Informace o životním prostředí – účast veřejnosti a přístup k právní ochraně (Aarhuská úmluva)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 1367/2006 o použití ustanovení Aarhuské úmluvy

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

Požaduje, aby orgány a subjekty Evropské unie (EU) prováděly závazky vyplývající z Aarhuské úmluvy (viz shrnutí). Úmluva dává veřejnosti právo:

KLÍČOVÉ BODY

Přístup k informacím o životním prostředí

Orgány a subjekty EU musí:

Databáze nebo rejstříky informací o životním prostředí musí obsahovat:

Žádosti o informace mohou být zamítnuty pouze za zvláštních okolností, jako je probíhající soudní řízení, nebo pokud by zpřístupnění těchto informací nepříznivě ovlivnilo ochranu životního prostředí, například odhalením místa rozmnožování vzácných druhů.

Účast veřejnosti na rozhodování o životním prostředí

Orgány a subjekty EU musí zajistit včasné a účinné příležitosti pro účast veřejnosti na rozhodování o plánech nebo programech v oblasti životního prostředí. Pokud Evropská komise připravuje plán nebo program, který má předložit jiným subjektům EU k rozhodnutí, musí v této přípravné fázi zajistit účast veřejnosti.

Orgány a subjekty EU musí určit veřejnost, která by mohla být plánem nebo programem dotčena, a zajistit, aby veřejnost byla informována o:

Pro obdržení připomínek je stanovena lhůta v délce nejméně osmi týdnů, přičemž zasedání nebo slyšení jsou oznámeny alespoň čtyři týdny předem.

Orgány a subjekty EU musí náležitě zohlednit výsledky účasti veřejnosti a informovat veřejnost o všech rozhodnutích a o tom, na jakém základě byla učiněna, včetně informací o účasti veřejnosti.

Vnitřní přezkum a přístup k právní ochraně

Veřejnost má za určitých podmínek právo požádat o vnitřní přezkum orgán nebo instituci EU, které přijaly správní akt, nebo v případě nečinnosti měly takový akt přijmout, a to z důvodu, že takové jednání nebo nečinnost je v rozporu s právem týkajícím se životního prostředí.

Nevládní organizace může podat žádost, pokud:

Žádost o vnitřní přezkum mohou rovněž podat ostatní členové veřejnosti, pokud mohou:

Žádosti musí být podány buď nevládní organizací působící v oblasti životního prostředí, která splňuje výše uvedená kritéria, nebo advokátem oprávněným vykonávat činnost v členském státě.

Tyto žádosti musí být podány do osmi týdnů od přijetí, oznámení nebo zveřejnění správního aktu, podle toho, co nastane později.

Orgány a subjekty EU musí zveřejnit všechny žádosti o vnitřní přezkum co nejdříve po jejich obdržení, jakož i všechna konečná rozhodnutí o těchto žádostech co nejdříve po jejich přijetí.

Orgán nebo subjekt EU musí jednat do 22 týdnů od uplynutí osmitýdenní lhůty pro předložení. Pokud orgán nebo subjekt EU nereaguje na žádost o vnitřní přezkum nebo pokud je žádost zamítnuta, mohou nevládní organizace nebo jiní členové veřejnosti podat žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Uplatňuje se ode dne 28. června 2007. Některá pozměněná pravidla, zejména související s přístupem k právní ochraně, se uplatňují ode dne 28. října 2021. Pravidla umožňující přístup ostatním členům veřejnosti (vedle nevládních organizací působících v oblasti životního prostředí) platí od 29. dubna 2023.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1367/2006 ze dne 6. září 2006 o použití ustanovení Aarhuské úmluvy o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí na orgány a subjekty Společenství (Úř. věst. L 264, 25.9.2006, s. 13–19).

Postupné změny nařízení (ES) č. 1367/2006 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Rozhodnutí Komise (EU) 2023/748 ze dne 11. dubna 2023, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1367/2006, pokud jde o žádosti o vnitřní přezkum správních aktů nebo nečinnosti (Úř. věst. L 99, 12.4.2023, s. 23–27).

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/35/ES ze dne 26. května 2003 o účasti veřejnosti na vypracovávání některých plánů a programů týkajících se životního prostředí a o změně směrnic Rady 85/337/EHS a 96/61/ES, pokud jde o účast veřejnosti a přístup k právní ochraně (Úř. věst. L 156, 25.6.2003, s. 17–25).

Viz konsolidované znění.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003 o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/313/EHS (Úř. věst. L 41, 14.2.2003, s. 26–32).

Poslední aktualizace 22.06.2023