Strategie EU pro region Baltského moře

Cílem sdělení je navrhnout celkovou strategii EU pro region Baltského moře (EUSBSR). Tato strategie má posílit spolupráci v tomto regionu, aby bylo možné reagovat na společné výzvy, kterým region čelí, a podporovat ekologicky zodpovědný hospodářský rozvoj.

AKT

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o strategii Evropské unie pro region Baltského moře (KOM(2009) 248 v konečném znění ze dne 10. června 2009).

PŘEHLED

CO JE CÍLEM TOHOTO SDĚLENÍ?

Cílem sdělení je navrhnout celkovou strategii EU pro region Baltského moře (EUSBSR). Tato strategie má posílit spolupráci v tomto regionu, aby bylo možné reagovat na společné výzvy, kterým region čelí, a podporovat ekologicky zodpovědný hospodářský rozvoj.

KLÍČOVÉ PRVKY

Strategie se vztahuje na země Evropské unie (EU) ležící na pobřeží Baltského moře (Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Lotyšsko, Litva, Polsko a Švédsko).

Zaměřuje se na 3 hlavní cíle:

1.

Záchrana moře: tento cíl se týká zranitelnosti Baltského moře, například pokud jde o eutrofizaci (když je ve vodě nadměrné množství živin, které vede k prudkému nárůstu řas), znečištění a nadměrný rybolov, které kladou mimořádně velké nároky na spolupráci v regionu. Tento cíl také spočívá v dosažení dobrého stavu prostředí a biologické rozmanitosti v moři a zajištění toho, aby se z regionu Baltského moře stal vzorový region s čistou a bezpečnou námořní dopravou.

2.

Propojení regionu zajištěním toho, aby byly energetické a dopravní systémy zemí v regionu propojenější, a to včetně nejodlehlejších oblastí (severní Finsko a Švédsko). Může se také jednat o konkrétní partnerství pro boj proti přeshraniční kriminalitě, jako je obchodování s lidmi atd.

3.

Zvýšení prosperity odstraněním překážek na domácím trhu regionu Baltského moře, rozvojem společných hospodářských, kulturních a turistických základen a stimulování inovace pomocí společného výzkumného a rozvojového programu v regionu Baltského moře (BONUS).

Makroregionální přístup

Tyto tři cíle se dělí na řadu projektů prováděných v oblastech politik v podobě makroregionálních činností. Tyto činnosti pomáhají reagovat na společné výzvy v určité oblasti (vytvoření udržitelného životního prostředí, posílení prosperity regionu, zvýšení jeho dostupnosti a atraktivity a zajištění bezpečnosti a ochrany v regionu).

Prováděné činnosti tudíž mají vliv na celou oblast i za hranice zúčastněných zemí.

Mohou mít podobu:

stěžejních činností určených například k podpoře metod čisté námořní dopravy nebo podpoře růstu MSP,

společných iniciativ, do nichž je zapojeno více zemí v oblasti s cílem stimulovat vytváření sítí a vzájemné propojení.

Metody intervence

Klíčovými finančními zdroji této strategie pro období 2014-2020 jsou evropské strukturální fondy a Investiční fond (ESI). Nicméně činnosti a projekty v rámci strategie a její akční plán lze financovat z mnoha dalších finančních zdrojů (Horizont 2020, program BONUS, program LIFE, programy Vzdělání a Kultura, program Interreg pro region Baltského moře atd.) a rovněž z vnitrostátních, regionálních či soukromých zdrojů.

Také činnosti a projekty v odvětví dopravy, energetiky a informačních a komunikačních technologií mohou být způsobilé pro financování pomocí Nástroje pro propojení Evropy. Navíc některé velké projekty mohou získat podporu mezinárodních finančních institucí, jako je Evropská investiční banka a Severská investiční banka.

Správa

Provádění strategie vzhledem k jejímu makroregionálnímu měřítku vyžaduje zapojení všech zainteresovaných stran: aktéři občanské společnosti a orgány na úrovni regionu, státu a EU.

KONTEXT

Původní strategie byla navržena Komisí v roce 2009 a přijata v roce 2012 s cílem řešit společné makroregionální výzvy, před kterými stojí region Baltského moře. Revidovaný akční plán strategie byl předložen v červnu 2015.

Další informace najdete na internetových stránkách strategie EU pro region Baltského moře, a to včetně informací o akčním plánu pro rok 2015.

SOUVISEJÍCÍ AKTY

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 862/2010/EU ze dne 22. září 2010 o účasti Unie na společném výzkumném a rozvojovém programu v regionu Baltského moře (BONUS) prováděném několika členskými státy (Úř. věst. L 256 ze dne 30.9.2010, s. 1-14)

Zpráva Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o provádění strategie EU pro region Baltského moře (KOM(2011) 381 v konečném znění ze dne 22. června 2011)

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o strategii Evropské unie pro region Baltského moře (COM(2012) 128 final ze dne 23. března 2012)

Zpráva Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o přidané hodnotě makroregionálních strategií (COM(2013) 468 final ze dne 27. června 2013)

Poslední aktualizace: 07.06.2015