Akční plán pro biologickou rozmanitost

Komise zavádí akční plán s cíli zastavit úbytek biologické rozmanitosti a s opatřeními k uskutečnění těchto cílů do roku 2010. Tento akční plán je založen na vyhodnocení ztráty biologické rozmanitosti v Evropě a ve světě a na opatřeních k řešení tohoto problému, která Evropská unie dosud učinila.

AKT

Sdělení Komise ze dne 22. května 2006 nazvané: „Zastavení ztráty biologické rozmanitosti do roku 2010 a v dalších letech – Zachování ekosystémových služeb v zájmu dobrých životních podmínek pro lidstvo“ (KOM(2006) 216 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Komise vypracovala akční plán na zachování biologické rozmanitosti * a na zastavení její ztráty uvnitř hranic Evropské unie (EU) a na mezinárodní úrovni.

Je totiž nezbytně nutné zastavit škody na ekosystémech *, aby byl ochráněn osud přírody pro její významnou vnitřní hodnotu (rekreační a kulturní hodnotu) a pro služby, které nám poskytuje (ekosystémové služby *). Tyto služby jsou zásadní pro konkurenceschopnost, růst, zaměstnanost a zlepšení životních podmínek na celém světě.

Tento akční plán stanovuje deset prioritních akčních cílů rozdělených do čtyř oblastí politiky (biologická rozmanitost v EU, celosvětová biologická rozmanitost, biologická rozmanitost a změna klimatu, znalostní základna). Upřesňuje také čtyři klíčová podpůrná opatření (financování, rozhodování, budování partnerství a osvěta, povědomí a zapojení občanů) a opatření pro monitoring, vyhodnocení a přezkoumání. Akční plán je určen jak EU, tak členským státům. Odpovídající opatření musí být přijata do roku 2010 a budou pokračovat po této lhůtě.

Biologická rozmanitost v Evropské unii

Akční plán chrání nejvýznamnější stanoviště a druhy v Evropské unii. Dosažení tohoto cíle vyžaduje zvýšené provádění sítě Natura 2000 (vymezení a správa chráněných lokalit, soudržnost a propojení sítě), obnovu stavů nejvíce ohrožených druhů a ochranná opatření v nejvzdálenějších oblastech.

Udržitelná ochrana biologické rozmanitosti jde nad rámec sítě Natura 2000 a ohrožených druhů. Akční plán proto zvláště zamýšlí zachovat a obnovit biologickou rozmanitost a ekosystémové služby na širším území venkovských oblastí EU. Jde zejména o co nejlepší využití ustanovení společné zemědělské politiky (SZP) pro zachování zemědělské půdy s vysokou přírodní hodnotou a lesů.

Ve stejném smyslu akční plán zachovává a obnovuje biologickou rozmanitost a ekosystémové služby na širším území mořského prostředí EU. Zde se jedná o obnovení populace ryb a omezení dopadů na necílové druhy a mořská stanoviště, zejména v rámci společné rybářské politiky.

Dalším prioritním cílem akčního plánu je posílení slučitelnosti regionálního a územního rozvoje s biologickou rozmanitostí v EU, zejména prostřednictvím lepšího plánování na úrovni členského státu, regionu a na místní úrovni, které více zohledňuje biologickou rozmanitost (posuzování vlivů na životní prostředí, projekty financované prostředky Společenství, partnerství mezi navrhovateli a realizátory).

Akční plán má také za cíl zásadně omezit vliv invazivních cizích druhů a cizích genotypů na biologickou rozmanitost v Evropské unii. Komplexní strategie v této oblasti spolu s konkrétními opatřeními, jako je systém včasného varování, by měly být prostudovány.

EU a celosvětová biologická rozmanitost

Pro zásadní posílení účinnosti mezinárodní správy biologické rozmanitosti a ekosystémových služeb navrhuje akční plán soustředit se na zvýšené provádění Úmluvy o biologické rozmanitosti a souvisejících dohod.

Akční plán kromě toho zamýšlí zásadně posílit v rámci vnější pomoci EU podporu biologické rozmanitosti a ekosystémových služeb na finanční úrovni a v odvětvových a zeměpisně vymezených programech.

Je také nezbytně nutné zásadně snížit dopad mezinárodního obchodu na celosvětovou biologickou rozmanitost a ekosystémové služby, zejména z důvodu omezení úbytku tropických lesů.

Více soudržnosti je třeba zajistit mezi těmito třemi oblastmi: správou, obchodem a rozvojovou spoluprací. Kromě toho musí být opatření bezpodmínečně přijata v zámořských krajích a územích členských států, aby byla zaručena důvěryhodnost evropské akce.

Biologická rozmanitost a změna klimatu

Akční plán zdůrazňuje potenciální přínos biologické rozmanitosti na omezení skleníkových plynů v atmosféře prostřednictvím mechanismu zachycování uhlíku. Zdůrazněn je také dopad změny klimatu na biologickou rozmanitost; proto akční plán trvá na omezení emisí skleníkových plynů, aby se snížily budoucí tlaky na biologickou rozmanitost. Kromě toho podporuje přizpůsobení biologické rozmanitosti změně klimatu tím, že zajišťuje soudržnost sítě Natura 2000 a minimalizuje potenciální škody na biologické rozmanitosti spjaté s opatřeními na zmírnění vlivu změny klimatu.

Znalostní základna

Ve svém akčním plánu považuje Komise za nezbytné zásadně posílit znalostní základnu pro zachování a udržitelné využití biologické rozmanitosti v EU a v celosvětovém měřítku. To vyžaduje zejména posílení Evropského výzkumného prostoru, výzkumných infrastruktur, komunikace a interoperability údajů, nezávislé poradenství, které vychází z vědeckého základu, a vědecké poradenství tvůrcům politiky. Z tohoto důvodu chce Komise vytvořit mechanismus pro získávání vědeckých poznatků.

Účinný rámec pro podporu akčního plánu

K zajištění dosažení cílů stanovených v akčním plánu určila Komise čtyři klíčová podpůrná opatření, která je třeba provést:

Dlouhodobá vize biologické rozmanitosti

Kromě cílů pro rok 2010 stanovených akčním plánem navrhuje Komise diskusi o dlouhodobější vizi pro biologickou rozmanitost jako politický rámec. Podle tohoto přístupu by při vypracovávání a provádění politik Společenství měla být zohledněna provázanost s přírodou, jakož i potřeba nové rovnováhy mezi hospodářským a sociálním rozvojem a zachováním přírody.

Potřeba ochrany biologické rozmanitosti

Biologická rozmanitost musí být chráněna ze dvou důvodů:

Komise zdůrazňuje alarmující míru znehodnocování stanovišť a vyhynutí druhů. Ohrožení biologické rozmanitosti vidí ve:

Zachování biologické rozmanitosti je hlavním cílem strategie udržitelného rozvoje a šestého akčního programu pro životní prostředí.

Kromě toho EU již přijala opatření týkající se biologické rozmanitosti:

Cíle a podpůrná opatření určené v akčním plánu se opírají o rozsáhlé konzultace s odborníky a širokou veřejností.

Klíčové pojmy aktu

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise ze dne 3. června 2011 nazvané „Naše životní pojistka, náš přírodní kapitál: strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2020“ (KOM(2011) 244 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

Poslední aktualizace: 02.09.2011