Akční plán pro více pomoci rychleji a lépe

Cílem tohoto sdělení je zlepšit účinnost, soudržnost a dopad rozvojové pomoci Společenství. Sdělení navazuje na závazky, které EU přijala v roce 2005, aby zvýšila rozvojovou pomoc, zlepšila její dopad a urychlila její poskytování tak, aby zareagovala na výzvy rozvojových cílů tisíciletí, kterých má být dosaženo do roku 2015.

AKT

Sdělení Komise ze dne 2. března 2006 nazvané: „Pomoc EU: Poskytovat více pomoci rychleji a lépe“ (KOM(2006) 87 v konečném znění - nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Akční plán, který je předmětem tohoto sdělení, se skládá z devíti časově omezených akcí, které budou prováděny společně Komisí a členskými státy. Některé z nich, například mapování pomoci Společenství pomocí atlasu regionálních dárců, podpora procesu místní koordinace nebo vypracování rámce pro společné plánování pomoci, mohou být zahájeny okamžitě. Jiné, například navrhovaný mechanismus spolufinancování z fondů Společenství, bude možné provést v průběhu následujících čtyř let.

Akční plán je rozdělen do tří částí: první část shrnuje devět opatření, která musí přijmout EU jako celek, a harmonogram jejich provádění; ve druhé části jsou představena první čtyři opatření, která již byla připravena a v některých partnerských zemích mohou být okamžitě přijata a prováděna; v třetí části je popsáno pět zbývajících opatření, která je třeba připravit v roce 2006 a provést do roku 2010.

Závazky EU zaměřené na zvýšení účinnosti pomoci lze rozdělit do tří propojených os zaměřených na:

První část: sledování závazků

V zájmu zlepšení organizace a dělby práce je nutné přepracovat dárcovský atlas, protože první vydání ukázalo, že dochází ke koncentraci pomoci v některých „atraktivních“ zemích a odvětvích na úkor některých zemí nebo odvětví, na něž se zapomnělo, a k roztříštění činností na mnohočetné aktéry a projekty malého rozsahu.

Pokud jde o pravidla EU v oblasti rozvoje, je užitečné podat přehled platných pravidel ve všech členských státech, která budou zařazena do kompendií, aby se tak usnadnila práce všech zúčastněných subjektů. Dalším neméně důležitým cílem je v dlouhodobé perspektivě vytvořit společné plánování: cílem společného rámce pro víceleté plánování je vytvořit za tímto účelem mechanizmus, který by umožňoval přeskupení zdvojených stavebních kamenů systémů členských států, a tím snížit náklady na plánování Společenství.

Cílem prohlášení o rozvojové politice („evropský konsenzus“) a strategie EU pro Afriku přijatých v roce 2005 je lepší dělba práce za účelem posílení vzájemného doplňování a účinnosti pomoci, dosažení většího počtu společných činností prostřednictvím intenzivnějšího využití spolufinancování a posílení přínosu a vlivu EU.

Druhá část: přijetí okamžitých opatření

Mezi čtyři opatření, která by bylo možné přijmout už v roce 2006, patří dárcovský atlas, sledování procesů EU a Výboru pro rozvojovou pomoc (DAC) Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), cestovní mapa a rámec pro společné plánování.

Přepracovaný dárcovský atlas EU II posílí regionální zaměření a mapování pomoci bude prováděno na úrovni jednotlivých států a zahrne všechny dárce působící ve všech zemích. Sledování musí pokrývat mezinárodní cíle schválené v Paříži a konkrétní operační opatření Unie, která budou počínaje rokem 2006 sledována prostřednictvím výroční zprávy o činnosti navazující na dohodu z Monterrey.

Je třeba zlepšit používání cestovních map a posílit a sdílet odpovědnosti v oblasti sledování. Cestovní mapy by měly být zavedeny do roku 2006 a všechny jejich cíle by měly být splněny do roku 2010. Rámec pro společné plánování rozvojové pomoci by měl být přijat v polovině roku 2006 a měl by být prováděn pragmaticky, postupně a realisticky. Měl by být zaveden v zemích, kde již byla zahájena strategie společné dárcovské pomoci (v Tanzanii, Ugandě a Zambii) a do roku 2010 rozšířen na všechny ostatní země Afriky, Karibiku a Tichomoří (AKT) a na všechny země, které podepsaly pařížské prohlášení.

Třetí část: dokončení agendy

Pět opatření, která mají být připravena do roku 2006, se týká operační komplementarity, posílení společných činností, v němž hraje úlohu spolufinancování ze strany EU, posílení vize EU, společných místních opatření a kompendií pravidel EU v oblasti rozvoje.

Praktické operační zásady v oblasti komplementarity práce by měly být přijaty do konce roku 2006. V praxi by mohly být uplatňovány ve spojení s budoucími regionálními kapitolami revidovaného dárcovského atlasu. Je také nutné provést revizi pravidel Společenství, která představují překážku pro spolufinancování, aby byl do roku 2008 vytvořen strukturovaný mechanismus spolufinancování z fondů EU.

V rámci posílení vize EU je třeba provést celou řadu opatření, mezi něž patří: vytvoření sjednocující sítě středisek výzkumu v oblasti rozvoje; organizace evropských dnů rozvoje; evropská mapa odborného vzdělávání obsahující všechny odborně vzdělávací programy pro aktéry v oblasti rozvojové pomoci atd. Do konce roku 2006 bude také připraveno kompendium EU pravidel plánování, kompendium pravidel EU pro veřejné zakázky, kompendium pravidel a zásad EU pro nevládní organizace a kompendium pravidel EU pro podpory. V roce 2008 bude provedena revize těchto kompendií, přičemž bude přihlédnuto k harmonizaci pravidel, která mezitím vznikla.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 2. března 2006 nazvané: „Financování rozvoje a účinnost pomoci – Problémy rozšíření pomoci Evropské unie v letech 2006–2010“ (KOM(2006) 85 v konečném znění – Úř. věst. C 130 ze dne 3.6.2006)

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 2. března 2006 nazvané: „Posilování dopadu evropské pomoci: společný rámec pro vytváření strategických dokumentů o zemích a společné víceleté programování“ (KOM (2006) 88 v konečném znění – Úř. věst. C 130 ze dne 3.6.2006)

Poslední aktualizace: 11.09.2007