Shromažďování hospodářských a měnových informací Evropskou centrální bankou

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 2533/98 – shromažďování statistických informací Evropskou centrální bankou

PŘEHLED

Evropská centrální banka (ECB) shromažďuje celou řadu informací o hospodářském a měnovém vývoji v Evropské unii (EU). V tomto úkolu jí pomáhají národní centrální banky zemí EU.

CO JE ÚKOLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?

Opravňuje ECB shromažďovat statistické informace, které jsou potřebné k fungování Evropského systému centrálních bank (ESCB). Právo ECB na shromažďování statistických informací se omezuje na referenční soubor zpravodajských jednotek*.

Nařízení také vymezuje pravomoci ECB definovat statistickou zpravodajskou povinnost referenčního souboru zpravodajských jednotek.

V roce 2015 se nařízení změnilo v tom smyslu, aby umožnilo předávání důvěrných statistických informací mezi ESCB a dalšími orgány v EU nebo jejích zemích, které jsou pověřeny dozorem nad finančními institucemi, trhy, infrastrukturami nebo stabilitou finančního systému. Kromě toho může ESCB předávat důvěrné statistické informace Evropskému mechanismu stability. Ovšem jakékoli předávání informací v rámci pozměňovacího nařízení z roku 2015 je omezeno na informace, které přijímající orgán nebo subjekt nezbytně potřebuje k plnění svých úkolů.

KLÍČOVÉ BODY

ECB se snaží maximálně snížit zpravodajské zatížení využitím stávajících zdrojů. Také zohledňuje relevantní evropské a mezinárodní statistické normy.

ECB úzce spolupracuje s Evropským statistickým systémem (ESS), který zahrnuje statistický úřad EU (Eurostat) a národní statistické úřady zemí EU.

Zásady

ESCB se při přípravě, tvorbě a zveřejňování statistik řídí zásadami

Povinnosti zemí EU

Země EU si samy řídí organizaci v oblasti statistiky a plně spolupracují s ESCB.

Typy shromažďovaných informací

Shromažďované údaje zahrnují zejména:

Právo na ověřování

Pokud je zpravodajská jednotka* v zemi eurozóny podezřelá z porušení své statistické zpravodajské povinnosti, mají ECB a národní centrální banka dotčené země právo ověřovat správnost a kvalitu statistických informací nebo provádět jejich nucené shromažďování.

ECB nebo příslušná národní centrální banka musí oznámit zpravodajské jednotce své rozhodnutí ověřit statistické informace, které poskytuje, nebo je nuceně shromáždit. Jestliže zpravodajská jednotka postup ověření odmítá, poskytne země, v níž se nacházejí obchodní prostory zpravodajské jednotky, nezbytnou pomoc včetně zajištění přístupu ECB nebo národní centrální banky do prostor zpravodajské jednotky. Tato ustanovení se použijí pouze v zemích eurozóny.

Sankce

ECB má pravomoc uvalit sankce na zpravodajské jednotky, které poruší svou statistickou zpravodajskou povinnost. Výše pokuty se může pohybovat od částky nejvýše 10 000 EUR za každý den do částky nepřesahující 200 000 EUR. ECB musí jednat v souladu se zásadami a postupy uvedenými v nařízení (ES) č. 2532/98 o pravomoci Evropské centrální banky uvalovat sankce.

Utajování informací

Statistická informace se považuje za důvěrnou, jestliže umožňuje zjistit totožnost zpravodajské jednotky nebo jakékoli jiné právnické osoby, fyzické osoby nebo subjektu buď přímo (např. podle jména, adresy nebo úředně přiděleného identifikačního kódu), nebo nepřímo dedukcí.

Zpravodajské jednotky musí být informovány o statistických a administrativních účelech, ke kterým mohou být jimi poskytnuté statistické informace použity. V relevantních případech mají právo získat informace o právním základu přenosu a o přijatých ochranných opatřeních.

ECB musí používat důvěrné statistické informace výhradně k provedení úkolů ESCB, s výjimkou:

ECB, národní centrální banky a země EU musí přijmout veškerá nezbytná opatření k zajištění ochrany důvěrných statistických informací.

KLÍČOVÉ POJMY

* Referenční soubor zpravodajských jednotek: zahrnuje hlavně centrální banky, ostatní finanční instituce v zemích EU (s výjimkou pojišťoven a penzijních fondů), banky poštovních úřadů* a právnické a fyzické osoby, které jsou rezidenty některé země eurozóny a provádějí přeshraniční transakce, vydávají cenné papíry* nebo elektronické peníze*. Ty všechny mohou být zpravodajskými jednotkami, na které se vztahuje statistická zpravodajská povinnost vůči ECB.

* Zpravodajské jednotky: v závislosti na okolnostech může být zpravodajskou jednotkou kterýkoli subjekt nebo všechny subjekty z referenčního souboru zpravodajských jednotek, na které se vztahuje statistická zpravodajská povinnost vůči ECB (tj. jsou povinny poskytovat informace).

* Banky poštovních úřadů: ty spadají do sektoru „nefinančních podniků“ a kromě poskytování poštovních služeb přijímají vklady od jiných než měnových finančních institucí, které jsou rezidenty eurozóny, s cílem poskytovat vkladatelům služby spojené s převodem peněz.

* Cenné papíry: finanční nástroje, jako jsou akcie podniků a státní dluhopisy, obvykle vydávané za účelem získávání financí pro emitenta.

* Elektronické peníze: peníze, které jsou v bankovním systému, ale neexistují ve fyzické podobě. Bankovky a mince tvoří pouze zlomek celkového objemu peněz.

AKT

Nařízení Rady (ES) č. 2533/98 ze dne 23. listopadu 1998 o shromažďování statistických informací Evropskou centrální bankou (Úř. věst. L 318 ze dne 27.11.1998, s. 8–19)

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Nařízení Evropské centrální banky (EU) č. 1071/2013 ze dne 24. září 2013 o rozvaze sektoru měnových finančních institucí (přepracované znění) (ECB/2013/33) (Úř. věst. L 297, 7.11.2013, s. 1–50)

Nařízení Evropské centrální banky (EU) č. 1072/2013 ze dne 24. září 2013 o statistice úrokových sazeb uplatňovaných měnovými finančními institucemi (přepracované znění) (ECB/2013/34) (Úř. věst. L 297 ze dne 7.11.2013, s. 51–72)

Nařízení Evropské centrální banky (EU) č. 1073/2013 ze dne 18. října 2013 o statistice aktiv a pasiv investičních fondů (přepracované znění) (ECB/2013/38) (Úř. věst. L 297 ze dne 7.11.2013, s. 73–93)

Nařízení Evropské centrální banky (EU) č. 1074/2013 ze dne 18. října 2013 o statistické zpravodajské povinnosti bank poštovních úřadů, které přijímají vklady od institucí jiných než měnové finanční instituce, jež jsou rezidenty eurozóny (přepracované znění) (ECB/2013/39) (Úř. věst. L 297 ze dne 7.11.2013, s. 94–106)

Nařízení Evropské centrální banky (EU) č. 1075/2013 ze dne 18. října 2013 o statistice aktiv a pasiv účelových finančních společností zapojených do sekuritizačních transakcí (přepracované znění) (ECB/2013/40) (Úř. věst. L 297 ze dne 7.11.2013, s. 107–121)

Poslední aktualizace 17.08.2015