Směrem k strategickému partnerství EU-Brazílie

Evropská komise navrhuje strategické partnerství s Brazílií za účelem zintenzivnit a rozšířit spolupráci mezi oběma partnery. Úzká spolupráce by umožnila posílit bilaterální vztahy a postavit se společným výzvám na regionální úrovni (stabilita a prosperita v Latinské Americe, vztahy s Mercosurem) a na celosvětové úrovni (boj proti chudobě, životní prostředí, energetika atd.).

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě ze dne 30. května 2007 nazvané: „Směrem k strategickému partnerství EU a Brazílie“ (KOM(2007) 281 v konečném znění - nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Evropská unie (EU) navrhuje strategické partnerství jako rámec pro posílení vztahů s Brazílií (navrženo během summitu v Lisabonu dne 4. července 2007). Toto strategické partnerství má za cíl prohloubit spolupráci v oblastech společného zájmu. Regionální a mezinárodní role Brazílie z ní činí přednostního partnera EU.

Společný program

Posílení multilateralismu představuje společný zájem EU a Brazílie, protože ten je obzvláště uzpůsobený tak, aby mohl reagovat na celosvětové výzvy. Důraz by měl být kladen také na zesílenou spolupráci v mezinárodních organizacích (Organizace spojených národů (EN) (ES) (FR), Světová obchodní organizace (EN) (ES) (FR)) prostřednictvím společných postojů a iniciativ. Stejně tak by mělo docházet k větší koordinaci akcí v otázkách zachování míru, podpory celosvětového režimu nešíření jaderných zbraní nebo jednání pro ukončení cyklu z Dohá.

Lidská práva, demokracie a řádná správa jsou společné hodnoty, jejichž dodržování oba partneři podporují prostřednictvím mezinárodních norem a nástrojů, zejména v rámci Organizace spojených národů. Nicméně spolupráce na podporu těchto hodnot by měla dojít ještě zlepšení.

Realizace rozvojových cílů tisíciletí (MDG) (EN) (ES) (FR) a regionální a sociální rozvoj představují další oblast společného zájmu. Vzhledem k tomu, že Brazílie se zavázala bojovat proti chudobě a nerovnosti, oba partneři by mohli v této otázce pracovat společně. Společné tematické programy, které mezi sebou nastolili pro reformy nebo sociální rozvoj, by mohly být vhodnými nástroji a jako takové být rozšířeny zejména na portugalsky hovořící země (třístranná spolupráce). Brazílie rovněž zavedla účinnou politiku ve prospěch sociálního a regionálního rozvoje, čímž se stala méně závislou na pomoci. Nicméně přetrvávající sociální a regionální nerovnosti by mohly být předmětem posíleného dialogu vycházejícího z předávání zkušeností.

Brazílie disponuje největším tropickým pralesem na světě, je tak stěžejním partnerem v otázkách ochrany životního prostředí, zejména v boji proti klimatickým změnám a ochraně biodiverzity. Partneři by tak měli spojit své úsilí v rámci dohody o biologické rozmanitosti, jež je součástí cíle 2010 v otázce biodiverzity, a v jednáních o globální dohodě pro období po roce 2012. Správa vod, ochrana mořského prostředí, boj proti znečištění rtutí nebo udržitelné způsoby spotřeby a produkce představují rovněž společné výzvy.

Pokračování v dialogu o otázkách energetiky, který byl zahájen v roce 2007, by mohlo posílit regulační a technickou spolupráci a otevřít nové perspektivy pro energetickou bezpečnost, životaschopnost a účinnost, stejně jako pro udržitelný rozvoj. V souladu se zdroji energie EU v horizontu do roku 2020 představují obnovitelné energie a biopaliva, u kterých Brazílie hraje velice důležitou úlohu, další společné výzvy.

Stabilita a prosperita Latinské Ameriky budou těžit ze spolupráce obou partnerů. Brazílie již nyní hraje zásadní roli v této oblasti na bilaterální a regionální úrovni. Sociální soudržnost představuje v tomto ohledu společný akční rámec, ať jde o konference EU - LAK (Latinská Amerika - Karibik), nebo o mezinárodní organizace a občanskou společnost.

Vzhledem ke své důležitosti a vlivu hraje Brazílie klíčovou roli v regionální integraci v rámci organizace Mercosur, která bude moci v rámci strategického partnerství využít zkušenosti EU. Integrace Mercosuru (EN) (ES) (FR) představuje rovněž významný krok pro EU, jež usiluje o posílení vzájemných vztahů prostřednictvím komplexní a vyvážené dohody.

Mělo by dojít rovněž k posílení bilaterálních obchodních a ekonomických vztahů. Strategické partnerství umožní zintenzivnit spolupráci a dialog v oblastech společných zájmů a v oblastech majících vliv na zaměstnanost a sociální soudržnost. Prostředky pro zintenzivnění těchto vztahů jsou jasné a stabilní rámce, bilaterální dohody a účast Brazílie na některých programech Společenství. Důraz bude kladen na obchod a investice se zlepšením přístupu na trhy, na ekonomické a finanční otázky, na informační společnost a potenciál informačních a komunikačních technologií (IKT), na leteckou a námořní dopravu, na vědu, technologii a inovace a také na satelitní navigaci (Galileo).

V oblasti justice, svobody a bezpečnosti by EU a Brazílie měly v rámci bilaterálních a multilaterálních dohod spolupracovat v boji proti organizovanému zločinu, korupci, nelegální imigraci a obchodu s neoprávněně drženými drogami. Měla by být přijata dohoda o zrušení víz pro krátkodobé pobyty, aby bylo zaručeno stejné nakládání jak s brazilskými, tak s evropskými občany.

A jedním z dalších aspektů strategického partnerství je sbližování národů. Mělo by dojít rovněž k zintenzivnění výměn v oblasti vysokoškolského vzdělávání v rámci programů Společenství (ALßAN (EN) (ES) (FR), Erasmus Mundus a ALFA (EN) (ES) (FR)). Kulturní a jazyková diverzita by mohla být více podporována v mezinárodních organizacích, jako je Unesco. Měly by být rovněž podporovány kontakty mezi občanskými společnostmi a podniky na obou stranách v rámci programu „Mládež v akci“ nebo na okraji summitů.

Kontext

Strategické partnerství umožní prohloubit vztahy mezi EU a Brazílií, které v současné době spočívají na rámcové dohodě o spolupráci z roku 1992 a na rámcové dohodě o spolupráci EU-Mercosur z roku 1995.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Společné prohlášení přijaté během summitu EU-Brazílie dne 4. července 2007 v Lisabonu (EN). Během prvního summitu, který proběhl v Lisabonu 4. července loňského roku, EU a Brazílie zahájily své strategické partnerství, jehož naplňování by mělo spočívat na strategickém plánu. Oba partneři se tak zavázali společně reagovat na celosvětové výzvy (mír a bezpečnost, reforma Spojených národů, vymýcení chudoby, životní prostředí, energetika, klimatické změny atd.) posílením politického dialogu a podporou multilateralismu. Paralelně s tím se dohodli na posílení vzájemného politického dialogu v jednotlivých sektorech (námořní doprava, informační společnost, životní prostředí, udržitelný rozvoj), zahájení nových dialogů (energetika, zaměstnanost a sociální otázky, regionální rozvoj, kultura a vzdělání) a potřebě nastolit konzultační mechanismus pro sanitární a fytosanitární otázky. Rovněž se zavázali rozšířit a prohloubit své ekonomické a obchodní vztahy (liberalizace výměn, zjednodušení investic, uzavření asociační dohody EU-Mercosur, nastolení dialogu o makroekonomických a finančních otázkách atd.).

See also

Poslední aktualizace: 19.12.2007