Evropská unie a Organizace spojených národů: volba multilateralismu

Evropská unie (EU) musí posílit svou účast na systému správy a na činnostech Organizace spojených národů (OSN). Spolupráce v mezinárodním společenství je totiž nezbytný předpoklad pro zvládání problémů, které sužují celý svět, jako je boj s chudobou nebo změna klimatu.

AKT

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament of 10 September 2003 - The European Union and the United Nations: the choice of multilateralism (COM(2003) 526 final – Not published in the Official Journal) (Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu ze dne 10. března 2003, Evropská unie a Organizace spojených národů: volba multilateralismu (KOM(2003) 526 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku))

PŘEHLED

Toto sdělení zkoumá prostředky, jimiž disponuje Evropská unie (EU), aby mohla přispívat k soustavnému zlepšování globální správy prostřednictvím systému správy Organizace spojených národů (OSN) *.

EU obnovuje svou podporu systému multilaterální správy * OSN jako nástroji k přijímání konkrétních řešení na světové úrovni, zejména ve prospěch udržitelného rozvoje, snížení chudoby, dále míru a bezpečnosti.

Účinnost multilaterální správy

EU musí posílit svou účast při přijímání a provádění multilaterálních politik a nástrojů. Její vliv totiž může být rozhodující při plnění globálních závazků jejími členskými státy a partnerskými třetími zeměmi.

Navíc EU musí hrát aktivnější úlohu v procesu institucionální reformy OSN, aby pomohla zvýšit účinnost systému, přizpůsobit ho vývoji multilaterálních vztahů a podpořit mezinárodní politiku rozvojové pomoci.

Také zlepšení koordinace a spolupráce na mezinárodní úrovni musí usnadnit dohled nad plněním závazků a posílit aktivity ve prospěch míru, bezpečnosti a lidských práv.

Zahraniční politika Společenství podporuje posílení kapacit rozvojových zemí při provádění svých mezinárodních závazků. EU zahrnuje do svých programů zahraniční politiky zejména cíle udržitelného rozvoje, podpory obchodu, prosazování řádných pracovních norem, boje proti terorismu, proti obchodu s drogami a organizovanému zločinu.

Účinnost spolupráce

Komise předkládá řadu hlavních směrů pro širší partnerství mezi EU a OSN, aby bylo dosaženo těchto cílů:

Také se musí prohloubit politická a technická spolupráce v oblasti míru a bezpečnosti, ať už pro předcházení konfliktům, řízení krizí nebo řízení situací po krizích. Toto partnerství musí být systematicky rozšiřováno na odpovědné regionální organizace (jako je Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Rada Evropy).

Podpora hodnot a zájmů EU

EU významnou měrou přispívá k vytváření politik přijímaných v OSN. Je však nezbytné zlepšit koordinaci postavení jejích členských států, sladění cílů společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP) s postoji Rady bezpečnosti OSN a zvýšit úlohu delegací EU v OSN.

Pro zvýšení vlivu EU v systému správy OSN Komise doporučuje:

Klíčové pojmy

See also

Poslední aktualizace: 08.09.2011