Identifikátor evropské legislativy (ELI)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Závěry Rady vyzývající k zavedení identifikátoru evropské legislativy (ELI)

CO JE CÍLEM TĚCHTO ZÁVĚRŮ?

Právní předpisy jsou ve velké míře dostupné on-line a přístupné v různých digitálních formátech. Avšak způsob, jakým jsou právní informace uspořádány a tříděny, se v jednotlivých právních systémech různí. Závěry tuto problematiku řeší tím, že schvalují identifikátor evropské legislativy (ELI), iniciativu, která má zajistit, aby občané a odborná právní veřejnost získali lepší přístup k informacím o právních předpisech, ať už na regionální, vnitrostátní nebo unijní úrovni.

ELI usnadňuje přístup k těmto informacím a jejich sdílení, a přispívá tak ke společnému prostoru svobody, bezpečnosti a práva.

KLÍČOVÉ BODY

Závěry vyzývají země EU k přijetí systému ELI, aby informace o právních předpisech EU a vnitrostátních právních předpisech byly napříč legislativními systémy popsány harmonizovaným způsobem. Tím se zlepší objevování a opětovné používání informací o právních předpisech a přístup k nim pro občany a odbornou právní bezpečnost.

Jak ELI funguje?

ELI se opírá o:

Systém ELI byl vyvinut s cílem standardizovat právní komunikaci na podporu vzájemné výměny a prohloubení interoperability mezi právními informačními systémy na unijní i vnitrostátní úrovni a současně zachovat specifika právních a legislativních systémů jednotlivých zemí.

Co mají země EU udělat pro zavedení ELI?

Zavedení ELI je volitelné, dobrovolné a postupné. Za účelem přijetí ELI by subjekty zveřejňující právní předpisy měly:

Subjekty zavádějící ELI jsou vybízeny, aby jmenovaly vnitrostátního koordinátora ELI a sdílely informace o svém provádění příslušného ELI. Tyto informace budou zveřejněny na webové stránce ELI, která se nachází na portálu EUR-Lex: http://eurlex.europa.eu/eli.

Závěry Rady z roku 2017

V listopadu 2017 přijala Rada nový soubor závěrů o ELI, které vycházely ze závěrů z roku 2012.

Tyto závěry poskytují zprávu o pokroku týkající se iniciativy ELI:

Závěry vyzývají pracovní skupinu Rady pro e-právo, aby přijala řadu opatření, jejichž cílem je rozvoj systému ELI, a zejména

Příloha obsahuje hlavní informace a odkazy týkající se:

KONTEXT

Další informace získáte zde:

KLÍČOVÉ POJMY

Opětovné použití: možnost občanů a společností používat materiály bezplatně, dokonce i pro komerční účely a bez nutnosti žádost o svolení. Informace lze reprodukovat, upravovat, překládat atd. Toto opětovné použití se řídí určitými podmínkami. Například obecná politika Evropské komise pro opětovné použití vyžaduje, aby ti, kdo informace používají opětovně, uváděli jejich zdroj a zajistili, aby jejich původní význam nebyl zkreslen. Jsou však určité výjimky z obecné politiky Komise pro opětovné použití, jako jsou loga, software apod.

HLAVNÍ DOKUMENT

Závěry Rady vyzývající k zavedení identifikátoru evropské legislativy (ELI) (Úř. věst. C 325, 26.10.2012, s. 3–11)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Závěry Rady ze dne 6. listopadu 2017 o identifikátoru evropské legislativy (Úř. věst. C 441, 22.12.2017, s. 8–12)

Rozhodnutí Evropského parlamentu, Rady, Komise, Soudního dvora, Účetního dvora, Evropského hospodářského a sociálního výboru a Výboru regionů 2009/496/ES, Euratom ze dne 26. června 2009 o organizaci a způsobu práce Úřadu pro publikace Evropské unie (Úř. věst. L 168, 30.6.2009, s. 41–47)

Postupné změny rozhodnutí 2009/496/ES, Euratom byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Poslední aktualizace 09.02.2018