Přeshraniční spolupráce (CBC) 2007–2013

Přeshraniční spolupráce (CBC) se sousedními zeměmi Evropské unie (EU) má za cíl podporovat soudržný a integrovaný přístup k regionálnímu rozvoji a zabývá se společnými výzvami, zajištěním účinnosti a bezpečnosti na vnějších hranicích a podporou místní spolupráce. Strategický dokument na období 2007–2013 a regionální orientační program na období 2007–2010 stanoví podrobnosti provádění (programy, příjemci, přidělené finanční prostředky).

AKT

Evropský nástroj sousedství a partnerství – Strategický dokument pro přeshraniční spolupráci 2007–2013, orientační program 2007–2010 (DE) (EN) (FR)

PŘEHLED

Přeshraniční spolupráce (CBC) je prioritou Evropské politiky sousedství (EPS) (DE) (EN) (FR) a strategického partnerství s Ruskem. Zaměřuje se na členské státy a země, které využívají evropský nástroj sousedství a partnerství (ENSP). Týká se jak pozemních, tak námořních hranic, i když je geografická způsobilost definována podle ENSP.

CBC se týká východní Evropy, jižního Kavkazu a jižního Středomoří (Alžírsko, Arménie, palestinská samospráva, Ázerbájdžán, Bělorusko, Egypt, Gruzie, Izrael, Jordánsko, Libanon, Libye, Maroko, Moldávie, Sýrie, Tunisko, Ukrajina a Rusko).

Cíle a programy

I přes rozdíly a sociálně-ekonomické odlišnosti čelí pohraniční regiony několika společným problémům. Tyto problémy pak tvoří priority a klíčové cíle CBC:

CBC pokrývá dvě kategorie programů, tj. programů, které se týkají těchto oblastí:

Tyto iniciativy mohou být založeny na stávajících infrastrukturách, jako jsou mezivládní výbory pro přeshraniční spolupráci (Finsko a Rusko, a podobně také Polsko a Ukrajina, taková setkání organizují pravidelně), mezivládní orgány pro regionální spolupráci (Rada států Baltského moře (EN), Černomořská hospodářská spolupráce (EN) atd.) nebo další sdružení a sítě vytvořené na podporu regionální nebo pohraniční spolupráce (Evropská města (EN), Evropské regiony (EN) atd.).

Organizace

Partneři vytvoří společné programy na místní, regionální a celostátní úrovni, které navrhnou Komisi. Tito partneři jsou zodpovědní nejen za podrobnou tvorbu programů, ale také za správu a provádění těchto programů. Pro zajištění účinnosti CBC je tudíž nezbytná politická a institucionální ochota dosahovat a plnit cíle. Velmi důležité je také zapojení a účast občanské společnosti v těchto programech.

Financování je zajištěno pomocí ENSP pro země přijímající pomoc a pomocí Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) pro členské státy. Financování na období 2007–2010 dosahuje výše 583,28 milionů (ENSP–EFRR). V období 2011–2013 to bude 535,15 milionů. Střednědobé hodnocení, naplánované na rok 2010, umožní podle potřeby přizpůsobit a znovu zhodnotit prostředky.

Očekávány jsou tyto tři druhy výsledků:

Pro měření dopadů partneři již při vytváření programů stanoví ukazatele. Ukazatele mají vazbu na konkrétní program a souvisí s každým z cílů v oblasti regionálního obchodu, sociálního rozvoje, statistiky nebo pohraničních operací nebo vytvořených příležitostí pro spolupráci. Další ukazatele jsou obecné, například počet partnerů, počet úspěšně provedených projektů CBC atd.

Kontext

CBC podporuje programy přeshraniční spolupráce v rámci dřívějších programů (Tacis, MEDA, Phare, Interreg). Na základě poučení načerpaných z těchto programů CBC, v rámci ENSP, přiděluje větší míru odpovědnosti zapojeným aktérům, a to na základě decentralizace tvorby programů, řízení a provádění. Tímto způsobem CBC doplňuje plnění cílů EPS na dvoustranné úrovni.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Nařízení Komise (ES) č. 951/2007 ze dne 9. srpna 2007, kterým se stanoví pravidla pro provádění programů přeshraniční spolupráce financovaných v rámci nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1638/2006 o obecných ustanoveních o zřízení evropského nástroje sousedství a partnerství (Úř. věst. L 210 ze dne 10.8.2007). Toto nařízení uvádí podrobnosti o rozsahu, obsahu, struktuře a také finančním řízení a hodnocení programů přeshraniční spolupráce.

Poslední aktualizace: 21.12.2007