Evropský program pro kulturu v globalizovaném světě

Komise navrhuje nový evropský program pro kulturu, jímž hodlá reagovat na výzvy, které přináší globalizace. Cílem této nové strategie je posílení kulturní spolupráce v Evropské unii (EU). Zaměřuje se na řadu konkrétních návrhů, jak dosáhnout stanovených společných cílů.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 10. května 2007 o evropském programu pro kulturu v globalizovaném světě (KOM(2007) 242 v konečném znění - nezveřejněno v Úředním věstníku).

PŘEHLED

Kultura hraje zásadní roli s ohledem na její mnohé přínosy v oblasti sociální, ekonomické a politické. Zaujímá tak klíčové místo v procesu evropské integrace.

V souvislosti s těmito úvahami a na základě výsledků konzultace on-line se zúčastněnými stranami v oblasti kultury navrhuje Komise nový evropský program pro kulturu, který se zaměřuje na určitý omezený počet cílů. K dosažení těchto cílů Komise rovněž navrhuje nové mechanismy spolupráce se zeměmi Evropské unie a mezi nimi, jiné úrovně správy a občanské společnosti.

Cíle nového evropského programu pro kulturu jsou rozděleny do tří priorit:

Kulturní rozmanitost a mezikulturní dialog

Podpoře by se měla těšit otevřenost a mezikulturní výměna. Proto nový evropský program pro kulturu hodlá podpořit tyto oblasti:

Zvýšení kreativity v rámci Lisabonské strategie pro růst a zaměstnanost

Odvětví kulturního průmyslu přispívají k dynamice evropské ekonomiky a konkurenceschopnosti EU. Odvětví kultury v EU například zaměstnává téměř pět milionů lidí. V tomto ohledu navrhuje Komise tyto cíle:

Kultura jako zásadní prvek mezinárodních vztahů

V souladu s Úmluvou UNESCO o ochraně a podpoře rozmanitosti kulturních projevů, ratifikovanou EU a většinou z jejích zemí, se v novém programu pro kulturu navrhuje posílit kulturní rozměr jako nezbytný prvek vnějších vztahů EU. Tuto prioritu doprovází několik opatření s cílem:

Pracovní metody

Komise se k dosažení těchto cílů snaží navázat strukturovaný dialog s odvětvím kultury, počínaje umělci a designéry až po kulturní průmysl. Proto Komise doporučuje:

Tato nová strategie pro kulturu a všechna navrhovaná opatření jsou založena na užší spolupráci mezi EU a jejími zeměmi prostřednictvím mechanismu otevřené metody koordinace (OMK). Jejím cílem je také vytvořit strukturovaný dialog s odvětvím kultury.

Nový evropský program pro kulturu je doplněn dalšími opatřeními týkajícími se odvětví kultury, včetně Evropského roku mezikulturního dialogu 2008.

Kontext

Odvětví kultury bylo předmětem již několika akcí na úrovni EU na podporu kultury, jako například „Kultura”, „Evropa pro občany” a MEDIA.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Zpráva Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o provádění evropského programu pro kulturu (KOM(2010) 390 v konečném znění – nezveřejněno v Úředním věstníku). Tato zpráva popisuje pokrok dosažený na evropské a vnitrostátní úrovni při uskutečňování cílů evropského programu pro kulturu a první zkušenosti s prováděním nových pracovních metod. Podpora kulturní rozmanitosti a mezikulturního dialogu se dotkla různých otázek a přinesla různá opatření, zejména:

Objevilo se také několik iniciativ na podporu kultury jako katalyzátoru tvořivosti, zejména:

Podporu kultury v oblasti vnějších vztahů EU nově podnítilo přijetí souboru postupných kroků. Tento soubor zahrnuje:

Z prvotních zkušeností všeobecně vyplývá, že OMK je účinným nástrojem pro spolupráci v oblasti kultury. Nepoužívá se však dostatečně dlouho na to, aby bylo možné vyvodit konečné závěry. V budoucnu bude spolupráce posílena a metody práce se odpovídajícím způsobem upraví. Strukturovaný dialog v oblasti kultury probíhá v souvislosti s tematickými platformami evropských sdružení a Evropským kulturním fórem. Tematické platformy se obzvláště osvědčily při posilování dialogu v rámci odvětví. Je však potřeba vyvinout další úsilí, aby byl dialog s občanskou společností v budoucnosti cílenější.

See also

Poslední aktualizace: 14.10.2010