Boj proti padělatelství a pirátství na vnitřním trhu

Toto sdělení oznamuje formou akčního plánu různá opatření a iniciativy, které Komise hodlá uskutečnit pro zlepšení a posílení boje proti padělatelství a pirátství na vnitřním trhu. Toto sdělení následuje po zelené knize Komise z října 1998, která zahájila všeobecnou konzultaci na toto téma.

AKT

Communication from the Commission to the Council, the European Parliament and the Economic and Social Committee – Follow-up to the Green Paper on combating counterfeiting and piracy in the single market (COM(2000) 789 final – Not published in the Official Journal) (Sdělení Komise ze dne 30. listopadu 2000 vyvozené ze zelené knihy o boji proti padělání a pirátství na vnitřním trhu (COM(2000) 789 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku))

PŘEHLED

Kontext

Padělání a pirátství se stalo jevem celosvětových rozměrů, který má velký dopad na ekonomickou a sociální oblast. Tyto jevy také postihují řádné fungování vnitřního trhu a ochranu spotřebitelů, zejména pokud jde o veřejné zdraví a bezpečnost. Taková situace má za následek výchylky v obchodování a narušení hospodářské soutěže, což vede ke ztrátě důvěry účastníků na vnitřním trhu a k poklesu investic.

Má se za to, že tyto činnosti představují zhruba 5 až 7 % světového obchodu a ročně způsobí zánik 200 000 pracovních míst na celém světě. Mimoto se odhaduje, že podniky Evropské unie (EU), které se podílejí na mezinárodním obchodu, přicházejí o 400 až 800 milionů EUR na vnitřním trhu a přibližně o 2 miliardy EUR mimo Unii. Těmito jevy je postiženo zejména odvětví informačních technologií.

Reakce na zelenou knihu

Reakce na zelenou knihu potvrdily šíři problému a škodlivé účinky na řádné fungování vnitřního trhu. Zainteresované strany uváděly různé faktory, které takové situaci napomáhají, zejména současné nerovnosti v sankčních režimech a jiných prostředcích k dodržování práv na ochranu duševního vlastnictví mezi členskými státy. Z toho důvodu si zúčastněné strany včetně členských států přejí, aby se tento problém řešil na úrovni EU. Dále reakce na zelenou knihu shodně poukazují na nutnost zlepšit správní spolupráci mezi členskými státy. Komise zdůraznila, že i když je žádoucí, aby v této oblasti hrála důležitou úlohu, primární odpovědnost mají držitelé práv k duševnímu vlastnictví, kteří musí v prvé řadě zachovávat obezřetnost.

Akční plán

Toto sdělení obsahuje akční plán, který představuje:

Tyto činnosti se musí začlenit do iniciativ horizontálního charakteru v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí.

Naléhavá opatření

Naléhavá opatření jsou tato:

Střednědobé aktivity

Ve střednědobém horizontu Komise prozkoumá:

Další iniciativy: Komise formuluje doporučení, jejichž cílem je zejména lépe využívat stávající informační systémy a posílit spolupráci a výměnu informací mezi soukromým sektorem a veřejnými orgány. Jde zejména o:

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru ze dne 11. října 2005 o reakci celních orgánů na nejnovější vývoj v oblasti padělání a pirátství (KOM(2005) 479 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

Toto sdělení navrhuje soubor opatření určených k posílení ochrany EU proti padělatelství a pirátství v celní oblasti. Tato opatření spočívají zejména ve zlepšení právních předpisů, v posílení partnerství mezi celními úřady a hospodářskými subjekty a v posílení mezinárodní spolupráce.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/48/ES ze dne 29. dubna 2004 o dodržování práv duševního vlastnictví (Úř. věst. L 195 ze dne 2.6.2004)

Tato směrnice zavádí stejné podmínky pro uplatňování práv duševního vlastnictví ve všech členských státech a sjednocuje tak prováděcí opatření v celé Evropské unii. Jejím cílem je také harmonizace právních systémů členských států k zajištění stejné úrovně ochrany duševního vlastnictví v celém vnitřním trhu.

Poslední aktualizace: 08.05.2006