Řízení o předběžné otázce – doporučení pro vnitrostátní soudy

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Doporučení pro vnitrostátní soudy o použití řízení o předběžné otázce

Článek 267 Smlouvy o fungování Evropské unie

Článek 19 Smlouvy o Evropské unii

JAKÝ JE CÍL DOPORUČENÍ A ČLÁNKU 267 SMLOUVY O FUNGOVÁNÍ EVROPSKÉ UNIE A ČL. 19 ODST. 3 SMLOUVY O EVROPSKÉ UNII?

Doporučení z roku 2019:

KLÍČOVÉ BODY

Význam řízení o předběžné otázce

Toto řízení se považuje za užitečné v případě, kdy ve věci rozhodované vnitrostátním soudem vyvstane nová otázka výkladu mající obecný význam pro jednotnou aplikaci práva Unie, nebo se nejeví, že stávající judikatura poskytuje nezbytné objasnění pro nakládání s novou právní situací.

Struktura doporučení

Soubor doporučení se vztahuje na všechny žádosti o řízení o předběžné otázce a další soubor se vztahuje konkrétně na zrychlená řízení* nebo naléhavá řízení*.

Kdo podává žádost o řízení o předběžné otázce?

Vnitrostátní soud, jemuž byl spor předložen, nese výlučnou odpovědnost za posouzení jak nezbytnosti žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce, tak relevance otázek, které klade Soudnímu dvoru Evropské unie.

Soudy předkládající žádosti by mimo jiné měly:

Předmět a oblast působnosti

Vzájemný vztah mezi řízením o předběžné otázce a vnitrostátním řízením

Forma a obsah žádosti

Ochrana údajů a anonymizace žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce

Předání žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce Soudnímu dvoru Evropské unie

Náklady řízení a právní pomoc

Úloha kanceláře Soudního dvora Evropské unie

Žádosti ve zrychleném a naléhavém řízení

ODKDY TATO DOPORUČENÍ PLATÍ?

Použijí se ode dne 8. listopadu 2019.

KONTEXT

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Rozhodnutí o předběžné otázce. Toto řízení se použije ve věcech, kdy nastanou pochyby o výkladu nebo platnosti určitého právního předpisu EU a:
Zrychlené řízení. Řízení, u něhož povaha a výjimečné okolnosti případu vyžadují, aby bylo řešeno rychle. Zrychlené řízení je třeba použít pouze v případě, kdy zvláštní okolnosti svědčí o naléhavosti situace, která vyžaduje rychlé rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie o položených otázkách. K tomu by mohlo dojít například v případě vážného a bezprostředního rizika pro veřejné zdraví nebo životní prostředí, k jehož odvrácení může přispět rychlé rozhodnutí Soudní dvora Evropské unie, nebo v případě zvláštních okolností vyžadujících, aby byly ve velmi krátkém čase rozptýleny pochybnosti týkající se zásadních otázek vnitrostátního ústavního práva a unijního práva.
Naléhavé řízení. Řízení, které se uplatňuje pouze ve věcech, které se týkají otázek souvisejících s oblastí svobody, bezpečnosti a práva. Zejména omezuje počet stran oprávněných předkládat písemná vyjádření a v případech mimořádné naléhavosti umožňuje vynechání písemného stadia řízení u Soudního dvora Evropské unie.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Doporučení pro vnitrostátní soudy o zahájení řízení o předběžné otázce (Úř. věst. C 439, 25.11.2016, s. 1–8).

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část šestá – Institucionální a finanční ustanovení – Hlava I – Institucionální ustanovení – Kapitola 1 – Orgány – Oddíl 5 – Soudní dvůr Evropské unie – Článek 267 (bývalý článek 234 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 164).

Konsolidované znění Smlouvy o Evropské Unii – Hlava III – Ustanovení o orgánech – Článek 19 (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 27).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Jednací řád Soudního dvora (Úř. věst. L 265, 29.9.2012, s. 1–42).

Změna jednacího řádu Soudního dvora (Úř. věst. L 173, 26.6.2013, s. 65).

Poslední aktualizace 26.04.2022