Posílení globálního přístupu k migraci

Toto sdělení, které navazuje na sdělení „Společná přistěhovalecká politika pro Evropu“ představené Komisí dne 17. června 2008, tvoří jeden z prvních stavebních bloků Evropského paktu o přistěhovalectví a azylu, který byl také přijat v říjnu 2008. Sdělení volá po větší koordinaci a synergiích mezi Evropskou unií (EU) a třetími zeměmi s cílem dosáhnout větší účinnosti a soudržnosti při uplatňování globálního přístupu k migraci v praxi.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 8. října 2008 – Posílení globálního přístupu k migraci: větší koordinace a soudržnost s využitím synergií (KOM(2008) 611 v konečném znění – nebylo zveřejněno v Úředním věstníku)

PŘEHLED

Toto sdělení podává zprávu o provádění globálního přístupu k migraci, představuje jeho budoucí možnosti a navrhuje zlepšení s ohledem na jeho koordinaci, soudržnost a synergie. Sdělení se zaměřuje na rozvoj témat i na zeměpisné aspekty globálního přístupu.

Legální ekonomická migrace

V rámci řešení potřeb pracovního trhu v Evropské unii (EU) by se měla rozšířit spolupráce se třetími zeměmi. Potenciální migranti by následně měli být informováni o pravidlech a postupech týkajících se získání legálního přístupu do EU a o rizicích spojených s nelegální migrací. Proto bude nakonec zřízen portál věnovaný migraci a budou se organizovat cílené informační kampaně. Je také velmi důležité zajistit pružný přístup do EU migrujícím pracovníkům a usnadnit mobilitu za účelem výzkumu nebo podnikání. Komise má proto za cíl zajistit:

Boj proti nelegální migraci

Pro potlačování nedovoleného přistěhovalectví EU podporuje třetí země v oblasti aspektů správy hranic. Rada požádala Komisi, aby v tomto kontextu zvážila rozšíření úlohy agentury FRONTEX. Podpora je poskytována také na boj proti pašování a obchodování s lidmi, zejména prostřednictvím mezinárodních nástrojů, vnitrostátních akčních plánů zaměřených proti obchodování s lidmi a lepších legislativních aktů. Zdůrazněn byl také pokračující dialog a spolupráce s partnerskými zeměmi v těchto otázkách. Komise v tomto ohledu zamýšlí podporovat:

Migrace a rozvoj

Práci v oblasti migrace a rozvoje je nutné zlepšit a zintenzívnit. Proto je nutné používat zásady stanovené v evropském konsensu o rozvoji, zejména pro řešení základních příčin migrace. Je také důležité zohledňovat migrační politiky v dalších oblastech relevantních politik. Komise si proto klade za cíl zlepšit:

Migrační trasy

Pokud jde o jižní migrační trasy, je nutné dosáhnout větší soudržnosti v rozvíjení politik a úrovních provádění. Proto chce Komise podporovat spolupráci mezi africkými zeměmi a rozvoj afrických rámců migrační politiky. Na úrovni EU chce Komise řídit spolupráci mezi EU a Afrikou prostřednictvím prováděcího týmu EU pro partnerství v oblasti migrace, mobility a zaměstnanosti.

Problematiku migrace a rozvoje je také nutné rozšířit na spolupráci mezi EU a sousedními východními a jihovýchodními regiony. V úvahu by se měly brát otázky, jako jsou migrace pracovních sil, převody, návrat a reintegrace a budování sítí diaspor.

Na migrační politiku EU mají dopad i další regiony, jako je jižní Kavkaz, střední Asie, Blízký východ, Asie a Latinská Amerika a Karibik, a to pokud jde o nedovolenou i legální ekonomickou migraci. Proto je k těmto regionům třeba přistupovat diferencovaně, při zapojení jak bilaterálních, tak multilaterálních vztahů, s cílem posílit dialog a spolupráci.

Lepší řízení

Globální přístup musí zajistit praktický rámec pro lepší řízení migrace. Proto je nutné zlepšit jeho soudržnost a účinnost. Posílit je také třeba koordinaci mezi úrovněmi EU a vnitrostátními, regionálními a místními úrovněmi a také se třetími zeměmi. Součástí dialogu a spolupráce se třetími zeměmi musí být sdílení informací o politických cílech EU v oblasti migrace. EU a členské státy by kromě toho měly zajistit, aby byl jejich politický profil viditelnější, a podporovat globální přístup v různých rámcích spolupráce.

A nakonec, celková účinnost globálního přístupu se také váže k jeho financování. Proto je nutné vyhodnotit finanční nástroje Společenství a také finanční nástroje členských států a dalších vnějších zdrojů a jejich využívání vylepšit.

Poslední aktualizace: 07.11.2008