5. |
Forellenzucht Jobst |
|
|||
6. |
Fischzuchtbetrieb Kölbl |
|
|||
7. |
Forellenzucht Hartl Teichanlage Nöfing |
|