Strategie spolupráce s Čínou (2007–2013)

Evropská unie má ekonomický a politický zájem na zachování udržitelného rozvoje Číny. Proto spolupráce mezi partnery bere v úvahu situaci země jakožto hlavního aktéra světového obchodu a globálních investičních toků, spotřebitele přírodních zdrojů a přispěvatele ke klimatické změně, ale také potřeby Číny z hlediska sociálního rozvoje.

AKT

Evropská komise – Strategický dokument 2007–2013 Čína (EN)

PŘEHLED

Vztahy Evropské unie (EU) s Čínou se vyvinuly směrem ke strategickému partnerství. Tyto vztahy spolupráce, které se rozvinuly na základě dohody o hospodářské a obchodní spolupráci, nyní díky zavedení posíleného partnerství pokrývají celou řadu oblastí.

Tento program spolupráce je základním prvkem tohoto vztahu.

Politický dialog

Partneři budou pokračovat v prohlubování vzájemných vztahů prostřednictvím pravidelného politického dialogu, zejména v oblastech:

Politický dialog je také rámcem pro jednání o uzavření dohody o partnerství a spolupráci.

Priority spolupráce

V oblasti obchodu partnerství podporuje liberalizaci obchodu a závazky Číny v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Význam Číny ve světovém obchodu je takový, že země musí prokázat schopnost respektovat spravedlivé a korektní podmínky hospodářské soutěže. Stejně tak EU podporuje restrukturalizaci odvětví finančních služeb s ohledem na zvýšení obchodu se službami.

Spolupráce v oblasti civilního letectví musí přispět ke zlepšení bezpečnosti letectví s ohledem na rychlý rozvoj leteckého trhu a místo tranzitní platformy, kterým je země v Asii. Jsou zavedena opatření regulační technické pomoci, stejně jako výzkumné projekty, včetně projektů na vývoj ekologické dopravy.

Číně se musí podařit snížit negativní sociální dopad ekonomických reforem, aby zvýšila svou sociální a územní soudržnost. Toto úsilí se musí projevit v politikách na regionální úrovni a v politikách týkajících se zaměstnanosti a důstojné práce, sociálního zabezpečení a zdraví. Tak budou moci partneři přistoupit k výměně zkušeností v konkrétních oblastech, jako je trh práce, sociální vyloučení a důchody.

Stejně tak se musí zvýšit spolupráce v oblasti vzdělání a odborné přípravy, kvůli rozvoji výměnných programů pro studenty a odborné pracovníky, zejména ve vědecké oblasti.

Konečně partneři musí spojit své úsilí v boji proti změně klimatu, v rozvoji ekonomických a právních nástrojů ochrany životního prostředí a v udržitelném hospodaření s vodními zdroji a zdroji energie.

Poslední aktualizace: 12.07.2011