Strategie pro Brazílii 2007–2013

Strategický dokument pro Brazílii na období 2007–2013 stanovuje cíle a akční programy pro spolupráci s Evropskou unií (EU). Na základě potřeb země jsou stanoveny dvě priority, totiž posílení vztahů mezi EU a Brazílií a podpora životního prostředí v rámci udržitelného rozvoje. Na základě těchto dvou priorit představuje strategický dokument činnosti, které je třeba provést, a způsoby jejich provedení. Tento dokument také představuje orientační rámec pro finanční pomoc.

AKT

Evropská komise – Strategický dokument pro Brazílii 2007–2013 (EN)

PŘEHLED

Tento strategický dokument země poskytuje strategický rámec pro spolupráci mezi Evropskou unií a Brazílií na období let 2007–2013. Navrhuje podporu „pružných“ opatření, která by dokázala snížit chudobu a zlepšit hospodářskou a politickou situaci země a její životní prostředí.

Na základě analýzy situace Brazílie se stanoví obě priority spolupráce, které budou vycházet z potřeb země. První priorita spočívá v podpoře výměn, kontaktů a předávání know-how mezi EU a Brazílií tak, aby se zlepšilo sociální vyloučení, zmírnily nerovnosti a posílily se vzájemné znalosti. Druhá priorita spočívá v podpoře projektů napomáhajících ochraně životního prostředí v rámci udržitelného rozvoje.

Politická, hospodářská, sociální situace a životní prostředí

Z hlediska politického představuje Brazílie stabilizovanou demokracii. Musí nicméně ještě vyřešit některé úkoly, mezi něž patří ustavení stabilní parlamentní většiny, posílení vazeb mezi všemi třemi mocenskými úrovněmi (federální, státní a obecní), boj proti korupci a nelegálnímu přisvojování veřejných financí, zlepšení práce soudnictví a veřejné správy, uplatňování právních předpisů ohledně lidských práv a boj proti násilí, které je často spojeno s obchodováním s drogami a sociálním vyloučením.

Z hlediska hospodářského země upřednostňuje makroekonomickou stabilitu. Veřejný dluh se významně snížil, ale stále zůstává ohrožujícím faktorem. Soukromým investicím navíc brání vysoké úrokové míry. Země je zároveň velmi aktivní v oblasti zahraničního obchodu.

Z hlediska sociálního zaznamenáváme sociální a zdravotní ukazatele, které se zlepšují. I přes pokrok v přístupu ke vzdělání přetrvává nerovnováha mezi oblastmi. Velmi nevyvážené je také rozložení bohatství a příjmů.

Brazilské životní prostředí patří mezi nejbohatší na planetě. Země musí chránit 6,5 milionu km2, které tvoří amazonskou pánev, a bojovat proti odlesňování, klimatickým změnám, zhoršování kvality vodních zdrojů a městskému znečištění.

Dvě velké prioritní oblasti

První prioritou je posílit bilaterální vztahy. Cílem je podporovat iniciativy prováděné v rámci odvětvového dialogu EU-Brazílie, které mohou přispět k sociálnímu začlenění a ke snížení nerovností. Zdroje budou přidělovány na posílení dialogů a k financování činností vedoucích ke zlepšení veřejné správy a vypracování politik. Posílení vztahů mezi EU a Brazílií má také za cíl povzbudit vzájemné porozumění a posílit obraz EU v Brazílii, a to pomocí univerzitních výměn a vytvoření Institutu evropských studií v Brazílii.

Druhá priorita má za cíl podporovat v rámci udržitelného rozvoje životní prostředí. Vzhledem k bohatství a šíři biomů má Brazílie významnou roli v environmentálních úkolech planety. Zdroje spolupráce jsou tedy poskytovány na udržitelný rozvoj. Za tímto účelem se EU zavazuje pomáhat Brazílii uskutečňovat rozvojové cíle tisíciletí (MDGs) a také dodržovat její závazky související s úmluvou o biologické rozmanitosti, s rámcovou úmluvou o změně klimatu (EN) (FR) a s Kjótským protokolem. EU také podporuje úsilí zastavit odlesňování a udržitelným způsobem spravovat přírodní zdroje. Boj proti chudobě ve venkovských oblastech musí proto zesílit, neboť je zároveň příčinou i důsledkem ničení přírodních zdrojů.

Podmínky

Pro zavedení strategického dokumentu země je naplánován rozpočet ve výši 61 milionů EUR, v rámci finančního nástroje pro rozvojovou spolupráci (DCI). Strategie rozvojové spolupráce bude stanovena ve dvou národních orientačních plánech, jeden bude pokrývat období 2007–2010 (65 % prostředků), druhý období 2011–2013 (35 % prostředků). Pro celé období 2007–2013 se navrhuje poskytnout 70 % prostředků na posílení dvoustranných vztahů a 30 % na podporu životního prostředí.

Mezi podporované činnosti patří: mechanismus podpory odvětvového dialogu; informační kampaně v médiích; účast odborníků a zástupců občanské společnosti z EU a Brazílie; programy vysokoškolského vzdělávání pro Brazílii (financování studijních stipendií a výměna vyučujících); vytvoření Institutu evropských studií; přednostní přístup místního obyvatelstva k půdě, pokud ji budou využívat k činnosti, která není znečišťující, přináší příjmy a zlepšuje životní podmínky.

Činnosti související s každou prioritou jsou vyhodnoceny. Činnosti související s cílem posílení bilaterálních vztahů musí vyústit v: odvětvové dialogy; zesílenou spolupráci mezi institucemi, organizacemi občanské společnosti a zúčastněnými stranami z obou sfér; intenzivnější výměnu a partnerství mezi univerzitami; šíření informací o EU a také založení evropských studií v Brazílii.

Činnosti v rámci druhé priority související s podporou životního prostředí musí vyústit v: snížení podílu ročního odlesňování; zvýšení příjmů chudého venkovského obyvatelstva; zavedení strategií územního plánování; lepší respektování právního státu v lesních oblastech; nárůst udržitelné ochrany a vytváření hodnot na místní úrovni; posílení pravomocí místní správy ve prospěch udržitelné produkce; otevření nových obchodních okruhů a posílení výzkumu ve prospěch environmentálních činností.

Kontext

Spolupráce mezi oběma partnery je hlavním cílem EU. EU je hlavním obchodním partnerem Brazílie a je na prvním místě mezi investory v zemi. Sama Brazílie je významným regionálním subjektem a usiluje o to, stát se mezinárodním aktérem. Dvoustranné vztahy se zakládají především na rámcové dohodě o spolupráci mezi EU a Brazílií a týkají se celé řady oblastí.

Tento strategický dokument země se zaměřuje na pokračování spolupráce mezi oběma zeměmi a navazuje na činnosti provedené na základě strategického dokumentu země pro období 2002–2006. Ty také zapadají do regionálního rámce Mercosur (rámcová dohoda o spolupráci mezi EU a sdružením Mercosur (DE) (EN) (FR), regionální strategie 2007–2013) a také strategie pro Latinskou Ameriku 2007–2013.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě ze dne 30. května 2007 s názvem: „Směrem ke strategickému partnerství EU-Brazílie“ (KOM(2007) 281 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

Poslední aktualizace: 12.06.2008