ARTEMIS

Vestavěné počítačové systémy, přestože jsou neviditelné, výrazně přispívají ke zlepšování našeho každodenního života. Kromě toho nabízejí špičkové průmyslové aplikace, které mají pozitivní dopady na evropské hospodářství. Aby Evropská unie (EU) podpořila řadu úspor, snížila náklady a stimulovala prodej výrobků založených na těchto technologiích, zavádí partnerství veřejného a soukromého sektoru v oblasti výzkumu vestavěných počítačových systémů formou společné technologické iniciativy realizované společným podnikem ARTEMIS.

AKT

Nařízení Rady (ES) č. 74/2008 ze dne 20. prosince 2007 o založení společného podniku ARTEMIS pro provádění společné technologické iniciativy pro vestavěné počítačové systémy.

PŘEHLED

Náš každodenní život zaplavila vestavěná počítačová zařízení, počínaje mobilním telefonem, přes auto nebo letadlo až po bankovní kartu.

Kromě jiného představují stále důležitější část hodnoty konečných výrobků v řadě klíčových průmyslových oblastí.

Podle aktuálních údajů představují tyto technologie skutečně nosný trh:

Na tento trh míří v současnosti Evropská unie (EU) a proto investuje do nového společného podniku nazvaného ARTEMIS.

Společný podnik ARTEMIS realizuje společnou technologickou iniciativu pro vestavěné počítačové systémy.

Toto partnerství veřejného a soukromého sektoru má podpořit především spolufinancování výzkumných iniciativ v evropském měřítku a zlepšit spolupráci mezi různými subjekty v této oblasti.

Společný podnik má sídlo v Bruselu a je orgánem Společenství s právní subjektivitou. Byl založen na období do 31. prosince 2017. Zakládajícími členy společného podniku jsou Evropské společenství (zastupované Komisí), Belgie, Dánsko, Německo, Estonsko, Irsko, Řecko, Španělsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Nizozemsko, Rakousko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Finsko, Švédsko a Spojené království a sdružení ARTEMISIA zástupce společností a jiných subjektů činných v oblasti výzkumu a vývoje působících v oblasti vestavěných počítačových systémů. Společný podnik ARTEMIS je ostatně otevřen novým členům.

Cíle

ARTEMIS přispívá k provádění zvláštního programu „Spolupráce“ sedmého rámcového programu pro výzkum a technologický rozvoj.

Má zejména tyto cíle:

Provoz

Orgány společného podniku:

Zdroje společného podniku ARTEMIS jsou tvořeny příspěvky členů a Společenství a příjmy samotného společného podniku ARTEMIS. Každý právní subjekt, který není členem, může poskytnout věcné nebo peněžní příspěvky do zdrojů společného podniku ARTEMIS.

Výdaje společného podniku ARTEMIS:

Činnosti výzkumu a vývoje se realizují prostřednictvím projektů navazujících na otevřené a soutěž umožňující výzvy k předkládání návrhů. Projekty jsou financovány prostřednictvím finančního příspěvku Společenství i členských států ARTEMIS, jakož i prostřednictvím věcných příspěvků organizací pro výzkum a vývoj, které se účastní projektů společného podniku.

Jelikož je společný podnik iniciativou Společenství, vztahují se na něj i na jeho zaměstnance právní předpisy Společenství. V případě řešení sporů vyplývajících z činnosti společného podniku ARTEMIS by pravomoc rozhodovat měl mít Soudní dvůr Evropských společenství. Kontroly u příjemců finančních prostředků společného podniku provádí Komise nebo Účetní dvůr.

Kontext

Lisabonská strategie pro růst a zaměstnanost zdůrazňuje potřebu vytvořit příznivé podmínky pro investice do znalostí a inovací. Z tohoto titulu byly v rámci sedmého rámcového programu pro výzkum a technologický rozvoj vytvořeny společným podnikem společné technologické iniciativy a partnerství veřejného a soukromého sektoru. Tyto společné technologické iniciativy jsou výsledkem práce evropských technologických platforem, založených již v rámci šestého rámcového programu.

Spolu s iniciativou „ARTEMIS“ se v oblasti vestavěných počítačových systémů plánuje pět dalších společných technologických iniciativ (ENIAC), inovativní léčiva (IMI) oblast letectví a letecké dopravy (CLEAN SKY), vodík a palivové články (FUEL CELL (EN)), a Globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti (GMES).

Odkazy

Akt

Vstup v platnost

Lhůta pro provedení v členských státech

Úřední věstník

Nařízení (ES) č. 74/2008

7. 2. 2008

Úř. věst. L 30,4. 2. 2008

See also

Poslední aktualizace: 03.06.2008