Nestátní subjekty a místní orgány

Prostřednictvím tématického programu Komise podporuje právo iniciativy nestátních subjektů a místních orgánů při financování vlastních iniciativ tam, kde nejsou vhodným nástrojem geografické programy, a při doplňování podpory, kterou mohou poskytnout jiné sektorové tématické programy. Intervence se týkají tří hlavních sektorů: intervence v rozvojových zemích a regionech, akce pořádané v Evropě zaměřené na podporu zvyšování informovanosti a vzdělávání v oblasti rozvoje a opatření usnadňující koordinaci sítí občanské společnosti a místních orgánů.

AKT

Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů k tématickému programu nazvané: „Nestátní subjekty a místní orgány v rámci rozvoje“ (KOM(2006) 19 v konečném znění - nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Tento program navazuje zároveň na programy související se spolufinancováním nevládních organizací a na programy, které se týkají decentralizované spolupráce. Svojí podporou práva nestátních subjektů a místních orgánů na iniciativu doplňuje podporu poskytovanou prostřednictvím geografických programů a dalších „sektorových“ tématických programů, zejména programu pro demokracii a lidská práva.

Jak je uvedeno v „Evropském konsenzu“, vlastní odpovědnost a účast příjemců jsou klíčovými zásadami rozvojové politiky Evropské unie (EU). Tento přístup se projevuje také v dohodách o partnerství a spolupráci například mezi zeměmi Afriky, Karibiku a Tichomoří (AKT) a EU, ale také s Asií, Latinskou Amerikou a „sousedními“ zeměmi.

Zapojení nestátních subjektů představuje přidanou hodnotu spočívající v jejich nezávislosti na státu, blízkosti a porozumění určitým skupinám populace, schopnosti jasně formulovat své konkrétní zájmy, možnosti překlenout mezeru mezi strategickými cíli a jejich praktickým uskutečňováním.

Hlavním cílem tohoto programu jsou intervence na místě. Program se týká především zemí a regionů, ve kterých zeměpisné programy vinou nedostatečných politických závazků nepočítají s žádnou finanční podporou nestátních subjektů ani místních orgánů, a dále subregionů, na něž se nevztahuje program pro danou zemi, případně v situacích problematických partnerství, oslabených států, nedávného ukončení konfliktu, politické nestability atd.

K financování v rámci tohoto programu mají přístup všechny nestátní neziskové subjekty v EU a partnerských zemích. Kromě toho mohou finanční podporu obdržet i místní orgány, a to na činnosti prováděné v konkrétním kontextu, kde lze prokázat jejich přidanou hodnotu, a za předpokladu, že tyto aktivity nelze uskutečňovat v rámci zeměpisných programů. Tento přístup zaměřený na subjekty bude upřesněn ve víceletém tématickém strategickém dokumentu.

Financovány mohou být tři typy intervencí:

V rámci tohoto tématického programu budou k podpoře způsobilé intervence ve všech rozvojových zemích uvedených na seznamu příjemců oficiální rozvojové pomoci. Na tyto země se vztahuje evropský nástroj sousedství a partnerství (ENPI) a finanční nástroj pro rozvojovou spolupráci. Kritéria způsobilosti určí víceletý tématický strategický dokument.

Pokud jde o tvorbu programů, Komise rozhodne o čtyřletých (2007–2010) a následně tříletých (2011–2013) tematických strategických dokumentech. Budou v nich podrobně definována kritéria pro výběr prioritních zemí a regionů spolu s akčními prioritami. Na základě tohoto víceletého programování Komise vypracuje roční akční programy, které stanoví prioritní činnosti, cíle a orientační částky.

Cíle a priority

Hlavním cílem tohoto programu je odstranění chudoby v souvislostech udržitelného rozvoje, a zejména úsilí o dosažení rozvojových cílů tisíciletí. K dalším významným cílům patří řádná správa věcí veřejných a lidská práva, což jsou průřezové otázky, které by se měly stát součástí intervencí v partnerských zemích.

Mezi priority, na které je kladen důraz, patří zejména podpora účasti zainteresovaných subjektů v nepříznivých situacích (pro které je typické například problematické partnerství, nestabilita, konflikty atd.), propagace přeshraničních a regionálních iniciativ, pěstování kvalitních partnerství mezi různými zainteresovanými subjekty z EU a partnerských zemí, posílení kapacit organizací zaměstnavatelů a zaměstnanců, pěstování soudržného přístupu k rozvoji v oblasti vzdělávání zejména prostřednictvím zpřístupnění vzdělávání v oblasti rozvoje dětem a mládeži.

Poslední aktualizace: 26.07.2007