Rezidua pesticidů v potravinách a krmivech

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 396/2005 o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách a krmivech rostlinného a živočišného původu a na jejich povrchu

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

Na všechny potraviny určené pro lidskou potřebu nebo ke krmení zvířat v Evropské unii (EU) se vztahuje maximální limit reziduí pesticidů (MLR), aby se zajistila ochrana lidského zdraví a zdraví zvířat. Právo EU reguluje limity MLR, které se vztahují na jednotlivé potraviny, a stanovuje maximální limit uplatňovaný automaticky v případě, že se neuplatní žádné zvláštní limity.

Nařízení (ES) č. 396/2005 stanoví maximální množství reziduí pesticidů přípustné v produktech živočišného nebo rostlinného původu určeného pro lidskou potřebu nebo ke krmení zvířat. Tyto maximální limity reziduí, které jsou stanoveny Evropskou komisí, zahrnují:

KLÍČOVÉ BODY

Maximální limity reziduí pro všechny plodiny a pesticidy jsou uvedeny v databázi pesticidů EU vedené Komisí.

Potraviny zahrnuté v tomto nařízení

Nařízení zahrnuje všechny produkty, které jsou určeny pro lidskou spotřebu nebo ke krmení zvířat a jsou uvedeny v příloze I.

Nařízení se netýká produktů živočišného nebo rostlinného původu, pokud jsou určeny pro:

Výjimky

Určité látky, které Komise uvádí (příloha VII), mohou být vnitrostátními orgány povoleny, i když přesahují maximální limit reziduí, a to při splnění těchto podmínek:

Hodnocení bezpečnosti

Za hodnocení bezpečnosti nových žádostí o stanovení maximálních limitů reziduí a za přezkum stávajících limitů je odpovědný Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Toto hodnocení vychází z toxicity každé látky, maximálních hodnot očekávaných v potravinách a ve stravě spotřebitelů. Na základě stanoviska EFSA vydává Komise nařízení, kterým stanoví nové maximální limity reziduí nebo mění či ruší stávající limity.

Kontroly reziduí pesticidů v potravinách

EU vytvořila koordinovaný víceletý kontrolní program, který členským státům ukládá povinnost provádět každý rok odběr, analýzu a testování vzorků dohodnutého rozsahu produktů (relevantních ve stravě) na dohodnuté druhy pesticidů. Účelem tohoto programu je zajistit, aby maximální limity reziduí pesticidů u daných produktů odpovídaly stanoveným normám, a vyhodnotit míru expozice spotřebitelů. Úřad EFSA tyto výsledky shromažďuje a každoročně je zveřejňuje. Kromě koordinovaného programu EU mají členské státy své vlastní vnitrostátní programy založené na míře rizika.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Nařízení vešlo v platnost dne 5. dubna 2005 a používá se v plném rozsahu od září 2008.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 396/2005 ze dne 23. února 2005 o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách a krmivech rostlinného a živočišného původu a na jejich povrchu a o změně směrnice Rady 91/414/EHS (Úř. věst. L 70, 16.3.2005, s. 1–16).

Postupné změny nařízení (EC) č. 396/2005 byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2020/585 ze dne 27. dubna 2020 o koordinovaném víceletém kontrolním programu Unie pro roky 2021, 2022 a 2023 s cílem zajistit dodržování maximálních limitů reziduí pesticidů v potravinách rostlinného a živočišného původu a na jejich povrchu a vyhodnotit expozici spotřebitelů těmto reziduím pesticidů (Úř. věst. L 135, 29.4.2020, s. 1–12).

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 21.10.2023