Nový přístup k politice sousedství

Evropská politika sousedství přispívá ke stabilitě, prosperitě a udržitelnému rozvoji zemí, které sousedí s Evropskou unií (EU). Tato politika je předmětem nové ambicióznější strategie, která zohledňuje pokrok, jehož dosáhly partnerské země, a nové výzvy, jimž tyto země musí čelit.

AKT

Společné sdělení Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 25. května 2011 - „Nový přístup k sousedství, jež prochází změnami“ (KOM(2011) 303 v konečném znění - nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Představením nového přístupu k evropské politice sousedství (EPS) Komise vyjadřuje svůj záměr posílit podporu reformních procesů, které partnerské země zahájily.

Tento nový přístup je založen na větší diferenciaci cílů spolupráce s jednotlivými zeměmi. Proto musí být akční plány jednotlivých zemí, které stanoví krátkodobé a střednědobé priority, cílenější a flexibilnější, aby se v případě potřeby mohly přizpůsobit novým finančním prioritám.

Cílem přístupu je zejména:

Podpora demokracie

Strategie vytváří nové nástroje na podporu demokracie a lidských práv:

Vytvoření pevných a udržitelných demokracií vyžaduje také pevnější partnerství v oblasti politické a bezpečnostní spolupráce. Partneři musí vést pravidelnější politický dialog na bilaterální úrovni a v regionálních orgánech. Jejich společné akce je třeba podporovat i na mezinárodních fórech.

Prosazování udržitelného rozvoje podporujícího začlenění

Partnerské země jsou vybízeny k přijímání politik příznivých pro hospodářský růst, podnikatelské prostředí, investice a snížení rozdílů mezi jednotlivými regiony.

Hospodářský růst musí vést k vyšší zaměstnanosti a k většímu sociálnímu začlenění. EPS také počítá s vedením politického dialogu v otázkách makroekonomických reforem, zaměstnanosti a sociálních věcí. Komise dále navrhuje zahájit projekty pro rozvoj zemědělství a venkova, které pomohou v boji proti chudobě.

A konečně je nutné podpořit zavedení zóny volného obchodu, aby se posílily obchodní vazby mezi partnery a došlo k prohloubení regionální integrace. Evropská unie (EU) je pro partnerské země EPS hlavním trhem pro dovoz a vývoz. V tomto kontextu země, které si nepřejí jednat o liberalizaci obchodu, mohou využít obchodní koncese a dohody o posuzování shody a akceptaci průmyslových výrobků.

Posílená spolupráce

Některé oblasti odvětvové spolupráce je třeba rozšířit, zejména pokud jde o:

Posílená spolupráce se předpokládá také v oblasti energetické bezpečnosti, boje proti změně klimatu a ochrany životního prostředí, v oblasti dopravy a komunikačních technologií.

Partnerské země, v nichž reformy nejvíce pokročily, mohou zahájit proces usnadnění vízového styku.

Financování

Tento nový přístup je předkládán v poslední fázi plánování evropského nástroje sousedství a partnerství, jehož zdroje se musí zvýšit a zaměřit na nové priority.

Proto může být ESP financována z různých zdrojů, například z jiných evropských tematických nástrojů a z mechanismů krizové intervence.

K tomu je třeba navýšit možnosti financování prostřednictvím úvěrů od Evropské investiční banky (EIB) a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Tyto dva subjekty musí postupovat společně i při financování rozsáhlých projektů infrastruktury přispívajících k propojení EU se sousedními zeměmi.

See also

Poslední aktualizace: 16.09.2011