Textil po roce 2005

V rámci přípravy na ukončení systému dovozních kvót dne 1. ledna 2005 vytvořila Evropská komise skupinu na vysoké úrovni, aby doporučila způsoby zvýšení konkurenceschopnosti evropského textilního průmyslu. V tomto sdělení Komise prozkoumala několik zvláštních opatření doporučených skupinou na vysoké úrovni a vyvodila potřebné závěry.

AKT

Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 13. října 2004 – Textilie a oděvy po roce 2005 – Doporučení skupiny na vysoké úrovni pro textilie a oděvy (KOM(2004) 668 konecném znení – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Dohoda o textilu a oděvnictví WTO a všechna její omezení dovozu textilií a oděvů byly k 1. lednu 2005 zrušeny. V rámci přípravy Komise na začátku roku 2004 vytvořila skupinu na vysoké úrovni pro textilie a oděvy. Skupina byla složena ze zástupců Komise a Evropského parlamentu, některých členských států, průmyslníků, obchodníků a dovozců, evropských obchodních asociací, odborových organizací a zástupců místních textilních a oděvních sdružení. Jejím úkolem bylo předložit doporučení pro zlepšení konkurenceschopnosti odvětví a usnadnění přizpůsobení tohoto odvětví na velké budoucí úkoly.

Hospodářská situace textilního odvětví je složitá. V letech 2000 až 2003 významně poklesla výroba a zaměstnanost. Evropská unie (EU) byla méně úspěšná na svých hlavních vývozních trzích a vývoj směnného kurzu amerického dolaru vůči euru měl negativní vliv na cenovou konkurenceschopnost. A nakonec vývoj v Evropsko-středomořské oblasti a perspektiva zrušení kvót vedla k přemisťování výroby.

Skupina na vysoké úrovni představila svá první doporučení (EN) dne 30. června 2004. V tomto sdělení Komise tato doporučení pokrývající pět oblastí prozkoumala.

Výzkum a inovace

V oblasti výzkumu a vývoje Komise schválila několik iniciativ navržených skupinou na vysoké úrovni, například vytvoření evropské technologické platformy pro textilie a oděvy. Vyzvala také odvětví, aby se účastnilo programů Společenství v této oblasti, například 7. rámcového programu pro výzkum a rozvoj nebo rámcového programu pro inovace a konkurenceschopnost. Textilní odvětví také může zlepšit řízení dodavatelského řetězce pomocí iniciativ pro rozvoj technologií informační společnosti.

Vzdělávání, odborná příprava a zaměstnanost

Komise vyzdvihla důležitost sociálního dialogu jako prostředku pro dosahování reforem v této oblasti. Souhlasila s analýzou skupiny na vysoké úrovni, totiž že je zapotřebí celoevropská strategie pro celoživotní vzdělávání v tomto odvětví a zajištění lepší rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po odborné přípravě. Upozornila také na evropské programy nabízející možnost financování v této oblasti, jako je program Leonardo da Vinci a některá opatření Evropského sociálního fondu.

Ostatní otázky týkající se konkurenceschopnosti

Komise vyhodnotila několik otázek souvisejících s konkurenceschopností:

Regionální aspekty

V oblasti regionální politiky Komise nedoporučuje odvětvový přístup. Nicméně je nezbytné předpovědět vývoj v odvětví a zavést vhodné programy pro zmírnění sociálně ekonomického dopadu na ty regiony, kde je toto odvětví soustředěno. Členské státy musí vyčlenit částku ve výši 1 % ročního příspěvku do strukturálního fondu pro cíl ,,konvergence“ a 3 % příspěvku pro cíl ,,regionální konkurenceschopnosti a zaměstnanosti“ na nepředvídané místní nebo odvětvové krizové situace související s hospodářskou a sociální restrukturalizací, nebo na následky otevření obchodu.

Otázky obchodní politiky

Pokud jde o obchodní politiku, Komise prozkoumala čtyři otázky, které jsou nezbytné pro konkurenceschopnost evropských textilních firem:

Komise závěrem poukázala na to, že kromě všech těchto opatření bude nutné přijmout iniciativy na národní a regionální úrovni. Navíc kvůli sledování dopadu zrušení kvót Komise doporučila, aby skupina na vysoké úrovni pokračovala ve své práci.

Následný vývoj

Skupina na vysoké úrovni se nadále scházela i po zrušení kvót. Vyjádřila svou podporu Šanghajské dohodě z 10. června 2005. Tato dohoda stanovila tříleté přechodné období, během kterého byla v některých kategoriích omezena míra zvýšení vývozů textilií z Číny. Po krizi, během které byly čínské textilie blokovány v evropských přístavech po překročení příslušných dovozních kvót, dosáhly EU a Čína dohody dne 5. září 2005 a blokovaný dovoz čínského textilu bylo možné uvolnit.

Dne 18. září 2006 přijala skupina na vysoké úrovni návaznou zprávu nazvanou „Evropské textilie a oděvy v prostředí bez kvót (EN)“. Zpráva uváděla, že vlna velmi levných dovozů z Asie nedosáhla obávané úrovně a že se zdá, že si EU udrží své technologické vedení nejméně do roku 2020. Nicméně odvětví vyžaduje radikální restrukturalizaci. Skupina na vysoké úrovni doporučila, aby společnosti více spolupracovaly, vytvořily velké skupiny firem a zaměřily své úsilí na inovace a vývoj.

I když činnosti skupiny na vysoké úrovni pro textilie a oděvy formálně skončily v září 2006, členové skupiny zdůraznili, že je důležité pokračovat ve sledování vývoje v odvětví a v roce 2007 vyhodnotit pokrok dosažený při provádění doporučení.

See also

Poslední aktualizace: 26.09.2007